Wat zal het Oranje-team Zondag tegen Rode Duivels laten zien JIMMY BROWN als politie-chef boeien SPORT EN WEDSTRIJDEN DURABLE FR0V1NÜIALR VBBTTWVW XJ0URAJ7T VRIJDAG 14 OCTOBER 1953 NEDERLAND—BELGIË IN ROTTERDAM In derby der lage landen spelen nu weer gelijkwaardige tegenstanders (Van onze sportredacteur) NEDERLANDBELGIË, de derby der lage landen! In de lange historie van de interlandwedstrijden, die ons land speelde, hebben vooral de duels tussen het Oranje-team en de Rode Duivels een magische aantrekkings kracht uitgeoefend op de honderdduizenden voetballiefhebbers in Neder land en België. En ook Zondag weer, als de strjjd tussen de beide nationale elftallen ln het Rotterdamse Feyenoord-stadlon voor de zoveelste maal be gint, zullen de tribunes tot barstens toe gevuld zjjn, terwyl talloze enthou siaste luisteraars zich om hun radio-toestel zullen scharen. In de afgelopen jaren is de Nederlandse top-selectie wel eens met veel minder kans aange treden tegen het roemruchte team der Belgen. By een ieder zal het nog vers ln het geheugen liggen, dat ons vaderlandse voetbal in vergelijking met an dere landen enkele jaren geleden in een angstwekkende impasse was ge raakt. Maar dank zij de invoering van het semi-professionalisme begon het vorig jaar al te dagen aan de voetbal-horizon. Men kon weer eens overwin ningen waaronder een frappante 41 zege op de Zwitsers in de sta tistieken van de Nederlandse sport verwerken. Ook de geestdriftigste op timist zal er echter niet van overtuigd zjjn, dat de overwinningen van ons nationale elftal in het a.s. seizoen ln snelle opéénvolging als rijpe pruimen van de voetbalboom zullen vallen, maar een feit is het, dat Nederland te genover landen als Zwitserland, Noorwegen, Denemarken en België nu reeds een gelijkwaardige tegenstander kan zyn. In het vorige seizoen konden de Ne derlandse voetballers de schaal tegen de Rode Duivels al in evenwicht hou den. In de wedstrijd tussen de beide teams ln het begin van dat seizoen dreigde ons nationale elftal aanvan- kelyfc verpletterd te worden, maar het liep tenslotte uit op een nog zeer be nauwde zege (43) voor onze Zui derburen. Maar in de return-match waren de bakens toch al enigszins verzet. Niet langer was alleen het Belgische team aan het woord. Welis waar was de overwinning ook dit maal met uiterst gering verschil (1 0), maar aangezien Coen Dillen de maker van deze treffer was, kwam de zege nu terecht bij het Oranje elftal. Stelt men nu de vraag welke re sultaten de wedstrijden van dit seizoen zullen opleveren, dan sta- Selen de vraagtekens zich direct uizenhoog op. Zelfs by wedstrij den, waarbij óf België óf Neder land met veel minder kans het veld betrad, heeft men nooit vol komen zeker de overwinning van één der teams lcunnen voorspel len. En vooral nu beide tegen standers zoals momenteel de papieren liggen volkomen aan 1 niemand wagen. lig heden Is iedere voorspelling een gokje. Meer dan bij andere duels treedt hier de ze- gedrang op de voorgrond, het geen maar al te vaak tot nerveus spel aanleiding is geweest. Deze factor vermengd met het prestige van beide landen en de sfeer ln en rond de wedstrijd ook het publiek spreekt 'n (daverend) woord je mee maakt iedere voorspelde uitslag onzeker. Ondertussen is het een niet te ver waarlozen feit, dat de Belgen, die overigens nu reeds vijf interland wedstrijden achtereen hebben verlo