Saluutschoten bulderden over St. Annabaai Feestelijk versierd Willemstad begroette Koningin en Prins Bernhard Op Aruba wordt standbeeld van Prinses Wilhelmina onthuld Bezoek uitstekend voorbereid Procl a m at i e van d e Kon i n £i' n In zijn soort uniek ïs het pas aan gelegde park, vlak aan de rand van de Caraïbische Zee, waarin een groot en opvallend standbeeld van prinses Wil- lielinina staat opgericht, dat in de ko mende dagen door haar koninklijke dochter onthuld zal worden. De Aru banen hebben de beplanting van dit park uit eigen floristisch bezit gele verd en het is maar te hopen dat er geen nieuwe zeestormen komen die de groei onmogelijk maken. De orkaan .Janet, die het eiland nogal wat heeft aangepakt, deed daar reeds een (mis lukte) poging toe. Men was Dinsdagmorgen op Curasao vroeger dan anders uit de veren. Al lang voor het officieel vastge stelde moment van aankomst half acht des mor gens stond het zwart van de mensen rond de mon ding van de St. Annabaai. Het onweer van Maandag avond had de hemel schoon geveegd en het was warm in Willemstad, zoals altijd in deze tijd van het jaar. Precies op het vastgestelde tijdstip verscheen Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" met het Koninklijk Paar aan boord tussen het Waterfort aan stuurboord en het Rif fort aan bakboord. Vlaggetjes, rood-wit-blauw en Oranje gingen de lucht in- Militaire vliegtuigen scheerden over de stad en de saluutschoten van de machtige kruiser bulder den. Eerst wat aarzelend alsof een zekere schroom en verbazing het belette maar dan uit volle borst klonk het gejuich van de duizenden Curagaoenaars, die zich links en rechts van de baai hadden opgesteld. Op het Gouverne- mentèplein De duizenden, die rond de monding van de St. Annabaai ruim een uur eerder het binnenvaren van de „De Ruyter" hadden gadegeslagen waren nu, het was inmiddels kwart voor tien geworden, getuige van de aan- Jeugd riep: „Biba la reina" „Ik zie haar, ik zie haar", riep een opgewonden meisje en in haar ver bouwereerdheid vergat zij met het vla ggetje te zwaaien. „Biba le reina", klonk het in het Papiament en ook „Biba Prins", toen men Koningin Julia na en Prins Bernhard zag. H. M. was gekleed in witte zijden japon met wïtzwarte ealiemire patroon en pauwblauwe strik als ceintuur. Zij droeg blauwe accessoires en een. zwarte kleine hoed. Prins Bernhard droeg de witte admiraalsuniform. De Jantjes aan boord van de „De Ruyter", keurig opgelijnd langs de boorden, het muziekcorps van de mariniers aan boord, dat vrolijke muziek liet horen, het indrukwekkende beeld van de grote kruiser, het maakte alles diepe indruk op de bevolking. Vlot en goed werd gemeerd in de nieuwe ha ven, waarheen het oorlogsschip langzaam was opgestoomd. De Koningin en de Prins wuifden vriendelijk naar de vele gezagsdra gers en autoriteiten en het talrijke publiek van genodigden, die op de kade de aankomst bijwoonden. De bemanning van de „De Ruyter" nam de mutsen af en bracht een driewerf hoezee op de Koningin uit. Daarna kwam het grote moment, dat de staatsietrap op haar plaats werd gebracht en Koningin Juliana en Prins Bernhard de Curagaose grond betraden. De plaatselijke ma rinekapel blies het Wilhelmus en de gouverneur, mr. A. A. M. Struycken, trad naar voren om de Koninklijke gasten te begroeten. De minister-president E. Jonck- heer en gezaghebber M. P. Gorsira, werden door de gouverneur voorge steld evenals commandeur H. Bos, commandant van de eenheden Ko ninklijke marine op de Antillen. De Koningin en de Prins inspec teerden de erewacht van de mari niers en daarna ging het langs een ere-afzctting van matrozen naar de lange, rij 125 van hoogwaardig heidsbekleders en autoriteiten waar uit ook een commissie van ontvangst werd gevormd. Voor de 12-jarige Sïgnid Sprock was het moment van haar leven aangebroken, toen z\) de Koningin een boeket Cura- gaos bloemen mocht aanbieden. Zjj was wat verlegen, maar de Koningin hielp haar er snel over heen met een vriendelijk dank woord. INTOCHT IN WILLEMSTAD. Nimmer was een bezoek zó enthou siast voorbereid en zó tot in alle puntjes voorbereid als ditmaal. De stoet, waarmede de intocht in Wil lemstad geschiedde, had als middel punt de crèmekleurige calèche, waar in H.M. en de Prins vervolgens plaats namen. Even was er nog een oponthoud na de officiële begroeting, omdat de calèche wat aan de late kant was, maar om kwart voor ne gen locale tijd (kwart