Vijfduizend plattelandsvrouwen vierden zilveren bondsjubileum 'KLA imoRD} VOORZICHTIG MET GUMMISTOK SCHEDELS ZIJN VAAK DUN Nog geen nieuws over Margarei' MINISTER BEYEN BEPLEITTE „LANDENGEMEENSCHAP" ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VIJFENTWINTIG JAAR VRUCHTBARE ARBEID Koningin woonde feestelijkheden bij en aanvaardde beschermvrouweschap (Van onze redactrice) Ruim vijfduizend leden van de Nederlandse Bond Van Plattelandsvrou wen zijn gisteren bijeengeweest in de ruime Houtrustliallen te Den Haag, teneinde daar een belangrijke gebeurtenis in het Bondsleven te vieren: het zilveren jubileum. Vijfentwintig jaar was het gisteren geleden, dat de N. B.v.P.V. haar werkzaamheden startte; vijfentwintig jaar van vruchtbare arbeid, gemarkeerd door een lichtend spoor van prachtige resultaten, die de Bond op zo velerlei gebied ten plattelande boekte! Aan deze feestdag, die door de duizenden deelneemsters in opgewekte stemming is gevierd, werd bijzondere luister verleend door het feit, dat H.M. Koningin Juliana die op deze dag het beschermvrouweschap van de Bond heeft aanvaard tegen het middaguur op Houtrust arriveerde om het slot van de ochtendvergadering te kunnen bijwonen. Op het met vele bloemstukken ge sierde podium, waar de hoofdbe stuursleden onder wie mevrouw L. N. Hugsman-Grïep, presidente van de afdeling Zeeland hadden plaats genomen, sprak de presidente van de Bond, mevrouw G J. van Beek- hoff-Van Selms gistermorgen te om streeks half elf het openingswoord. Zij richtte zich in haar welkomstre de tot o.a. de Begum Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakistan, de minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt en zijn echtgenote, en tot de echtgenote van de Commissa ris der Koningin in Zeeland, me vrouw S. C. de Casembroot-Van der Feltz. Vervolgens sprak mevrouw Beekhoff over de geschiedenis der Plattelandsvrouwenbond, zoals deze zich heeft ontwikkeld, sinds op de 14de October, een kwart eeuw gele den, men op een bijeenkomst te Utrecht voor het eerst vorm ging geven aan de gedachte: behartiging van de belangen, in de ruimste zin des woords, van de vrouw ten plat telande. Zij gaf een overzicht van het bondsleven voor en tijdens de twee de wereldoorlog, en van de na-oor- logse periode, waarin de Bond is op gebloeid tot wat zij vandaag de dag is: een springlevende organisatie van wereldformaat, welke alle gezindten omvat en zich verre houdt van par tijpolitiek. Dankbaar gewaagde de presidente van alle idealen, die in deze vijfentwintig jaar tot levende werkelijkheid mochten worden, en zij sprak de belofte uit, dat de Bond ook in de komende jaren met alle middelen welke ter beschikking staan, zal blijven werken aan het wel zijn van het platteland. Aan het slot van haar welkomst rede deelde mevrouw Beekhoff mede, dat het H.M. Koningin Ju liana behaagd heeft, het be schermvrouweschap van de Bond te aanvaarden; een mededeling welke mei luid applaus werd be groet. Nadat het Bondslied gezongen was, werden mondeling gelukwensen aangeboden namens de Nationale Vrouwenraad, het Landbouwhuis- houdonderwijs, het Kon. Nederlands Landbouw Comité, het Ned. Vrou wen Comité, de R.K. Boerinnenbon- den, de C.B.P.B. en de internationale plattelandsvrouwen organisatie A.C. W.W. Namens al deze instellingen werd gewaagd van de uiterst plezie rige en vruchtbare samenwerking met de jubilerende Bond. Hoog bezoek Tegen twaalf uur arriveerde H.M. Koningin Juliana aan de ingang van de Houtrustgebouwen, waar zij. werd Mevr. Bouman verliet uit protest de zitting (Slot van pag. 1) maga" ten tijde van de aanval steeds contact met Bandoeng onderhield. De rechter stond de Djaksa toe met zijn vragen voort te gaan. Scenario toonde daarop een album