Noord-Brabant heeft meer goede cultuurgrond nodig lijmt kond alle hout! C CETAFLEX GUNSTIGE GEGEVENS OVER AKKERBOUWPRODUCTIE WANORDELIJK GEDRAG VAN FRANSE RESERVISTEN éjouiïen boeien DINSDAG 18 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TE VEEL KLEINE BEDRIJVEN Agrarisch welvaartsplan voorgelegd aan provinciaal bestuur Ter gelegenheid van de Maandag in Den Bosch gehonden Landbonwdag, heeft de provinciale agrarische commissie van Noord-Brabant aan het pro vinciaal bestuur van deze provincie een agrarisch welvaartsplan aangebo den. In de inleiding van dit plan wordt o.a. opgemerkt, dat vroeger vooral de nadruk is gelegd op de betekenis van de industrialisatie voor het werk gelegenheidsvraagstuk, maar dat verhoging van de productiviteit in de land bouw eveneens van grote betekenis is voor de welvaart in Noord-Brabant. De voornaamste problemen in de Noord-Brabantse landbouw zijn het complex van vraagstukken, dat door de snelle toeneming van de agrarische bevolking wordt teweeggebracht. Een groot deel van de ruim 50.000 agrari sche jongeren zal wegens de beperkte opnemingscapaciteit van de landbouw in deze provincie een bestaan buiten de landbouw moeten vinden of moe ten emigreren. Een ander probleem is dat van de geringe opbrengst per ar beidskracht op de kleine bedrijven. Doordat grote delen van de Noord- Brabantse zandgronden een gering hu- musgehalte hebben, zijn aan het ver bouwen van intensieve gewassen dik wijls grote risico's verbonden. Tenslot te leidt het gebrek aan financiële mid delen er toe, dat de intensiteitsgraad van het bedrijf niet kan worden op gevoerd. 16.000 ha Het welvaartsplan geeft drie oplos singen voor het vraagstuk van de wan verhouding tussen het aantal in de landbouw werkzame personen en de beschikbare oppervlakte cultuurgrond. In de eerste plaats kan in sommige ge vallen het aantal arbeidskrachten per bedrijf worden verminderd, een twee de is de verhoging van de productie per ha en een derde de vergroting van te kleine bedrijven. Hiervoor zou ongeveer 16.000 ha cul tuurgrond nodig zijn, die in de IJssel- Nieuwe minister van landbouw in Sowj et-Unie Het presidium van de Opperste Sovvjet heeft Maandag Wladimlr Wladimirowltsj Matskewltsj benoemd tot minister van landbouw van de Sowjet-Unie. Óen plaatje can Maandag opereerde de Wereldomroep in Middelburg en op liet Marktplein ontkwam deze struise Zeeuwse niet aan de activiteiten van de reporter! (Foto P.Z.C.) meerpolders en, door inpolderingen en ontginningen, in Noord-Brabant zelf gevonden zou kunnen worden. Volgens het welvaartsplan zijn de omstandigheden in Noord-Brabant niet gnnstig voor het stichten van gespecialiseerde, intensieve tuin- bouwbedrijven. Het welvaartsplan geeft tenslotte een overzicht van de sociologische aspec ten, die eraan zijn verbonden en be sluit met de opmerking, dat de oorza ken van een ongunstige economische toestand niet alleen zijn gelegen in de productie-omstandigheden, in de be roepsstructuur en de demografische si tuatie, maar evenzeer in de factor mens en zijn beïnvloeding door de so ciale structuur. Kabaka Moetesa keert terug Meer dan tweeduizend mannen met zware baarden De Kabaka (vorst) van Boeganda, een deel van het Britse protectoraat Oeganda, is Maandag na twee jaar ballingschap in Groot-Brittannië, te ruggekeerd naar zijn land. Duizenden Boeganda's juichten de vorst toe, toen hij op het vliegveld van Entebbe, 32 km van Kampala, werd begroet door de gouverneur van Oeganda, sir An drew