Nieuwe IJsselmeerpolders scheppen nu reeds moeilijke problemen f mmow 1 Faure ontvouwde programma voor integratie van Algerije BOEKEN PLEIDOOI VOOR GESPREIDE EIGENDOMSVORMING INVASIE VAN NOTENKRAKERS VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TOEKOMSTIGE KAVELDIEPTE ONBEKEND In N.O. Polder heeft men niet voldoende ervaring opgedaan (Van een medewerker) Het zal nog drie jaar duren voordat de Noordoostpolder geheel in cultuur Is gebracht en geheel is bevolkt. Op 1 November zullen de 12.000 h.a. nog braak liggende grond de eerste 4000 h.a. worden toegewezen. Op het ogen blik is men druk doende voor de toekomstige pachters en landarbeiders woongelegenheid te scheppen. Ongeveer tachtig grote boerderijen en 112 kleinere zijn in aanbouw. Voor de landarbeiders worden 67 woningen ge bouwd. Het is nog niet bekend, wie de bewoners hiervan zullen worden; de keuze moet uit enkele duizenden gegadigden worden gemaakt, hetgeen be tekent dat de grote meerderheid zal moeten worden teleurgesteld. En terwijl de directie van de Zuiderzeewerken zich hierover het hoofd breekt, vordert het werk van de eerstvolgende polder, Oostelijk Flevoland, gestaag. Einde van het volgende jaar verwacht men, dat de eerste gedeel ten zullen droogvallen en dan zal het nog ongeveer twee jaar duren voor dat de eerste grond in pacht zal kunnen worden uitgegeven. De eerste moeilijkheid zal worden - geschapen door het feit, dat Oos telijk Flevoland heel wat drassiger zal zijn dan de Noordoostpolder is geweest. Vooral in het midden zal het heel wat hoofdbrekens kosten voordat de polder enigszins begaan baar wordt. Het centrum wordt na melijk gevormd door tienduizenden ha. zware kleigrond met een zeer hoog humusgehalte, waardoor het water lang wordt vastgehouden. Dit zal straks hoge eisen gaan stellen aan de mensen, die de polder in moeten voor het verrichten van al lerlei onderzoekingen. Bij het in cultuur brengen van de N.O. Polder heeft men grote moei lijkheden ondervonden van de uit gestrekte onkruidvelden, die zich terstond na de drooglegging hadden gevormd. Alleen op de plaatsen, waar riet groeide, bleek het onkruid geen kans te hebben gekregen. De ze ervaring wil men nu op grote schaal in Oostelijk Flevoland tot systeem gaan maken. Het plan be staat om, zodra de grond gaat droogvallen, op grote schaal riet te gaan zaaien. Het mes zal dan aan twee kanten snijden: het onkruid wordt onderdrukt en de droogleg ging wordt bespoedigd omdat het riet veel water opneemt en ver dampt. De vraag is echter: hoe komt men aan voldoende rietzaad? M echanisatie In de N.O. Polder ging men er oorspronkelijk vanuit, dat een kaveldïepte van 800 m. met een breedte van 500 m. de gunstigste transportmoge lijkheden bood. Men baseerde dit op het aantal paarden en het aantal tractors, dat voor bedrijven van een bepaalde omvang was berekend. De mechanisatie van de bedrijfs voering ontwikkelde zich echter veel sneller en grondiger dan was voor zien. I Uitgaande van de tegenwoordige graad van mechanisatie komt men i thans op een kaveldiepte van 1 km. met een breedte van ca. 700 m. j Maar wie zegt, dat de toekomstige boeren van de nieuwe polders nog niet verder gaan met de mechanisa tie en daarom nog grotere kavels zullen behoeven? De grootte van de kavel is van directe betekenis voor de minimum bedrijfsoppervlakte en daarmee ra ken we dan het grootste probleem van de polderstructuur. In de N. O. Polder is dit minimum op 12 ha. ge steld, wat uit economisch oogpunt te klein 'is, maar uit sociaal oog punt te groot. Het hangt er hele maal van af, naar welke maatsta ven men de toekomstige boeren in de nieuwe polders wil selecteren. Het Is nu eenmaal zo, dat men grootse