Dikke mist legde verkeer over water in Zeeland vrijwel lam '»mn LZ Zeeuw Almanak Kou en Pijn DAM PO FELLE UITSLAANDE BRAND TE HEINKENSZAND HAMEA DEENSE JEUGD GAF HANSWEERT FRAAI VERENIGINGSGEBOUW MIST VEROORZAAKTE ERNSTIG ONGEVAL ONDER KLOETINGE Brouwenaar Van de Kamer Agenda PRO V1N0IALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 SLECHTS ENKELE VEERDIENSTEN UITGEVOERD Weggebruikers: bij minder dan 200 meter zicht vol licht voeren! De Vlissingse Stationsrestauratie der Nederlandse Spoorwegen heeft Donderdagmorgen enkele uren van ongekende drukte beleefd- Omstreeks negen uur was geen stoel meer onbezet en dat bleef zo tot tegen half één. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in het in de onmiddellijke nabijheid gelegen Hotel Zeeland. Het was als op een zonnige Zondagmiddag, wan neer toeristen, die op de boot moeten wachten, even een verfrissing ko men genieten. Dit verschil was er echter, dat men niet „even binnen wipte", maar bleef waar men was. Voorts ontbrak ook de zonDe oor zaak van dit alles was een dikke ondoordringbare mist, die in de nach telijke uren onze provincie begon te bedekken en bij het aanbreken van de dag vrijwel alle verkeer te water stillegde. werd gevaren zonder dat er iets bij zonders gebeurde. Boven de Westerschelde hing de mist zo dicht, dat de veerdienst Krui- ningenPerkpolderhaven weinig ge varen werd. fs Morgens werd alleen de reis van kwart over acht gemaakt waarna de volgende boot pas 's mid dags om tien voor vier uit Kruiningen vertrok. Ook 's avonds werd er nog gevaren. Er was echter weinig druk te op deze lijn. Beter ging het met de dienst Hoe- dekenskerkeTerneuzen. De hele dag werd er normaal gevaren zonder dat er enige vertraging van betekenis op trad. De altijd kwetsbare R.T.M.?lijn Ztf- pe-Anna-Jacobapolder had weliswaar met grote achterstand te kampen, maar kon in de morgenuren en vroege middaguren vrij normaal varen. Van af vijf uur 's middags echter onder hield de personendienst van de gebr. Maas de verbinding van en naar het eiland. De busdiensten hadden over dag weinig of geen hinder van de mistbanken. De mist was vooral in de mor genuren wel bijzonder dik. Bij het Meteo-station te Vlissingen werd over land 's morgens om acht uur geconstateerd, dat het zicht niet meer dan 20 meter was; tegen drie uur in de middag was dat verbeterd tot 150 160 meter. In verband hiermede zij er ook nog eens op gewezén, dat motor voertuigen hij minder dan 200 me ter zicht vol licht moeten voeren! Hieraan zo kon men gemakke lijk constateren ontbreekt het nogal eens. Wat opklaring Op de Westerschelde lag een aan tal schepen voor anker. Aan varen viel niet te denken en er werd dan ook niet beloodst. De verwachting was, dat 's middags de mist geleide lijk zou afnemen en zowaar, om streeks drie uur brak in Vlissingen de zon door het dikke dek heen. De, windkracht nam een weinig toe en het zag er naar uit, dat binnen enkele uren van de dichte mist, die er 's morgens hing, weinig meer te zien zou zjjn In de verschillende restauratiege- legenheden zaten dus geen vacantie- gangers, maar voor het merendeel zakenmensen, die door het rustigste aller onplezierige natuurelementen werden gedupeerd. De mensen van de veerdienst tus sen Vlissingen en Breskens hebben echter gedaan wat mogelijk was. 