Koopkracht in West-Europa door deskundigen van KSG onderzocht Aantal tb.c.-patiënten neemt in Nederland voortdurend af EEN CHRISTELIJKE SOCIALE JEUGDBEWEGING GESTICHT GAAT DE „EEUWIGE STAD" IN HET JAAR 1960 TEN ONDER? DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NUTTIG WERK ACHTER DE SCHERMEN Nederlandse mijnarbeider heeft na Saarlander hoogste reële inkomen (Door onze economische medewerker) Men denkt veelal dat de Kolen- en Staal Gemeenschap alleen is gevormd, nu drie jaar geleden, om de productie en de prijzen van kolen, yzer en staal te regelen. Dit zijn inderdaad belangrijke taken maar niet minder belang rijk zijn de sociale vraagstukken. Want het doel van de K.S.G. is tenslotte by te dragen tot de economische ontwikkeling in Europa, tot de uitbreiding van de werkgelegenheid en tot de verhoging van het levenspeil. Voordat men echter een plan voor grotere welvaart kan ontwerpen en dit zou in nog sterkere mate voor een op elk terrein geïntegreerd Europa gelden moet men de feiten van de dag kennen, moet men weten hoe de arbeiders leven, hoe groot hun lonen zijn en wat zy hiervoor kunnen kopen, in eigen land en in het buitenland. Dit is door ons met enkele woorden genoemd; deskundigen van de K.S.G. zijn echter een paar jaar bezig geweest om het benodigde materiaal te verzamelen en te schiften en eerst dezer dagen kon een uitvoerige studie worden gepubliceerd met vergelijkingen van de reële lonen van de arbeiders in de kolenmijnen en yzer- en staalindustrie in Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Saarland en Duitsland. Dat aan die vergelijking veel vast zit blijkt wel uit het feit, dat men begonnen is met het verzamelen van circa 22.000 prijzen van 220 van de belangrijkste verbruiksgoederen en diensten, waartoe in genoemde lan den van September iot December 1954 2000 zaken werden bezocht. Vervolgens werd Voor elk artikel een prijspariteit vastgesteld, welk begrip wij met het volgende voor beeld willen verduidelijken; Een liter rode wijn kostte in 1954 in Duitsland DM 1,92 en in Frankrijk fr. 68,22. Omgere kend in rode wijn was fr. 68 dus gelijk aan DM 1,92 en fr. 10Ó aan DM 2,81. Omgekeerd was DM 1,92 gelijk aan fr. 68 en DM 1 aan fr. 35. Rode wijn was dus in Frankrijk, in verge lijking met Duitsland, betrekke lijk goedkoop en in Duitsland betrekkelijk duur, als wij er re kening mee houden dat de offi ciële wisselkoers is; fr. 100 DM 1,20 en DM 1 fr. 83. Er moesten echter voor ieder van de 220 artikelen en voor elk tweetal landen prijspariteiten berekend wor den en toen kon men pas de gemid delde relatie van alle 220 artikelen tezamen voor elk tweetal landen vaststellen. De gemiddelde relatie heet nu koopkrachtpariteit, welke dan de verhouding aan geeft tussen bijvoor beeld het aantal guldens en het aan tal marken dat in Nederland en Duitsland dezelfde koopkracht heeft. Het resultaat van dit enorme re kenwerk is neergelegd in een 26-tal tabellen met koopkrachtpariteiten, tabellen voor elk land ten opzichte van alle andere landen en dan weer afzonderlijk voor de kolenbekkens en de staalbekkens. Om ons nu tot Nederland te be palen. Als een Nederlandse mijnwer ker in het buitenland het pakket goederen en diensten zou willen ko pen, dat hij zich ook altijd in Ne derland aanschaft en dat het hier f 10 kost, dan betaalt hij in Duitsland DM 14, in België fr. 167,6 en in Frankrijk (om ons hiertoe te beper ken) fr. 1300,4. Als wij nu weten dat de officiële wisselkoersen voor f 1 resp. zijn DM 1,10, Belgische fr. 13,14 en Franse fr. 92,10, dan blijkt direct dat onze mijnwerker in Nederland goedkoper uit was. Ook de Nederlandse staalarbeidcr is in eigen land voordeliger uit, want hij zou voor dit pakket, dat hem in eigen land een tientje kostte, in Duitsland DM 14, in België fr. 169,2 Twee jaar geëist wegens vrouwenhandel. De officier van justitie bij de recht bank te Den Haag heeft Dinsdag na een langdurige zitting een gevangenis straf van twee jaar met aftrek van voorarrest gerequireerd tegen de 47- jarige schoonheidsspecialiste Gijsje B uit Den Haag, die ervan wordt be schuldigd vrouwenhandel en koppela rij te hebben