Tweemaal Saarverkiezingen ineen tijd van twintig jaar Nederlandse reclamewereld kent haar verantwoordelijkheid NEDERLANDS BEDRIJF KLEEDT NEGERS AAN DE GOUDKUST NOG ONVOLDOENDE AANDACHT AAN MARKTONDERZOEK VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOE HET WAS IN 1935.. Duitse partij was indertijd oppermachtig in Saarbrücken (Van een onzer redacteuren). Op 23 October zal het volk van Saarland naar de stembus gaan om zich uit te spreken over de bestemming van zyn land. Wanneer het de Europea nisering van de Saar verwerpt, zal ondanks Duitse stemmen, die luid keels roepen: De Saar aan Duitsland! de status van dit omstreden gebied opnieuw onzeker zijn. Pas bij de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland zal de Saar weer aan de orde komen. Frankrijk is vast besloten, zich aan de regels van dit spel te houden en Duitsland zal daar mag men ondanks de kalmerende woorden, die Adenauer zo nu en dan speciaal tot zijn eigen Saarlandse C.D.U.-filiaal spreekt, zeker van zijn blijven vechten om het Saargebied. In 1935, bij de vorige verkiezingen, waren er drie mogelijkheden: Terug keer tot Duitsland, handhaving van de status-quo dat betekende in die dagen een voortzetting van de be zetting of aansluiting bij Frank rijk. Die laatste mogelijkheid nam niemand au sérieux. Maar nog ma&r héél kort voor de verkiezing op de- twaalfde Januari 1935 waren er velen die hoopten op een uitslag ten gunste van de status-quo. Die velen waren zij, voor wie de komst van het Duit se nationaal-socialisme het einde be tekende: de Joden, de vluchtelingen, de socialisten, die sedert Versailles gestreden hadden vooreen vrij en veilig Europa, een Europa, dat kon leven zonder de dreiging van de Prui sische soldatenlaars. Velen zullen zich nog slechts vaag de Saarverkiezingen herinneren. Ne derlandse burgemeesters fungeerden als voorzitters van de stembureaux. Een detachement van 250 mariniers in die tijd niet eens zo héél gemak kelijk in ons land byeen te trommelen versterkte de internationale troe penmacht en sloeg een prachtig fi guur. Na de aansluiting bij Duits land trokken Hitler's legers met vlag en vaandels de Saar binnen, de Jo den en al die andere Nazi-slachtof fers voor zich uit drijvend. Bewogen journaal Een bewogen reportage, van een Nederlander, een Joods journalist uit Den Helder, die met onze mariniers naar het Saargebied trok, vertelt over de spanningen in dit gebied. Hij was daar heen gegaan om ae marine plaats Den Helder op de hoogte te houden van het wel en wee van ,,hun" jongens, maar hij wordt van het eerste ogenblik af gegrepen door de intense geladenheid van de at mosfeer in Saarbrücken, waar men de schijn ophoudt door een „Kerst vrede" te proclameren voor velen de laatste. De Saarbevolking voelde zich be ledigd door de vreemde troepen. „Wij kunnen het best met de eigen Saar- politie af", zei men. Het verleden had echter bewezen, dat dit niet kon, zij was volkomen onbetrouwbaar (wat in 1935 gelijk stond aan pro-Duits). Alleen de immigranten en de sta- tus-quo-mensen, waren blij met de buitenlanders. Zij wisten, dat deze de enige waarborg betekenden tegen ver valsing van de verkiezing. Dat mag ge ze niet.. Op de dag na Kerstmis schrijft deze journalist: „Kerstmis is voorbij. Ik zie een paar kinderen van drie vier jaar met een geweertje exerceren. Een Kerstgeschenk. De mariniers eten voor het eerst De negervrouwen van de Afrikaan se Goudkust voélen zich goed gekleed in de in Nederland vervaardigde, bont gekleurde coupons. De portretten van Roosevelt en Churchill zijn voor lien symbolen van wijsheid en macht. in Saarbrücken de traditionele raas donders. Zij hebben een zware dienst en het uitgaan is ook niet alles. „Het is hier niet zo lollig als in de (Hel- derse) Spoorstraat zegt er een. „Als ik dddr loop, zeggen alle meis- sies me gedag. Hier zyn het allemaal stijve horrela'. „Dat magge ze om- mers niet", zegt een ander. Een daarmee vat hij de toestand samen. Officieel mogen ze niet lachen tegen vreemdelingen. Dat heeft de Duitse Partij zo beslist", constateert deze