Bodem van Walcheren daalde in acht eeuwen ongeveer vier meter C JIMMY BROWN ais politie-chef ZUIDERZEERAAD HOOPT VOOR 196S KLAAR TE ZIJN KLIM éjeuiien boeien 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 OCTOBER 1958 MET DR. B. J. COLLETTE OP DE NOORDZEE Marine assisteerde bij de nieuwe zwaartekrachtmetingen Menigeen herinnert zich nog de tochten die prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz in de twintiger en dertiger jaren heeft gemaakt o.a. aan boord van de onderzeeboten K13 en K 18 om rond de gehele wereld zwaartekrachtme tingen te verrichten. Soortgelijke onderzoekingen zijn in de afgelopen zo mer in de Noordzee en een deel van Het Kanaal gedaan door de hoofdassi stent van prof. Vening Meinesz, idr. B. J. Collette uit Utrecht, geassisteerd door technische medewerkers van de B. P. M. Ook nu weer was het de ko ninklijke marine die de wetenschap steunde door gastvrijheid te verlenen, ditmaal echter niet aan boord van een onderzeeboot, maar van het fregat Hr. Ms. ,,Vos". De metingen geschiedden onder auspiciën van de rijkscom missie voor geodesie, waarvan prof. Vening Meinesz voorzitter is. Zij wer den voorts mogelijk gemaakt doordat de B.P.M. het benodigde toestel uit leende. Het doel van de onderzoekingen, zo vertelde dr. Colette in een onder houd met een A.N.P.-redactrice, was in de eerste plaats iets meer te we ten te komen over de oorzaken der bodemdaling van Nederland en het toekomstige verloop van deze daling. Dit onderwerp heeft de bijzondere be langstelling sedert de overstromings ramp in 1953. In de tweede plaats was het de bedoeling, door middel van de zwaartekrachtmetingen een bijdrage te leveren tot het bepalen van de werkelijke vorm van de aar de. In de Noordzee waren tot nu toe geen zwaartekrachtmetingen ver richt. Een onderzeeboot kan er door de geringe diepte niet onder de golf beweging komen, waardoor de boot niet stil genoeg kan liggen voor het Blingerapparaat, dat bij deze arbeid wordt gebruikt. Het nieuwe toestel, dat werkt volgens het principe van de veerbalans, kan men evenwel over boord zetten op de zeebodem, waarna men langs electronische weg de me tingen op het schip kan aflezen. Ruim 200 opnamen. Op ruim tweehonderd punten zijn opnamen gemaakt. Hiertoe had men over de Noordzee een denkbeeldig net van Innen getrokken, telkens 30 mijl van elkaar verwijderd in Westelijke richting en 40 mijl in Zuidelijke rich ting. Op de knooppunten van deze Innen werden de metingen verricht. Hr. ms. „Vos" heeft daarvoor, onder commando van luitenant ter zee eerste klasse F. de Blocq van Kuffe- ler, drie maanden lang van 20 Ju ni tot 23 September, dus precies in het zomerseizoen de Noordzee en een gedeelte van Het Kanaal in alle richtingen doorkruist, met dien ver stande," dat zodra men het werkter- •rein had bereikt, meest in Oostelijke of Westelijke koers werd gevaren. Daarbij werden achtereenvolgens de havens aangedaan van Kristian- sand (Noorwegen), Peterhead (Schotland), Aberdeen, Den Helder, Hoek van Holland, Vlissingen, New- haven, weer Den Helder, Grimsby, nogmaals Den Helder, Dundee, Leith, Esbjerg (Denemarken), Hartlepool, opnieuw Den Helder, Hoek van Hol- men „de spijker er in" en daarna „de pul buiten boord". Vertaald wil dit zeggen, dat het anker werd uitgezet en dat het apparaat voor de metingen (Advertentie} De Natuur ga! U HAAR Maar de Natuur zal U dit haar weer afnemen, als U het niet nauwgezet verzorgt. Zodra U roos ziet, moet U oppassen. Roos is een teken dat de