bedreven. De vrouw leid de in de binnenstad van Den Haag een massage-instituut, dat in de loop van dit jaar, na een inval door de politie werd gesloten. Deze foto, gemaakt te Immouzer des Marmoucha in het Berber-gebied In de Midden-Atla, waarop legionnairs in hot barre land een van hun ge vallen kameradon begraven, z\jn in Marokko aan de orde van de dag. en in Frankrijk fr. 1310,6 betalen. Het verschil in prijzen is te wijten aan het feit, dat de prijzen in bui tenlandse staalbekkens kunnen af wijken van die in kolenbekkens. In het rapport beperkt men zich niet tot deze berekeningen. Het doel is immers de reële lonen te verge lijken. Hiervoor waren dus wel de prijzen en koopkrachtpariteiten no dig, maar daarnaast de lonen en wel de netto inkomens (dus na af trek van belasting en premie sociale verzekering) van arbeiders in de ko len-, ijzer- en staalindustrie. Reële lonen De laatste stap was nu de om rekening van de nominale lonen in reële lonen met behulp van de koop- krachtparltelten, dus door uit te re kenen wat een arbeider voor zijn loon in een der andere landen kan kopen. Tal van tabellen geven de resultaten te zien, gesplitst naar bo ven- en ondergrondse mijnwerkers en voor staalarbeiders, gehuwd zon der en met 2 kinderen. Wij geven weer een voorbeeld. Op basis van het Nederlandse goederen pakket staat tegenover het reële in komen van f 3706 in 1953 van een gehuwde Nederlandse staalarbeider met 2 kinderen een reëel inkomen van zijn Duitse collega van f3630, van zijn Belgische collega van f 4432, van zijn Luxemburgse colle ga van f 5372 en van zijn Franse collega van f 3843. De conclusie die uit al die be rekeningen getrokken kan wor den is, dat de Snarlandse mijn arbeider in 1953 het hoogste reële inkomen heeft, waarna bijna gelijk aan elkaar de Nederlandse en Belgische mijn arbeider komen. Dan komen hun Duitse en Franse collega's en onderaan de lijst staat de Italiaanse mijnwerker. Bij de staalindustrie daarentegen stond in 1953 de Luxemburgse arbeider bovenaan, gevolgd eerst door de Belg en daarna door de overigen. Deze veschillen tussen de lonen zijn na 1953 minder geworden. Het onderzoek is diepgaand en veelomvattend geweest, maar toch nog niet volledig. Zo kunnen de re sultaten niet dienen voor de verge lijkingen van reële investeringen en arbeidskosten. Evenmin kunnen ze gebruikt Worden als geldende cor- rectiefactoren voor de wisselkoersen. Het blijkt dus dat er zeer veel vast zit aan het produceren van deugdelijk cijfermateriaal, dat als basis moot dienen voor een verbe tering van het levenspeil. Op het verzamelde materiaal bouwt men echter verder en wellicht kan het eens nog gebruikt worden bij het opzetten van vergelijkingen voor het gehele West-Europse gebied als een maal de gemeenschappelijke markt voor West-Europa is verwezenlijkt. INITIATIEF VAN HET C.N.V. RuppertPercentage van niet- georganiseerde jeugd zeer hoog Met algehele instemming is in een jeugd" udcrsconferentie, welke belegd was door het Christelijk Nationaal Vakverbond in het Chr. nationaal vacantieoord te Putten op de Veluvve besloten tot stichting van de Christe lijk sociale jeugdbeweging „Werkende jeugd". Deze Stichting was het ge volg van een besluit, dat de verbonds- raad van het C.N.V. December 1954 nam naar aanleiding van een rapport van de sociaal paedagogische com missies van het Verbond. Naast een verschuiving op maat schappelijk terrein en daardoor ook in het jeugdwerk moest in de laatste iaren geconstateerd worden, dat de algemene christelijke jeugdorganisa ties wat het ledental betreft, sterk verzwakt waren, en ook dat de be handeling van maatschappelijke so ciaal-economische onderwerpen niet meer tot zijn recht kwam. Voorts zijn deze organisaties door de geboorte van politieke jeugdorga nisaties zowel in de A.R. als in de C.H.