Cohen, die hem indertyd in bal lingschap zond wegens „niet loyaal meewerken" met de regering van het protectoraat. Onder de duizenden die de kabaka, Moetesa de Tweede, toejuichten, be vonden zich meer dan tweeduizend volgelingen met zware baarden, die bij de verbanning van Moetesa de ge lofte aflegden, zich niet te zullen seheren voor hun vorst teruggekeerd zou zijn. Moetesa de Tweede en sir Andrew Cohen zullen vandaag him handtekening zetten onder een nieu we grondwettelijke regeling voor Boe ganda, die tijdens de ballingschap van de vorst is opgesteld. De kabaka zal daarbij beloven, samen te werken met de regering van Oeganda. OOGSTRAMINGEN 1955 Aanzienlijk meer erwten, haver en raapzaad dan in 1954. Bü het Centraal Bureau voor de Statistiek zyn de uitkomsten gereed gekomen van de in September j.l. gehouden oogstraming, waaraan het volgende is ontleend. Granen: verwacht wordt een tota le opbrengst van 1739 millioen kg, hetgeen 76 millioen kg meer is dan in 1954. Tarwe vertoont bij een hogere ha- opbrengst 9 procent) een lagere totaalopbrengst dan vorig jaar, n.l. 350 millioen kg tegen 397 millioen kg in 1954 12 procent), hetgeen een gevolg is van een inkrimping van het areaal. De totale opbrengst van de rogge wordt geraamd op 457 millioen kg tegen 512 millioen kg in 1954 11 procent). Deze lagere productie is zowel het gevolg van een lagere ha- opbrengst als van een kleiner areaal. De productie van gerst, haver en mengsels van granen bedraagt thans resp. 264 (vorig jaar 207), 575 (vorig jaar 465) en 92 (vorig jaar 84) millioen kg. Peulvruchten: de totale opbrengst van de erwten is tlians 131 millioen kg tegen 92 millioen kg in 1954 4- 42 procent), waarvan groene erwten 108 millioen kg 34 procent), schokkers 16,4 millioen kg 71 procent) en capucijners en grauwe erwten 6,1 millioen kg (-}- 213 pro cent). Oliehoudende- en vezelgewassen e.d.: de totale opbrengst van de olie houdende zaden is eveneens aanzien lijk hoger dan vorig jaar en bedraagt thans 55 millioen kg 22 procent) Hoewel de opbrengst per ha van kool- en raapzaad en kar wij zaad la ger was dan vorig jaar (resp. 7 procent en 11 procent) is de totale productie, als gevolg van de uitbrei ding van de beteelde oppervlakte, resp. 13 en 63 procent hoger. De totale opbrengst van het gere peld vlas wordt geschat op 186 mil lioen kg tegen 163 millioen Kg in 1954 14 procent). Knol- en bolgewassen: de op brengst per ha van de consump tie- en voederaardappelen is 9 procent hoger dan in 1954. De totale productie is echter, als ge volgen van de inkrimping van het areaal, 3 procent lager en wordt thans geraamd op 2831 millioen kg. De totale opbrengst van de fa brieksaardappelen is vrijwel ge lijk aan die in 1954. De invloed van de inkrimping van de opper vlakte blijkt nagenoeg te zijn opgevangen door de hogere op brengst per ha. De totale productie van zaai-uien bedraagt 97 millioen kg tegen 114 millioen kg in 1954 15 procent). Ernstige aanrijding te Boxtel Duitser gedood en een Nederlander zwaar gewond Op de rjjksweg BoxtelEindhoven is Maandag onder de gemeente Box tel een ernstige aanrijding gebeurd, waarbij een Duitser werd gedood en een Nederlander levensgevaarlijk werd gewond. Een vrachtauto van een fourage- handel uit Doorn (U.), bestuurd door de 18-jarige C. A. van de W. uit Drie bergen, en rijdende in de richting Eindhoven, trachtte voor een op de rijksweg rijdende paard en wagen af te remmen. Hierbij slipte de vracht auto en kwam op de linieer weghelft, waardoor