Vier dagen vergaderen aan de Goudkust van Afrika Proefneming op bouwplaats met doorwerken bij slecht weer ACTIE VACANTIESPREIDING WORDT NIET STOPGEZET ZATOPEK OVERTUIGEND DOOR TWEE BRITTEN VERSLAGEN so PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 OCTOBER 1953 IN 10 DAGEN UIT EN THUIS Jeugd uit de hele wereld was hier bijeen DE STEM VAN DE piloot klinkt via de loudspeakers duidelijk in liet vier. motorlge vliegtuig: „20 min. nog en we zullen in Accra landen". Je voelt duidelijk hoe snel het vliegtuig hoogte vermindert. Meer en meer wordt het land zichtbaar, betrekkelijk vlak en om zo te zien weinig bewoont. Zou het nog 500 meter zijn? Neen, minder al, 800, 100, je kunt de bomen duidelijk zien; 50, 40 meter. Daar vlieg je al, nog steeds met grote vaart, over de landingsbaan. Zoals gewoonlijk voel je een paar behoorlijke schokken, wan neer de wielen de grond raken. Veilig gclar.d in Accra, hoofdstad van de Goudkust. De veiligheldsgordels, die bij het stijgen en het dalen altijd aan gegord moeten zijn, worden losgemaakt, een haastige handdruk wordt ge geven aan buurman o£ buurvrouw, die men gedurende de tocht heeft leren kennen, de handbagage wordt opgenomen en men kan het vliegtuig vla de aangereden trap verlaten. Sommige passagiers worden afge haald, zoals het stamhoofd, gehuld in een prachtig kleed en met een soort kroon op het hoofd, terwijl allerlei armbanden de armen versieren. Hij werd met luid handgeklap verwel komd door zijn stamgenoten, anderen vinden hun eigen weg in Accra. In het grote Afrika is de Goudkust een heel klein stukje en telt slechts 500.000 inwoners. Typerend is hier het mooie gewaad, een'los kleed, dat op een bepaalde wijze gedrapeerd wordt, dat vele mannen, vooral bij bijzondere gebeur tenissen, dragen. Aan het soort en de kwaliteit kan men plaats van her komst en rang bepalen. Sommigen kosten slechts 20 gulden, andere 600! Waarbij men moet bedenken, dat 600 gulden een enorm bedrag is. In Nige ria, niet zo heel ver van de Goudkust, komen mensen nog niet met 50 cent aan eten toe voor een week. Merkwaardig is, dat byna alle Inwoners hier een of meer litte kens in het gezicht dragen. Som migen hebben er slechts op elke wang één, bij anderen lijkt het ge zicht één litteken: op elke wang zjjn er dan misschien wel 9 inker vingen aangebracht. De bedoeling is om zich daardoor te beschermen tegen de boze machten. Het aan tal inkervingen duidt de streek, stam en de plaats aan van waar men komt. WEINIG BLANKEN Men ziet hier niet veel blanken. Be grijpelijk overigens, want de Goud kust wordt tegenwoordig geregeerd door eigen mensen, gekozen door het gehele volk, mannen èn vrouwen. Nog enkele maanden en dan zal de Goud kust een volledig souvereine staat zyn, die zelfstandig zal beslissen of men al dan niet bjj het Britse Ge menebest wil blijven. Deze uitweiding over de Goud kust was wel nodig om te beseffen wat een voldoening het was voor de jeugdgemeenschap van de Goudkust om het uitvoerend Co mité (±25 leden in totaal) van de Nieuwe Griekse eerste minister CONSTANTINOS KARAMANLIS Het nieuwe Griekse kabinet van Constantinos Karamanlis heeft het vertrouwen van de Kamer gekregen. De stemverhouding was 200 tegen 77, bij 2 onthoudingen. Wereld Jeugd Gemeenschap te kunnen uitnodigen haar najaars vergadering in: Accra te houden. Wie dit zelfstandig kan organise ren heeft een graad van zelfstan digheid bereikt waar vele anderen jaloers op zijn! VREUGDE Wat een vreugde was het ook voor de bestuursleden van de Wereld Jeugd Gemeenschap om naar Accra te mogen komen. Het bestuur van deze organisatie is werkelijk inter nationaal: de leden komen uit 20 ver schillende landen, Europa, Azië, Afri ka. Noord, en Zuid-Amerilta. De bedoeling van de Wereld Jeugd Gemeenschap is in het kort gezegd, om op alle terreinen ongeacht ras, ge loof, politiek zich bezig te houden met en te werken voor de jeugd van deze wereld. Het wil niet een organi satie zijn naast de andere en het tast ook niet de onafhankelijkheid van be staande organisaties aan als inter nationale C.J.M.V. (Y.M.C.A.), Rooms-Katholieke jeugd enz. In vele landen hebben verschillende organi saties elkaar gevonden in een lande- Ik