Ook in eerste helft van 1955 een vermindering van deviezenreserves Townsend ontmoette Margaret landgoed Allanbay KLANKBORD VERMINDERING ONDERSCHEID GEMEENTECLASSIFICATIE Ms De: DINSDAG IS OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 NOTA AAN TWEEDE KAMER Groot dollartekort-270 millioen op lopende rekening In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van financiën een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de betalingsbalans op kasbasis in het eerste halfjaar 1955. Het overzicht is gebaseerd op voorlopige cy- fers. Het overschot op lopende rekening daalde over het eerste halfjaar 1955 verder tot 82 millioen, nadat r eeds in 1954 van het eerste op het tweede halfjaar een daling was opgetreden van 393 millioen, op 98 millioen. De afneming in de loop van 1954 is voor ruim 300 millioen het gevolg geweest van een verslechter! ng van het goederensaldo, welke zich in het eerste halfjaar 1955 ten opzichte van het tweede halfjaar 1954 heeft voortgezet, zij het in mindere mate, nl. met een bedrag van 200 millioen. Deze achteruitgang in het eerste halfjaar 1955 is echter vrijwel geheel gecompenseerd door een verbetering van de resultaten van alle overige posten der lopende rekening. Hierbij wordt evenwel opgemerkt, dat de ontvangsten uit het particu liere dienstenverkeer in gunstige zin zijn beïnvloed door overmakingen, welke vermoedelijk eerder hebben 'sgevonden dan normaal, de tweede helft van 1954 betrof de achteruitgang in de totale lopende rekening de groepen U.S.A.-dollars en overige valuta's terwijl in de E.B.U.-valuta's een verbetering op trad. Voor het eerste halfjaar 1955 is bij een nagenoeg gelijk gebleven totaalresultaat enige verbetering in de dollarsector en in de groep overige valuta's en een achteruitgang in ae E.B.U.-sector opgetreden. Het dollartekort op lopende reke ning bleef desondanks van vry grote omvang, nl.-f 270 millioen, vergele ken met 391 millioen in het tweede halfjaar 1954. Het eigenlijke kapitaalverkeer heeft ln de eerste helft van dit jaar een vrij groot tekort vertoond, dat frotendeels ten laste is gekomen van e E.B.U.-sector. De oorzaak hier van ligt voor een belangrijk deel in een groot bedrag aan buitenlandse emissies. De ontvangsten en uitga ven van het kapitaalverkeer in U.S. A.-dollars zijn nagenoeg in evenwicht geweest, doordat tegenover de, ove rige sterk verminderde, particuliere kapitaalimport wederom vervroegde aflossing van overheidsschuld heeft gestaan. Het geringe overschot op de to tale lopende rekening en het vrij grote tekort op de kapitaalreke ning heeft geleid tot een vermin dering van de nationale deviezen reserves, zoals ook reeds in de tweede helft van 1954 het geval was. Dank zij het feit, dat 't bedrag der uit devxezenomzettingen verkre gen U.S.A.-dollars ongeveer gelijk is geweest aan het tekort op lo- pende rekening in de dollarsector terwijl liet kapitaalverkeer in deze sector ongeveer in evenwicht is geweest heeft echter de na- Licht in Zeister moordzaak Jongeman aangehouden De politie in Zeist deelde mede, dat Zaterdagmiddag een 24-jarige elee- tricien te Zeist, burgerwerker aan een van de militaire kampen in de omge ving van Zeist, is aangehouden, ver dacht van een in Augustus van dit jaar gepleegde aanranding aan de Amersfoortseweg. Deze aanranding werd gepleegd op een verpleegster uit Delft, die van Delft naar Voorthuizen lifte en onder Soesterberg werd aangesproken door bedoelde electricien. Dezelfde jonge man zal voor een aanranding met ge weldpleging, gepleegd in het begin van dit jaar nabij de Fanweg te Zeist, eveneens terecl.t