C JIMMY BROWN als politie-chef JUBILEUMVIERING V. U. WERD MET PROMOTIE VOORTGEZET mm uit de AETHER WRIGLEY WETSONTWERP. HERZIENING KINDERSTRAFRECHT UNIFORM MATERIEEL VOOR DE EUROPESE SPOORWEGEN muist 3 éjotiïen boeien 8 PROVINCIALS ZBÊÜWSR COURANT VRIJDAG 21 OCTOBER 1955 CALVIJN EN DE NAASTENLIEFDE Honderden belangstellenden uit' binnen- en buitenland Donderdag, de clgeillyke verjaardag van de Vrije Universiteit in Am sterdam, ls de viering van hét 75-jarig jubileum voortgezet met een open bare zitting van de senaat in het R.A.I.-gebouw. De rector-magnificus, prof. dr. D. Nauta, verwelkomde de vele honderden belangstellenden uit het gehele land en speciaal de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr, J. M. L. Th. Cals, de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en afgevaardigden van universiteiten en hogescholen uit binnen- en buitenland. In de ochtenduren hield prof. ck\ J. Waterink een herdenkingsrede, waarin hy de geschiedenis van de V.U. met zijn hoogte- en dieptepun ten memoreerde. Na hem voerden de rector-magnificus van de Leidse uni versiteit, prof. dr. A. E. van Arkel, en de rector van de Theologische Hó- geschool der Gereformeerde kerken in Kampen, prof. dr. Brillenbtirg Wurth het woord. Tijdens de middagzitting van dè se naat hield prof. dr. Nauta een recto- 24. ZATERDAG 22 OCTOBER. HILVERSUM t 402 m 746 kc/s. 7.00— KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.Ö0 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.45 ld, 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12,00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Musette orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. muziek. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Man nenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Orkest concert. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 10.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.30 Rep. Ko ninklijk bezoek aan de Nederlandse Antil len. 17.40 Gram. 18.00 Lichte muziek. 18.15 journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overzicht. 18.40 Instr. Octet, 19.00 Nws. 19.10 Gram. 20.00 .Lichtbaken", caus. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. programma 22.35 Wij luiden de Zondag inl Aansluitend: Avondgebed en litug. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23,2224.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35. Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9 00 Gym. vöor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12,33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muz. caus. 14.50 Dansmuziek. 15.25 Bra bants programma. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Rep. 16.50 Gram. 17.15 Week- journ. 17.45 Hammondorgelspel. 18.00 Nws. rate rede, Waarin hy de menë Calvijn verdedigde tegenover de crltlek, die Allard Pierson indertijd op deze leidsman had uitgeoefend. Bij Calvijn zou een diep gemis aan liefde te con stateren geweest zyn. In een Uitvoé- rige beschouwing trachtte prof. Nau ta de onjuistheid van deze opvatting aan te tonen. Hij zette uiteen, dat Calvlln in zijn beschouwingen juist aan de eis der naastenliefde volle recht heeft laten wedervaren en dat elke grond ontbreekt voor de bewe ring, als zou hy iri dat opzicht on- trouw zijn geweest aan het Evangelie vah Jezus Christus. Na zijn toespraak zette de rector- magnificus als promotor de redenen Uiteen, die de senaat ertoe gebracht hadden het doctoraat in da godge leerdheid honoris causa te verlenen aan Emilé G. Leonard, hoogleraar in Parijs. Professor Leonard verwierf grote bekendheid door zijn géscKrift „Le Protestant Frangais". Op grond van zijn verdiensten vóór de godge leerdheid, in het bijzonder voor de beoefening van de geschiedenis van het gereformeerd protestantisme, met name in Frankryk, is hem thans het doctoraat in de godgeleerdheid verleend, zo deelde prof. Nauta mee. Repatriërende Ambonezen