met foto's van de aanval op Bandoeng en vroeg getuige, of wat er op staat werkelijk gebeurd is. Getuige, in tranen uitbars tend, zeide, dat dit inderdaad zo ge beurd is. Hij kon het niet over zijn hart verkrijgen de foto's verder te bekij ken, omdat ze hem herinnerden aan zijn mede-oudstrijders, die de aanval trachtten af te weren en „als slacht offers vielen van de wreedheden van het Nederlandse leger". Mevrouw Bouman merkte op, dat de Djaksa door het tonen van de foto's propaganda bedrijf. De Djaksa be streed dit. De rechter nodigde Soenario uit met het voorlezen van het rapport over de aanval op Bandoeng voort te gaan. Me vrouw Bouman maakte tijdens dit voorlezen nogmaals bezwaar en vroeg de rechter toestemming de zaal te mo gen verlaten. De rechter gaf met dui delijke stem toestemming. Daarna ver daagde hij de zitting voor onbepaalde tijd. NIETSSoms wordt beweerd, dat er niets veranderlijker is dan een vrouw. Men kan er aan twijfelen maar in Milwaukee bewees mevr. Marie Bottrell, dat zij op haar 45ste jaar trouw bleef aan deze regel. Eerst zou ze met de 58-jarige Jerry L. Clark trouwen (met licensie), een dag voor de bruiloft koos zij de 36-jarige Al fred J. Eggleston en tenslotte veran derde ze van besluit en trouwde toch met Clark. NERVEUS. In Chicago reed de 22- jarige Manuel Palide elfmaal door het rode licht, overtrad diverse verkeers verboden met een snelheid van ruim ilO. km en kreeg 675 dollar boete. Zei- de hij tegen de rechter: ,,Ik moet toch wel nerveus geweest zijn verwelkomd door het hoofdbestuur van de Bond. Nadat de bestuursleden aan de vorstin waren voorgesteld, betrad de koningin, gekleed in een complet van grijze jersey met gele nopjes, waarbij zij een kleine gele hoed droeg, de vergaderzaal. Twee Drentse vrouwen in het stemmige streekcostuum met de fraaie wit ge plooide kappen over de gouden oor ijzers, boden Hare Majesteit een bou quet bloemen uit haar provincie aan. Deze eer viel aan Drente te beurt, omdat deze provincie naar verhou ding het grootste aantal leden telt. Nadat de vorstin op de ere-tribune had plaats genomen en officieel door de presidente was verwelkomd, richt te minister Mansholt zich in een korte toespraak tot bestuur en leden van de jubilerende vereniging. Hij sprak over de enorme ontwikkelingen op het platteland, welke in de Ko mende jaren zich steeds sneller zul len gaan voltrekken. Deze snelle ontwikkeling zal pro blemen met zich meebrengen; pro blemen welke van het Bondswerk steeds meer zullen vergen. De plafr- telandsvronw en haar gezin behoe ven steun, teneinde zich bij deze evo luties ten plattelande te kiinnen aan passen, en daarom zal in de toekomst de Bond meer dan ooit nodig zijn! Op deze dag, aldus de minister, sla men de blik niet alleen terug om de bereikte resultaten te memoreren, maar vóór alles om een antwoord te kunnen geven op de vraag: wat kan de Bond in de toekomst nóg beter doen? Bannelingen uit Paraguay roepen op tot opstand Ex-presidenf Peron van Argentinië gepensionneerd Bannelingen uit Paraguay hebben in Argentinië een jimta „voor bevrij ding Van Paraguay" opgericht. In een eerste communiqué heeft deze junta het leger en de marine van Paraguay opgeroepen het voorbeeld van de Ar gentijnse strijdkrachten op te volgen en de regering omver te werpen. De junta beschuldigd ex-president Peron ervan in 1947 veel wapens aan Paraguay te hebben geleverd ter on derdrukking van een militaire op stand. „La Naeion" meldt dat 45 Argen tijnse generaals, waaronder oud-pre sident Juan Peron, gepensionneerd zijn. Onder de gepensionneerden be vinden zich verder de meeste militai re hoogwaardigheidsbekleders onder de regering-Peron, o.a. generaal Franklin Lucero, voormalig minister voor het leger en