Aalsmeer, Amsterdam en Renkum beëindigden adoptie Dreischor Chela rine ,4 van Blijf meester ONDERZOEK IN ZEELAND NAAR ZOUTWATERSCHADE VERKEER EISTE TWEE DODEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda PROVINCIALE ZE E TJW 8 E COURANT WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 „TEGEN WATER EN VUUR Drie plechtigheden met een zanghulde tot slot De schoolkinderen van meester Immerzeel in Drelsclior hebben Dinsdag middag de burgemeesters van Renkum en Aalsmeer en de vertegenwoor diger van Amsterdam in een opgewekt danklied hulde gebracht voor het velo werk, dat deze drie gemeenten na de ramp voor het overspoelde Dreischor hebben verzet. Deze zanghulde vormde het besluit van een reeks plechtigheden in dit Duivelands e dorp: het leggen van de eerste steen voor een ambtswoning, de onthulling van do" gedenksteen in de brandweergarage en de opening van het botenhuis, annex werkplaats voor gemeentewerklieden en noodslachtplaats. Hiermede werd tevens de adoptie officieel beëindigd. Vele gasten uit Aalsmeer, Amster dam en Renkum waren voor deze af- scheidsdag naar Schouwen-Duiveland tekomen. Tegen half twaalf begaven e genodigden zich door de bevlagde straten naar de plaats, waar eertijds kasteel Windenburg stond en waar thans het nieuwe burgemeestershuis verrijst. Burgemeester A H. Vermeu len maakte zich hier de tolk van zijn femeentenaren door Amsterdam, .alsmeer en Renkum dank te bren gen voor de spontane en belangeloze hulp na de ramp. Zeven jaar gele den werd het uitbreidingsplan van Dreischor goedgekeurd en voor het overgrote aeel is het verwezenlijkt, zodat de raad deze week besloten heeft opdracht te geven voor een aan vullende uitbreiding. Na zy'n bijzondere erkentelijkheid te hebben uitgesproken voor Renkum, dat voor de bouw een oorlogsschade claim beschikbaar stelde en Aals meer, dat de tuinaanleg verzorgen zal, verzocht de heer Vermeulen z\jn Renkumse collega,mr. D. Matser van Bloois de eerste steen te leggen. Met de wens, dat het huis een sieraad voor Dreischor en, door liefde gedragen, een centrum van wu's beleid en krachtig bewind mag zijn, bracht de heer Matser 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! 4 geneesmiddelen helpen elkaar en... doen den ook wonderen I Een belangrijke ontdekking op geneeskun* dig gebied is ..synergismus". Hiermede wordl bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarlne ,,4"-elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen TÏGEN PIJNEN EN GRIEP -20 tABIETTEN SS «t. overhandigde burgemeester Ver meulen do aannemer een verze- Selde fles om achter de hoeksteen 5 metselen. Deze fles bevatte een door alle raadsleden ondertekende oorkonde, waarop de dankbaar heid voor de financiële steun b# de bouw tot uitdrukking komt. Het gemeentebestuur van Ren kum ontving een afschrift van dit document, alsmede een tekening van de gevelsteen. Nadat de architect, de heer Wes- selo zijn gelukwensen had aangebo den, begaf men zich naar de nieuwe brandweergarage. Hier was het bur gemeester G. G Loggers van Aals meer, die de steen met de wapens van Dreischor en Aalsmeer boven de ga rage-ingang, vervaardigd door de heer Zaalberg uit Leiderdorp, ont hulde door het rood-wit-blauwe vlag- gedoek weg te trekken. De heer Log gers verzekerde de vele bewoners van Dreischor, die bij de plechtig heid aanwezig waren dat, hoewel een einde gekomen is aan de adoptie, de ze dankbare samenwerking van twee Nederlandse plaatsen voortduurt en dat in Aalsmeer de herinnering aan deze hulp blijven zal. „We moeten ons beschermen