PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Faure zet voor Algerije-politiek zijn regering op het spel Hoe zag W. er in het Zeeu wsch-Vlaanderen grijze verleden uit? BILT MEVROUW B0UMAN VERLIET UIT PROTEST DE ZITTING Vandaag... WIE MOET TURKIJE OPVOLGEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD 198e Jaargang-No. 242 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I L—„Brieven of adree Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.CMiddelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 lo.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlenkzee, N Bogeröstraai 24. telef. 26. DINSDAG STEMMING OVER VERTROUWENS KWESIE Beslissingen over Marokko in gevaar gebracht Edgar Faure, de Franse eerste minister, heeft het bestaan van zijn acht maanden oude regering op het spel gezet voor de goedkeuring van z\jn politiek ten opzichte van Algerye door het parlement. Dit geschiedde Vrijdag aan het einde van het debat in de Nationale Vergadering over Algerye. Enerzijds hebben rechtse afgevaardigden verklaard, dat zijn hervor mingsplannen voor Algerije te ver gaan, anderzijds gaven de socialisten te kennen, dat deze plannen niet ver genoeg gaan. Over de vertrouwens kwestie zal Dinsdag gestemd worden. Het besluit van Faure heeft een einde gemaakt aan een debat van drie dagen over pogingen om de inte gratiepolitiek van de regering ten aanzien van Algerije te omschrijven. Faure zeide, aat de voornaamste f unten hiervan inhielden, een krach- ig streven om de Algerijnse econo mie te ontwikkelen, gepaard gaande Kort begrip Over Schouwen-Duiveland-na-de- ramp is deze week weer een rap port verschenen men heeft daarover gisteren in dit dagblad kun nen lezen en hei ziet er niet naar uit, dat dit het laatste is over dit eiland en zijn bevolking. Het voormalig rampgebied is voor sociaal-onderzoe kers kennelijk een kluifje om van te watertanden, omdat men daar prac- tisch geen stap kan doen of men strui kelt wel over een of ander pro bleempje. Daarbij komt nog, dat het bij de structuur van ons goede vader land behoort om dergelijke onderzoe kingen zo weinig mogelijk te coördi neren, want elke levensbeschouwing heeft immers recht op een eigen rap port Het boekdeel, dat deze week in Zie- rikzee aan de openbaarheid werd prijs gegeven, draagt een Hervormde signa tuur en werd geschreven in opdracht van de Centrale Watersnoodcommissie der Nederlands Hervormde kerk. De samenstellers hebben met dit werk een omvangrijk werk gewrocht, zo om vangrijk zelfs, dat men zich afvraagt of er velen zullen zijn, die de honderd zestig folio-vellen tot het bittere einde zullen uitlezen. En wanneer men dan in het voorwoord van het rapport ziet staan, dat het eerste doel van dit werk is het gesprek in eigen kring te stimu leren, dan lijkt ons enige lichte twijfel over het bereiken van dit doel wel ge rechtvaardigd. Men begrijpe goed: het gaat ons er niet om dit stuk wetenschap pelijke arbeid met enkele woor den naar de prullemand te verwijzen. Bij het lezen van het rapport komt men tot de overtuiging, dat de samen stellers zich gedreven voelden door een schier-pastorale bewogenheid met de bevolking van Schouwen-Duiveland en dat zij met het vastleggen van fei ten en het trekken van voorzichtige conclusies een constructieve bijdrage wilden leveren tot de geestelijke re constructie van het eiland. Maar het is de vraag of zij wel veel verder kwa men dan een inventarisatie, die welis waar gedetailleerd is en uitgebreid, doch waaraan de kloeke werktekening voor de verdere arbeid ontbreekt. Hoogstens staan hier een paar héél va ge schetslijntjes op papier'En als gespreksbasis zal een dergelijke uit voerige inventaris bovendien ge schreven in een niet bijzonder-klare taal ongetwijfeld moeilijk te han teren blijken. Vage schetslijntjesmet meer kan de slotbeschouwing van het rapport niet worden aangeduid, maar meer kan misschien ook niet worden geëist. Het leven op Schou- wen-Duivel«ind gaat als overal elders haastig en snel, en wat vandaag in een rapport wordt vastgelegd, is dikwijls morgen al weer verouderd. Terecht wordt dan ook in het voorwoord van deze studie opgemerkt, dat zij „slechts een moment is in een nooit voltooide arbeid". Maar juist deze -wetenschap lijkt tot kortheid te dwingen: men kan niet eisen van kerkeraadsleden, jeugd leiders, onderwijzers, dat zij zich moei zaam door deze honderdzestig