Particuliere bouwondernemer dient eerst te worden ingeschakeld Jean Monnet wenst een Europese gemeenscha» voor kernenergie TAAK VOOR DE VERTICALE BEDRIJFSORGANISATIE STEEDS MEER NEDERLANDERS MAKEN GEBRUIK VAN BOUWKAS INSTEMMING MET EXPERIMENT WONINGBOUW BIJ SLECHT WEER VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 VOOR OPLOSSING VAN WONINGNOOD Opzienbarende prestaties mogelijk De Nederlandse Bond van Bouwondernemers liield Donderdag een con gres in het Kurhaus te Scheveningen. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer C. van Gelderen. In zijn opcninsrede begon hij met op te merken, dat er bij de N.B.B. vrees beslaat ten aanzien van de plaats van de particuliere bouwondernemer bij de oplossing van de woningnood. De typische verzorger van de woningbouw, de eigen bouwer, dient het eerst te worden ingeschakeld op het terrein, dat hij steeds heeft beheerst. Nu in de laatste troonrede een drin gend beroep wordt gedaan op de volle medewerking van allen die kunnen bijdragen tot leniging van de woning nood, wilde spreker de zeer nadruk kelijke vraag stellen: „Is men van re geringszijde zich er wel van bewust, dat de wijze van subsidiëring van de woningbouw en de gevoerde huurpoli- tiek remmende factoren zijn voor een gezonde volkshuisvesting?" De heer Van Gelderen zcide het lo gisch te achten, dat het bedrijf, dat voorheen zonder steun van de over heid circa 85 procent van de woning bouw voor zijn rekening nam, op alle manieren als eerst aangewezene zou worden gesteund en tot het lopen op volle toeren zou worden in staat ge steld. Vóór de oorlog werden gemiddeld circa 40.000 woningen per jaar ge- 'bouwd. Hiervan was slechts 3,7 en l>,7 procent voor rekening van gemeenten en woningbouwverenigingen. Indien dit in normale jaren mogelijk was, al dus de heer Van Gelderen, dan is dui delijk dat bij intensivering van het bedrijf der particuliere woningbouw het ln het geheel geen toer behoeft te zijn om meer dan dat per jaar te pro duceren. De oorlog bracht echter met de woningnood ook een ontwricht prijzenpeil mede, waardoor een grote Tussentijdse loonsverhoging Voor akker- en weidebouw en veehouderij Bljjkens het orgaan van de alge mene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond „Verenigt U" is tijdens de besprekingen in de hoofdafdeling so ciale zaken van het landbouwschap overeenstemming bereikt over een tussentijdse loonsverhoging voor de akker- en weidebouw en de veehoude rij- De besprekingen, die hierover sinds Nov. 1954 zijn gevoerd, hebben tot re sultaat gehad, dat de lonen van de zo genaamde losse arbeiders kunnen worden verhoogd met 3J/> cent per uur en van de vaste arbeiders met; 5 cent per uur, De hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap dient, aldus te kent „Verenigt U" hierbij aan, het re sultaat van ae besprekingen voor te leggen aan het bestuur landbouw schap en indien dit bestuur zich er mede kan verenigen, zal het ter goed keuring aan het college van rijksbe middelaars worden voorgelegd. Het college zal hierover, alvorens liet een uitspraak doet, advies moeten inwin nen van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, Raket schreef C in de lucht. Natuurkundigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben Woens dag een „Aerobee"-raket bijna 112 km hoog het luchtruim ingezonden. Het doel van de proefneming ls, na te gaan of zich in de bovenste lucht lagen natuurlijk natrium bevindt en voorts de oorsprong, eigenschappen en dichtheid ervan te bepalen. Het door de raket verspreide na trium vormde een reusachtige ,,C" in de lucht rondom de ster vega. Dit is de villa „Les oharmettes(h Gland in de buurt van de Zwitserse stad Lausanne. Het huis, dat twintig kamers bevat, zal ter beschikking van ex-president Peron van Argentinië staan, wanneer die mocht besluiten zich in Zwitserland te vestigen. Het landgoed