plannen heeft opgezet voor de landbouwkundige sanering van het oude land. Als het even kan, wil men de gemiddelde bedrijfs- grootte in onze landbouw met twee tot drie ha. opvoeren. Dit kan al leen als een groot deel van de boe ren in de saneringsgebieden ofwel emigreert dan wel naar de IJssel meerpolders trekt. Het land, dat zij dan achterlaten, kan in dat geval worden gebruikt om aan de kleine bedrijven te worden toegevoegd. Men kan echter niemand tot emi gratie dwingen; zelfs is het onmo gelijk, om een boer op het oude land te verplichten zich op het nieu we land te vestigen. Dit laatste speelt een grote rol, want de prac- tijk is nu eenmaal zo, dat de kleine bóeren graag naar de nieuwe pol ders trekken en dat de grote boe ren daartoe de minste lust gevoe len. De vestiging van kleine boeren In de nieuwe polders is echter be- De ervaring ivijst uit dat de bedrijfs voering in de Noordoostpolder voor 80% is gemechaniseerd en dat hier mee een optimale graad van rende ment wordt verkregen. Van de boe ren vraagt dit grote technische be kwaamheid, een van de redenen waarom de uitgifte van. grond aan kleine boeren van het oude land, die nog ver van de mechanisatie afstaan, op moeilijkheden stuit. drijfstechnisch zeer ongewenst. De IJsselmeerbedrijven lenen zich bij uitstek voor moderne exploitatie en daartoe komt een kleine boer door gaans niet, zodat hij nooit het ren dement krijgt, dat het bedrijf kan opleveren. De directie van de Zui derzeewerken tast nog volkomen in het duister over de toekomstige be volkingsstructuur van Oostelijk Fle voland. Over zaken als kavel- en minimum-bedrijfsgrootte zal het parlement moeten beslissen. Valt deze beslissing uit ten gunste van het zakelijk-economische standpunt, dan kan voordeel getrokken worden uit de ervaringen, die met de uit gifte van bedrijven in de N.O. Pol der zijn opgedaan en dat zal dan betekenen, dat aan de toekomstige gegadigden van Oostelijk Flevoland niet minder strenge eisen zullen worden gesteld. Met de combine wordt het zware oogst- en dorswerk in de graanbouw aanmerkelijk verlicht. Het enige be zwaar van deze machine is, dat de stro-opbrengst minder is. Als de stro- prijzen hoog zijn, wordt de combine dan ook vervangen door de zelfbin- der, die altijd nog enkele honderden kilo's stro per ha meer-opbrengst geeft. STUDIECONFERENTIE C.N.V. Bevordering van de spaarzin nodig Op een Donderdag te Utrecht ge houden studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft drs. C. P. Hazenbosch een inlei ding gehouden over de „gespreide eigendomsvorming". Drs. Hazenbosch is van mening, dat de onlangs geformuleerde verlangens ten aanzien van uitbreiding der va- canties en verkorting van de werk week niet bevorderlijk zijn voor het tot stand brengen van een gespreide eigendomsvorming. De Christelijke vakbeweging zal zich dit scherp die nen te realiseren bij het bepalen van zijn standpunt ten deze. Drs. Hazenbosch wilde liever van gespreide eigendomsvorming spre ken in plaats van, zoals gebruikelijk, van bezitsspreïding en bezitsvorming. De bevordering van de gespreide eigendomsvorming heeft steeds tot de idealen van de Christelyke-soeiale be weging behoord. Dit ideaal dient dan ook volgens spreker te blijven ge handhaafd en tot verwezenlijking te worden gebracht. Uitbundige ontvangst van Britten in Leningrad Het personeel van de zes Britse M oorlogsschepen die een bezoek M aan Leningrad brengen, is door duizenden Russen Donderdag een uitbundige ontvangst be- reid. De Russische bevolking knoopte graag een gesprek aan. §1 Men wisselde handtekeningen en foto's uit. Bussen met Britten veroorzaakten op de bruggen van Leningrad verkeersopstop- pingen. Tegen het vallen van M de avond nam de drukte nog toe. De Britse schepen weren ge- illumineerd en een muziekkorps =j van de Britse marine gaf in een park een concert. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllll BRIEF. De Lutherse gemeente van Redeemer (V.S.) was niet weinig ver baasd, toen postbesteller Walter Smith de kerk binnenkwam, op zijn tenen naar de kansel liep en midden in de preek aan de dominee een brief over handigde. Toen hij op het matje moest komen, zei de postbode: „Maar ik had gezien, dat de dominee niet aan het bidden was". PATIENT. Mevrouw Antoinette B. Grant in Los Angeles is dezer dagen gescheiden van haar man, die psychia ter is. Zij had daar haar reden voor: Hij vergeleek haar altijd met zijn slechtste patiënten. REM. Toen Matthew Pames zich in Cheviot, Ohio, voor de rechter moest verantwoorden omdat hij door een rood stoplicht was gereden, had hij de volgende verklaring voor zijn over treding: Hij had pas een nieuwe auto gekocht en wilde niet al te hard op de rem trappen. De problematiek van de gespreide eigendomsvorming valt in twee delen uiteen, nl. het probleem van de inko mensvorming en het probleem van de inkomensbesteding. De door het C.N. V. nu reeds gedurende enige jaren voorgestane vrijere loonvorming' schept gunstige voorwaarden om tot gespreide eigendomsvorming te gera ken. Handhaving van de centraal be heerste loonpolitiek daarentegen vormt een belemmering voor de ge spreide eigendomsvorming. Sparen Een op gespreide eigendomsvor ming gerichte politiek is aldus spr. een politiek, die het sparen door een zo breed mogelijke groep van ons volk zoekt te bevorderen. Hij meent, dat ter vergroting van de spaarcapaciteit en ter bevordering van de spaarzin, vakbeweging, be drijfsleven en overheid een taak heb ben. Met het verdwijnen van de prole tariër gaat de klassestrijd weg. Wie proletariër is, is afhankelijk, hetgeen ondermijnend werkt op de persoonlijkheid. Enig particulier eigendom is gunstig voor zelfont plooiing. De mens neeft dan enige zorg waarin hij zijn verantwoorde lijkheid kan uitleven. Zware regenval eist doden in Volos In de Griekse stad Volos in Thes- salië zyn 23 mensen om het leven ge komen en 15 gewond als gevolg van overstromingen van de Anavros. De ze rivier is aoor zware regenval bui ten haar oevers getreden. Volos is in April j.I. voor negen tienden door een aardbeving ver woest. In. geheel Midden-Griekenland zijn neer zware regens gevallen. In Athe ne stortten twintig huizen in, maar er wordt geen melding van slachtoffers gemaakt. DE MOEILIJKHEDEN IN NOORD-AFR1KA Nog 60.000 militairen moeten naar het roerige gebied De Franse premier, Faure, heeft Donderdag tijdens het debat over Al gerije een programma van vier punten bij de Nationale Vergadering in gediend. Hy verdedigde zich daarmee tegen de socialistische motie, waar in critiek werd geleverd op het beleid in Algerije. Aanneming van de mo tie zou, naar men aannam, vrijwel zeker leiden tot Faure's aftreden. De vier punten van Faure's pro gramma zijn: 1. Noch afscheiding, noch assi milatie voor Algerije, maar integra tie, waarmee bedoeld wordt verho ging van de levensstandaard van de Algerijnen, vermeerdering van de in komsten van hetgebied en recht vaardiger verdeling van deze inkom sten. 2. De spoedige invoering van maatregelen op korte termijn (aan genomen werd, dat dit slaat op hè.t plan van gouverneur-generaal Sous- telle voor bestuurs- en agrarische hervormingen en dringende economi sche maatregelen). 3. Een economisch plan op lange re termijn, inhoudende ingrijpende bestuurs- en agrarische hervormin- §en en een snelle vermeerdering van e investering in Algerije. 