Kwinana in West- Australië wordt industriestad en wereldhaven kdpt! 20 DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER RHEUMIN LANDBOUWOVERSCHOTTEN VAN BELANG VOOR VERKIEZING IN V.S. DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B OOK DANK ZIJ NEDERLANDSE ENERGIE Baggertverk gaat dag en nacht door (Bijzondere correspondentie) De schipper van de kleine vrachtboot „Kwinana", die jaren geleden ter Westkust van Australië bij de Baai van Cockburn schipbreuk leed, heeft nooit kunnen dromen, dat de naam van zijn schip eens zou voort leven in die van een grote industriestad en wereldhaven. Ja, ook de be woners en bezoekers van het huidige (naar het verongelukte schip ge noemde) badplaatsje Kwinana hadden kort geleden nog geen flauw ver moeden, dat „hun" plaats voorbestemd was om binnen luttele jaren het grootste aardolie-raffinage-centrum van geheel Australazië en de groot ste havenstad van West-Australië te worden. Toch is het waar. Toch gaat Kwinana een periode van groei en op bloei tegemoet. De stoot daartoe gaf de Anglo-Iranian Oil Company, toen hy besloot om in Australië een raffinadery te bouwen voor een be drag van bijna 400.000.000. Aanvankelijk vestigden de aardolie-magnaten hun oog op een terrein nabij Melbourne. Toevallig noemde toen iemand de mogelijkheden voor zulk een project in West-Australië ten Zuiden van Fremantle, tot dusver West-Australië's belangrijkste havenstad. De maatschappij liet een onderzoek instellen en de rapporten waren zo gun stig, dat de directie besloot om Kwinana en omgeving als „Standort" te kiezen. Als voorwaarde stelde zjj evenwel, dat de regering van West- Australië de Baai van Cockburn zou laten uitbaggeren, opdat hjj ge schikt zou worden als ankerplaats voor tankers van de grootste tonna ge. De autoriteiten dachten even na, zagen toen de mogelijkheden van het Anglo-Iranian project en aanvaardden de voorwaarde. Als eerste vraag kwam aan de or de: Wie moeten de baggerwerkzaam- heden verrichten? Wie vroeg één der autoriteiten zijn voor dat werk beter geschikt dan de Nederlanders? Het antwoord luidde: Geen volk ter wereld. Daarom was het de Holland se Aanneming-Maatschappij aan wie het grote werk werd gegund. Des kundigen dezer maatschappij reisden naar het Vijfde Werelddeel om alles voor te bereiden. In Perth en andere Australische steden was men ver heugd over hun komst. Men is er nóg verheugd, omdat de Nederlanders op nieuw hun intrede doen in West- Australië's geschiedenis. Daar te lande weet men heel goed, hoe drie eeuwen geleden Nederlandse zeelie den, in dienst der Verenigde Oost-In dische Compagnie, in het land Icwa- men. Zij noemden het „Nieuw-Hol- land" en zowel in oude boeken als op oude kaarten treft men vaak Neder landse namen aan. Hartog, Vla- gningh, Pelsert, Houtman en andere namen zijn bekende klanken voor ie dere Australiër, die de oudste ge schiedenis van zijn vaderland kent. Thans zijn het de Hollandse Aanne ming-Maatschappij en haar deskun digen, wier namen in de West-Aus tralische geschiedboeken worden op getekend. Immers, 't grote werk, dat zy bezig zijn uit te voeren, legt de grondslagen voor het ontstaan van een gTote Australische haven- en in dustriestad, voor een wereldhaven van formaat en voor een zeer sterke verhoging van de economische bete kenis van het vroegere Nieuw-Hol- land, dua van het huidige West-Aus tralië. Enige cijfers. De Baai van Cockburn genaamd naar een Engelse admiraal uit het begin der vorige eeuw vormt een prachtige beschutte rede. Reeds zijn de Nederlanders bezig met de „be werking" van de baai. Is het grote karwei voltooid, dan zal de Baai van Cockburn een wateroppervlak heb ben van circa 70.000.000 m2 met een diepte van ongeveer 13 meter. De ha ven van Fremantle zowat 25 km ten Noorden van Kwinana gelegen heeft een wateroppervlak van ruim 10.000 m2 met een diepte van 11 me ter. Het verschil is dus aanmerke lijk! Ter voltooiing van het werk heeft de Hollandsche Aanneming- Maatschappij een tweetal bagger molens in gebruik, die in totaal byna 4.000.000 m3 zand en slik zullen moeten opruimen van de beide zich