Bij haven van VKssingen drie nieuwe tanks in gebruik Chefariite 4 Gecombineerde werking... beter en krachtiger! tS.ijpe RADIOTOREN IN GOES „GLEED" 76 METER OMHOOG.... Winter Grade Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 OCTOBER 1955 MARIANNEKE OREEL OPENDE AFSLUITER Belangrijke stijging melasse-omzet verwacht In goed een jaar tijd heeft het ter rein van de N.V. Haven van Vlissin- gen wel een belangrijke verandering ondergaan. Vorig jaar werden drie nieuwe melasse-tanks In gebruik ge steld en Dinsdagmorgen draaide de negenjarige Marianneke Oreel, doch ter van de procuratiehouder van het bedrijf, de gele hoofdafsluiter open, daarmee de weg vrijmakend voor een lading stookolie naar wederom drie nieuwe tanks met een gezamenlijke inhoud van 7500 kubieke meter. Het was een gebeurtenis, die slechts en kele minuten in beslag nam, maar desalniettemin tekenend was voor de groei van het bedrijf. Bij dit korte onofficiële gebeuren waren aanwezig de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer F. P. C. Mys, de directeur van de Lonconex maatschappij te Amster dam. de heer R. A. Martens en de heer C. Oreel, allen vergezeld van hun respectievelijke echtgenoten. Eerder in de morgen was de onder Panamese vlag varende tanker „Nor- ma" met 10.000 ton stookolie aan de Westelijke ha,venkade gemeerd. Een deel van deze lading werd in de loop van de dag opgeslagen in de drie nieuwe tanks, gemerkt K, L en M. Deze laatste uitbreiding van de opslagoutillage bij de N.V. Haven van Vlissingen houdt verband met het feit, dat in de loop van de ko mende jaren een belangrijke stijging van de melasse-omzet te vei*wachten is. In Amerika wordt momenteel ge werkt met een nieuw procédé, dat het mogelijk maakt droge meelvoedings- stoffen te binden niet melasse en daardoor een goedkoop veevoedings product in koekvorm te produceren. Men verwacht, dat dit nieuwe pro cédé binnenkort ook Ir. Nederland ln de praktijk zal worden gebracht, waardoor de vraag naar melasse enorm zal toenemen. Insiders achten een toenameschatting van 100 pro cent aan de voorzichtige kant.' Advertentie Een van de belangrijke ontdekkingen is, dat bepaalde combinalies van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig eflect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger ie werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- larine.. 4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan. wanneer andere middelen /a/en en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLET TEN Met het opendraaien van een afslui. ter stelde de 9~]arige Marianneke Oreel Dinsdagmorgen op het terrein van de N.V. Haven van Vlissingen drie nieuwe vloeistoftanks met een totale capaciteit van 7500 kubieke meter in gebruik. bedreigden ambtenaar C.A.Z. In het Ambonese woonoord aan de Nadorst in Middelburg is het Maan dag korte tijd opgewonden toege gaan, toen daar een ambtenaar van het Commissariaat Ambonezenzorg (C.A.Z.) was om de kampbeheerder te spreken. Een aantal kampbewoon sters nam een dreigende houding aan tegenover deze bezoeker. Zij eisten o.a. uitbetaling van het zakgeld. Be taling was evenwel niet het doel van de komst van de ambtenaar. De Am bonese vrouwen lieten een band leeg lopen van de auto, waarmee de .be trokkene was gekomen. Ondertussen was assistentie van de Middclburgcrse politie gevraagd, die spoedig werd verleend. De sterke arm deed spoedig- de rust in het kamp weerkeren. De achtergrond van dit alles is het feit, dat smds enige tijd het z.g. zakgeld niet is uitbetaald. Zoals gemeld, brak indertijd in dit kamp een conflict uit over dit geld. Van overheidswege moesten op de be dragen kortingen worden toegepast, hetgeen de kampbewoners verenigd in de Partai Nasonial Maluku Selatan niet accepteerden. Zij wilden het volle bedrag. Sedertdien zijn geen uitbetalingen meer geschied. Benoeming. Tot waarnemend hoofd van de blokploeg te IJzendijke is benoemd heer G. F. C. Vennix. VAN LAST VERLOREN. Op de Westerschelde stond gister morgen nog een stevig briesje. Dit briesje kostte aan het motorschip „Albatros" 185 ton van schip per J. de Haan uit Bergen op Zoom de deklading. De „Albatros" was met een lading geperst stro onderweg van Veurne in België naar Hogezand. Dinsdagmorgen omstreeks half elf kwam het schip in de buurt van We- meldinge, waar de wind de lading de baas werd en deze overboord spoelde. De luiken