moeten staan. Het wordt ook niet uitgesloten ge acht, dat de arrestant schuldig is aan de vorige week gepleegde moord op een verpleegster te Zeist. Zijn alibi voor de Woensdagavond waarop de moord werd gepleegd, is geenszins waterdicht. De jongeman ontkent hardnekkig aan een der genoemde de licten schuldig te zijn. Hij beweert niets met de moord te Zeist uitstaande te hebben. Het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag zal de kleding van de jongeman on derzoeken. ZONDER DAS. Verscheidene leden der Italiaanse Kamer van Afgevaar digden hadden de gewoonte zonder das in de Kamer te verschijnen. Vo rige week kregen ze plechtig een zijden das aangeboden met daarbij een visitekaartje van president Lé- oni. DURE VROUWEN. Een van vrijgezellen heeft een bezoek gebracht aan het stadsbestuur van het Arabische deel der stad Jeruza lem. De heren kwamen protesteren tegen het feit,- dat de aanstaande schoonouders in Jeruzalem de prij zen van de bruidjes te hoog houden. Men kan niet beneden de 3500 gulden terecht. Het stadsbestuur zeg de toe, dat naar prijsverlaging ge streefd zal worden. EÉN VROUW. De Britse jurist Ge rald Sparrow, die kortgeleden uit Siam, waar hij 23 jaar heeft gewoond, terugkeerde naar Londen, is aezer da gen getrouwd met een knappe Siame se éénling: juffrouw Chaluey. De ju rist staat bekend om de pleidooien, die hij houdt vóór dé polygamie als oplos sing voor het vrouwenoverschot in het Verenigd Koninkrijk. Zijn vrouw heeft gezegd, dat hij in zij;- huwelijk zoveel over polygamie mag praten, als hij maar wil, onder één voorwaarde: dat hij zijn woorden niet in practijlc brengt. „Trouwens", zo voegde zjj er aan toe, „er is niet genoeg geld voor een tweede". tionale goud- en dollarvoorraad geen wijziging ondergaan. Voorspelling moeilijk Over de ontwikkeling in de tweede helft van het lopende jaar staan nog niet voldoende gegevens ter beschik king om hiervan thans reeds een beeld te kunnen geven. Voorzover seizoenfactoren een rol spelen, kan als waarschijnlijk worden aangeno men, dat zowel de invoer als de uit voer een stijging zullen ondergaan ten opzichte van de eerste helft van dit jaar. Het is echter moeilijk te voorspellen, welke de ontwikkeling van het invoersaldo zal zijn. Met be trekking tot de overige posten van de lopende rekening is te verwachten dat het resultaat over de tweede helft van 1955 eerder ongunstiger dan gun stiger zal zijn dan over de eerste helft. Wat de totale lopende rekening betreft, zal dus in de naaste toe komst met het oog op de omstan digheid, dat zich sinds medio 1954 toch al geringe overschotten hebben voorgedaan, waakzaamheid geboden zijn. Eveneens is waakzaamheid ver eist met betrekking tot het tekort in het lopende dollarverkeer. Gina Lollobrigida gaat naar Amsterdam Voor wereldpremière van film „De mooiste vrouw ter wereld". Vrijdag zal in het Tuschinsky-the- ater in Amsterdam de wereldpremiè re worden gegeven van de nieuwste film van Gina Lollobrigida: „La donna piu bella del mondo" (De mooiste vrouw ter wereld). De Italiaanse filmactrice zal bij deze première aanwezig zijn, evenals Vittorio Gassman, de vertolker van de mannelijke hoofdrol en de produ cent van de film, Maleno Malenotti. De opbrengst van deze galapre mière komt geheel ten bate van de stichting „Actie voor het asthama- tische kind." VERBONDSRAAD C.N.V. WENST: Voorstel bij Stichting van de Arbeid De verbondsraad van het C.N.V. heeft als zijn oordeel uitgesproken, eboden dat het vraagstuk van de gemeente- classificatie spoedig opnieuw aan de orde dient te komen. Op 1 Januari 1954 is reeds een In de