verband in Nederland de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap. Wie een beetje thuis is in deze we reld zou deze N.J.G. voor geen geld willen missen. Zo wil de Wereld Jeugd Gemeenschap nu deze landelij ke gemeenschappen weer bijeen bren gen in een wereldwijd verband. De basis is de „algemene verklaring van de rechten van de mens". Internatio naal wil de Wereld Jeugd Gemeen schap zijn In werken en denken en daarom worden grote en kleine bij eenkomsten telkens op verschillende gebieden van de aardbol gehouden. Zo waren wij dus naar Accra ge komen en een grote agenda lag voor ons. Helaas was ik ruim een dag té laat gearriveerd, daar ik in Cairo de aansluiting miste en een dag moest H In de hoofdstad van de Afri- kaanse Goudkust is vorige week de vergadering gehouden ff fan de Wereldjeugdgemeen- schap. ff Deze bijeenkomst werd o.m. H bijgewoond door ds. A. de Haan, Ned. Herv. predikant f§ van Hansweert. In nevenstaand B artikel vertelt deze predi- kant iets over zijn reis naar dit deel van Afrika en over doel en streven van de H wereldjeugdgemeenschap. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM wachten. Daardoor kon lk van de West-Afrikaanse Studie Conferentie, die vóór onze bestuursvergadering werd gehouden, niet meer meemaken. Dat was erg jammer, daar hier jeugd leiders uit verschillende West-Afri kaanse gebieden met elkaar over de problemen van arbeid en levensstand aard in deze snel zich veranderende gebieden spraken. Over de resultaten van de vergade ring zelf en over mijn verblijf in Ac cra hoop ik in een volgend artikel terug te komen. Ds. A. DE HAAN in Westduits vakverbond Wetenschappelijk leider werd me! verlof gestuurd Het Westduitse vakverbond heeft de leider van zijn wetenschappelijk in stituut, dr. Victor Agartz, voorlopig met verlof gestuurd. Tussen Agartz en de leiding van het vakverbond zijn ernstige meningsverschillen gerezen over de door de vakbonden te voeren loon- en prijspolitiek. Agartz geldt als uitgesproken ver tegenwoordiger van een radicale koers. Hij is voorstander van een „ex pansieve loontheorie", volgens wélke de lonen zouden moeten worden ver hoogd teneinde nieuwe koopkracht te scheppen en daarmee een expansie der industrie te bevorderen. Agartz' theo rie is vooral door minister Erhard scherp aangevallen en ook de vak bondleiding is by de tot dusver gestel de looneisen niet van deze theorie uit gegaan. Binnen de vakbonden zijn Agartz' zeer dogmatisch socialistische opvat tingen Het onderwerp van scherpe critiek geweest. Het heengaan van ar. Agartz wordt dan ook beschouwd als een teken, dat de vakbonden profes sor Erhards pogingen om het loon- en prijsniveau stabiel te houden, willen ondersteunen. Tegelijk met dr. Agartz zijn nog enkele andere functionarissen van het instituut voor wetenschappelijk eco nomisch onderzoek der vakbonden ontslagen. - Korte protestactie tegen wetsvoorstel in Singapore Arbeiders en ambtenaren legden werk tien minuten stil In Singapore hebben Woensdag dui zenden arbeiders en ambtenaren ge durende tien minuten gestaakt uit protest tegen liet wetsontwerp inzake do openbare veiligheid, dat in de wet gevende vergadering werd behandeld. Naar de mening van de regering moesten vele van de bestaande anti communistische noodverordeningen permanent van kracht worden. Het stakingsparool was in strijd met de opvattingen van het algemeen vakverbond, uitgegeven door de volksactieparty. De wetgevende vergadering heeft het wetsvoorstel tenslotte met negen tien tegen vier stemmen aangenomen. De regering aanvaardde een amende ment, waardoor voortaan de goedkeu ring van de ministerraad wordt ver eist voordat iemand zonder vorm van proces kan worden vastgehouden. Rechtsgeoriënteerde democraten en vooruitstrevenden onthielden zich van stemming. Kamerleden bezorgd over begroting staatsdrukkerij. Het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer over het ontwerp tot wij ziging van de begroting van het staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf voor het dienstjaar 1954 is versche nen. Verscheidene leden vestigen er hierin de aandacht op, dat voor arti kel 3 (werk by derden) van de be groting van hét staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf voor 1954 een verho ging wordt voorgesteld tot een be drag van niet minder dan 1.254.000, derhalve van ongeveer 45% van het oorspronkelijke bedrag. Zij stelden de vraag, of de uitga ven van het bedrijf zich wel beperk ten tot die. welke inderdaad bij die rijksinstelling behoren te worden ge drukt. Voorts waren deze leden van oor deel, dat enige meerdere beperking in aantal en omvang van tal van rap porten en andere publicaties ten zeer ste gewenst zou zijn. Aan de weg van Wenen naar Linz ligt'de vroegere kazerne in liet stadje Ens, oud en uitgewoond. 