Laatste dag op Curacao bracht een druk programma KLANKBORD Kinderstrafrecht krijgt vooral paedagogische strekking NOBELPRIJS VOOR MEDICIJNEN EN PHYSIOLOGIE VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RANT 3 KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WEST H.M. bezocht EmmastadPrins legde eerste steen voor toeristenhotel Op de ochtend van de derde en laatste dag van het verblijf op Curasao heeft Koningin Juliana gisteren het Mgr. Verriet-instituut bezocht, een tehuis voor gebrekkige kinderen van het Wit-Gele Kruis. Prins Bernhard sprak met vooraanstaande personen uit handel en nijverheid. De Koningin was voor het eerst achter op het tijdschema van haar pro gramma. Aanvankelijk was bepaald, dat het bezoek aan het instituut kort zou zijn, temeer omdat er enkele gevallen van bof waren. Maar bjj aan komst werd het bezoek toch uitgebreid. Met veel belangstelling nam Ko ningin Juliana kennis van wat er in het instituut wordt gedaan onder lei ding van de directrice, Maria Speekenbrink. Daarna werd een rondrit ge maakt door Otrabanda, de stadswjjk van Curasao. Teruggekeerd op het gouvernementsplein ging de Koningin aan boord van het jacht van gouverneur Struycken, de „Beatrix", waarmede via de St. Annabaai en het Schottegat naar het terrein van de oliemaatschappij werd gevaren. Hier werd Emmastad bezocht, het woonoord van de ge ëmployeerden rond de raffinaderij. Het weer was betrokken en drukkend met kans op regen. Het Mgr. Verriet-instituut is een zelfstandige stichting, die staat on der het hoofdbestuur van het Witgele Kruis. Er worden op het ogenblik 73 kinderen verpleegd uit alle delen van de West. Het zijn kinderen, die ern stige lichaamsgebreken hebben, ter wijl een deel van hen ook geestelijke afwijkingen heeft. De directrice, Maria Speekenbrink, hoopt, dat eens het geld bijeen zal komen om voor de geestelijke ge- brekkigen een afzonderlijke afdeling te bouwen. Op de rondrit door Otrabanda stopte de Koningin bij de synagoge Mikve Israël in de Columbusstraat, de oudste bestaande synagoge op het Westelijk halfrond, waar haar een plaatwerk werd aangeboden. Bij de J. P. P., de club der Surinamers, kreeg zij een hulde van de kotomis sies. Bij de aankomst te Emmastad weid H.M. uitbundig toegejuicht door enkele honderden kleuters, die in het wit gekleed waren en Oranje sjerpen droegen. Geschenk Eindpunt van dit bezoek was het huis van de directeur van de Cu- racagaose petroleum industrie maatschappij, dr. ir. H. ter Meulen waar H.M. even verbleef om een kop koffie te drinken. Hier ont ving de Koningin als souvenir een Kesse-papier van zwart marmer, het marmer is een gcstyleerde afbeelding in zilver ingelegd, voorstellende de aardolie-industrie en een tankschip. Het ontwerp hiervoor werd vervaardigd door de employé van de C.P.I.M., Mi- chiel Hagedoorn. De rondrit werd even onderbroken bij het stadion in Suffisant, waar de 6-jarige Vivian Frans en de 8-jarige Surinaamse Lutske Casper de Ko ningin bloemen aanboden. Per auto keerde H.M. terug naar het paleis op het gouvernementsplein. In net gou vernementshuis ontving de vorstin een aantal kinderen, cue hun beste werkstukken van een wedstrijd voor de schooljeugd aanboden Op de lunch ten paleize waren als gasten de leiders van de vier politie ke partijen op Curagao uitgenodigd. Prins Bernhard besprak met voor aanstaande persoonlijkheden uit het bedrijfsleven o.a. de teruggang van Curagao als overlaadhaven, ae ont- zilting van het zeewater op econo mische basis en andere onderwerpen. H.A.L. Iaat schip bouwen in Luebeck Motorvrachtschip van 7200 ton d.w- De directie van de