ondervoede hoofdhuid schilfert en verhoornt. Eh op hoorn groeit geen haarRoos is de voorbode van haaruitvalU moet terstond ingrij pen Hoe Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de biologische haar- voeding, is uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld hun haar teruggege ven. Silvikrin is nl. het enige haar- groei-preparaat, dat de 14 natuurlijke haar-opbouwstoffen in de juiste we tenschappelijke dosering bevat. Wij noemen U hier slechts de 3 belang rijkste Tryptofaan, Tyrosine èn Cystine. De 11 andere zijn minder be kend doch even onontbeerlijk voor het herstel van uw haargroei. Redt uw haar, begin nog heden Met Silvikrin overboord werd gelaten. Met behulp van de „Deeca" werd de nauwkeurige positie bepaald, waarna voorlopig het werk van de marine was afgelopen en de wetenschap aan de arbeid kon gaan. De marinemensen zagen de heer Colette in een kastje duiken en een poos aan allerlei knoppen draaien. Was dit gebeurd, dan konden de zee lieden de „pul" weer binnen boord hij sen, het anker lichten en naar de vol gende opnameplaats varen, waar de geschiedenis werd herhaald. De „pul", die ongeveer de vorm had van een bu- tagasfles doch iets groter was, heeft hierbij eenmaal vastgezeten in een wrak. Door voorzichtig manoeuvreren is men er echter in geslaagd het appa raat heelhuids weer boven water te krijgen. Liep de „Vos" een haven binnen, dan reed de heer Collette over land te rug naar de vorige haven om daar een contrölemeting te verrichten. Wanneer het punt waar de opname zou worden verricht ongeveer was bereikt, ging allereerst in marineter- Bovendien moest het apparaat voor iedere zestig mijl dat men Zuidelijker of Noordelijker kwam, opnieuw wor den ingesteld. Het verschil in zwaar tekracht tussen afstanden van meer dan zestig mijlen geografische breed te viel juist buiten het meetbereik van het apparaat. Tengevolge van de afplatting der aarde aan de polen, neemt de zwaartekracht namelijk van pool naar evenaar af, want hoe dich ter men bij het middelpunt van de aarde komt, hoe groter de zwaarte kracht wordt. De resultaten. De gegevens die de heer Collette heeft verzameld, vereisen uiteraard nog een gedegen studie, maar zij heb ben toch reeds uitgewezen, dat naar alle waarschijnlijkheid de bodemda ling van Nederland inderdaad het ge volg is van de stijging van de bodem in Scandinavië, zoals de geleerden reeds geruime tjid aannamen. Deze stijging van Scandinavië is een gevolg van het afsmelten der enorme ijsmas sa's, die gedurende de laatste ijstijd letterlijk op Scandinavië hebben ge drukt. Sedert die ijstijd is Sandinavïë reeds 400 meter omhoog gekomen en men heeft berekend, dat het nog ongeveer 300 meter verder zal stijgen. De Bot- nische golf, die op het moment ruim een centimeter per jaar stijgt, zal dus uiteindelijk droogvallen, maar dat zal nog enkele duizenden Jaren duren. Ne derland daalt inmiddels in een iets langzamer tempo, namelijk 0,2 0,8 cm per Jaar. Walcheren. Deze daling is het beste te merken aan een eiland als Walcheren. Om streeks de twaalfde eeuw, toen het nog niet was ingedijkt, liep het alleen bij springtij onder. Op het ogenblik liggen de laagste gedeelten van Wal cheren anderhalve meter onder N.A. P., hetgeen betekent dat het eiland in acht eeuwen ongeveer vier meter is gedaald. Een deel van deze daling is het gevolg van zogenaamde inklin king der kleilagen, o.a. veroorzaakt door ontwatering van de bodem, maar ook wanneer men dit in aanmerking neemt, blijkt de zuivere