Navo-strijdkrachten blijven achter op de tijdschema's, zegt Gruenther f lamBORD 1 C EEN ONTWERP-PROGRAM VAN ACTIE DER A.R. PARTIJ éjóuiïen boeien WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 8 MINISTERS VERGADERDEN IN PARIJS Onrust en onveiligheid in Afrika vezwakken defensie in Europa De Navo-opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther, heeft Dinsdag op de bijeenkomst van ministers van defensie en stafchefs van de Navo- landen te Parjjs verklaard, dat de Navo-strydkrachten zowel wat omvang als kwaliteit betreft, achter zijn op de tijdschema's. Hij meende, dat de defensie-inspanningen van de Navo-landen eerder vergroot dan verkleind moeten worden. Op een vraag van een minister om trent de terugtrekking van Franse troepen, voornamelijk uit de Navo-li- nies in Zuid-Duitsland, ter versterking van de Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, antwoordde Gruenther, dat, hoewel reeds maatregelen geno men zijn om de tekorten aan te vul len met Franse reservisten, het defen sievermogen kleiner is geworden. De generaal wees er op, dat de Na- vo-plannen zijn gebaseerd op zo min mogelyk troepen en dat daarom deze troepen van het hoogste gehalte moe ten zijn. Hij geloofde, dat een onrustig en onveilig Noord-Afrika een bedrei ging voor de uitvoer van de Navo- plannen betekent. Volgens Gruenther is de luchtver dediging een der zwakste punten van zijn commando. Integratie van het luchtverdedigingsstelsel is noodzake lijk. Op het hoofdkwartier in Parijs is men reeds meer dan een jaar bezig met een diepgaande studie van dit vraagstuk, waarbij men zijn aandacht vooral richt op coördinatie van de na tionale luchtverdedigingsstelsels in Europa. De grootste zwakheid ligt in het huidige verouderde commandosy steem en het gebrek aan een goede waarschuwingslinie. Overwinning Aangezien alle Navo-plannen geba seerd zijn op verdediging, moet veel aandacht worden besteed aan de nood zaak van grotere spreiding van vlieg velden met elk een gelijk aantal vlieg tuigen, aldus Gruenter. Ook moet re kening gehouden worden met de nood zaak van het organiseren van grotere strijdkrachten die een eerste aanval, waarschijnlijk uitgevoerd met nieuwe wapens, zullen moeten kunnen opvan- Tien dagen in verongelukt Canadees vliegtuig. Avontuur van een Nederlandse piloot. Na zes jaar bij de marineluchtvaart dienst te hebben gediend kwam de thans 27-jarige Gcrhardt Lozïe uit Dordrecht in dienst bij de Associated Airways in Canada, waar hij het avon tuur van zijn leven beleefde. Tien da gen is hij in het hoge Noorden van Ca nada gevangen geweest in zijn veron gelukte en half gezonken vliegtuig, dat neerstortte in de rivier de Thoa. De eerste piloot, de 40-jarige Ier Jo seph Cermak kwam bij dit ongeval om het leven. Zijn stoffelijk overschot was nog in het vliegtuig, toen Lozie ge vonden werd. Op 29 September waren zij met een viermotorige York uit Edmonton ver trokken om voorraden te brengen naar de Canadese radarlinie, die in het Pool gebied in aanbouw is. Op de terugweg kreeg men te kam pen met benzinegebrek en de eerste piloot liet via de radio weten, dat hi.i zou trachten het vliegtuig aan de grond te zetten. Dat was het laatste, wat men van hen hoorde; bij de daling op de rivier werd het vliegtuig vernield. Lo zie dankt zijn leven aan het feit, dat het vliegtuig op een ondiepe plaats in de rivier terecht kwam, want het bo venstuk van het wrak bleef boven wa ter uitsteken. Lozie klauterde op de vleugel en werd tenslotte ontdekt door een van de laatste reddingsvliegtuigen. IJSELIJK. In Brooklyn hebben zeven gewapende mannen een restau rant van 6000 dollar beroofd. Eerst sloten zij tien leden van het perso neel in de koelruimte op. Toen een van hen klaagde over de kou gaven de overvallers vier flessen whiskey. De kok dwongen zij, een maaltijd te bereiden. Een en ander duurde twaalf uur, want de rovers wacht ten op de directeur. Toen deze met zijn vader arriveerde, dwongen zij hem, de brandkast te openen. Daar na werd ook de directeur naar de koelruimte verwezen. Zijn vader, die