's Morgens om kwart over zes is een boot van Vlissingen naar Breskens vertrokken. Deze kon echter niet te rugkeren vóór omstreeks tien uur, toen de mist tijdelijk wat op trok. Toen was het weer afgelopen tot tien over half één. De rij wach tende auto's viel op beide oevers nogal mee. Velen hebben uiter aard rekening gehouden met de om standigheden en zich dientengevolge niet naar de boten begeven, s Mid dags werden 3 ritten neen en terug Semaakt, maar 's avonds moest de lenst worden gestaakt. De veerdienst KatseveerZierlk- zee, werd eveneens ernstig belem merd. De vroege boot van tien over half zeven kon wegens de potdichte mist niet uitvaren. Pas om nalf tien vertrok de eerste boot van Katseveer en na een uiterst moeilijke vaart had de veerboot op de terugweg het onge luk een lichtboei te rammen. Daarna is de boot tot half vier in Katseveer blijven liggen, waarna de veerdienst weer zo goed mogelijk werd hervat, zij het met de nodige vertraging. De laat ste boot uit Zierikzee is niet meer vertrokken. Het was voor deze veer dienst dubbel moeilijk, daar de veer boot, die anders de verbinding onder houdt, in reparatie was en vervangen door een boot met ander personeel. Bij het veer WolfaartsdijlcKortgene is geen vertraging opgetreden. De gehe le dag was het dik, maar elke dienst wrij-ft U weg met VAN TOT TOPSEIZOEN. Nog even grypen we terug op de thans achter de rug zijnde zomer maanden. Voor het zwembad te Sas van Gent betekende het uitstekende weer in dat seizoen een recórd-aantal bezoekers aan de inrichting. Er wer den in 1955 meer baden genomen dan in de jaren 1954 en 1953 samen en wel respectievelijk 51.154, 23.000 en 27.000. De topmaand in dit uitstéken de seizoen was Augustus met 19.628 baden. Dat het zwembad in de om trek bekendheid en aftrek geniet ge tuige het feit, dat velen uit Sluiskil en Westdorpe Sas van Gent-waarts trokken om er een verfrissende duik te nemen. Ook uit de Belgische na buurgemeenten bezochten velen het zwembad. AMBACHTSHERENHUIS. Het achttiende-eeuwse ambachtshe renhuis te Oud-Vossemeer, dat dit jaar zowel in- als uitwendig geheel in de oude stijl werd gerestaureerd, zal Zaterdag aanstaande officieel in ge bruik worden gesteld. Zoals bekend is enkele jaren geleden door het ge meentebestuur tevergeefs getracht toestemming té krijgen om ait ge bouw dat voorkomt op de lijst van cultuurmonumenten te doen slo pen. Dit in verband met verbetering van de algemene volkshuisvesting. 't Heerlijk avondje is nog lang niet gekomen, maar bewoners van de Bloe- menlaan in Vlissingen meenden on- langs op een mistige avond toch, dat de Goedheiligman zeer nabij was! Omstreeks elf uur was er duidelijk hoefgetrappel waar te nemen en wel typisch het getrappel dat een loslo pend paard pleegt voort te brengen. In diverse huis- en slaapkamers gin gen de gordijnen dan ook opzij en me nigeen tuurde de duistere avond in, waarinderdaad, een paard bleek rond te waren. Maar Sinterklaas zat er niet op. 't Was een zeer eenzaam paard. Een paard in de mist Een mistroostig paard' in de mist, vermoedelijk weggewandeld uit een wei in de omgeving. Dolend door de Nieuwe Stad in Vlissingen en een beetje onthand met zijn zo onverwacht verworven vrijheid Want als paard maak jc niet dage lijks een avondwandeling Tenzij Tenzij het toch het paard van Sin terklaas is geweest. In training. SUIKERBIETJE. Ook vandaag bereikten onze redac tie weer enkele berichten over „ge wichtige" suikerbieten, maar de mees te daarvan bleven beneden de 7 kg, het laatst gemelde gewicht. Wel in aanmerking voor de titel komt even wel de biet, die de heer Abr. Barent- sen te Ritthem oogstte: 7,6 kg! VOETBALWEDSTRIJD Zaterdagmiddag om half vijf zul len bij goed weer te We- meldinge twee bijzondere voetbal elftallen tegen elkaar in het perk treden. Het ene is samengesteld uit leden van de middenstands vereniging en het andere uit ge meentepersoneelsleden, wélke laatsten zich echter van politie versterking hebben verzekerd. Er zijn namelijk ook enkele leden van de Rijkspolitie en de Rijks politie te water in opgesteld. De burgemeester verricht de af trap. De opbrengst van deze ont moeting is bestemd voor het uni formenfonds van de muziekver eniging „O.K.K.", die de wed strijd ook muzikaal zal opluiste ren. MUZIEKTENT. Om nog even in de sfeer van de muziek te blijven: te 's-Heer Arends- kerke