O De onderrok van nicht Katrien nze MIJ SPREEKT DE BLOMME EEN TALE f\üiczikaansc „Qscats' occz de ntcde ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT c DE WERELD DRAAIDE OM: f /et overkomt elke vrouw regel- matig, dat ze haar zinnen zet op een bepaald kledingstuk. Wij vrouwen hebben een eeuwig verlan gen naar iets nieuws, maar het blijft een vaag en zagend gevoel, totdat het zich vastzet op een bepaalde hoed, of een bepaalde onderjurk of een bepaald bijou. De hele rest van de mode interesseert je niet meer. Alleen dat ene zijden blousje met raffiarand of goudborduursel. De wereld draait om zo te zeggen, in een dergelijke periode, om een lichtlila hoed met een donkerpaarse rand. Meestal zijn de objecten van je verlangen net iets buiten het be reik van je portemonnaie, zoals dat overigens in het leven meestal met verlangens het geval is. Dit voorjaar hadden mijn gedach ten zich vastgezet op een veelkleuri ge wijd uitstaande onderrok, maar hij was net een beetje te duur voor mij. Veertien dagen lang, liep ik elke dag voorbij de etalage en constateer de elke dag met opluchting, dat hij nog niet was verkocht. De vijftiende dag kwam nicht Ka- trien mij opzoeken met haar afdan kertjes, zoals ze wel meer doet, kle dingstukken, waaraan nog niets man keert, maar die ze me om de een of andere duistere reden ten geschenke geeft. En als het kleren betreft, accep teer ik nu eenmaal alles, zelfs dingen, die ik, als ze van me zelf waren, aan de voddenboer zou meegeven. Maar met een wit kraagje of een snoer kralen knap ik alles, wat ik van nicht Katrien krijg, nog op. Nu hebben de kleren van nicht Ka- door Riwka Bruining Appels en vanille-vla, een harmonische combinatie In de herfst is er volop fruit aan de markt. De keuze is zo groot dat de variatie in fruitgerechten bijna eindeloos is. Maakt u bijvoorbeeld eens gebakken appelschijven met va- nillevla, het is gemakkelijk klaar te maken en het smaakt verrukkelijk Het recept volgt hier: 4 appelen, 50 gram suiker, fijne kaneel, 50 gram boter, Vo liter vanillevla. Schil de ap pelen, boor ze en snijd ze dwars door midden, braad ze in boter in een vuurvaste schaal of in de koekepan. Plaats de appelen naast elkaar op een schotel of telkens 2 helften op een bordje. Maak een mengsel van suiker met wat kaneel en besti-ooi hiermede rijkelijk de appelhelften. Wordt het gerer.ht warm gegeten, overgiet dan de appelen met warme vanillevla. Laat anders de appelen iets bekoelen en giet er dan een flesje vanillevla over uit. Als Baby op reis gaat Als baby uitgaat en de wagen blijft thuis, dan komt zo'n warme cape van flanel of andere soepele wollen stof goed van pas, om het kleintje tegen koude te beschermen. U ziet hier een patroontje, dat ge tekend is voor de leeftijd van tot 1 jaar. Voor wat grotore kinderen kunt U het ook nog wel gebruiken, al zult U dan wel de lengte moeten controleren. U vouwt het aangeknipte beleg langs de voorkanten naar binnen. Desgewenst brengt U middenvoor een sluiting aan. De kap, waarvan het patroon in dat van de cape ge tekend is, naait U aan de halsrand, waarna U aan de binnenkant op de naad een 2 cm brede schuif aan brengt. Hierdoor wordt een lint ge haald, waarmee U de cape op de goede halswijdte in kunt rimpelen en sluiten. Met uitzondering van het belegstuk wordt de cape geheel ge voerd. Neemt U knoopsluiting, dan kunt IJ de hals tot de vereiste wijdte in- rimpelen met een bandje, dat U aan de uiteinden vastnaait. ELLA BEZEMER. trien een extra bekoring voor mij, dat moet ik u er nog bij zeggen, om dat er van nicht Katrien verteld wordt, dat ze jarenlang de vriendin is geweest van een beroemde toneel speler. Aan haar jurken verbind ik het idee van iets mondains en iets gewaagds, als gevolg van de roddel praat, die overigens nooit is bewezen. A- en H-lijn verdwenen uit Duitse collecties De Duitse wintermode 1955-1956 heeft beslist een eigen karakter; een geheel nieuw silhouet werd gebo ren. De Duitse vrouw heeft niet meer het uitgesproken „Gretchen- type", zij moet nu heel slank en lang lijken. De