ongemoeid gelaten werd, heeft de slachtoffers tenslotte bevrijd. „Het was een ijselijk avontuur", zei een der obers. VLIEGKROEGEN. Passagiersvlieg tuigen lijken soms wel vliegende kroegenheeft de voorzitter van de Amerikaanse Vereniging van Ste wards en Stewardessen op Vliegma chines gezegd. Hij deed zijn beklag over het schenken van sterke drank in de toestellen. Ter illustratie ver telde hij, dat een gezagvoerder on langs een vlucht moest afgelasten, omdat achttien passagiers zo dron ken waren, dat zrj gevaar opleverden voor de veiligheid van de vlucht. VROUWE" "lï \TER. Tien „personen van het v -olijk geslacht" tussen 11 en 60 werden in Via Zara (Italië i door een vrouwen hater, die een luchtbuks uiting gaf aan zij» gevoelens. Zes van de dames moesten in het ziekenhuis worden verbonden. Politiemannen hebben de vrouwenjager opgesloten. De opperbevelhebber sprak niette min de overtuiging uit, dat de Navo reeds veel vorderingen heeft gemaakt en dat het Westen de overwinning zou behalen als vandaag een oorlog zou uitbreken. Deze toestand geldt echter slechts voor het ogenblik, aldus Gruenther. De Navo-landen kunnen zich niet veroorloven een defensie-in spanning in de toekomst te vermin deren. Italiaans schip gezonken na aanvaring bij Texel Scheepsramp in de mist In een dichte mist is het Neder landse stoomschip „Prins Maurits" Dinsdagmiddag in aanvaring geko men met het Italiaanse stoomschip „Vittorio Z", waardoor dit laatste één uur later is gezonken. Het ongeluk gebeurde ten Westen van Texel. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De „Prins Maurits", die slechts lichte schade heeft opgelopen, pro beerde na de botsing langszij het Italiaanse schip te gaan, maar het was tengevolge van de mist niet meer te zien. Het Franse schip „Kle- ber" seinde later, dat het de gehele bemanning van de „Vittorio Z" heeft overgenomen voordat de Italiaanse boot in de golven verdween. De Italianen zullen in Duinkerken aan land worden gebracht. De „Prins Maurits" die 1287 ton meet, was op weg van Antwerpen naar Bremen en is het eigendom van de „Oranjelijn". Bij de aanvaring heeft het schip een gat in de voor steven opgelopen, maar het kon de reis voortzetten De „Vittorio 'Z" mat 3147 ton en hoorde thuis in Genua. Nu steken alleen nog een mast en de schoor steen boven water uit. CöBKtÊ L8£»ï8fZl8illiüf lobermaand Zeeuwse maand. '«der deze titel wordt thans weer de Zeeuwse collecte gehouden en de op brengst is ditmaal bestemd voor de lectuurvoorziening. In alle gemeenten worden nu voorbereidingen getroffen om de collecte evenals vorige jaren weer een succes te doen worden. Vrij wel alle Zeeuwse burgemeesters zeg den hun volledige medewerking toe terwjjl ook diverse organisaties zich spontaan bereid verklaarden mee te helpen. De kunstenaar Jap. Prince maakte een vlotte en sprekende af fiche, geïnspireerd op Pegasus, het gevleugelde ros der muzen. Uiteraard hopen de organisatoren, dat deze col lecte een waarlijk Zeeuwse inzame ling zal worden, vooral omdat de lec tuurvoorziening in Zeeland financiële steun hard nodig heeft. Vacantie naar salaris voor Rijksambtenaren De ministerraad heeft volgens „De Telegraaf" de oorspronkelijke gedach te, om rijksambtenaren verlof te ver lenen naar gelang van het aantal dienstjaren, laten varen en de duur der vacantie afhankelijk gesteld van het salaris. Met terugwerkende kracht van 1 Januari af krijgen zij, die een salaris genieten van minder dan f 351,50 per maand, 14 dagen vacantie, ambtenaren met een salaris van f 351,50 tot en met f 445 17 dagen, van f 446 tot en met f 688 20 dagen en boven de f 688 24 dagen per jaar. Indonesische regering blijft gewoon doorwerken Communistische intimidaties De jongste voorlopige tellingen van de algemene verkiezingen in Indone sië hebben de volgende resultaten op geleverd: P.N.I, 7,4 millioen; Mas- joemi 6,9 millioen; Nahdatoel Oelama 6,2 millioen; P.K.I. 5,8 millioen. Regeringskringen hebben verklaard, dat er voor de regering geen enkele reden bestaat een weifelende houding aan te nemen in haar beleid naar aan leiding