PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Antilliaanse bevolking betuigt trouw aan haar Koningin Amsterdam sloot adoptie-actie Schouwen- Duiveland af BILT Historische Statenzitting DE KLOKKEN VAN CURAQAO BEIERDEN... SYMBOLISCHE MANIFESTATIE VAN ZELFSTANDIGHEID DE VERWACHT. 198e Jaargang-No. 245 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj -Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 4.—. Ing. mededelingen drtemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel- met een minimum van 1.„Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2353 4 lijnen (b.g.g. i 1 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; GoeB, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26, Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Dinsdag morgen met Hr. Ms. kruiser „De Ruyfer" in Willemstad aangekomen, waar zij spontaan en hartelijk werden verwelkomd door de gouverneur van de Antillen, mr. A. A. M. Struycken en de bevolking, die was samen gestroomd aan de St. Annabaai (zie pagina zeven). In de middaguren beleefde de bevolking een schouw spel, dat sterk deed denken aan de zo befaamde ce remonie van Prinsjesdag in Den Haag. In een bijzondere zitting in het stadhuis waar de Staten der Nederlandse Antillen hun vergaderzaal hebben werd de nieuwe verhouding bevestigd in de relatie NederlandNederlandse Antillen. Hier spraken achtereenvolgens de staten-voorzitter, de heer J. Yrausquin uit Aruba en de Koningin, die bei den de betekenis van het nieuwe statuut belichtten. De tocht naar de statenzaal droeg reeds een apart karakter. De klokken van Curasao beierden, dat het een lust was. De saluutbatterij aan de wal gaf minuut- schoten af en al dit lawaai werd overstemd door de dikke rijen toeschouwers, die het Koninklijk Paar, ge zeten in de cremekleurige calèche hartelijk toejuich ten. Weg der evolutie is bewandeld... Na de plechtigheid in het stadhuis werd het Koninklijk Paar uitgeleide gedaan door een commissie van vier. Weer op het bordes gekomen, aar zelde H.M. een ogenblik. Zij wilde kennelijk het beeld van het plein, naar haar moeder genoemd, en waar een groot deel van haar Antilliaanse on derdanen bijeen was om haar te zien en te groeten, in haar herinering vastleggen. Ook voor de Koningin moet de plechtigheid indrukwekkend zijn geweest. De gekozen vertegenwoordigers van de 180.000 zielen tellende bevolking van dit deel van het rijk hebben haar ondubbelzinnig trouw betoond. Het Ne derlandse en Antilliaanse volk hebben Dinsdag bevestigd, dat het denk beeld, dat koloniale banden slechts door revolutie verbroken kunnen worden, verouderd is. De weg der evolutie, aangegeven in de befaamde rede van December 1942 van H.M. Koningin Wilhelmina, is bewandeld en heeft geleid tot een ver houding gebaseerd op vertrouwen, achting, waardering en vriendschap. Het verschijnen van H.M. de Koningin in de Statenzaal te Willemstad be vestigde deze nieuwe verhouding ondubbelzinnig. Op de terugweg passeerde de ca lèche ook de Koningin Emmabrug en er werd behalve in het stadsdeel Punda ook in Otrabanda een korte rondrit gemaakt. Wuivend en groetend, glimlachend en opgewekt, soms ook bekende beel den weerziend, soms ook met op- Pijnlijk Het kan gebeuren, dat door een publicatie iets knakt in het ge moed van de lezers. Dat over kwam de hoofdbestuurders van de K. N. A. C. toen zij mededelingen lazen, waaruit men ten onrechte zou kunnen afleiden, dat in het eerste halfjaar van 1955 niet minder dan 2500 automobielbestuurders betrapt zouden zijn op het rijden onder de in vloed van alcohol. Het automobielclub-bestuur heeft er nu nog eens met nadruk op gewe zen, dat die 2500 slechts „bestuurders van voertuigen" waren. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het le halfjaar van 1955 2301 onher roepelijke veroordelingen uitgespro ken voor het rijden onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank, dat hot voertuig niet meer naar be horen kon worden bestuurd. Van deze 2301 gevallen betrof 20.7 oftewel 477 gevallen motorrijtuigbestuurders. In 198 gevallen werden bromfietsers veroordeeld, terwijl de fietsers voor 70.5 (1622) van het aantal geval len aansprakelijk zijn. Dit komt er dus op neer dat bijna 80 of 4/5 deel van de alcohol-ver- keersmisdrijven op rekening van het langzame verkeer komt en het dus onjuist is het te doen voorkomen