PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse burgemeestersVrijdag in Saarbrücken aangekomen Herbouwkosten bedrijfsgebouwen en woningen te hoog geacht Vandaag... MILITAIRE VERDRAGEN IN HET MIDDEN-OOSTEN 198e Jaargang-No. 248 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1-„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Hur. Vlisslngen, Walstr. 5880, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. ZONDAG A.S. VERKIEZINGEN. Saarreferendum, begroette zijn land genoten reeds bij de aankomst op het perron met ernstige woorden en wees nen op de verantwoordelijke taak. „Of zij een goede reis gehad hadden?", vroeg de heer Bentmck, waarop di rect geantwoord werd: „Ja, want we hadden vier restauratiewagens in on ze trein. Zodoende heeft de reis niet lang geduurd". Onmiddellijk na aankomst werden de Nederlandse waarnemers met au tobussen naar hun hotel en gastheren gebracht. Zaterdagmiddag worden zij in een instructiesamenkomst nader over hun taak Ingelicht. De meesten Neutrale waarneming van groot belang (Van onze speciale verslaggeefster) By het blitzlicht van persfotografen en televisiecameramen werden Vrij dagavond de 325 Nederlanders ontvangen, toen zij met een uur vertraging met een extra-trein in Saarbrücken arriveerden. Het grote aantal buiten landse journalisten, dat bij deze aankomst aanwezig was, bewees reeds welke betekenis men hecht aan de neutrale waarneming bij de volksstem ming van Zondag a.s. President Dehouse, de Belgische voorzitter van de Europese commissie voor het Saarreferendum, had reeds tevoren in een persconferentie in het bijzonder de nadruk er op gelegd, dat juist de komst van de Nederlanders, die een belangrijk deel uitmaken van de 1005 West-Europese waarnemers, als een teken van internationale solidariteit moet worden beschouwd. En inderdaad is de reis van deze waarnemers een stuk nationaal beleven. Want gedurende dit week end zullen 220 van de 1000 Neder landse gemeenten het zonder hoofd van de plaatselijke politie moeten stellen, omdat liun burgemeesters in het Saarland verblijven. Er zul len zich in hun gemeenten wel geen moeilijkheden voordoen nu ze zich beschikbaar stellen voor de functie van waarnemer. Het is verheugend dat de burge meester van Saarbrücken en een groot aantal leraren en hoofdamb tenaren hun woning ter beschik king van de waarnemers hebben gesteld. Zij hebben er ook het hunne toe willen bydragen, dat de vrijheid gewaarborgd wordt bij het referendum in het Saarland, waarvan de betekenis voor de ver dere politieke ontwikkeling in Europa moeilijk kan worden over schat. Baron Bentinek, het Nederlandse lid van de Europese commissie voor het is het 30 jaar geleden, dat door prinses Juliana bij Borg- haren de eerste spade in de grond werd gestoken voor het p graven van het Julianakanaal; p is het 20 jaar geleden, dat M p de eerste postvlucht werd ge- maakt over de Grote Oceaan en wel van San Francisco naar p Manilla via Hawaii, Midway, Wake en Guam. p 1 MORGENJ is het 150 jaar geleden, p dat bij New Foundland de p transportschepen „Naias" en Aeneas" vergingen, by welke ramp driehonderdveertig opva- p renden van het laatste schip p om het leven kwamen; H viert de, bekende portret- M p schilder en -tekenaar en illus- p trator Bernard van Vlijmen te p Huizen zijn 60e verjaardag. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Duel Zwolle en Deventer zijn in 'n hevig duel verwikkeld. Zoals gebrui kelijk tussen twee steden, die vry dicht bij elkaar liggen, bestaat tussen beide plaatsen een grote riva liteit, en die is nu tot uitdrukking gekomen in een soort krantenstryd. Het gevechtsterrein wordt gevormd door de Provinciale Overijsselse en Zwolse Courant, die uitvoerige pagi na's wijdt aan de deugden en gebre ken van de beide IJsselsteden. De reportage-redacteur van deze krant heeft met een paar artikelen de ka chel eerst aangemaakt en nu doen al lerlei lieden dapper aan het vuurtje- stoken mee. Zelfs de burgemeester van Zwolle is in de pen geklommen om zoals de krant met ijverig chauvinisme vermeldt "een ant woord te geven op de Deventer zelf- genoegzagpiheid". Voor een buitenstaander is het de bat niet bijzonder belangwek kend en -de argumentering niet zeer boeiend: „Wij houden er niet van tam-tam te maken, wij graven dieper,, wij hebben een mooiere