Regering-Faure krijgt vertrouwen van Nationale Vergadering Eerste Kamer verenigt zich met het televisie-besluit KLANKBORD ORTEGA Y GASSET - SPAANS FILOSOOF - OVERLEDEN WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De radiotoren in Goes is nu op een respectabele hoogte gekomen! In het stadsbeeld zal dit gevaarte straks moeilijk meer weg te denken zijn, daarvoor is het te enorm van afmetin gen geworden! (Foto P.Z.C.) m Ze namen een borreltje j De gemeentepolitie van Draeh- ten neeft twee jongelui uit het dorp Harkema-Opeinde, die samen niet minder dan een li- ter jenever achter elkaar had- =j den opgedronken, aangetroffen in een toestand, die eerder aan s waanzin dan aan dronken- schap deed denken. Een van de jongens moest zelfs tijdelijk in een ziekenhuis worden op- n genomen. De jongens waren M respectievelijk 17 en 19 jaar jud. Een hunner had de drank M stilletjes van huis meegenomen. Nadat ze de bioscoop hadden bezocht, spraken ze de fles m ian. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Nog geen accoord met Japan „Tactiek van uitstel" De onderhandelingen, die tussen de Nederlandse en de Japanse regerin gen te Tokio gaande zijn over een schadeloosstelling van ongeveer f 104 millioen voor 110.000 Nederlandse burgeronderdanen, die gedurende de oorlog door de Japanners in het toen malige Ned. Indië in kampen zijn ge ïnterneerd, zijn na vier bijeenkomsten vastgelopen. De heer G. B. van Ittersum, de leider der Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen, deelde dit me de tijdens een persconferentie, waar in hij er zich over beklaagde, dat men van Japanse zijde geen rekening wenst te houden met de voorbereiding voor de huidige besprekingen, die na een gezamenlijk overleg gedurende drie jaren in Den Haag tot stand was gekomen. De heer Van Ittersum zeide voorts, dat de Japanners een tactiek van uitstel volgen en niet wensen te komen tot een concreet voorstel, dat zou kunnen dienen als grondslag voor verder overleg te Tokio. De Nederlandse ambassadeur te Tokio, de heer O. Reuchlin deelde mede, dat wat door Nederland van Japan wordt gevraagd, een minimale schadeloosstelling vertegenwoordigt, die Japan gemakkelijk betalen kan. Optimist De Club der OptimislenZo noemde men in de wandeling de groep jonge economen, die de Fransman Jean Monnet in 1946 om zich heen verzamelde, toen hij was benoemd tot commissaris-generaal van het Franse „Plan voor Modernisering en Uitrusting". Dit plan voor de eco nomische wederopbouw en ontwikke ling van heel Frankrijk had hijzelf op gesteld, in opdracht van De Gaulle. Het was zo'n bijzonder realistisch plan, dat veel politici erdoor werden afge schrikt. Ze voelden meer voor papie ren met holle frasen, waarmee ze ge wend waren om te gaan. Vandaar, dat Monnet een eigen troepje energieke optimisten om zich heen verzamelde, dat flinke resultaten heeft geboekt. Wanneer ergens een plan moest worden opgezet, waarvoor een brede blik nodig was, dan haalden men ook vroeger de heer Monnet (die nu 67 jaar is) er al bij, en niet alleen in Frankrijk. Zijn eigenlijke vak is dat van cognac-hande laar, maar even geestrijk als dit han delsproduct, waren de ideeën, waar-' mee Monnet regeringen uit financiële knopen hielp. Niet zonder reden heeft de „Observer" hem eens „free-lance financieel adviseur van de halve we reld" genoemd. Na de eerste wereld oorlog combineerde hij namelijk het directeurschap van zijn wijnhandel met het uitbrengen van adviezen aan de re geringen van o.m. Polen, Oostenrijk en Roemenië en zelfs de Chinezen riepen zijn medewerking in. Toen Wereldoorlog II in zicht kwam, vertoefde hij in de Verenigde Staten om er vliegtuigen te ko pen. Tijdens die wereldoorlog speelde hij een rol in de „scheepvaartrpool", waarin ook Franse baten zaten. Maar het meest opmerkelijke wapenfeit van dezé „optimist" was wel de tostandko- ming van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het plan voor die Gemeenschap werd terecht genoemd