gewezen opperbevel hebber der Peronistische strijdkrach ten. Huldiging Na deze rede van de minister van Landbouw werd de ochtendvergade ring besloten met een kleine huldi ging van een zevental leden, die in de afgelopen 25 jaren als presidente of secretaresse in het hoofdbestuur zitting hadden. Op onderhoudende wijze vex-haalden deze dames teza men tal van interessante en dikwijls geestige ervaringen, welke zij in die periode opdeden. Ook de middagvergadering van deze jubileumdag is op uiterst ple zierige wijze verlopen. Het Wognum- mer Koor zong op verdienstelijke wij ze voor een aandachtig luisterende zaal een aantal oud-Hollandse liedjes, en de „Skotsploech Krite Ljouwert" zorgde voor een levendig en kleurig, buitengewoon geslaagd intermezzo m de vorm van een serie met zwier en overgave uitgevoerde oude Friese volksdansen. Het bondsspel „De zaak N.BJP.V." was eveneens een succes vol onderdeel van het middagpro gramma. In de rotonde van Houtrust was tenslotte nog een tentoonstelling te zien van handwerk-, kleding-, wo ning- en redactiecommissie; een ver zorgde expositie, die ook vandaag nog DODELIJKE KLAP TE VINKEVEEN Politieman moest zich verantwoorden „Gebleken is, dat vijf a tien pro cent van de menselijke schedels be paald dun zijn. Dit heeft bij mij de vraag doen rijzen, of het geen over weging verdient, hierover meer gege vens te verzamelen. Ev vraag mij af, of het om anatomische redenen wel verantwoord is, gezien de thans be kende feiten, dat door de politie op het hoofd wordt geslagen". Dit zei de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust gisteren, toen hij als ge- tuige-deskundige werd gehoord in de strafzaak tegen de 37-jarige wachtmeester eerste klasse P. H. van de rijkspolitie uit Vinkeveen. De wachtmeester moest zich voor de Utrechtse rechtbank verantwoor den voor een slag met een gummi stok, die hij de 22-jarige K. van V. in Vinkeveen op 31 Juli van het vo'r,' rige jaar toebracht, toen deze pro testeerde tegen het bevel van de po litie, een tentoonstellingsterrein te verlaten. De slag kwam zo ernstig aan, dat Van V. daags na het inci dent aan een schedelbreuk en sche delbloeding is overleden. Wachtmees ter H. had twee klappen gegeven, volgens hem gericht op de boven arm. Doordat Van V. in defensieve bokshouding dook, kreeg hij een har de tik met de gummistok tegen het hoofd. Nadat verscheidene getuigen wa ren gehoord, stelde de officier van justitie, mr. W. H Overbeek, in zijn requisitoir onder meer vast, dat het enigszins lijdelijke verzet van de jon geman in Vinkeveen stellig niet valt aan te merken als „gewelddadig ver zet", waarbij door de politie van de wapens gebruik mag worden ge maakt. Voor de houding van verdachte waren volgens de officier geen recht vaardigheidsoverwegingen aanwezig, die het strafbare karakter aan zijn handeling ontnemen. Wel was de dood van het slachtoffer niet een voorzienbaar gevolg. De conclusie van dr. Zeldenrust met betrekking tot de zeer dunne schedels, aldus de officier, zal ertoe moeten leiden, dat men bij het slaan in de richting van het hoofd zeer grote voorzichtigheid in acht dient te nemen. Evenzo als mij dit voor het rapport van dr. Zeldenrust niet be kend was, aldus de officier, wat dit ook de wachtmeester niet bekend. Rekening houdend met het feit, dat grove schuld aan het ernstige gevolg van de slag ontbrak, eiste hij tenslotte een geldboete van 100 of twintig dagen hechtenis. De raadsman, mr J. W. van Gel der, concludeerde tot vrijspraak. Volgens hem was hier geen sprake van mishandeling. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak. v doen. Staking brandstofbezorgers bedreigt broodvoorziening B. en W. van Amsterdam doen beroep op werknemers Een staking van werknemers in de brandstoffennandel dreigt de brood voorziening van de Amsterdamse be volking binnen enkele dagen in ge vaar te brengen. Burgemeester er ben hierin aanleiding Burgemeester en wethouders heb- gevonden een beroep te doen op ïe organisaties van werknemers, die deze staking veroordelen, om de bij haar aangeslo ten leden te bewegen de bakkerijen van brandstoffen te voorzien, zoals zulke ook ten aanzien van de zieken huizen geschiedt. Maar in een landhuis ontmoette zij Townsend opnieuw /ii een officiële verklaring, die Vrij dag in Clarence House, de woning van koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret van Groot-Brittan- nië. is uitgegeven, wordt gezegd, da' men op het ogenblik geen bekendma king over de persoonlijke toekomst plannen van de prinses overweegt. De prinsesaldus de verklaring, ha tie p'erssecretaris van haar moede verzochtuiting te geven aan haa hoop. dat de pers en de bevolking haar de gebruikelijke hoffelijkheid er. medewerking jegens haar particulir re leven zuilen betonen. Korte tijd nadat de verklaring wat uitgegeven, kwam prinses Margate in het. landhuis van haar nicht, me vrouw Wills, nabij Windsor, aan. Em ge minuten tevoren was kolonel Townsend er gearriveerd. De Engelse kranten maken uitvoe rig melding van de nieuwe ont moeting tussen de prinses en Pe ter Townsenddie elkaar in twee jaar niet hadden gezien. Twee jaar gele den werd Peter Townsend, omdat ge ruchten de ronde deden over een ro mance tussen hem en de prinsesuit de functie van hof adjudant, die hij toen bekleedde, overgeplaatst naar de Britse ambassade te Brussel. Zijn idyllische verlof in Londen vormt het gesprek van de dag. Alge meen wordt voorspeld, dat het toch tot een huwelijk zal komenondanks de practische bezwaren, die daaraan verbonden zijn. Prinses Margaret zal b.v., om met Peter Townsend te kunnen trouwen, waarschijnlijk alle aanspraken op troonsopvolging (zij volgt, als derde in d,e lijn op detwee kinderen van de- koningin) moeten opgeven. Dit zou betekenen, dat deze derde plaats dan wordt ingenomen door de hertog van Gloucester, die thans vierde is in de lijn van opvolging. Zij zelf zou haar titel van prinses niet verliezen, maar haar kinderen zouden geen officiële koninklijke rang hebben. Bovendien is Townsend van zijn eer- ste echtgenote gescheiden en wel in 1952. Zijn vrouw is met een zekere De Laszlo hertrouwd. Uit het huwe lijk van Townsend zijn twee zoons ge boren, die bij de scheiding aan hem werden toegeioezen. Een moeilijkheid •s evenweldat de Engelse kerk geen 'luwelïjk erkent tussen personen, van me een echtgenoot nog in leven is... roen Margaret op 21 Augustus j.l. 25 jaar werd, kreeg zij het reclit om ook zonder toestemming van i aar zuster, de koningin, te mogen trouwen. Maar dat bevrijdde haar niet van de grondwettelijke voorwaarde toestemming te moeten hebben van zowel het Britse als van de andere gemenebestparlementen. Deze parle menten moeten een jaar tijd krijgen om zich over die toestemming te be raden, en indien zij van een of meer pan die parlementen geen toestem ming zou krijgen zou zij toch niet kunnen huwen. Ook zou haar huwelijk financiële verliezen tengevolge kun nen hebben. Op het ogenblik ontvangt zij 6000 per jaar uit de civiele lijst. In geval van huwelijk met behoud van haar koninklijke rang zou zij daaren boven 9000 per jaar krijgen. Deze toelagen zouden vervallen. Maar men neemt aan dat prinses Margaret tocli een voldoende groot privé inkomen heeft uit de erfenis van haar groot moeder, Queen Mary, en van haar va der, koning George VI. Koningin Juliana was dc.Magmid- dag aanwezig bij de viering van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in de Hontrusthallen te Den Haag. Bij aan komst van de