te gen water en vuur", zo zei burge meester Vermeulen. „By de ramp ontbraken de meeste hulpmidde len. Nu is er een brandweergara ge en een botenhuis, maar toch hoop ik dat deze gebouwen slechts als verfraaiing dienen en nooit in werkelijkheid behoeven dienst te doen". De laatste plechtigheid speelde zich voor het botenhuis af, waar de heer P. C. Besanger, die na de ramp namens het gemeentebestuur van Amsterdam de adoptie regelde, de deur van het gebouw opende en burgemeester Vermeulen de sleutel overhandigde met de verzekering, dat Amsterdam het alg haar plicht re kende het zwaarst getroffen eiland te helpen. Tenslotte verzocht Dreischors bur gemeester de dank over te brengen aan de burger# van de adopterende steden. Uiteraard nam men een kijkje in het nieuwe huis, waar drie doelmati- §e reddingsboten zijn opgeslagen, die ij eventuele calamiteiten diensten bewjjzen kunnen. Ook de moderne brandweergarage, waar comman- AARDIGE DUIF. „Laat ik het maar eens proberen" dacht de Goesse metselaar J. W. Schrijver, toen hem ter ore kwam dat er een nationale duivenvlucht gehou den zou worden vanuit het Engelse plaatsje Parkeston. En bij de grote zending duiven, die naar Zuid-Enge- land vertrokken, bevond zich ook een duif van hem. Of het nu aanhankelijk heid was aan zijn baas of dat Enge land de duif niét beviel vermeldt de historie niet. Een feit is in leder ge val, dat de duif linea recta naar huis kwam vliegen en wel zo snel dat h# de eerste prijs in de wacht sleepte. Dtit waren een beker en een scooter, twee schitterende prijzen die dus eigenlijk zo maar uit de lucht zijn komen vallen. Het behoeft geen be toog, dat de doffer nu het lievelinge tje is van de gelukkige heer Schrijver, die wei voor een heerlijk maaltje duï- venbonen gezorgd zal hebben. BAAS BOVEN BAAS Nu de suikerbietenoogst in volle gang is stromen ter redactie de be- TOT rrutïir ANDERE SPELREGELS Dat is me een teleurstellende erva- ring ijeweest die Vera Hordijk in Middelburg heeft opgedaan! De elfjarige Vera schreef ons in een keurig briefje hoe zij zelf een vlieger had gemaakt en daarmee na tuurlijk ook uit vliegeren was gegaan Maar nu hadden twee Ambonezen met hun gemene glasvliegertouw' zo schrijft Vera verontwaardigd, twee maal haar vlieger neergehaald. Vera vervolgt: ,J£n dat doen ze steeds maar weer. Vindt U dat nou leuk? Wilt U eens in de courant schrijvendat do Zeeuwse kinderen dit erg vervelend vinden. Ik hoop maar, dat mijn briefje helpt en dat we straks weer leuk kunnen vliege ren in de Griffioen in Middelburg". Nu Vera, dat hopen we allemaal, maar helemaal zeker zijn wij er toch niet van. Want het is namelijk zó, dat in Indonesië en ook op Ambon het vliegeren een beetje anders toegaat dan i>» ons land. Daar is het namelijk een soort „gevechtsspelletje" en het is daar juist een sport om de vlieger van een „tegenpartij"... neer te halen! Zo komt het dus, dal er ook in Zee land Ambonezen zijn, die bij het vlie geren de spelregels toepassen, zoals ze dal in hun land id vxtren. Maar als ze eenmaal weten, dat de Zeeuwse kinderen dat niet leuk vin den, weldan zal dat heus wel helpen! richten binnen over reuzenbieten die hier en daar uit de grond worden gehaald. Reeds maakten wij enkele meldingen die de moeite waard wa ren en hier volgen er nog enkele: Nauwelijks was de melding binnen dat de gebroeders De Waard te Bie- zelinge een biet rooiden van 5.6 kg, of onmiddellijk daarop werd een nieu we pretendent voor de titel geregi streerd, namelijk de Zoutelandse landbouwer J. van Sluys, die een biet aantrof