ren, in dit seizoen een voorsprong hebben op het Nederlandse team. Want terwijl het Oranje-elftal alleen, maar een lusteloos gevecht streed met de Engelse tweede divisie-club Fulham (30 voor Nederland), had den onze actieve Zuiderburen al twee interlands op hun naam. In Praaj kregen de Belgen een duidelijke 5i nederlaag te slikken tegen Tsjecho Slowakije en in het enorme stadion van Boekarest werd de tweede Belgi sche nederlaag, ditmaal opgediend door Roemenië, een feit. Ondanks het negatieve resultaat van deze duels, heeft het team van de Rode Duivels toch nu reeds de nodige routine op gedaan, terwijl de Belgische keuzè- commissie bovendien meer gelegen heid had een uitgebalanceerd elftal te formeren. Niettemin heeft ook de Nederlandse keuze-commissie een ploeg samenge steld, die moeilijk door een betere te vervangen is. Voor de voorhoede heeft men over een groot aantal vrij wel volkomen gelijkwaardige spelers de beschikking gehad. Daarom is de opstelling van Bosselaar van Feijen- oord als rechtsbuiten voor velen waarschijnlijk nog een verrassing ge weest. Een Huis bijvoorbeeld had men veel meer kans gegeven, maar aan gezien het debuut van deze speler te gen Fulham toch niet heeft voldaan, heeft men tenslotte de voorkeur ge geven aan de 19-jarige Bosselaar, die daarmee voor het eerst in het natio nale team zal opereren. In het inter nationale voetbal heeft hij overigens zijn sporen wel reeds verdiend, want vele malen behoorde hij in het Neder lands jeugdelftal tot de uitblinkers. Min of meer een verrassing was ook de opstelling van de Fortuna- speler Bram Appel, die vooral in de Franse club Reims triomfen heeft gevierd. In 1949 had hij het Oranje shirt al één keer om de schouders. Appel, die als aanvoerder in de wed strijd tussen onze in het buitenland spelende beroepsvoetballers en de Franse profs in 1953 (21 voor Ne derlands van zich deed spreken, is een doorzetter en wordt door sommi gen zelfs een „stormram" genoemd. Het is niet denkbeeldig, dat de keuze commissie aan dit type speler voor een wedstryd tegen België meer waarde hecht, dan aan Jan van Roes- sel, die weliswaar wat meer gesle pen spel laat zien, maar die toch ook meer afwachtend is. Brooymans, die Zondag voor het Noorse schaatsenrijders voor Olympische winterspelen. De Noorse schaatsenrijdersbond heeft de richtlijnen vastgesteld vol gens welke de hardrijders gekozen zullen worden voor deelneming aan de olympische wedstrijden te Cortina. Op grond van de prestaties van het vorig jaar kunnen de volgende rijders thans reeds zeker van de uitzending zijn: Knut Johannesen, Hroar Elve- nes, Roald Aas, Hjalmar Andersen en Alv Gjestvang. Uit de overige candidaten zal de Noorse bond begin Januari een keuze doen. het eerst het oranje-shirt over de schouders zal laten glflden, heeft in het elftal van Willem II al bewezen een verrassend be langrijk aandeel ln de opbouw van de aanval te kunnen leveren en verdient daarom zijn linksbin nenplaats. Op de linkervleugel laat ook Clavan zijn kunnen weer eens zien. Voor rechtsbinnen De Bruyckere zal men moeilijk een betere voetballer kunnen vinden, of good old Wilkes zou beschik baar moeten zijn. Over de keeper (De Munck), de achterhoede (Wiersma en Kuys) en de mld- denllnle (Schaap, Van der Hart en Klaassens) hoeft men niet de discussiëren: er is momenteel in ons land geen betere te vinden, De Belgen Ook bij de Belgen