PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Colombo-landen bespraken verdere steun aan Zuid-Oost-Azië Zakenmensen aan de Zoutelandse duinvoet verkeren in spanning deBILT AMB0NESE GEZINNEN KUNNEN TERUG NAAR INDONESIË KONINKLIJK PAAR IN WILLEMSTAD VERWACHT Vandaag... 198e Jaargang-No. 244 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 Oct. 1955 ADVtKl'hNTlEPRUSs 25 cent per mm, Minimum p advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 cent pei regel me' een minimum van i l/—- „Brieven of adres Bureau v. d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3U4i: Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Flnlandslraat 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N Bos»--. 24 teiet CANADESE HULP AAN INDIA Nadruk op technische bijstand Ministers van 17 landen in Azië en het Westen, tezamen het raadgeven de comité van het plan-Colombo vormend, kwamen Maandag in Singapore bijeen ter bespreking van de tot dusverre beliaalde resultaten en de plan nen voor de toekomst. Functionarissen van het plan beschouwen de vergadering als de belang rijkste en dringendste sedert in 1951 met de uitvoering een aanvang werd gemaakt. Ondanks de onder het plan verleende hulp zijn de landen in Zuid- en Zuid-Oost-Azië nauwelyks in staat hun levensstandaard te hand haven. De voedselvoorziening van de volken is in dit gebied slechter dan voor de oorlog. nische bijstand. Zij vrezen, dat er geld zal worden verspild, tenzij de minder ontwikkelde landen de beschikking krijgen over een groot aantal techni ci. De afgevaardigden zyn ffet er over eens, dat er nog veel moet worden gedaan wil men bereiken, dat het plan werkelijk doelmatig wordt ten einde te voorkomen dat de Aziatische landen in sterkere mate de neiging krijgen zich tot Peking om hulp te wenden. ervan overtuigd, dat men tot verlen ging na Juni 1957 zal besluiten. De deelnemende landen zijn het nog niet eens over de duur van de verlenging. Canada zal India een moderne atoomreactor ter waarde van onge veer 30 millioen gulden aanbieden, zo dat India in staat zal zyn natuurkun digen en technici uit de Aziatische landen op te leiden. De Verenigde Staten zijn eveneens bereid een groot instituut voor atoomresearch in Azië te stichten voor opleidingsdoeleinden. Engeland zal vermoedelijk zijn mede werking hiertoe verlenen. Men meent te weten, dat dit centrum op Ceylon zal worden gevestigd. Sommige hulpverstrekkende landen en met name Nieuw-Zeeland wensen, dat de nadruk wordt verlegd van de kapitaalsverstrekking naar de tech- Zuinigheid In het grijs verleden is het een deugd geweest, wanneer gemeenbestu- ren zuinig met de geldmiddelen, omsprongen. Die besturen wisten, dat ze werkten met de duiten van de eigen burgery en dat ze die burgerij niet al te zwaar in de portemonnaie konden grypen. Sedert de gemeentebesturen echter, voornamelijk werken met uitkeringen uit 's rijks kas, is dit zuinigheidsprin cipe in de verdrukking gekomen. Een aantal gemeentebesturen, dat grootse projecten liet uitvoeren, klopte rus tig, wanneer het op betalen aankwam, bij het ryk aan om een extra-bijdrage. In het bijzonder de allergrootste ge meenten van ons land hebben wat dat betreft een pijnlijk voorbeeld gege ven. Bovendien bleek meestal, aat men in Den Haag deze gemeenten nog de hand boven het hoofd hield ook en dat het geld vlot op tafel kwam. Alleen de kleinere gemeenten wer den naarstig beknibbeld. Terwyl de grote gemeenten met millioenen goo chelden, moest het bestuur van een kleine gemeente we ontlenen het voorbeeld aan het „Friesch Dagblad" op bevel van Den Haag een subsi diepostje van 15.voor een mu ziekcorps schrappen Aan de royaliteit van de gemeente besturen, die al te vlot een be roep op 's rijks kas deden, zal thans een einde worden gemaakt. De minister van binnenlandse zaken, de heer Beel, beeft medegedeeld, dat op de gemeentebegrotingen voor 1956 en 1957 geen post mag worden uitge trokken voor een aangevraagde en nog niet toegestane verhoging van de ryksuitlcering. Alleen in buitenge wone gevallen, wil de minister zich nog toeschietelijk betonen. Op zich zelf zal deze maatregel door gemeen tebesturen. die nog een zekere zui nigheid hebben betracht, met instem ming worden begroet. Die maatregel immers neemt het onprettige gevoel weg. dat gemeen ten, die grote tekorten kweken