Holland-Amerika Lijn deelt mede, dat daar zij be zorgd is door de lange levertermijnen welke thans in Nederland gelden aan de Luebecker Flendèrwerke te Luebeck opdracht is gegeven tot de bouw van een zusterschip van de twee voor deze maatschappij in Nederland In aanbouw zijnde schepen. Het nieuwe schip moet in 1957 wor den afgeleverd. Dit enkelschroef motorvrachtschip van 7200 ton deadwight wordt van het open-shelterdek type met een lengte van ca 140 meter en een breedte van ca 19 meter. De vaarsnelheid zal on geveer 16 mijl bedragen en het zal accommodatie bieden aan 12 passa giers. Het schip zal vijf laadruimen hebben, met een totale capaciteit van meer dan 400,000 kubieke voet, waar van ca 40.000 kubieke voet ingericht zal worden voor het vervoer van ge koelde en bevroren lading. Onder ruim vier worden tanks ingericht voor het vervoer van ongeveer 500 kubieke me ter lading-olie. Ook dit cship zal worden voorzien van een luchtdrooginstallatie voor de laadruimen. De motor van dit vracht schip wordt geleverd door „Werk spoor" Amsterdam Het toerisme werd in het bijzonder behandeld mede omdat Prins Bern hard, nadat hjj zich naar het Wa terfort had begeven, de eerste steen metselde voor het nieuwe toeristen hotel „El Curagao". Dit hotel, dat begin 1957 in gebruik zal worden genomen, zal 95 kamers krhgen. Het komt midden in het Oude Waterfort; de basis van de marine wordt ver plaatst naar Parera. Ontwerp en supervisie van dit pro ject alsmede de exploitatie zijn in Amerikaanse handen; het bezoek van toeristen uit de V.S. is zeer groot. Tot midden April worden 51 toeris tenschepen verwacht met duizenden Amerikanen aan boord. De Prins ontving als souvenir een kleine gou den troffel met inscriptie. De middag was gewgd aan een bezoek van de Koningin aan het tweede district, het Oostelijk deel van het eiland. Op de Caracasbaai- weg, bij Dominguito, had zich een ontvangstcommissie opgesteld en na dat deze H.M. welkom had geheten in dit deel van het eiland ging het langs de vele met vlaggen versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om ae vorstin toe te juichen, naar Brakke- put. Hier waren meisjespadvindsters byeen, tussen wie de Koningin zelf gadvindster, geruime tijd vertoefde. aarna begaf zg zich naar het Spaan se water aan boord van de „Beatrix" en genoot zij van het admiraalzeilen van de watersportliefhebbers, die in deze inham van de zee acte de pré- sence gaven. Bijna twee uur genoot de Konin gin met een klein gezelschap van Het strand en het water en van het tochtje met de „Beatrix", het jacht van gouverneur Struycken. Prins Bernhard had intussen op Zuikertuintje de Curagao se padvin ders bezocht. Later voegde hij zich bij het gezelschap aan net Spaanse water en nam ook een verfrissende duik in het heldere water. Van de schone mogelijkheden tot beoefening van de watersport, die het tweede district biedt, hebben Koningin en Prins ten volle kunnen genieten. Des avonds was er een openbare gala-receptie in het Fort Amsterdam, welke werd opgeluisterd door Cura- gaose muziek en tenslotte volgde er een taptoe op het gouverenements- plein. Aan profHugo Theorell een Zweeds geleerde Het medisch instituut Caroline in Stockholm heeft Donderdag de Nobel prijs voor medicijnen en physiologie 1955 toegekend aan professor Hugo Theorell, een vooraanstaande Zweedse bloedspecialist. De 52-jarige professor is hoofd van het Nobelinstïtuut voor biochemie in Stockholm. De prijs bedraagt 190.214 kronen. STERKE SEXE: Yvon Robert, Cana dees, werd wereldkampioen worstelen in Parijs en smaakte daarna het ge noegen omhelsd te worden door de zangeres