journalist. V erkiezingsdag Dan komt de 12e Januari, de dag voor de verkiezing. Zesendertighonderd man vreemde troepen bewaren de rust. De voor zitters van de stembureaux zijn aangekomen. Burgemeesters uit Ne derland, Zwitserland, Luxemburg en Denemarken. Uit Holland zijn het er 365. Zij komen met een speciale trein, opgewekte, nuchtere mannen. Op het station is een zware bewa king samengetrokken van mari niers. Niet om die burgemeesters te beschermen. Later blijkt, dat die trein ook de stembiljetten vervoer de. Die moesten bewaakt en rond gebracht worden. En dan, op de dag van de verkie zingen, die zeer rustig en practisch zonder incident verlopen, schrijft hij: „Tot vandaag is voor de Duit sers he parool geweest: „Stimmen und Maul halten". Maar nu komen de portretten van Hitier tevoor schijn. En behalve portretten zijn overal Hitlerbekers, Hitlerlepeltjes en halcenkruisvlaggen te koop. De Status-quo is dood. Het laatste bedrijf van de We^ reldoorlog heeft gespeeld. Overal is het feest en onder de buitenlanders, die hier zijn, ontmoet men een zeker goedmoedig begrip voor de vreugde der Duitsers. De status-quo'ers gaan schuw door de straten van Saarbrücken. Hier ein digt het journaal van deze Helderse journalist. Hij is blij, voorgoed uit dit Saar land weg te kunnen gaan. Hij heeft een vaderland. Nergens rept hij nu achterna nog over het lot van die 10 procent, die niet voor Hitier stemde. Vijf jaar later konden wij gissen, wat er van hen geworden moest zijn. Studenten vermist na vulkaanuitbarsting Zes Japanse studenten die de vul kaan Minami op een der Kioesjioe eilanden aan het beklimmen waren, zijn daar Donderdag verrast door een uitbarsting van de vulkaan. Zij wor den vermist. Op het ogenblik van de uitbarsting de krachtigste sedert 1950, bevonden zich in de omgeving van de Minami 190 schoolkinderen, doch deze bleven allen ongedeerd. Door de uitbarsting ontstond een bosbrand. MONOPOLIE IN CENTRAAL-AFRIKA Aantal bedrukte katoentjes is maatstaf voor de welvaart Toen Nederland in de vorige eeuw zyn laatste koloniën aan de Goud kust overdeed aan Engeland, bedong het o.a. dat Nederland by de handel in Afrika nooit bij Engeland zou worden achtergesteld; een belofte, die het toenmaals liberaal geregeerde Bri ttanië zonder voel aarzeling gaf. On danks alle moeilykheeden, die textielexporterende landen overal op de wereld ontmoeten, waarborgt nog heden ten dage deze afspraak de vrije entrée van Nederlandse goederen in tropisch Afrika. En van deze ge legenheid heeft een tweetal Nederlandse bedrijven een bijzonder dankbaar gebruik gemaakt. Dankzy een voortdurende diepgaande studie van het gebied en zyn bevolking, hebben zy in feite het monopolie van de betere kledingstoffen voor dit gebied. I: vroeger eeuwen zijn de negers als slaven van Arabische handelaars en als Compagnie-soldaten in Indo nesië geweest, waar zij kennis maak ten met het fraaie batikwerk dat daar gemaakt werd. Hun liefde voor deze doeken was groot en zy gingen zelf pogingen aanwenden ze te ma ken, met eigen middelen en eigen symboliek. Het resutaat was vaak wel verrassend mooi, maar heeft op de duur de negerbevolking toch min der kunnen bekoren dan de producten die de Nederlanders langs gedeelte lijk mechanische weg, gedeeltelijk echter ook met handdruk ging ma ken. Bougies en kuikens. Wat is nu het speciale van deze wasdrukken In de eerste plaats heb ben de twee fabrikanten (die nauw samenwerken) een techniek ontwik keld, die het zo aantrekkelijke ge aderde uiterlijk van echte batikdoe ken geeft, dat volgens normaal ge bruikelijke drukprocédé's niet te imiteren i3. Bovendien worden soms door handwerk allerlei effecten aan gebracht. die de aansluiting aan de oude eigen of Indische doeken nog nauwer maken. Maar misschien nog wel het belangrijkst is de aandacht, die men besteedt aan de voorstellin gen. De mogelijkheden schijnen ons soms wonderlijk: Zes autobougies keurig vonkend, portretten van Chur chill en President Roosevelt, babies, kuikens, eieren, apenoten. ogen, maar ook de Alkmaarse kaasmarkt of de bollenvelden, spinnen