in de baai bevindende banken, de Parmelia Bank en de Success Bank. Pas als die kolos sale hoeveelheid „lastig" mate riaal zal zyn verplaatst, is de baai toegankelijk voor tankers van 't grootste formaat, die hun pro ductie zullen moeten afleveren en iaden nabij de kust. In 't voorjaar (Maart of April) van het jaar 1957 stellen de Nederlanders zich voor met het werk gereed te zijn. Dag en nacht gaat het bagger- werk zijn gang. Dag en nacht zijn technische deskundigen en vakarbei ders van Nederlandse stam bezig om te werken aan West-Australië's toe komst, aan de ontplooiing van het vriendelijke badplaatsje Kwinana tot een wereldhaven van formaat. Zij leg gen de grondslagen voor de uitvoe ring van een gigantisch project, dat bouwkosten raffinaderij, havenin stallaties, huizenbouw, wegenaanleg en wat diest meer zij de inves tering van meer dan een milliard gul den met zich zal brengen. Betekenis. De bouw van een raffinaderij te Kwinana en het grote werk van de Hollandsche Aanneming-Maatschap pij betekenen het begin van een nieu we periode in West-Australië's eco nomische geschiedenis. Haveninstalla ties en fabriekscomplexen zijn bezig te verrijzen. Een der aanzienlijkste Australische mijnbouw-maatsehappij- en laat te Kwinana een tientallen millioenen guldens kostende fabrieks- installatie voor het walsen van staal bouwen. De cement-industrie en de chemische industrie werken eveneens grote „Kwinana-plannen" uit, want de nieuwe haven zal tot dusver onge kende exportmogelijkheden openen en Kwinana geschikt maken als „Standort" voor nieuwe industriële ondernemingen. Natuurlijk zullen ook tal van kleinere bedrijven ver rijzen. Immers, 't aantal industrieën, dat zijn grondstoffen beterkt uit de nevenproducten der aardolie-raffi- nage ia groot en neemt nog gestadig toe. De overheid heeft reeds grote stukken land ten Zuiden en ten Oos ten van de raffinaderij (die vlak aan zee wordt gebouwd) gereserveerd als industrieterrein. Vanzelfsprekend is met een sterke bevolkingsaanwas in de streek van Kwinana te rekenen. Ook immigranten zullen daar in ko mende jaren volop werk en brood kunnen vinden! In 1955 vertrouwt de Anglo-Ira- nlan gereed te zullen zijn met de bouw der raffinaderij. Tot dan toe zullen minstens 5000 man emplooi vinden bij de bouwwerkzaamheden. Nadien zullen minstens 1500 em ployés in vaste dienst in de nieuwe woonwijken van Kwinana gevestigd worden. Voor het baggerwerk worden veel Nederlandse deskundigen en vakarbeiders ingezet. Het zou niet verbazingwekkend zijn, als uit hun kring een aantal „blijvers" voort kwam, dus mannen, die zich in het vroegere „Nieuw-Holland" metter woon zullen vestigen. De regering van West-Australië had zich ertoe verplicht om vóór 1955 een duizend tal huizen voor het personeel der raffinaderij te bouwen. Van werkloos heid zal dus in de komende tijden in West-Australië geen sprake zijn. Minister Zijlstra laakte houding bedrijfsleven. Vrees voor economische crisis lokt overheidsbemoeiing uit. De minister van economische za ken prof. dr. J. Zijlstra heeft Dins dagavond op een drukbezochte verga dering van de A.R. kiesvereniging Amsterdam in Krasnapolsky een rede gehouden onder de titel „vrijheid in het economisch leven". Hij zei in zijn rede onder meer met nadruk te willen waarschuwen tegen het organiseren van het. bedrijfsleven alsof er een depressie voor de deur staat, ja zelfs of men er midden inzit. Doet men zulks en overdekt men het land met minimum-prijsregelingen, prijskartels en andere afspraken, dan gaat men de verkeerde weg en lokt men het ingrijpen van de overheid uit. Het gehele beleid in het economisch leven moet gericht zijn op het vermij den van de crisis, al moet men er wel óp zyn voorbereid. De minister uitte critlek op de houding van het bedrijfsleven, dat minimumprijzen wil vaststellen, uitsluitend uit vrees voor een her haling van de crisis-1930. In vele gevallen is een dergelyke prijsre geling In het geheel niet nodig. De bewindsman wees in dit ver band ook op het belang van de prijs- stabilisatie. Ten aanzien van de overheidsbe moeiing zei de minister