PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Verhoging voorlopige aanslagen in de vennootschapsbelasting Gerben Sonderman om het leven gekomen Brouwershaven krijgt jaar zijn keersluis volgend Vandaag... STAP TERUG OP EEN WEG VAN FISCALE FACILITEITEN VERWACHT. 198e Jaargang-No. 247 Dagblad uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie; F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 October '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarlel Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerustraai 2. Zlerikzee. N Bogerdstraai 24. telef. 26. MAATREGELEN VANWEGE HOOGCONJUNCTUUR Vervroegde afschrijving wordt beperkt De huidige economische situatie van ons land, waarin de bestedingen de neiging hebben, het niveau van de middelen te overtreffen althans te naderen terwijl tevens reeds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is, heeft de regering genoopt, zich nader te beraden over de vraag, of het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk moet worden geacht. De regering blijft op het standpunt staan, dat, voor zover buitenland se factoren oorzaak zijn van de hier te lande heersende hoogconjunctuur een beperking van de binnenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren. Niettemin is zij van mening, dat in samenhang met de hiervoor uiteengezette overwegingen, het noodzakelijk is, aanvanke lijk enkele maatregelen te nemen, die overigens geheel binnen het ka der van de bestaande wetgeving tot stand kunnen worden gebracht. In het licht van deze overwe gingen hebben de minister en de staatssecretaris van finan ciën besloten, de (eerste) voor lopige aanslag in de vennoot schapsbelasting die thans opgelegd wordt nadat van het boekjaar negen maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar '55 (55/'56) te stellen on 75 procent in plaats van op 50 procent van de over het voorafgaande boekjaar ge heven belasting. Met ingang van het boekjaar '56 (1956/1957) zullen deze voorlo pige aanslagen reeds worden op gelegd, nadat van het boekjaar zeven maanden zijn verstreken, en vervalt tevens de bepaling, dat de voorlopige aanslagen niet eerder invorderbaar zijn dan na dat het boekjaar geheel is ver streken. Bovendien hebben zij, gebruik makend van de bevoegdheid inge volge artikel 8 derde lid, van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, in overeenstemming met de minister van economische zaken IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|I 1 Hitiers schedel 1 1 naar Moskou H Een voormalig majoor van de H lijfwacht van Hitler, Karl n Schneider, heeft Donderdag in z= het Westduitse doorgangskamp H voor oud-gevangenen uit de Sowjet-Unie verklaard, dat de Russen begin Mei 1945 het ge- beente van Hitler en Eva Braun M hebben opgegraven en de sche- dels voor onderzoek naar Mos- kou hebben gezonden M H Schneider zeide, dat hij 180 blikken benzine heeft laten ha- len voor verbranding van het =z 1| lijk van Hitier en Eva Braun. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vragen over Duitse vliegtuigmodellen Op vragen van het Tweede Kamer lid Haken (CPN) heeft minister Staf bevestigd, dat voor de knutse laars onder de militairen mogelijk is gemaakt om door bemiddeling van de dienst welzijnszorg materialen op* catalogus te bestellen. Aldus werden ook bouwdozen van door Duitsland in de jongste wereldoorlog gebruikte vliegtuigtypen met hun Kenmerken verkrijgbaar gesteld In totral wer den 160 modellen aangevraagd, één procent van het totaal der bouwdo zen. Hier is dus geen sprake van ongezonde belangstelling of van een handelswijze in strijd met de gevoe lens van het Nederlandse volk, al dus de minister. een beschikking uitgevaardigd, waarbij ten aanzien van alle be drijfsmiddelen, welke na 31 October 1955 zijn verworven, verbeterd, be steld of aanbesteed, voor de inkom stenbelasting en de vennootschaps belasting de vervroegde afschrijving van 1/3 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 procent per jaar. Voor