stromende regen werd' Maandag middag op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats in Amsterdam namens het Bu- chenwald herdenkinsgcomité in een ldein graf, waarop t.z.t. een monu ment zal worden opgericht, een urn bijgezet met as en aarde uit het voor malige beruchte Duitse concentratie kamp Buchenwald, waar zovele Ne derlanders het leven lieten. De foto geeft een beeld van de trieste plech tigheid. Op de achtergrond leden van het comtié. stap in deze richting gedaan door het totale verschil tussen eerste en vijf de klasse van twaalf tot tien cent per uur te verminderen. Naar het oordeel van de verbondsraad is de tijd thans aangebroken een volgende stap te zetten Dit kan op tweeërlei wijze geschieden, ten eerste door het ver schil tussen de eerste en de laatste klasse te verminderen, van tien tot acht cent. doch het aantal klassen op vijf te handhaven, ten tweede door het verschil tussen eerste en laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch bovendien het aantal klassen tot vier terug te brengen. Het C.N.V. kiest voor de tweede weg, omdat deze spoediger leidt tot de afschaffing van de gemeente-clas sificatie, hetgeen in meer dan een opzicht in het belang is zowel van het bedrijfsleven als geheel, als van de loon- en salaristrekkenden. Een dien overeenkomstige wijziging van de richtlijn zal daarom voor het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid aan de orde worden gesteld. De verbondsraad is tenslotte van oordeel, dat de grotere bedrijfstakge- wijze vrijheid ook ten aanzien van deze zaak moet worden gerealiseerd. In bedrijfstakken waarin dit mogelijk blijkt, moet daarom reeds thans het aantal klassen niet tot vier, maar tot drie terug gebracht kunnen worden. Israël koopt geen wapens van Sowj et-blok Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft Maandag tegengesproken, dat een land van het Sowjet-blok een direct wapenaanbod aan Israël heeft gedaan. Hij voegde er aan toe, dat Israël niet het voornemen heeft wa pens van het Sowjet-blok te kopen. Ondergraven en krachteloos scheef gezakt hangen deze spoorrails boven het kolkende water bij het station Hamira aan de lijn JuliandarAmrit- sad in Noordelijk India. Ongeveer zes millioen mensen zijn door de overstro mingen in dit gebied, veroorzaakt door zware regenval dakloos gewor den. Velen kwamen om Duizen den dorpen zijn geheel geïsoleerd en vrijwel volkomen vernield. Het Wereldgebeuren Nog koude Poollucht met buien. Van onze weerkundige medewerker Ook in Zeeland komt de tem peratuur, die Zaterdag nog veertien graden Celsius be droeg, niet meer boven de acht a negen graden Celsius. Vooral in de kustgebieden komen nog flinke buien van zee uit binnen drijven, enkele daarvan met ha gel. In het Noorden van Neder land werd gisteravond onder an dere in Den Helder en Leeuw arden natte sneeuw waargeno men, hetgeen uitzonderlijk vroeg is in deze herfst. Op en kele plaatsen in Zweden viel al dertig centimeter sneeuw. In ge heel West-Europa, ja zelfs tot aan de Rivièra, is de koude van de uit de Poolstreken afkomsti ge lucht doorgedrongen. Vooral in het binnenland kwamen de afgelopen nacht flinke opklarin gen voor en daalde de tempera tuur tot om of even beneden het vriespunt. Een hogedruk gebied strekt zich van Groenland over de Oceaan uit. Een nieuwe de pressie trekt van IJsland in Zuid-Oostelijke richting en zal na de komende nacht het weer opnieuw verslechteren. Het voor October zeer koude weer zal de komende dagen dan ook nog voortduren. Waarbij de kans op regen- en hagelbuien de eerstkomende dagen nog groot blijft. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü U itkeringspercentages gemeentefonds De regering heeft de percentages, volgens welke de voorlopige uitkex-in- gen op de algemene en de belasting- uitkering uit het gemeentefonds aan de gemeenten over 1956 zullen worden berekend, bepaald resp. op 138 en 110. Illlllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ - Pc'ïudo-graaf vroeg j en kreeg escorte De 17-jarige G. K., werkzaam M in een hotel aan het Damrak H te Amsterdam, die vele hoog- geplaatste personen uit binnen- en buitenland in zijn omgeving had gezien, wilde eens meerna- ken hoe een graaf zich gevoelt M als hij tochten door de stad maakt. Hjj gebruikte daarvoor een be- f§ drag van f 72, dat hij in het j= H hotel gestolen had. Omstreeks H drie uur reed Zondag een auto M bjj de Haarlemse politie voor. De chauffeur vei-zocht. de in- m specteur van dienst voor een politie-escorte voor de graaf van Edinburgh te zorgen. Deze wilde, alvorens een voorstel- ling in het Concertgebouw bij ee te wonen, een tochtje dooi1 dé H stad maken. De inspecteur n stelde zich in verbinding met ee de Engelse ambassade en kreeg de mededeling, dat van een be- zoek van een graaf uit Enge- h land geen sprake was. ee eë De jongeman kon de oolitie -|| ee geen paspoort tonen. Na een ee kort verhoor verklaarde hij, n ee niet de graaf te zijn en voorts 5= bekende hij het geldsbedrag uit het hotel te hebben ontvreemd. De jongen werd naar Amster- dam overgebracht, waar de kinderpolitie hem nader heeft ee verhoord. lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IN HET GEHEIM VOORBEREID.. Na scheiding van twee jaar Kolonel Peter Townsend moest Maandag een groot cordon van verslag gevers en persfotografen doorbreken toen hij het landgoed Allanbay van mevrouw John Lycet Wills in Berkshire verliet. Op weg naar de stallen, drie kilometer verder, werd hij door een stoet van zestig persanto's gevolgd. Ook tijdens zijn uurtje paardrijden werd hij niet met rust gelaten en ten slotte zeide hij tot de verslaggevers, die vragen stelden over prinses Mar garet: „Vraag me zulke dingen niet meer. Het wordt zo vervelend". Prinses Margaret is dit weekeinde eveneens op het landgoed Allanbay geweest en men zag het paar arm in arni wandelen over een tapijt van ro de herfstbladeren. Achter hen wandelde op 15 meter afstand een hofdame. Dat zij elkaar hier konden ontmoeten, is een van de best bewaarde koninklij ke geheimen van de laatste jaren. Tien weken tevoren was die ont moeting al zorgvuldig voorbereid. Hoofdfiguur was mevr. John Lycet Wills, de 39-jarige nicht en vertrou welinge van prinses Margaret en ko ningin Elizabeth. Destijds speelde zij ook een grote rol bij de verloving van prins Philip en de toenmalige prinses Elizabeth. Zaterdagavond speelde prinses Mar garet piano, terwijl Townsend in een leunstoel toeluisterde. Haar repertoi re bestond uit semi-klassieke en popu laire wijsjes. Zondag had de prinses een lang telefoongesprek met konin gin Elizabeth, die in Balmoral Castle in Schotland verblijft. Na de dienst sprak zij geruime tijd met koningin moeder Elizabeth. Townsend vergezelde de prinses niet naar de kerk. De bedoeling van deze ontmoeting zou zijn. dat het paar na een scheiding van twee jaar elkaar beter zou leren kennen. In hofkringen vond de suggestie van een dergelijke ontmoeting geen gunstig onthaal maar de prinses zet te door en zij kreeg daarbij de steun van haar moeder. Naar verluidt zou de koningin be loofd hebben toen Townsend twee jaar geleden naar Brussel werd ge zonden dat als prinses Margaret, nadat zij 25 jaar was geworden, nog steeds