gingen mee. Gelukkig de den zich geen ongelukken voor. De lading was verzekerd. ZWARTBONTE Een zwartbonte koe ter waarde van ongeveer negenhonderd gulden was de buit, die dezer dagen gemaakt werd door een douanepatrouille in de omgeving van Clingc. Smokkelaars probeerden het dier bij het aanbre ken van de dag over de grens te KLEIN BEWIJS P. Mïnderlioud verwierf in een Utrechts dagblad lof voor zijn spel als Pier Brasser in het Zeeuwse stuk .Ken enigst kind", waarin hij vrouw Wanne de Pagter dóór had: „Den vals wuuf, dat stikt van de jaloersheid"... Vandaar dat hij nog steeds op de planken na een bezoek van Wanne vroeg om een komme koffie, „dan spoéle ik de lamzaligheid mijn keel Ultja, zo ging dat op de gezellige avond, die de vereniging „Ons Zee land" in Utrecht haar leden aanbood en waarbij, tot verrassing van de Utrechtse verslaggever, twee. eigen volksliederen werden gezongen: liet Zeeuwse en het Zeeuwsch-Vlaamse! Een klein bewijs, dat Zeeland nog altijd leeft in de harten van de Utrechtse immigranten". w i, maar werden bij deze po- ging"verrast. De heren namen de be nen en lieten de koe in de steek. GOUDEN HUWELIJK. Donderdag aanstaande is het groot feest in Sint Philipsland. Dan her denkt het echtpaar A. Kaashoek Gunter er de dag, waarop het een halve eeuw geleden in de echt werd verbonden. MEER DAN GOUD. Al langer dan een halve eeuw bleef het huwelijk tussen de heer J. Zuidweg en mevrouw A. Zuid- weg-de Vos te Heinkenszand be stendig. Gisteren Dinsdag vierden de 85-jarige bruid en de 81-jarige bruidegom hun 55-jarig huwelijksfeest. Beiden genieten nog een goede gezondheid. VOOR DE RADIO. Voor de tweede maal in dit jaar heeft het Rooms-Katholiek kerkkoor „Sint- Gregorius" te Sint Jansteen een uit nodiging ontvangen van de K.R.O. èen uitzending van een radiomis te te verzorgen. De datum van de uit zending is vastgesteld op 20 Novem ber aanstaande. Zeeland houdt speciale uitkering van het Rijk Noodvoorziening verlengd De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag zonder beraadslaging of stemming aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de wet van 25 November 1948, houdende herzie ning van de regeling der provinciale financiën. De wet van 25 November 1948 be vatte oorspronkelijk een overgangs bepaling, waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uitkering uit 's Rijks kas werd gegeven, in afwachting van een herziening van de wet van 19 Juli 3870, houdende vaststelling van de voorwaarden, waarop aan calamiteu- ze polders in de provincie Zeeland tegemoetkoming uit 's Rijks schat kist kan worden verleend. De duur van deze incidentele voorziening is nadien verlengd over 1950, 1951 en de jaren 1952 t/m 1955, daar telkens bleek, dat het treffen van een duur zame voorziening niet binnen de ge raamde periode zou zjjn te bereiken. De duur der noodvoorziening wordt nu met twee jaren verlengd, nl. voor 1956 en 1957. De regering vertrouwt, dat in .1956 een wetsontwerp ter ver vanging van de wet van 1870 zal kunnen worden ingediend. 'n Dankbaar geschenk en blijvend aandenken is zo'n pracht schildery bos-, heide- en zeegezich ten, in zware ornament- lijsten en in alle maten. Vanaf 12,75 tot 85,—. Voor 'n schilderij naar Lotte Goslar met „For Humans Only" Donderdag 20 October a.s. geeft Lotte Goslar met haar ensemble voor de Z. V.U. in de Middelburgse Schouwburg een opvoering van „For humans on ly....", een combinatie van cabaret, dans en pantomine. Het programma bestaat uit een twintigtal delen. Be halve Lotte Goslar, mimisch danse res, werken mee de Deen Freddy Al- beek, zang, conférence en pantomine de dansers Merel Laseur en Charles Leslie. De Zwitserse pianist Nico Kaufmann zorgt voor de begeleiding. De avond begint om 20 uur. Wie zag die auto Zondagmorgen omstreeks tien uur is op de Stationsweg te Middelburg een auto, komende uit de richting Goes, op het voetpad geraakt. Een deel van de brugleuning werd bescha digd. De commissaris van politie te Middelburg verzoekt ooggetuigen zich op het politiebureau te melden. DE VLAG IN TOP Drie meter per etmaal Disdagmiddag omstreeks vier uur werd boven op de radiotoren te Goes de driekleur gehesen. Na vijfentwin tig etmalen onafgebroken werken hadden de mannen van de Nederland se Schoorsteenbouw Maatschappij het punt bereikt, waarop met het bouwen met behulp van de glijdende bekisting geëindigd kon worden. En