Djakarta stelt vele voorwaarden Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat een in terdepartementale commissie is ge vormd voor het opvangen van repa triërende Ambonezen. De commissie wordt bygestaan door een aantal Molukse sociale organisaties. Op de voor terugkeer in aanmer king komende Ambonezen zal een selectie worden toegepast. De voor waarden zijn 1) Zij moeten in oprecht heid en met goede wil de wens tot repatriëring kenbaar maken; 3) Zij dienen een familid te kunnen opgeven dat hen kan opvangen en 3) Zij die nen reeds een middel van bestaan in Indonesië te hebben. Zy, die een middel vaij bestaan hebben, zullen voorrang krijgen, aldus Pia. Na aankomst iii Indonesië zal de Indonesische regering de zorg over dé gerepatrieerden op zich nemen via de commissie, die hen naar de plaats van bestemming zal brengen. De heer A. J. Koejemans bedankt vöor C.P.N. De heer A. J. Koejemans, die na de bevrijding optrad als hoofdredac teur van De Waarheid eri in 1948 door hèt bestüur van de CPN werd ver vangen omdat hét niet tevreden was over dé wijze waarop hij het blad redigeerde, heeft thans als lid van de communistische party bedankt. Ir. P. F. S. Otten heeft Woensdagmid dag by gelegenheid vctn dë jubüèum* viering van de Vrije Universiteit na mens Prins Bèrnhard een rede uiige* sproken. Na deze redes die hij in het R.A.Ï.-gebouw uitsprak: kweet in Otten zich van de taak hem door dé Prins der Nederlanden opgedrageniii de vorm van een cheque, die hij aan dr. j. Schouten (links) overhandigdei (Advertentie) KAyW heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Finse vliegtuigen mogen voortaan in Moskou landen Finland én de Sowjet-Unié hebben Woensdag te Moskou een luchtvaart overeenkomst getekend. De vliegtui gen van de Finse luchtvaartmaat schappij „Aero" zullen tezamen met dié dér Russische maatschappij „Ae- roflot" luchtdiensten tussen de hoofd steden der beide landen onderhouden. Financiële positie van Burgerlijk Rijkspersoneel Minister ahtwöordf Kartler De minister van binnenlandse zaken hééft dé Tweede Kamér zijn memorie van antwoord doen toekomen over het wetsontwerp tot wijziging van dé be groting 1955 Yan zijn departement (fi nanciële positie burgerlijk rijksperso neel Dé voorstellen van Vier der centrales iri hét georganiseerd oVërlèg gingen de :fegèring te ver, Vergëlékeri mét hèt particuliere bedrijfsleven Voor het itiaximumsalaris van de ad- jurict-eommies is gedacht aan eert ver hoging van 14.50 per maand of met 3.6 procent. Het aldus verkregen sala ris is bij het systematiseren van de sa larisschalen afgerond, waardoor een to tale verhoging met 16.20 of met 4.02 procent is ontstaan. Deze beide verho gingen vloeiefi echter niét.voort uit de principiële opzet van de voorgestelde maatregelen doch Vormen een afslui ting daarvan, 'Zij kunrién dus niet die nen als basis van dé vergroting vöor anderè ambtenaren. (Slot van pag. 3) te staken. De maximumtermijn, i-n het voorstel der commissie, op dertig dagen gesteld, komt de minister evenwel rijkelyk lang voor. In het ontwerp is deze te ruggebracht op veèrtien dagen. De plaatsing in één inrichtihg voor bijzondere tucht is dê zwaarste kin- dèrstraf, die overeenkomstig het voorstel der commissie in het ont- Advertentie) NEUROTONIC sterkt en kalnièêrt da zenuwen intensief VERKEERSCONFERENTIE IN BERN jjEürofima" opgericht Dé ministers van verkeer van 14 Europese landen hebben in hun bijeen komst te Bern een overeenkomst ge tekend, waarbij een Europese maat schappij voor de financiering van spoorwegniaterieel wordt opgericht. Déze maatschappij, die de naam draagt (Advertentie) JOntsinët uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, dë ziéUtekie- en worden gedood de huid geneest. van „Eurofima", heeft ten doel onder zo gunstig mogelijke voorwaarden uni form materieel voor de spoorwegen aan te schaffen. De maatschappij is voor de duur van 50 jaar opgericht en