KA PPiê IN dl GR HOE ZAG W. Z.-VLAANDEREN ER IN HET GRIJZE VERLEDEN UIT WALCHEREN PREDIKBEURTEN Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Promotie in Utrecht (Slot van pag. 1) over nog veel aan het licht kunnen brengen. De Westcrschelde of Honte was reeds vroeg in bescheidener vorm aanwezig. Tussen 350 en 650 komt de zee opzetten en ontstaat de Sinefal (la ter Zwin genoemd). Nadien trekt de zee zich weer terug en treden de eerste aanwijzingen op van menselijke be woning in de kustvlakte. De Abdij St. Pieter uit Gent krijgt bezittingen, ho ge schorren, waarop schapen grazen die wol voor de Vlaamse laken industrie gaan leveren. In dit verband wordt in 707 de pagus gouwRoda- nensis genoemd, waar later Roden burg (Aardenburg) ontstaat. Ook bij Oostburg vindt men spoedig schapen weiden. Een onderbreking hiervan vormt de periode 840922 ais de Noormannen in West Zeeuwsch-Vlaanderen „optre den". Zij hebben zich plm. 850 op het eiland Wulpen, benoorden Groede ge vestigd. In Aardenburg en Oostburg worden dan versterkte burgen (zoals ook in Middelburg) tegen hun verove ringen opgericht. Aan het eind van de 10e eeuw krijgt ook de abdij Sint Baaf te Gent bezittingen in deze streek. EERSTE BEDIJKINGEN In de 10de eeuw komt de zee weer terug en aan het eind hiervan worden door de abdijen, waaronder ook die van Ter Doest de eerste dijken tegen deze bedreiging aangelegd. Hierop wij zen namen als IJzendijke en Cadzand kade-zand). Pas dan maken de wei den plaats voor bouwland. Het is al tijd merkwaardig, dat in de geschiede nis zoveel coïncidenties optreden. In de 11e eeuw begint n.l. ook de sterke be volkingsgroei en de stichting van ste delijke nederzettingen, die de vraag naar granen doen ontstaan, waarin het nieuwe bouwlnad voorziet. Uit het bin nenland vestigen zich daar vele men sen, a.h.w. emigranten die nieuwe mo gelijkheden zien, aan de kust. TOPPUNT VAN BLOEI In de 13e eeuw groeit het gebied naar het toppunt van zijn bloei. Door de lakenindustrie, de handel én de scheep vaart hadden steden als Aardenburg, Oostburg, IJzendijke en Biervliet een grote voorspoed. Het platteland, dat wol, boter, graan en turf (uit het on derliggende veen) levert, profiteert hiervan eveneens. Het voornaamste centrum is dan Aardenburg, dat o.a. voorhaven van Gent is. Langs het Zwin ontstaan Sint Anna ter Muiden en Sluis, waarvan de eerste in 1242 stadsrechten krijgt. Zij zijn betrokken bij de economie van het bloeiende Brugge. Ook het primaire en secundaire wegennet is voor die tijd Vluchtelingenhulp in Karinthië De afdeling Zeeland van de Neder landse Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers heeft over 't eerste half jaar de volgende giften voor vluchte lingenhulp in Karinthië ontvangen Groede N.V.V. 15,65. Goes, huiscoljecte 1442.65. Kattendijke 440.80. 's Graven polder 231.29. Goes, Soroptimisien I 10.— Middelburg, particuliere actie Mevrouw S. C. de CasembrootB.esse Van der Feltz 610.50, Nieuw- en St. Joosiand, lijsten- collecte 240.10. Oostburg, O.V.V. Kerst avond f 72.—. Bruinlsse, collecte meisjes club „,Wees een zegen" f 18.50. Zierikzee, Bond van Plattelandsvrouwen I 97, Hansweert, Herv. Vrouwenverenigingen, éénmalige bijdrage 42.20 Veere. op brengst Bazar 820.91. Nieuw Namen, ac tie Korte termijn f 78.63, Serooskerke (W) 510,45. Sint Philipsland, oliebollenactie, 300.—. Krabbendijke 534.15 Vogelwaar de, éénmalige collecte 25.—. Middelburg, Chr. Bond van Plattelandsvrouwen „Wal cheren" 61.—. 's-Gravenpolder 46.40, Nisse 108.25. Goes 308.45. Goes, Soropti- misten 10.50. 