naar de vroegere Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, maar de rol, die Monnet speelde bij de opstelling en technische uitwerking ervan moet men niet onderschatten. Bij de voorbereidende besprekingen, die negen maanden op technisch ni veau werden gevoerd, had hij de voor zittershamer in de hand. Hetzelfde in strument was lange tijd aan hem toe vertrouwd in de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., toen die eenmaal werke lijkheid was geworden. Ook aan tegenvallers heeft het hem niet ontbroken. De Europese defensie Gemeenschap, waar hij ook „achter heen zat", leed schipbreuk, op bezwa ren van zijn eigen landgenoten. Sinds half Mei, toen hij het presi dentschap van de E.G.K.S. neer legde, heeft Monnet niet stilgeze ten. Hij heeft, profijt trekkend van het feit, dat hij aan niemand meer verant woording schuldig was, een plan ge smeed om de groei van een grotere eenheid in Europa op gang te brengen. Zoals bekend, heeft hij een comité van actie gevormd voor de Verenigde Sta ten van Europa. Hei eerste doel van het comité zal zijn, te werken voor het in één gemeenschap brengen van alle Europese bronnen op het gebied van de kernenergie, hetgeen zal ge beuren via de parlementen en rege ringen van de zes landen van de E. G.K..S. (waaronder Nederland). Het is een wat ongebruikelijke weg, die hij hierbij bewandelt: persoonlijk heeft hij politici en vakverenigings- leiders uit de betrokken landen ge- inviteerd om lid te worden van deze commissie. Van enkele kanten is dezer dagen op de samenstelling van het comité al critiek uitgeoefend.. Monnet zal niet te flauw zijn om kleine wij zigingen aan te brengen wanneer het grote doel maar bereikt kan worden. Of hij het inderdaad bereikt? Het is een vraag, waarop zijn comité met terdaad een antwoord moet geven. Wat Monnet betreft: hij zal er wel voor zorgen, dat het een nieuwe „Club van Optimisten" wordt. van de heer Van Sleen (P.v.d.A.) met 43 tegen 41 stemmen. De heer J. H. J. Maenen (K.V.P.), die jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck opvolgt als lid der Eerste Kamer werd gisteren geïnstalleerd- STEMMING OVER POLITIEK TEN AANZIEN VAN ALGERIJE Tweede parlementaire overwinning in tien dagen De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdagavond haar vertrou wen uitgesproken in de politiek van de regering-Faure. De stemverhou ding was 308 voor de regering en 254 tegen. De stemming geschiedde volgens de nieuwe procedure, waarbij de afgevaardigden persoonlijk hun stem moeten uitbrengen. De vertrouwenskwestie was verbonden aan d® regeringspolitiek ten aanzien van Algerije- De 254 tegenstemmers waren afkomstig van ongeveer 50 Gaullisten, de Communisten, Socialis ten en Conservatieven. De uitslag der stemming betekent, dat Pinay als minister van buitenlandse zaken naar de Conferentie te Genève der Gro te Vier kan gaan met de steun van het parlement. De uitslag heeft opluchting ge bracht in de Franse diplomatieke kringen. Bij een nederlaag zouden de pro-Duitse partijen van net Saarge- bied zeker munt geslagen hebben uit de gerezen situatie, zo kort voor het referendum. In zijn laatste toespraak verzocht premier Faure de Nationale Vergade ring om te pogen de wereld niet de indruk te geven, dat Frankrijk niet weet wat het wil. Een motie van vertrouwen zou in het buitenland uitgelegd worden als een teken van nationale eenheid ten aanzien van de moeilijkheden in Noord-Afrilca, aldus Faure. De overwinning van Faure is te danken aan het feit, dat de grote meerderheid der conservatieven op het laatste ogenblik tezamen met een aanzienlijk aantal Gaullisten be sloten om vóór de regering te stem men, liever dan een regeringscrisis te veroorzaken. De premier heeft thans zijn tweede grote parlementaire overwinning in Ben dagen tijds behaald. De eerste maal won hij met zijn po litiek ten aanzien van Marokko. Hij kreeg toen tegen vele sombere voor spellingen in 477 tegen 140 stemmen. Bij deze gelegenheid