pagina's heenwerken om dan te ervaren, dat zij een moment in een reeds verleden tijd hebben gegrepen. Voor hen, die de sociale wetenschap pen beoefenen is het zonder twijfel be langwekkend kennis te nemen van de „gronden, waarop het rapport rust", doch voor de praktijk in casu het gesprek in eigen kring komt men veel verder met een in duidelijke taal geformuleerd kort begrip. En waar een „kort begrip" in kerkelijke kringen niet onbekend is, zou het wellicht aan beveling verdienen alsnog tot samen stelling daarvan over te gaan. Dan zal dit lijvige boek heel wat meer vruch ten afwerpen dan nu het.geval zal zijn. Tenslotte nog een opmerking, die op deze plaats al eens eerder is ge maakt: het schijnt soms, dat so ciologen de bevolking van het ramp gebied beschouwen als een ernstige patiënt, waarover het ene rapport na het andere moet worden volgeschre ven. En ook naar aanleiding van dit Hervormde rapport, zou men de vraag willen stellen: zier. de heren de si tuatie niet een beetje té donker? met bestuurs- en landhervormingen. De Algerijnse Nationale Vergader in®; zou met vrij gekozen Algerijnse af gevaardigden de mogelijkheid van herziening van het statuut voor Al gerije kunnen onderzoeken. De Gaullistische afgevaardig den forceerden een beslissing door het indienen van een amendement met critiek op de regering, het geen Faure aanleiding gaf, op te merken, dat sommigen vastbeslo ten waren, de besluiten in gevaar te brengen, die de Nationale Ver gadering twee dagen geleden heeft genomen. Hij bedoelde hier mede de goedkeuring door de As semblee van zijn „nieuwe koers" voor Marokko. Na een korte pauze dienden de so cialisten een tweede amendement in ter vervanging van dat der Gaullis ten. Dit amendement bevatte echter eveneens critiek op de regering. Hier op deelde Faure mede, dat hy de kwestie van vertrouwen stelde. Hii wilde het leven van zijn regering niet kunstmatig verlengen, zo zeide hij. Dat hij niet eerder de Nationale Ver gadering om een vertrouwensvotum verzocht had, hield verband met de ernstige vraagstukken waarvoor Frankryk, dat in Noord-Afrika Koudere lucht komt naderbij (Van onze weerkundige medewerker) Het is zeer waarschijnlijk dat het regiem van de zachte Zuid- Westelijke winden de komende dagen het veld zal moeten rui men voor een meer Noord-Wes telijke luchtstroming. Boven Groenland en van Vrijdagmor gen af ook boven IJsland, is de luchtdruk sterk gaan stijgen. Tussen dit hoge luchtdrukge- bied en een depressie boven Noord-Noorwegen stroomt met een stormachtige wind koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuid-Westen. Dit hoge druk- gebied duwt een regenfront voor zich uit, dat vandaag de Noordzee bereikt en later ook in Zeeland wat lichte reg^n kan brengen. Zondag kan al wat koudere lucht ons land berei ken, waarbij de wind aanwak kert en later naar Noord-West zal ruimen. De komende week zal dan ook kouder zijn, dan deze week waarin wij wat de temperatuur betreft, wel iets boven onze stand geleefd heb ben. m heeft, zich geplaatst ziet. Politieke waarnemers geloven, dat de rechtse coalitie, die gekant is tegen de regeringspolitiek inza ke Marokko, thans zou kunnen trachten, de regering te laten vallen over Algerye om verdere toepassing van de Marokkaanse plannen te beletten. ZAAK-JUNGSCHLAEGER Na een scherpe woordenwisseling met de officier van justitie bij de onder vraging van een getuige, de oud-overste Soetoko, heeft mevrouw Bouman, de verdedigster, gisteren de zitting van het landgereclit te Djakarta verla ten, waar de behandeling Aan de zaak-Jungschlager was voortgezet. In de ze 35ste zitting toonde de officier van justitie foto's van doden te Bandoeng na de overval door Westerling in Januari 1950, waarvan de getuige zo onder de indruk kwam, dat hy in tranen uitbarstte. Als waarnemer van de chef staf van de Siliwangi-divisie is hy namelijk bij deze gevechten betrokken geweest. De verdedigster protesteerde, omdat dit niets met de zaak te maken had. De rechter verklaarde, dat de officier het verband wilde aantonen tussen de actie van Westerling en de latere subversieve acties. Mevrouw Bouman verliet daarop de zitting en deelde mee, dat zij zal protesteren bij het Hoog gerechtshof. De behandeling van dc rechtszaak werd voor onbepaalde tijd verdaagd. De thans gepensionneerde luitenant kolonel Soetoko, werd gehoord als ge tuige k décharge. Getuige