als of 'alleen motorrrjtuigbestuurders zich hieraan schuldig maken. Tot zo ver is de mededeling van de K.N.A.C. zakelijk en juist. Maar daarna komt een wel wat pijnlijke slotzin, die luidt: „Uiteraard dient tegen de dronken chauffeur zeer streng te worden op getreden, maar het zou naar de me ning van de K.N.A.C. gezien de cij fers, geen overbodige luxe zijn tevens zeer scherpe maatregelen tegen de dronken fietsers en bromfietsers te nemen." Dit dan is een uitlating, die opge weld moet zijn uit een geknakt, maar daarom toch niet geheel rechtvaardig gemoed. Wordt er tegen dronken wielrijders en bromfietsers niet met de nodige strengheid opgetreden? Wij menen van wel. Het aantal processen-ver baal en het aantal veroordelingen is daar om te bewijzen, dat politie en justitie elkander wat dat betreft wel hebben gevonden. Het K.N.A.C. hoofdbestuur vraagt dus met een duidelijk gevoel van miskenning om maatregelen, die door politie en justitie reeds getroffen zijn. Wanneer er niet zo duidelijk in de K.N.A.C.-mededeling gestaan had dat „tegen dronken chauf feurs zeer streng moet worden opge treden". dan zou men uit de woorden van de K.N.A.C.-mensen een wel wat kinderlijke bedoebn" kunnen aflei den. Zoiets als: ..Ki'l- n ei alleen raar ons. kijk ook eens naar anderen Men' moet zich gelukkig prijzen, dat de politie deze wenk niet nodig badlll merkzame nieuwsgierigheid verande ringen, die sinds het bezoek in 1944 zijn aangebracht, in zich opnemende, keek de Koningin links en rechts en rust. Te half acht werd er in het gou vernementshuis een officieel diner gegeven. Te negen uur, kort na het diner ten paleize, Degaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich naar het Rif stadion voor het bijwonen van een feestelijke betoging en een groots défilé. Het Koninklijk Paar zag op de tocht naar het stadion nog juist iets van de feestverlichting. De J's en B's staken helder af tegen de inktzwarte avond lucht, kleurige lampjes accentueer den de gebouwen, terwijl de straten vol met feestgangers waren. Het programma, dat het Koninklijk Paar werd aangeboden, bestond uit het optreden van Curagaose blaas- orkesten, muziek van Conjunto-or- kesten en Curagaose dansen. Daarna was er een défilé van ruim 10.000 mensen, leden van allerlei verenigingen. Met dit défilé kwam een einde aan de eerste dag van het vorstelijk bezoek. toen was het einde van deze korte tocht weer bereikt. Na een korte rustpoze kwamen HJV1. en Prins Bernhard weer naar buiten voor een korte rondrit door het stadsdistrict. De bevolking van Willemstad had zo leek het het toch al steeds zo propere stadje extra opgepoetst. De zachte cremekleuren van de huizen zo gekozen omdat wit zonlicht te fel terugkaatst, ter wijl het zachtrose, het oker en het lichte groen juist het vaak ver blindende licht opslurpt dien- t den ais achtergrond voor het fiere van rood-vvit-blauvv der Nederlands; j,= werl vlaggen en het felle Oranje, d' overal was aangebracht. Overal was het enthousiasme van do. mensen, die voor een deel Koningin Juliana voor het eerst zagen, waar lijk ontroerend. Verschillende beken de instellingen in Willemstad werpt-" bezocht en de avond begon reeds vallen, toen het Koninklijk Paar deze vermoeiende tocht weer binnenging hef .•ê-MIi •-ns'v 7 Behalve de 22 statenleden waren vele vooraanstaande persoonlijkhe den Dinsdagmiddag aanwezig in de buitengewone vergadering van de Staten der Nederlandse Antillen, wel ke werd gehouden in de vergader zaal in het stadhuis van Willemstad. De statenvoorzitter, de heer Yraus quin, verwelkomde het Koninklijk Paar en gaf uiting aan de grote vreugde van de bevolking der Neder landse Antillen over het vorstelijk bezoek. Dit bezoek dat het eerste is van een regerende vorstin van het beminde Huis van Oranje aan dit deel van het Koninkrijk, zal met gou den letters ui de annalen van de eilanden geschreven worden. De heer Yrausquin bracht het bezielende voor beeld in herinnering, dat Koningin Wilhelmina destijds gaf in haar be roemde rede in December 1942. De daarin vervatte toezegging is inmid dels ingelost op een wijze, die de he le wereld ten voorbeeld kan strek ken. De Statenvoorzitter wees voorts op de verantwoordelijkheid, die men thans draagt en die zich niet laat af bakenen tot de grens van de staats rechtelijke bevoegdheden. Tot Konin gin Juliana zeide spreker, dat zij be