Schouwburg, wij bouwden voor de oorlog al een modern gymnasium, wij maken geen ommegang voor de 50.000e inwoner, wij nebben andere inzichten in het menselijk geluk..." Het kan zijn, dat het nuttig is om in woners van beide plaatsen gelegen heid te geven eens precies te zeggen wat zij over elkaar denken. Dat lucht in ieder geval op. Doch het practiseh nut van deze strijd lijkt uiterst mini maal en het gevecht zelf lichtelijk overdreven, Men zou ook in Zeeland bepaalde plaatsen vrij gemakkelijk te gen elkaar kunnen uitspelen. Onderlinge rivaliteit is hier niet vreemd en af en toe gaat zij zelfs ovér in een scherpe concurrentie. Maar verandert dat door een Zeeuws ZwolIe-Deventer-duel Wat zou daar van het resultaat zijn? Dat men el kaar na afloop wenend in de armen zou vallen, uitroepend dat men elkaar toch zo goed begrijpt en dal men elkaar nóóit meer kwaad zal doen Daar ziet het bepaald niet naar uit... En daarom is het beter naar over eenkomsten te zoeken dan naar ver schillen. verdient het eerder aanbe veling samenwerking te vinden dan tweedracht te zaaien. Misschien niet in Overijssel, maar wèl in Zeeland, van hen zullen in de stembureau's van Saarbrücken zelf een functie uit oefenen. Zij vormen onder de ruim duizend controleurs niet de grootste nationa le groep. Deze wordt door het kleine Luxemburg geleverd, dat als naaste buur van het Saarland niet minder dan 355 man zal sturen. Voorts ko men er nog 155 Belgen, 120 Italianen en 50 Engelsen. De Europese commissie heeft be kend gemaakt, dat de grens van Saarland vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagochtend 6 uur geslo ten zal worden. Deze voorzïchtig- heidsmaatregel is op initiatief der commissie genomen en de vier betrok ken regeringen zijn er mee accoord gegaan. De sluiting der grens zal evenwel op soepele wijze worden uitgevoerd en er wordt een groot aantal uitzon deringen gemaakt, natuurlijk ook voor diegenen, die uit de Bondsrepu bliek naar het Saarland willen komen om hun stem uit te brengen. Zondag avond tijdens de telling der resulta ten zullen de grenzen echter absoluut worden gesloten teneinde elke onpret tige verrassing te voorkomen. (Men zie ook pagina 12 voor het re laas van onze speciale verslaggever) IN VOORBEREIDING Engeland zou besloten hebben wapens te leveren aan Irak Een militair verdrag tussen Egypte en Syrië, dat naar verwachting binnen kort wordt bekendgemaakt, zal worden gevolgd door dergelijke verdragen tussen Egypte en Saoedi-Arabië, en Syrië en de Libanon, aldus is Vrijdag in gezaghebbende kringen te Damascus vernomen. Irak wordt buiten deze verdragen gehouden met het oog op zijn door het Westen gesteund verdrag met Turkije, waarbij ook Groot-Brittannië, Perzië en Pakistan zich hebben aangesloten. Om ook Jordanië in deze verdragen op te nemen, zijn de vier genoemde Arabische landen uitgenodigd een oplossing te zoeken voor het jaarlijkse tekort van ongeveer 75.000.000 gulden op de Jordaanse begroting. Volgens bovenaangeduïde kringen te Damascus voorziet het Egyptisch-Sy- risch verdrag in een gemeenschappe lijk opperbevel over de rondom Pales tina gelegerde eenheden van beide landen. De opperbevelhebber zal wor den benoemd door een opperste raad, bestaande uit de ministers van oorlog en buitenlandse zaken van beide lan den. Naast deze raad zal er een mili taire raad worden gevormd van de stafchefs van beide landen. Geldinzameling In Israël is een geldinzameling be gonnen voor de aankoop van wapens. De industrie-arbeiders m het gehele land hebben besloten, een dag loon voor dit doel te offeren. De ambtena ren van een enkel ministerie te Jeru zalem hebben het geld voor een tank bijeengebracht. Op weg naar de Saar! Vrijdagmorgen vertrok ook uit Zeeland een grote groep burgemeesters en ambtenaren naar de Saar, waar zij zoals bekend zullen assisteren bij de morgen te houden verkiezingen. Op de foto v.l. n.rde burgemeester van Middelburg vir. dr. N. Bolkestein, mr. Jan de Vriesclief van het kabinet van de Commissaris der Koningin in Zee land en staandede burgemeester van Serooskerke (W.), de heer P. Dregmans. Reeds in de trein waren de lieren in druk gesprek gewikkeld over hun komende werkzaamheden. (Foto P.Z.C.J Volgens de Londense bladen „Daily Mail" en Daily Express" zou Engeland hebben besloten aanzienlijke wapen leveranties aan Irak