waarvan het gewicht die uit Biezelinge weer met twee ons over trof Dit alles is echter nog niets verge leken b# het resultaat dat de land bouwer J. A. Boot te Rilland-Bath boekte, die een biet van 7 kg in z#n oogst aantrof. In Rilland-Bath werd trouwens ook nog een reusachtige aardappel gerooid. Deze woog 1.2 kg en werd verbouwd door de gebroeders Moer man. MISVERSTAND In de Zeeuwse sportwereld wil zich nog Wel eens een enkel mis verstand voordoen. Zaterdagmid dag zou op het sportterrein aan de Dorpsweg te Sint-Annaland een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen de beide tweede elftallen van W.H.S. en Dintel- oord. De Brabantse elf met reserve's verschenen tijdig op het veld, maar W.H.S, n liet ver stek gaan Hst elftal arriveerde pas veel later. Men was op pad getogen naar Dinteloord, omdat men meen de dat de wedstrijd daar gespeeld moest worden De Sint-Annalanders waren door de vergissing kennelijk wat uit het lood geslagen, want zy gaven niet veel „partij". Dinteloord II won de wedstrijd met 4-1. BIJZONDERE SLEEP Op de wateren tussen Zwin en Zllpe voer Maandag en Dinsdag een bij zondere sleep. Drie sleepboten, de „Nederland", de „Chili" en de „Enge land" van P. Smit en Co. brachten een in Antwerpen gebouwde dubbele bodem voor het vrachtschip „Dintel- dyk", dat voor de Holland-Amerika- lijn in aanbouw is bij de werf Wilton- Feyenoord, naar Rotterdam. Maan dagmiddag arriveerde de Bleep in de haven van VlisBingen en Dinsdag morgen vroeg werd de reis buiten om naar het Veeregat en verder bin nendoor naar de Maasstad voort gezet. Gezien het prachtige herfst weer hebben de slepers tot dusver een onverwachte meevaller gehad; het had onder andere omstandighe den een zwaar karwei kunnen wor den! dant L. Moermond met z#n man schappen aanwezig was, betekent een belangrijke stap op weg naar herstel en modernisering van het dorp. ZANGHULDE. In café Centrum bood het gemeen tebestuur van Dreischor de genodig den een Zeeuwse koffietafel aan, een maaltyd, die onderbroken werd voor de schooljeugd, die met het onderw#- zend personeel stond aangetreden voor een zanghulde. Het hoofd van de school, de heer M. Immerzeel had voor deze gelegenheid een ode op de adoptiegemeenten gemaakt eindigend met „Uw liefde en mildheid vergeten W# niet". Nadat de coupletten op verzoek waren herhaald beloofde de heer Besanger een tractatie namens Amsterdam en op voorstel van z#n Aalsmeerse collega, gaf burgemees ter Vermeulen z#n jeugdige dorpelin gen voor de rest van de dag vrijaf. De genodigden maakten tenslotte 'n rondrit op het eiland. Onder ae vele aanwezigen bevon den zich o.m.- de gemeentesecretaris en de directeur van de gemeente werken in Aalsmeer, de heren M. Wêntzel en S. J. Havinga, en de heer A J. Argelo, directeur van de cen trale dienst Noord-Zeeland. Rusthuis „Vredebest" ie Wemeldinge wordt verbouwd Zonnige eet- en conversatiezaal Het ligt in dé bedoeling van het bur gerlijk armbestuur van Wemeldinge binnenkort het rusthuis „Vredebest" te laten verbouwen. Behalve een klei ne verbouwing en modernisering van het hoofdgebouw, zal ook een ruime eet- en conversatiezaal met een opper vlakte van zes bij elf meter worden aangebouwd. De huidige eetzaal is eigenlijk te klein en heeft daarnaast nog het bezwaar aan de Noordzijde te liggen. De nieuwe zaal is thans aan de Zuidzijde geprojecteerd met daarvóór nog een terras ter breedte van 3,50 me ter. Wanneer de verbouwing klaar is, zal „Vredebest" èen zonnige ruimte rij ker zijn, die een grote verbetering in houdt in vergelijking mét dé