stemden de communisten en socialisten voor hem. De tegenstemmen kwamen van de conservatieven en Gaullisten. Soldaten van vreemdelingen legioen sprongen over boord Massa~ontvluchtirig van Frans troepenschip Toen het Franse troepenschip ,Athos EE' met 500 soldaten van het vreemdelingenlegioen, op weg van In- do-Chlna naar Algiers, het Suezka- naal passeerde, zyn Dinsdag in tot- taal 98 militairen van verschillende nationaliteiten over boord gespron gen. Alle desserteurs werden door Egyptische militairen aangehouden. In de afgelopen zes maanden zijn op deze manier ruim 450 militairen gedeserteerd. De burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Aiïly, bezocht Dinsdag ter gelegenheid van de afsluiting der adoptie-actie ook Ouwerlcerk, waar burgemeester Romeijn zijn ambtsge noot het herstel van het dorp toonde. Foto P.Z.C J „Willem Barendsz" op weg naar de walvissen. Gisterochtend heeft de „Willem Barendsz", het nieuwe fabrieksschip van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, de thuishaven, Amsterdam, verlaten. Het schip is begonnen aan zijn eerste trip naar het Zuidpoolgebied. Eerst wordt koers gezet naar Curasao, waar olie gebunkerd wordt, daarna gaat de reis naar Kaapstad, waar men in de tweede helft van November hoopt te arriveren. Eind November vertrekt het 26.830 brt metende schip naar de Zuide lijke wateren en aan wordt de jacht geopend op potvissen. Het officiële vangstseizoen begint op 7 Januari a.s., wanneer de jacht op de „vin walvissen" kan worden begonnen. Per 1 Februari mogen de z.g. blauwe walvissen worden gevangen. Even als het vorige jaar is de totale hoe veelheid, die door de gezamenlijke expedities mag worden gevangen, vastgesteld op 15.500 blauwe walvis eenheden. De oude „Willem Ba rendsz", die tegenwoordig de naam „Bloemendaal" draagt, is reeds Za terdag j.l. naar Curasao vertrokken. FIGUUR VAN WERELDFORMAAT Schrijver van „Opstand der Horden" De Spaanse filosoof en schrijver José Ortega y Gasset is Dinsdag op 72-jarige leeftijd in zijn woning te Madrid overleden. Reeds geruime tijd leed hij aan maagkanker. Op 28 September werd hij geopereerd, maar na de operatie- gaven de artsen te bennen, dat zij de hoop op herstel hadden opgegeven. Vol gens het Spaanse blad „Ya" had Ortega zich onlangs met de Katholieke Kerk verzoend. José Ortega y Gasset werd op 6 Mei 1883 te Madrid geboren. Hij studeerde op een Jezuitencollege in Malaga en aan de universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1904 promoveerde in de letteren en de wijsbegeerte. In 1911 werd hij in Madrid hoogleraar in de metaphysïca. In zijin jeugd was Ortega een actief republikein. Bij de instelling van de Tweede Spaanse Republiek in 1931, werd hij leider van zijn groep intel lectuelen in het parlement. Ortega richtte het intellectuele blad „Revïsta. del Occidente" op en was mede-oprich ter van het bekende liberale blad 4g?' ,Sol", waarin hij artikelen. felle critiek op de monarchie. .•"•Vs- Bij het uitbreken van de burgeroor log in 1936 was Ortega juist in het bui tenland en hij keerde niet voor 1946 naar zijn land terug. In die tijd hield hij talrijke lezingen in de gehele we reld. Met Ortega heeft de wereld een van haar vooraanstaande denkers verloren. Ortega y Gasset analyseerde als socio loog en cultuur-filosoof de stromingen en crises van onze tijd. In vele voor drachten en essays onderzocht hij het wezen van de mens, zijn plaats in.de gemeenschap, zijn verhouding tot de. techniek en de kunst en zijn plaats in de geschiedenis. Hij was voor een in dividualistisch levensgevoel. De cul-: tuur, zo meende hij, moest in de kunst, ethiek en wetenschap het leven die nen. De toekomst behoort aan de in dividuele ziel en niet aan de massaziel. Daarbij wist hij in zijn persoon het Spaanse individualisme te verenigen met een Europese .houding. Ortega wist zijn lezers en toehoorders steeds opnieuw te boeien, niet alleen door de' inhoud van zijn betoog, doch ook door