van de verkiezingsuitslagen. De regering blijft normaal haar taak verrichten en de fracties, die de rege ring steunen, delen dit standpunt. Mohammed Natsïr, voorzitter van de Masjoemi, heeft de communisten ervan beschuldigd, dat zij gedurende de verkiezingen in vele gebieden de kiezers geïntimideerd hebben. Hij zei, dat b.v. in een gebied in Midden-Su- matra 60.000 kiesgerechtigden niet ter stembus gingen, omdat zij represailles vreesden, indien zij niet voor de com munisten stemden. Natsir zei, dat hij de regering zou verzoeken, een onderzoek hiernaar in te stellen. Labour wenst verkorting van dienstplicht Het Labourcongres te Margate heeft Dinsdag zonder oppositie twee moties aangenomen. De ene dringt aan op verkorting van de duur van de dienst plicht, die op het ogenblik in Engeland twee jaar is en de andere dringt er bij de Verenigde Naties op aan, haast te maken met de ontwapening en het ver bod van kernwapens. High Gaitskell. een vroegere minis ter van financiën, is met grote meer derheid gekozen tot penningmeester van de Britse Labourpartij. Zaadberg uitgebrand te Ruurlo. Oorzaak: kinderspel met vuur. Zeer waarschijnlijk door het spelen met vuur door een kind, is Maandag een zaadberg van de landbouwer KL S. in de buurtschap de Veldhoek te Ruurlo, in brand geraakt. Deze berg bevatte de gehele ongedorste rogge- oogst, te weten honderden mudden, welke geheel verloren gingen. De Ruurlose brandweer en politie waren zeer snel ter plaatse, zodat spoedig met het blussingswerk kon worden begonnen. Dank zij kracht dadig optreden konden omliggende schuren behouden worden. De zaad berg brandde echter geheel uit. VOOR DE VERKIEZINGEN Christelijk staatkundig beleid. Met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, welke vol gend jaar zullen worden gehouden, heeft de leiding van de A.R.-partij een program van actie ontworpen. Dit ontwerp wordt deze week aan de A.R.-kïesverenigingen ter bespre king en eventuele amendering toege- inden. De partij streeft naar een Christe lijk staatkundig: beleid en gaat hier bij uit van de belijdenis, dat Jezus Christus is gegeven alle macht in hemel en op aarde en dat de overheid en volk, in erkenning van en onder werping aan die macht, geroepen zijn Gods geboden voor het leven in de staat te gehoorzamen. De A.R.-partij wenst daarom vertegenwoordigers af te vaardigen, die vanuit het levend geloof in Jezus Christus zijn koning schap en de heerschappij van Goas Woord tot gelding willen brengen in het staatkundig leven Met kracht verzet de A.R.-partij zich tegen het opdelen van ons volk in conservatieven enerzijds en pro gressieven anderzijds. Zij is van oor deel, dat, naar liet woord van Groen van Prinsterer, allen, die de hoofd waarheden der hervorming zijn toe gedaan, in de politieke strijd schouder aan schouder behoren te staan. Gedreven door het verlangen in alle arbeid God te eren en de naaste te dienen, roept de A.R.-partij de kie zers op haar streven steun te verle nen en mede te werken aan de ver wezenlijking van het program van actie, dat een vooruitstrevende Chris telijk nationale politiek verlangt. Vele onderwerpen Het program van actie bevat geen lijst van punten, welker verwezenlij king men wenst na te streven, doch een behandeling van onderwerpen in samenhang met elkander. Deze on derwerpen worden achtereenvolgens behandeld: overheid en volk; de Zon dagsrust als een wezenskenmerk van christelijk volksleven; onderwijs en cultuur; woningbouw; economisch be leid; sociale politiek; financieel be leid; ons land en het water; veilig heid op de weg; Suriname en de An tillen; Nieuw-Guinea; defensiebeleid; aanvaarding van onze verantwoor delijkheid te midden der volken. Film-monopolie Bij de toelichting ter persconfe rentie werd o.a. opgemerkt, dat thans ook op het program is gebracht het filmmonopolie. Volgens het ontwerp behoort dit monopolie te worden ge broken. Naar het inzicht der opstel lers van het programma van actie be hoort de Nederlandse Bioscoopbond niet uitsluitend uit te maken wat er in de bioscopen gedraaid zal worden. Met betrekking tot de oproep tot eenheid werd ter conferentie mede gedeeld, dat er herhaaldelijk pogin gen zijn gedaan om te komen tot een samenspreking der Prot. Chr. par tijen. Deze hebben geen resultaat op- feleverd. Wel ziet men plaatselijk ier en daar een samengaan van A.R. en C.H. De leiding der A.R.