Duitse ontwerpers willen haar meer „sophisticated" maken, of althans doen lijken. A- en H-lijn zijn vrijwel uit de Duitse collecties ver dwenen. Een enkele ontwerper houdt nog vast aan de sweaterlijn, doch het merendeel kwam uit met een geheel nieuw silhouet. De cocktailjapon bijvoorbeeld heeft het veld moeten ruimen voor de meer geklede namiddagjapon. De wintermantelcostuums hebben lange, tot over de heupen vallende schoot jes gekregen. De japonnen kregen een empirelijn. De casaque keert weer terug, naast de tuniek, die wat langer is. Lijn en stijl van de costuums zijn ingewikkeld en zeer elegant. De mantels zijn simpel van lijn. De costuums werden rijkelijk van bont voorzien, de mantels hebben klassie ke kragen en revers, zijn recht van lijn en hebben geen enkele garne ring, hetgeen de mooie wollen man telstoffen het best tot hun recht doet komen. Fraai jubileumboek van Plattelandsvrouwenbond De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, die vorige week het zilveren jubileum vierde, heeft ter gelegenheid van dit feit een keurig verzorgd jubileumboek uitgegeven. In ruim honderdveertig pagina's kunstdruk, hebben de samenstelsters het belangrijkste uit een kwart eeuw Bondsleven tezamen gebracht, zo dat ook zij die pas na 1945 lid van de Bond werden, zich een goed beeld kunnen vormen van de vooroorlogse gang van zaken. Interessant is het ook om te lezen, hoe de organisatie tijdens bezetting en wederopbouw reilde en zeilde. Voorts wordt de in ternationale samenwerking belicht, alsmede de plaats van de Bond in de kring van de Nederlandse vrou wenorganisaties. Ook zijn er enkele bijdragen uit de afdeling Zeeland; mevrouw R. N. HuysmanGriep schrijft over wederopbouw in ons gewest na oorlog en Februariramp, en mej. J. D. Dekker leverde een bij drage in ZuidBevelands dialect. Al deze artikelen vormen slechts een greep uit dit rijk-gevarieerde, typografisch voortreffelijk verzorg de boek, waain bovendien vele fraaie foto's voorkomen. Geheel ten onrechte trouwens, want de kleren van nicht Katrien zijn ker zo degelijk, zo niet degelijker en onopvallender dan die van de meest eerzame gehuwde vrouw. Nicht Ka trien ?oekt ze daarop uit. Misschien kent zij de praatjes, die er over haar gaan en probeert ze deze te compese- ren; wie zal 't zeggen? Nicht Katrien nu bracht mij vijf onderjurken en drie onderrokken, allemaal van degelijke kwaliteit en bijna niet gedragen. Dit besliste mijn strijd. Ik koop die onderrok, dacht ik. Als nicht Katrien maar zo vijf onderjur ken weggeeft, dan zie je hoe belang rijk ze zijn voor de garderobe van een vrouw, want nicht Katrien kan het weten. Maar toen ik de volgende dag vastbesloten naar het winkeltje ging, was de onderrok weg. Ik ging naar binnen. „Verkocht", zei de chef. „Aan wie?" vroeg ik. Ja, dat vroeg ik hem, zo bezeten was ik door dat ding. De chef scheen iets van mijn gemoedstoestand aan te voelen. „Ik zal het even voor u nazien in de boeken", zei hij. „We hebben hem gisteren bezorgd". Een paar minuten later kwam hij terug. „We hebben hem verkocht aan een zekere juffrouw Katrien de Boer", zei hij. „Nicht Katrien", dacht ik, „nicht Katrien heeft hem gekocht" en op eens begreep ik, hoe de vork in de steel zat. Nicht Katrien was ook bezeten ge raakt van het ding en om de weg van haar geweten vrij te maken, nad ze mij eerst haar dege lijke onderrokken cadeau gegeven. „Nou ja", dacht ik. „Op aen duur krijg ik hem nu dan toch". „Nee", dacht ik, „dan heb ik er niets meer aan, dan ben ik net verzot geraakt op een gek hoedje of een paar schoenen. In elk geval moet ik op mijn hoede zijn, als ze met hoed jes komt aandragen of met pumps". Opleiding en vorming van de werkende jonge vrouw Dezer dagen heeft de Vereniging Nederlands Cultureel Contact op Woudschoten bij Zeist een conferen tie gehouden over de opleiding en vorming van arbeidende meisjes en jonge vrouwen ter voorbereiding op haar taak in leven en maatschappij. Aan de conferentie namen vele wer kers uit de kringen van het onder wijs, met name het N.O., jeugd- en voteontwikkelingswerk