of paardestaar- ten, slangen en luipaarden, beierende klokken of vijf staande bomen op een hoopje en een omgevallen boom apart. Al deze voorstellingen hebben een bepaalde betekenis voor de bewoner van het gebeied' waarvoor de doeken bestemd zijn. Zo betekenen de vijf bomen en de omgewaaide zesde: eendracht maakt macht. Churchill en Roose velt symboliseren wijsheid en macht; 'eieren, kuikens en babies: Reusachtige taart voor Eisenhower President Eisenhower viert heden zijn 65e verjaardag in het ziekenhuis te Denver. Hij krijgt o.m. een grote verjaardagstaart, versierd met Ame rikaanse vlaggen. De ruim tweedui zend andere patiënten van het zieken huis zullen van deze taart mee kunnen genieten. De gezondheidstoestand van de pre- ident blijft zich op bevredigende wij- e, zonder verwikkelingen, onlwikke- cn, aldus hebben de geneesheren van Eisenhower Donderdag bekend ge- vruchtbaarheid. De zes bougies willen zoveel zeggen als: mijn man rijdt (als chauffeur) in een wagen met zes cylinders, dus die van een voornaam heer: de voor naamheid van zyn baas straalt op zijn chauffeur en diens vrouw af! De coupons die op kunstige wijze om het lichaam worden gedrapeerd zijn niet goedkoop voor de negerbe volking. Het bezit van veel coupons is een maatstaf voor de welvaart. Heel rijken bezitten wel eens zes tig coupons (waar is de Europese vrouw met zestig jurken?) en het blijkt dat de meest gewaardeerde doeken spoorloos verdwijnen. Die worden zorgvuldig opgeborgen voor heel belangrijke feestdagen. Rijkswaterstaat heeft in Nederland een ware „knalopruiming" gehouden. Met een springlading van 200 kg ge latine en hexoniet hébben deskundi gen een klein gedeelte van de oude stroompyler van 'n voormalige spoor brug in de Nederrijn tussen Rhenen en Resteren opgeblazen. De pijler moest verdwijnen omdat ter plaatse een nieuwe verkeersbrug zal worden geslagen, welke een belangrijke scha. kei zal vormen in de nieuwe Noord- Zuid-verbinding, bij ingewijden bekend als rijksweg no. 12. De foto laat zien hoe een duiker op het punt staat om met een staaf springstof naar de basis van de pijler af te dalen (boven). De foto onderop veilige afstand gemaakt, de oude pij ler in „rondvliegende staat". Aanslag op een chirurg gepleegd Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft Donderdag terecht ge» staan de 25-jarige perser M. L. uit Am sterdam. die ervan beschuldigd wordt op 11 Januari jJ. een aanslag te heb ben gepleegd op de chirurg J. v. G. uit Groningen, toen deze in zijn auto wil de stappen, die voor zijn woning aan het Zuiderpark te Groningen stond. Hoewel verdachte voor de politie een bekentenis had afgelegd, ontkende hij ter zitting pertinent het hem ten laste gelegde. Negentien getuigen moesten in deze zaak gehoord worden. Uit hun verkla ringen bleek, dat de chirurg, toen hij in zijn auto stapte, van achteren werd aangevallen met een zwaar voorwerp, naar achteren greep, waarna een korte worsteling ontstond die eindigde toen zich een jongeman uit de voeten maak te. Het signalement beantwoordde vol ledig aan dat van de aanvaller. De officier van justitie reconstrueer de in een uitvoerig requisitoir de gang van zaken en vond voldoende bewijs geleverd. Hij eiste vijf jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Over verdachte was een zeer ongunstig psychiatrisch rapport uitgebracht. Navo-waarschuwmgssysteem gewenst door Wilson De Amerikaanse minister van de fensie, Charles Wilson, heeft Donder dag verklaard, dat volgens hem de West-Europese landen een verenigd waarschuwingssysteem voor luchtaan vallen nodig hebben, gelijkend op dat van de Verenigde Staten en Canada. Hij zei dit in antwoord op vragen, die hem werden gesteld toen hij in Washington aankwam uit Parijs, waar hij de vergadering van ministers van defensie der N.A.V.O.