toch altijd meer geld van het rijk loskrij gen. dan gemeenten, die soberheid be trachten. Toch is met de jongste ministeriële mededeling het kwaad niet in de wortel aangetast. Het kwaad kan eerst verdwijnen als aan de gemeentebesturen een eigen belastinggebied toegewezen wordt en er dus weer met gelden van de eigen burgerij" wordt gewerkt. Dan kan de plaatselijke gemeen schap zelve beslissen of zij de kosten voor bepaalde projecten wenst te dra gen en dan zal ongetwijfeld de yodige zuinigheid betracht worden, omdat de gevolgen op de hoofden van de eigen burgers neerkomen Overigens is er nog een punt, dat in dit verband aandacht ver dient. De landsregering aarzelt niet om zonodig een landsbègroting in te die nen. waarop een tekort voorkomt. Wanneer een landsregering dat doet en daarvoor zeer gewichtige eco nomische en sociale redenen aan voert waarom zouden dan gemeen tebesturen niet dezelfde weg bewan delen Ook zij kunnen zich beroepen op ge wichtige economische en sociale re denen' Precies zoals het rijk ..specu leert" op hogere belastingopbrengsten enz., speculeren zij op 'n groter aan deel daarin! Ze volgen in feité dezelf de tactiek als de mannen in Den Haag. Waaruit men dus zou moeten con- chideicn. dat wat aan een landsrege ring vrijstaat thans niet meer vrij staat aan gemeentebesturen. Daar komt de circulaire van minis ter Beel in de praktijk dan ook op neer Geen vrijlating van Duitse oorlogsmisdadigers Protest in Bonn Het Westduitse verbond van terug gekeerde krijgsgevangenen heeft pro test aangetekend tegen een verkla ring van minister Beyen, volgens wel ke de nog in Nederland gevangen ge houden Duitse oorlogsmisdadigers niet voortijdig zullen worden ontsla gen. In een telegram aan dr Heinrich von Brentano, de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, heeft het verbond het verlangen uitgesproken, dat de Bondsregering zich terstond met de Nederlandse regering in ver binding zal stellen om over een vrij lating der misdadigers te onderhan delen. VOOR ZOVER ZE SPIJT HEBBEN: Nederlandse regering betaalt de reis „De Indonesische regering heeft er geen bezwaar tegen, indien de Am- bonese gezinnen, die in Nederland vertoeven, weer naar Indonesië terug keren, voorzover ze eerlijk te kennen hebben gegeven, dat zij spijt hebben van hnn verblijf in het buitenland", aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken Maandagochtend bekend gemaakt. Velen onder de Ambonezen, die thans in Nederland zijn, zagen hun fou ten in en maakten hun verlangen kenbaar tot terugkeer naar Indonesië, aldus deze woordvoerder. De Vertegenwoordiger van de republiek Indone sië te Den Haag heeft gedurende enkele maanden een onderzoek inge steld en op grond daarvan vastgest eld, dat dit verlangen inderdaad ont staan is. Na overleg met de Nederlandse regering is bepaald, dat per maand 50 Ambonese gezinnen zullen worden gerepatrieerd. De kosten hiervoor, zoals de sclieepspassage, zr" "*T-J Na aankomst te Djakarta zal de Indonesische regering met medewer king van sociale organisaties en be volkingsgroepen uit de Molukken deze personen opvangen en zo spoe dig mogelijk met hun familie here nigen. De Indonesische regering is tot deze maatregel overgegaan, daar zij gedreven wordt door haar ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover Indonesische staatsburgers, die moei lijkheden ondervinden in het buiten land en voorts naar aanleiding van besluiten van organisaties en vereni gingen van Molukse bevolkingsgroe pen te Djakarta en elders, die aan- rongen op terugkeer van deze Am bonezen, aldus de bekendmaking. Reeds een jaar geleden hebben vertegenwoordigers van een der Ambonese organisaties in ons land ontact opgenomen met het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag over terugkeer naar Indone sië van hun leden. Naar het ANP vn de C.R.A.M.S. verneemt wensen van deze organi satie de aangesloten 5000 zielen voor terugkeer in aanmerking te komen. Men deelde mede, dat er nog geen besprekingen zijn gevoerd over de wijze, waarop dit principiële be sluit van de Indonesische regering kan worden uitgevoerd. De tweede organisatie, waarvan de leden terugkeer naar Indonesië voorstaan, is de in Djakarta geves tigde P.P.S. (Partai Pantja Sila partij, gegrondvest o pde vijf begin selen van de republiek Indonesië). Het ledental van