koningin werden haar door vrouwen in Drentse klederdracht bloemen aangeboden. Dr. Drees over komende verkiezingsstrijd Beroep op zakelijkheid In het eerste van een serie artike len die dr. W. Drees begint in het kaderorgaan van de PvdA „Paraat" deelt hij o.a. het volgende mede: „De partijen van de vroegere recht se coalitie hebben in de Tweede Ka mer samen slechts de kleinst moge lijke meerderheid. Die meerderheid zou bij verkiezingen iets kunnen stij gen, maar waarschijnlijk zou zij op steun van een paar kleine partgen zgn aangewezen, die daardoor een onevenredig grote invloed zouden kunnen krijgen Ik heb trouwens niet de indruk, dat in de drie partijen, die vroeger de coalitie hebben gevormd, het verlangen naar herstel daarvan enigszins algemeen of sterk leeft. En in elk geval zou zich geen alternatief voordoen. Samenwerking van de Pv dA, WD en communisten is uitge sloten. Zo kan de bewegelijkheid, die ook in de Nederlandse politiek mo gelijk moet zijn, alleen worden ver kregen doordat er wisseling kan we zen in de partijen, die in de regering vertegenwoordigd zijn. Niet door een duurzaam tegenover elkaar staan van twee vaste groeperingen. Dit maakt het nog sterker wense lijk dan het in het belang der demo cratie toch reeds is, dat de strijd tus sen de partgen, hetzij wel of niet in de regering vertegenwoordigd zijn, principieel en zakelijk wordt gevoerd, en dat tegenstellingen niet scherper worden dan voortvloeit uit de wezen lijke verschillen". Hitiers opperofficieren niet in nieuwe Duitse leger Opperofficieren van Hitiers „Waf- fen-SS" zullen niet in de nieuwe Duit se strijdkrachten mogen worden opge nomen, tenminste wanneer zij niet kunnen aantonen, dat zij „gedwongen of zonder eigen toedoen" in de Waf- fen-SS zijn gegaan. Andere SS-officieren zullen eerst na eèn bijzonder onderzoek worden toegelaten. Wie tot Hitiers algemene SS of tot de beruchte SD heeft be hoord zal slechts na persoonlijke be slissing van minister Blank in het ka der van het Duitse leger mogen wor den opgenomen. Dit blijkt uit de richt lijnen, die voor de selectie van het mi litaire personeel zijn opgesteld door de selectie-commissie, welke door het parlement is benoemd. Deze richtlij nen moeten nog door de bondsrege ring worden aanvaard voordat de aan neming van vrijwilligers zal kunnen beginnen. Nieuwe ongeregeldheden te Leuven Rooms-katholieke studenten hebben Vrijdag te Leuven een schertswieler- wedstrijd gehouden, die is uitgelopen op hevige gevechten met de politie. Ongeveer veertig studenten werden gearresteerd, nadat de wielrijders, ge kleed in wapperende zwarte capes, rondom het stadsplein reden in wat de „grote prgs van Collard" werd ge noemd. Het Wereldyeheuren Hamer Met een glas wodka in de hand kreeg ae heer Molotow deze week een paar netelige vra gen voorgeschoteld van buitenland se journalisten. De krantenschrij- vers waren uitgenodigd op de recep tie, die de Russische minister van buitenlandse zaxen in Moskou aan bood aan zijn Canadese collega Les ter Pearson. Maar Lester Pearson kwam in het gesprek niet aan bod. Wat de vragenstellers interesseerde, was de vraag, of Molotow, nu hij officieel bekend heeft, een fout te hebben begaan, binnenkort zal aftre den. Men is immers gewend, dat een communistische hoogwaardig heidsbekleder van liet politieke ta pijt verdwijnt of althans een eind naar achteren wordt geschoven, wan neer hij eenmaal aan zijn bekentenis toe is. Dat die schuldbekentenis er bij hoort, blijkt uit de aanvulling, die in de laatste tientallen jaren op een Russisch spreekwoord werd ge vonden. „Elke groente heeft zijn tijd", luidde liet vroeger. Tegenwoor dig wordt daarachter gefluisterd: „En iedere bolsjewist zijn dag van schuldbekentenis Nu had