Ghislaine Guy. De sterke man onderging het gelaten en fluis terde angstig: „Kalmpjes aan, mijn vrouw kgkt naar ons WORDT WAKKER: Het dorpje Ha- wera in Nieuw-Zeeland zag zijn be woners midden in de nacht met angs tige gezichten samenstromen, terwijl zij luisterden naar hvvoortdurende gebeier van de kerkklok. Op het tijdstip, waarop iedere ordentelijke klok drie uur zou hebben geslagen, liet dit apparaat 702 dreunende sla gen horen. De prijs werd toegekend voor prof. Theorells ontdekkingen „betreffende de aard en de werkingswijze van ge- oxydeerde enzymen". De nieuwe Nobelprijswinnaar ver wierf bekendheid door zijn werk op het gebied van hloedplasma en het „gele lichaam", een van de belangrijk ste enzymen van de mens. Zijn speur werk op dit terrein heeft hem o.m. in staat gesteld een diepgaande studie van de werking van vitaminen te ma ken. Prof. Theorell heeft verklaard, dat hp zijn prijs niet zal gebruiken voor speurwerk, maar voor het kopen van een nieuw huig voor hem, zgn vrouw én drie kinderen en voor het aanschaf fen van nieuwe meubels voor een buitenhuisje in de omgeving van Stockholm. Prof. Theorell Is bij het Zweedse publiek in het bijzonder bekend ge worden door z\jn methode van bloed onderzoek van automobilisten, die er van verdacht worden alcohol te heb ben gebruikt. De Zweedse rechtspraak heeft prof. Theorells methode aanvaard. Een automobilist, die minder dan 0.08 procent alcohol in zijn bloed heeft, wordt niet beschonken geacht. Indien het percentage tussen 0.08 en 0.14 ligt, wordt hp beschonken maar niet buiten staat geacht. In dit geval kan de automobilist tot een boete ver oordeeld worden. Is het percentage hoger dan wordt hij als beschonken en buiten staat geacht. Er wacht hem dan gevangenisstraf zonder de mogelijkheid van boete. Prof. Theorell lijdt aan ernstige maagzweren als gevolg van over werk. Koningin en Prins begroeten de me- nigte op het Gouvernementsplein te Hf Willemstad, staande onder het balde- kijn in de tuin van het paleis van de gouverneur. WETSONTWERP HERZIENING KINDERSTRAFRECHT Veel aandacht voor persoonlijkheid van jeugdige verdachten Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van het Kinderstrafrecht en het Kinderprocesrecht. Tegelijk met dit ontwerp is een nieuwe beginselwet voor de kinderbescherming bp de Kamer inge diend. Het gehele samenstel van straffen en maatregelen voor strafrech telijk minderjarigen, zoals dit in het eerstgenoemde ontwerp Is opgeno men, heeft overwegend een paedagogische strekking, waarbij het belang van de minderjarige steeds voor ogen wordt gehouden. In het ontwerp is, overeenkomstig het voorstel van de commissie- Overweter, een bepaling opgenomen, waardoor strafvervolging wordt uitgesloten ten aanzien van kinderen, die ten tpde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van twaalf jaren nog niet hebben bereikt. Overeenkomstig het voorstel van de commissie zal het materiële kin derstrafrecht toepasselijk zijn op de minderjarige, die ten tijde van het begaan van het strafbare feit de leeftijd van twaalf doch nog niet die van achttien jaren heeft bereikt. Door de thans voorgestelde rege ling wordt uitgesloten, dat een min derjarige, die een strafbaar feit pleegde, voordat hij twaalf jaar was, na het bereiken van die leeftijd nog zou kunnen worden vervolgd. Voor zal op degene, die een straf baar feit pleegde voordat hp acht tien jaar was, ook na zijn acht tiende verjaardag het kinderstraf recht en niet het „gewone straf recht" van toepassing zijn, tenzp hij inmiddels meerderjarig is geworden. Nieuw is de door de commissie voorgestelde en in het ontwerp