Hartveroverende gastvrijheid van Griekse landbevolking Misdeelde Kind vraagt steun WERELDOMROEP HERDACHT HET TIENJARIG BESTAAN AMERIKAANSE LOOPBAAN VAN NEDERLANDS GELEERDE VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 GRIEKEN HOUDEN VAN HET LEVEN (lil) Olympia, ook in de oudheid, alleen maar heilige plaats Het is een prachtige weg van de grote havenstad Korinthe naar Olym pia, de plaats waar, de oude Grieken eens per jaar hun grote nationale feest hielden, de Olympische spelen. Die weg langs de Noordkust van de Pelopon nesus logenstraft evenals zovele andere in de eerste plaats de bewering dat Griekenland maar over een zeer gering procent goed straatdek zou beschik ken. In de tweede plaats biedt ze onophoudelijk verrassingen, want ze speelt om zo te zeggen met de zee. Een kwartier lang rijdt men door een dor droog landschap met een paar witgekalkte huisjes en wat oude kromme olijfbomen wier bladeren zilverig schitteren in dj zon, dan weer schakelt de chauffeur in de tweede versnel ling en als in een opstijgend vliegtuig verheft men zich langzaam boven het kobaltblauwe water van de Korinthische golf. Rakelings gaat het soms langs de afgrond, want de Griekse kust is steil en grillig. Waar men ook kijkt, voor- of achteruit, diep beneden baaien en inhammen met soms het scherpe silhouet van een vissersboot tegen de zon. Hier en daar liggen men sen te slapen aan'<de kust, alleen bedekt door een dunne deken. In Grieken land kan men in de zomer in de open lucht slapen onder de sterren. Half Athene slaapt op de daken en de landbevolking van Attica stelt de bedden op in de loggia van de huisjes. Georgios Petropoulos, onze chauf feur, gaapt zo nu en dan. Vanochtend om drie uur is hij uit Athene terug gekomen en twee uur later ging hij met ons op weg. De afstanden ifi Griekenland zijn groot, de bergach tige wegen laten geen hoge snelheden toe. Bovendien moet men de Griekse morgens benutten: ze zijn het koele en reine praeludium op een moor dend hete dag. In de kleine dorpen komen de mensen, als ze de gepar keerde wagen en de fotograferende plaats, donkere, schattige Griekse Ollanthoi ontdekt hebben, van overal te voorschijn. Kinderen in de eerste kinderen. Ze vragen om een foto, willen ons adres hebben. Doch ook de volwassenen laten zich niet onbe tuigd. Ze informeren naar onze na tionaliteit en als ze Olandia horen, knikken ze: Kaló Dat betekent zoveel als: In orde! De Grieken heb ben een kennelijke voorkeur voor de kleine landen, die ongevaarlijk z De Engelsen daarentegen zijn hier in verband met de kwestie Cyprus, verre van populair. Een vriend met wie wjj reisden, kreeg in een klein dorp, op zjjn trotse mededeling dat hij onderdaan was van het Britse Empire in zijn eigen taal ten ant woord: No good! De goede man was stomverbaasd en stond op het punt een politieke uiteenzetting over Ker- kyra (zo heet Cyprus op z'n Grieks) té geven, toen de ontdekking dat de barrière van de taal onoverwinnelijk was, hem een hoogrode kleur van nijd bezorgde, die slechts in uitzonde ringsgevallen op het gelaat van de Engelsman verschijnt. Ze verdween weer geheel toen ook hij ondanks alle politieke tegenstel lingen, zijn deel kreeg van de vijgen di.e-een boomgaardbezitter in een mi- nimum van tijd, als een aap -klaute rend tussen de takken, speciaal ten behoeve van ons had geplukt. De gastvrijheid van de Griekse bevolking op het'land is werkelijk hartverove- fend, omdat ze beslist zonder bijge dachten wordt uitgeoefend. Men zegt van de Grieken wel eens dat ze niets voor niets doen en in de grote stad, vooral in de havensteden als Patras en Piraeus, mag die bewering niet zonder grond zijn, op het platteland, d.w.z. in de bergen, treft men keer op keer een gulheid van geven aan, zoals men die bijna nergens in Europa meer vindt. Die gaven ontroeren des te meer, omdat ze van de armoede gegeven worden. Want