deze partij in Ne derland zou door de berichten over Een deel van wat m Zoutelande gaat verdwijnenOp de voorgrond de beroemde Willibrordnsput en de mu ziektent met daarachter, gedeeltelijk in het duin verscholen, de bakkerij van de heer J. de Vreugde. (Foto P.Z.C.) Ise regering dragen. de mogelijkheid van terugkeer naar Indonesië de laatste maanden zijn aangegroeid van ongeveer 550 tot omstreeks 1000 zielen. Voorts zou ook de organisatie van de bewoners van de Kei-eilanden, met een leden tal van omstreeks 1000, terugkeer naar Indonesië overwegen. Zoals bekend, bedraagt het aan tal Ambonezen in ons land ongeveer 16.000 zielen. Deze radiografisch overge brachte télefoto geeft een beeld van de ontvangst van het Ne derlands Koninklijk Paar in San Juan op het eiland Porto Rico. Een marine-officier wordt op deze foto de hand gedrukt door koningin Juliana. In het. s midden ziet toe de gouverneur M van het eiland, Z.E. Luis Munos Marin. Rechts op de foto Prins Bernhard. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tsjou En-Lai wil met Dulles praten Volgens Japans gedelegeerde De leider van een Japanse afvaar diging naar Peking, Josjihiko Kita- djima, heeft Maandag te Hongkong medegedeeld, dat de communistisch- Chinese premier, Tsjou En Lai, gaar ne met zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles, wil onderhande len, indien zulks kan bijdragen tot re geling van de Amerikaans-Chinese problemen. Ook had Tsjou gezegd, dat hij ge duldig jarenlang wil wachten als hierdoor de geschillen tussen de Verenigde Staten en communistisch China op vreedzame wijze tot oplos sing kunnen worden gebracht. Parlementaire enquête commissie Binnenkort zal het zevende deel van het verslag der parlementaire enquê tecommissie regeringsbeleid 1940 1945 verschijnen. Dit verslag zal be vatten de uitkomsten van het onder zoek der commissie nopens leiding en voorlichting aan ambtenaren en bur gers in de bezette gebieden en het contact met en de politiek ten aanzien van de verzetsbeweging in Nederland. GROOTSE ONTVANGST OP PORTO RICO Vrijdag a.snaar Aruba Na de grootse ontvangst op Porto Rico hebben Koningin Juliana en Prins Bemhard zich aan boord van Hr. Ms, „De Ruyter" begeven, die hen naar Willemstad brengt, waar zij vandaag verwacht worden. Het Koninklijk paar bracht enige tijd door in het paleis van gouverneur Munoz Marin, die de vorige maand zélf nog Nederland bezocht. Zowel de Koningin als de Prins hebben in de oorlogsjaren al een bezoek aan Porto Rico gebracht. In een proclamatie van de gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, wordt de bevolking opgeroepen het Koninklijk bezoek tot een historische gebeurtenis te maken. „Laten de Koningin en de Prins' aldus gouverneur Struycken, „een onvergetelijke indruk van onze scho ne eilanden en hun bevolking mee naar Nederland kunnen terug ne men". Ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk paar aan Suriname zal te Paramaribo de Nederlandse ballon „Jules Verne" opstijgen. Het is voor de eerste keer in de geschie denis van de West, dat aldaar een luchtballon zal starten. De,ballon is reeds per boot verzonden en de be manning, bestaande uit 't echtpaar Boesman en de meteoroloog-aeronaut De Vos, zal vandaag de reis per vlieg tuig naar Suriname ondernemen. Reisroute. Voor de reis van Curasao naar Aruba op Vrijdag 21 October zal het Koninklijk paar gebruik maken van een tweemotorig „Convair"-vliegtuig van de K.L.M. dat het des morgens „COMMISSIE-VAN NOTEN" TAXEERT.. Enkele „geruchten" over vergoeding stemmen tot (gematigd) optimisme In het 's zomers zo drukke en nu zo rustige Walcherse Zoutelande, aan de voet van de zeewering, verkeren momenteel vele zakenlieden en particulieren in spanning. Deze spanning heeft niet zozeer direct betrekking op de toestand van de zeewering, maar staat daar toch wel mee in nauw verband. Zoals be kend moeten ter plaatse ongeveer dertig panden worden afgebroken ten be hoeve van de verbreding van de duinvoet en ter verbreding en omlegging van de weg. Het belangrijke element in de oorzaak van de heersende span ning is de „Commissie-Van Nooten", de commissie, die taxaties verricht in opdracht van het polder- en van het gemeentebestuur om voor de betrokken partijen redelijke vergoedingen te bepalen voor de over te nemen eigen dommen. Dit om een