bedrijfsmiddelen, die vóór 1 November 1955 zijn besteld of aan besteed, blijft de oude regeling van kracht. De regering heeft gemeend, zich voorshands tot deze maatregel te moeten beperken. Zou de bovenbe doelde economische situatie zich verder toespitsen, dan zal aan maatregelen van wijder strekking niet te ontkomen zijn. Het spreekt vanzelf, dat in dit laatste geval al le bestedingscategorieën in de over wegingen zullen moeten worden be trokken. Hevig gevecht nabij Algerps-Tunesische grens Meer dan drie duizend man door ar tillerie en vliegtuigen gesteunde Fran se troepen hebben Donderdag nabij de Algerijns-Tunesïsche grens een fel ge vecht geleverd met Algerijnse opstan delingen, dat zes uur duurde. De strijd, die voortduurde tot de duisternis was gevallen, was volgens een mededeling van Franse militaire zijde „bijzonder hevig". Toen het don ker werd, trokken de rebellen zich te rug in de omringende heuvels. Roger Seydoux, de Franse hoge com missaris in Tunesië, begaf zich Don derdag, vergezeld door hoge Franse officieren, naar posten in het mijndis- trict, waar gevochten wordt. Hij zeide tegen de daar wonende Fransen niet meer troepen te kunnen sturen om het gebied te beveiligen en hij deed daarom een beroep op hen naar grotere Tune sische steden te vertrekken. De Fransen weigerden dit, zeggend dat het hun plicht was te blijven, doch zij vroegen om wapens, om zich tegen aanvallen der verzetslieden te kunnen verdedigen. Dit verzoek is door Sey doux ingewilligd. TIJDENS DEMONSTRATIEVLUCHT IN V.S. Piloot van het Koninklijk echtpaar Reserve-luitenant-kolonel-vlieger Gerben Sonderman is Donderdag in Maryland bij Hagerstown neergestort. Hij kwam hierbij om het leven. Gerben Sonderman maakte met een Fokker S-14 een demonstratie vlucht vanaf het vliegveld van de Fairchïld Aircraft Corporation. Het vliegtuig maakte plotseling een duik en stortte op een boerderij, op korte afstand van het gemeentevliegveld van Hagerstown gelegen. Het toestel vloog in brand. Luitenant-kolonel Sonderman kon zich niet meer uit de cabine bevrijden. Sonderman was nog maar kort in de V.S. om demonstratievluchten met de Fokkers S-14 „machtrainer te maken. Gerben Sonderman heeft het Ko ninklijk paar en ook de Koningin en de Prins afzonderlijk op vrijwel alle vliegtochten begeleid. De Fokker SI, waarmede het on geluk is gebeurd, was één van de vliegtuigen van een serie van 25, die voor de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht wordt gebouwd. Gerben Sonderman heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van deze Fokker S 14. Hij was Woensdag met het Fokker toestel van het vliegveld La Guardia Z.K.H. Prins Bernhard op Schiphol in gesprek met. de chef-invlieger van Fokker enmüoot van de prins, Gerben SondermuT^in het midden). Foto bo ven toont het eerste naar Nederlands ontwerp gebouwde straalvliegtuig, de Fokker S IJ). bij New York overgevlogen naar het vliegveld van Fairchild. Zoals bekend is de Fairchild vliegtuigenfabriek de vertegenwoordigster van Fokker in Amerika. (Voor een korte levensbeschrijving zie pagina 3.) H Tijdens het bezoek van het ko- ninklijk paar aan Willemstad s maakten de Koningin en de M Prins een rijtoer door de stad. s Eet koninklijk paar in de crème p H calèche op weg naar 't gebouw M van de Staten. |eee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM e weinig arbeidskrachten I voor Limburgse mijnen JrEr is vrijwel permanent gebrek fltn arbeidskrachten voor de Neder landse mijnen. Alleen al voor de on dergrondse bedrijven bestaat er een behoefte aan rond 1200 arbeidskrach ten. Deze grote personeelsbehoefte is bet gevolg van een streven naar op voering van de productie, het delven van moeilijker ontginbare steenkool lagen en vervanging van een groter aantal arbeiders, dat de pensïoenge- leeftijd heeft bereikt. Aan deze omvangrijke behoefte kan niet met arbeidskrachten uit de provincie worden voldaan. De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg zijnbegonnen