nog, dat de omvang hiervan ten opzichte van de volkshuishouding niet te groot moet worden, omdat anders de democratie niet meer naar behoren kan f unction- neren. Advertentie en kost maar 65 ct. per buisje van 20 tableccen VERKOUDHEID WEG! Ik ben óók een dag verkouden geweest I Maar dat is alweer helemaal over! En vlug! Ik nam direct uit m'n medicijnkastje het bekende rode Rheumin-doosje met de Brpcades-kruisband. Eén Rheu- rhientje was al voldoende, ik voelde me weer best. Maar niet alleen bij verkoudheid, ook bij hoofdpijn of griep geldt: Even nadenken Deze maal vragen wij de aandacht voor een kruiswoordraadsel. Nog maals, U behoeft deze oplossingen niet in te sturen. De oplossingen wor den in een volgend blad gepubliceerd. De opgave luidt: Horizontaal: 1 nauwe straat, 5 knuppel, 9 Europeaan, 11 waterstand, 13 feed. 14 bevel, 15 bitter vocht, 17 sluis, 18 tijdperk, 19 loven, 21 mep, 22 bak-gelegenheid. 23 weg met bomen, 28 metaal, 29 plaats in België, 31 by, 32 als eerder (afk.), 33 geweldig, 35 voorzetsel, 36 linie, 38 effen, 39 kan toorbediende. Verticaal: 1 proeftijd, 2 bijwoord, 3 Godin, 4 alpengeit, 5 vrucht. 6 visge- rel, 7 niet even, 8 deel v. 't hoofd, 10 makker, 12 koddige nabootsing, 14 rood halfedelgesteentc, 16 levenstijd, 18 soort hert, 20 troefkaart, 21 betaal- plaats. 24 verdieping, 25 stop op 'n vat. 27 leerrede. 29 ras, 30 rijstbran dewijn. 33 eerste vrouw, 34 model, 36 en anf'" 'af'v 1. 37 lidwoord. De oplossing van de vorige rebus was als volgt: Zo ziet het landschap er uit in de streek, waar het grote raffinaderij project wordt uitgevoerd. Geen politieke propaganda in Westduitse kazernes. Verklaring van minister Blank in de Bondsdag. In het nieuwe Westduitse leger moet de activiteit van politieke par tijen worden verboden, zo heeft de minister van defensie, Blank, in de Bondsdag verklaard by de opening van het debat over de „Soldatenwet", de eerste phase van de vorming van de nieuwe strijdkrachten ter sterkte van 500.000 man. Blank voegde hieraan toe, dat het tegen de democratie zou zijn om vrije discussie tussen de militairen te ver bieden, doch de kazernes zouden niet het terrein mogen worden van stel selmatige propaganda voor enige politieke party. „De militair moet boven de partijen staan, in dienst van het gehele volk" aldus de minister. Volgens het wetsvoorstel komen de strijdkrachten vooreerst onder toe zicht van het parlement te staan. Het ontwerp is bedoeld afs ver vanger van de vrijwilligerswet, die in het begin van dit jaar werd aan vaard en op grond waarvan de eerste 6.000 vrijwilligers zouden worden aangeworven. Tot dusverre Is er nog geen enkele dienstplichti ge opgeroepen. Blank noemde de „soldatenwet" een „volslagen breken" met het verleden. Lijnwerker G.E.B. Gouda door stroom gedood. Maandag is de 54-jarige lijnwerker van het G.E.B. te Gouda, de heer C. J. K. uit Reeuwijk, tijdens het span nen van draden aan de Ringdijk te Niéuwerkerk aan de IJssel met de electrische stroom in aanraking ge komen en op slag gedood. Boven in de paal gezeten kwam hij waarschijnlijk met twee draden tege lijk in aanraking waardoor hij de volle stroom door het lichaam kreeg. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw met drie kinderen achter. GROTE OVERPRODUCTIE Overheid en agrariërs manen tot voorzichtigheid (Van een onzer redacteuren) De Westeuropese ministers van Landbouw zjjn In toenemende mate van zorg vervuld over de Invloed, die de aanwezigheid van grote land bouwoverschotten in verschillende delen van de wereld kan hebben op de toekomstige economische ontwik keling. In de Verenigde Staten is van ver schillende granen (tarwe en mais vooral) een grote overproductie. In Canada is de oogst vorig jaar zo over vloedig geweest, dat de graansilo's nog vol tarwe zitten en de boeren niet weten, waar zij met de weer ro yale oogst van dit jaar naar toe moe ten. Er zijn zelfs al uitingen geweest van boerenleiders, die er op wyzen, dat men hier en daar het gewas op het land moet laten verrotten. Het gevaar schuilt in de mogelijk heid, dat binnenlandse politieke toestanden in de