te doen. Tot deze leveranties zou zijn besloten als gevolg van de kort geleden bereikte overeen komst tussen Egypte en Tsjechoslowa- kije. De „Daily Mail'"zeide dat de leve ranties aan Irak aan het eind van de volgende maand zullen beginnen. Een beeld van het Koninklijk bezoek aan Willemstad: tijdens het défilé aan het einde van de eerste dagwer den de koninklijke bezoekers tal van geschenken aangeboden. De algemene verkiezingen in Indonesië Volgens de jongste tellingen is de stand in de Indonesische verkiezin gen: P.N.I. 7.7 millioen. Masjoemi 7.6 millioen, P.K.I. 5.9 millioen, N.U. 6.4 millioen. In December verkiezingen in Frankrijk Het Franse kabinet zal een wets ontwerp indienen, waarin wordt voor- Ïesteld in December parlementsver- üezingen te houden. AJs de nationale vergadering het ontwerp goedkeurt, zullen de verkie zingen op 4 of op 11 December wor den gehouden. Premier Faure zei: „Er moeten nu ernstige beslissingen aangaande het leven van de natie op lange termijn worden genomen. De omstandigheden moeten zo zijn, dat de blijvende toe passingen van die besluiten gewaar borgd is". Als voornaamste problemen noem de Faure: 1. Marokko: „Er moet daar een re gering worden gevormd en de ver houding- tot Frankrijk moet worden bepaald. Dit is een groot probleem". 2 Algerije: „Er moet serieus overleg worden gepleegd ter bepaling van het handvest van dat land". In Januari moest een nieuwe na tionale vergadering met dit werk kunnen beginnen. Italiaans dorp door modderstroom bedreigd Ongeveer duizend inwoners van het Italiaanse bergdorp Zambana, ten Noorden van Trente, hebben Vrydag overhaast hun woningen moeten ver laten, die werden bedreigd door een enorme modderhoeveelheid, welke als een gevolg van langdurige regenval van de bergen stroomt. Vorige maand kon een dergelijk onheil op het laat ste ogenblik door arbeiders en brand weerlieden uit Trente worden voor komen. Russisch bezoek aan Afghanistan De Sowjet-Russische premier, maar schalk Boelganin, en de eerste secre taris van de Sowj et-communistische partij, Nikita Kroesjtsjew, hebben een uitnodiging aanvaard om de volgen de maand een bezoek aan Afghani stan te brengen. Opklaringen maar kouder (Van onze weerkundige medewerker) s Met stormachtige Noordelijke winden is de laatste dagen kou- ee de lucht uit het poolgebied naar Engeland blijven stromen. De- ze lucht begon gisteravond de Noordzee over te steken in de richting van Zeeland. Een klei- ae achtergebleven depressie §1 deed de wind langs dé Oost- kust van Engelana tot storm- kracht aanwakkeren. Gistermiddag om vijf uur H waarschuwde het KNMI het district Zuid voor een Noord- li wester storm. Gisteravond be ll gon ook de wind langs onze kust al in kracht toe te nemen. Geleidelijk gaat de wind van- daag in kracht afnemen, maar de koude lucht zal ons land dan reeds hebben overstroomd. Bij IJsland bewoog gister- M avond een nieuwe depressie naar het Zuiden, die in de loop van Zondag de kans op wat re- li gen weer zal doen toenemen. Ér zijn echter flinke opklarin- H gen te verwachten met hier en daar nog een verspreide bui. H Het weer zal in zijn geheel ge il nomen tijdens het weekeinde echter minder aangenaam zijn dan op gende DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. VERGADERDE Rampboeren hebben nog problemen In de jongste vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.l.M. te Goes is uitvoerig gesproken over brieven van de afdelingen Noordwelie en Kruiningen, waarin een aantal leden zich beklaagt over de hoge her bouw- en herstel kosten van de bedr ijfsgebouvven en woningen. De door Wederopbouw vastgestelde stopprijz en worden over het algemeen onvol doende geacht. Ook kwamen verschillende landbouwherstelkwesties ter sprake. Voor in 1954 op last van de herverkavelingscommissie niet opnieuw ingezaaid weiland werd nog geen enkele vergoeding ontvangen. Over de gronden in Waarde, die met zand waren bedekt en in 1954 nog geen oogst gaven, is ook nog steeds niet twee en een halfmaai de pachtwaarde uitgekeerd. KORTE PREDICATIE DE SERVICE VAN DE KERK. Verricht uw dienst ten volle. 