-par tij is van mening, dat er meer samen werking moet komen, welke intussen niet behoeft te leiden tot een fusie. FEU1L L E 1 ON Toen Claudia wilde gaan staan, werd ze ongeduldig in haar stoel te ruggeduwd. „Dat zullen we trouwens maar over het hoofd zien", ging de stem eentonig verder. „Ik heb zo'n idee, dat het de schrik was..." „Ik dacht dat U in Australië zat", fluisterde Claudia, naar adem snak kende. „En nu zo hier; op deze ma nier... oh... tante..." „Hou nu maar op te snotteren, 't Is vergeven. Ilt denk, dat het hoofd zakelijk mijn schuld is. We zijn per slot van rekening ook niet allemaal helderziende". Claudia sloot haar ogen en opende ze daarna langzaam. Neen, het was dus toch niet zo. Zo'n geweldige om vang als hier tegenover haar zat, be stond niet in haar verbeelding. „Bel om een kleine verfrissing Claudia. Dat heb je nodig". „Vergeef me, tante Cecilia, als het lijkt, dat ik U niet begrijp. Over een paar minuten ben ik weer mezelf". Claudia zag. dat ze tegen de rug van Cecilia sprak en dat haar tante in de deuropening stond en naar beneden door ItRRY DEAN riep. Ze hoorde ook, dat Mathilda antwoordde en zag toen zwijgend, dat Cecilia zich over haar heenboog. „Lees dit", beval ze. „En vertel me wat het betekent". Claudia nam de verfrommelde en veloppe, die onder haar neus geduwd werd aan, en begon te lezen. „Hij is aan U geadresseerd" begon ze. „Lees alsjebieft!" Terwijl ze langzaam, regel voor re gel het epistel in zich opnam, zonk Claudia in haar stoel terug. Haar ge zicht betrok van woede, haar handen lagen machteloos slap in haar schoot. Haar lippen vormden woorden, maar spraken die niet uit. „Die idioot", zuchtte ze in zichzelf. „Die idioot". Cecilia graaide de brief uit haar vingers en stopte hem weer in haar portemonnaie. „Niet alleen een idioot", siste ze haar nichtje toe, „maar nog een heel erg onbeschaam de en arrogante ook. Ik neem aan, dat dit de jongeman was, die ook door de telefoon met mij sprak?" Claudia knikte. „Dat dacht ik al. Ik voelde het, zodra ik de brief in mijn vingers had. Mijn zesde zintuig zal het mij verteld hebben, denk ik". Claudia richtte zich op. „Tante, Cecilia, luister toch alsjeblieft naar me". „Neen jongedame, jij luistert naar mij! Ik ben niet van plan, me met zulke onzin op te houden. Hoeveel geld heeft hij?" „Heel weinig, maar..." „En je ouders hebben veel nodig, dat weet je toch hé. Ben ik zo dui delijk genoeg?" „Ik zou nog niet met Peter willen trouwen als hij de laatste man op de aardbol was". Claudia sprong over eind. ,En ik neem U die ordinaire toespelingen op uw geld heel erg kwalijk. Ik veracht uw houding en ik vind uw inmenging in mijn zaken on vergeeflijk!" Cecilia's glinsterende ogen leken in de oogkassen weg te zinken. „Jij durft wel, meisje. Als er ie mand is, die deze jongeman wakker kan schudden, dan ben jij het wel". „Ik heb U al gezegd dat ik..." „Ik negeer die beledigingen van jou liever. Je bent natuurlijk nog wat van streek. Je weet niet wat je zegt". „Ik weet heel best wat ik zeg". „Dan zal ik er voor zorgen dat je van gedachten verandert". Ze gingen uit elkaar, toen Mathilde met een kannetje thee binnen kwam. Onder een doodse stilte bediende ze en verdween toen weer. De deur viel met een klap achter haar dicht. „Zou je met Peter willen trouwen", Hals over kop moest een aantal ben zinetankwagens door middel van kraanwagens weggesleept worden toen brand uitbrak in een olieraffina derij in Flint in de Verenigde Staten. De brand berokkende de eigenaars van de raffinaderij een schade van een kwart millioen dollar. Vier grote benzinetanks vlogen de lucht in, ter wijl voor verschillende tankauto's de hulp te laat kwam Vonnis van vijftien jaar in moordzaak Leiderdorp De rechtbank te Den Haag heeft Dinsdag de 