zeide dat hij Jungschlager niet kende. Soetoko ont ving in 1950 een rapport over het be staan van een ondergrondse beweging, de Nigo. Op de-vraag van de rechter, of dit rapport soms afkomstig was van Baden, of Swartjes, antwoordde-Soeto- ko, dat het van legerinformanten in Opst-Java was. De Djaksa Tinggi, Soenario, vroeg daarop, hoe Bandoeng kon worden aan gevallen en wie hiervoor volgens Soe toko verantwoordelijk waren. Getuige antwoordde, dat het bevel hiertoe ze ker van hogerhand moest zijn geko men, want enkele uren na de aanval kregen alle voertuigen van het K.N.I.L. en de K.L. een oranje driehoek ter her kenning. De verdedigster, mevrouw Bou- man, maakte tegen de vragen van Soenario bezwaar, aangezien volgens haar de aanval op Bandoeng geen ver band houdt met de zaak-Jungschlager. Soenario merkte op, dat dit wel de gelijk verband met elkaar heeft, omdat Tomasoa had gezegd, dat men op „Dra- (Vervolg op pag. 3) Toen de mist optrok Talrijke schepen waren Donderdag door de dichte mist gedwongen het anker te laten vallen op de rede van Vlissingen. Het wachten duurde tot Vrijdagmiddag omstreeks één uur. Toen trok de nevel op en kon de vloot haar weg vervolgen. Ben Goerion is ernstig ziek David Ben Goerion, de Israëlische kabinetsformateur en gewezen minis ter van defensie, is ernstig ziek, zo is in Israël officieel meegedeeld. Men neemt aan, dat hij een hersenbloeding heeft gehad. Naar wordt vernomen, is Ben Goe rion het „gevarenpunt" reeds gepas seerd en zijn de artsen tevreden over zijn vorderingen. De 69-jarige staats man, die wel de „Vader van de Staat" wordt genoemd, zal gedurende ten minste een week bedlegerig zijn. Door zijn ziekte zal het voorstel len van zijn nieuwe kabinet aan het parlement, dat oorspronkelijk Maan dag zou geschieden, tenminste tot 24 October uitgesteld moeten worden. H ...wordt de Nederlandse wiel- H renner Gerrit Schulte uit Den Bosch ter gelegenheid van zijn H 25 jarig rennersjubileum in Krasnapolsky te Amsterdam M gehuldigd door de wielerclub p Ulysses. MORGEN.. wordt in Zweden, het eni- p ge land op het Europese conti- n nent waar het verkeer links p houdt, een volksreferendum ge- p houden inzake de eventuele in- p voering van rechts verkeer. lllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MOEILIJKE BENOEMING VOOR V.N. Geen der candidaten kreeg tweederden meerderheid De algemene vergadering van de Verenigde Naties is er Vrijdag niet in geslaagd, een lid voor de veiligheids raad aan te wijzen ter opvolging van Turkije. Er moest worden gestemd over de vervanging van drie niet-per- manente leden van de raad, wier zit tingstermijn van twee jaar in 1955 af loopt. Australië en Cuba werden bij de eerste stemming reeds gekozen als op volgers van respectievelijk Nieuw- Zeeland en Brazilië. Australië kreeg 53 stemmen, Cuba 42. De vereiste meerderheid van twee-derden bedroeg 39 stemmen. Voor de opvolging van Turkije, het derde niet^permanente lid dat vervangen moest worden, ging de stemming aanvankelijk tussen de Philippijnen, (gesteund door de Verenigde Staten) en Polen (ge steund door het Sowjet-blok). Toen na de vierde stemming nog geen van beide de vereiste meer derheid van twee-derden had be haald. bracht de Sowjet-groep haar steun over op Joego-Slavië doch ook de vijfde en zesde stem ming brachten geen beslissing. De algemene vergadering zal de vol gende week de stemmingen voort zetten. Het resultaat van de zesde stemming PROMOTIE IN UTRECHT In Leuven is de schoolstrijd weer op gelaaid: meer dan tweeduizend stu denten hielden een demonstratietocht in de bipnenstad, waar al spoedig on geregeldheden met de gendarmes ontstonden. ■■•■■'■j.y p P' PP:,:;;/ -P:': 'I' Pv 1 Proefschrift over de historische geografie tot 1404 Donderdag is mejuffrouw M. K. E. Gottschalk, vroeger lerares aan de R.H.B.S. te Oostburg, aan de Utrechtse Universiteit gepromoveerd op het onderwerp „Historische geografie van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot de St. Elisabethsvloed van 1404". Voor de kennis van dit oudste Zeeuwse gebied is het boek van grote waarde. Tot nu toe beschikte men alleen over het verzamelwerk van Van Empel en Pieters, dat evenwel geheel Zeeland be handelt en dus voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen niet in details kon gaan. De andere werken waren of onbetrouwbaar (zoals b.v. dat van Ab Utrecht Dres- sclhuis van 