is naar ontwerp van de ge meente-architect, de heer J. Wyga, 'n bijzonder fraaie muziekkiosk verre zen, waaraan dezer dagen de laatste hand werd gelegd. De tent zal eerst volgend voorjaar officieel in gebruik genomen worden, maar officieus be klimt a.s. Zaterdag „Excelsior" de nieuwe muziektent reeds. Deze vere niging verzorgt om zeven uur een concert met medewerking van de zangvereniging „Zanglust' Advertentie) Bejaard man verongelukt tijdens het bietenladen Donderdagmorgen is de 70-jarige landarbeider J. Durink, uit De Steen ovens (gem. Zaamslag) bij het bieten laden op het landbouwbedrijf van de heer D. Dekker te Zaamslag, onder een met bieten geladen vrachtauto terecht gekomen en vrijwel op slag gedood. Door dc zachte grond kon de vrachtauto, die bestuurd werd door de chauffeur J. C. van het transportbe drijf A. Michielscn uit Zaamslag, moeilijk wegkomen. Op het moment, dat de auto achteruit reed, had de heer Durink het ongeluk uit te glijden, pre cies voor één der achterwielcu. De bietcnauto reed over dc ongelukkige heen met het genoemde gevolg. Het slachtoffer was gehuwd. - Directeur oesterkwekerij in Yerseke onderscheiden De directeur van de oesterkwekerij N.V. „De Eendracht" te Yerseke, de heer M. M. van Harmelen, is ter ge legenheid van zijn 65-ste verjaardag onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau/ De heer Van Harmelen, die tevens vijftig jaar in dienst is van de N.V., heeft dit jubileum in besloten kring gevierd. De burgemeester van Yerseke, de heer A. Willemsen, reikte hem de koninklijke onderscheiding uit. Overste b. d. DeFeijter overleden te Bergen op overleden de luitenant-kolonel b.a. W K. de Peijter, oud-commandant van de Nationale Reserve District Zeeland. Overste de Feijter was ruim 62 jaar oud. Overste De Peijter bezocht in de eerste wereldoorlog de K.M.A: te Breda en werd op 25 Juli 1919 be noemd tot tweede luitenant der in fanterie. Hij doorliep diverse rangen en werd op 26 Februari 1948 be noemd tot tijdelijk luitenant-kolonel waarna op 15 October van dat jaar zijn definitieve aanstelling als zoda nig afkwam. Op 15 December 1948 werd hij benoemd tot districtscom mandant van de Nationale Reserve in Zeeland, welke dienst hij in April 1953 met pensioen verliet. Op harte lijke wijze werd toen afscheid van hem genomen, waarbij bleek, dat de heer De Peijter zich in de loop der jaren de hoogachting en vriendschap van ondergeschikten en superieuren had verworven. Hij was drager van het onder scheidingsteken voor langdurige dienst als officier en het oorlogsher- inneringskruis met gesp voor bijzon dere krijgsverrichtingen „Nederland Mei 1940 Dinsdagmorgen was hij na een hartaanval in het ziekenhuis Opge nomen. LUSTELOOS? oranje Ilesje VITAMINEN verbogen Uw weerstand 60 dragees f 1.95 100 dragees f 2.90 PHILIPS R OXAN E Baslimeus Zangklasse komt naar Zeeland Uitvoeringen te Zierikzee, Middelburg eri Goes Het door verscheidene radiouitzen dingen bekende koor van de „Barti- meus'-instelling te Zeist komt deze maand naar Zeeland om in verschei dene plaatsen uitvoeringen te geven. Dit koor bestaat uit blinde en slecht ziende jongelui, die in „Bartimeus" een opleiding volgen teneinde later in staat te zijn in eigen onderhoud te voorzien. In hun vrije tijd heeft een groep van deze jongelui een zangkoor opgericht, dat reeds in verscheidene steden is opgetreden en nu onder lei ding v,an dirigent Mees van Huis- en begeleid door de organist van de Dom kerk te Utrecht, Stoffel van Viegen, in Zeeland komt zingen. Maandag 24 October zingt het koor in de Grote Kerk te Zierikzee, Dinsdag 25 October in de Nieuwe Kerk te Middelburg en tenslotte op Woensdag 26 October in de Magdalenakerk te Goes. OORZAAK ONBEKEND Landbouwschuur totaal vernield Donderdagmiddag even na vier uur werd brand ontdekt in de landbouwschuur van