38-jarige fabrieksarbei der Jakob H uit Leiderdorp conform de eis veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- arrest en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de' regering, omdat hij schuldig werd bevonden aan moord op de bejaarde weduwe M. Z.R. uit Leiderdorp. Op de morgen van de 31ste Juli van het vorige jaar was H. de woning van de weduwe binnengedrongen met de bedoeling haar bewusteloos te slaan en haar daarna van haar geld te beroven. Hij sloeg haar eerst met een fles op het hoofd en later stak hij haar met een mes en een vork enige malen in het hoofd en de hals. Twee weken wegens doorrijden na dodelijke aanrijding. De Arnhemse rechtbank veroor deelde gisteren de fabrikant W. P. B. uit Gennep tot twee weken gevange nisstraf en negen maanden ontzeg ging van rijbevoegdheid. De eis was een maand gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs voor de duur van een jaar. Deze fabrikant heeft 29 Juni in dc St. Annastraat te Nijmegen om streeks kwart voor één 's nachts met zijn auto een man aangereden en het slachtoffer laten liggen. De man, die volgens de getuigen dronken was, overleed spoedig na de aanrijding. Schuld aan het ongeluk zelf speelt in deze zaak géén rol, aldus ds dag vaarding, wel het feit van het hulpe loos achterlaten van het slachtoffer en de poging, zich te onttrekken aan een onderzoek. Irak waarschuwde Franse luchtvaartmaatschaopij Geen tussenlanding in Israël Irak heeft de luchtvaartmaatschap pij „Air France" doen weten, dat haar vliegtuigen niet op Iraakse vliegvelden zullen mogen landen, als zjj op dezelfde vlucht ook Israël aan doen. In een boodschap, die langs diplo matieke weg is verzonden, heeft Irak laten weten, dat het buitenlandse luchtvaartmaatschappijen geen bruik zal laten maken van facilii ten in Irak, als de vliegtuigen dier maatschappijen op dezelfde reis in Israël zouden landen voor het inne men van brandstof of het opnemen of afzetten van passagiers. Stakingen in Antwerpse diamantindustrie In verscheidene Antwerpse dia mantbedrijven is het werk neerge legd. De diamantarbeiders eisen o.a. een algemene loonsverhoging van 10 procent, een extra vacantietoeslag en een jaarlijkse bonus. vroeg Cecilia, „als je in je eigen ogen nog vrij was?" „U hebt mijn antwoord al gekre gen". Cecilia drukte een veel te kleine zakdoek tegen haar grote neus. Een flauwe geur van eau de cologne ver gezelde dit gebaar. „En voor een knap gezicht, een charmante glim lach en joost mag weten wat voor voorbijgaande eigenschappen nog meer, wil je het geluk van je ouders opofferen?" „Liever dan hun eer en onafhanlte- kelijkheid te verkopen door toe te ge ven aan de grillen van een egoïstische oude vrouw. En een menselijke leu ning te worden, waaraan een onnoze le zwakkeling zich kan vasthouden". Tante Cecilia schonk Claudia een ijskoude glimlach. „Ik zal je onwil rustig onwil laten. Als die op de har de muur der werkelijkheid te pletter is gelopen, zul je toch precies zo gaan denken als ik. Nu ben ik moe.. Breng me naar mjjn kamer! Neen, roep de meid niet, ik wil, dat je me er zelf brengt!" Claudia ging haar voor de trap op. Zwijgend volgde Cecilia. Zoals het meisje al had gedacht, had Mathilda de beste kamer van het huis voor haar gereserveerd. Tante Cecilia was daardoor aangenaam verrast, hoewel ze dat niet liet blijken. Ze hing haar parapluie in het closet en maakte een indrukwekkend ritueel van het afzet ten van haar hoed. „Maak het bed vooi me klaar, voordat je gaat, wil je?" vroeg ze. Het Wereldgebeuren Ex-politie-arts Interessant zou het zijn, ie weten, hoe de heer Kubitschek in Brazilië zich op het ogenblik voelt. Aan één kant zal hij blij zijn met de tot dusver be kende stembusresultaten. Zijn voorsprong op een der mede- candidaten voor het Braziliaanse pre sidentschap, generaal Tavora, bedraagt al meer dan 375.000 stemmen. Politieke waarnemers geloven, dat die voor sprong nog vergroot zal worden bij het tellen van de resterende stembil jetten. Kubitschek zal dus wel ver wachten, op het eind van Januari van het volgend jaar op de