werd gekocht door een Ar gentijns zakenman na de eerste mis- lulcte opstand tegen Peron in Juni van dit jaar. Uit betrouwbare financiële kringen in Zwitserland wordt verno men, dat Peron reeds sinds 191(7 bezig is geweest met het overbrengen van fondsen naar Zwitserland. kloof ontstond tussen kostprijs van oud en nieuw gebouwd onroerend goed, alsmede in de kosten van bouw rijp maken van grond. Naar onze me ning, aldus spreker, heeft Nederland hier zijn kans hopeloos gemist en daarvan wordt nu de typische bouw ondernemer de dupe. Vrije concurrentie Eigcnljjk ziet men in brede kringen alleen nog maar heil in de woningbouw. „Weet men overal in Nederland wel", zo vroeg spreker met grote nadruk, „dat het parti culiere woning bouwbedrijf door een tekort aan financiële facilitei ten niet in staat is voor de groot ste groepen van de bevolking huurwoningen te fabriceren, wat toch voor de oorlog normaliter me de verreweg voor het grootste deel voor zijn rekening werd genomen „Indien", zo ging hij verder, „de particuliere ondernemer werd go- steiuul met niets meer, maar ook met niets minder, dan wat voor woningwetbouvv wenselijk wordt geacht, dan zou in vrije concurren tie deze bedrijfstak een prestatie te zien geven, die mogelijk hier en daar nog co recties zou behoeven, doch beeld ren". met toverslag het volledig zou doen yeramle- Hier komt nog bij, dat de particu liere ondernemer, ook al is hy bij de bestaande huurdispariteit op steun aangewezen, voor het overige op geen overheidskassen een beroep doet, aoch dat hij zyn financiering langs parti culiere banen laat voltrekken. Het grote geheim van het particu liere bedrijf is volgens spreker gele gen in de eindeloze vindingrijkheid, waaraan nooit een bepaald dirigisme kan beantwoorden, terwyj het tevens volkomen openstaat voor alle techni sche en organisatorische vooruitgang, Tenslotte drong de heer Van Gelde ren er op aan, de premiebouw volko men los te gooien van elke contingen- tering, zelfs al was het slechts een jaar op proef. Bernard Mac Fadder overleden Deskundige op gebied van lichaamscultuur Bernard MacFadden, do bekende deskundige op het gebied van lichaamscultuur, is Woensdag in de ouderdom van 87 jaar te Jersey Ci ty, New Jersey, overleden. MacFadden kreeg vorige week, na drie dagen vasten, plotseling geel zucht. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht an_ Woensdag werden zijn familieleden bij hem geroepen. Volgens een arts had het vasten de lichte mate van geelzucht een leverziekte die hy reeds had, ver ergerd. MacFadden was eigenaar van een aantal populaire tijdschriften, waar onder „True Story1'. Hij stond over de gehele wereld bekend als een vooraanstaande deskundige op het gebied van lichaamscultuur. Gedu rende zijn leven schreef hij onder meer 40 boeken en een uit vyf de len bestaande gezondheidsencyclo pedie. Nadat hij de 80 jaren had be reikt, bestuurde MacFadden nog steeds zijn eigen vliegtuig en speelde ny nog tennis. Hij hield ervan op zijn verjaardag een „stunt" uit te halen, zoals een sprong met een valscherm in de rivier de Hudson op zijn 83ste verjaardag. MacFadden had negen kinde ren, van wie er thans nog zeven in leven zijn. Japanse socialisten verenigen zich De rechtse en linkse socialistische partijen in Japan hebben zich ont bonden en zullen Vrijdag een nieu we verenigde niet-communistische socialistische partij vormen. De twee partyen zyn sinds October 1951 ge scheiden. De nieuwe socialistische partij zal 156 zetels hebben in de tweede ka mer van het Japanse parlement. De democratische regeringspartij heeft 186 zetels van de 467 in het geheel. De nieuwe party streeft naar op zegging van alle belangrijke verdra gen en overeenkomsten met de Ver enigde Staten. Publiekrechtelijke invloed. De voorzitter van de contact commissie onroerende zaken van de Nederlands bond van bouwon