halve als symbool van rijkseenheid ook verankerd is in de harten als mens. als beminde, liefhebbende landsvrouwe en moeder. Na dit welkomstwoord sprak Ko ningin Juliana, die het een voorrecht noemde, dat zij en Prins Bernhard deze symbolische manifestatie van zelfstandigheid konden bijwonen. Ne derland, dat zich steeds terecht de kampioen der vrijheid heeft genoemd, kan in waarachtigheid niet anders dan het van ganser harte welkom heten, zodra een volk zijn rechten en plichten voor eigen verantwoording neemt. Koningin Juliana wees vervolgens op de betekenis van de Antillen als een proefveld van samengaan van mensen van verschillende afkomst, zoals onze huidige wereld zo drin gend behoeft, wil zij niet ten onder gaan. De vorstin noemde de natuur lijke ligging van de Antillen een uit nodiging om „de zee, die u en uw buren omvat, te zien als uw gemeen- Tenslotte zeide Koningin Juliana: „Zelfstandigheid mag geen doel in zichzelf zijn, maar zij krijgt pas haar waarde in ieder opzicht wan neer zij voor onze arme mensheid de weegschaal naar de goede kant doet doorslaan voor de verheffing van eigen volk en alle volkeren tot een hoger staat van welzijn". |llllllllll!lll!llll!l!llll!llll!lllllllllillll!lllll!lllllllllll!llllllllllllll!lllllllll!ll Tocht door de stad H Om half drie in de middag j= M reden vorstin en prins gezeten in de crème-kleurige calèche H van het gouvernementsplein p weg en door de Breedestraat de Kalverstraat van Willem- §e p stad naar het Wilhelmina- plein naar het stadhuis 'I. was gekleed in een robe ;ris perle matalassié. ge- in gekruiste volants met een grote stola van het- zelfde materiaal, gecompleteerd s met een cloche, gegarneerd met Oranje paradijsflanken. Prins Bernhard droeg het groot tenue van generaal der p luchtmacht. Rond het middag- uur betrok de lucht en viel er p enige regen. Dit bracht ten- p P minste een geringe afkoeling, zonder dat het programma p werd verstoord, aangezien het toen lunchtijd was. Later klaar- de het weer op en tegen de tijd, ff p dat de stoet naar de Statenzaal vertrok, was het betrokken p maar droog. p illllllllllllllllllllllllllllllllll^ Geen Spaanse hulp voor Fransen in Noord-Afrika Spanje is vastbesloten de vriend schap met het Marokkaanse volk te bewaren. Men kan niet verwachten, dat Spanje de Fransen helpen zal bij het onderdrukken van de opstand in Frans-Marokko. Aldus is Maandag verklaard in een communiqué van de voorlichtings dienst van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken in Madrid. De bekendmaking werd uitgegeven in antwoord op de beschuldigingen van de Franse resident-generaal in Marokko, generaal de Latour, dat Spanje de opstandelingen steunt. Bao Dai ontslaat Ngo Dinh Diem Het Zuid-Vietnamese staatshoofd Bao Dai heeft Dinsdag zijn premier, Ngo Dinh Diem, ontslagen en de volledige bevoegdheden die Diem bezat, terug genomen. Hét kabinet van Bao Dai gaf Dins dagochtend in Parijs een bekendma king uit, waarin werd gezegd, dat het staatshoofd de premier bij decreet met ingang van gisteren ontslagen heeft. Bao Dai behoudt zich het recht voor op het geschikte ogenblik maatregelen te nemen die de toestand in Zuid-Viet- nam en de hogere belangen van het land eisen. In kringen, die in nauwe verbinding met Bao Dai 'staan, verklaarde men. dat het staatshoofd vandaag een be roep op het Vietnamese volk zal doen De regering van Ngo Dinh Diem ls begonnen met het organiseren van een volksstemming over de vraag, of Bao Dai gehandhaafd moet blijven als staatshoofd. Bao Dai verblijft al m dan een jaar aan de Franse Rivièra. Hij wees in Juli 1954 de rechtse Rooms- Katholieke nationalist Ngo Dinh Diem aan als premier. In April ji., toen NOG EEN GESCHENK VAN RUIM EEN TON Dinsdag is de adoptie-actie Amster damSchouwen-Duiveland" gesloten. In de morgenuren arriveerde burge meester Am. J. d'Ailly aan het veer bij Anna Jacoba, waar hij begroet werd door de burgemeester van Ou werkerk, de heer J. Romeyn (links) en door de heren (v.l.n.r.) G. A. Ha ringman, gemeentesecretaris van Se- rooskerke en C. H. van der Linde, ge meentesecretaris van Bruinisse. Foto P.Z.C.) Burgemeester d'Ailly ontving erepenning van Zierikzee Op grootse wijze heeft de stad Amsterdam de adoptie van SchouwenDui veland Dinsdag afgesloten en op waardige manier hebben de gezamenlijke gemeentebesturen van het eiland de gevers uit