B. Simonse aan de Slaakweg te Heinltens- zand. De houten schuur stond in een oogwenk in lichterlaaie en brandde totaal af. De aangebouw de woning liep ernstige brand- en 'Advertentie Geeft mooie Gaafheid EEN NUTTIG GEÈCHENK Over enkele weken gereed Aan de voet van de Kanaaldijk naast de school te Hanswecrt-West is een aantrekkelijk houten gebouw ver rezen, dat straks de plaatselijke ver enigingen als vergader- en oefengele- Advertentie) Wat U ook nodig heeft in het beroemde Zihneta- tafelziiver, 't Geselien- kenhuis heeft alles voor radig, terwijl U, door onze 25-jarige ervaring hierin, deskundig woi-.clt geadviseerd. Complete cassettes vanaf 33.45. Voor Zilmeta naar Monteur tussen twee bumpers bekneld Op het viaduct onder Kloetinge werd als gevolg van de mist, Don derdagmorgen tegen half twaalf een verkeersongeval veroorzaakt, waarvan de bekende Goes-voetbal- ler J. Ie Conté het slachtoffer werd. Hij raakte tussen twee auto- bumpers bekneld, waarby zyn lin keronderbeen werd verbryzeld. Aan de Oostelyke zijde van het via duct stond een kraanwagen van de fa. L. uit Goes geparkeerd, met daaraan vastgekoppeld een vrachtwagen van de Gebr. B., eveneens uit Goes. Door gebrek aan benzine was de motor van de kraanwagen stilgevallen. Men wil de daarom enkele liters brandstof af tappen uit de tank van de vrachtwa gen. Deze wagen werd omgekeerd ge sleept, zodat de motor en de benzine tank zich dus achteraan bevonden. Met drie man stond men bij de mo torkap van de vrachtwagen, toen uit de richting Bergen op Zoom een per sonenwagen, bestuurd door zekere Van B. uit Helmond, de stilstaande wagens achterop kwam gereden. Als gevolg van de mist zag ae automobi list blijkbaar de stilstaande vrachtwa gen te laat. Hij trachtte nog uit te wij ken en remde krachtig, doch slipte daarbij. De monteur Le C. kwam toen met zyn been beklemd tussen de lin- keraehterbumper van de personenauto en de voorbumper van de vrachtauto, •met het wemelde gevolg. Le G. is ter verpleging in het ziekenhuis Oostwal te Goes opgenomen. ANDERE ONGEVALLEN. Bij Arnemuïden op de rijksweg re den een personenwagen en een vracht wagen op elkaar. De botsing gebeur de, doordat de bestuurster van de per sonenwagen tijdens het rijden de rui tenwissers verstelde en daardoor even niet op het verkeer lette. Omstreeks half tien geschiedde er Donderdagmorgen op de rijksweg bij 's Heer Arendskerke een botsing tus sen een scooter en personenauto. Ook hier was er veel 'materiële schade. Nauwelijks een uur later sloegen óp hetzelfde gedeelte van de rijksweg een vrachtwagen en een volkswagen tegen elkaar op. Ook hier bleven de 1 - beperkt tot materiële scha- MET VOL LICHT Donderdagmorgen reed op de Noord- beek te Biervliet een vrachtauto van de frima De O. uit Biervliet op een met paard bespannen bietenploeg. De chauffeur van de vrachtauto, die zeer langzaam reed, heeft door de dikke mist de zonder licht rijdende ploeg vermoedelijk te laat bemerkt. De land arbeider J. M. uit Biervliet liep bij deze botsing verwondingen aan de hèup op. genheid goede diensten zal gaan be wijzen. Dit gebouw, dat over enkele weken mogelijk eind November of begin December geheel gereed zal zijn, is nog een geschenk van de Deen se jeugd aan de rampgebieden. Na de watersnoodramp voerde de Deëhse jeugdorganisatie „Dansk Frivil- ligt Drenge Forbund" een inzamelings actie, waarvan de opbrengst ter be schikking werd gesteld van het Deen se Rode Kruis. In overleg met het Ne derlandse Rode Kruis zocht deze hier voor een bestemming teii bate van het rampgebied. Besloten werd van dit .geld drie gebouwen te schenken. Een hiervan is een padvindersclübhuis in Bergen op Zoom geworden, dat ter plaatse werd gebouwd en in het voor jaar in gebruik werd genomen. De twee andere gebouwen werden in De nemarken „geprefabriceerd" en wor den nu