dernemers, mr. N. J. C. M. Kap- neyne van de CoppeHo, hield op het in Den Haag gehouden bonds- congres een rede, waarin hij tot de conclusie kwam, dat particulier initiatief dient uit te groeien tot publiekrechtelijke invloed. Het is een belangrijke vraag of de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van een verticale dan wel van een ho rizontale opbouw moet worden. De eerste volgt het product van a tot z, b.v. van de schaapherder tot de detail list in wollen artikelen en geeft dus een doorsnede door het gehele bè- dryfsleven te zien. De horizontale op zet is daarentegen een verband tus sen ondernemingen van gelijke of aan verwante functie, b.v. die van de win keliers, Nieuwe taak. Spreker meende, dat een verticale bedrijfsorganisatie volgens de nieuwe wet een belangryke taak by do wo ningvoorziening zou kunnen verrich ten. In de eerst? plaats is er de auto nome functie, de verordende bevoegd heid, In dit opzicht zou men kalm te werk moeten gaan, omdat regelgeving wel in het bijzonder ervaring vereist. Wel zou een dergejyk lichaam direct veel nuttig werk kunnen verrichten in de zelfbestuursfunctie, d.i, de uitvoe ring van taken, welke de regering haar opdraagt. In de practyk zou dit betekenen, dat het bedrijfsleven zyn eigen ambtenaren aanstelt en dan maar moet tonen, dat het zulks beter kan, dan het thans geschiedt. Tenslot te is er de eveneens zeer belangrijke adviserende taak, die volgens de nieu- we wet, ook ongevraagd kan worden vervuld. Hier is de mogelijkheid dat het bedrijfsleven in officiële vorm waarschuwt tegen het nemen van maatregelen, die het niet wenselijk acht. Tot voor kort was de situatie zo, dat de particuliere ondernemer steeds jneer als lijdend voorwerp in de pu bliekrechtelijke sfeer werd gesleept. Hij kon slechts trachten enige invloed uit te oefenen door middel van zijn publiekrechte!(|ke vertegenwoordi gers. Nu wordt hem de mogelijkheid geboden actief deel te nemen door in eigen sfeer publiekrechtelijke invloed uit te oefenen- l'Express: negende Parijse ochtendblad Campagne voor Mendès'France Het Franse weekblad „l'Express" is Donderdag een Dagblad geworden, dat een cumpugne begonnen Is om de voormalige Franse premier Pier re Mendès-France weer aan de macht te brengen, „l'Express", die voor het eerst op 15 Mei 1953 is verschenen, Is de spreekbuis van de „nieuwe linkse beweging" een nieuwe groepering van Franse politieke krachten. Hoofdredacteur van de „l'Ex press" is de 31-jarige Jean Jacques Servan Schrciber, die in Januari jl. door Edgar Faure, de huidige Fran se premier, tot een duel werd uitge daagd. Faure, die indertyd minister van buitenlandse zaken was, had bezwaar gemaakt tegen een artikel in het blad over de belasting op de verkoop van renpaarden. Deze maatregel was genomen toen Faure optrad als minister van financiën. Het duel werd afgelast na tussen komst van premier Mendès-France. Voor het nummer van Donderdag j/an „l'Express" heeft Mendès-Fran ce het eerste artikel geschreven van een dagelijkse serie over politie ke vraagstukken. De bekende schrij ver Frangois Mauriac zet zyn dag boek voort, dat in het weekblad „l'Express" van zijn hand verscheen. Mauriac is voorstander van een li berale politiek in Noord-Afrika. Als weekblad had „l'Express" een oplaag van 160.000 exemplaren. Het is nu het negende Paryse ochtend blad geworden. JAARVERGADERING B.N.G. In 1954 sloten honderd gemeenten zich als lid aan ln Apeldoorn werd Woensdag de jaarvergadering gehouden van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten, In zijn openingsrede deelde de presi dent-commissaris, mr. A. Kleyn, o.a. mee, dat de bouwkas een periode van groei doormaakt. Het laatste jaar zyn er ongeveer honderd gemeen teen als lid toegetreden, waaronder de steden Vlissingen, Middelburg, Leiden, Haarlem en Dordrecht. Het werk op het platteland blijft ook van het grootste