-landen heeft bij gewoond. Op de vraag naar commentaar op de rede van veldmaarschalk Montgomery van Woensdag, waarin deze pleitte voor een enkel Westelijk opperbevel voor de gehele wereld en integratie van de Westelijke legers, vloten en luchtmachten, zei Wilson, dat hij deze redevoering nog niet gelezen had, doch hij meende, „met alle respect voor Montgomery, dat deze de zaak over drijft". Leerkrachten teleurgesteld over salarisbesluit Het bestuur van het Nederlands Ver bond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs heeft dezer dagen tegenover de ministerraad zijn teleurstelling er over uitgesproken, dat het salarisbesluit L.N.O. 1955 in feite slechts terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari 1955, zulks in tegen stelling met de salariswijzigingen voor andere categorieën, zoals V.H.M.O.-, M.N.O., handelsonderwijs, en inspec tie van onderwijs. Het bestuur verzocht de minister raad alsnog een verdergaande terug werkende kracht te willen bevorderen. Verkoopsontwikkeling eis van de tijd. Tijdens de middagzitting van de eerste dag van het congres van het genootschap voor reclame •eeft dr ir B. Bölger, voorzitter van het ver bond van de Nederlandse groothan del, een inleiding gehouden over „de verantwoordelijkheid van de reclame ten aanzien van de ondernemingen". By het ontwikkelen van nieuwe projecten door nieuwe en nog niet ervaren ondernemingen, is in de prac- trjk dikwijls gebleken, aldus dr Böl ger, dat men onvoldoende aandacht heeft besteed aan het marktonder zoek en zeker aan de meest moderne activiteiten: verkoopsontwikkeling en reclame. Laat het Nederlandse bedrijfsleven zich goed realiseren, dat de grote in dustrielanden in de wereld ons op dit gebied, op enkele uitzonderingen na, straatlengten voor zyn. Wellicht is de oorzaak hiervan te vinden in het feit, dat de Hollandse koopman van oudsher ongaarne aan de weg timmert en voorzichtigheids halve op de achtergrond blijft. Maar dit mag geen reden zyn om deze be perkte visie niet te veroordelen. Markten zoeken, ze verkennen en verkoopsorganisaties vestigen, eist in deze tijd, dat zij gevolgd en ge steund worden door verkoopsontwik keling en reclame. Het is nodig, dat de gezonde on dernemingsgeest, die zich in ons land CONGRES IN AMSTERDAM Voorlichtende functie van de detaillist De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft Donderdag in Amsterdam het reclamecongres 1955 geopend. In zyn openingsrede zei dr. Veldkamp, dat de jaarlijks terugkerende con gressen van het genootschap voor reclame geleidelijk zijn uitgegroeid tot een waardevolle traditie. Zij bewijzen hoezeer het Nederlandse reclamewe zen zich van zyn steeds groeiende verantwoordelijkheid bewust is. „Do verantwoordelijkheid van de reclame, het verantwoordelijkheidsbesef, dat uit de verschillende reclamevormen spreekt, wordt door zeer velen met een, naar wij in aile oprechtheid mogen constateren, critische argwaan be naderd. Gegeven de enorme invloed, die de reclame op het dagelijkse leven en zelfs op de meningsvorm van de moderne mens uitoefent, is deze arg waan schadelijk. Uit het feit dat het genootschap dit probleem ter min of meer openbare discussie heeft willen stellen, mag reeds vooraf de conclusie worden getrokken, dat het verantwoordelijkheidsbesef voor eigen doen en laten in de Nederlandse reclamewereld sterker leeft dan velen zijn geneigd te geloven", aldus dr. Veldkamp. heid en het ïn-trek-zijn van de eigen zaak is de winkelier in belangrijke mate verantwoordelijk voor de arti kel-reclame. Op dit gebied heeft zich een opmerkelijke verandering vol trokken. Waar vroeger prijs, kwali teit en assortiment der verkochte ar tikelen als reclame-bepalende elemen ten hoofdzakelijk afhingen van het geheel zelfstandige inzicht van de winkelier, is hierin door invoering op ruime schaal van het verpakte, ge standaardiseerde merkartikel veran dering gekomen in deze zin. dat de ar- tikel-reclame door de producerende De staatssecretaris sprak voorts over dat onderdeel van de midden stand. waar de reclame zeer sterk op de voorgrond treedt, n.l. de sector van de detailhandel, waarbij hij vooral de grote groep van zelfstandige win keliers op het oog had, omdat met na me hier de reclame voor de eigen zaak zulk een grote rol speelt. Het is im mers gebleken, dat deze zo belangrij ke sector in het