natuurlijk mocht dit feit niet onopgemerkt voor bijgaan. Met drie meter per etmaal is de to ren als het ware uit de grond gevlo gen, zelfs nog vlugger dan werd ge dacht, want om precies te zijn de betonnen kolos heeft nu een hoog te van 76 meter ?n 30 centimeter. Een verademing voor de arbeiders, die dag en nacht in de weer zijn ge weest om het werk voortgang te doen hebben en niet in het minst ook voor de aannemer, die het eerste deel van de bouw ruimschoots binnen de ge stelde tftd klaar heeft gekregen. Van vandaag af gaat men het wat kalmer aan doen. Althans, er zal voortaan alleen maar overdag aan de toren gebouwd worden, 's Avonds en 's nachts zullen de betonmolens niet meer ratelen, de schijnwerpers wor den gedoofd en het enige licht, dat by donker op het bouwwerk zal branden, zal dat van de obstakelverlichting zyn. Want de toren is nu zo'n reus geworden, dat hij een gevaar zou kun nen opleveren voor laagvliegende vliegtuigen! Voorlopig wordt de toren thans in zyn verdere groei „gestuit". Men gaat eerst nog boven op de koker een nooddak maken en dan met de werk zaamheden aan de vloeren en bordes- Beukelszoon in de Haagse raad Bij de behandeling in de Haagse raad Maan dagmiddag van een voorstel van B. en W. om 1000 bij te dra gen voor een gedenk- teken van Willem Beu kelszoon, de uitvinder van het haringkaken te Biervliet, zorgde dr. E. J. Tobi (P. v. d. A.) voor verrassing en hi lariteit door met het citeren van een stapel boekwerken aan te to nen, dat dit voorstel misplaatst was, daar volgens hem Beukels zoon het haringkaken niet heeft uitgevonden. Volgens dr. Tobi was het inzouten van de haring reeds lang voor Willem Beukelszoon gebruikelijk bij de Zweedse en Duitse ha ringvissers, zo meldt ,fle Telegraaf". De geschiedenisboekjes le ren op dit gebied niet de waarheid aan de schooljeugd volgens spreker. Tegen deze voorstel ling van zaken kwam jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck (A.R.t op en verklaarde, dat keizer Karei de Vijfde in 1500 een bezoek aan Biervliet heeft ge bracht om Willem Beu kelszoon te eren, waar bij hij tevens, volgens de geschiedenis, ter plaatse met smaak malse maatjesharing heeft verorberd. Ten slotte verklaarde nog de heer C. P. Dam me (P. v. d. A.) dat, al heeft Willem Beukels zoon niet het haringka ken zelf uitgevonden, vaststaat dat hij een vei'beterde methode uitvond waardoor de haring over grote af stand vervoerd kon worden hetgeen voor Nederland een goud mijn heeft betekend. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. In Uw carburateur kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden lïl EXTRA met speciaal "anti-stalling'' ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snellere starl, sneller op temperatuur en geen afslaan van de motor! Provinciale Bijbeldag te Goes Het Nederlands Bijbelgenootschap organiseert op Dinsdag 25 October in de „Prins van Oranje" te Goes een openbare samenkomst ter gelegen heid van de Provinciale Bijbeldag Zeeland. Tijdens deze bijeenkomst zal prof. dr. M. A. Beek te Amsterdam spre ken over het onderwerp „De ontdek king van oude handschriften bij de Dode Zee en hun betekenis voor de Bybel". Gevaarlijke bermen. De bermen van de verbindingsweg tussen 's-Gravenpolder en Kapelle verkeren in zeer slechte toestand, zo- 'dat het herhaaldelijk voorkomt dat voertuigen, d(e moeten uitwijken in de naast de weg liggende sloot te rechtkomen. Van de zjjde van de A. N. W. B. wordt er dan ook op aan gedrongen de bermen tc verstevigen en indien dit niet mogelijk is, het ver keer door middel van borden te waar schuwen. Universitair examen De heer J. C. H. Schout, Serooskerke (Walcheren), slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen theologie. Aan de Vrije Universiteit slaagde voor liet doctoraal examen theologie de heer J. G H. Schout te Seroos kerke (W.) i sen beginnen. De eerst te storten vloer komt op een hoogte van onge veer 56 meter, waarna de hoger gele- fen vloeren en bordessen volgen. Na et gereedkomen van het hoogste bordes worden met een gewone be kisting de overige tien meter van de toren opgetrokken tot deze de 86 me ter bereikt heeft. Zoals bekend, komt daarop dan nog de antennemast van ongeveer veertig meter. Intussen zul len ook de overige vloeren in het to renlichaam worden aangebracht. Ambonezen blijven in Zeeland Zoals gemeld, heeft de Indonesische regering verklaard er geen bezwaar te gen te hebben, dat Ambonese gezinnen, die in Nederland verblijven, naar In donesië terugkeren. Dit echter onder voorwaarde, dat zij hun oprechte spijt betuigen over hun verblijf in het „bui tenland". Het merendeel van de in Zeeland verblijvende Ambonezen is echter aan gesloten bij de B.P.R.M.S. of de P.N.