bodemdaling nog ongeveer 20 30 cm per eeuw te bedragen. De ene zijde van ons land daalt overigens sneller dan de andere. Zo is bijvoorbeeld Den Helder lager komen te liggen ten opzichte van Maastricht dan een geruime tijd gele den het geval was. Daar men geen vast punt heeft, zijn de metingen uiteraard relatief. Men kan dus slechts de verschillen tussen twee of meer plaatsen meten en geen absolute waarden. Het zou derhalve evengoed mogelijk kunnen zijn, dat slechts Den Helder zakt en dat Maas tricht stijgt of op dezelfde hoogte blijft. Olie zoeken. De waarnemingen die thans zijn ge daan, zo vertelde dr. Collette voorts-, kan men behalve voor het bovenge schetste doel ook gebruiken ter bepa ling van geologische structuren, zodat men het verloop daarvan van land tot land onder de zeebodem kan volgen. Voor de B.P.M. is dit eveneens van belang, daar men zodoende een aan duiding kan vinden van gebieden waar zich misschien olie bevindt en van andere waar men zeker geen olie zal aantreffen. Tenslotte verklaarde dr. Collette nog, dat prof. Vening Meinesz zijn rote erkentelijkheid en waardering neeft uitgesproken voor het feit, dat de koninklijke marine deze waarne mingen heeft willen mogelijk maken. Zij heeft daarmede de wetenschap een zeer belangrijke dienst bewezen. Kunt u niet slapen van de pijn? Neem een AKKERTJE ...dat helpt directI Amsterdamse journalist Het gerechtshof te Amsterdam heeft met bevestiging van het recht- bankvonnis de 68-jarxge Amsterdam se journalist J. H. J. L. wegens smaad conform de eis 250 gulden boete of 30 dagen hechtenis opge legd. Op 2 Februari had hij zich in een artikel getiteld „De Schietdiender" in „De Telegraaf" tegen ambtenaren van politie gekant, die gebruik ma ken van hun vuurwapenen om te voorkomen dat een misdadiger ont vlucht en niet ter beveiliging van eigen of andersmans leven. Evenals de rechtbank, heeft ook het hof een aantal termen in d;t ar tikel opgenomen, beledigend geacht voor de Nederlands politie. Sleutelactie voor de Prijsvraag van Nederlandse federatie. De Nederlandse federatie voor vluch telingenhulp heeft thans het „ge heim" onthuld van de verrassing, die zij aan haar komende sleutelac tie voor de vluchtelingen heeft ver bonden. Zoals is gemeld zullen bij de inzameling van oude sleutels ont vangstbewijzen wordén afgegeven, die de gevers van de sleutels een klein bedrag kosten. De minister van justitie heeft nu toestemming gegeven voor het verbinden van een prijsvraag aan deze kaarten. De kopers ervan kunnen op de kaart invullen, hoeveel kilogram oudesleutels er naar hun schatting zullen worden ingezameld en de kaart dan inzenden. Degene, die achteraf het juiste aantal Kilogram men blijkt te nebben geraden, of er het dichtste bij is gekomen, wint een hoofdprijs, bestaande uit drie jaar gratis wonen en een reis langs de vluchtelingenkampen in Oostenrijk. Voorts heeft de federatie nog de be schikking gekregen over een groot aantal andere prijzen. Uraniumvondst in Japan. In een verlaten goudmijn bij Koe- rajosji in Japan zijn lagen pekblende met een hoog uraniumgehalte ont dekt. Een officiële commissie van on derzoek heeft een verslag over de vondst uitgebracht. Amsterdamse bromfietser in Haarlem verongelukt. De 54-jarige bromfietsberijder J. H. uit Amsterdam is Maandag in de Ge neraal Cronjéstr'aat in Haarlem- Noord aangereden door een tank auto met aanhangwagen, die van rechtg uit de Spaanse Vaartstraat kwam. De Amsterdammer werd in ernstige toestand naar het zieken huis St. Joannes de Deo vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. „ONZE TWAALFDE PROVINCIE" Vier gemeenten in N.O.