1836) of werden „vanuit Vlaanderen" geschreven (bv. Blanchard). De schrijfster nu heeft oude charters, rekeningen, leenregisters e.d. doorge worsteld en heeft kans gezien daardoor onze visie te verscherpen. West Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt op dezelfde wijze te zijn ontstaan als de Zeeuwse eilanden. In het veen is kort na-het begin van onze jaartelling door overstromingen een stelsel van geulen ontstaan, waarin het veen werd ver vangen door zand. Het omliggende ter rein werd bedekt met slib. Na de vor ming van nieuwe duinen en na de be dijkingen is het slib op het veen inge klonken, zodat de vroegere geulen, waarm het zand niet inklonk later als ruggen boven het landschap uitstaken. Op deze kreekruggen bevonden zich de meeste dorpen. Het verschil is met de eilanden, dat dit landschap niet meer zichtbaar is, doordat West Zeeuwsch-Vlaanderen nadien eeuwen lang grotendeels weer is overstroomd, waardoor het lagere land met klei werd overdekt. Die latere overstromin gen beginnen met de grote overstro ming van 1375/6. Dan pas wordt de Braakman gevormd. Met de grote vloed van 1404 wordt het gebied inge krompen tot een omvang die beperk ter was dan ooit. Ondertussen is er in de 15e eeuw een herstel aan de gang, dat wordt onderbroken door de moed willige inundaties in de 80-jarige oor log, te beginnen in 1583. Verschillende gebieden, o.a. rond Schoondijke heb ben toen meer dan een eeuw onder wa ter gestaan. Het is bekend dat Vader Cats zich in die tijd veel moeite heeft gegeven voor de herwinning van het land. De vele kreken in het land her inneren nog aan deze ongelukkige pe riode. 0 EERSTE BEWONING De eerste bewoning valt omstreeks het eind van de tweede eeuw. De in Aardenburg juist afgesloten opgravin gen uit de Romeinse tijd zullen hier- (Vervolg op pag. 7) was: Philippijnen 29 stemmen, Joego- Slavië 28 stemmen. Bij de vierde stem ming, toen het Sowjet-blok Polen nog steunde, was de verhouding: Philip pijnen 36, Polen 20 stemmen. Na de vierde stemming was de ver gadering voor twintig minuten ge schorst. KORTE PREDICATIE „RUST" Rust is iets wat in onze samenle ving nauwelijks meer bestaat. Onze gemechaniseerde wereld jaagt ons voort. Steeds sneller en vlugger. En 't kan immers niet anders f Je moet mee met de tijd. De zakenman heeft geen tijd om eens rustig te gaan zit ten. Hij moet zich inspannen om een auto te kunnen kopen. De concur rent heeft er immers ook eenJa, ik zou ook liever wat rustiger leven, maar zeg zelf: Ik kan toch niet an dersf" Met de boer is 't ook zo: sjouwen en zwoegen en rust is er niet bij. Er moet een nieuwe trek'-cr komen en als 't kan een combine. Je moet im mers welf 't Ligt niet aan mij, nee, dan deed ik 't wel wat rustiger aan, maar ja, de anderen De arbeider fietst 's avonds naar huis. „Vlug maarer is nog veel te doen voordat ik mijn bromfiets bij elkaar gespaard heb. Je wordt dpt gejaag wel eens moe, maar ziet U een andere oplossing?" Anno 1955.' De mens is nog nooit op zo'n ontwikkelingspeil geweest. Op een voetstuk troont hij boven de aarde, en van daaruit heerst hij als koning boven de wereld, zwaaiend de scepter van zijn vernuft. Maar hij is zo moe en zo angstig. Hij is zo zielig cn onrustig. Een tragische koning! -En nu anno 1955: .Komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven". Wat! Is er nog ergens rust te krij gen? Dat bestaat toch niet f Ja, dat bestaat wel. Ongelooflijk, maar waar! Maar bij wie dan f Bij Jezus Chris tus. Oh, Jezus ja bij Hem; was U Hem vergeten Hij U niet. Hij ver geet U nooit, hoever U ook van Hem weg bent geraakt. Want Hij kwam speciaal voor U! Hij nodigt U vandaag uit: Komt tot Mij, onrustig, angstig mens, vloeker of bidder, kerkganger of buitenkerkelijke, dat doet er niet toe, komt tot Mijjachtige dominee en jij kruidenier met j - angst voor je zaakje, komt allen tot Mij, en gooi alles wat je drukt op Mij en Ik zal je de rust gevenwaar je toch eigen lijk naar snakt. Want Ik houd van je, speciaal van jou. J. Buinink Noordgouwe DE VERWACHT... MEER WIND. Half tot zwaar bewolkt met in hoofdzaak in het Noorden van het land enige regen of motregen. Mati ge tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wina. Weinig verandering in temperatuur Zon op Maan op 17 October Zon op Maan op 7.08 9.11 onder 17.48 onder 17.35 onder 17.46 onder 18.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1