hetzelfde voor hem zou voelert, zij toestemming zou krijgen hem te zien. Dit weekeinde zou aan oolc het resultaat zijn van deze belofte. Andere afloop Het onafhankelijke Deense blad „Information" maakt melding van een uitlating van Koning Frederik van Denemarken over de affaire prinses Margaret Peter Townsend. De koning zou, bij het vertrek van de Hertog van Edinburgh die bij hem te gast was geweest, tot een Kopen- hagense "erslaggever gezegd hebben: „Ik weet, hoe het zal aflopen en het zal niet aflopen op de ma aier zoals U denkt". Belachelijk De „Manchester Guardian" pleit in een hoofdartikel over de affaire prin ses MargaretPeter Townsend voor regelrechte afschaffing van een „ver sleten ding zoals de wet op het ko ninklijk huwelijk en regelingen die een teleurgestelde koning 180 jaar ge leden invoerde om zijn familie te tref fen". Volgens genoemde wet mogen Brit se afstammelingen van George de tweede pas op 25-jarige leeftijd trou wen zonder toestemming an de sou- verein. Zij moeten dan een jaar te voren aanzegging doen bij de privy council en de twee huizen van het parlement moeten in die tussentijd geen bezwaren ingebracht hebben. Het blad noemt het belachelijk om dergelijke bepalingen thans nog te doen gelden. Wanneer wij een premier, kabinet minister en rechters kunnen hebben, die „onschuldige party" waren, dan kunnen wij, zonder ons moreel al te geschokt te voelen, eenzelfde breed heid van opvatting toepassen op de zuster van de koningin", aldus het blad over de kerkelijke bezwaren. Maandag zrjn prinses Margaret en kolonel Townsend beiden te gast ge weest op een avond in Londen, gege ven door Mark Bonham Carter. Deze heeft voor zijn huwelijk vele malen prinses Margaret begeleid. Freddie is terug Meer dan tweeduizend mannen met zware baarden stonden gis teren in de menigte, die „Fred die „Moetesa de Tweede toejuichte bij zijn terugkeer in zjjn vadeidand. Boe- ganda. Meer dan tweeduizend man nen. die twee jaar geleden, toen Moe tesa. hun vorst werd verbannen, de ge lofte hadden afgelegd, dat zij zich niet meer zouden scheren, voordat hij weer voet zou zetten op Boegandanese grond. Nu hij er weer is. zal Boeganda. de volkrijkste provincie van het Britse protectoraat Oeganda in Afrika, waarschijnlijk veranderen van ge zicht. Tweeduizend baarden zullen verdwijnen, tenzij de vrouwen van Boeganda inmiddels tot de conclusie zijn gekomen, dat een baard op een mannelijk gelaat niet kan worden ge mist. aar deze verandering zal niet de enige zijn. Er zijn belangrijke dingen op til: Moetesa de Tweede en Sir Andrew Cohen, de Brit se gouverneur van Oeganda, zullen vandaag hun handtekening zetten on der een nieuwe grondwettelijke rege ling voor Boeganda. die tijdens de bal lingschap van de vorst is uitgewerkt. Volgens die regeling zal de kabaka daarbij plechtig beloven, samen te werken met Oeganda's (Britse) rege ring. ezelfde Sir Andrew, die Moetesa in November 1953 in balling schap zond, stond nu vooraan op het vliegveld, waar de menigte de komst van Moetesa verbeidde. Hij be groette de terugkomende vorst uit naam van de regering van het protec toraat. Zowel de maatregelen, die in 1953 werden getroffen om Moetesa (die nu 30 jaar is) het land uit te voe ren als de plichtplegingen bij de ver welkoming op de dag van gisteren, waren uiteraard geen persoonlijke hobby's van de gouverneur. Maar toch zal hij tussen al die baardmannen en de verdere aanhang van de vorst nog wel even hebben gedacht aan de treurige gebeurtenissen rond het plot se vertrek van de kabaka in 1953 naar Londen. De zuster van de vorst, die 136 kg woog. ki-eeg