4. Vrije, democratische verkiezin gen in Algerije zonder druk van „ter roristen" of bestuur. Na de verkie zingen zal de mogelijkheid van een wijziging van het Algerijnse statuut van 1947 kunnen worden bestudeerd met de m de Algerijnse assemblee gekozen afgevaardigden. Na Faure's toespraak werd de vergadering tot tien uur gisteravond verdaagd. De Franse minister van binnen landse zake;:, Bourges-Manoury, ver klaarde Donderdag op een bijeen komst van de commissie van binnen landse zaken van de Franse senaat, dat nog 60.000 manschappen nodig zyn ter versterking van de troepen in het gebied van Constantine (Alge rije), wil men de veiligheid in dat ge bied kunnen verzekeren. Deze troepen kunnen echter niet geleverd worden door de Franse strijdkrachten in Indo-China, doch wellicht zullen troepen uit Marokko overgebracht kunnen worden, als de toestand daar zich gunstig ontwik kelt. Tankauto in hinderlaag Van een gunstige ontwikkeling in Marokko kon echter geenszins spra ke zijn Opstandelingen lokten in het Rifgebergte een Franse militaire tankauto in een hinderlaag. De twee inzittende militairen werden gedood. Bij afzonderlijke gewelddaden wor den meer Fransen c a gezagsgetrouwe Marokkanen gedood dan in de strijd tegen de opstandelingen in het Rif- en Midden-Atlasgebergte. Gedurende de eerste acht dagen van de opstand zijn 21 soldaten en 13 Franse burgers bij krijgsverrichtin gen gedood. In dezelfde periode wer den zes Fransen en 31 Marokkanen het slachtoffer van aanslagen. Oostduitse delegatie naar Geneefse conferentie Volgens het Westbei-lijnse anti-com munistische informatiebureau „West" wordt in Oost-Duitsland het zenden van een officiële regeringsdelegatie naar de komende Geneefse conferen tie voorbereid. Er zouden onderhan delingen gaande zijn met de Sowjet- Unie over het tijdstip waarop deze de legatie in Genève moet aankomen. De delegatie zou onder leiding staan van de Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, Gesprek in Genève over Midden-Oosten Wens van Eisenhov/er Uit gezaghebbende Amerikaanse bron in Washington is vernomen, dat de Verenigde Staten besloten zouden hebben, op de komende conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in Genève de kwestie der communistische wapenleveranties aan het Midden-Oosten naar voren te brengen. Dit besluit zou Dinsdag zijn geno men tijdens een onderhoud van minis ter Dulles met president Eisenhower. Tot nu toe zou het ministerie Van bui tenlandse zaken de kwestie liever ter plaatse in het Miden-Oosten hebben behandeld, doch in gezaghebbende kringen meent men, dat Eisenhower de kwestie in Genève ter sprake wilde brengen. Ook Groot-Brittannië zou voor bespreking van dit vraagstuk op de Geneefse conferentie zijn. Men meent voorts te weten, dat nog vóór de Geneefse conferentie de Ame rikaanse diplomaten in het Midden- Oosten de Arabische regeringen zullen wijzen op de „gevaren" van commu nistische wapenleveranties. I Truman: „Ik vertrouw i de Russen niet" Toen aan ex-president Truman H 77 Donderdag, tijdens een ochtend- wandeling te New York (waar m hij een week met zijn echtge- Ij note verblijft) door verslagge- vers de vraag werd gesteld wat s =i hij dacht van de Sowjet-Russi- i§ H sche „nieuwe koers" op buiten- M lands gebied, antwoordde hij 77 „Ik vertrouw de Russen niet. Ik heb ze nooit vertrouwd en ik 7§ 7j zal het ook niet doen, voordat H uit hun daden blijkt, dat ver- 77 §1 trouwen gerechtvaardigd is". liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinli leerling-verpleegster vermoord te Zeist De 22-jarïge leerling-verpleegster, mej. W. van S. is Woensdagavond op de onverlichte Oude Woudenbergse Zandweg te Zeist gemolesteerd en daarna door wurging van het leven beroofd. De verpleegster die in het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort werkzaam was, had deze inrichting Woensdagavond verlaten voor een be zoek aan de ouderlijke woning te Zeist. Zij reisde daartoe met de N.B. M.