Sowjet-blok zou ook Israëliërs wapens willen leveren KLANKBORD BOEKEN GAITSKELL: NATIONALISATIE NIET HET ENIGE RECEPT Peier Townsend op sioel 13 naar Geluk? DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSISCHE GRIMLACH IN NABIJE OOSTEN Het Wereldgebeuren Aanbieding tot financiering van Egyptische ontwikkelingsprojecten Eeri woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft Woensdag verklaard, dat de Amerikaanse regering over „Inlich tingen van recente datum" beschikt, dat het Sowjet-blok mogelyk ook Is raël (na de Arabische landen) zal aanbieden wapens te leveren. Volgens het Egyptische blad „Al Aikhbar" heeft de Sowjet-UnJe zich be reid verklaard, alle Egyptische ontwikkelingsprojecten te financieren in ruil voor Egyptische katoen, ryst en andere producten. Met betrekking tot het Russische gebaar ten opzichte van Israël, ver klaarde een woordvoerder op de Is raëlische ambassade te Washington, dat er geen aanbod tot wapenleveran ties van het Sowjet-blok aan Israël was gedaan. Er was echter wel bedek- telijk te kennen gegeven, dat Israël mogelijk onder bepaalde omstandig heden wapens zou kunnen ontvangen. Onlangs De woordvoerder zei, dat Israël thans niet op de zinspeling ingaat, maar nog steeds hoopt, zijn wapen- voorraad in het Westen te kunnen aanvullen. In antwoord op een vraag, of er voor of na de jongste aankondiging van een wapenovereenkomst tussen Egypte en Tsjecho-Slowakije sprake was geweest van de zinspeling, zei de woordvoerder alleen: „Onlangs". Het Israëlische parlement heeft Woensdag op een spoedvergadeiffïjj besloten, dat Maandag een debat over de buitenlandse politiek gehouden zal worden. O.m. zal gesproken worden over de wapenleveranties van commu nistische landen aan Egypte, Israëli sche tegenmaatregelen en de voorstel len van Dulles voor een regeling van de toestand in het Midden-Oosten, Syrië Radio-Caïro heeft Woensdag in een Arabische uitzending gemeld, dat vol gens berichten uit gezaghebbende kringen, in Damascus onderhandelin gen gaande zijn over levering van Tsjechoslowaakse wapens aan Syrië. De Tsjechoslowaakse gezant in Syrië zou over deze kwestie besprekingen voeren met de Syrische waarnemende minister van buitenlandse zaken, Ab- del Wahab Hoemed. Nijldam Het Egyptische blad „Al Akhbar" schrijft, dat de Sowjet-Unie heeft aan geboden, alle Egyptische ontwikke lingsprojecten te financieren in ruil voor Egyptische katoen, rijst en an dere producten. Volgens het blad heeft de Sowjet- TJnie zich bereid verklaard, betaling voor aan Egypte geleverde machines te aanvaarden in termijnen over een periode van 25 jaar. Volgens het blad heeft de Sowjet-Unie zich bereid ver klaard, het project voor een nieuwe dam in de Nijl te financieren in ruil voor Egyptische producten. Het blad voegt hieraan toe, dat de Egyptische regering het Sowjet-aanbod bestu deert. Een der belangrijkste projecten voor de ontwikkeling van Egypte is de aanleg van een geweldige dam in de boven-Nïjl nabij Assam, waarvan de bouwkosten op ongeveer 2,5 milliard gulden worden geraamd. Er wordt over de financiering van dit project onderhandeld tussen de Egyptische regering en Britse, Franse en West- Duitse banken en industriële onderne mingen. Russische protestnota aan Perzië „Toetreding tot defensieverdrag in strijd met goede betrekkingen" De Sowjet-Unie heeft Perzië een no ta gezonden, waarin zij zegt, dat het toetreden van laatstgenoemd land tot het TurksIraakse verdedigïngsver- drag „onverenigbaar is met het stre ven, om vrede en veiligheid in de ge bieden van het Nabije en Midden-Oos ten te verzekeren. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, ver klaarde tegenover de Perzische zaak gelastigde te Moskou, Entezam, dat het toetreden van Perzië „in strijd zou zijn met de vriendschappelijke Rus sischPerzische betrekkingen" („zou", daar het nog door de Perzische volks vertegenwoordiging moet worden goedgekeurd). De Perzische premier Hoessein Ala heeft in de Senaat een ontwerp inge diend, strekkende tot bekrachtiging van het besluit van Perzië, om toe te treden tot het TurksIraakse verde digingsverdrag. De premier drong er bij de sena toren op aan. het ontwerp te aanvaar den, onder meer zeggend: „Wij kun nen bij de huidige wereldtoestand niet op ons zelf blijven staan". Het ontwerp wordt thans in com- bestudeerd. LABOUR-OVATIES IN MARGATE 7n het harre sneeuwgebied van het Dachstein-plateau, op 1900 meter hoogte, werd een dezer dagen een Larix-houten kruis opgericht op de plaats waar met Pasen 1954 elf leer lingen van een middelbare school in het Duitse plaatsje Heilbronn met een leraar en diens verloofde in een sneeuwstorm de dood vonden, tijdens een uitstapje. Het kruis, dat de in scriptie draagt: „Ter eeuwige gedach tenis aan de dertien doden van Heil bronn", werd naar de plaats van het drama gébracht door de mannen, die deelnamen aan de speurtochten in de bergen toen bericht van de vacantie- gangers uitbleef De foto toont het kruis en een deel van de bijna twee honderd man sterke groep Alpinisten tijdens de plechtige inwijding. Aanvaring op de Theems Twee Nederlandse schepen, de 499 ton metende „Trim" en de 708 ton me tende „Rijnstroom" zijn Dinsdagavond in de mist op de Theems, ten Oosten van Londen, in aanvaring geweest. De „Trim" liep zware schade aan de boeg op en ligt thans in dok. De „Rijn stroom" heeft zijn reis naar Dagen ham voortgezet. De schade die dit laat ste schip heeft opgelopen is nog niet bekend. WELKOM THUIS. Een echtpaar in Paterno (Italië), dat na een feestje vroeg in de morgen thuis kwam, schrok nogal, toen luid snurken door het hele huis weerklonk. Tot zijn gro te verbazing ontdekte het een inbre ker, die lekker lag te slapen op twee koffers, waarin reeds het zilver en de juwelen waren geborgen. Blijkbaar was hij tijdens het inpakken van de buit moe geworden en had het er maar op gewaagd even een tukje te doen. IN HET NET. Een aantal vissers heeft niet lang geleden in Cuxhaven jacht moeten maken op een scooter rijder. Deze was namelijk op een scoo ter gestapt, zonder enig begrip hoe zo n ding werkt. Hij wist niet meer hoe hij moest stoppen en draaide on vermoeid, maar wel erg benauwd, zijn rondjes door het havenkwartier, waarschijnlijk in de hoop, dat de ben zine wel ééns zou opraken. Maar voor dat het zover was, hebben de vissers aan deze tocht een einde weten te ma ken door de onfortuinlijke motorrijder m een net te vangen. BREICURSUS. ,,Ik wil een practï- sche man", zei de negentienjarige Ann Catchenis uit Quebec in Canada tegen een van haar vereerders, Nor man Cockerell. En zij eiste van hem dat hij volleerd zou kunnen breien, voor zy hem het jawoord gaf. Norman ging een breicursus volgen en op de morgen van de bruiloft vereerde hij haar met een zelfgebreid tweedelig skicostuum. Geen herhaling van oude strijdleuzen Hugh Gaitskell, die Dinsdag her kozen werd als penningmeester van de Britse Labourpartij, gaf Woens dagmiddag op het Labourcongres in Margate een uiteenzetting van de be ginselen, die de party op het punt van nationalisaties moeten leiden. In antwoord op beschuldigingen van Be- van zei Gaitskell, dat nationalisatie niet het enige middel is om een be tere maatschappij op te bouwen. De party mag zich niet tevreden stellen met het herhalen van de oude strijd leuzen. Gaitskell sprak zich uit voor een program van geleidelijke hervor mingen, passend in het Britse demo cratische stelsel, in tegenstelling tot de eisen van Bevan, die bevestiging wilde van de Marxistische beginse len. Het congres heeft Woensdag een resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de Engelse regering om nieuwe initiatieven te nemen voor besprekingen van de gro te mogendheden ter vermindering van de spanning in de wereld en voor afschaffing van atoomwapens door middel van algemene ontwapening onder doelmatig internationaal toe zicht. Het congres vroeg voorts toelating van communistisch-China tot de Ver enigde Naties, terugtrekking van de nationalistische strijdkrachten van Tsjiang Kai-Sjek van Formosa om de bevolking in staat te stellen zelf over haar toekomst te beslissen, een regeling tussen de Arabische staten en Israël op basis van souvereiniteit en territoriale integriteit van alle staten in het Midden-Oosten en her