overgenomen bepaling, waarbij voor de rechter de mogelijkheid wordt geopend op een minderja rige, die ae leeftijd van achttien jaar reeds heeft bereikt, de bepa lingen van het materiële kinder strafrecht in plaats van het voor volwassenen ge'dende strafrecht toe te passen, indien hij daartoe grond vindt in de persoonlijkheid van de dader. Gedacht is aan min derjarigen boven de leeftijd van achttien jaar, die in ontwikkeling met strafrechtelijk minderjarigen practisch zijn gelijk te stellen. Voorgesteld wordt, de competentie van de kinderrechter uit te breiden tot alle overtredingen, doch daar naast ook vervolging van overtredin gen voor de kantonrechter mogelijk te maken, en wel in die gevallen, waarin de kinderrechter daarvoor machtiging verleent. Straffen en maatregelen De in het ontwerp neergelegde re geling laat aan de rechter de vrije keus om aan een minderjarige na diens schuldigverklaring hetzij een straf hetzij een maatregel op te leg gen. De keuze zal niet alleen bepaald worden door de aard van het ge pleegde feit, maar zeker niet minder door de persoonlijkheid van de min derjarige. De straf van berisping is gehand haafd. Ook de mogelijkheid van op legging van geldboete blijft overeen komstig het voorstel der commissie bestaan. Het arrest is door de commissie als nieuwe strafvorm voorge steld. Het is bestemd voor min derjarigen, voor wie een korte vrijheidsbeneming een ernstige waarschuwing kan betekenen, dat zij hun misdragingen hebben (Vervolg op pag. 8) Tijdens het bezoek van H.M. de Ko ningin aan Willemstad heeft de heer Coroa haar namens het comité voor het nationaal geschenk in kennis ge steld van het verzamelde bedrag voor de bouw van jeugdhuizen. Op de foto bedankt H.M. de heer Coroa De heer H. J. Ankersmit uit Tweede Kamer Het lid van de Tweede Kamer de heer H. J. Ankersmit, die voor de WD in dit college zitting heeft, heeft aan het hoofdbestuur van de WD bericht, dat het hem de afge lopen jaren onmogelijk is gebleken het Kamerlidmaatschap goea te com bineren met zijn werkzaamheden als industrieel Hij kan daarom geen candidatuur voor de nieuwe zittings periode aanvaarden. Gerben Sonderman f Gerben Sonderman is op 29 De cember 1908 geboren in Drachten. In October van het jaar 1936 werd hij tweede luitenant-vlieger en nog voor de tweede wereldoorlog bevorderd tot eerste luitenant-vlieger. Op 23 Januari 1939 trad hij dienst bij de N.V. Koninklijke Vlieg- tuigenfabriek Fokker als invlieger. Tijdens de oorlog en vooral na de bezetting van Nederland heeft Ger ben Sonderman tekenen van moed, dapperheid en volharding gegeven. Toen de Nederlandse regering zich te Londen had gevestigd zocht hg contact met de achtergebleven strijd- krachten in de ondergrondse bewe ging. Uit Engeland werden vliegtui gen naar Nederland gezonden, die op bepaalde plaatsen parachutisten, voorzien van radio-zendtoestellen uit wierpen. Het was Gerben Sonderman die deze zendtoestellen in ontvangst nam. Om het gewenste contact met de Nederlandse regering te onder houden, leidde hij een aantal onderof ficieren op, die in staat waren de ge codeerde berichten uit te zenden en op te vangen. Hij bepaalde daarbij de plaats van uitzending. Hierdoor bleef hij in voortdurend contact met Londen. Deze arbeid behoorde tot de meest gevaarlijke en voor de vij and tot de meest fnuikende. Telkens slaagde Gerben Sonderman er in aan de opsporingen te ontkomen. Zijn diensten, die hij op deze wgze aan de bevrijding van het land bewees, kun nen niet n< slagen. Na de bevrijding, in Mei 1945 werd Gerben Sonderman bevorderd tot ka pitein-vlieger en later tot majoor