-bus van half acht naar Zeist, waar zij is uitgestapt. De naaste weg naar de ouderlijke woning leidt langs een onverlichte zandweg. In de scherpe bocht im die weg moet zij zijn aange vallen. Eerst Donderdagmorgen te half acht is het stoffelijk overschot door een burger gevonden, die de politie waar schuwde. Onmiddellijk is de recherche met het onderzoek begonnen. Het par ket uit Utrecht heeft het onderzoek op de plaats van de misdaar geleid. Tot nu toe ontbreekt van de dader elk spoor. Studentenopstootj es te Leuven Ruim 15.000 Vlaamse Room-Katho- lieke studenten zijn Donderdag te Leu ven slaags geraakt met de politie. Ze ven studenten werden in hechtenis ge nomen. De studenten protesteerden tegen de schoolpolitiek van de Belgi sche socialistisch-liberale regering. Dit was de eerste betoging van Rooms-Katholieken studenten sedert de „wapenstilstand" van het afgelo pen voorjaar. De universiteit van Cambridge zal aan dr. Albert Schweitzer, de Franse filosoof, zendeling-arts en musicus, een eredoctoraat in de rechten ver lenen. De vogelwerkgroep Haarlem deelt mede: „In de vorige herfst be leefden roe in Nederland een 'grote invasie van een zeldzame vogel, en wél van de notenkra ker. Deze vogels bleken afkomstig te zijn uit Siberië, waar ze in de uitgestrekte dennen wouden broeden. In sommige jaren trekken deze bruine, wit gestip pelde kraaien, die onge veer zo groot zijn als een kauw, uit hun broedgebied wegwaar- schijnlijk tengevolge van overbevolking. Ze kunnen dan ook in ons land terecht komen. Zo hebben dan in de herfst van 195J/ vele mensen deze intéressan te vogel waargenomen en ruim tweehonderd gaven daarvan bericht. In alle delen van ons land waren deze vogels gezien, en men schreef er enthousiaste brieven over. Hierdoor kon een goed overzicht van deze invasie van de bijzon dere gasten verkregen en vastgelegd worden. Nu is in deze herfst de notenkraker weer hier en daar iti West- Europa opgedoken. Men zag verscheidene exemplaren in de pro vincie Groningen bij Loppersum, een op het Deense eiland Lange land en op 12 October werd er een waargeno men aan de Noordzee kust bij Zandvoort. Is er hier sprake van een nieuwe invasie f Om hiervan de nodige ge gevens te kunnen ver zamelen, verzoekt de vogelwerkgroep Haar lem aan iederdie de notenkraker waar neemt, hiervan bericht te zenden met zoveel mogelijk bijzonderhe den zoals een beschrij ving van de vogel, ge drag en voedsel, en wél aan het adres: F. BloemVeldlaan 8, Bentveld, telef. Haar lem 26788. Het Wereldgebeuren Vernieuwer Een glimlach hier, een schouder klopje daarZo bewoog Oom Fred zich deze week tussen de deelnemers aan de conferentie van de Engelse Conversatieve Partij in Bournemouth. Oom Fred is de naam, waarmee Lord Frederick Woolton door zijn bewonderaars wordt aan geduid. En dat hij door vrijwel alle aanwezigen werd vereerd, dat bleek wel uit de ovaties, die hem werden gebracht als dank voor het werk, door hem verricht als bestuurder van de partij-organisatie. Lord Wool ton, die 72 jaar is, legde zijn functie neer en het was naar aanleiding van de afscheidsspeeches, dat men hem zo ovationeel toejuichte. De Engelse Conservatieve Party heeft aan Lord Woolton heel wat te danken Hij was het, die, als geslaagd zakenman, na de verkie zingsnederlaag in 1945 de opdracht kreeg, de afgeleefde organisatie nieuw leven in te blazen. Hij nam geen halve maatregelen. De oude ge trouwe bezoldigde krachten werden aangeraden, van