-Polder? Dr. E. H. Ebels, voorzitter van de Zuiderzeeraad en oud-commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft voor de leden van dé commerciële club te Groningen over het ontstaan van „onze twaalfde provincie" gespro ken. Dr. Ebels zei, dat Oostelijk Flevoland In 1957 zal droogvallen (54.000 ha) en dat de beide andere polders de Markerwaard (56.000 ha) en Zuidelijk Flevoland (45.000 ha) vermoedelijk tussen 1966 en 1968 klaar zullen zijn. De Zuiderzeeraad hoopt dan ook klaar te zijn, want dan zal vermoedelijk het Deltaplan volop zijn aangepakt en het is onmogelijk gelijktijdig aan de ze twee grote objecten te werken. er vrees bestaat, dat de bevolking zich zal gaan isoleren en dat in de overgangstijd, wanneer een uitvoe rend orgaan tijdelijk de taak van het provinciaal bestuur zal moeten waarnemen, moeilijkheden met het kiezen voor de Eerste Kamer zullen rijzen, al zijn ook hiervoor oplos singen aan de hand gedaan. Uit de discussie kwam o.m. nog naar voren, dat de plannen voor in dijkingen in het Noorden een werk zal zijn voor de volgende generatie, behalve dan dat ten Noorden van Groningen wel vrij spoedig iets zal gebeuren. De indijking van de Lau- werszee staat wel vast. Dr. Ebels was van oordeel, dat bij het aantrekken van de bevolking zoveel mogelijk vastgehouden moest worden aan de criteria bekwaam heid, geschiktheid van de bevolking, met zodanige bevolkingsaantrekking, dat een evenbeeld wordt verkregen van het gemiddelde van het Neder landse volk. Een zorgvuldige selec tie is noodzakelijk. Het aanbod is veertig maal zo groot als de be schikbare plaats. Over de uitgifte van gronden deelde spreker mede, dat dit pro bleem thans opnieuw onder ogen wordt gezien. Op het ogenblik ge schiedt de uitgifte als tgdpaeht. De regering wil een proef nemen met erfpacht. Bij de Kamer is een erf pachtnota ingediend. Hiertegen had de Zuiderzeeraad nogal bezwaar, omdat de erfpachters op de voorge stelde wijze geen eerlijke kans krij gen. Dr. Ebels hoopte echter, dat men tot een systeem van erfpacht zal overgaan, waarbij de pachters voldoende zakelijke rechten zullen krijgen, omdat z.i. aan tijdpacht 'n groot aantal bezwaren verbonden waren van technische, sociale en speciaal van waterstaatkundige aard. De voorzitter van de Zuiderzee raad deelde verder nog mede, dat binnenkort een wetsontwerp te ver wachten is, waarin wordt voorge steld, de Noordoostpolder in vier gemeenten te verdelen, nl. Emmel- oord, Rutten, Marknesse en Nagele. Spreker was van oordeel, dat er be ter één gemeente van gemaakt kon worden met wijkraden. Het advies van de Zuider zeeraad gaat uit naar het in stellen van een twaalfde pro vincie, althans in grote meer derheid. Spreker was persoon lijk van oordeel, dat zulks ge prefereerd moest worden bo ven aansluiting van de pol ders bij de aangrenzende ge meenten. De totale oppervlak te zal 200.000 ha. bedragen. De toekomstige bevolking 250.000 personen. Het nieuwe land is een apart gebied, homogeen en afwijkend van de aangrenzen de provincies. Ook de tegen- woordige bewoners zijn ge porteerd voor een twaalfde provincie. Isolatie Bij verdeling van de grond is de waterschapsindeling een groot pro bleem. Spreker gaf toe, dat als be zwaar kan worden aangevoerd, dat Wat de Industrieën betreft In het nieuwe IJsselmeergebied, verwacht te dr. Ebels, dat In de toekomst moet worden