2 Timotheüs 4 5. Een woord dat tegenwoordig door iedereen wordt gekend is service Dit woord is helemaal terecht geko men in de wereld van het zakenle ven, Het heeft zelfs langzamerhand een technische betekenis gekregen. Het is geworden tot een concurrent tie-element van maatschappijen en zaken die elkaar proberen te ver dringen. Met die service wil men trachten een bepaalde verhouding een binding te bewerken tussen pro ducent en consumenttussen winke lier en klant. Die service moet ma ken dat de verhouding even boven het alleen-maar-zakelijke uit komt. Dat woord service'' betekent oor spronkelijk alleen maar ...dienst"; een bepaalde dienst die de een de ander bewijstzonder dat er direct achter zit de gedachte om er meer voor terug te krijgen, of een binding te bewerken die bepaalde verplich tingen schept. Het woord diensten daarmee samenhangend dienen en dienaar en nog verschillende samenstellingen meer, neemt in de Bijbel een zeer grote plaats in. Alles wat de Kerk in deze wereld doet, is samen te vatten in dat ene woord dienst. Wanneer wij die zakelijke gedachten er van los maken kunnen we spreken van een servicedie de Kerk biedt. En wélke service is dat dan? Wat heeft de Kerk te geven? Paulus verwacht van Timotheüs dat hij zijn dienst ten volle mag ver richten. Wat ice vinden rondom dat woord, maakt de bedoeling van de apostel wél duidelijk. Het is de dienst als evangelist, als geroepene om het Evangelie te brengen. „Verkondig het Woord" (vs 2). Het agat om de dienst des Woords. Doe dut bestraf fend en bemoedigend zo voegt hij er aan'toe. Het is echter ook dat leren zichzelf te geven (vs 6), ter wille van Hem, die zich hélemaal gegeven heeft. Naast de dienst des Woords, spre ken we van de dienst der sacramen ten en der gebeden. We spreken van de dienst van het ouderlingschap en diakenschap. We kennen de diaconie, u-elk woord wederom niets anders be tekent dan „dienst". Er is in deze wereld waar ieder mens ev n zakelijk ts ingesteld als hij denkt aan zichzélf en waardoor er steeds meer komt een uiteen-vallen van de samenleving, een smachtend verlangen naar eenheid. Men wil dichter bij elkaar komen, omdat de een de ander toch nodig heeft. Daar toe richt men allerlei verenigingen op, die o zo gezéllig kunnen zijn. Maar. in de diepste grond haalt men het daarmee niet. Slechts dan, ver kondigt de Kerk, wanneer men tot „dienst" bereid is; wanneer men zich zelf eens weet weg te cijferen en zich zelf geeft, bewogen door de aanra king met het Evangelie van Chris tus. slechts dan zal men dichter bij elkaar komen. „Verricht uw dienst ten volle." h. De vergadering besloot de kwestie van ue herbouw- en herstelkosten aanhangig te maken bij de Boerde rijencommissie van het Landbouw schap. Tevens zal contact worden op genomen met de secretaris van ae Landelijke Herstelcommissie. Laatst genoemde commissie zal reeds een onderzoek naar een en ander instel len Verder zullen de Z.L.M.-voorzit- ter en -secretaris zelf in de polder Kruiningen een aantal percelen be zoeken om de bestaande klachten te onderzoeken. Over de voorlopige normen voor de herstelbewerkingskosten 1954 is thans tussen verschillende instanties overeenstemming bereikt. De minis ter moet deze echter nog goedkeu ren. Bij de bepaling van de normen is met de verhoogde loonkosten op Schouwen en Duiveland rekening gehouden. Voor het deel van Schouwen en Duiveland dat onder water stond evenals Kruiningen. zal de halve melkprijstoeslag gelden, die ook aan bedrijven op de zandgronden wordt toegekend. Heffing landbouwschap Aan de orde kwam voorts o.m. de stand van zaken betreffende de hef fing van het Landbouwschap over 1955. De Soc. Econ. Raad is thans accoord gegaan met de aftrekmoge- lykheid van 42 pet. van de heffing, welk bedrag maximaal 90 pet. van de contributie zal mogen bedragen. Dit betekent dat de door het Landbouw schap voorgestelde regeling voor 1955 is aanvaard. Voor het volgend jaar zal het percentage van 90 tot 50 worden teruggebracht, terwijl dan tevens hoogstwaarschijnlijk de aftrek maximaal 50 pet. van dé heffing zal mogen bedragen. Een en ander bete kent voor de overgrote meerderheid (Vervolg op pag. 7) VERWACHT... IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met enke le verspreid optredende buien. Over wegend matige wind in hoofdzaak tussen Zuidoost en Noordoost- Iets lagere temperaturen dan giste- ZON EN MAAN 23 October Zon op 7.19 onder 17.33 Maan op 14.02 onder 23.07 24 October Zon op 7.20 onder 17.31 Maan op 14.27 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1