367 vluchte lingen wonen op liet ogenblik in deze sombere steenmassa's. Op de foto een kijkje op de binnenplaats. ONDANKS GERING RESULTAAT Verlenging schoolvacanties Op een vergadering van leden van de algemene commissie voor de va cantiespreiding van het centraal werkcomité vacantie, Woensdag te Utrecht gehouden, is gesproken over een eventuele ontbinding van het cen traal werkcomité vacantie. Dit naar aanleiding van het betrek kelijk geringe resultaat dat de actie voor vacantiespreiding in Nederland zou hebben. Unaniem waren de leden van de al gemene commissie voor de vacantie spreiding evenwel van mening, dat de actie moet doorgaan. Men constateerde, dat het in Neder land geen wens meer is om de vacan tie te spreiden, maar een bittere nood zaak. Voorzitter J. Pront releveerde de activiteiten van het comité, dat vol gens hem nog steeds zat met de moei lijkheid dat 65 procent van de Neder landse vacantiegangers gebonden is aan de schoolvacanties. De mogelijkheid werd onder ogen gezien de schoolvacanties te verlen gen. Een enquête onder verschillende vakgroepen heeft, volgens de heer Pront, uitgewezen, dat men de collec tieve vacanties van verschillende be drijven wel zou willen vervroegen, of later doen houden, wanneer dit ook mot de schoolvacanties het geval was. Ook ïs een enquête gehouden onder de individuele bedrijven. Hieruit is ge bleken, dat ook de kleinere bedrijven wel vroeger collectief zouden willen sluiten, wanneer ook de aanvangsda ta van de schoolvacanties vervroegd worden. Corjaal even veilig als calèche Kexoal is een Aucaner- tteger. Hij kent de weg door de stroomversnel lingen van de Boven- Suriname nog beter dan anderen hun woon kamer. Zijn bijnaam is „De 100 P.K. man", waarmee afdoende zijn enorme spierkracht is aangegeven. In een stikdonkere nacht, waarin men nauwelijks een meter zicht heeft, kan „de 100 P.K. man" in een corjaal, voortge dreven door een buiten boordmotor 'nog wel. zijn weg veilig door de stroomversnellingen vinden. Aan Kewal is een grote eer te beurt gevallen. Hij is uitverkoren de stuurman te zijn van de corjaal, waarmee de koningin de rimboe- tocht zal maken bij haai bezoek aan Suriname. Deze tocht wordt ge maakt aan het eind van het droge seizoen. De waterstand in de ri vier zal dan laag zijn en de stroomversnellin gen worden er des tr woester door. De stroomversnelling wordt veroorzaakt dooi rotsblokken in de rivier die de doorgang van het water belemmeren Op talrijke plaatsen la ten de rotsen enge ka naaltjes vrij waardoor liet water met wild ge weld kolkt. De bosne gers weten met inzicht grote behendigheid en kracht hun weg door dit wilde natuurspel te kiezen, in de corjaal, die onder de hoede staat van Kewal, zal H.M. zo veilig zijn als in de crème calèche. ,JDe 100 P.K. man" kent z\)n rivier. Hij weet hoe haar te temmen. Jaar in jaar uit leeft hij op de rivier en op 29 October zal hij aan de higi ncma, de grote vrouwe, zijn rivier la ten zien. De vergadering was van mening, dat men zich zal moeten bezig houden met de vraag, of men de vrijheid van onderwijs aangetast acht, als door de overheid een regeling wordt getroffen met betrekking tot de schoolvacan ties. Men constateerde, dat men voor de idee vacantiespreiding bij brede lagen van de bevolking alleen maar dan be grip kan kweken, indien deze lagen deze idee ook in toepassing kunnen brengen. Secretarissen wensen wijziging Gemeentewet Wettelijke voorziening is nodig om de in de gemeentewet voorkomende bepalingen omtrent het secretarisambt in overeenstemming tc brengen met de betekenis van het