heeft haar zetel te Bazél, Haar maatschappelijk kapitaal bedraagt 50 millioêh Zwitserse francs, verdeeld in 5000 aandelen met een no minale waarde van 10.000 francs. De spoorwegmaatschappijen zijn aandeel houder der maatschappij. De Eurofima kan zowel voor eigen rekening als voor rekening van de spoorwegmaatschap pijen of soortgelijke ondernemingen spoorwegmaterieel laten vervaardigen. Schaft zij zelf materieel aan, dan kan zij dit verhuren of verkopen. Van de ongeveer 940.000 goederen wagons in Europa is 15 procent meer dan 45 jaar oud, terwijl 42 procent een leeftijd heeft van meer dan 35 jaar. O In New York is een electrische schrijf machine gedemonstreerd, die de snelheid, waarmee een goede typiste werkt, met ongeveer 50 procent kan vergroten, door dat woorden en uitdrukkingen die veel voor komen, zöals „hoogachtend", met één beweging kunnen worden getikt. De fabrikant van de machine heeft nog geen plannen om deze „woordenschrijver" op de markt te brengen. en comm. 1820 Dansmuziek. 18.45 Rege- ringsuitzeijding Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout" caus. 19.40 „Israël als land van de Bijbel", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 22.00 Soc. comm. 22.15 Amus. muziek. 22.40 Kon. bezoek aan de Nederl. Antillen. 22.40 „Binnen zonder klappen, hoorspel. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. (Advertentie) In buisjes a 20 en. flacons 50. tabletten 52. Er had zoveel zelfverzekerdheid gelegen ift lie optreden van Piet Potlood, dat de jonge tuinman zich er totaal dóór liet overrompelen.' „Ja meneer de inspec teur", zei Rij, „ais dat moet, dan wil ik (J wel helpen, maarPiet Potlood sloeg nü een geruststellende toöh aan. „Je krijgt mijn colbertjasje tot Onderpand1', zèi hij, „en daar laat ik alles inzitten. Mijn ziiVeren sigaretten aansteker, mijn paspoort, mijn portefeuille het meer dan drie honderd gulden. Ik kom heus wel bij ie terug, maar als Ik eens niet zou terugkomen, dan heb je daar in elk geval geen nadeel van. Maar maak wel een beetje voortDe jongen dook nu achter het bosje met rhododendrons en trok vliegensvlug zijn blauwe kiel uit, die hij Piet Potlood overhandigde. Deze gaf hem zijn colbertjasje, zette het strohoedje zo diep mogelijk op zijn hoofd, greep een hark die ergens tegen een boom stond en pakte de fiets. „Ik hoop binnen een uur terug te zijn", zei hij, „Wacht op deze plek op mij. Als je baas komt, vertel je hem maar wat er gebeurd is. Ik sta er borg Voor, dat je er geen narigheid door zult krijgen. Integendeel, je hebt alle kans op een mooie beloning" De jongen begon te lachen. „Oh, dat hoeft heus niet me neer de inspecteur", zei hij. „Ik doe 't graag in het be lang van de goede zaak". Piet Potlood sprong op de fiets en peddelde weg. „Pas goed op m'n geJdl" riep hij nog naar de jonge tuinman. Werp is opgenomen, Deze straf is be doeld als een krachtige aanpak voor minderjarigen, waarvan geble ken is dat zij een heropvoeding be hoeven. In verband hiermede is de duur gesteld op tenminste één maand en ten hoogste zes maanden. Gevangenisstraf zal alleen kunnen worden opgelegd aan zestien- en ze ventien,jarigen, op wie de rechter het vöor volwassenen geldende straf recht toepast, omdat hij daartoe grond vindt in de ernst van het be gane feit en de persoonlijkheid van de dader. De grondgedachte, waarop de re geling van het strafproces voor straf rechtelijk minderjarigen behoort te berusten, bestaat hierin, dat dit pro ces eenvoudig en voor de betrokken minderjarigen en hun ouders begrij pelijk moet zijn. Nieuwe beginselenwet Omtrent de niéuwe beginselenwet voor de kinderbescherming en daar mede verband houdende wijzigingen in andere wetten zegt dë minister o.a.: De grondslag van de samenwerking tussen overheid en particulier initia tief vormt de kern van het wetsont werp. Overheid en particulier initiatief hebben op het terrein van de kinder bescherming beide een eigen