over twee Ne derlandse tijd) was het rijtuig aan wezig en stapten Koningin en Prins in. Het was een waarlijk vorstelijk gezicht het prachtige elegante voer tuig, getrokken door zes uitgezochte zwarte hengsten en omgeven door de beide adjudanten op witte paarden langzaam langs de havenweg te zien vertrekken. De gouverneur had bij de Koningin en de Prins in de caleche plaats ge nomen. De rest van het gevolg ging per auto. Overal in de straten ston den honderden mensen om het Ko ninklijk Paar op bijzonder hartelijke Wijze te begroeten. komst van de hoge bezoekers op het gouvemementsplein. Zij namen het gejuich van degenen, die langs de route hadden gestaan, over en langs dikke hagen van vrolijke, jubelende en lachende mensen reed de calèche het gouvernementsplein op, waaraan het paleis van de gouverneur is gele gen, dat, zolang de vorstin en prins op Curasao verblijven, als residentie dient. De koninklijke standaard wapperde fier in de passaat hoog boven alle hartelijke vrolijkheid rond het paleis. Mevrouw Struycken, die als gast vrouw van Koningin en Prins op trad, begroette haar gasten bij de ingang van de poort, die naar het fort Amsterdam leidt, de wacht sprong in de houding en daarna begaf het ge zelschap zich naar binnen om enkele ogenblikken later weer zichtbaar te worden in de tuin van het paleis, die hoog boven de fortmuur is gelegen en waarin onder een fraaie baldakijn stoelen voor de Koningin en Prins waren neergezet. Zanghulde. Staande hoorden Koningin erf Prins een zanghulde aan van de Curagao- se zangkoren onder leiding van de heer R. Boskaljon, dirigent van het Cura- gaos philharmonisch orkest. Gezon gen werd een speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerde feestcan tate met tekst van Chris Engels. Met een couplet van het Wilhel mus werd de hulde besloten en nadat vervolgens nog een deel van de Cura gaose schooljeugd langs de vorstelij ke gasten had gedefileerd trokken Koningin, Prins en andere aanwezi gen zich in het gouvernementshuis terug. Een overzicht van de beide oevers van Willemstad. Op de achtergrond de enorme terreinen van de Shell. De beroemde Nederlandse Mariniers kapel is voor de eerste maal naar de West gekomen. Hier blazen zij een taptoe voor het nieuwe postkantoor te Willemstad. IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Nationaal geschenk In de ochtenduren van Dinsdag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard in Willemstad in tegenwoordigheid van enke- le genodigden en leden van het gevolg een deputatie ontvan- gen, die tot taak had het na- tionaal geschenk van de be- volking der Antillen aan te bieden. ee li Dit geschenk is een som geld 62.000 gulden Antilliaanse courant (124.000 gulden Ned. Crt) met grote en kleine be- dragen bijeen gebracht, be- H stemd voor de oprichting van jeugdhuizen op Curagao en M Aruba. Deze bestemming heeft ee H.M. er aan gegeven toen haar ee werd medegedeeld, dat het H plan bestond om een nationaal geschenk aan te bieden. ff Met dit geld kunnen 3 tot 4 II jeugdhuizen gebouwd worden. De Antillen missen de midde- Ëp len om jeugdcriminaliteit te H voorkomen. De vaak ergerlijke woningtoestanden, een gevolg ee van de geweldige groei der be- ee volking in enkele decennia, zijn H in sommige gevallen funest ge- Dieken. Jongens en meisjes moeten noodgedwongen hun heil op straat zoeken, omdat 3e jeugdhuizen ontbreken. l§ lllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN KONINKLIJK BEZOEK AAN CURACAO IN PARK AAN CARAIBISCHE ZEE H TT jr Koningin Juliana heeft na haar aankomst te Wil- M tl. lvl lemstad, de volgende proclamatie uitgegeven Ingezetenen van de Nederlandse Antillen. Het s verheugt mijn echtgenoot en mij zeer, heden in de hoofdstad van M de Nederlandse Antillen voet aan wal te zetten en een tiental dagen in uw midden te verkeren. M Sinds wij, onderscheidenlijk in 19Jj2 en 19uw land voor de M eerste maal bezochten, hebben zich iu de wereld véle verande- M ringen ten goede voltrokken. De vrede is mogen terugkeren en ff allerwege is het herstel ingetreden van de vele en ernstige ver- M woestingendie de oorlog met zich bracht. gj Binnen het koninkrijk heeft de verhouding tussen Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname een grondige wijziging f§ ondergaan. In de gezamenlijk vrijwillig aanvaarde nieuwe rechtsorde werd het grondbeginsel van de zelfstandige beharti- ging der eigen belangen der landen verankerd. Daarnaast werd |f H als evenwichtig grondbeginsel erkend: de gezamenlijke verbon. H denheid tot verzorging der gemeenschappelijke belangen en tot §j H wederkerige bijstand. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrou- s wen uitspreken, dat de toekomst de getrouwe naleving dezer grondbeginselen zal bevestigen. De samenhorigheid tussen Ne- derlandSuriname en de Nederlandse Antillen zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk der Neder- M landen en van alle rijksgenoten. ff 1 JULIANA1 llllllllll!l!llllllllll!llllllll!]l!lll|[|||llllllllll!llll!illlllllllll!lllllllllllllt|||!l!lllll|||||||||||||||||||U^ Koninklijk bezoek Raffinaderij verspreidf boek over prinses Beatrix (Van onze speciale verslaggever) Aruba is in vroeger eeuwen door de koloniserende machthebbers meestal als een nutteloos eiland beschouwd. In de practjjk was het vaak ook niet veel meer dan een toevlucht voor boekaniers. Dat verleden van veronacht zaming en vergetelheid steekt de bewoners echter nog altijd en ze laten dan ook geen kans ongebruikt om de belangrykheid van hun beminde va derlandje te doen uitkomen, zeker als ze merken, dat aan Curagao alle aandacht geschonken wordt. De grote kans daartoe komt nu deze week Krijgt Curagao in het reisplan van het koninklijk paar drie volle dagen toebedeeld, Aruba moet het met nog geen twee dagen doen, maar in die tijd gaat er ook wat gebeuren! De Nederlandse journalisten hebben er al even een kijkje genomen en ze kwamen onder de indruk, zowel van de voor bereidselen als van de trots waarmee de Arubanen over de moderne ont wikkeling van hun eiland spreken. We overdrijven niet, wanneer we constateren dat er op Aruba, waar vier, vijf jaar geleden héél veel en nu nog véél verdiend wordt, verscheidene honderdduizenden guldens aan de versiering zijn uitgegeven. Een ver- lichtingsdeskundige moest zelfs over komen om aan te geven hoe de der tienduizend gekochte lampjes het best gebruikt kunnen worden. De dui zenden Nederlandse vlaggen met oranjewimpels hangen al langs de route, die de koninklijke stoet zal vol gen en het is een zeer fleurig en zelfs imposant gezicht. Het dure vuurwerk wordt zeker niet als weggegooid geld beschouwd; het zal voor de bevolking wel een der hoogtepunten van het feest zijn. ster-raffinaderij, waar tegenwoordig 6400 mensen werken, kan op het ge bied van medische en sociale voorzie ningen zo het een en ander tonen, waarvoor het koninklijk paar zeker veel belangstelling zal hebben. Opmerkelijk initiatief Hoezeer de Lago zich inspant om dit Nederlandse feest te doen slagen, blijkt uit een zeer Amerikaans, merk waardig initiatief. Enige tijd geleden heeft een Amerikaanse journaliste, Betty Hoffman, in het bekende blad „Ladies Home Journal" een ietwat geromantiseerde levensbeschrijving van prinses Beatrix gepubliceerd. Deze artikelen zrjn door de Lago aangekocht en een Arubaanse druk kerij beeft er een flink boek van 140 bladzijden in oranje omslag en met vele portretten van prinses Beatrix en het koninklijk Huis van gemaakt. Niet alleen echter dat de Lago dit boek („Born to be Queen" geheten, „Geboren om Koningin te worden") in duizenden exemplaren gratis onder de vele Engels sprekende werkers in het bedrijf heeft verspreid, zij heeft er aan Portugal? Volgens welingelichte krin gen zal de Portugese regering Koningin Juliana en Prins Bernhard uitnodigen op de te rugweg van West-Indië naar1 Nederland een bezoek van ten minste één dag aan Portugal te brengen. Het Koninklijk paar wordt op 7 November op de te rugweg te Lissabon verwacht. A.ls zij de uitnodiging aanvaar den, zullen de Koningin en de Prins worden ondergebracht in net luxueuze Seteais-hotel te Sintra, midden in de bossen op jngeveer 30 kilometer van Lis sabon. ook een vertaling van in het Papia mento, de volkstaal van de Neder landse Antillen laten maken. En ook dit boekwerk wordt royaal uitgedeeld onder de Arubanen die geen Engels kunnen lezen. „We like your Queen", zei ons een an de Lago-directeuren. Er zit in dit alles natuurlijk ook iets van de tjTïi- sche business-man, maar desniette min verdient dit initiatief alle hulde. Hr. Ms. ;J)e Ruyterin de haven van Willemstad. Wie ook niet weinig met het ko ninklijk bezoek vereerd zijn, dat zijn de leiders van de Lago, het geweldi ge Amerikaanse bedrijf, dat een on derdeel van de Esso vormt. Deze mon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7