toen zij ervan hoorde een instorting en overleed. Zijn vrouw van wie hij evenmin als van zijn kind afscheid had kunnen nemen, zei in een boodschap aan het volk, dat zij helemaal in de war was, en met droefheid geslagen. Neen, Sir Andrew zal niet menen, dat in Boeganda nu alles rozen geur en maneschijn wordt. Wel mag hij veronderstellen, dat het Moe tesa in Engeland niet aan gezelligheid heeft ontbroken: hij kreeg er een rui me verblijfsvergoeding van de Engel se regering en vond er veel kennissen, die hem nog „Freddie" noemen omdat zij samen met hem hadden gestudeerd in Cambridge en samen met hem zo nu en dan aan de boemel waren ge weest. Maar de jonge vorst zal aan de an dere kant niet hebben vergeten, dat de eigenlijke reden van zijn verban ning indertijd was. dat hij niet „loyaal meewerkte" met de regering van het protectoraat. Het kwam erop neer, dat hij verzocht had. nu eindelijk eens de datum vast te stellen, waaroo Boe ganda onafhankelijk zou worden en de Boegandanese zaken in Engeland te laten behandelen door het ministe rie van buitenlandse zaken en niet door dat van koloniën. De minister van koloniën liet weten, dat hij aan die wensen niet kon voldoen en vroeg aan Moetesa, ze in te trekken. Moete sa weigerde dat en dreigde, de con stitutie die in 1954 zou worden afge kondigd te gaan boycotten. De ver banning volgde op dat conflict. Meer dan tweeduizend baarden hebben er voor gezorgd, dat men dit alles in de afgelopen twee jaren niet vergat. En men mag zich afvragen, of de nieuwe grondwettelijke regeling de band met Brittannië blijvend kan maken. Laten wij voor de Engelsen hopen, dat een en ander niet teveel kwaad bloed heeft gezet. KABAKA MOETESA H ...bebaarde ballingschap.... Reliëf van Henry Moore in baksteen Aan de rechterkant van de voorgevel van het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van het bouw centrum is een relief in baksteen aangebracht, dat ontworpen is door de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Hijzelf noemt het „de vertol king van een idee in baksteen". Nadat de Engelsman 'n ontwerp had gemaakt is er een gipsmodel tot stand gekomen, even als detail-werktekenin gen en mallen en toen ivas men gereed om te gaan metselen. Twee by de bouio betrokken met selaars, C. Molendijk en G. W. J. Philips, to gen aan het werk vol gens model, tekeningen e.d. Het was een fan tastisch karweizo ver telden ze. Steen voor steen weid, indien no dig, van tevoren ge hakt en toen ontstond langzamerhand het re- lief. Iedere week wer den er foto's van ge maakt en aan de haml hiervan stuurde Henry Moore van Engeland uit zijn aanvjjjzingen. Ook is hij enkele malen in Rotterdam geweest. Maandag vertoeft de beeldhouwer weer in de Maasstad om te zien hoe hij zijn werk zal gaan afmaken. Door het goede vakmanschap van de metselaars zal hij er aanmerkelijk min der meer aan behoeven te beeldhouwen dan hij oorspronkelijk had ge dacht, zo vertelde de kunstenaar, die 't werk hoopt te voltooien. Dit is de eerste maal, dat een Werk van hein in baksteen is uitgevoerd en de mogelijkheden van deze steen voor grondstof zijn volgens Moore hierdoor bewe zen. Door de kleine een heden van het werknl de stenen, heeft het werk dezelfde proble men gehad als het mo zaïekwerk zou hebben gegeven. Het plan voor het relief is van het bouwcentrum, dat daar bij de hulp kreeg van de baksteenindustrie van ons land. Op 22 December a.s. zal de nieuwe uitbreiding van het bouwcentrum worden geopend en te vens wordt dan het beeldhouwwerk van volgende maand Henry Moore onthuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3