taak. Aan de overheid als rechterlijke macht komt de bevoegdheid toe, in te grypen in het ouderlijk gezag en in de persoonlijke vrijheid. Het par ticulier initiatief heeft in ons land van oudsher de zorg voor en de bij stand aan het verwaarloosde kind, en deze taken zijn naar het oordeel van de minister niet zoals de commissie dat beschreef „een vrijwillig mede werken aan de uitoefening van de overheidstaak", een afgeleide dus, maar een eigen taak. De overheid als uitvoerende macht heeft als eigen taak het toezicht op de Uitvoering door hét particulier initiatief en de subsidiëring daarvan op .een wijze, dat een naar de omstan digheden verantwoorde verzorging en opvoeding gewaarborgd is. Daar naast heeft de overheid afgezien van de strafexecutie een subsi diaire taak tot Voorziening in de zorg, namelijk voorzover het parti culier initiatiei' hierin niét volledig voorziet. Het subsidiaire karakter vau laatstgenoemde taalt heeft de minister in liet wetsontweip menen te moeten verankeren doof in tegen stelling met de wet van 1901 de re gelingen voor de particuliere instel lingen, inrichtingen en tehuizen en de subsidie daarvoor te laten vooraf gaan aan de regelingen betreffende de rijksinrichtingen. Advertentie) FEUIi LE 1 ON „Ik wil dat je in Pottsville blijft", ging Claudia verder. „Zolang je leeft. Wil je dat doen, Peter", vroeg ze, n aanzoek recht op de man af zorgvul dig omzeilende. „Dat zou ik" „Maar is dat de vraag die je mij wil de stellen?". „In zeker opzicht, ja". Hij zag haar plotseling aan. „Ik_ vind Pottsville een aardig plaatsje. De mensen hebben mij zo'n beetje in hun kring opgenomen en ik voel me daar heel best in thuis". „Voel je je thuis by mij Peter?' vroeg ze vlug. Hij haalde zijn zakdoek te voor schijn en veegde daarmee zijn voor hoofd af „Dat weet je toch wel". Hy lachte en probeerde zijn woorden te verduidelijken: „Iedereen is dol óp jóu „Bedoel je. dat enkelen van hen zelfs van mij houden?" „Ja, vanzelfsprekend! Absoluut. El- Wóod en Letty natuurlijk. En tante Cecilia. En Mathllde". „En Kitty?" door 'iERRY DEAN „Zonder twyfel". „Dick". Peter aarzelde. „Moet ik ook over hem spreken?" Claudia's rozenrode lipjes sloten zich op elkaar en gaven naai mond een vorm, die Peter verwarde. Haar ogen leken hem onder te dompelen in oneindige blauwe diepten. Haar par fum gaf hem een vreemde, onzekere gewaarwording. Hij kreeg een leeg gevoel in zijn maag en voelde van naar vingertoppen een tintelende stroom in zijn arm vloeic Een bijiia onweerstaanbare drang om vaii zijn genegenheid voor haar blijk te ge ven, bekroop hem. „En jij zelf Peter?" Zijn hersens weigerden le werken. Hij voelde haar warme adem langs zijn wang strijken. Moeizaam haal de hij adèm. Zijn armen bleven waar ze waren. Hij kon ze niet bewegen. „Dus jij bent de enige van hen, die „Maar natuurlijk houdt ik van je", schreeuwde hij en op hetzelfde ogenblik hield-hij haar. in zijn ar- Bijna direct duwde hij haar van zich af. „Ik heb je" gezoend... Clau dia!" „Waarom niet? Je houdt toch van mij Haar beminnelijk toestemmend glimlachje maakte hem nog meer van streek. „Ik hou van je", her haalde hij als in een droom. Ze lachte en streelde zacht zijn wang. „Dat zei je ook al, voordat je me kuste". C-laudia legde haar arm om zijn schouder; „Zeg dat nog eens Peter. Duizend keer wil ik het ho ren, want ik kan niet geloven dat het waar is!" Een vreemd geluid ontsnapte aan zijn keel. Hij ademde moêihjk. „Zeg het Petér", „Ik houd van je". Claudia zuchtte. „Nog eens, Peter, nog eens". Rusteloos schoof hij heen en weer. „Ik houd van je, Claudia". „Dank je liefste. Je itiag me tiiï weer kussen, als je wilt". Hij wachtte een ogenblik, boog zich toen voorover en drukte zijn lippen tegen haar wang. „Ik wist het", zei Claudia zich dichter tegen hem aanvleiende. „Ik wist al dat dit zou gebeuren, toen ik je voor het eerst zag. En ik heb je dat al gezegd ook". „Ja". Zijn hart