een welverdiende rust te gaan genieten: het pensioen fonds word daartoe uitgebreid. Een prachtig team van jonge man nen en vrouwen kwam voor hen in de plaats. Het politieke verleden van de sollicitanten gaf bij de aan werving niet de doorslag: het schijnt dat er zelfs iemand werd aangeno men, die in 1945 nog op Labour had gestemd. Trouwens: tot 1945 was Woolton ook zelf partijloos. Als par tijloos minister van voedselvoorzie ning had hij in de oorlog tot het ka binet van Churchill behoord. Behal ve jonge mensen, had Woolton geld nodig. En wat niemand verwacht had, gebeurde. Hij kreeg het millioen pond sterling byeen, dat hij wilde gebruiken voor de verdere uitbouw van de partii. Een grote campagne met aanplakbiljetten werd op touw gezet. De plaatselijke afdelingen werden geactiveerd, de besturen ge democratiseerd. Met zijn vriendelyke zakelijkheid wist Woolton wat hy zelf noemde een kruistocht teweeg brengen. Al hebben zij het misschien niet uitgesproken, zullen de Labour- bestuurders, die tegelijkertijd vergaderden, en wil in Margate, het wel jammer hebben gevonden, dat Woolton in 1945 tot de Conser vatieve en niet tot hun partij toe trad. Er werd bij Labour ach en wee geklaagd over de manier, waarop de (verloren) verkiezingen van 1955 waren voorbereid. In een rapport werd de organisatie van de partij vergeleken met een oude fiets, die wou concurreren met straalvliegtui gen. En het is zeker, dat uit dit rap port lering zal worden getrokken, waarbij de invloed van Lord Wool ton als aanvoerder van de tegenpar tij op de achtergrond zal staan. Be halve een organisatorische verande ring, is er een wijziging te verwach ten in de Labour-polïtiek. Hugh Gaitskell, in wie men de toekomsti ge leider van de partij ziet, heeft immers verklaard, dat de nationali satie niet het enige middel is om een betere maatschappij op te bou wen. Oude strijdleuzen moeten niet zonder meer worden overgenomen. En er is een program nodig van ge- léidelijke hei vormingen, die passen in het Britse democratische stelsel, zo sprak hij. Evenals Woolton bij de Conserva tieven, kreeg Gaitskell bij Labour luide ovaties. Ook hij brengt een ware omzwaai teweeg, die gepaard zal gaan met een interne metamor phose. Bij Labour gaat een ontwikkeling beginnen, die dank zij Lord Woolton voor de Conservatieven al tot suc cesvolle resultaten heeft geleid. LORD WOOLTON kruistocht Paddenstoelen I en II. Platen met handleiding van H. Kleijn. Uitgave: Thieme, Zutphen. De platen zijn uitgevoerd in de zelfde geest als de bekende vogel platen; de paddestoelen (op elke plaat 18) zijn buitengewoon fraai afgebeeld. De tekst van de handleiding is bij;- de namen aangepast aan de veranderde nomenclatuur. Zeer aan bevolen voor scholen en inrichtin gen. Z. „Door het Rietland" E. Heimans en Jac, P, Thijsse Uitg.: Ploegsma, Amsterdam. Met deze vijfde, geheel herziene en uitgebreide druk is het laatste deel in de Heimans en Thijsse-reeks in een nieuw gewaad verschenen, juist 60 jaar nadat het werd ge schreven. Zonder de tekst te scha den is deze met de tijd in overeen stemming gebracht, terwijl dr. J. Wilcke weer zorgde voor uitnemen de vervanging van de verouderde tekstfiguren, twee fraaie en stem mige kleurplaten van zijn hand ver hogen de waarde. Dit boekje is een van de beste van de serie en zal ongetwijfeld als de andere vele le zers trekken. Ook prof. J. Heimans werkte aan dit deel mee. Z. 9 Het onder communistische leiding staande wereldverbond van vakverenigin gen heeft Woensdag op een bijeenkomst te Boedapest besloten, de betrekkingen met de Joego-Slavische vakbeweging te hernieuwen en te versterken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3