eniging van Duitsland door onder handeling. Ook sprak het congres zich uit voor een Brits-Israëlisch defensie- verdrag, in de trant van de overeen komsten met Irak, Turkije, Pakistan en Perzië. Tevens werd een resolutie aan vaard, waarin steun wordt verleend aan de gedachte van een economi sche wereldconferentie, die ten doel heeft de' levensstandaard in econö- misch minder ontwikkelde gebieden te verbeteren. De apartheidspolitiek in Zuid-Afrika werd als een „ge vaarlijke en immorele leer" veroor deeld. Gaitskell, Bevans voornaamste ri vaal voor het toekomstige leiderschap van de partij, kreeg na de persoonlij ke verklaring over zijn beginselen, de grootste ovatie tot nog toë op het congres. Adenauer heeft lichte longontsteking In de toestand van dr. Adenauer, die sedert het einde van de vorige week aan et- lichte longontsteking lijdt, is opnieuw verbetering gekomen. De patiënt is evenwel nog altijd niet vrij van koorts en het zal nog wel geruime tijd duren, voor hij zijn werk normaal kan hervatten. De persdienst van de Christelijke partij heeft meegedeeld, dat het dr. Adenauer in de toekomst niet meer mogelijk zal zyn gevolg te geven aan de talloze uitnodigingen die hij van allerlei organisaties ontvangt. De be jaarde staatsman zal zich zoveel mo gelijk moeten ontzien. K.N.P. niet opgeheven zegt afd. Nijmegen In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering te Nijmegen heeft drs. Troost, secretaris van de afde ling Nijmegen van de KNP en lid van de gemeenteraad van Nijmegen, de volgende korte politieke verklaring afgelegd: „Het door de KNP en de KVP ge meenschappelijk uitgegeven commu niqué heeft by velen de indruk ge wekt, dat de KNP opgeheven zou zijn. Dat is echter onjuist. Opheffen van de KNP kan statutair slechts geschieden door de partijraad van de KNP met een meerderheid van 75 pet. der stemmen. De fractie der KN P in deze raad wacht de beslissing af van de partijraad, die nog niet, bij een is geweest, en zal zich na deze beslissing over de door haar te vol gen koers nader beraden. Zij zal de raad te zijner tijd van het door haar ingenomen standpunt op de hoogte stellen. Vrijdagmiddag 21, Zaterdag 22 en Zondagmorgen 28 October a.s. brengt het Koninldijk Paar een bezoek aan Aruba. Van dit land geeft boven staande foto een beeld: een woest plekje met een grillige rotsformatie. tê oionel Peter Towns- •r end, die dikwijls is genoemd als huwe- lijkscandidaat voor prinses Margaret, is Woensdag'n dag voor dat prinses Margaret van haar vacantie op het kasteel Balmoral in Schotland te Londen wordt verwacht, voor een verlof van drie we ken in Engeland op het vliegveld Lydd aange komen. De 41-jarige Townsend is lucht- machtaltaché te Brus sel. Londense bladen heb ben het bezoek van Townsend en de vroege terugkeer van prinses Margaret, vijf dagen vóór de koningin, met elkaar in verband ge bracht. Zij beschouwen deze beide feilen niet als louter toeval. De bladen hebben de moge lijkheid geopperd, 'dat er binnenkort een be kendmaking van de zij de van het paleis Buck ingham zal worden uit gegeven, waarin de ge ruchten over een ro mance tot klaarheid worden gebracht. -fci? zijn aankomst op het vliegveld stond Townsend 'n groot aantal verslagge vers te woord. Vragen over prinses Margaret werden handig gepa reerd. De journalisten vroegen onder meer: „Zult u Margaret tij dens uw verlof ontmoe tenIs een opzienba rende bekendmaking te verwachten? Zult u naar het kasteel Bal moral gaanwaar de koitlhgin tot Maandag zal blijven?" Toionsend zei: „Op der gelijke vragen geef ik geen antwoord. ïk weet niets. Ik weet het niet". Volgens het blad „Eve ning News" zou Towns- end naar aanleiding van vragen hebben ge zegd :„Ik hoop, dat al les over drie weken dui delijk is". Toen men hem erop attent maak te, dat hij op stoel num mer dertien in 't vlieg tuig had gezetenzeide hij: ,Jlc ben niet bijge lovig. Ik weet wat de toekomst voor mij in petto heeft. Maar ik kan het tt niet zeggen", aldus „Evening News" e prinses en Towns- Tj end hebben elkaar in twee jaar niet ontmoet. Het feit, dat Townsend's eerste huwelijk is ontbonden, zou, alhoewel