gerekend op een sui kerfabriek, omdat een belangrijk gebied van het soikerareaal ln het Oosten is gelegen en aangenomen mag worden, dat dit ook in de toe komstige poldèrs het geval zal zijn. Ook kan op de lange dnur worden gerekend op verschuiving van de Westelijke (landbouw) industrieën naar het nieuwe gebied. Zo zal on der meer rekening worden gehouden met de eventuele aanleg van een spoorwegverbinding. DIT DE 1 50. Piet Potlood begreep heel goed, dat hij Jimmy een grote dienst zou bewijzen, als hij d!e vreemde snuiter zou proberen te schaduwen, maar gemakkelijk zou dat niet zijn, want hij was de hoofdingang van het Vondelpark ingegaan en daar wandelden zo vroeg in de morgen niet Veel mensen. Pieit Potlood besloot het er toch maar od te wagen. De man liep tamelijk vlug door en hij keek aanvankelijk niet achterom. Piet volgde hem op een af stand van ongeveer zestig meter, maar na verloop van enige tijd, zag hij, dat de man snel achter zich keek en in elk geval ontdekt had, dat er een wandelaar in de zelfde richting liep als hij zelf.De man liep nog even in hetzelfde tempo door, maar daarna begon hij eens klaps veel langzamer te lopen. Piet Potlood had natuur lijk de neiging nu ook veel langzamer te gaan lopen, maar hij besefte gelijktijdig dat dit hoogst dom zou zijn. De vent zou dan meteen wéten dat het öm hem begon nen was. „Ik kan maar één ding doen", dacht Piet Pot lood, „gewoon doorlopen en net doen of mijn neus bloedt...," Hij naderde de man nu met rasse schreden en juist wilden hij hem achteloos voorbij wandelen toen de man stil bleef staan en hem iets vroeg„Kan me neer me aan een vlammetje helpen?" vroeg hij, terwij] hij Piet Potlood snel van boven tot onder monsterde. Deze zocht.hl zijn broekzak naar een doosje met luci fers en overhandigde dit de man met een kort „astu- blieüt". DONDERDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/S. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws.- en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel, 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tulnbouw- mededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kat.hnws, 13 20 Pianoduo. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.15 Amus. muz. 14.45 Voor de vrouw. 15,15 Kamerork. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal ens. en eoi. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerork. en solist. 18.30 Fries pro gramma. 18.45 Gram. 19.00 Nws.- en weer- ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pragramma. 21.45 Gram 22.00 Tijdschrif- tenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport- uitsl. 23,20—24.00 Grain. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/S. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Grain. 9.00 Voor de vrouw. 9.10 Idem. 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philh. ork. en vrouwenkoor. 12.00 Amus. muz. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.39 Hammondorgelspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Lichte muziek, 14.30 Gram. 14.45 Omr. ork. en solist. 15.15 Voor de zie ken, 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. „Unescowerk in Nederland" door Mr. F. H. Tunnissen. 18.00 Nws. 13.15 Sportproblemen. 18.25 Jazzmuz. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Gevonden voorwerpen", hoorspel. 19.15 Cowboyliedjes. 19.40 Act. 19.45 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 „Ju das Maccabaeus", oratorium. (21.1021.20 Kón. bezoek aan de Nederl. Antillen). 