's-Heerenhoek 237.59, Goes Soroptimisien 10.50. Vrouwenpolder en Gapinge I 260,15. Goes, öoroptimisten 8.Baarland I 307.50. Oudelande 36.9 Middelburg, Leger des Heiis 150.Re- nesse 341.13. Middelburg l 569.92. Haam stede en Burgh. oliebollenactie I 596.— Haamstede, 't Nu', van Algemeen 20.—. Haamstéde, busje Herv Vrouwenvereni gingen 10.17. St Laurens t 526.60. Hein- kenszand. plaatselijke Afdeling Ned. Chr. Vrouwenbond I 5.20 Nisse 22.19. Kortge- ne (Noord-Beveland) I 1948.90 Hoedekens- kerke I 13! S2. Kwadendamme I 53 85. Nieuwdorp Dorcas" 26.30 Middelburg, Meisjesgroep C J.V.F. „Jonge Ranken" 25.—. Zierikzee 683.55 Middelburg 667.40, Terneuzen f 2500.— Goes I 254.20. Oudelande, oliebollenactie i 34.40. Brou wershaven 220.31. Koewacht 102.—, Stoppeldijk, R.K. Boerinnenbond 197,30 Grljpskerke 234.50, Souburg I 517,— St. Jansteen I 74.79. Middelburg t 319,50 Vlissingen 1775.—. Oosterland I 381.77 Rente A'damse B'ank 13.98- Koewacht R. K. Boerinnenbond 30,40 Driewegen 190.25. Ellewoutsdijk 291.25. Goes I 126,34. 's-Hcer Abtskerke 90.—. Middel burg l 266.40, St. Laurens 21.25. St. Jan steen I 56.90. Zierikzee, Chr. Jonge Vrou wenbond i 10.—. 's-Heer Hendrikskinderen 77.66. Vlissingen I 390.—. Kuitaart 78.90 St. Lam ens 23.50. Middelburg. Leger des Heils 100.50. Goes 186.59. Heinkenszand 466.04. Goes. Soroptimisten 33.50. Aag- tekerke t 267.—. Middelburg i 320.35. Mid delburg, particuliere gift l 60Biervliet 277.65 Breskens I 221.85. Cadzand 65.07 Oostburg l 366 77 Sluis 531 20. Water landkerkje I 125.43. IJzendijke 206.45. Zuidzar.de 154 65. K.A.V. Afd Oostburg 2204. Wes'.kapelle I 1014.50. Gezsmelijke opbrengsten in Goes 2390.23, m 's-Gravenpolder 277.69, in Heinkenszand I 471,24, in St. Jansteen 131.60. in Koewaclu 132.40. in St. Lau rens 571.35. in Middelburg 3155,57, in Nisse 130.44. in Oudelande 403.40, in Vlissingen f 2165,—, in Zierikzee I 780.55 Westkapelle, Ritlhem, Waarde en Grijps kerke hebben het opgehaalde geld gestoi op giro 5100, „één uur voor de toekomst" zodat de Prov. Federatie dit geld plus minus 2000.— niet kan verantwoorden. perfect. In het waterschapsbeheer ont staan de eerste wateringen Leken ne men in de inpolderingen een steeds groter aandeel. Het zijn vooral rijke kooplieden die hun geld beleggen Wulpen, Koezand (ten O. hiervan) en Zuidzande zijn dan nog eilanden. VERVAL In de 14e eeuw treedt verval op. Oor log, sociale onrust en de overschadu wende bloei van Brugge zijn de eerste oorzaken. Aan de bedijkingen komt een einde. Erger nog is dat het kli maat slechter wordt; de zee stijgt in niveau en het aantal stormen neemt toe, In 1375/6 is er een verschrikkelijke vloed, die ten O. van Biervliet door breekt en vlakbij Oostburg doordringt Vele dorpen (ook Wulpen) verdwij nen in de zee. Het herstel belemmerd door oorlog is nauwelijks gevorderd of in 1394 zijn er weer doorbraken, In 1404 volgt nog een grotere ramp, die Biervliet voor eeuwen isoleert, alle herwonnen polders ten O. van Aarden- burg doet onderlopen en het Zwarte gat doet ontstaan (van de zee in het Noorden naar het Zwin). De streek, met uitzondering van Sint Anna ter Muiden en Sluis verarmt totaal. Het langzame herstel in de 15e en 16e eeuw wordt zoals wij zagen pas in 1583 weer onderbroken. De schrijfster heeft toegezegd in een volgend boek deze tweede periode te beschrijven. Haar disertatie is een aanwinst voor de literatuur over Zeeland. Het werk is uitstekend geschreven, aangenaam leesbaar en verdient de belangstelling van iedere Zeeuw, die hart heeft voor de geschiedenis van zijn gewest. Mist veroorzaakte weer belemmering voor veren Vrijdagmiddag waren de diensten