distributieproces de betekenis van een doelmatige en ver antwoorde reclame in steeds sterkere mate is gaan inzien. Naast de reclame voor de bekend- ondernemingen zelf voor het meren deel is overgenomen. Daardoor is de betekenis van de eigen artikel-recla me van de winkelier verminderd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat het accent meer is komen te liggen op de voorlichtende functie van de detail list. De detailhandel heeft de verant woordelijkheid voor het adviseren van de consument bij zijn aankopen met inachtneming van diens persoonlijke behoeften en koopkracht. V ertrouwensman. Zo gezien treedt de winkelier op als vertrouwensman voor het pu bliek, doch wie van vertrouwen spreekt kan daarbij moeilijk het begrip verantwoordelijkheid uit sluiten. De detailhandelaar speelt derhalve in de door de producen ten gelanceerde artikel-reclame een zeer belangrijke en veelal be slissende roL Door het op de voorgrond treden van deze zo gevarieerde voorlichtende taak van de detailhandel is de recla me in het middenstandsbedrijf tegelijk op een hoger niveau komen te liggen, daar de eisen van een met kennis van zaken beheerste voorlichting geheel anders liggen dan vroeger bij de een voudige winkelreclame het geval was. Een voortdurende bezinning op de eisen, die aan deze voorlichtende taak gesteld moeten worden en op de nood zaak haar tot verdere ontwikkeling te brengen, is daarbij dringend gewenst. gelukkig manifesteert, ook de weg vindt naar een efficiente toepassing van verkoopsontwikkeling en recla me". Spreker juichte de activiteiten toe in verband met de opleiding van de jeugd en pleitte er voor aan de tech nische hogeschool by de studie in het onderdeel bedrijfseconomie meer aan dacht te besteden aan marktonder zoek, verkoopsontwiltkeling en re clame. Wijziging begroting 1954 van wederopbouw Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van het departement van wederopbouw en volkshuisves ting. Tengevolge van het hierin voor gestelde zal de gewone dienst worden verhoogd met f 3.206.733. De buiten gewone dienst zal worden verminderd met f 983.600 voor wat de uitgaven van aflopend karakteraangaat en met f 10.000.000 voor wat de kapi taalsuitgaven betreft. De invoering van de huurverhoging per 1 Januari 1954 heeft de jaarlijk se bijdrage van het rijk, toegezegd op grond van de financieringsregeling woningbouw 1947-1948, dermate gun stig beinvloed, dat deze in totaal met een bedrag van f 1.000.000 kan wor den verlaagd. Verlaging van de post voorschotten ingevolge artikel 56 der woningwet en kosten van bouw van woningen, wel ke volgens andere rijksregelingen worden gefinancierd, met een bedrag van f 10.000.000 it mogelijk doordat de gemeenten minder beroep op het rijk hebben gedaan tot verstrekken van voorschotten voor de bouw van woningwetwoningen dan werd ver wacht. Actrice liep hersenschudding op Na afloop van een voorstelling voor de militairen van het garnizoen te Appingedam is de actrice Mia Hórna, medewerkster van het Nederlands operette gezelschap uit Amsterdam, tijdens het verlaten van de zaal zo danig komen te vallen, dat zij een hersenschudding kreeg. Zij zal dus voorlopig niet kunen optreden. I|llllllllllilllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||lllll||||||||||||||||||||||||||l||| Een reële macht. „Er is een tijd geweest, dat jj reclame een onbenullig aan- hangsel was van het koopman- schap", aldus dr. ir. B. Bölgen op het congres van het genoot- s schap voor reclame. „Die tijd is voorbij. Wij, ondernemers, heb- ben de reclame leren kennen M als een reële „macht", een in- M vloedrijke factor in het arse- naai van moderne verkoop- techniek. s Wij weten, dat wij deze macht niet missen kunnen maar wij zyn menselijk genoeg om te begrijpen dat wij haar nooit M mogen misbruiken. Aan de re- H clame vakmensen de taak de Nederlandse bedrijfsreclame te brengen op een vlak. waarvan M wij, ondernemers, met trots kunnen getuigen: reclame in Nederland is sociaal, ethisch en H economisch verantwoord. Je uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7