22.35 Discussie. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 „Judas Maccabaeus" (verv.). 23.4524.00 Gram. FEUli l F I ON De papagaai stond in de keuken en kwam dus ook niet in aanmerking. Het beste bewijs van Peters toege negenheid Voor Claudia werd gele verd in een van de vele gesprekken, die hij" dan met zichzelf placht te voeren. Hoe zou Mathilda anders de stukken redevoering hebben kunnen verklaren, die ze had opgevangen? Toen een mannelijke stem verklaar de „Geduld, heb geduld mijn liefste. Als de draak slaapt, zal ik naar de toren komen en zullen wij samen vluchten. Ik ben sterk en ken geen angst Desnoods zal ik u met geweld bevrijden. Wjj zullen trekken naar daar, waar niemand ons meer kwaad kan doen." „Ik zal niet rusten voordat gij mij in uw armen drukt, mijn dappere ge liefde", verkondigde een fluitende imitatie van een vrouwenstem. „Ik zou liever in de kerker blijven, dan de draak te smeken mg vrij te la ten! Vaarwel! En kom .mij spoedig redden!" Dan volgde een grommende snauw, alsof tante Cecilia haar keel schraap- dooi TERRY DEAN te. Peter gaf de draak een klap, of de piepende stem, die Claudia zeker moest voorstellen, smeet een bran dende uitdaging in het gezicht van het gedrocht. Het monster met de fouden schubben, zoals ze het noem en. Mathilda wist wie dat was. Het Poolse meisje voor-dag-en- naeht kon haar wonderlijke ontdek king nauwelijks voor zich houden. Maar ze onderdrukte het verlangen om er met iemand over te spreken en besloot haar mond te houden. Het hele geval was werkelijk te fantas tisch. Haar vrienden zouden haar vragen, of ze misschien hoofdpijn had, als ze met dat verhaal aan zou komen dragen. Of ze zouden haar als een fantast eerste klas beschou wen. Peter was verliefd op Claudia. Maar was Claudia verliefd op hem? Neen, dat wist ze niét. „De arme jongen", concludeerde Mathilda. Ze wist welke rol Dick in het leven van Claudia speelde en ze was er heilig van overtuigd, dat Peter zichzelf be droog. Mathilda was trouwens niet de enige, die geloofde, dat Peter ver liefd was geworden op Claudia. Tan te Cecilia helde ook naar die me ning over. De symptomen waren al lemaal aanwezig, hield ze zich voor. Hoe kon anders zgn vreemd gedrag verklaard worden, en zgn plotselin ge verlangen naar eenzaamheid Van alle vrienden die hg in Pottsville had f emaakt kwamen slechts een of wee zo nu en dan nog eens een praatje maken. De anderen vonden hem te onoplettend en te zeer van zijn eigen gedachten vervuld om hem nog langer als aangenaam gezel schap te beschouwen. Zover er nog een sprankje twijfel was overgebleven, werd dat wegge nomen door Peter zelf, toen hij tan te Cecilia voorstelde met Claudia, hemzelf en misschien Kitty voor een weekend naar het strand gaan. „Misschien knapt ze daar wat van op, tantetje", zei hg. „Ze is zich zelf niet meer geweest sinds dat feestje. Ik maak me ongerust over haar." „Ongerust Peter? Wat bedoel je"? Haar stem vloeide over van vrien- delrjkheid, „Wel, ik weet niet, hoe ik het precies zal zeggen, maar Pottsville maakt je zo zenuwachtig. Het is er zo stil en rustig". Peter verslikte- zich in een appel. „Zij is hier haar hele leven geweest. Ik denk, dat ze verandering van lucht nodig heeft. Dat verdient ze." „Waarom?" „Waarom?" Peter keek verschrikt op. „Dat is een eigenaardige vraag. Ze verdient het, omdat ze het ver dient. Daarom! Ze is overspannen, tante. Werkelijk, dat is ze. Kunt u dat niet zien? Ze zou een vrolijk en plezierig leven moeten hebben, vol