de dorpjes in de bergen en langs de kust tonen een smette loos wit gelaat, vaak liefelijk met bloemen versierd, doch in die keurig gekalkte huisjes is het spook van de armoede voortdurend aanwezig. Wat mag de Griek ook verwachten van zijn land, dat voor het grootste deel uit dorre, met macchia begroeide bergen bestaat, die slechts hier en daar voor de druiventeelt geschikt zjjn en waar vruchtbare vlakten uit zonderingen zijn? Groots en toch liefelijk zijn de ber gen temidden waarvan Olympia ligt. Hoe dieper men er in doordringt, langzaam stijgend, hoe meer men Komen de Finse gevangenen ook terug uit Rusland Het (onafhankelijke) Finse dagblad „Helsingin S'onomat" meldt, dat de zich in de Sowjet-Unie bevindende Finse krijgsgevangenen en burgers naar hun land terug gezonden zullen worden, wanneer de terugkeer van hun Duitse lotgenoten voltooid is. Vol gens het blad worden hiervoor op het Finse ministerie van buitenlandse za ken en op de ambassade van Finland te Moskou voorbereidingen getroffen Reporter Gmis Weit zei aan de vis sershaven van Spakénburg in ge sprek met een inwoonster voelt, dat men hier, bjj de samen vloeiing van Alpheios en Kladeos, oeroude, heilige grond betreedt. Men moet zich Olympia niet voorstellen als een dorp, ook in de Oudheid, 1000 jaar v. Chr., was het alleen maar een heilige plaats met tempels voor de Olympische Zeus en een groot aantal gebouwen ten behoeve van de trai ning der athleten en het houden der wedstrijden, die oorspronkelijk drie, later vijf dagen duurden. Met eerbied bedenkt men dat al wat men hier aan overblijfselen ziet, voornamelijk het werk is van de Duitse archeoloog, Prof. Curtius, die hier in de jaren 1875'81 meer dan 13.000 bronzen en 30 beeldhouwwerken aan het licht bracht. De zuilen van de machtige Zeustempel staan als uitgebrande kaarsen overeind, van de andere ge bouwen liggen de kapitelen geknakt. Groot puinveld. Olympia is een groot puinveld, waarvan de natuur langzaam weer bezit neemt. Het bouwmateriaal dat hier werd gebruikt was zandsteen van eigen bodem en het geeft een minstens zo boeiend effect als de vreemde marmersoorten waarmee el ders de tempels werden gebouwd. In het heilige dennenbos dat het geheel omgeeft en dat nu als toen een pem trante harsgeur verbreidt, ziet me nog de zuilen, waarop eens de beelti nissen der Olympische overwinnaai stonden, d.w.z. zij die drie jaar acl tereen de zege hadden behaald en a dus de gunst der goden verworvei Pindarus zong hun een loflied to Euripides ging te keer tegen de atl leten, die zich in hun. jeugd sierade voelen van het land, maar wier oude: dom zuur is. Het gaat, zo zegt h met hun roem als met een versletf jas. De tpd nam hun beeltenissen we; Oeroud puin ligt zilvergrijs in t blakerende zon. Doch ook hier overal elders bevangt ons de ontro< ring over de feilloze intuïtie, waa mee de oude Grieken het heilige, d: in het landschap zelf aanwezig vva wisten te ontdekken om er hun he lïgdom voor de gouden te bouwen. WILLEM ENZINCI Jonsen verdronken in Rotterdams zwembad. De 16-jarige magazijnbediende W. I uit Rotterdam is gisteravond bij hi zwemmen in het overdekte bad aan c Willem van Hillegaersbergstraat ve dronken. Een vriend, die hem mist zag hem op de bodem van het zwer bad liggen. De drenkeling werd uit h< water gehaald en direct werd kuns matige ademhaling toegepast. Mf slaagde er niet in de levensgeesten c te wekken. Hongaren vluchtten naar Oostenrijk. Twee Hongaren zijn er Woensdag avond in geslaagd de Oostenrijkse grens te overschrijden. Een derde Hon gaarse vluchteling moesten zij zwaar gewond achterlaten. Hij werd in het prikkeldraad gevangen, nadat een landmijn was ontploft. Toen dit ge beurde richtten de Hongaarse grens wachten zoeklichten op de plaats van de explosie en opende het vuur op de vluchtelingen. De twee ontsnapten zijn onderwijzers. Zij hebben zich bij de Oostenrijkse politie te Guessing aan gemeld en verklaarden, dat hun mak ker, die zij moesten achterlaten, aan beide benen zwaar gewond was. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER Belangrijke goodwill-missie Het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereldomroep heeft Don derdag Prins Bernhard het beschermheerschap van de stichting aange boden ter gelegenheid van het feit, dat tien jaar geleden de na-oorlogse wereld-uitzendingen begonnen. Tijdens een bijeenkomst in het raadhuis te Hilversum overhandigde de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. A. J. d'Ailly, de prins een oorkonde, luidende: Heden de dertiende Oc tober 1955 heeft het bestuur van de stichting Radio Nederland Wereld omroep, ter herdenking van het feit, dat vandaag tien jaar geleden de na-oorlogse Werelduitzendingen begonnen, het beschermheerschap der stichting aangeboden aan Z.K.H. de prins der Nederlanden, wiens toege wijde arbeid tot versterking van de plaats van Nederland in een vrije, vreedzame en vruchtbaar samenwerkende wereld een aansporing bete kent voor allen, die hetzelfde doel nastreven". Nadat hij de oorkonde in ontvangst had genomen, hield de prins een toe spraak, waarin hy o.m. zeide: „Wanneer ik zeg, dat ik het be schermheerschap van de Stichting Ra dio Nederland Wereldomroep gaarne aanvaard, dan is dat meer dan een gemeenplaats. De wereldomroep spreekt in het Nederlands tot Neder landers over de hele wereld. Zeelieden, ver van het vaderland, houden het contact met „thuis". Maar in het bijzonder denk ik hierbij aan de tienduizenden emigranten, die sinds de oorlog ons land hebben verlaten om in verre landen een nieuw leven op te bouwen. Zij kunnen door het contact met de Wereldomroep gesteund worden in de grote moeilijkheden, die een aanpas sing aan zo heel andere levensomstan digheden nu eenmaal met zich mee brengt. Zij kunnen en zullen een soort van economische voorposten zijn mits zij het gevoel hebben dat zij niet verge ten en afgeschreven zijn, zodra hun boot de Nederlandse kust verlaten heeft. Op dit punt gebeurt er nog te wei nig. Maar de Wereldomroep doet hier wat zij kan. En dat is veel. De Wereldomroep richt zich ook tot de buitenwereld. In vijf vreemde ta len worden de geestelijke, culturele, economische en sociale aspecten van Nederland belicht. Daarmede wordt een wel heel be langrijke goodwill-missie verricht. En die heeft succes ook. Als men in de jaarverslagen bladert, blykt dit De ambtelijke pensioenen en de algemene regeling Oplossing gezocht in beperkte cumulatie De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is volgens de N.R.C. niet tot on derlinge overeenstemming gekomen over de vraag, op welke wijze do ambtelijke pensioenen aangepast die nen te worden aan het komende ouderdomspensioen. De meerderheid van de vertegenwoordigers Is echter accoord gegaan met een oplossing, die er in voorziet, dat slechts een beperk te cumulatie van de beide pensioenen tot. stand komt, die afhankelijk is van het aantal dienstjaren, dat de ambte naar heeft bereikt. Volgens het aanhangige wetsont werp gaat het bodempensioen uit van een aanspraakopbouw van 50 jaar. Het ambtelijk pensioen is echter ge baseerd op een diensttijd van 40 jaar. Wanneer nu een ambtenaar inderdaad 40 dienstjaren heeft, zou zijn gewone pensioen gekort worden met een be drag. dat overeenkomt met vier vijf den van het bodempensioen. Heeft een ambtenaar 25 dienstjaren, dan wordt zijn pensioen slechts gekort met een bedrag, dat overeenkomt met de helft van het bodempensioen. De centrale commissie heeft twee vergaderingen aan het vraagstuk ge- 1 en de kwestie besproken op basis van een door de regeringsvertegen woordigers ter tafel gebracht voor stel. Aan de commissie-Van Poelje tot wijziging van de Pensioenwet is nu opdracht gegeven een wijziging in deze zin van de Pensioenwet