ambt, zoals dit zich in de loop der jaren heeft ont wikkeld. Tot deze conclusie kwam het landelijk contactorgaan voor gemeen te-secretarissen L.Gs.O. Woensdag op zijn jaarvergadering in Rotterdam. De commissie uit het contactorgaan, die de wettelijke positie van de ge meente-secretaris aan een studie had onderworpen, had o.m. de wenselijk heid uitgesproken van opneming van de volgende bepaling in de gemeente wet: „De secretaris maakt deel uit van de raad en van het college van B. en W." Deze mening van de commis sie werd door de vergadering over genomen, Bij de officiële ontvangst ten stad- huize van Rotterdam vroeg de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, zich af, of'het wel nodig is, de gemeente-secretaris formeel te doen delen in de collectieve verant woordelijkheid. „Ik ben ervan over tuigd", zo besloot hij, „dat het laatste woord hierover nog niet is gespro ken". Dr. Van Lange, de voorzitter, merk te op, dat over het rapport nog een vergadering zal 'worden gehouden, dus „is er nog geen man overboord". VERRASSING IN LONDEN Eindspurt van Pirie en Norris te snel voor Tsjech Het hoogtepunt van de atletiekwedstrijd te Londen tussen de steden Londen en Praag vormde de 10.000 meter, waarop Praag vertegenwoor digd was door Zatopek en Santrucek en Londen door Gordon Pirie en Norris. In een spannende strijd, waarin de Tsjech tot aan de laatste ron de de leiding had, versloeg Pirie zijn tegenstander, die hem kortgeleden te Praag nog naar de tweede plaats had verwezen. Zatopek ging als der de door da finish, nadat ook de Brit Norris hem in de laatste ronde was gepasseerd. deze afstand is gemaakt, buiten En- eland had Ph-ie echter reeds 29 min. 7.2 sec. genoteerd. Norris bereikte 2,4 seconden later de eindstreep. Zatopek kwam met een achter- De tyd van Pirie was 29 min. 19 sec., waarmee hij de snelste tijd no teerde welke ooft in Engeland over Scholier getroffen door vallendeluidklok De 15-jarige Jo Boymans, leerling van hét Bernardinuscollege te Heer len, werd Dinsdagmiddag aan het hoofd getroffen door een ongeveer veertig kilo wegende klok, die óp de binnenplaats van de school neerstort te. In zeer ernstige toestand is de jongen naar het St. Jozefziekenhuis gebracht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. By het luiden van de schoolbel is de klok uit de klokkestoel geraakt en over het dak op de speelplaats ge vallen, waar zich op dat ogenblik 'n groot aantal leerlingen bevond. BEPERKING VAN PRODUCTIEVERLIEZEN Regering stelt een bedrag van 100.000 beschikbaar De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft besloten, zijn medewerking te verlenen aan een proefneming met doorwerken bij minder gunstige weersomstandigheden op een bouwwerk van 544 woningwetwo ningen in de gemeente Rijswyk (Z.H.) en hiervoor een bedrag van maximum 100.000 beschikbaar te stellen, waarby inbegrepen zijn de kosten van tech nisch en organisatorische adviezen en laboratoriumproeven. Regen, sneeuw, vorst, dooi en korte dagen veroorzaken in de bouwnyver- heid aanzienlijke productieverliezen, daar het gebruikelijk is, de werk zaamheden bjj deze omstandigheden te onderbreken. Algemeen erkent men thans de noodzaak van het toepassen van middelen en methoden om deze productieverliezen te beperken, zo deelt het ministerie van wederopbpuw en volkshuisvesting mee. Technisch zijn er geen onoverkomelijke bezwa ren om zelfs onder zeer slechte weers omstandigheden door te werken, ge zien ook de buitenlandse ervaring op dit gebied. Wel valt te verwachten, dat wegens het karakter van de Ne derlandse winters de uitgaven, nodig om by zeer ongunstige weersomstan digheden door te kunnen werken. ni<*i verantwoord zijn. Al heeft men echter ïn ons land nog geen inzicht in de kosten, die het doorwerken bij minder goede weers omstandigheden met. zicli zal bren gen en in de resultaten die dit door werken kan hebben voor de productie in de bouwnijverheid, toch wordt een proef in dit opzicht van groot belang geacht. Bij de proefneming te Rijswyk wordt beoogd met organisatorische maatre gelen en eenvoudige technische voor zieningen deze productieverliezen te voorkomen of althans te beperken, nl. door: r-a. het