zonneschijn en muziek. Ik heb gepro beerd, haar uit de sleur té brengen door allerlei mensen naar hier te ha len en zelfs een paar jachtpartijtjes te organiseren. Maar ook daar zag ze steeds weer dezelfde gezichtenen hoorde ze altijd weer dezelfde ge sprekken". „Je hebt haar altgd al graag gemo gen, nietwaar Peter?" Haar dunne lippen vormden onder haar grote neus een glimlach. „Van de eerste dag af", antwoord de hg vlug. „Engelachtig, dat is ze". Cecilia haalde diep aaem. „Heb jê er ooit over gedacht haar dat te ver tellen ?-" Peter zocht naar woorden. „Neen, dat heb ik niet. Had ik dat dan moe ten doen?" t,Waarom niet? Zou jij het niet op prijs stellen als iemand tegen je zei dat zij of hij je graag mocht?" Zwijgend staarde hij voor zich uit. „Dat is me nog niet vaak gebeürd. Maar ik vond het wat leuk toen mijn leraar mij eens een complimentje maakte over m'n Grieks. Eneh in de klas noemden ze me wel eeng Winnetou of Old Shatterliand". „Dat is niet precies hetzelfde. Wat ik bedoel Peter is dit. Stel je voor dat iemand jou zou vertellen dat Claudia een beetje verkikkerd was op Dick Forrester. Hoe zou jij je dan voelen?" „Claudia verkikkerd op Dick? Tan tetje, doe niet zo gek". Cecillia richtte een onderzoekende blik op hem. „Wat bedoel je daar mee?" Peter nam een grote hap uit de appel en gebaarde luchtig „Ik denk dat ze hem wel mag hoor, maar als u vraagt om wie ze werkelijk wat meer geeft dan gewoon, weet ik wel, dat ik dat ben". Cecillia wilde het naadje van de kous weten. „Hoe weet je dat?" vroeg ze. „Ze heeft het me zelf verteld. De dag nadat ik hier kwam al, tante. Vreemd hé. Misschien dat het klimaat of zoiets mij veranderd heeft. Ik heb het daar ook met Mathilda, de meid, over gehad. Plet gebeurde, toen we sa men een ommetje maakten in haar auto. Claudia keek me heel erg raar aan en zei „Ja? Wat zei ze? Vertel het me toch en sta daar niet zo te gniffelen". „Welnu, ze zei dat ik gevaarlijk voor haar was. En dat ze zich niet vertrouwde als ze met me samen was". Cecilia krabde op haar hoofd. „Dat doe ik ook niet. Maarmisschien heeft ze het anders bedoeld". Peter richtte zich fier op. „Voor my tante, heeft het maar eén bete kenis". „Verklaar je nader, als je Wilt". „Wel, ze bedoelde, dat ik wat zou ehproberen". >,En dèed je dat?" „Maar tante „Nou? Zou dat zo erg zijn? Er hebben wel vaker jongens en meisjes met elkaar geflirt!" „Ohnu jaals u dat be doelt. Zoiets was het ook". „Prachtig, prachtig". Cecilia streek haar kleren zorgvuldig glad en poets te met een grote zakdoek haar neus op. „En vertel me nu eens beste jon gen, als ik je nu eens zou zeggen, dat zij krankzinnig veel van je houdt, maar dat ze niet dicht by je durft te komen, omdat ze bang is dat je haar zou „Verstoten „Zoiets, ja. En „En dat ze zichzelf heeft opgeslo ten, omdat „Welja". Cecilia snoot voor zichtig haar neus in de sterk geuren de zakdoek. Peter beet bedachtzaam een stuk van zgn appel, maar ook in zijn vin ger. Toen hg van de schrik bekomen was, zei tante Cecilia: „Ik ben ook dol op Claudia. En het zou me heel erg spijten, als je haar op de één of andere manier teleur zou stellen" ,Het huwelijk is iets heel moois", ging Cecilia verder. „Voor jongens zo wel als voor meisjes, Peter. Het was een grote vergissing van mij om niet te trouwen". „Waarom deed U dat dan niet, tan te?" Dat was niet oen erg snuggere vraag, maar Peter stelde haar, omdat hg met zijn gedachten een heel eind weg was. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12