was de samen stelling van de voorhoede een pro bleem. Dat probleem kwam het dui delijkst tot uiting, doordat de keuze commissie voor de strijd tegen Neder land Coppens boven de populaire Mer- mans verkoos voor de middenvoor- laats. Naar onze mening zal deze oppens tegenover de geroutineerde Van der Hart niet veel kunnen ver richten. Daarom is het gevaarlijkste spel van de Belgen dan ook van de vleugels te verwachten, waar de snel le en hardschietende Jacquemyns en Orland de buitenplaatsen bezetten. Met deze buitenspelers is de kans niet gering, dat de binnenspelers, Rey- niers en Mathonet, die na een lange afwezigheid weer acte-de-présence geven in het nationale team, een ge vaarlijke rol gaan spelen. Voor kee per (Gernaye), achterhoede (Dries en Van Brandt) en middenlinie (Huys- mans, Carré en Mees) geldt hetzelfde als de woorden, die wij aan de Neder landse defensie en middenlinie wijd den. Ook hier zal men moeilijk bh de huidige stand van zaken een betere opstelling kunnen krijgen. 46. Een mens kan een bekwaam directeur van een brand- kastenfabriek, maar daarentegen géén held zijn. Toen meneer Slotemaker ln het Leidsebosje eensklaps zo ruw werd toegesproken door een vreemde man met een ta melijk ongunstig uiterlijk, toen begon zijn hart in zijn keel te bonzen. „W-wablie£?" vroeg hij stotterend.. De andre was even naast hem komen lopen. „Je verstaat toch wel Hollands", beet deze hem toe. „Je hebt ln de man, die je daarnet bent tegengekomen niet degene herkend, die je moest herkennen. Knoop dat goed ln je oren. En nóg een goeie raadl Ga zo gauw mogelijk naar huls en steek je domme neus niet langer in zaken, waar mee je niks te maken hebt. En doe nou wat wij je zeg gen, vorodat je je haren uit de kop trekt van de spijt niet naar ons te hebben geluisterd". Daarna had de man zich zonder te groeten omgedraaid en was in een om mezien verdwenen, meneer Slotemaker achterlatend in een staat van grote opwinding. Het liefst zou deze een taxi hebben aangeroepen, die hem regelrecht naar het Centraal. Station zou hebben gebracht om de eerste de beste trein naar Dordrecht te nemen, maar aan de an dere kant kon hij toch zijn auto en zijn koffer niet zo maar in Amsterdam achterlaten.... Met een rood hoofd van opwinding rende meneer Slotemaker door de Leid- sestraat naar het Koningsplein. NEDERLAND. DE MUNCK (Fortuna '54) VAN DER HART KUYS (Fortuna'54)) (N.A.C.) KLAASSENS (V.V.V.) BROOIJMANS (Willem H) APPEL CLAVAN (Fortuna '54) (Sch. Holl. Sp.) COPPENS JACQUEMIJNS (Beerschot) (Union St. Gilloise) REYNIERS (R.C. Mechelen) HUYSMANS (Beerschot) CARRfi DRIES (F.C. Luik) (Berchem Sport) GERNAYE (Oostende) BELGIË. RESERVES: NEDERLAND: Feyt (Willem H); Kerkum (Feyenoord); Brusselers (P.S.V.); Schouten (Feyenoord). BELGI: Dresen (Lierse S.K.)DIriecx (Union St. Gilloise)Van Kerkho ven (Daring); Mermans (Anderlecht). WIERSMA (P.S.V.) SCHAAP ('t Gooi) DE BRUYCKERE (Willem H) BOSSELAAR (Feyenoord) ORLANS (La Cantoise) MATHONET (Standard Luik) MEES (Antwerpen F.C.) VAN BRANDT (Lierse S.K.) Late poging om kt Kanaal over te zwemmen gelukt De 85-jarige Amerikaanse Floren ce Chad wick is er in geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrjjk ln 13 uur. 55 min. over te zwemmen. Gedurende haar tocht had zij kip, biscuits, vitaminentabletten en op wekkende drankjes tot zich genomen. Strijd om de Europese voetbalbeker voortgezet. Woensdagmiddag