belang omdat de bouwkas een verantwoorde mogelijkheid biedt aan iedereen om bet bezit van een goede woning te verwezenlijken. In 1954 kwamen ongeveer 1700 wo ningen tot stand door tussenkomst van de bouwkas; dit aantal is slechts 3JA van het totaal aantal gereed gekomen woningen, maar 11 van de woningen, dte binnen het werkge bied met de Premie- en Bydragere- geling Wonnigbouw 1953 gebou J worden Per 31 December 1954 be droeg het aantal deelnemers onge- vëer 11.000, waarvan 7000 bouw- Spaarders en 40Ó0 aflossers.' Bij alle vierduizend uitgegeven hypotheken hebben zich nog geen gevallen van wanbetaling voorgedaan. Opmerke lijk is juist, dat vele aflossers meer betalen dan de verplichte bijdrage, om op zo kort mogelijke termijn een schuldvry huis te bezitoten. Gratis onder houdscontröle Hoewel de Bouwkas Nederlandse Gemeenten niet naar winst streeft, is er toch een overschot. Een gedeel te hiervan wordt besteed ter veria- ging van de rente van verstrekte hypothecaire leningen. Ook heeft men besloten om aan hen, die met de bouwkas gebouwd hebben een gratis onderhouascontröle aan te bieden. Een andere tegemoetkoming aan de spaarders-aflossers is, dat het af gelopen jaar werd besloten de aflos- singskosten te verlagen. Maatregelen nodig Aan het slot van zyn redevoering sprak de heer Kleijn, die burgemees ter is van Meppel, uitvoerig over de houding van de rijksoverheid ten opzichte van het eigen woningbezit en de bevordering daarvan De sty- ging van de bouwpryzen, die ten op zichte van de toegepaste huurverho gingen relatief sterker is, betekent 'n slechtere positie van de kleine ei gen-woning-bouwer ten opzichte van ae huurder van soortgelijke wonin- fen. Dit houdt in, dat het voor de enedengrens van de bevolkingsgroe pen steeds moeiiyker wordt om tot de bouw van een eigen huis te gera ken. Het wordt, aldus de heer Kleijn, meer dan tijd, dat er op dit gebied de nodige maatregelen worden geno men, dit temeer nu de regering meer malen erkend heeft het nut in te zien van toeneming van het eigen-woning- bezit. De Bouwkas Nederlandse Ge meenten wacht daarom met span ning op de dingen die komen gaan. Zelf stelten de vluchtelingen de han den uit de mouwen, om hun eigen wo ningen te bouwen. Op de foto helpt dit gezin in de Werenfried-Siedlung te Spits-Wegsclieid met stenen sjou wen en oement mengen, om de bouw kosten zo laag mogelijk te houden en met de beschikbare middelen zo snel mogelijk klaar te komen Verbetering radiotelefonie voor veiligheid ter zee Op de onlangs in Gothenburg ge houden „Baltic and North Sea Radio Conference" en de daaraan gekoppel de bijeenkomst over de telefoon-com municatie zijn enige aanbe%'elingen ge daan voor het bevorderen" van de vei ligheid ter zee door middel van de radio-telefonie. Een der voornaamste daarvan is wel dat men het gebruik van de noodgolf meer geschikt zal moeten maken voor een doelmatig op. roepsysteem. In de praetijk komt het veelvuldig voor, dat schepen de kust- stations voor normale communicatie via de noodgolf oproepen. De betrok ken delegaties zullen thans hun rege ringen adviseren het gebruik van de noodgolf voor andere dan noodgeval len drastisch te beperken. Tevens zal men adviseren voor schepen boven de 500 ton een alarminstallatie aangeslo ten op de radio-telefonie, op de brug te plaatsen. TON VOOR KARWEI TE RIJSWIJK nv#»rl#»cr mpl nroanJsaiif» vart het beschikbaar stellen vao 100.000 uverieg met organisatie van voor een projeot v8n 54i huiztn te werknemers gewenst. Over het initiatief van minister Wit te ter stimulering van een experiment om de woningbouw ook bij ongunstig weer voortgang te doen vinden door COMITÉ VAN ACTIE IN WORDING Verenigde Staten van Europa het uiteindelijke doel Jean Monnet, oud-president van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal is Donderdag een campagne begonnen voor een Europese