vrijwel hersteld Evenals' Donderdag hing ook Vrij dagmorgen weer een dikke mist over onze provincie, die vooral voor dc veerdiensten over dc Zeeuwse wate ren een ernstige belemmering bete kende. Op de dienst Vlissingen—Bres kens werd omstreeks half acht in bei de richtingen een vaart uitgevoerd, maar voor de rest van de morgen bleef het daarbij. Eerst om half één, toen de mist begon op te trekken, kon de normale dienst worden hervat. De veerdienst Anna Jac-obapolder— Zijpe was tot des middags één uur ge stremd. Het personenvervoer werd op gevangen met een bootje van de ge broeders Maas. Evenals Donderdag kwam de vroeg- boot naar Zierikzee vanuit Katseveer te vervallen maar voor de rest van de dag gingen de diensten gewoon door Een enkele keer kreeg men met hoog stens tien minuten vertraging te kam pen maar des avonds kwamen de veer boten weer precies op tijd aan. Tussen Kortgene en Wolfaartsdijk ging het des morgens om half ne gen even mis met de veerdienst De ondoordringbare mist, gelijker tijd met laag water, waren de oor zaak, dat de boot vastliep, waar door het veer gedurende een uur gestagneerd was. Afgezien van de ze vertraging werden de diensten normaal gevaren. Bij het veer HoedekenskerkeTer- neuzen traden geen moeilijkheden en geen vertraging op. De veerverbinding KruiningenPerkpolder heeft in de morgenuren, toen de mist op zijn diksi was, stilgelegen. De eerste vaart wa> die van tien voor twaalf. Daarna werd echter de gehele dag normaal op tijd gevaren. Middelburg Onderwijzers bijeen. Woensdagavond hield de Neder landse Onderwijzers Vereniging, afde ling Middelburg, een ledenvergade ring. Na opening deed de voorzitter mededeling van de stijging van het ledenaantal tot 52, over ae te bouwen kleuterscholen en over het kleuteron derwijs. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur over de salarisactie en het Georgani seerd Overleg. De voorzitter lichtte dit nader toe. De penningmeester deelde mede, dat op 31 October a.s. een excursie naar de Vlaamse Ardennen zal wor den gemaakt, waarvoor zich vele deel nemers hebben opgegeven. Expositie van schilderijen bij Van Ben them en Jutting In de kunstzaal van de Middelburg se boekhandel Van Ben them en Jut ting kan men vanaf heden tot 5 No vember een expositie van grafieken, pasteltekeningen en schilderijen aan schouwen. Deze tentoonstelling laat het werk van twee schilderessen zien: Jeanne Bieruma-Oosting (gra fiek en pasteltekeningen) en Char lotte Kruymel (schilderijen en teke ningen). t. Het werk van Jeanne Oosting is vooral geïnspireerd door sprookjes en fabels „Les coqs", La Fontaine terwijl bij Charlotte Kruymel in hoofdzaak landschappen en stillevens op de voorgTond treden. Charlotte Kruymel, die op Suma tra is geboren en onder meer drie jaar studeerde aan de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam, heeft wandschilderingen voor de kerk in Andermatt en Magliasse op haar naam staan. Verder verwierf zij be kendheid door haar schilderij van de Madonna Pellegrima voor de kapel in Cavergno. Met succes exposeerde zij in Lugano. Jeanne Bieruma Oosting was drie jaar op de Haagse academie voor beeldende kunsten. Zij hield onder an dere tentoonstellingen in Parijs, Londen, Antwerpen en Transvaal. Adriaan van der Veen sprak over Amerika In een matig bezette Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg heeft de ro manschrijver en criticus Adriaan van der Veen, die vele jaren in de Verenig de Staten vertoefde, in een lezing voor de „Zeeuwsche Volksuniversiteit" ge sproken over het onderwerp: „Lezen en schrijven in Amerika'De heer Van