een uit de richting Eindho ven komende Duitse personenauto in volle vaart tegen de vrachtwagen opbotste. De bestuurder van de personenauto, de heer G. M. uit Kiel en de naast hem zittende heer G. K. H. uit Sant poort, werden zeer ernstig gewond. Tjjdens de overbrenging naar het St. Lidwinaziekenhuis te Boxtel overleed de heer M. De toestand van de heer H. is zodanig, dat voor zijn, leven wordt gevreesd. Bij onderzoek door de gemeentepo litie van Boxtel bleek, dat de bestuur der van de vrachtauto niet in het be zit was van een rijbewijs. Beide wa gens werden zeer ernstig beschadigd. In de ochtend van de 20e Octo- her zullen H.M. de koningin en L: Z.K.H. prins Bemhard 'n rond- rit maken over het terrein van n de Curagaose Petroleum Maat- schappij. Deze foto toont een deel van de raffinaderij van de maatschappij. Ministeriële maatregelen tegen lerarentekort In het onlangs gepubliceerde inte rim-rapport van de Commissie Voor bereidend Hoger- en Middelbaar On derwijs is, zoals bekend een aantal maatregelen voorgesteld ter bestrij ding van het tekort aan leraren bij het voorbereidend hoger, het middel baar, het kweekschool en het middel baar nijverheidsonderwijs. De minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft in overeenstem ming met de adviezen van de com missie thans enige maatregelen ge troffen'om daardoor te proberen aan de voortdurend ernstiger wordende moeilijkheden zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden. Onder meer wordt op ruime schaal gelegenheid geboden, studietoelagen te verkrijgen aan hen die een studie gaan volgen aan de universiteit of een hogeschool ter verkrijging van een diploma, waaraan ook onderwijs bevoegdheid voor de bovengenoemde takken van onderwijs is verbonden. De maatregelen zijn de eerste van een aantal, die ter bestrijding van het lerarentekort zullen worden ge troffen. Zij gaan aan de verdere maatregelen vooraf, omdat zij als ge volg van het feit, dat de studie voor het leraarschap vordert, pas op langere termijn effect zullen sorteren. Peron naar nieuwe woonplaats Ex-president Juan Peron van Ar gentinië is Maandag overgebracht naar een nieuwe woonplaats, waar hij beperkte bewegingsvrijheid zal hebben. Peron zal voortaan in de omgeving van Villarica, 120 kilometer van Asuncion wonen. Volgens te Buenos Aires ontvangen berichten, neemt Peron zijn intrek in de woning van Rigoberto Caballero, een leider van de Colorado-partij, die in Paraguay aan de macht is. Atoomontploffing in de Sowjet-Unie? In Zweden en Noorwegen neemt men thans een verhoging van de ra dio-activiteit waar, alaus A. F. P. Men schrijft dit toe aan een atoom ontploffing, die de Sowjet-Unie in de Barentsz-zee zou hebben veroor zaakt. Van officiële Zweedse zijde is verklaard, dat men niet heeft kun nen ontdekken, welke de oorzaak van de verhoging van de radio-acti viteit is. Fabriekspersoneel werd bedreigd De Tegelse politie is gistermorgen ge alarmeerd door het fabriekspersoneel van een machinefabriek te Tegelen. Toen de arbeiders naar hun werk wilden gaan, werden zij in de nabij heid van de fabriek opgewacht door een man, die informeerde naar een der arbeiders, een jongeman uit Venlo, waarmee hij, zoals hij zeide, een appel tje had te schillen. Even later ver scheen deze jongeman en de man wil de hem met een gummistok te lijf gaan. De arbeiders wisten evenwel hun bedreigde collega te ontzetten. Daarop liep de man naar zijn in de buurt staande geparkeerde auto en haalde een jachtgeweer te