hij de on schuldige partij was. oorzaak zijn van een koninklijk „dilemma". De Engelse kerk wil niemand, die geschei den is, in de echt ver binden. De koningin, in haar hoedanigheid als hoofd van de kerk, is gehouden, de leerstuk ken te handhaven en Margaret kon tot haar 25ste verjaardag in Augustus jongstleden niet zonder toestem ming van de koningin huwen. De koningin en prinses Margaret zullen Woens dag aanstaande met 't hoofd van de Engelse kerk, aartsbisschop Fis her van Canterbury, di neren. Een woordvoer der zeide, dat dit diner niets uitstaande heeft met prinses Margaret en kolonel Townsend. Aartsbisschop Fisher heeft Woensdag ver klaard, dat de kerk de status van het huwelijk met alle middelen moet In het Altersheim Héllbrun fin Salz burg), een voormalige kazerne heeft de vluchtelingenpriester 8. Sudorgin van de Russisch-orthodoxe kerk een kapelletje ingericht, waarin hij voor zyn mede-vluchtelingen diensten houdt. Bouw van atoomduikboot in Engeland Groot-Brittannië is van plan een atoomduikboot fce bouwen, aldus heeft de chef van de staf der Britse ma rine, admiraal Mountbatten, Woens dag te Londen medegedeeld. Op een diner gegeven door het brandstofinstituut zeide Mountbat ten, dat de indienstneming van door kernenergie voortbewogen duikboten bij de Britse marine slechts een kwes tie van tijd is. De admiraliteit bestudeert reeds een tijdlang de mogelijkheid van atoomaandrijving voor oorlogssche pen, in het bijzonder duikboten. „On ze ideeën nemen nu vaste vormen aan", aldus Mountbatten. Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllll m ....Een karretje op de zandweg.... „De man zat op de bok te i slapen en pas toen ik voor de i tweede keer luidkeels bevel gaf om te stoppen, opende i M hij verbaasd zijn ogen". Dit vertelde Woensdag een poli- tieagent uit Hilversum aan i de Amsterdamse politierech- ter, voor wie een 37-jarige i voerman, van de radiostad, ji moest verschijnen, die reeds H zes keer wegens het rijden onder invloed van alcohol was veroordeeld. H De verdachte gaf toe, dat hij op de bok had zitten sla- pen. Het alcohol-percentage had 2,50 pro mille bedragen, „Het lijkt wel op het liedje „een karretje op de zandweg §1 reed..." merkte de politierech- ter op, „het paard kende de weg". Welke opmerking de officier aanleiding gaf te con- stateren „Het paard nam de verantwoordelijkheid over". Tegen de man, die een straf van twee maanden ondergaat, eiste hij 14 dagen. „Ik voer U thuis, mijn H vrind", zo citeerde de politie el rechter verder, „maar dat komt voor U neer op 14 da- r gen", besloot hij, vonnis vel- lend. De nieuwe Duitse soldatenwet De Westduitse Bondsdag is Woens dag begonnen met de behandeling van de door de Bondsregering inge diende soldatenwet, die rechten en plichten der toekomstige Duitse sol daten moet regelen. Het wetsontwerp is na korte principiële beschouwin gen van alle partijen naar de com missies verzonden. De socialistische oppositie heeft zich reeds bij voor baat tegen het wetsontwerp uitge sproken aangezien zij de indiening der wet aan de vooravond van de conferentie van Genève in grote ma te inopportuun acht. Overigens me nen de sbcialisten, dat het ontwerp „de geest der oude rijksweer ademt' Monnet heeft plan voor Euroiese samenwerking Uit kringen, die ïn nauw contact staan met -Jean Monnet, oud-presi dent van de hoge autoriteit der Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt vernomen, dat Jean Monnet momenteel een plan voor Europese samenwerking bestudeert, waarvan de bijzonderheden zeer spoedig bekend znllen worden ge maakt. Voorts zal een lijst van organisa ties en politieke persoonlijkheden worden gepubliceerd, die zich be reid hebben verklaard deel te ne men aan een comité van actie der Verenigde Naties van Europa, waar van Monnet de oprichting over weegt. In dezelfde kringen wordt er nog op gewezen, dat het plan slechts zijdelings betrekking zal hebben op het vreedzame gebruik van atoom energie, Heerser Koning der koningen, heerser van de rand van de maan tot de diepte der wateren, de geweldige en onovertrefbareDat zijn ti tels van de nu ongeveer 35-jarige