zijn weer enkele wedstrijden gespeeld voor de compe titie om de Europese voetbalbeker. Gwardia (Polen) werd ln eigen land verslagen door het Zweedse Djurgar- den (14) en ln Belgrado heeft het Joegoslavische Partizan met 52 van de Sporting Club Lissabon gewonnen. Tenslotte heeft Real Madrid in een thuiswedstrijd afgerekend met de Zwitserse club Servette (50). Zowel Djurgarden als Partizan en Real Madrid hebben zich hierdoor in de kwart finales geplaatst. Zatopek komt in Melbourne op twee nummers uit. „Locomotief" zal Marathon en 10.000 m lopen. De drievoudige Olympische kampioen de Tsjech Emil Zatopek, zal tijdens de Oympische Spelen te Melbourne slechts op twee nummers uitkomen en wel op de 10.000 meter en de Ma rathon.» Zatopek heeft dit aangekondigd In een interview met de athleet Chris Chataway voor de Britse commer ciële televisie, waarvan Chataway commentator is. „Ik ben niet snel genoeg voor de 5000 meter", ver klaarde Zatopek „Ik loop het liefst de Marathon" voegde hij er aan toe, „daar geniet ik van"Dit jaar had Zatopek niet aan Marathon-races kunnen deelnemen omdat zijn ploeg hem nodig had voor de 5000 en 10.000 meter. Bekercompetitie waterpolo. In de voorronde van de hekercom petitie van de K.N.Z.B. werd het eer ste zevental van de Bruinvis uit Sas van Gent ingedeeld met de volgende zeventallen: Surea I (Breda), T.Z.V. I (Tilburg), Rotterdam H eh V.Z.V. Vlaardingen) Schaakwedstrijd. In het Volkshuis te Gent speelden een aantal schakers van Axel, Ter- neuzen en Sluiskil een wedstrijd tegen de organiserende vereniging „Jean Jaures" uit Gent. De voorzitter van >,J..J." de heer P. Quintyn, opende met een geestige speech dit kamp. Dit kwam tot uiting in de uitslag 20%8%. Na de kamp werd door de heer Quintijn aan beide der deel nemende ploegen een beker overhan digd. Molijn elfde speler in Nederlands jeugdelftal Als elfde speler voor het Neder lands jeugdelftal, dat Zaterdagmid dag op het terrein van N.A.C. in Bre da tegen het jeugdelftal van België uitkomt, is aangewezen Molijn van Feyenoord. Mogelijk zal de opstelling van de voorhoede enigszins worden gewijzigd. Zatopek blijft lopen maar gaat aan ophouden denken Tsjech voorspelt Pirie een grote toekomst De Tsjechische athleet Emil Zato pek, die in het White City-stadion op de 10.000 meter door de Britten Pirie en Norris werd verslagen, Is naar aanleiding daarvan door verscheidene Londense bladen geïnterviewd. Zato pek gaf als commentaar, dat hy zou blijven lopen, maar dat er wel reden was om eens te overdenken, wanneer hij er mee zon ophouden. De 33-jarige Zatopek die juist de zer dagen te kennen heeft gegeven, dat hy by de Olympische Spelen te Melbourne op de 10.000 meter en de Marathon wil uitkomen, zei over Pi rie: „ik ben er van overtuigd, dat hy een grote toekomst heeft en ik ver wacht, dat hy als eerstvolgende by- zondere prestatie myn wereldrecord op de tien kilometer zal verbeteren". Even nadenken De volgende opgave luidt: Probeer de punt van deze pyramide naar bo ven te draaien. Maar U mag niet meer dan drie rondjes verschuiven. De kruiswoordpuzzle moest als volgt opgelost worden. (Advertentie) Breiivol FEUILLETON „Schrik niet, omdat ze niet wil de, dat hij er achter kwam, dat wij het op zijn geld gemunt hadden. Voor het geval ik zou toestemmen ln een huwelijk, snap je. De arme, gevoelige jongen zou de zenuwschok nooit te boven zijn