der Veen betoogde, dat de door snee Nederlander door zijn taalgevoel en juiste omgang met de Amerikanen zich vrij goed kan aanpassen. Niette min blijft het voor een ieder moeilijk de Amerikaanse levensopvatting te be grijpen. De levenshouding is meestal gebaseerd op een mengeling van rea lisme en idealisme, waardoor in dit land een, zoals spreker het noemde, „collectief optimistische maatschappij" is ontstaan. Daarnaast is er bij de Amerikanen een grote drang naar ze kerheid, die vaak uit de proporties groeit, zoals bij de opsporing van com munistische elementen door MacCar- thy en zijn aanhangers. Wat betreft de literatuur, merkte de heer Van der Veen op, dat de Ameri kaanse boeken en geschriften een enigszins pessimistische sfeer ademen, vooral ten opzichte van Europa. Film, radio en vooral televisie hebben het boek gedeeltelijk verdrongen, waar door het lang niet zo'n grote plaats in neemt bij de bevolking als bijvoor beeld in Nederland. De boekenverkoop is daarbij in Amerika vooral afge stemd op het aan de man brengen van bestsellers. Op literair terrein wordt de scheppende cultuur vooral geleverd op de gigantische universiteiten (vaak met een bevolking van 25.000 tot 30.0U0 studenten). Overgiens houden deze universiteiten zich niet alleen met de literaire kunst bezig. Ook de toneel kunst bijvoorbeeld heeft daar een gro te vlucht genomen en het feit, dat er universiteiten zijn, die een eigen tele visie-station hebben zegt in dit opzicht voldoende. Demonstratie vis-bereiding. In de keuken van de industrie- en huishoudschool te Middelburg werd een demonstratie in het bereiden van vis gegeven. Deze demonstratie was georganiseerd door de plaatselijke commissie voor huishoudelijke- en gezihsvoorlichting en werd gegeven door een kookleraar van het bedrijfs- schap voor visserij-producten. Vele soorten vis werden getoond, waarbij vakkundige wenken werden gegeven over schoonmaken, fileren, bakken, koken en wat dies meer zij. Bovendien werd gewezen op de grote voedings waarde van de verschillende soorten vis. Mevrouw E. StrubbeVan Veen opende de bijeenkomst en sprak een slotwoord uit. Vlissingen Filmavond Nederlands Bijbelgenootschap. Donderdagavond werd in de zaal van het Leger des Heils, aan de Paul Krugerstraat, een filmavond gehou den van de afdeling Vlissingen van het Nederlands Bqbelgenootschap. Ds. Kwast, Hervormd predikant te Vlis singen, opende de propaganda-bijeen- komst met een kort welkomstwoord. De heer ">V. R. Scheuing, adjunct secretaris van het Nederlands Bijbel genootschap, gaf tijdens de vertoning van de films een toelichting. De kleu renfilm „Pioniers" toonde het werk van het Canadese Bijbelgenootschap, speciaal het werk van de colporteurs, die heel Canada doortrekken tot in de afgelegenste plaatsen. De tweede film „Het Boek voor de wereld van morgen" is vervaardigd door het Amerikaans Bijbelgenoot schap. Ook deze film gaf een duidelijk beeld van het mooie werk, dat door het genootschap wordt gedaan. Aan de avond werd meegewerkt door het muziekcorps van het Leger des Heils en het Christelijk gemengd koor onder leiding van de heer J. Suurmond. De belangstelling was groot. Psychologie van de kleuren Voor het „Natuurkundig Gezel schap" te Middelburg sprak dr. J. J. Wittenberg, chef van het Psychotech nisch Laboratorium van de K.L.M., over het onderwerp: „Psychologie van de kleuren". Kleuren worden vaak verbonden met bepaalde begrippen. Dit blijkt bijv. uit de kleding: zo was rood of purper de kleur van de wereldlijke macht, zwart of wit die van de clerus. Het blijkt uit bekende uitdrukkingen als rood