voor te bereiden. Ernstig verval van de koepel van de kerk van Santa Maria del Fiore in Florence heeft een legertje werklie den in beweging gébracht om de no dige herstelwerkzaamheden uit te voeren. Eén van de grootste moeilijk heden bij dit werk was het naar be neden transporteren van de grote bol en het enorme kruis, die eeuwenlang de weersinvloeden hébben getrotseerd op de 117 meter hoge hoofdkoepel van de kathedraal. Op de foto ziet men hoe werklieden angstwekkend hoog boven de straten van Florence, de bol en het kruis ge reedmaken voor de tocht naar bene den. Er zal een nieuwe zetel op de koepel worden gemaaktwaarna het grote gevaarte terug op zijn plaats komt. heel duidelijk uit de daarin opgeno men bloemlezing van reacties uit de meest verschillende landen op deze uitzendingen, zowel als op de trans criptieprogramma's, die door de We reldomroep geheel gereed aan buiten landse stations worden geleverd. Kort formulerend kan men zeggen, dat de Wereldomroep een belangrijke steen bijdraagt tot de toenadering tus sen de volkeren. Wie eenmaal doordrongen is van het feit, dat deze wereld éen zal zijn of n i e t zal zijn, kan niet anders dan op die weg voortgaan. Natuurlijk nuchter en practisch, maar volhar dend, alle moeilijkheden en critiek ten spijt. Dat doet ook de Wereldomroep. En in de loop van deze 10 jaren is de waardering voor wat zij in het belang van Nederland presteert, steeds toege nomen. Gelukkig nadert het zendervraag- stuk, als ik goed ben ingelicht, zijn oplossing. Nu nog een economischer huisves ting en dan zal dè Wereldomroep zich geheel kunnen geven aan haar mooie en zo belangryke opdracht". PROFESSOR J. WATERINK 65 JAAR Een mensenleeftijd op de bres voor kind, school en kerk (Van een bijzondere medewerker) Aan de rand van het Amsterdamse Vondelpark, waar het verkeer over het alweer oude viaduct raast, stappen kinderen vaak in groepjes een somber gebouw binnen, waarvan zij de naam noch kennen noch kunnen uitspreken. Het. ietwat forse gebouw in de Vossiusstraat dezelfde stille straat waar minister Zijlstra woont heet: Paedalogisch Instituut. In de hoofdstad voegt men daar dan aan toe: van professor Waterink. Zéér veel is er waarmee deze professor van de Vrye Universiteit zich heeft bezig gehouden en nog bezighoudt. Maar het kind en het verkeer, twee altyd ac tuele onderwerpen, boeiexr hem in hoge mate. Ten behoeve van het eerste heeft hij het toevluchtsoord voor het onevenwichtige neurotische kind inge richt. Daar past men ten bate van het kind de paedologie toe, de wetenschap van de normale en abnormale psychi sche ontwikkeling van dat kind." De kinderziel is een domein dat deze zoon van feen godsdienstonderwijzer ten volle doorvorst. Het verkeer, waarvan hij de psychologische perikelen gaar ne ontleedt, gaf hem in Amerika en Afrika, maar in het bijzonder in Am sterdam, studiemateriaal te over. De verkeersstroom van de Van Baerlestraat naar de Overtoom is symbolisch voor de carrière van de Overyselse jonden, die op 20 October 1890 geboren werd in Nieuwleusen, waar zijn vader voorganger was by de Gereformeerde kerk. Niet in Nieuwleusen, maar in Ber- ff— en leger van bijna 400.000 strij- f~* ders' staat gereed om vandaag de grote aanval op het Neder landse volk te beginnen, liet is een enthousiast en vasthoudend leger, dat stellig besloten is de overioinning te behalen. Wij gun nen het de victorie nog graag ook en wij zijn allen be reid ons volledig te laten inpalmen. Want dè over winning betekent, dat meer dan f 1.200.000 inge zameld zal ivorden door de bijna IfOO.OOO schoolkin deren die op stap gaan om de kin derpostzegels te verkopen die dit najaar weer uitge geven worden. In 1914 bedroeg de netto-opbrengst f 24-000; in de loop der jaren liep dit bedrag op, tot dat in I.954 mei f 1.200.000 een re cord bereikt werd. De schooljeugd staat thans aange treden om