gemeenschap o.m. voor atoomenergie volgens het voorbeeld van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij heeft medegedeeld, dat een aantal leidende politici en vakverenigingsleiders uit de zes landen van de E.G.Ii.S. zich bereid hebben verklaard, ledenoprichters te worden van een comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa. Hot eerste doel van dnzo nieuwe groep zou zijn te werken voor liet in een gemeen schap brengen van alle Europese bronnen .op het gebied van kernenergie, hetgeen zal geschieden via de parlementen en regoringen der zes landen. Volgens het plan van Monnet zouden alle zes landen hun begrotingsmid delen, voorraden splitsbaar materiaal en technische kennis bijeen brengen teneinde de vreedzame toepassing van atoomenergie in Europa mogelijk te maken. Monnet is van mening, dat zijn co mité van actie op snelle en doeltref fende wijze kan handelen, daar de po litieke partijen, van welke zyn leden- oprichters deel uitmaken, de meerder heid vormen in de parlementen van Frankrijk. Italië. West-Duitsland. Nederland. België en Luxemburg. Volgens hem moeten de staten een deel van hun bevoegdheid overdragen aan Europese federale instellingen en voorts moet nauwe samenwerking van Engeland worden verkregen. Monnet verklaarde, dat de betrokken politici en vakverenigingsleiders de voor waarden van het door hem opgestel de rondechryven hadden aanvaard. M essina-resolutie Het eerste doel van de nieuwe be weging zou zijn, het verwezenl||ken van de doeleinden van de z.g. Messi- na-resolutie van 2 Juni 1955, waarbij de landen van het plan Sehuman zich uitspraken voor het bestuderen van de mogelijkheden der economische ontwikkeling, mede in het bijzonder van het gebruik van atoomenergie en de oprichting van een gemeenschap pelijke Europese markt. Het comité van actie zou er voorts op aandringen, dat aan de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal de noodzakelijke be voegdheden worden verstrekt voor het tot ontwikkeling bren gen van haar activiteit op soci aal terrein. De eerste bijeenkomst van het co mité van actie zal begin November a.s. worden gehouden in een nader aan te wijzen plaats. Controle Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zou de voorgestelde gemeen schap voor atoomenergie voorzien in internationale controle, teneinde te verzekeren dat de ledenlanden de atoomenergie slechts voor vreedzame doeltinden zullen gebruiken. Tot de politici, die de uitnodiging van Monnet om dee| te nemen, heb ben aanvaard, behoren vooraanstaan de leden van de socialistische Chris ten-democratische partijen in de zes landen en vertegenwoordigers van <le Vrije Demoeraten in West-Dultsland. do Belgische liberale partij, radicnle- en conservatieve partijen ln Frankrijk en vnn de Italiaanse republikeinse partij. voor een project van 544 huizen Rijswijk, heeft de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond (aangesloten bij het N.V.V.) te genover het A.N.P. verklaard, dat zijn organisatie daar uiteraard mee inge nomen is. De organisaties, zowel die der werk gevers als die der werknemers, had den overigens aan deze belangrijke kwestie zelf reeds terdege aandacht geschonken en een commissie met de bestudering daarvan bêlast. Het initiatief van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting gaat verder. Dat is, aldus de heer Brands- ma, stellig verheugend. Echter, de organisaties zouden toch wel graag in de voorgenomen toepas singen van de middelen om dit vraag stuk tot oplossing te brengen, worden gekend. Dat is in dit geval niet ge beurd. Men moet zo besloot de beer Brandsma de psychologische bete kenis van zulk overleg niet onderschat ten: een experiment als dit kan alleen slagen, als alle betrokkenen, werkge vers en werknemers, van harte bereid zijn daaraan mee te werken. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11