sjah Mohammed Reza Pahlevi, die, met een jonge, charmante echtgenote aan zijn zijde, op de pauwentroon van Perzië is gezeten. Maar die titels, daterend uit de gloriedagen van het Perzische Rijk, waaraan verder alleen nog ruines en oudheidkundige vondsten herinneren, gaan in de tegenwoordige tijd niet meer allemaal op. Kon in een ver ver leden de sjah van Perzië zich be schouwen als koning der koningen, te genwoordig heeft hij alle moeite om zeggenschap te houden over het betrek kelijk kleine gebied, dat het tegen woordige Perzië bestrijkt. Neen, de sjah zal zich in werkelijkheid niet ver beelden, „heerser van de rand van de maan tot de diepte der wateren" te zijn. Zijn soldaten hebben opdracht, waakzaam te staan aan de rand, niet van de maan, maar van de Sowjet- Unie, die 2000 kilometer grens met het land gemeen heeft. En aan de an dere kant, in het Zuiden waar de diep te der wateren is, daar speelde zich nog maar enkele jaren geleden het conflict af rond de machtige olie-installaties, die daar door de Engelsen zijn opge bouwd. De historie leert, dat Perzië (of Iran) altijd geperst heeft geze ten tussen Rusland in het Noor den en de Engelsen, die vroeger uit Brits-Indië en nu van de zee uit in het Zuiden een wakend oogje in het zeil hielden. Dat komt, doordat het een stategische positie inneemt, die de wereldrijken van nu elkaar niet graag zouden gunnen. Perzië vormt de brug tussen het Midden- en het Verre Oos ten. In de Eerste Wereldoorlog vochten de Russen en Engelsen op Perzisch grondgebied tegen de Turken en in de Tweede Wereldoorlog werd een ver drag getekend, waarbij zowel Engeland als Rusland het recht kregen, tot zes maanden na de vijandelijkheden land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Perzië te stationneren. Men weet, dat de Russen eerst niet geneigd waren, om op de afge sproken tijd naar hun eigen ge bied terug te keren. Pas in Mei 1946 verdwenen zij, nadat zij van Perzië de toezegging hadden gekregen, dat Zuid- Azerbeidsjan zelfstandig zou worden en dat zij olieconcessies zouden krij gen. Nog in hetzelfde jaar wisten Iraanse troepen echter Zuid-Azerbeids- jan weer onder het centrale gezag van Perzië te brengen en Perzië weigerde de ratificatie van het olieverdrag. Dï Perzische diplomaten hebben ze ker aan die moeilijkheden ge dacht, toen zij dezer dagen hun handtekening zetten onder het uitge breide Turks-Iraakse verdedigingsver drag. Het uitgebreide verdrag.Be halve de initiatiefnemende landen hebben immers andere staten zich al erbij aangesloten, zodat men nu eigen lijk moet spreken van een Turks-Iraaks -Pakistaans-Brits-'Perzisch pact. „Om alle gevaar af te wenden en de onafhankelijkheid van het land te be waren, moet de regering de hulp van naburige landen inroepen en voorbe reid zijn op de verdediging van haar grondgebied", heeft premier Hoessein Ala gezegd. En sjah Mohammed Reza zal misschien hebben gedacht aan die mooie titels van weleer. Zijn land deelt nu immers weer zijn lot met andere volken, net als in de tijd van de Perzi sche heerser Darius, wiens rijk zich uitstrekte tot de Middellandse Zee en tot in Egypte. Alleen zal de sjah nu niet een koning der koningen, maar een staatshoofd naast andere staats hoofden zijn. SJAH MOHAMMED REZA NIET ALS DARIUS Kleine paddenstoelenatlas. Ned. bewerking: H. Kleïjn. Uitgave: Thienie, Zutphen. Wel een zeer bijzondere vorm van paddestoelenboekje. Langgerekt for maat, stevige omslag, niet dikker dan een streekgids met opgevou wen kaart. Doel: in kort bestek uitstekende afbeeldingen van eet bare paddestoelen te verstrekken, met daarnaast even fraaie van de gevaarlijkste vergiftige; in totaal 37 afbeeldingen alle m.i. zeer goed her kenbaar. Voorts goede beschrijvin gen en aan het einde naast elkaar de uitvoerige kenmerkenreeks van telkens twee veel op elkaar gelij kende eetbare en giftige paddestoe len, gevolgd door de uitslaande plaat. Voor hen die graag paddestoelen eten een waardevol boekje, uitste kend voor het gebruik tijdens het zoeken. Enkele recepten en adviezen voor bewaren krijgt men toe. Zj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3