deel. Ook de overheid gaf van belangste,..ng blijk. Mej. ds. mr. M. A. Klomp hield een referaat over „Meisje, vrouw, moe der de vrouw?". Mej. Herberichs sprak over „De psychologie van het arbeidende meisje"; '"iet W. Bos ten slotte over „De thans bestaande mo gelijkheden voor de vorming en op leiding van meisjes voor haar taak in beck-ijf en gezin". Verder behan delde zij de eisen, welke de moderne maatschappij hieraan dient te stel len. Na de discussies had de voorzitter tot taak het resultaat der besprekin gen samen te vatten. Hg zei onder meer. dat een conferentie als deze slechts beraad kan beogen, niet het aanbieden van pasklare conclusies en oplossingen. De spanning man vrouw, welke vanaf de oertijd be staat, is slechts te overbruggen door het mens-zijn te zien als verschillen de vormen van mens-zijn, rustend op een gemeenschappelijke bodem. Daarom staat de vorming van het meisje niet op zichzelf, maar moet die er ook zijn voor de jongen, opdat beiden zich mens leren weten, opdat beiden als zelfstandige mensen wer kelijk gaan beleven, dat ze als „hul pen" tegenover elkaar staan. (Advertentie) Hoest Uw Kind...! Talm niet langer, grijp dadelijk int Om kinderhoest te bestrijden is er: ZWITSAL KINDER - H ONINC: SIROOP Deze tweein „Schotse Hoogland stijl" geklede kleuters dragen allebei een ■pakje, ontworpen door de Amerikaan se ontwerpster Florence Eiseman, over wie wij elders op deze pagina enkele bijzonderheden melden. Een aparte noot bij deze costuumpjes wordt gevormd door de enkele bretel. Primula's betekenen: ,,Ik vertrouw je niet!" Hoe strenger de regelen zijn die jonge mannen en vrouwen van elk aar gescheiden houden, hoe inge nieuzer de middelen die zij weten te bedenken om toch contact met elkaar te onderhouden. Zo ergens, dan geldt hier: waar een wil is, ls een weg! Ten tijde van het veelvuldig gebruik van waaiers was™ er een volledige code, waarmee de schone haar aan- Met een traditionele groots opge zette mode-expositie herdach ten de beroemde Fashion sto res" van de combinatie Neiman-Mar- Icus in Dallas. Texas, ook dit jaar weer hun oprichtingsdatum. Het was de achttiende maal dat een dergelij ke show, bekend als een der groot ste en met de meeste zorg uitge werkte Amerikaanse modevertonin gen, onder de aandacht van duizen den belangstellenden werd gebracht. Beroemde ontwerpers uit Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië presen teerden daar hun allernieuwste cre aties met inbegrip van accessoires, bontwerken, juwelen en parfums. Mochten de 17 vorige tentoonstel lingen deze laatste in weelde en over vloed evenaren, nooit te voren werd in een daarvan de élégance op zo'n uitmuntende wijze eer bewezen als lier. waar het motto gold: ,De juis te vrouw, op de juiste plaats, gesto ken in het juiste toilet, passend bij haar omgeving." Volgens traditie wordt by deze ge legenheid eer bewezen aan hen, die een beduidende bijdrage op het gebied der mode leverden, door het uitreiken van onderscheidingen t'« de vorm van een ebbenhouten pla quette met zilveren inscriptie. Dit keer mochten niet minder dan zes prominente figuren op modegebied deze trophee in ontvangst nemen. Als eerste stapte op het met goud beklede podium een tenger groot moedertje, ontwerpster van kinder kleding. Het was mevrouw Florence Eiseman uit Milwaukes in haar krin gen betiteld als „first lady of the petite couture." Ook Pierre Balmain mocht een mode-Oscar in ontvangst nemen voor zijn bekwaamheid in het creëren van zowel draagbare als elegante kleding. Vera Maxwell, enige jaren terug nog een beroemde ballerina van het Metropolitan, nu een groot ontwerp ster van Amerikaanse mode, viel eveneens de eer te beurt. Er is waar- schijnliik geen andere ontwerpster die de behoefte van de Amerikaanse vrouw op kledinggebied beter begrijpt en vertolkt. Zij gaat van het stand punt uit, dat mode de eisen bij vele xcerkzaamheden tegemoet dient te komen en bruikbaar moet zijn voor alle gelegenheden. De overige drie onderscheidingen werden overhandigd aan Henry Dreyfus, industrieel