presidentszetel van Brazilië te zitten. Hij kan ook in de stembuscijfers een bewijs zien van het vertrouwen, dat het Braziliaanse volk in hem stelt. Tegelijk zal Kubitschek wel oog hebben voor de keerzijde van de presidentsmedaille. Het is te ver wachten, dat hij niet al te best zal kunnen opschieten met de legerauto- riteiten. Kubitschek is immers een geestelijke erfgenaam van de vroe gere (populaire) dictator Getulio Var gas, die het met de legerofficieren niet goed kon vinden. De tegenstelling tus sen Vargas en het leger liep in 1954 uit op een „koude staatsgreep" van de kant der officieren. President Vargas werd tot aftreden gedwongen en pleeg de zelfmoord. Dat Kubitschek precies als Vargas het leger tegen zich in het harnas zal jagen, is te waarschijnlijker, nu hij het sociale programma van Var gas in zijn vanen heeft geschreven. En zeker worden op het ogenblik al veel officierenwenkbrauwen gefronst, nu het zeker is, dat het vice-presidentschap zal worden bekleed door de heer Jean Goulart. Deze heer Goulart was mi nister van arbeid onder president Var gas, maar werd indertijd onder pressie van het leger ontslagen omdat hij com munisten zou hebben beschermd. De populariteit van de nieuwe „sterke man" Kubitschek heeft aanwijsbare oorzaken. Hij is van zeer eenvoudige afkomst, en kent dus de omstandigheden, waaronder de ar beiders in Brazilië leven. Als politie agent begon hij zijn carrière. En voor dat hij van de politie in de politiek te recht kwam, verrichtte hij een presta tie, die velen met bewondering vervul de: in zijn vrije tijd studeerde hij me dicijnen en op zeker ogenblik kon hij dan ook het agentenuniform aan de kapstok hangen en de witte jas aan trekken, die bij zijn nieuwe functie behoorde: politie-arts. Niet alleen als medicus, maar ook als politicus toon de hij een diepgaande belangstelling voor zijn medemensen. Eerst koos men hem tot burgemeester van Belo Horizonte, daarna kreeg hij zrjn te- -enwoordige functie: gouverneur van e staat Minas Geraes. Er gebeurde iets, dat in Brazilië heel ongewoon is: de beloften, die hij deed in verkie zingstoespraken, loste hrj in. Men kreeg de hetere wegen en de betere electriciteitsvoorziening, die hij aan het industriële Minas Geraes in het vooruitzicht had gesteld. Het is nu zover, dat het volk hem bij de voor naam.noemt, zoals het ook met Var gas 'dééd. Wanneer men een markt koopman daarginds „Juscelinho" hoort zeggen, dan weet men, dat hij het over de gewaardeerde Kubitschek heeft, Op welke manier zal Kubitschek het hoofd bieden aan de te ver wachten tegenstand van het le ger, dat allerlei belangrijke regerings posten bezet houdt? Men weet het nog niet. Maar voor één probleem heeft hij al een goede oplossing ge vonden. Hij zal de anti-vreemdelingen politiek van wijlen president Vargas loslaten. Hij heeft namelijk laten we ten, dat hij van plan is, nog voor de proclamatie van zijn verkiezing tot president van Brazilië, naar Europa en de Verenigde Staten te reizen, deels om uit te rusten van de vermoei enissen der verkiezingscampagne en deels om zich in verbinding te stellen met buitenlandse financiële en econo mische kringen. PRESIDENT VARGAS t ■leermeester van Kubitschek... Vfgentinië onderzoekt perskwesties Vijfjarenplan vervalt De nieuwe Argentijnse regering heeft aan het Internationale Persinsti tuut geantwoord, dat de kwestie van de denationalisering van de door de regering van Peron overgenomen on afhankelijke bladen naar een onder zoek van de desbetreffende regerings organen en de rechter zijn verwezen. Het instituut had verzocht de door Peron overgenomen bladen in hun vrijheden te herstellen Met name werden hierbij „La Prensa" en „El Intransigente" genoemd. De regering heeft voorts het tweede vijfjarenplan van ex-president Peron laten vervallen. Zij vaardigde Dinsdag een decreet uit, waarbij de bijna drie jaar geleden door het congres aange nomen wet inzake dit plan werd her roepen. Als motief voerde zij aan, dat het plan is gebruikt voor politieke doeleinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5