voorschijn, waarmee hij de arbeiders bedreigde. Deze vluchtten de fabriek in waarna de man buiten begon te schreeuwen: „Kom maar op, ik schiet jullie neer". Een van de personeelsleden belde de politie op. Toen de agenten aankwamen was de man inmiddels naar zijn wo ning teruggekeerd, waar hij even later werd gearresteerd. Auto reed tegen vrachtauto Een dode en drie gewonden Op de Buurseweg te Haaksbergen ls gisteravond omstreeks kwart voor acht een personenauto, waarin zich vier personen bevonden, tegen een onverlichte, doch onder de straatver lichting staande vrachtwagen gere den. Tengevolge van de aanrijding is één persoon gedood en zijn drie personen gewond, war.rvan één ern stig. De heer M. A. Reinalda lid Raad van State Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. A. Reinalda tot lid van.de Raad van State. De heer Reinalda is te Haarlem ge boren in 1888. Ala jongmaatje kwam hij destijds in dienst van de N-V. Tjeenk Willink en Zn's uitgevers maatschappij te Haarlem, waarvan hij in 1937 het directeurschap aan vaardde. Hij was voorts lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en lid van de Haarlemse ge meenteraad. De gemeente Haarlem diende hij enige malen als wethouder van openbare werken en volkshuis vesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Reinalda lid der Eerste Kamer en van 1945 tot 1947 burgemeester van Haarlem. In laatstgenoemd jaar werd hg tot het hoge ambt van Commissaris der Koningin in Utrecht geroepen, dat hij bekleedde tot Juni 1954. De heer Reinalda is lid van de Par tij van de Arbeid. Zweden blijven links rijden De Zweden hebben zich fi Zondag bij een volksstemming met overweldigende meerder- heid uitgesproken voor links verkeer. Meer dan de helft van de stemgerechtigden bracht zijn stem uit. 83.2 pro- cent van deze stemmen was f§ voor handhaving van de be- staande toestand. H Een officiële commissie had jij onlangs aanbevolen, in Zwe- den rechts verkeer in te voe- ren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï OP WEG NAAR NOORD-AFRIKA „Marokko voor de Marokkanen" Zeshonderd Franse reservisten, die op weg waren naar Marseille, om al daar scheep te gaan naar Frans- Noord-Afrika, hebben zich onderweg wanordelijk gedragen. Nabij Valence werd telkens aan de noodrem getrokken, zodat de trein, waarmede de reservisten naar hun inscheephaven onderweg waren, om kanstharslijm Ceta-Bever de vijftig meter bleef staan. In een tunnel, juist buiten Valence, bleef de trein meer dan een half uur staan, terwijl in het station van deze stad ruim drie uur vertraging werd onder vonden. In Valence verlieten bijna honderd man de trein en trokken al roepend „wij willen niet naar Noord-Afrika" door de stad Tenslotte keerden zij, na ook anti-militairistische liedjes te hebben gezongen, in kleine groep jes naar hun trein terug. In de wagons der mannen waren leuzen aangebracht als „Marokko voojr de Marokkanen". Er hebben zich de laatste tijd reeds verschillende malen incidenten voor gedaan, waarbij naar Noord-Afrika vertrekkende Franse reservisten be trokken waren. FEU1LLH10N Enkele uren later vond Claudia haar moeder huilend in de armen van haar vader. Ze zaten in de slaapka mer en hielden elkaar omstrengeld, als twee ter dood veroordeelden, die in hun laatste uren steun bij elkaar zoeken. Claudia voelde haar hart in haar keel kloppen toen ze hen zag. Een kreet ontsnapte haar. Toen ze op hen toe sprong, leken haar ouders voor haar terug te deinzen. Het duurde verscheidene