van woede, geel van nijd, grauw van ellende, enz. Iemand, die kleur bekent, geeft iets van zijn innerlijk leven te zien. Uit de voorkeur van bepaalde kleuren kan men wat te weten komen over het ka rakter van de mens. De uitkomst van zo'n kleurentest moet echter zoals trouwens elke andere test ook ge controleerd worden door de resultaten van een aantal andere karaktertests. Samen kunnen ze een goed beeld van een persoon geven. Rood is de kleur, die op ons afkomt (waarvan in licht reclames gebruik wordt gemaakt). Rood wijst op karaktervastheid, ge decideerdheid, activiteit, extraversie. Blauw is de kleur van het ideaal; blauw wijst op introversie en passivi teit, is ook de kleur van het verstand. Terwijl de „blauwe" mens wenst op te gaan in de ander of in het object, zal hij, die voorkeur voor groen heeft, hoe wel niet actief, zich toch willen hand haven tegenover het andere. Groen is de rustigste kleur en is ook de kleur van het contact. Hij, die innerlijk rus tig is, behoeft het contact met anderen niet te vrezen. De „gele" mens is wel actief, maar zijn activiteit is niet, zo als bij het rood, op een bepaald doel gericht, maar wordt door zijn erva ringen met de buitenwereld opgewekt. Natuurlijk komen ook allerlei combi naties voor, waarvan er*enkele wer den besproken. Het talrijke gehoor luisterde met grote aandacht naar de boeiende uit eenzettingen over deze jonge weten schap. Chr. Historische Vrouwengroep. Voor de Chr. Historische Vrouwen groep te Vlissingen hield de heer Van Sabben, gemeenteraadslid, een lezing over de gemeentebegroting. Spreker belichtte verschillende onderdelen: o. m, openbare veiligheid; algemeen be heer; volksgezondheid; volkshuisves ting; openbare werken; onderwijs; maatschappelijke steun, enz. Voor de aanwezigen was het leerzaam om op deze manier eens te zien, wat er in de gemeente-huishouding alzo te koop Hervormde contacfavond Voor de Hervormde bewoners te Vlissingen rond de nieuwe Johannes kerk en voor andere belangstellenden wordt Maandagavond de eerste van een- serie contactavonden gehouden in de Noorderkapel. Deze avond staat in het teken van de gezinsweek. Even als voorgaande jaren zal een gezins probleem worden behandeld en wel: Ouders en kinderen.-'Dit keef zal een nieuwe methode van behandeling worden gebruikt het sociodrama. Énkele medewerkers zullen gezinssi tuaties uitspelen „de kerkelijke fami lie Doorsnee". Op deze wijze hoopt men de discussie over deze zaak op gang te brengen. De bijeenkomst staat .onder leiding van de wijkpredikant ds. W. Maas en begint om 8 uur. Walcheren ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 Ned. Herv. Kerk: Middelburg (Koorkerk) S8.30 Interk. avond gebed; Vlissingen (Engelse Kerk) 7.308: Interk. avondgebed. Zevendedag» Adventisten: Middel burg 10 Bijbelstudie, 11 ds. de Raad (H.A.); Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbelstudie. ZONDAG 16 OCTOBER 1955. Ned. Herv. Kerk: Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verwey; Biggekerke 9.30 ds. Abbing, 2 ds. Wagener; Domburg 10 ds. v. Willenswaard, 7 ds. v. a. Wind; Gapinge 10 ds. de Boer (H.A.) Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kle- verskerke 2 vie. Don; Koudekerke 10 vic. de Meij, 10 jeugdkerk, 7 (jeugd dienst) ds. Wagener, Vliss. str„ SL30 vic. de Meij; 't Zandt 10 ds. Hoffman (Voorb. H.A.), 10.15 jeugdk., 7 jeugd dienst) ds. Strating; Meliskerke 2.30 ds. de Groot; Middelburg Nw. Kerk 10 ds. v. d. Linde (H.A.), 7 ds. Don (H.A. en dankz.); Oostkerk 10 ds. v. Woerden; Bioscoop (jeugdkerk) 10 ds. Sneller; Nieuw- en St. Joosiand 10 ds. Kwast, 2.30 ds. v. Woerden; Oost en West-Souburg 9.30 en 11 ds. Hait- jema. 7.30 (Interk. gezinsd.) ds. Bre- derveld en ds. Haitjema, 9.30 jeugd kerk in Concordia; Oostkapelle 10 ds. Richard. 