danste als een vis op het droge. Hij trilde over zijn hele li chaam. Claudia probeerde zichzelf wijs te maken, dat hij plankenkoorts had. „Als hij die bleuheid verloren heeft", dacht ze, „wordt hij wel vuriger. Hij zal bewijzen dat hij verliefd op me is. Reken maar! Hij moet verliefd op me zijn!" „Wanneer ontdekte je je liefde voor mij, Peter?" vroeg ze. „Ik weet het niet precies", „Maar je moet voor dit ogenblik toch wel wat gevoeld hebben „Dat denk ik wel". „Jk wil zo graag, dat iemand eclit van mij houdt, Peter. Ik weet dat je het meent, maar hoe, zeg het me nog eens. Zeg het me duizend keer. Het is heel belangrijk voor mij schat, eerlijk!" Peter deed nu, alsof hij eeu man van ervaring op dit gebied was. Hij had eens ergens iets gelezen over meisjes, die weten, dat een man van haar' houdt, maar die dat liever dui zendmaal dan honderdmaal horen zeggen. „Ieder meisje wil datzelfde steeds weer horen", praatte hij de schrijvür Van dat boek na en met een van emotie hese stem fantaseer de hij er zelf bij: „Ik vraag me af waarom". „Omdat alle meisjes graag zeker heid willen hébben", antwoordde Claudia ad rem. „De liefde is voor de mannen maar een incident in hun leven. Maar voor een meisje is het alles. En als zij dat alles geeft, wil ze meer terug hebben dan een zor geloze belofte en een toevallige lief kozing, zoals ook een schoothondje krijgt", „Claudia „Maar dat is toch zo. Jij hebt mij nu je liefde verklaard, je hebt me gekust, twee keer nog wel. Maar wil dat nu zeggen, dat je met me wil trouwen?" „Met je trouwen „We kunnen lang verloofd zijn, of kort, net zoals je wilt. Het zal na tuurlijk wel even tijd vergen, voor dat we alle voorbereidingen getrof fen hebben voor de bruiloft. Zou een lange verloving niet het beste zijn, Peter?" Hij begreep nog steeds niet hele maal, wat er nu eigenlijk precies met hem gebeurd was. Voor zich zelf was hij er zelfs nog niet eens van overtuigd, dat er iets gebeurd was. Hij zou erover hebben kunnen dromen. Hij had erover kunnen le zen. Maar dat hij hier nu zo rustig zat, helemaal bij zijn volle verstand, dat hij hoorde en' zag wat hem overkwam en zich toch zo hulpeloos voelde, neen, dat kon Peter niet be grijpen. „Het zal het beste zijn, dat we het- vanavond maar bekend maken", hoorde hij Claudia zeggen. „Doe me een plezier en houd je mond dicht totdat ik me klaargemaakt heb. We zullen het zeggen, als we hen alle maal bij elkaar hebbenof zou je het hen liever een voor een vertellen, Peter?" „Maakt dat enig verschil?" Claudia lachte. ,,Ik denk het niet. Het belangrijkste is, dat ze het we ten. Waarom zou je er een geheim NOACK ROOKWORST Altijd „rookvers", een delicatesse voor fijnproevers. van maken, dat je verliefd bent?" „Ja, inderdaad, waarom?" Clau dia was weer achter hetstuur gaan zitten. Ze keek hem met een onrus tige blik in haar ogen aan. „Verliefd", zei hij. „Voelt het nu zo, verliefd te zijn. Ik heb me vaak afgevraagd, hoe dat zou zijn. En „Ja, lieveling?" „En nu". Onhandig maakte hij de zin af: „Welnu, nu ben ik verliefd". „Oh liefste. Je hebt me zo geluk kig gemaakt, Peter, Toen we in de auto stapten had ik niet durven ho pen, dat je mij vandaag een aan zoek zou doen. Met geen woord, en zelfs met geen gebaar heb je je be doelingen verraden. En toen... plot seling... begon je erover". „Ha, ha, ja, plotseling Ze kneep hem jolig in z'n arm. „Stille wateren hebben diepe gron den, zegt het spreekwoord". Ze lachte. „Wat zullen ze raar kijken als we het hen vèrtellen. Ze zullen nog verbaasder zijn dan ik was. Ik kan haast niet wachten totdat we er zijn". „Ilt kan het nauwelijks geloven", zei Peter, zich een dappere glim lach aanmetende. Claudia startte de auto en reed het zijpaadje weer terug. „Eerlijk gezegd, '- erd ik al ongeduldig om te weten hoe jij over mij dacht. Als jij er vandaag niet over begonnen was, had ik 't geloof ik gedaan". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4