minuten, voordat Claudia een samenhangend verhaal te horen kreeg. Toen ze het hoorde, verbleekte ze. Cecilia had haar laatste ultimatum gesteld. Binnen tien dagen moesten ze een grote lening aflossen. Als zij het geld dan niet Dij elkaar hadden, zouden al hun eigendommen ver kocht worden. Zij zouden doodarm zijn, zonder huis en tot over de oren in de schulden. Tenzij Elwood keek zijn dochter met be traande ogen aan. Hij boog zich over haar heen en nam haar hand in de zijne. „Je had ons hier zo niet moe- door TERRY DEAN ten vinden, Claudia. Ga naar bed. Jij moet je eigen weg gaan, de onze is bijna ten einde. Wij zijn gelukki ger geweest dan de meeste mensen, m'n kind. Wij hebben veel gelukkige en voorspoedige jaren gekend en op de een of andere manier zullen wij ons wel redden. Ga naar Dicken vergeet ons „Neen, neen, neen. Ik laat jullie nooit in de steek! Ik ga niet weg! Nooit, nooit!" Alle opgehoopte emotie barstte nu los. Als versteend zagen Elwood en Letty hoe Claudia haar tranen de vrije loop liet. Ze herstelde zich ech ter spoeaig en haar veerkrachtig ka rakter gaf haar de moed, om een be slissing te nemen. „Ik ga direct met Cecilia praten", zei ze langzaam, ter wijl ze ging staan. „Ik zal het nog één keer proberen. En als ze wei gert Cecilia weigerde. Ze was boos, om dat ze midden in de nacht, zo noem de ze het tenminste, uit haar slaap gehaald werd. Uitvoerig las ze Clau- <gia de les over de fouten van de jon ge generatie. Het slot van het betoog was de waarschuwing dat ze haar plannen zou uitvoeren en dat niets haar gedachten kon veranderen, ten zij Zonder een woord te zeggen draai de Claudia zich om en verdween, om zich drie dagen in de eenzaamheid van haar kamer op te sluiten. Peter vroeg zien verbaasd af, wat er te doen was en Elwood en Letty deden als twee verdwaalden in een vreemde wereld hun werk. Kitty te lefoneerde met Claudia en haastte zich daarna om Dick op te zoeken. Die lachte slinks, toen zij hem ver telde, wat Claudia had gezegd. „Ik zou Peter nog steeds kunnen verteren, dat zij hem alleen maar om zijn geld neemt, zoals ik op de avond van net feestje wilde doen", zei hij. „Ik ben nu trouwens biy, dat ik dat niet gedaan heb. Het is allemaal mijn schuld Kitty! Ik had me met die ge schiedenis niet moeten bemoeien! Maar ik was te ongeduldig, 't Was stom van me de zaak met die brief zo op de spits te drijven". „Maar wat ga je nu doen?" „Afwachten. Wat kan ik anders? Ik heb m'n lesje wel geleerd. Verlo vingen kunnen heel lang duren. Mis schien komt er nog wel een oplos sing". „Ik dacht dat je van Claudia hield". „Dat doe ik ook. maar Cecilia heetf me het een en ander vertelt, dat mijn hersenen aan het werk heeft gezet. Liefde is blind. Cecilia heeft me wak- keg geschud en op een hardhandige manier, dat verzeker ik je. Ik weet nu, wat me te doen staat en mijn plannen zijn daar volkomen mee in overeenstemming" Cynisch trok Kitty haar ene wenk brauw omhoog. „De mannen zijn alle maal gelijk", zei ze. „Ze zijn zo maar overstuur. Geef ze de kans zich uit de moeilijkheden te bevrqden en ze nemen de benen". Dick ging weer aan het werk. Hij lachte nu, maar alleen met zijn mond. „Ik trouw met Claudia, Kitty, nog steeds. En jij zult getuige zijn. Be schouw dat als een belofte... en als een vooi'spelling". Maar helaas, Cecilia wist beter. Tenminste, dat dacht ze. De overwin ning was dichtbij. Dick had zich te ruggetrokken en Claudia worstelde met haar geweten. Een paar dagen nog, dacht Cecilia en dan zouden de