2.30 ds. Theunissen; Ritthem 10 ds. Maas, 2.30 ds. van 't Hof; Se rooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. v. Willenswaard; Veere 10 vic. Don; Vlissingen, St. Jacobskerk 10 ds. Kloosterman, 5 ds. Maas; Engelse Kerk 9.30 Kerk voor jongeren; Noor derkapel 9 en 10.30 (H.A.) ds. de Groot, 7 ds. Kwast; Havendorp 10 ds. van 't Hof (Voorb. H.A.); Vrouwen polder 2 ds. de Boer (H.A.); West kapelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; Zoutelande 9.30 ds. Wagener, 2.30 ds. Roscam Abbing; St. Laurens: 10 (voorb. H. A.) en 2.30 ds. Kalkman. EVANG. VER. OP G.G.: Vlissingen 10 en 5 ds. de Reuver; Donderdag 20 October 7.30 ds. de Reuver. Geref. Kerk. Middelburg (Hof- plcinkerk) 9.30, 2 en 5 ds. Van Til, (Noorderkerk) 9.30 en 5 ds. De Boer, Bed. H.A. en Dankz., Luth. Kerk 7.15 ds. Pontier; Arnemuiden Ouderlingenconferentie Geref. kerk in Zeeland De najaarsconferentie van de Gere formeerde ouderlingen in Zeeland zal dit jaar in Zierikzee gehouden worden op Zaterdag 29 October. In het ver enigingsgebouw in 't Vrije zal de Mid delburgse predikant ds. \V'. J. Meister spreken over „Gestalten der vroom heid in ons kerkelijk leven". De sa menkomst begint om twee uur. Smokkelaars ontkwamen aan douane. Een patrouille der douane kwam onder ae gemeente Clinge in con tact' met een groep smokkelaars, die een koe ter waarde van 800 clan destien over de grens trachtten te brengen Door het ingrijpen der douarie mislukte de opzet. De koe werd een prooi der ambtenaren, de smokkelaars wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. Examen, Geslaagd voor scheepswcrktuig- kunde, diploma B II, de heer P. A. Saman, leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Aagtedijk 12 te Surabaja. Abbekerk 12 v. Suez. Aïphard 13 p. Finisterre n. Las Palmas. Alwakl 12 v. Antwerpen n. R'dam. Alamak 13 p. Finisterre n. Boulogne, Alchiba 12 400 m. N. v. Azoren. Alhena 14 te Montevideo. Almdijk 12 840 m. W. v. Fayai Alphacca 12 1200 m. Z.O. v. Bermuda. Annenkerk 12 in Suezkanaal. Arendskerk 12 240 m. N.O. v. Finisterre, Averdijk 12 430 m. N. v. Bermuda. Baud 13 te Belawan. B'ritsum 12 470 m. W. v. Flores (Azoren). Beninkust 13 v. A'dam n. West-Afrika. Blommersdijk 12 250 m. Z.W. v. Kaap Race Crania 12 750 m. Z.W. v. Panama. Camitla 12 1500 m. Z.W. v. Fayal. Delft 13 v. Cienfuegos n. R'dam. Dongedijk 14 te Bilbao. Eos 12 te Tunis. 'Esso-Amsterdam 12 23 m. N.W. v. Lissa bon. Gouwe 12 375 m. N.W. v. Monrovia. Haulerwijk 12 220 m. N.W. v. Bermuda. Indrapoera 14 p. Ouessant. Japara (KRL) 12 p. Ouessant Kabylia 12 1650 m. Z.W. v. Ras al Hadd. Kalijdon 12 v. Singapore n. Londen. Krebsia 12 v. Heysham n. Mena ai Ahmadi Kota Gede 12 v. Singapore n Port Swet- tenham. Kellia 12 430 m. Z.O. v. Trinidad. Katelysia 12 700 m. Z.O. v. Cook Town, 'koratia 12 600 m. Z.O. v. Suez. Lievevrouwerkerk 12 450 m W. v. Gi braltar. East- Loenerkerk 13 v. Bombay n. Colombo. Laagkerk 12 370 m. N.O. v. Madras. Langkoeas 12 v. Banjuwangi n. Panaru- kan. Macoma 12 o. Muscat. Meerkerk 14 v. Colombo n. Rangoon. Muiderkerk 13 te Mombasa. Mijdrecht 12 p. Sombrero. Maashaven 12 te Montevideo. Ondina 12 v. Singapore n. Pladju. Oranjefonteyn 13 v. Kaapstad i london. Pendrecht 14 te Sidon. Polydorus 14 te Marseille. Perna 12 800 m. Z.W. v. Fayal. Rondo 12 60 m. O. v. Malta, Schiedijk 12 v. New Orleans n. Galve- Statue of Liberty 12 90 m. Z.O. v. Flores (Azoren). Soestöijk 12 550 m. N.W. v. Flores (Azo ren). Sinabang 12 te Jesselton. Tjibodas 12 p. Singapore. Tomori 12 v. Singapore. Triton 13 te San Juan Tibia 12 425 m. Z.W. v. Bombay. Tjisadane 13 te Mauritius. Utrecht 14 te Singapore. Van Cloon 12 p. Kalambari. Van Spilbergen 12 v. Freetown. Waterman 13 p. Malta n. R'dam. Willem Ruys 14 te Colombo. Westland 12 60 m. Z.O. v. Vlttoria (Braz.) Wéltevreden 12 550 m. O. v. Fayal. Willemstad 13 n. Curasao. Wonosobo 12 te Bahrein. 