ontwerper, aan de filmster Grace Kelly en aan Sally Kirkland, die op unieke wijze de mode verslaat voor de 27 millioen le zers var Life-Magazine. Hierboven brengen wij een tweetal modellengetoond op le modeshoic van „Fashion stores'Links een exo tisch huiscostuum van Dior, waarin Oosterse invloeden onmiskenbaar zijn. Het mouwloze jasje heeft de losse lijnen van de kleine jasjes, welke in Indo-China en Birma wor den gedragen. De blouse vertoont een gedrapeerde bustelijn. Rechts een tweed costuum van Vera Maxwell, geflatteerd door een sjaalkraag en manchetten van ge schoren otterbont. bidder precies kon vertellen wat haar op het hart lag. Openen, sluiten, be- paalde zwenkingen en houdingen, het was alles even duidelijk als het ge sproken woord. Het laten vallen van een zakdoek als voorwendsel voor 'n kort gesprek is ook heden nog niet geheel uitgestorven en wij zouden niet met de hand op het hart durven verklaren, dat onder postzegels niet nog steeds harteroerselen worden overgebracht, die de strenge controle anders nooit zouden passeren Een zeer oude taal is die der bloe men. Het is een bijzonder welluidende taal met een groot uitdrukkingsver mogen, die in de tegenwoordige tijd echter bepaalde nadelen heeft. Wij kunnen ons niet goed indenken, dat jongelieden elkaar een hele reeks bouqueten en bloemstukken sturen om van elkaar te horen, hoe het met de gevoelens staal. Stelt U zich voor een jongeman, werkzaam op kantoor, die de secre taresse van zijn baas bemint. Hij zendt haar een bos irissen, wat zo veel betekent als: „Vriendschap, Liefde, Huwelijk!" Doet hij er dol driest zelfs wat hulst bij, dan heeft hij goede verwachtingen voor de toekomst en voor huiselijk geluk. Beantwoordt de secretaresse deze geste met een bakje crocussen, dan is dat wel zeer'geraffineerd vrouwe lijk. Want deze bloem wil zeggen „Vreugde", maar betekent ook „Vrolijkheid", zodat de arme jongen niet weet of zij blij is met zijn avarf- ces, of er hartelijk om gelachen heeft. Onze held op vrijersvoeten die nog steeds het woord niet tot zijn uitverkorene durft te richten, kan nu wederom zijn schreden naar de bloemenwinkel richten en een ruiker oranjebloesem, ge mengd met anemonen, laten be zorgen om te tonen, dat hij op een huwelijksfeest hoopt. Zendt de dame nu een ruiker gulden roede, dan moedigt zij hem aan, maar onder voorbehoud. Zendt zij een azalea, dan maant zij hem zich te matigen, terwijl helio troop niets meer of minder aan duidt dan groot enthousiasme. Droevig zou het er overigens voor de vurige minnaar uitzien wanneer hij een bos zinnia's zou ontvangen. Het bloemenwoordenboek zou hier van namelijk de vertaling geven: „Ik denk aan een vriend; ver weg!" Is er bij de zinnia's nog wat water kers gevoegd, dan weet men ten minste meteen, dat die verre vriend onder dienst is en dus wel binnen kort zal terugkomen. In dat geval heeft het niet veel zin om mistletoe („Ik overwin alle moeilijkheden") te zendenLaat de dame na de vervaarlijke verklaring niets meer van zich horen, dan is het laatste redmiddel nog een bos roodkleurige chrysanten, die met een snik verkla ren: „Ik houd van je!" Geluk en verdriet Teneinde onze lezeressen, die van bloemrijke taal houden, aan een ze kere woordenrijkdom te helpen, volgt hier nog een lijstje van nutti ge uitdrukkingen; roze geraniums voorkeur; vergeetmijnietjes waar achtige liefde; tulpen mooie ogen; narcissen je huodt alleen maar van jezelf; primula's: ik vertrouw je niet; asters -- je houdt van ver andering; rode hyacinthen ver driet; witte seringen jeugdige on schuld; gele rozen - laten wij onze jalouzie vergeten, jasmijn ik ben overgelukkig. Wanneer U zich verwondert over het feit dat wij zr vlot in bloenien- taal schrijvc:i. :!;«n willen wij TJ wel bekennen, dat wij onze wijsheid diepten uit een bloenien-dietionnaire, uitgegeven door de Britse organisa tie van de Interfiora. een organisa tie die begrijpelijkerwijze sterk is geïnteresseerd in de instandhouding en verbreiding van de bloementaal....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7