eerste stappen worden gezet op de weg die naar de vervulling van haar plannen zou leiden. Peter moest nu langzamerhand aangespoord worden, om Claudia ten huwelijk te vragen. Maar Peter had het te druk met andere zaken. Hij ging zich steeds vreemder gedragen. Omdat iedereen dat van hem verwachtte, werd ech ter o-een bijzondere aandacht besteed aan de voortdurende rij ongelukjes, die hem trof. Kitty had het klaargespeeld om, nu ze toch midden in het gekonkel was terecht gekomen, als gast te worden gewaagd. Met meer dan gewone be langstelling zag ze de ontknoping van de moeilijkheden tegemoet, want ze vond het minder onaangenaam be trokken te worden in het ongeluk van iemand anders, dan zich te vervelen en daardoor de tijd te krjjgen over haai- eiger ongeluk te piekeren. Ze wilde New York liefst zo spoedig mo gelijk vergeten en de man die har- zelf zo teleurgesteld had. Claudia was haar vriendin. Ze was graag be reid om haar te helpen. Maar belang rijker was, dat de geschiedenis haar zou helpen, haar eigen sombere ge dachten te verdryyen. Daarom greep Kitty de uitnodiging van Elwood en Letty, om voorlopig te blijven loge ren. met beide handen aan. Terwijl ze met Peter wachtte op het ogenblik, dat Claudia haar ka mer weer eens zou verlaten, werden hun partijtjes tennis tot dagelijkse verzetjes voor hen. Natuurlijk was Peter duidelijk te verstaan gegeven, dat de een of andere vreemdsoortige ziekte de oorzaak was van Claudia's afwezigheid. Maar hij accepteerde dat niet zonder meer. Tot verbazing van iedereen verkondigde hij, dat zij zich, naar zijn mening, uit een soort angst in haar kamer opsloot, daaraan toe voegende, „dat we allemaal wel eens flauw worden van vertrouwde gezich ten en sleurgewoonten en wel in het bijzonder van familieverplichtingen". H(j schoot daarmee dichter in de roos, dan tante Cecilia lief was. Ze vroeg zich met schrik af. wat er met hem gebeurd was. Tegelijkertijd ver heugde en ergerde ze zich over het feit, da u hij tekenen van ontwikkeling begon te geven, Het tennissen, de wandelingen en de gesprekken met Kitty gingen on dertussen verder. Verscheidene keren viel hij over het net en verrekte hij met verbazingwekkende misslagen zijn armspieren. Maar de hoofdpijnen en kneuzingen, die daar het gevolg van waren, verhinderden niet, dat hij telkens als hij met de familie aan ta fel zat, of anderszins in hun gezel schap was, in gedachten verzonk. Zijn gebrek aan oplettendeheid en zijn dromerijen namen een gevaarlijke omvang aan toen hy in het Ellis- zwembad dook. zonder het eerst met water te hebben gevuld. Na dat pijnlijke incident kreeg Ma thilda opdracht ervoor te zorgen, dat het bad steeds voor gebruik ge reed was. Ze moest het direct weer vullen, als het gebruikt en schoonge maakt was. Mathilda, die in de wet van oorzaak en gevolg geloofde, nam aan, dat Claudia's ongewone gedrag Peter zo in verwarring had gebracht. Omdat hij verliefd op haar was! Hopeloos verliefd! Dat kon ieder een zien, zelfs een kind. Opgekrop te liefde, dacht Mathilda, want de arme jongen was ook nog in zichzelf gaan praten en maakte nu de vreemdste geluiden. Vaak was ze voor de deur van zijn kamer blijven staan en had ze haar oren niet kun nen geloven, als ze die tegen het sleutelgat had gelegd. Goed. Peter had het aapje nog steeds op zijn ka mer, maar Mathilda had nog nooit van een sprekende aap gehoord en ze was er heel zeker van dat ze daar ook nooit van zou horen ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5