13. „Bah!" mopperde Kap- pie. „Dit is toch geen eer lijke concurrentie! Die Kra ker zet me d'r ja een gang in, die een oprecht zeeman nooit zou aandurven, en geeft ons niet eens de kans, om ook een ladinkje te krij gen. „Maar alia, nu de Kra ker onderweg is, kunnen wij intussen eens rustig uitkij ken naar een andere op dracht" „Zullen we maar een ga ren-en-band-winkeltje op zetten. Kappie?" vroeg de Maat. terwijl hij weer op de haven van Lutjewier aanstuurde. „Dat gedoe met ale Kraker wordt toch nletól" „Leuter niet zo. Maat!' brieste Kappie „Garen-en- band-winkeltje het ideel Let liever op, inplaats van klonterige dingen te zeggen I Zorg, dai je nu in een grote boog de pier rondt, anders ligger) we er straks wéér haast tegenop!'" Nu, de Maat deed zijn uuersie best, en stuurde hel oude schip zó, dat er een grote tussenruimte tussen de pier en de Kraak lag. Niemand lette op de rookpluim, die aan de verre 1 opdook en lazenq w-.u Kappie bemerkte de nadering van bet schip pas toen het met enorme snelheid loeiend tussen de Kraak en de pier doorstoomde, zodat de arme sleep- boul VOOI Ut IWccü. keei nevlg Slingeren" lil 11.' kielzog van de andere booi lag. Het was de Kraker, die even de lading uit Sidde- buren had gehaald 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. Dondorp, 2.30 lecad.; Gapinge 9.30 en 2.30 ds. Spoclstra, Bed. H.A. en Dankz; Grijpskerke 9.30 en 2.30 ds. Goumare, Bed. H.A. cn Dankz.; Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Els- hout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Van Nes; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwe; Souburg 9.30 en 2.30 ds. Bredcrvcld; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. V. d. Schaaf, Bed. H.A.; Vrouwenpolder 10 cn 2.30 drs. Ja ger; Westkapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gemeente. Aagtekcrke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6 ds. RijkeenOostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6,30 leesd,; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesdienst; Zoutelande 10, 2.30 en 7 dhr. Wijting. Chr. Geref. Kerk. Arnemuiden 6.15 ds, Buija; Middelburg 9.30 en 3 ds. Buijs; Vlissingen 9.30 en 5 ds. De Vuijst. Ver. van Vr(jz. Herv. Middelburg 10 ds. Dikhoorn. Ver. van Vrij/.. Herv. en Renion- str. Kring. Vlissingen 10.45 ds. V. d. Wall. Evang. Lu til. Gemeente. Middel burg 9 ds. Johannes; Vlissingen 10.30 ds. Johannes. Doopsgez. Gemeente. Middelburg 10.30 mei. da. Bakker; Vlissingen 10.30 ds. De Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 heil. dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 verloss. samenk. o.l.v. majoor V. d. Vosse; Vlissingen 10 heil. dienst, 3.30 openl. samenk., 7.30 verloss. samenk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Het Kruisleger. Middelburg 10 heil. dienst, 7.30 openb. samenk. ol.v. comm. De Koning. G.G.N. Middelburg (Veiling) 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN Vlissingen: C. C. Siuijter, Julianalaan 70, tel, 2225; Middelburg: H. Ruiter. Lange- viele 49, tel. 2637; Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dok'.er M. A. van tier Sluijs, Markt A 155 te Veere. tel. K 1181—271; Koudekerke, Zoutelande, en Westkapelle: L. SIoos. Middelburgsestraat Koudeker ke. tel. K 1185—231. Apotheken: Middelburg: apotheek Hum- melen, Markt 69. tel. 2134. Vlissingen: Apotheek Engering, Singel 80, telefoon 2025. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE. 14 Oct. Export- en blokvelling: Glorie van Holland AAA 4249; AA 45,4052; A 52,70; BC 42,20—49; 1 grof 38-41: I fijn 39,60; II 31—32,10; keuken 40—42; Cox Orange Pippin AAAA 75; AAA 66,30; AA 68,70; A 68,50; B 68,80: C 53; I 75, 63; I 70. 65; 1 65. 65. I 60, Cl: I 55. 49 II 27; Goud- relnetten AAA 48,70: A 47.80: BC .37; 1 grof 40—43; Franse Relnelte I grof 30; 1 fijn 25; Laxton Superbe AA 46; A 46; B 43; C 37; l 75, 43; I 70. 43; l 65. 39; I 60, 32; II 21; Doyenne du Cornice A 97; B 92; C 91: I 75, 93; 1 70. 88; I 65, 85; U 70; Beurré Alex Lucas AA 48; A 51; B 47; BC 46 C 43: 1 grof 48; 1 fijn 43: II 36; Zwijndrechtse Wijnpeer 1 grof 30: I fijn 23,10; I 55-60, 23; I 50-55 17; II 11. Gewone veiling Glorie van Holland (los) 2614; (verpakt) 46—54; Goudreinetten 16—34,30; Franse Relnette 10—25: Cox Orange Pippin 676: Ellisons Orange 23 54; Laxton Superbe 1333. Jonathan 11 —31; Sterappel (los) 36—37; iverpakt) 45 —63; Golden Delicious vai 6—21; Doyenne du Cornice 2079; Conference 620; Beurré Alex Lucas 7—30: Zwijndrechtse Wijnpeer 818; Nouveau Poiteau 623; Soldat Laboureur 22—36; Légipont 2141; St. Remy vai 6—9: Comtesse de Paris val VEILING GOES 14 Oct. Export- en Indusirievelling; Cox Orange Pippin AAAA 66- AAA 67; AA 68,30; A 69; B fiU; C 53.40- 49—64.30; II 24; Glorie van Holland AA 50; A 4849; BC 42; I grof 42; 1 41; II 30; Sterappel I grof 55; 1 44; Goudreinette AAA 45; AA 47; A 45,70—46,30; BC 37,30; I grof 40,85; I 36,70; II 27; Jonathan A 49. I 37—44; II 26 Laxton Superbe AAA 47; AA 49; A 42; Present van Lunteren 1 grof 40: I 36; Bramley Seedling 1 grof 2y,40—29,60; I 29,30; II 22; Zuccalmaglio Relnette I 34 38; II 24; Arlington Pippin A 44; BC 36; I 32; II 26; Conférence A 50 BC 35,80; I grof 44; 1 32; II 25; Légipont A 51; BC 48.20; I grof 47; I 46; II 28. Doyenne du Cornice A 87—97; B 94: C 86; I 82—91; II 65; Zwijndrechtse Wijnpeer A 3436; B 36,10; C 29,10: BC 32.70 I 29; n 12; Nouveau Poiteau 1 grof 22 1 18; II 9; Soldat Laboureur I grof 33 1 2632. Gewone veiling: Goudreinel'.e keuken 30—31; fabr. 2325; val 20.80 Diverse ap pelen val 17,10; Sterappel keuken 4042; fabr. 11—15: Glorie van Holland keuken 3641; fabr 26—o!; Laxton Superbe keu ken 2931- Cox Orange Pippin keuken 2449; fabr. 21—34: Conference keuken 3336; fabr 1926; Legipnni keuken 24 —30; fabr. 16—:7; Doyenne du Cornice keuken 60—77; fabr 48-60- Zwijndrechtse Wijnpeer keukei. 17—22; fabr. 9—12; Pondspeer keuken 16—20, tao.\ U—16. Groenten: Kropsla 7; Bloemkool 15—66; Tomaten 20—29; Gr. Savoy. <ool 18; Rode kool 7—10; Witte kooi - Ai nijvie 11—12; ter Uien 15; telen 13—13; Spi —22; Knolselderij lu Pronkbonen 27—53; 1 8489; Saxa boner» Wor- Spinazie 18 -selderij 10; 01 -essebonen 110—130. Officiële 'uiies GEMEENTE ZlEKlHZEE B. en W van Zierikzee maken bekend, dat tot 31 Oct. a.s. nog gelegenheid bestaat waterbeschadigde krotwoningen aan de gemeente te koop aan te bieden. Belang hebbenden gelieven zien hiervoor te wen den tot de controledienst Noord-Zeeland. Oude Haven 26. te Zierikzee. Na genoemde datum zullen geen aanbiedingen meer in behandeling worden genomen en zal een aanvang worden gemaakt ce waterbe schadigde krotwoningen onbewoonbaar te verklaren. Zierikzee, 14 October 1955.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 15