-partij en door de stichting reeds irr 1928 van de Chr. jonge boeren- en tuindersbond niet meer de algemene organisaties van voorheen. Het percentage nlet-georganiseer- de jeugd is ontzettend hoog. Voor ge heel Nederland geldt, dat 70 procent van de jongeren tussen 15 en 24 jaar, behoort tot de ongeorganiseerde jeugd. Voor het Prot. Chr. deel is dit zelfs 75 procent. Ontkerstening De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, deelde dit alles mee, toen hy in de Puttense jeugdleiders conferentie 'n inleiding gaf op de te nemen beslissing. Hy merkte op dat de ontkerstening van het leven steeds verder voortschrydt; dit wil zeggen dat steeds meer gebieden van het men- seiyk handelen onttrokken worden zyn Dit is, naar de mening van de heer Ruppert, ook een van de gevolgen van de doorbraak, al bedoelen vele aanhangers daarvan dit stellig niet. Maar de jeugd raakt er steeds meer aan gewend de activiteiten van per sonen, groepen en organisaties los te maken van het Evangelie. Dit betreft niet in de laatste plaats het optreden in de maatschappij en de besteding van de vi-ye tyd. Sociale sfeer Een groot deel van de jeugd, de on begrepen jeugd, is alleen via de so ciale sfeer bereikbaar. Daarom is de ze beweging geen concurrentie voor de algemeen Christelyke jeugdbewe ging. Er ligt tevens in deze een groot terrein braak. De beweging kan niets van boven af worden opgelegd, maar zal van onderaf moeten groeien. De ernstige man met het reeds wat terugwijkende haar en in militaire uniform achter de microfoons is pre sident Soekarno van Indonesië. Het merkwaardige van deze foto is, dat Soekarno erop voorkomt zonder de gebruikelijke Moslemse hoofdbedek king, zoals vice-president Hatta naast hem, die draagt. Soekarno ver baasde trouwens de toeschouwers op de dag van het leger, waarop deze foto werd gemaakt, door te verschij nen in generaalsuniforn,, met vijf sterren, compleet met laarzen Nederlandse turnsters in België. Men schryft ons uit Aalst: Voor een Gouwfeest, gehouden tydens de 11de herdenking van de Bevrijding der stad Aalst, provincie Oost-Vlaan- deren in België, werd een afdeling turnsters uit Vlissingen, onder lei ding van de heer L. Van der Steen, door dc „Turnkring der Stad Aalst", uitgenodigd. Reeds bij haar eerste optreden op 't prachtig geslaagde namiddagfeest, mochten de turnsters een verdiend succes oogsten. Het hoogtepunt wa ren echter de demonstraties op het Gala-Avondfeest, dat door meer dan 6000 toeschouwers bygewoond werd. Zowel de vrye oefeningen als de rhythmische knots- en hoepeloefenin gen alsook de oefeningen op de even- wichtsbalk, stonden op hoog peil. Als apotheose van dit heerlijk Turnfeest voerden onze gasten uit Vlissingen 'n prachtig nummer op met de Neder landse en Belgische Vlag. De toe schouwers hebben daarvan bijzonder genoten en na deze uitvoering van het Nederlandse en Belgische Volks lied, klonk een daverend applaus. Het bestuur van de Turnkring der Stad Aalst, hoopt In de toekomst on ze Hollandse gasten nog meermalen uit te nodigen. Nazi-werken verwijderd van Duitse boekenbeurs. Op de in Frankfort gehouden Duitse boekenbeurs hebben enkele standhouders de stand van de uit geverij Plesse uit Götingen afge broken en de inhoud uit het venster gesmeten. Plesse pronkte namelijk op zeer opvallende wijze met de volgende „wetenschappelijke" boeken: „De laatste aantekeningen" van Alfred Rosenberg, Hitlers minister voor de veroverde gebieden in het Oosten, „Ereboek der Waffen-SS" en „Waf- fen-S.S. im Einsatz" Maar daarmee nog niet tevreden, deelde de firma Plesse propaganda materiaal uit, waarop de rune-te kens van de SS, ridderkruisen met hakenkruisen en het SS-parool: „Meine Ehre heisst Treue" voor kwamen. Rosenbergs boek werd aangediend als „Het beslissende werk" voor de beoordeling van de ontwikkeling van 1918 tot 1945. De leiding van de door talrijke buitenlanders bezochte boekenbeurs had de firma Plesse reeds aange zegd, de stand te verwijderen, doch collega's besloten tot een kordate actie nog voor de tijd van het ul timatum verstreken was. Tijdens de rel trad ook de onlangs afgezette minister van culturele zaken van het land Neder-Saksen naar voren, die bij de uitgeverij Plesse geïnte resseerd is. Daarom moeten geen hoge .verwach tingen op korte termyn gekoesterd worden. Deze winter zal namelijk ge bruikt moeten worden om de metho diek uit te denken. Zij zal zich ook niet beperken tot de leden van de Chr. Vakbeweging. Zij zal een open beweging moeten zijn, daar de jeugdige leden der Chr. vak beweging ook ongeorganiseerden om vat. Alle aandacht vestigde spreker op de noodzaak voor de scholing van jeugdleiders. Geschoolde leiding is nodig. Daarom werd voor de centrale leiding benoemd de heer L. Kandel, voortgekomen uit het C.J.M.V.