Verenigde Staten en Canada de regering zullen verleiden tot het verkopen van grote voorra den tegen prijzen, die beneden het kostenniveau van de Westeuropese landen liggen. Dat zal leiden tot een volstrekte ontwrichting van de markt in landbouwproducten. Op hun beurt zullen die ontwikke lingen leiden tot het treffen van be schermende maatregelen ten bate van de eigen boeren en daardoor ko men dan allerlei wijzigingen in de prijssituatie tot stand. De ouderen zuleln zich nog herinenren wat er in 1929 gebeurde met het Canadese graan en tot welke ontzettende ge volgen dat heeft geleid. GEVAARLIJKE SITUATIE De situatie in de Verenigde Staten is gevaarlijk Volgend jaar worden daar presidentsverkiezingen gehou den, waarbij de strijd gaat tussen de Republikeinse partij, die nu aan het bewind is en de Democraten, die in dertijd door Eisenhower werden ver slagen. Ten opzichte van de buiten landse politiek verschillen de inzich ten niet in bijzondere mate. Evenmin ten aanzien van vraagstukken op het gebied van economie en industriali satie. Blijft over het agrarische pro bleem, als belangrijkst middel tot beïnvloeding van de' kiezers. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de partymachines en daardoor het Congres op een be paald ogenblik met krasse maatrege len zullen komen. Dc Amerikaanse minister van Landbouw, Benson, is overtuigd van de noodzaak, uiterst voorzichtig op te treden bij het ver kopen van de landbouwoverschotten. Dat is ook het standpunt van de boe- renorganisaties. Men moet echter re kening houden met de mogelijkheid, dat de overheid en de boerenorgani- saties op een bepaald moment het onderspit delven tegen de stuwkracht van de politieke organisaties. En dan wordt de toestand bijzonder ernstig. In dit opzicht zijn de ontwikkelingen In de V.S. in de komende maanden uiterst belangrijk. Ij0 „geheime conferenties", waartoe IS Prins Bernhard het initiatief nam heeft het Duitse weekblad „Der Spie gel" aanleiding gegeven eens na te gaan, wat er nu zo allemaal achter steekt. Het begon eigenlijk op de Bilderberg een hotel bij Oosterbeek, geen slot zoals het blad be richt) en daarna zijn er verschillende ande- re conferenties gevolgd. De laatste keer kwam men bijeen in Garmische Partenkir- chen in het hotel Ipenhofdat totaal ontruimd werd. Tot de gasten behoorden o.a. generaal Gruenther, Lord Ismay, beiden van de Na- vo-leiding, Murphy van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Paul Hoffman. Jean Monnet, Amintore Fanfani, Guy Mollet, Walter Hallstein, Kurt-Georg Kiesinger, Carlo Schmid, beiden van het Westduitse parlement, Fritz Berg, presi dent van het verbond van Duitse industrië len en Amerikaanse en Europese atoomge leerden. Volgens „Der Spiegel" wil men hier een vry forum stichten van bekende figuren uit de Westelyke wereld met de bedoeling een politiek, berustend op eenzijdige informaties te voorkomen. Besproken werden: hulp van het Westen bij de Duitse hereniging, het industrieel ge bruik van de atoom-energie (zonder dat hier van bevoordeling van bepaalde belan gengroepen sprake kan zijn)de gevaren van een atoomoorlog in Europa en politieke maatregelen om die te verhinderen. Behalve Prins Bernhard waren ook Pau] Rijkens en de Nederlandse gezant in Portugal, mr. Van Kleffens tegenwoordig. De deelnemers, al dus „Der Spiegel", zorgden er voor, dat ook niet maar het geringste stukje papier in de conferentiezaal achter bleef. JEUGD EN WETENSCHAP. Uit ingezonden brieven aan de ,jNew York Herald Tribune": De heer Joseph schrijft van uit Londen, dat al het gepraat over de verdorvenheid van de Amerikaan se zowel als de Europese jeugd nonsens is. Zij hebben teveel vrije tijd, en niet genoeg werk om handen, zo zegt mijnheer Joseph. Onze levenswijze geeft hun niet de moei lijke taken, die eenmaal voltooid, de jeugd een gevoel van zelfrespect schenken. De ouders maken het de jeugd te gemakke lijk. Eveneens uit Londen schrijft de heer Guy N. Harcourt vol afschuw over de moderne strips, die de atoomgeleerden naar zyn me ning belanchelijk maken. Hij haalt de opi nie aan van vooraanstaande