de hoofdstad dank gebracht voor de materiële bijstand, spontaan na de watersnood getoond. Vier wethouders en achttien raadsleden waren met burgemeester mr. Am. J. d'Ailly meegekomen om de resultaten van de Amsterdamse actie te zien. Nog zeven cheques, samen voor een waarde van 113.484,— reikte Am sterdams eerste burger uit, bestemd voor de Stichting Dorpshuis Renesse, de Hervormde gemeenten van Serooskerke en Noordwelle, de gemeente Zierik zee (voor de aanleg van een tuin rond het nieuwe ziekenhuis), en voor de gemeenten Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Burgh. SchouwenDuivelands dankbaarheid zal tot uitdrukking komen in een mo numentale bank, die waarschijnlijk een plaatsje zal vinden op de Dam bij het Nationale Monument in Amsterdam. Zierikzee eerde de bevolking van Amsterdam door het toekennen van de gouden erepenning van de stad aan mr. d'Ailly en in zilver aan de ambtenaar, belast met de adoptie-uitvoering, de heer P. C. Besanger. Om elf uur arriveerden de gasten in Anna Jacobapolder, waar een commis sie uit de Vereniging van Burgemees ters en Secretarissen hen verwelkom de. Via Oosterland werd naar Nieuwer kerk gereden, waar burgemeester A. van Eeten in het Gereformeerde jeugdgebouw uitdrukking gaf aan de gevoelens van erkentelijkheid. „Wij hebben uw sympathie in de laatste twee en een half jaar voortdurend er varen en wij zijn dankbaar, dat uit de modderpoelen en het puin Nieuwer kerk is herbouwd." Tijdens de daarop aangeboden lunch, releveerde mr. 'Ailly het vele werk, dat in Nieuwekerk tot stand kwam, in een dorp van welks leed Amsterdam wel het sterkst onder de indruk was gekomen. Ouwerkerk was de derde plaats waar de herbouw bezichtigd werd. Over de Grachtweg ging de tocht naar Kerkhove, waar in het door Amsterdam mede geschonken vereni gingsgebouw door het gemeentebestuur de thee werd aangeboden Burgemees ter S. Francke betrok in zijn dank woord verschillende instanties in Am- De paarden van de crème calèche, waarin het Koninklijk Paar een rit door Willemstad maakte. Hier zien we er enkele op weg naar de stallen in het oude Waterfort. Op de achter grond het gebouw van de „Club der Gezelligheid." Het huis dateert uit 1708de Club is er gevestigd sinds 1871. J azzlief hebbers ontketenden tumult H Jazzliefhebbers te Hamburg H hebben Maandagavond na een jazzconcert wanordelijkheden ontketend, omdat Lous Arm- strong, de Amerikaanse „ko- ning van de jazz", behalve een korte trompetsolo geen toegift wilde geven. Honderden politie- mannen en brandweerlieden H werden te hulp geroepen om het oproerige gehoor, dat stoe- s len naar het toneel wierp, tot rust te brengen en uit de zaal te verwijderen. De ongeregeldheden sloegen over naar 7000 andere liefheb- m bêrs, die buiten het gebouw H stonden te wachten voor het tweede concert van die avond, H toen hun werd medegedeeld, dat dit concert zou worden uit- gesteld. sterdam, zoals het U.V.V., de gemeen tewerklieden en de gehele bevolking voor de gezonden kleding en de partij boeken voor de bibliotheek. Van oud burgemeester W. Baas, thans te Sint Laurens, werd een dank-telegram voorgelezen. Over Eikerzee, Scharendijke, Brou wershaven, Zonnemaire en Noord- gouwe, waar de vele Amsterdamse vlaggen de bezoekers verwelkom den en de Amsterdammers bij het Brouwershavense Gat op de dijk klommen om het niveau-verschil tussen het eiland en de zee te zien, werd naar Zierikzee gereden, waar om vier uur vele autoriteiten van het eiland in de Schepenzaal van het stadhuis bijeen gekomen waren. Naast vele raadsleden van Zierikzee de burgemeesters van SchouwenDui veland en hun echtgenoten waren on der meer aanwezig ir. D. Stam, plaats vervangend hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw, de heer J. Klom- pe, voorzitter van het Waterschap Schouwen, hoofden van onderwijs inrichtingen, de heer P. Heering, voor zitter van de Stichting Nieuw Schou wen-Duiveland, de heer C. C. van Ast, corpschef van politie te Zierikzee en (Vervolg op pag. 8) TIJDELIJK REGEN Geleidelijk toenemendè bewolking met enige regen, opkomend uit het Zuidwesten. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind rui mend van Zuidoost naar Zuidwest. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN SLAAN 20 October Zon op 7.13 onder 17.40 Maan op. 1°.12 onder 20.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1