zijn elegante stijl. In het buitenland was hij waar schijnlijk het best bekend als de schrij ver van het boek „De opstand der hor den", over .de ontwikkeling van de moderne mens en de aard van massa beweging. Dit werk is ook in het Ne derlands vertaald. Na zijn terugkeer in Spanje, in 1946, leefde Ortega y Gasset teruggetrokken. In 1950 gaf hij in Madrid nog een serie lezingen over hedendaagse vraagstuk ken die veel enthousiasme verwekten. Arrestant ontvlucht en weer gegrepen De 36-jarige machinist J. A. L. uit Den Haag, die wegens inbraak drie jaar gevangenisstraf in de strafge vangenis te Leeuwarden uitzit en in April a.s zou vrijkomen, heeft Don derdagmiddag kans gezien op het station Staatsspoor in Den Haag aan zijn twee begeleiders van de rijkspo litie te ontsnappen. De man kon ech ter anderhalf uur later weer worden De machinist moest Dinsdag in Den Haag wegens een civiele proce dure voor de rechter verschijnen. De man brak bij zijn vlucht het rechter been. VISITE. Een Franse makelaar, die nu niet helemaal voor niets in de we- reldbefaamde Rue de Rivoli woont, heeft inbrekers op bezoek gehad. De visite was onwelkom en nogal grijpe- rig. Ze zag kans om bij deze make laar voor tien millioen francs (ofwel f 100.000) aan juwelen mee te nemen. En omdat wat baar geld ook wel ge makkelijk is, pikten ze de 200.000 frankjes, die in bankpapier als het ware er op lagen te wachten om uit gegeven te worden, meteen in dezelf de loop mee. OOGARTS. Een maand geleden kon ze plotseling haar geliefde krant niet goed meer lezen en de oudste oud-on derwijzeres van heel Italië, Signorina Augusta Rossi, besloot kordaat dat er iets aan gebeuren moest. Ze ging eens na wie van haar duizenden oud leerlingen oogarts geworden was en die moest komen om haar te helpen. Ze trof het, want prof. Carlo Tirelli, blij dat hij zijn oud-onderwijzeres kon helpen, zorgde er voor dat ze met goed gevolg geopereerd werd van een grauwe staar op haar rechteroog. En weet U hoe oud Augusta Rossi is, die nu weer genoeglijk kan lezen en haar poes bewonderen? Ze telt 104 lentes. GEEN RESULTAAT VOOR DE KERKEN Motie van mevr. Verwey verworpen (Van onze parlementaire redacteur) Na een mislukte poging van mevrouw Verwey-Jonker om de kerken bij de uitzending van de kerkelijke gebeurtenissen door de televisie meer in vloed te verlenen, heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag het op 15 Maart j.l. door de Tweede Kamer gegeven voorbeeld gevolgd en haar instemming betuigd met de televisienota en het televisiebesluit van de regering. Mevrouw Verwey-Jonker van de P.v.d.A. had een motie ingediend, waar in overwogen werd, dat de kerken, binnen de teclinische en financiële moge lijkheden vrij moeten zyn zelf te bepalen, op welke wijze zij door middel van de televisie aan de kijkers het Evangelie willen verkondigen en op grond van deze overweging aan de regering verzocht werd in het televisiebesluit de volgende bepaling op te nemen: „Aan Kerkgenootschappen kan onze minister op hun verzoek zendtijd toewijzen voor de verzorging van kerke lijke uitzendingen". Reeds eerder was tegen deze motie verzet gerezen van de kant van de fracties van de K.V.P. en de A.R.P. en van de minister van O. K. en W. mr. Cals. De bezwaren waren gedeeltelijk van staatsrechtelijke, gedeeltelijk van materiële aard. Om de bezwaren te ontzenuwen had mevr. Verwey-Jonker haar motie ge wijzigd. De overweging werd gehand haafd en vervolgens werd de rege ring verzocht bij de vaststelling van het televisiebesluit aan het in de overweging neergelegde beginsel ten volle recht te doen wedervaren. De heren Wendelaar (V.V.D.) en De Zwaan (C.H.) bleken zeer met de wijziging ingenomen, doch de heer Algra A.R.vond, dat de teneur Discontoverhoging in Nieuw-Zeeland. Ter bestrijding van de inflatie in Nieuw-Zeeland heeft de Reserve bank van Nieuw-Zeeland Dinsdag haar discontotarief opnieuw verhoogd en wel van 6 tot 7 procent. van de motie dezelfde gebleven