- M.S., twee partijen, die te kennen heb ben gegeven onder het huidige regiem niet naar Indonesië terug te willen, on der welke voorwaarde dan ook. Tijdens een onlangs gehouden nationaal con gres van de eerstgenoemde partij, heeft het partijbestuur dit standpunt nog eens nadrukkelijk uitgesproken. Naar wij van bevoegde zijde verne men, bevinden zich in de Zeeuwse kampen geen Ambonezen, die zijn aan gesloten bij de C.R.A.M.S. Naar eer der werd gemeld, zouden 5000 bij deze partij aangesloten leden te kennen heb ben gegeven te willen repatriëren. Het is bijzonder moeilijk na te gaan of in de Zeeuwse kampen individueel verlangen bestaat om onder de gege ven omstandigheden naar Indonesië te rug te keren. De grote meerderheid immers is er tegen en de (eventuele) minderheid geeft haar bedoelingen niet te kennen uit vrees, dat haar dan ernstige moeilijkheden zullen worden veroorzaakt door tegenstanders van de terugkeer. Vereniging t.b.c.-bestrijding vergadert te Middelburg. Zaterdag: 5 November des namid dags om drie uur houdt de Provinci ale Zeeuwse Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose in de bovenzaal van „Het Nederlands Koffiehuis" te Middelburg een algemene vergade ring. O.a. komt de bestuursverkiezing aan de orde. Herkiesbaar zyn me vrouw N. SchlüterYtsma te Graauw en dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer. Verder moet worden voorzien in de vacature van de heer H. P. Veening, internist te Vlissingen. Hiervoor wordt aanbevolen de heer H. J. Jon- gepier, arts-radioloog te Middelburg. Als vertegenwoordiger in het bestuur Voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aanbevolen de heer H. J. S. Timmer, schoolarts te Cadzand. KUNST Schilderijenexpositie Middelburg; Van Bcnthem en Jutting; Jeanne BierumaOosting en Charlotte Kruymel. IMPONERENDE, GROOTSE WER- ken zal de bezoeker vergeefs zoeken op de tentoonstelling, die in de kunst zaal van de Middelburgse boekhandel Van Benthem en Jutting tot 5 Novem ber te zien is. De schilderessen Jeanne Bieruma-Oosting, gerijpt en bezonken, en Charlotte Kruymel, nog wat schools, tonen er werk dat gezien mag worden, maar waar toch bepaald geen fascine rende invloed van uitgaat^ Jeanne Oosting zond enige grafiek, wat pasteltekeningen en enige speci men van ex-librissen in en de groot ste bekoring gaat ongetwijfeld uit van haar grafische werkstukken. Dat is ragfijn werk, waarin zij op gevoelige wijze een verdroomde sfeer weet te scheppen, zoals men dat kan zien in bijvoorbeeld „Conté de fée" en „Vi sion". Zorgvuldig van compositie is ook „Le chausseur maudit" en onge meen boeiend is een geheel ander, naar het kubisme overhellende werkje, dat de titel „Twee naakten" meekreeg. Een viertal stillevens getuigt wel bij zonder sterk van Jeanne Oosting's be zonkenheid; „rijpe" kleuren, gepaard aan een volkomen eigen vormgeving. Charlotte Kruymel demonstreert in haar werk, waarm het landschap domi neert, ontegenzeggelijk een gave tech niek, maar men zou haar toch wel graag iets bewogener zien. Verrassend zuiver is haar visie evenwel in het doek „Duif", eenvoudig, maar knap van compositie. In „Veldbloemen" geeft Charlotte Kruymel blijk te kunnen be schikken over een sprankelend palet en uiterst expressief is haar portret van een oud vrouwtje. Ook zijn er van haar hand twee gevoelige meisjespor tretten. Geen imponerende, grootse werken dus, maar wel zuivere schilderkunst, geschapen door twee serieuze kunsle- sssen, van wie de jongste, Char lotte Kruymel, ongetwijfeld haar „top" nog niet bereikt heeft en van wie dus nog wel meer verwacht mag worden. v. B. VANDAAG. Middelburg Electro: „Misdadige herse nen", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Kunst- zaaï Van Benthem en Jutting: Exposi tie werken Jeanne Bieruma-Oosting en Charlotte Kruymel, 918 uu.r Vlissingen Luxor: „Tijdbom", (14 jr.), 20 uur; Alhambra: „From here to eternity". (18 jr.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Zeven broers zoeken ze ven meisjes", (a.l.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2