-werk, opgeleid aan „De Horst", tot voorkort centraal jeugdleider van de Ned. Herv. kerk te Meppel. VERSTIKKEND VERKEER. Ondergrondse parkeerruimte Speciale Correspondentie) Iemand heeft voor liet Jaar 1960 de ondergang van Rome voorspeld! In de Eeuwige Stad aan de Tiber zullen dan de Olympische Spelen plaatsvin den en, zo vreest men, in dat jaar zal Rome ook aan verkeersverstikking ten onder gaan. Nu reeds weet men nauwelyks door de verkeersstroom in de nauwe stra ten en steegje heen te komen. De gebruikelijke verkeershulpmlddelen faal den hier, zo schryft de correspondent van de „Frankfurter AJgemeine Zei- tung" en men moest zjjn toevlucht nemen tot ondergrondse oversteekplaat sen voor de voetgangers op de drukste verkeersknooppunten. Men kan precies op de vingers na rekenen, hoe lang men de zaak nog met maatregelen kan behouden, want iedere dag komen er vyftig auto's by. Langzamerhand beginnen allerlei hervormingsplannen vorm te krygen: zo wil men een gedeelte van de oude stad volledig voo- motorvoertuigen sluiten, een eiland zonder motorla waai creëren. Waar men in Rome in ieder geval niet of niet meer denkt, is het middel, dat in de Noordeuropese ste den zo royaal is toegepast: de door braak. En wel daarom, omdat deze in volkomen tegenspraak zou zyn met het wezen van de stad in het alge meen. Stad betekent in dit land van de oudste stadscultuur „ambiente amano" een onvertaalbaar begrip, waarmee bedoeld wordt de dichtheid van de menseiyke omgeving, de be scherming van deze menseiyke kring tegen het van buiten komende, tegen de natuur ook, die als een vreemde macht wordt ondervonden, tegen de opname in het platteland. In deze voorstelling is de stad één groot huis, GEVREESDE ZIEKTE WORDT BEDWONGEN Door verspreide verpleging hebben sanatoria bedden over (Van onze speciale verslaggever). „Tegenwoordig zijn er in Nederland meer tuberculose-patiënten dan voor de oorlog", vertelde ons dr. H. Vos, de geneesheer-directeur van het Hellendoornse „Volkssanatorium voor Dorstlijders", toen ivy hem dezer dagen een verklaring vroegen voor het feit, dat dit uitstekend geoutil leerde sanatorium momenteel 50 „vacante bedden" telt. „Wel is het percentage sterfgevallen aanzienlijk gedaald, hetgeen wij te danken heb ben aan de behandelingsmethoden met streptomycine, para-amino-sali- cylzuur, het iso-nicotinezure-liydrazide en de snelle ontwikkeling der longehirurgie. Ook moet hierbij direct worden opgemerkt, dat het aan tal tbc-gevallen, dat vlak na de oorlog twee maai zo hoog was als daar voor, in de loop van de laatste 10 jaar enorm is gëdald en nog ieder jaar met ongeveer 10 procent afneemt. Maar minder ziektegevallen dan in 1940 neen, dat is niet juist." In zekere zin echter is deze toene ming van het aantal ziektegevallen slechts schijnbaar, zo bleek ons uit het geruststellende verdere verloop van het gesprek. Men kan immers de cijfers van de thans be kende gevallen slechts vergeiyken met de destijds bekende gegevens. Voor de oorlog moest ons land aan zienlijk meer tbc-patiënten hebben geteld dan er officieel stonden inge schreven. De niet-bekende gevallen wa ren uiteraard niet in de cijfers verwerkt. Dank zij de verbeter de opsporingsmethoden worden tegenwoordig echter meer men sen dar voorheen op tbc „ont dekt" cn dit verklaart dus de schynbare toenemingstendenz der tuberculose. Dit alles kan natuuriyk onmoge- lyk liet feit verklaren, dat de sana toria in ons land de laatste jaren onderbezet beginnen te raken. Maar tegen deze achtergrond moeilijkheden het sanatorlumyraagstuK toch Deels geschiedde dit door het inge- bruiknemen der bekende „Zweedse barakken", deels ook door „nood"- inrichtingen in gebruik te nemen. Nu echter de tuberculose weer wordt teruggedrongen houdt dit in, dat 'n groot aantal bedden vacant komt. En omdat by ieder ziekenhuis