met het aantrekken van Italiaanse arbeiders, terwijl men daarnaast blijft voort gaan met het werven van Oostenrijk se arbeiders. beginnen te Pretoria diverse zz feestelijkheden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der stad, die haar naam ontleende aan de vader van de stichter, Andries W. J. Pretorius, één der invloedrijkste voortrek- m kersleiders tijdens de grote trek. §f is het 150 jaar geleden, dat te Trafalgar het befaamde zee- s gevecht werd geleverd tussen i een Frans-Spaanse vloot van I 33 schepen en een Engelse vloot van 27 schepen, onder m leiding van admiraal H. Nel- son, die in deze slag sneuvelde. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii COMMENTAAR VAN WERKGEVERS: Beperking overheidsuitga ven zeer noodzakelijk In kringen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel be langstelling kennis genomen van de fiscale maatregelen, welke de rege ring heeft getroffen. Het spreekt vanzelf, dat men nog geen gelegen heid heeft gehad om zich een defini tief oordeel hierover te vormen. Als voorlopige mening werd ons desge vraagd "medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het- ka der van de huidige conjuncturele si tuatie begrip heeft. Men bedenkt Indonesische ambtenaren naar Nederland vertrokken Zes van de elf ambtenaren, die de Indonesische regering ter versterking van de Indonesische vertegenwoordi ging in Nederland naar Den Haag zal zenden, zijn reeds uit Djakarta vertrokken. Onder hen is de heer Ka mi!, die zal optreden als eerste se cretaris. De oud-consul-generaal in Hong kong, Kwee Djie Hoe, zal de rang van minister hebben. Hij vertrekt Vrijdag uit Djakarta. Het is nog niet bekend, wie als ambassadeur in de speciale missie zal optreden. De algemene verkiezingen in Indo nesië zijn duurder geweest dan was geschat. Het verkiezingscomité had van de regering de beschikking ge kregen over rp 300 millioen, doch heeft zich genoodzaakt gezien een aanvullend bedrag van rp 265 mil lioen aan te vragen, aldus verneemt Pia. KLAAR VOOR WINTER 1956—1957 Bevolking voelt zich thans gerustgesteld De komende winter zal de laatste zjjn, waarin met dreigend getij de Brouwenaars met vloedplanken en klei hon huizen voor het stijgende ha venwater moeten beschermen. Half November wordt de sluis aanbesteed die in het najaar 1956 reeds het centrum van de stad Brouwershaven voor overstroming behoeden zal, tevens de gevaren voor inlopen van de polder Schouwen van deze zyde opheffend. Het project is gemaakt door ir. R. J. Klein van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met belangrijke hulp van de dienst. Dijkherstel en de Provinciale- en Rijkswaterstaat. De finan ciering komt tot stand door de gemeente met Rijkssubsidie. Het is een lange weg geweest, eer dat het definitieve plan ter tafel kon komen. Natuurlijk is er voor de watersnood ook wel over een sluis gespro ken, zelfs zó, dat in de bezettingstijd de Duitsers er wel heil in zagen, maar de eerste bespreking was in Juli 1953. Er werd toen een bedrag voor een Kleine scheepvaart. Nadat driemaal keersluip genoemd, dat nu ver over troffen zal worden. Verscheidene an dere oplossingen zijn aan de hand ge daan: een nieuwe haven buitendijks, een loswal in de havenmuur met af sluiting bij het betonningsmagazijn. maar al deze plannen bleken onuit voerbaar door de kosten of door het waterpeil bij voltooid Deltaplan onmogelijk. Gedacht is zelfs nog aan een totaal dempen van de haven, maar, afgezien dat dit het karakter van het stadje sterk zou aantasten, prevaleerden de belangen van de verbeteringen in de schetsplannen waren aangebracht, is men thans zo ver, dat de keersluis in de haven mond kan worden aanbesteed. Daar mee heeft Brouwershaven de eer op Schouwen-Duiveland behaald, de eerste gemeente te zijn, waar het ha venprobleem is opgelost. Een werk als dit zal van de aan nemer bijzondere voorzieningen eisen. Het grondwerk, waarbij aanzienlijke ingravingen in de havendgken bekwame en terza- ke kundige leiding