vlieger. In 1948 werd hij benoemd tot adju dant in buitengewone dienst van H. M. Koningin Juliana. In 1954 volgde zijn bevordering tot reserve luitenant kolonel-vlieger. Het bericht van het ongeluk, dat Gerben Sonderman is overkomen, is bij Fokker met ontsteltenis ontvan gen. Maar ook elders in ons land en in luchtvaartkringen in Europa zal zijn heengaan met schrik en droefe nis worden vernomen. Een van de laatste keren, dat men hem in ons land aan het werk heeft kunnen zien, was op Tweede Pink sterdag I.L.S.l hoog genoeg worden aange- /Jean (Zccteati bij de „onstezfoelijken" JEAN COCTEAU, DE vaardigduit goüd, ivoor die van individualisme FRANSE DICHTER, en email, was door de worden verdacht zal toneelschrijver, roman- goudsmid Cartier ver- beschermen", cier en filmmaker, is sierd met edelstenen, De schrijver André Donderdag in de koe- zoals diamanten, robij- Maurois zeide in zijn pelzaal van het Insti- nen en smaragden en antwoord, dat Cocteau tuut de France te Pa- met talrijke symbolen, om zijn talent was ge- rijs geïnstalleerd als zoals de ster, die Coc- kozen, één van de veertig on- teau altijd b\j zijn hand- De plechtigheid werd sterfélijken" van de tekening zet, het profiel bijgewoond door leden Academie Frangaise, van Oedipus, de lier van de academie, zcals het instituut dat zo van Orpheus, de hek- de schrijvers Jules Ro- vaak het doel van zijn ken van het Palais mains, Marcel Pagnol, spot is geweest. Royal (waar de dichter en Georges Duhamel, In Maart van dit jaar woonten de initialen maarschalk Juin, gene- was Cocteau 66 jaar) van de eigenaar. Aan de raai Weygand 'en de als een van de officiële punt van de schede was ambassadeur André behoeders van de zui- een bal van ivoor aan- Frangois-Poncet. Onder verh -id van de Franse gebracht als herinne- de gasten bevonden taal gekozen, als opvol- ring aan de sneeuwbal zich koningin Elizabeth ger van de overleden uit Cocteau's roman van België ex-konin schrijver Jerome The- „Les enfants terribles" gin Marie-José van Ita- ra"". lië, de schrijver Geor- Costeau was gekleed IN ZIJN REDE VER- ges Simenon en de ac- ui een met goud gebor- KLAARDE COCTEAU te-rs Jean Marais en duurd groen uniform, o.a., dat dichters en Jean Servais. die Lanvin voor hem schilders i» een ge- Twee jonge vrouwen had gemaakt en hij vangenis zijn opgeslo- die Cocteau een bezem droeg daarby een Na- ten waaruit zij altijd en een paai rolschaat- poleontische sieek en pogen te ontsnappen, sen wilden aanbieden een prachtige degen, die „Poëzie is een exacte werden in hech tenis qe door hemzelf was ont- wetenschap," aldus de nomen Na een identis worpen en gesmeed dichter. Hij hoopte, dal teitsonderzoek werden door zigeuners uit To- de academie „personen zij vrijgelaten ledo. Deze degen, ver- Het Wereldgebeuren Vergeten? Behalve van Rit bewoners en Ber berstammen, van felle Franse kolonisten en van de oppositie in het parlement, heeft premier Faure van Frankrijk nu ook last gekregen van Spanje. De leider van die Zuiderbuurstaat, de heer Franco, heeft in het begin van deze week, en wel in de nacht van Zaterdag op Zondag, door zijn minister van buitenlandse zaken een nota laten publiceren, waarin gepro testeerd wordt tegen de houding van de Franse radio en pers en van de Franse autoriteiten. De Fransen doen het voorkomen, zo zegt Franco, alsof zij de opstand in hun Marokko niet onder de knie kunnen krijgen, door dat de rebellen vanuit óns Spaanse Marokko worden versterkt en Spaans Marokko gebruiken als wijk plaats en als basis voor hun manoeu vres. Maar daar is niets van waar. Er is zo'n sterke grensbewaking, dat geen oproerige