reserveren van binnen- werkzaamheden voor tijden van slecht weer en het scheppen van andere uitwijkmogelijkheden b. het zoveel mogélijk vermijden van voor slechte weersomstandig- leden zeer gevoelige werkzaamhe- len in het ongunstige seizoen; i het verbeteren van de sociale /oorzieningen op de bouwplaats, aardoor het de arbeiders mogelijk vordt gemaakt bij minder gunsti ge weersomstandigheden door te verken; 'J. het plaatsen van werkloodsen voor betonvlechters en timmerlie den; f. ruime toepassing van afdeltmid- delen voor beton- en metselwerk g. het vorstvrij leggen van de bouwwaterleiding; h. verwarming van aanmaakwater en eventueel van bouwstoffen; i. toepassing van snelverhardende cement en anti-vries toeslagstof fen; j. het verwarmen van glasdichte of provisorisch dichtgemaakte wo ningen, teneinde stucadoren, af timmeren en schilderen voort te kunnen zetten bij lage temperatu ren; k. hot aanbrengen van kunstver lichting op de bouwplaats geduren de de kof te werkdagen. Bjj deze proefneming wordt, naar het ministerie verder meedeelt, ove rigens reeds gebruik gemaakt van in het buitenland opgedane gunstige er varingen, o.m. in Denemarken, waar de weersomstandigheden niet al te zeer afwijken van die in ons land. Het Initiatief van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting is dan ook gebaseerd op de verwachting, dat het ook in ons land door samen werking van alle betrokkenen moge lijk is het verlies aan arbeidsuren als gevolg van minder gunstig weer te beperken en daardoor de productie in de bouwnijverheid, met name In de woningbouw, aanmerkelijk op te stand van 9,6 sec. later dan Pirie aan de finish. De eerste helft van de wedstrijd werd afgelegd in 14 min. 44,6 sec. Zatopek had van het begin af aan kop gelopen, gevolgd door Pirie, Nor ris eh Santrucek Nadat 5000 meter waren afgelegd trachtte Pirie zijn rivaal in te halen, hetgeen hem pas na 7000 meter even gelukte. De Tsjech liet dit echter niet toe en her overde spoedig de leiding. By het lui den van de bei voor de laatste ronde ging Zatopek voor, op de voet ge volgd door Pirie en Norris. Pirie had nog voldoende reserve om een eind spurt in te zetten. Hij schoot weg in een tempo, waar Zatopek niet meer tegenop kon. Norris volgde zijn land genoot en ook hij liet de wereldre cordhouder kansloos achter zich. Japanse stemmen tegen betaliV schadevereieding Verplichtingen zijn reeds groot Het Japanse dagblad „Asahi" is be ducht, dat dc gevraagde schadevergoe ding 250 dollar per persoon voor 110.000 voormalige Nederlandse ge- interneerden in het toenmalige Neder lands Oost-Indië, die van de Japanse bezetters te lijden hebben gehad, aan leiding zal zijn tot een kettingreactie onder de slachtoffers der Japanse agressie. Indien alle eventueel te stellen eisen zouden worden ingewilligd, dan zou dit tot een volledige ineenstorting van de Japanse econo'mie lelden. Het blad schrijft dat. Japan bereid is een verzoeningsgezind gebaar te ma ken als tegenwicht voor Japanse oor logsmisdaden. doch het legt er de na druk op dat de Japanse schatkist reeds zeer aanzienlijke verplichtingen heeft in verband met uitbetalen van schade vergoeding aan alle Zuid-Oost Azia tische landen. Tenslotte schrijft de „Asahi": „De overwonnen Japanse troepen hebben ook van hun geallieerde overwinnaars tc lijden gehad en zij zouden ook scha devergoeding moeten krijgen". Nederlander in Siberië. Duitsers, die sinds de "orlog in Rus- lnnd zfln gevangen gehouden, doch thans naar hun land zijn terugge keerd, hebben medegedeeld, dat de Nederlander A. G. P. Beernink in het Russische .gevangenkamp „Inta" in Siberië verolyft. Beernink zou tijdens de oorlog met de Duitse legers tegen de Russen heb ben gevochten Hij is kort na de oor log in Oost-Dult.slnnd gearresteerd en naar Rusland -"obrncht Daar is hy veroordeeld t°5 laar De Russi sche regering l erf einde vorig jaar er dc Nedernlandst (.gci-lni» officieel van ln kennlp gestold, dat Roornink in e. droge opslag van bouwstoffen; van de bouwkosten. van in Kemup kcsioju. aai i ■cerninK m ren bij een slechts geringe verhoging Russische gevangenschap zijn straf uitzit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6