gekomen, als hij ontdekt had, dat ik hem om zijn geld trouwde. En dan zou er nooit zo'n grote en gelukkige familie zijn gekomen, als zij verwacht en ver langt en waarop zij denkt recht te hebben". „Alle mensen. Maar waarom stemde jij toe, in die bedriegerij?" „Omdat ik het eerst niet door had. Vader zag aanvankelijk ook geen kwaad in haar voorstel. Hij wilde het spelletje spelen in de hoop, dat ik Peter wel aardig zou vinden. En in dit geval, zo rede neerde hij, zou niemand schade worden berokkend. De stakker kon toch ook niet weten, dat Peter zo'n pechvogel is en iedereen meesleep! in zijn ongelukkige escapades". Een verdwaald briesje blies Clau dia's haren in de war en een zijde- door TERRY DEAN achtige lok tegen Dicks wang. Het was alsof ze hem verlangend lief koosde. Na een ogenblikje zwijgen zei hij: „We kunnen het hem nu nog wel vertellen. Je hoeft je belofte niet te verbreken als je dat niet wilt. Na het dinertje zal ik hem de hele situatie uitleggen". Met een driftig gebaar gooide ze een kiezelsteentje in de vijver. „Waarom is ze niet mensenlijker Waarom moet ze er altijd op staan, dat de wereld draait zoals zij het wil, zonder dat ze rekening houdt met het verdriet, dat ze daarmee anderen bezorgt?" „Omdat het geld haar een macht heeft gegeven, die ze niet waard is. Als jouw vader zo meedogen loos was als zij, zou hij de meest gehate, maar ook de rijkste man in het land zijn. En jij een allerake ligst bedorven schepsel". Claudia draaide zich om. Het maanlicht gaf haar een vreemd, bijna spookachtig aanzien. „Alzo. Dank je vriendelijk. Ik vraag me af, wat zoveel geld van jou gemaakt zou hebben. Jij bent aardig zeker van jezelf. Verwend jochie". Dick lacht© en greep haar hand. „Gelukkig is het niet zover geko men. En wat de verderfelijke in vloed van het geld betreft, daar van zul je zeker geen last hebben als je met mij trouwt". Die opmerking ontlokte haar een glimlach. „Ik denk, dat dit de eerste keer in de geschiedenis is, dat een meisje blijmoedig een toe komst van- geluk, zorgen en hard werken tegemoet ziet". Hun twee schaduwen smolten sa men met de zwarte schaduw, die een boom op de grond wierp en voor één opwindend ogenblik ver gaten zij alle vrees, toen hun lip pen elkander raakten. Het gaf hen moed samen te zijn en in deze vriendelijke duisternis viel het moei lijk te geloven, dat er een kracht ter wereld bestond, sterk genoeg om hen te scheiden en te dwingen, ieder een eigen weg te gaan. Ma-ar tante Cecilia deed haar ui terste best om een einde te maken aan deze romantische nonsens, zo als ze het noemde. Met haar aan geboren onwankelbare geloof in dat ene denkbeeld dat werkelijk een obsessie voor haar geworden was legde ze Claudia een stapel kranten knipsels voor en bewees daarmee zwart op wit zoals ze zei dat negentig procent van alle echtschei dingen hun oorzaak vonden in eco nomische moeilijkheden. „Men kan gemakkelijk leren op te trekken met de een of andere rare kwast, zolang je kleren goed zijn en je maag vol is. Voldoende eten en een behoorlijke verschijning zijn voor een goede gezondheid en een rustig gemoed de belangrijkste grondstof fen. Onder die omstandigheden kan men de fouten van een man of een vrouw over het hoofd zien of goed keuren, maar" gebrek aan geld, m'n lieve kind, kan versperringen op werpen zo hoog en verraderlijk, dat geen mens ze kan overwinnen". Terwijl ze de kranten