Marokkaan er door heen kan dringen. Als de Fransen niet ophouden met die rare verhalen, zou Spanje de Ver enigde Naties welecns inschakelen. En de V.N. zouden dan maar eens moeten nagaan, in hoeverre de Fran se berichten waar waren. Voorlopig stelde Spanje vast, dat deze beïn vloeding van de wereldopinie van Franse kant als een „hoogst onvrien delijke daad" moest worden be schouwd. Nog voordat het Franse ministerie van buitenlandse zaken de no ta, die de Spanjaarden in de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. uitgaven, had ontvangt n kwam de Franse resident-generaal in Marokko, Goyer de Latour, in het geweer. Hg liet bekendmaken, dat Spaanse ont kenningen niet baten, wanneer de feiten voor zichzelf spreken. Als doorslaggevend bewijs voerde hij aan, dat één der aanvallen van de op standelingen was gericht tegen de Franse waarnemingspost Bou-Zineb, die zich op Spaans gebied bevindt. Onder de gesneuvelde ■•ebellen was er een uit Beni-Amart, in de Spaanse zóne. Zijn geweer was afkomstig van een Spaanse wapenfabriek. En zo voort Ieder kan zich trouwens voorstel len, dat in een zo uitgestrekt en woest gebied de totale afsluiting van de grens practisch onmogelijk is. Blijkbaar willen de Spanjaarden, ondanks de feiten, de indruk wekken, dat bij hen geen vuiltje aan de Marokkaanse lucht is. Zij kunnen dan ook erop wijzen, dat niet zij, maar de Fransen zo dom zijn ge weest om de nationalistische sultan Ben Yoessef te verbannen, en dat de Marokkanen, voor zover bekend, hun niets te verwijten hebben. Maar nu de opstand voortgaat ondanks de se rieuze hervormingsplannen, die de Franse opstellen in overleg met Ma rokkanen die voor rede vatbaar zijn, moesten zij zich eigenlijk eens ach ter de oren krabben en zich afvragen, of het wel juist is om de Fransen met protesten te lijf te gaan. Beter zou het wezen, om zonder veel misbaar te gaan werken aan het dichten van de gaten in het grensgordijn. Van een man als Franco zou men een positie ver geluid verwachten. De heer Franco is geen vreemde- deling in Marokko. Hij weet vooral in het Spaanse deel de weg te vinden als geen ander. Toen Abd-el-Krim tussen 1921 en 1926 de beide Marokko's teisterde, stond hij vooraan bij de bestrijders. Na de ne derlaag bij Annual, waar 17.000 Spaanse soldaten sneuvelden, onder nam Franco herhaaldelijk acties te gen de Riffijnen. In 1923 kreeg hij de leiding van het Spaanse vreemdelin- Was Pétain de man, die de heer schappij van Abd-el-Krim in het Franse protectoraat teniet deed, aan Spaanse zijde was Franco degene, die tot de pacificatie van het Rifgebied het meeste bijdroeg. Toen hij in 1926 in Spanje terugkeerde, was hij niet zonder reden tot generaal opgeklom men. Schijnbaar is hij nu vergeten, dat hij niet zo gauw, of misschien nooit, een invloedrijke positie in Spanje zou hebben verworven, wan neer er niet een Fransman Pétain was geweest om in de twintiger ja ren aan Abd-el-Krim de beslissende klap toe te brengen. FRANCISCO FRANCO vocht in Marokko Jaar geëist tegen Duitser, die zeiljacht stal. De Officier van Justitie te Rotter dam heeft een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 27-jarige K., die in Augustus m .iet zeiljacht „Aldebaran" stal. Hij ging hiermede varen od de Nieuwe Waterweg in de richting" van hnl.. ham rueuwe waterweg m de richting van de Noordzee. Ook werd hem diefstal van levensmiddelen o.a. uit het jacht „Esperia" te Willemsdorp ten gelegd. De Duitser ontkende, dat hg met het jacht naar de Noord- ee zou zijn gegaan. In Duitsland is hij ook al eens ver oordeeld,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9