dit re cord te breken. Van elke postzegel die men koopt, gaat de toeslag in de grote pot, die verdeeld 1 vordt on der de vele honderden kindertehui zen en verenigingen van alle gezind ten. die zich bezig houden met de verpleging en verzorging van het misdeelde kind. .Door het kind, voor het kind"! luidt het motto, waaronder de actie gevoerd wordt. Voor het misdeelde kind. dat wil zeggen voor de vele kinderen, die tot herstel van gezond heid in koloniehuizen zijn opgenomen voor lichamelijk gebrekkige kinde ren; voor dove en doofstommeen voor blinde jongens en meisjes; voor verwaarloosde kinderen. Voor de jeugd, die door huiselijke omstandigheden, zoals ziektekrank- GRO£Af ROCO PA ARS gentheim is de loopbaan van deze toe komstige hoogleraar begonnen. In laatstgenoemde plaats arbeidde Wa terink Sr. toen de jongen naar school moest. De dichtstbijzijnde Christelijke school was in Hardenberg, een dage lijkse wandeling van anderhalf uur, heen en terug. Het was prof. H. Bavinck, die ds. Waterink in 1918 adviseerde zich via een theologische promotie te wijden aan de psychologie. En wéér zag de V.U. hem als student. Jan Waterink werd cum laude doc tor. OPEN HART. Professor Jan Waterink is de „pro fessor van het Koninklijk huis". Zijn boeken, die in het teken van Oranje staan, ztfn daarvan een sprekend ge tuigenis, zo men dit nog niet zou we ten. Hy is zeer bevrind met prins Bernhard. De Koninklijke familie luistert gaarae naar zijn adviezen als paedagogiscn adviseur. Een man met contacten in de hoog ste kringen des lands en onder de hef- 'e des volks. Een „sclf-made" man, die een bijna Amerikaanse loopbaan ach ter de rug heeft, die zelf nimmer vergeet hoe zijn vader heeft ge zwoegd om hem te kunnen laten studeren, die vóór alles en altijd temidden van de realiteit van het leven staat en daar dan in het bij zonder zijn hart openstelt voor het kind. Niet zonder reden zegt men in het Paedalogisch Instituut, dat de „prof." er een eer in stelt om het moeilijkste kind op zyn gemak te stellen. En als hij daarin slaagt, dan is hijzelf vader lijk èn kinderlijk blij. zinnigheid of straf van de ouders, niet thuis verzorgd kan worden, voor de jongens en meisjes, die geestelijke afwijkingen hebben of al met de politie en de rechter in aan raking gekomen zijn. Kortom voor al de Nederlandse kinderen, die bij hun opvoeding een verzorging, de steun en de hulp no dig hebben van de verenigingen en instellingen, die zich hun lot hebben aangetrokken, en die vaak alleen met de grootste financiële krachtsinspan ning hun zegenrijke arbeid kunnen blijven vervullen. Wanneer een gezonde jongen of et 1 gezond meisje, recht van lijf en leden, met een ge lukkige twinkeling in de ogen en met een verlangend hart een bestel ling op de nieuwe kinderpostzegels probeert los te krijgen, dan stel le men dit kind en daarachter die kinderen die er zo veel slechter aan toe zijn, niet teleur De verkoop van deze zegels zal du ren tot en met IS Januari 1956. De ontwerpen zijn van de heer S. L. Hartz te. Haarlem, die ook alle tekst en 1 oaarde-aandui- duigen heeft ver- zorgd. De zegels zijn uitgevoerd in 2 kleuren koper- i diepdruk. Voor de frankering blijven ze tot en met 31 December 1956 gelig. De waarden voorstellingen en hoofdkleuren zijn: 2 3 ct., Wil lem van Loon, ge schilderd door Dirck Dirckz. Sant voort, 1610-1680groen; 5 3 ct. Jongensportret, geschilderd door Ja cob. Adriaansz. Backer (1608-1651) rood; 7-4-5 ct., Meisjesportret, van een onbekende Zuid-Nederlandse meester, bruin; 10 5 ct., Philip Huygens, geschilderd door Adriaan Hanneman (1601—-1671)blauw; 25 Professor J. Waterinkdie op 20 -+- 8 ct., Covs'ant'.jn Hnygens. geschil. October de 65-jarige leeftijd hoopt te derd door Adriaan Hanneman, (1601 bereiken, naar een portret van Jac. 1671), paars. I Eriks te Laren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5