als zg. dorpshuizen in Hans- weert en in Heinenoord opgebouwd. Het gebouw te Hansweert dat door de gemeente zal worden gecxploiteerd, is thans zover gevorderd, dat met de afwerking van het interieur kon wor den begonnen. Dit vergt echter wel de meeste tijd, zoals veelal bij nieuwbouw het geval pleegt tc zijn. De rijk van ramen Voorziene vergaderzaal aan de voorzijde, heeft een afmeting van 14 x 7 meter en zal zeker ruim honderd be zoekers kunnen herbergen. Tegen de houten wanden worden platen van isolerend materiaal aange bracht, waarna het geheel wordt af gewerkt met mooie houtvezelplaten Aan de achterzijde van het gebouw zijn eenkeukentje, een kleine hall, welke ook als vergaderruimte kan wor den benut, alsmede enkele toiletten ge legen.'De verwarming geschiedt door middel van hete lucht. In de keuken 'is daarvoor, grenzend aan de grote zaal êen stenen stookruimte gemetseld, waarin een grote kachel wordt ge plaatst. Voor het gebouw werd nog een mooi, ruim tegelplein aangelegd. In Brouwershaven zal een zwembad gebouwd worden Naar het zich laat aanzien zal Brouwershaven de eerste gemeente op Schouvven-Duivcland zyn, waar een zwembad gebouwd zal worden. In overleg met de KNZB zal het ge meentebestuur trachten in het zoge naamde Slingerbos ter hoogte van de tennisbaan dit, plan ten uitvoer te brengen. Deze plaats is bijzonder gunstig gelegen, daar het de spui- Icom van de haven betreft. Elke dag kan er nieuw water ingebracht wor den, dat ook bij lage waterstand op peil gehouden wordt. Het gaat hier om een bedrag' van rond 25.000. Aangezien Brouwers haven zich de laatste jaren tot een recreatiecentrum van het eiland ont wikkeld wandelpark, korfbalveld, ijsbaan, tennisbaan en sportveld zal elke mogelijkheid voor verwezen lijking worden aangegrepen. Voor de schooljeugd betekent een dei'gelijk project een enorme vooruitgang; door ligging en wateraanvoer zal men da gelijks over vers water op juiste tem peratuur de beschikking hebben. Men hoopt het zwembad reeds in 1956 in gebruik te kunnen nemen. waterschade op, doch kon nog be houden blijven. Toen de vrouw des huizes het on heil bemerkte, had het vuur reeds ver om zich heen gegrepen. Na kor te tijd sloegen de vlammen fel naar buiten en brandde de schuur als een fakkel. Tussen schuur en woonhuis was 'n stevige stenen muur, die een goede barriere tegen de opdringende vlam men vormde. Op de zolder lag een on geveer tweejarig kind van het echt paar S. in bed, dat door de moeder nog tijdig in veiligheid gebracht kon worden. De vlammen sloegen name lijk toch nog over op het dak van het woonhuis. De inmiddels ter plaatse versche nen brandweer van Heinkenszand wist echter verdere uitbreiding te voorkomen. Terwijl omwonenden het huisraad zoveel mogelijk in veilig heid brachten, beperkte de brand weer zich daarna, geassisteerd door. de brandweer van 's Heer Arends kerke, tot het nathouden van de wo ning en de nablussing van de totaal verbrandde schuur. Behalve een hoe veelheid kunstmest bevond zich nog een partij ongedorste erwten in de schuur. Daar er aanvankelijk niet voldoende druk op de waterleiding was, moest het bluswater betrokken worden uit een sloot. Tot in de avond uren was de brandweer met de na blussing doende. De schuur was te gen brandschade verzekerd. Advertentie) Special est adres Ifl Kleeding. magaiiïn.Vlissingéh K.L.M. SPECIAL-OVERALLS verkrijgbaar bij TEXTIELHANDEL Langeviele 68 - Telefoon 2670 MIDDELBURG. VANDAAG Middelburg Schouwburg: „De terug keer van Don Camillo" (alle leeftij den), 20 uur; Electro: „Therese, de begeerde vrouw", (18 jaar), 19 en 21.15 Vlissingen Luxor; „Het dal der konin gen" (14 jaar), 20 uur: Alhambra: „De Zigeunerbaron" (alle leeftijden), 19 en 21 uur. Goes Grand; „Zeven broers zoeken ze ven meisjes" "(alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2