de „bekentenis" van Mo lotow niets te maken met de buitenlandse oolitiek. Hij had in Februari van dit jaar in een rede verKlaard. da' „in de Sowiét-Unie de fundering voor het socialisme al was gebouwd. Die uitdrukking is hem blijkbaar kwalijk genomen, en achter de schennen zal wel het een en ander daarover te doen zijn ge weest. De discussie eindigde ermee, dat hij in het ongelijk werd gesteld. En in zijn schriftelijke bekentenis, die in het kaderblad „Communist" werd gepubliceerd, verklaarde hg, dat hij zich acht maanden geleden verkeerd had uitgedrukt, „De £owjet-Unie", zo vervolgde hij, „is nu immers al in het stadium van voltooiing van het socialisme en van overgang tot het communis me." Hiermee had hij aan de wens der partijleiders, om de kwestie recht te zetten, voldaan. Terecht is ech ter opgemerkt, dat zo'n openbare aan-de-kaak-stelling in het kader blad „Communist" achterwege zou zijn gebleven, wanneer er in de boe zem van het college, dat Rusland nu bestuurt, volledige instemming met het doen en laten van Molotow bestond. Vandaar dus die journalistieke vragen tijdens het wodka-uur tje. Is er na uw uiteenzetting over de leer een wending te verwachten in uw buitenlandse politiek, excellen tie? Alles heb ik in mijn brief ge zegd, was het antwoord. Lees hem, lees hem over, als u wilt, alles staat erin. U hoeft er niets anders achter te zoeken, dan wat daar te lezen Hebt u gehoord van de geruch ten in het Westen over de mogelijk heid van uw aftreden? Aftreden, aftreden? ^_,r is geen sprake van aftredenzei de mi nister zacht, haast glimlachend. - Kunnen wij er zeker van zgn, dat we u in Genève zullen zien? Genèvp? Er is geen reden om hier over Genève te praten. Molotow heeft dus wel wat ont wijkend gereageerd Inmiddels is uit Canadese bron vernomen, dat hij inderdaad naar Genève zal gaan. Maar dat hij aan Sowjet-waar- derin» heeft ingeboet, staat wel vast. Misschien heeft men hem. voorlopig naar aanleiding van een bijzaak wil len aanvallen, in de hoop, dat hij zich alsnog bekeert. Komt hij niet terug van het slechte pad, dan kan men hem altijd nog beschuldigen van een fout in de buitenlandse politiek en hem van het toneel verwijderen. Wat zou zgn eigenlijke „zonde" dan wel zijn? Op dit punt wordt overal gespeculeerd. Eén mogelijk heid is. dat Molotow zich wat onwen nig voelt in de nieuwe tactiek die nu wordt toegepast om de oude doelein den uit te voeren: de tactiek van de glimlach. Wyasielow Mikhailo- witsj Skryabin, zoals hij eigenlijk heet, is door zijn vrienden niet zon der reden Molotow genoemd, hetgeen „Hamer" betekent. Hij behoort tot de oude garde, waarvoor het parool hardheid was. MOLOTOW ...vragen bij wodka... „De Nederlandse regering is met haar Benelux-partners van mening, dat verinniging van de samenwerking op economisch gebied moet worden bereikt door samenwerking in een lan- dengemeenschap. Buiten zo'n gemeen schap zal het niet mogelijk zijn, te ko men tot de geleidelijke harmonisatie van de economische, financiële en so ciale politiek, die nodig is voor het doorbreken van de grenzen, welke thans de landen economisch van elk aar scheiden". Aldus sprak de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, Vrijdagavond, toen hij voor de A.M.V.J. te Amsterdam een voor dracht hield over het onderwerp „Wat ban er venvacht worden van Europe se samenwerking ■P® minister betoogde voorts, dat ge- leidelgke invoering van een volledig gemeenschappelijke markt, ook zuiver organisatorisch gezien, slechts uit voerbaar is in het kader van zo'n lan- den^emeenschap. Alleen de samen werking in een gemeenschap met een gemeenschapsparlement zal hecht ge noeg blgken in tijden van economische

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3