met een afdeling voor ïyders aan tuber culose de begrypelijke neiging be staat om de mogelijkheid tot opname in de eenmaal bestaande afdeling te handhaven „zuigen" deze zieken huizen en klinieken het aantal nieuw gesignaleerde patiënten naar zich toe, ten koste natuurlijk van de sa natoria. Bovendien zijn er factoren, die deze verspreide verpleging nog in de hand werken: Ten eerste heb je daar het feit, dat men het liefst in een inrichting verpleegd wil wor den, die niet te ver van zijn woon plaats verwyderd ligt, terwyl ook de (juiste) opvatting heeft postgevat, dat kuren in het Hooggebergte, of te midden van een bosrijke omgeving, voor herstel niet noodzakelyk is. Maar waar ik wel bedenkingen tegen heb en waarover ik mis schien minder vriendelijk gestemd ben is de neiging om tubercu losepatiënten thuis te verplegen. Dat vind ik eerlHk gezegd in vele gevallen althans Jam men de huidige het sanatorlumvi bijzonder duidelyk uit. Lege bedden Vlak na de oorlog bleek het aan- 3 tal tuberculose gevallen in ons land keiyk minder vlot verloopt dan In zo noog, dat in alleryl sanatorium- een sanatorium. ruimte moest worden bygebouwd.Onderbezetting der sanatoria zal zet kunnen krijgen De ervaring heeft ons dat de genezing hier over gemeen veel gestoorder en aanmer- de straten zijn er gangen, de pleinen de kamers, zalen en salons, de blau we hemel het plafond. Ook de straat staat ter beschikking om in te leven. De opgaven waarvoor de stad Ro me zich tussen nu en 1960 het jaar van de Olympische Spelen gesteld ziet, zijn niet gemakkelijk op te los sen. Er is 'n groot tekort op de stads- begroting. Men richt zyn verwach tingen derhalve op de staat, welke het grootste deel van de nodige voor-, zieningen voor zyn rekening zal moe-, ten nemen. Ook is d" gehele opzet in details nog niet zeker, al schijnt1 men het over de grote lynen wel eens te zyn. Het toestromende verkeer zal opgevangen moeten worden door de. bluitenste gordels van de stad. De af sluiting van een deel van de oude stad stelt echter, als voorwaarde de inrichting van zo mogelijk onder grondse parkeergelegenheden. de nieuwe catacomben van Rome. Dit is een kostbare onderneming. Maar men zou hierme-.- niet alleen het belang- rykstc Romeinse probleem hebben opgelost alle vroegere maatregelen' hinkten achter de ontwikkeling aan doch ook een voorbeeld hebben ge-, steld van verstrekkende betekenis. Inspecteur van scheepvaart met pensioen Bij Koninklijk Besluit is aan de heer H. Schuringa, inspecteur voor de scheepvaart, hoofd van het vierde, district van de scheepvaartinspectie, met Ingang van 1 Maart 1956, in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd eervol ont slag verleend. Vice-admiraal A. de Booy terug in Nederland. Vicu-admiraal A. de Booy, de be velhebber drc zeestrydkrachten, te vens chef marinestaf, is Woensdag morgen per vliegtuig op Schiphol aangekomen uit Caracas. De heer De Booy heeft een inspectiereis gemaakt in de Nederlandse Antilen en heeft aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" een bezoek gebracht aan Venezuela. op den duur zware economische ge volgen met zich mee brengen. Ook in Hellendoorn heeft men zich reeds op alle mogelijke manieren over dit probleem beraden, maar de oplos sing is niet gemakkelijk. Men heeft al gedacht zich op de behandeling van chronische rheumapatiënten te f.'aan concentreren, maar daarvoor s het sanatorium te luchtig ge bouwd. Rheumapatiënten moeten nu eenmaal in de warmte worden ver pleegd. Thans heeft men ook gelegenheid tot het behandelen van kinderen met tuberculose en van patiënten met been- of gewrichtstuberculose In de dr. Homoetkliniek worden de sanatoriumpatiënten, die daarvoor in aanmerking komen, geopereerd en bestaat gelegenheid voor de obser vatie en de behandeling, van patiën ten met niet-tuberculeuze longaan doeningen. Desondanks is de onder bezetting een probleem, dat men bij zonder scherp in het oog moet blij ven houden. Met deze nieuwe medische activi teiten. die dus uit economische nood zaak geboren worden, heeft men echter het sanatorium nog niet be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11