eist, begint in April 1956 en moet 1 October vol tooid zjjn. De scheepvaart zal van deze bouw weinig hinder on dervinden. Bij hoog water blijft er tijdens de werkzaamheden nog een acht meter brede vaargeul over, wat vooral voor de visserij van belang geacht wordt. H oogwatermelder. Begrijpelijk is het, dat, wanneer de sluis er eenmaal is, de inwoners van Brouwershaven de vloedplanken niet meer zullen onderhouden, daar de riskante taak van de huizen langs de Haven als waterkering voorbij zal zijn. Bijzondere aandacht zal dan ech ter geschonken moeten worden aan een noog tg, dat vaak onverwacht komt, en waarbij de. sluis tijdig ge sloten moet worden. By de politie zal een hoogwatermelder worden aange bracht, die tijdig signalen geeft, wan neer het noodzakelylc zal zijn, de sluis te sluiten. Ook na de voltooiing van het Deltaplan houdt de sluis een taak, zij het slechts als tweede water kering. Een meevaller by een sluis is de mogelijkheid dat nu aan de walkant in net gemeentelijk centrum bomen kunnen worden geplant, die kunnen groeien zonder door het steeds weer kerend water te worden beschadigd. Een moeilijk punt is de exploitatie. Hoewel het onderhoud geen hoge kos ten met zich brengt, zal er steeds, zo* wel dag en nacht, een der gemeente werklieden disponibel moeten zijn om de sluis te bedienen. Hoewel niemand zich aan een voor- hierbij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap terug op een weg van fis cale faciliteiten, welke zijn oorsprong vond in een tijd van een dreigende vermindering der werkgelegenheid. Deze maatregelen treffen inzonder heid de bestedingen van het bedrijfs leven. De conjunctuur wordt evenwei ook door andere bestedingen beïn vloed. In dit verband zijn de consump tieve bestedingen van veel belang. Mede in jet licht van de thans ge troffen maatregelen is h daarom van betekenis, dat men met name ook op het gebied van de loonvor ming in ons land do gewenste mati ging blijft betrachten. Ook in de sector van de overheids investeringen is de grootste waak zaamheid geboden. In deze sector dient een overeenkomstig beleid te worden gevoerd. Voorts dienen eventuele hogere in komsten uit hcofde van de getroffen fiscale maatregelen niet tot additio nele overheidsbestedingen aanleiding te geven. Er is, gezien de con juncturele si tuatie. thans alle aanleiding om van de overheid te verwachten, dat zij haar uitgaven niet dan in de uiter ste noodzaak uitbreidt, de uit de be groting voor 1956 blijkende uitbrei ding van de personeelsbezetting van de overheid baart het bedrijfsleven in dit verband zorg. IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 g Koe op auto van een 1 1 minister zz Bij Burgdorf (D.), is gisteren een koe op de motorkap van de zz M auto van de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Ger- H hard Schroder, gesprongen. H De auto werd zo zwaar be- M H schadïgd, dat zij weggesleept fs moest worden. De koe moest worden geslacht doch de minis- ter was ongedeerd. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii spelling waagt of de komende winter nog hoge vloeden Brouwershaven zul len bedreigen, heeft het bericht dat een sluis in het voornemen van het' gemeentebestuur lag, een geruststel lende invloed op de bevolking gehad. Na drie en een halve eeuw, waarin de havenbewoners vaak geslach ten lang tegen het water gevoch ten hebben, lijkt het, dat nu een rus tige periode zal beginnen. Gemeend wordt, dat vroeger het centrum van Brouwershaven aan de andere zijde van het stadhuis lag, zodat de tegen woordige achtergevel van dit gebouw, eertijds de entree van het stadhuis vormde. Om de haven heen groepeer de zich langzamerhand de bevolking. LAGERE MIDDAG li: .ij EKATL'REN Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen Overwegend mati ge zuidwestelijke wind Middagtempe- raturen over het algemeen iets lager dan gisteren. ZON EN MAAN 22 October Zon op 7.17 onder 17-35 Maan pp. 13.32 onder 22.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1