geleerden in de States, die zich er over beklagen, dat de wetenschap zo gebrek heeft aan jeugdige krachten, die bereid zijn haar té dienen. „Er hangt een wolk van anti-intellectualisme over het land", zo verzuchten deze geleer den, „zeer velen zien de wetenschap als het grote monster, dat verantwoordelijk is voor al de problemen van vandaag". AMSTERDAM. De bruggen in Amsterdam vormen op de rondvaart door de grachten altijd weer het grote succes voor de vreemdelingen, maar het geheel is blijkbaar niet zonder gevaar. Zo vindt de heer William Hannah uit Tuc son, Arizona, blijkens de „New York He rald Tribune", dat men een club moest op richten van toeristen, die de kalmte en schoonheid van het oude Amsterdam zoe ken doch ternauwernood ontsnapten aan een onthoofding bij het passeren van de bruggen. Vervolgens geeft hij nog een aardige tip aan de gidsen, die op zo'n. vriendelijke wijze waarschuwen Watch your head, please", maar dit „houd" uitspreken als hatLeer het nu eens goedaldus zijn ad vies, oefen in het uitspreken van „head" met een zachte d of zeg het op zyn Ame rikaans: ,J3ey, duck, mister." DE HOLLANDSE KAT. Een Hollands schip, zo vertelt de „Frank furter Zeitung", verliet dezer dagen Kopen hagen met een incomplete bemanning. De zwarte scheepskat ontbrak: zij was achter gebleven in de Deense hoofdstad. Tever geefs probeerde de havenleiding de kat on der te brengen in een der pakhuizen; daar werd de indringster verjaagd door de an dere katten. Tenslotte zond men de Hol landse kat maar naar een boer op het plat teland. Het is overigens een merkwaardig geval met die Kopenhaagse katten. Zij zyn na melijk „vast aangesteld". Haar loon wordt officieel gegeven in de vorm van melk, maar de havenarbeiders, die ieder him favo riet hebben, zorgen zelf voor een behoor lijke aanvulling door vlees en ris te gever- De havenambtenaren staan bij de katten ook niet in een kwade reuk. Zij volgen hun heer en meester overal en luisteren naar de namen van bekende politici en toneelspe lers. Komen er véél schepen, dan wordt er na enige tijd alarm geslagen omdat er dan een schrikbarend aantal katten verdwijnen. Toen er acht katten op het appèl ontbraken, werd een Grieks schip vastgehouden totdat dit raadsel was opgelost. Met een geldboe te mochten de Grieken vertrekken, nadat al dus het blad, de kok bekende hóe die katten waren verdwenen. WAAROVER MEN SPREEKT. „The Observer" heeft een rubriekje, waarin het gezegde van de week wordt aan gehaald. Hier volgen enkele uitspraken. Mr. Frank Milton, een van de vroede va deren van Londen: „Wij hebben allemaal de gewoonte teveel te praten". Mr. T. L. Un derbill op de conferentie van de Kamers van Koophandel: „Als Napoleon vandaag nog leefde zou hij de Engelsen als een natie van vacantiegangers bestempeld hebben". Lord Beaverbrook: „Als uw zoons niet geneigd zijn naar de kerk te gaan, laat ze dan een journalistieke loopbaan volgen". GEEN DECADENTIE. De voorzitter van de nationale vergade ring, het Franse parlement, de heer M. Pier re Schnelter, heeft zich voor dit forum ver zet tegen de aantijging, dat Frankrijk deca dent zou zyn. „Men dient wel te begrijpen", aldus deze Franse woordvoerder blijkens het verslag in „Le Monde", „dat onze onzeker heden, ongerustheid en tegenstellingen geen gevolg zijn van welke decadentie dan ook, maar een bewijs, dat terwijl men probeert door onrechtvaardigheid of geweld het pro ces van onze nationale sociale en politieke evolutie te versnellen, men alles kwetst wat Frankrijk bezit aan liberale en edelmoedige tradities. Wat het wezen van de democratie betreft, hoeft niemand ons een lesje te ge ven. Maar de democratie en de vrijheid ei sen een lange leertijd „Van alle kanten wordt gewezen op de noodzaak van de autoriteit van de staat", aldus de heer Schnelter, die er van over tuigd i9, dat dit beroep begrepen wordt in het Franse parlement, waarvan de leden van verschillende partijen hun ideologische geschillen zullen vergeten om gezamenlijk een constructieve oplossing van de proble men te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 13