was en de bedoeling ervan niets veran derd. Hij bleef zich er dus tegen ver zetten, temeer omdat hij er een po ging in zag de kerken ruimte te doen krijgen voor televisie-uitzendingen ten nadele van de bestaande omroep verenigingen. De heer Algra vond de heer Witte- man (K.V.P.) en minister Cals aan zijn zyde. Laatstgenoemde opperde te vens de bedenking, dat wanneer men- aan hem zou overlaten te bepalen, wat kerkelijke uitzendingen zijn, eerst recht de moeilijkheden zich zouden aanmelden. De meerderheid van de Kamer een toevallige meerderheid was te gen de motie. Zij werd namelijk ver worpen met 22 tegen 20 stemmen. Er voor stemden de P.v.d.A. de C.H., de V.V.D. en de CVP.N., die in de Eer ste Kamer tezamen over 26 zetels be schikbaar en ertegen de K.V P en de A.R., die tezamen 24 zetels i:i de Eer ste Kamer bezetten. Op 15 Maait verwierp üe Tweede Kamer een overeenkomstige motie Hel Wereldgebeuren ICafpitein oan „(Zumulus'' maakte Dinsdag arriveerde terdam. Hij was toen weSsclüp Cumu ^aatStC ZCLS commandant van het lus" Zn vaartdienst. Voor de waar hij zijn schip voeue voor de heeef Vt-]arige commandant, moest laden of lossen. ters te varen hïppfhiï kapitein J.P. Groen, be- Zonder een schramme- aedurende X SÜ tekende deze thuisvaart tje bracht hij zijn boot aan wal oorlog na een torn van vijf we- door de gevaren van de ken een afsluiting van eerste wereldoorlog. In zijn zeemanscarrière. 1932 bespaarde hij zijn irect na de oorlog Als oudste m dienst rederij enorme onkos- I werd kapitein zijnde Nederlandse ka- ten. In de Aegaesche Groen belast met pitein heeft hij meer zee ontstond ernstige de opsporing van de dan !,o jaren dls com- schade aan de machine door de bezetters ae mandant van een schip van zyn schip. Na drie stolen schepen. Hij wist de wereldzeeen beva- dagen stuurloos te heb- er vele te achterhalen ren, met uitzondering ben rondgedobberd was maar speurde tever- van de Pacific een noodreparatie ver. qeefs naar zijn eigen Kapitein -J P. Groen richt en bracht de kapi- bodem, welke ergens in werd op J, Februari 1882 tem zijn schip veilig op de Oostzee was gesig- te Schevemngen gebo- eigen kracht in de ha- naleerd, Achteraf bleek ren. Als telg uit een be- ven van Piraeus, waar dat de Zonnewijk bij kende redersfamilie de machine definitief Danzig was getorpe- lokte ook hem het zilte kon worden hersteld, deerd nat. Hij studeerde aan de zeevaartschool te J00* de'e iaad ontving de oprichüng tsssnt^js: l de rr*c,— ocht als kapitein, na- zyn 25-jarig kapi- was kapitein Groen een inelijk op het s.s. ,jKat- Icinsjubileum in 1935 der eersten die aan de wijk" van de rederij Er- werd hij onderscheiden slag ging. Hij aina naar hardt en Dekkers. Op met de Ridderorde van Amerika om er de weer dat moment was hij de nA7- 0„ enMI om er ae weer- jongste kapitein van de J JNassau. schepen over te nemen koopvaardij. Een dag voor de twee de wereldoorlog uit- Kapitein Groen wist brak arriveerde kapi- zyn schepen altijd tein Groen met een la- October 19i5 een nieuw behouden binnen ding graan uit de Ver- hoofdstuk in het leven te brengen in de havens enigde Staten te Rot- van kapitein Groen. weerschependienst op 1 De nieuwe troonrand van Marokko heeft de gematigde nationalistische leider Ben Slimane officieel uitgeno digd, als formateur van een kabinet op te treden waarin alle partijen en groeperingen zijn vertegenwoordigd, Onrust in Marokko en Algi°:ije ..21 inwoners van Marokko en Alge- rye zijn in de afgelopen 24 uur ten gevolge van terroristische aanslagen om het leven gekomen. In de voornaamste Marokkaanse steden vonden als gevolg van aansla gen en wanordelijkheden acht Ma rokkanen de dood, terwijl een aan tal Marokkanen en Fransen werd gewond. Algerijnse verzetslieden maakten dertien slachtoffers waaronder zeven Europeanen toen een hon derdtal hunner een volle autobus op de weg tussen Bone en Berbülon aanviel. JEAN MONNET V.S. van Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5