onteigeningsprocedure, die veel tijd kan vergen, te van Curasao naar Bonaire brengt. Deze vliegtocht duurt circa vijf en twintig minuten Des middags wordt de tocht voortgezet naar Aruba, een vliegreis van ongeveer drie kwartier. Op 23 October vertrekt het Ko ninklijk paar van Aruba met een „Convair" naar het Franse eiland Guadeloupe, waar het drie en een half uur na het vertrek uit Aruba zal komen. Op Guadeloupe stapt het ge zelschap over in een „Dakota" van de K.L.M.. Het oponthoud daar zal slechts tien minuten duren. De „Da kota" zal het Koninklijk paar in ruim een uur naar Sint Maarten brengen. Op 27 October des morgens vroeg wordt met de „Dakota" van Sint Maarten teruggevlogen naar Gua deloupe. waar het Koninklijk paar overstapt in een „Convair". die het naar Paramaribo zal brengen. Deze vliegtocht duurt vier en een half uur. Op 6 November om 16 uur Plaatse lijke tijd (hal. negen 's avonds Ne derlandse tijd) zullen de koningin en de prins met een Donglas dc-6b van de KX.M van Paramaribo vertrek ken voor de terugreis naar Neder land. De vliegtocht gaat via Lissa bon. Dinsdag 8 November, des mid dags om half drie wordt het vlieg tuig op Schiphol venvacht. orkomen. Th3ns echter doen nichten de ronde deze mogelijke vergoeding enkele ge- i. - Aangenomen kan worden, dat de meeste eigenaren zo niet alle met de door genoemde „Commissie- Van Noten" vastgestelde en vast te stellen prijzen accoord zullen gaan. Het wordt namelijk algemeen als een vaststaand feit aangenomen, dat de op deze wijze vastgestelde uitkeringen beter zullen zijn dan die, welke uit de bus kunnen komen, wanneer tot ont eigening moet worden overgegaan. De betrokkenen beschouwen het dus als een. kwestie van „kiezen of delen". Kiest men de door de commissie ge adviseerde prijzen niet, dan zal men het bij onteigening ongetwijfeld moe ten doen met een deel van deze ver goeding. Niet alle betrokkenen zijn even en thousiast. En dat is begrijpelijk. Aan genomen, dat de zogenaamde commis sie-Van Noten' redelijke prijzen advi seert, dan nog komen velen voor moei lijkheden te staan, die belangrijk zijn. Officieel is over deze prijzen nog niets bekend, maar er gaan enkele geruch ten Deze geruchten, die ter plaatse lang zamerhand een publick geheim zijn ge worden, werpen een licht op de zaak, dat zeker niet algemeen tot pessimis me kan stemmen. Vervanging van oud MEVROUW MELIS een nieuw huis door nieuw kost de betrokkene altijd geld, vanzelfsprekend, maar de vraag blijft: hoeveel? En is het redelijk? De landbouwer A. Melis heeft de aan zegging gehad, dat hij zijn woning aan het Kerkplein zal moeten verlaten, om dat men juist door deze woning heen de nieuwe weg heeft geprojecteerd. Enige tijd geleden heeft de „Com missie-Van Noten" de waarde van zijn woning met schuur en erf geschat en juist dezer dagen heeft de heer Melis officieus vernomen, wat de uit slag van deze schatting ongeveer zal zijn. „Tja, je hebt er natuurlijk geen M *s 375 j'aar geleden, dat door George de Lalaing graaf van Rennenberg, Spaans stad- M houder van Friesland, met zes- H duizend voetknechten en H twaalfhonderd ruiters een ver- geefse aanval werd gedaan op Steenwijk, dat slechts door zes- H honderd man, onder leiding f| van Johan van den Corput werd verdedigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil nieuw bedrijfje voor", meent hij, maar toen hem de vraag werd ge steld of het bedrag mee- of tegen viel gaf hij toe: „Nou, tegengeval len nee, dat kan ik zeker niet zeggen Een andere vraag was, hoe de vrouw van deze landbouwer het vindt om misschien reeds volgend jaar naar een nieuwe woning te moeten gaan verhuizenEn mevrouw heeft op deze verhuizing niets tegen; integendeel zelfs: ze is er voor! Het was haar en kele jaren geleden al minder aange naam om van de ene oude woning naar de andere te moeten. En goed, al weet je dan altijd wel „wat je hebt" en al weet je nooit „wat je krijgt", om van een oude woning naar een nieuwe te gaan vindt ze toch wel een aantrek kelijk idee. (Vervolg op pag. 2) VERWACHT... MINDER WIND Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige wind krimpend van West naar Zuid west. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als gisteren. ZON EN MAAN 19 October Zon op 7.12 onder 17.42 Maan op 11.18 onder 19.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1