keurig op een stapeltje zocht en haar woor denstroom niet liet onderbreken door de toebereidselen, die Claudia voor het feestje trof, plofte Cecilia op een ruststoel neer. Mathilda was binnengekomen om haar te kleden. Ze was ook al weer weggegaan, maar Cecilia bleef, steeds maar pratende... Claudia wilde er bij deze gele- fenheid zo aardig mogelijk uit zien. e had succes, want ze was wonder lijk mooi, in haar bijna klassiek ge drapeerde avondjapon, die geraffi neerd om haar sierlijke figuurtje viel. De japon was eigenlijk maar heel eenvoudig, maar de dunne stof waarop roestbruine blaadjes ge borduurd waren, die juist tevoren op de rok en het lijfje leken te zijn neergedwarreld accentueerde nog haar toch al zo gracieuze be wegingen. Claudia droeg eenzelfde blaadje in het haar. En zelfs volgens de stij ve tante Cecilia zag ze er uit als een blauwogige, uit de wolken ge boren, engel. „Je zou in die jurk kunnen trou wen", merkte Cecilia mèt hoorbare tegenzin op. „Ze zal je een aardige duit gekost hebben. Hoe ben je van plan in de toekomst aan die buiten sporige smaak tegemoet te ko men... „Deze japon", viel Claudia haar, over haar schouder de kwaadaardi ge opmerking beantwoordend, in de rede, kostte mij precies één en twin tig gulden en 84 cent. Ik ontwierp, knipte en naaide haar zelf". Cecilia schudde haar hoofd en zuchtte. Ze stak haar verbittering niet onder stoelen of banken. „Je bent een bijzonder begaafd meisje, m'n beste kind. Hoe het in je hoofd opkomt om je met zo'n doodgewo ne automonteur af te geven, is een vraag, die waarschijnlijk alleen een psychiater kan beantwoorden". Claudia wierp haar een minach tende blik toe, maar zei niets. Ze richtte al haar aandacht op haar kapsel, waaraan ze bedachtzaam de laatste hand legde. „Ondanks zijn dwaze nelgingen is Peter een alleraardigste jongen", ging Cecilia verder. Ze sprak ieder woord uit met een venijnigheid, die Claudia ergerde. „Onder jouw toe zicht en invloed zou hij opbloeien tot iets werkelijk moois. Zelfs als je van oordeel bent, dat zijn Intelli gentie niet helemaal je dat is, zul je moeten toegeven, dat zijn hart op de rechte plaats zit. Lieveling Cecilia stond op uit de ligstoel en bleef achter Claudia staan. „Je hebt al zoveel aan de beste jongen veranderd, dat hij een heel andere Peter lijkt dan die, die ik in Australië op de boot zette. Hij spreekt zelfverzekerder en zijn ge dragingen in gezelschap zijn heel normaal. Hij was altijd bleu als er meisjes in de buurt waren en bloos de en stotterde al, als ze hem de meest onschuldige vragen stelden. De manier waarop hij nu met Kitty omgaat, heeft me met stomheid ge slagen. Dat is allemaal jouw werki Spreek me nu maar niet tegen, want ik weet zeker dat dat zo is. Hij zou z'n hele leven bij haar uit de buurt gebleven zijn, als hij, voor dat hij jou had leren kennen, prac- tisch naakt tegen haar aangelopen was". Claudia probeerde verscheidene knopjes in haar oren voordat ze antwoordde: „Bedoelt U dit als een compli mentje?" vroeg ze. „Zo voel ik het niet. Ik stel er beslist geen prijs op in verband gebracht te worden met zo'n „gunstige invloed". Veront waardigd schudde ze haar hoofd. „Je bent een eigenzinnig, eigen wijs en egoïstisch kind", schreeuw de Cecilia plotseling. „Je hebt Peter onnoemelijk veel goed gedaan en nu wil je dat nog ontkennen ook. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4