toestand van thans. Een andere bijzonderheid is de aan leg van brandtrappen. Tot nu toe was het alleen mogelijk de bovenverdie ping te verlaten langs de binnentrap wat bij eventuele brand ernstige ge volgen zou kunnen opleveren. Verder zal de huidige eetzaal worden ver bouwd tot een wasplaats en een ka mer voor een bejaarde. Nog maar kort geleden is men ge-, reedgekomen met de bouw van enkele ziekenkamers,. Wanneet"'dea aanbeste ding gunstig uitvalt wil men zo snel-, mogelijk met de bovengeschetste ver bouwing en uitbreiding beginnen. De vergunning hiervoor is reeds binnen. Dinsdagavond heeft architect J. A. de Bruijne uit Goes namens het bur gerlijk armbestuur de verbouwing van het rusthuis aanbesteed. De inschrijvers waren: Baron Van der Feltz stelt zich niet herkiesbaar. Bij komende Kamerverkiezingen. Het Zeeuwse lid van de Tweede Kamer van de Chr. Historische Unie, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, heeft aan de secretaris van de C.H. U., mr. Beerninlt, medegedeeld, dat hij zich bij de komende verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal niet meer herkiesbaar stelt. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten MTZSaarrrBiiiMlJJMSSg Schetsplan B.L.O.-school te Goes gereed Naar wij vernemen is thans het schetsplan voor de nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs te Goes gereedgekomen. De Koningin Wilhel- ^mlfiasclióol'zal Óp'dë höelc Parallelweg De Ruyterlaan worden gebouwd. Het schetsplan werd ontworpen door de architect J. A. de Bruijne te Goes. Volgens dit voorlopige plan krijgt de school beschikking over twee afdelin gen en een gymnastieklokaal. Autobotsingen in Sluiskil en bij Magrette Da xlcoriyk gehavende bestelauto. (Slot van pag. 1) by vast te staan, dat zelfs bij één steensoort zich verschillende ver schijnselen voordoen. Juist ook die hoeveelheid van verschynselen apart ook voor Walcheren maakte het onderzoek niet eenvoudiger. Het resultaat van vele proefnemingen kon men eerst na jaren beoordelen. Uitvoering Twee systemen zijn thans uitge kozen, welke de meeste kans op succes bieden voor een economi sche bestrijding van dit kwaad. Het betreft hier het systeem B.K. 31 en het systeem A.Ë. Het eerste (N'cd. fabrikaat) is een bctumen kunststof-samenstelling en het tweede (Duits fabrikaat) een vol ledige kunststof. De huizen waarmede thans een proef wordt genomen, worden terug ebracht tot de staat van ruw-bouw. n dit stadium van de bouw zün er „og geen leidingen aangelegd, heeft men slechts de Kale muren en is er geen pleisterwerk. De gas- en elec- triciteitsleidihgen worden volledig vervangen. Over de afgehakte muren wordt eerst een uitvlak-laag aange bracht om een werk-oppervlakte te hebben, daarna komt er een voor- sti'yk-laag en vervolgens een damp- dichte sluitlaag. Bijzonderheden kun nen over dit procédé verder niet ge geven worden, omdat het hier een fabrieksgeheim betreft. De huizen worden alléén aan de binnenkant gerestaureerd. De systemen zün gelijkwaardig; de 45 woningen zijn uitgekozen in samenwerking met wederopbouw. Sinds Maart is men met dit werk op Waloheren bezig en het is thans nagenoeg gereed. Een enorme handicap vormde het tekort aan vakbekwame arbeiders, in dit geval voornamelijk stucadoors, die bovendien een aparte opleiding moeten hebben. Men beperkte zien niet tot één type woningen maar be trok in dit project zowel de heren huizen als de arbeiderswoningen. Veel dank is men verschuldigd aan de aannemer A. C. Haeck In Oost- Souburg, die b# de verschillende proefnemingen immer weer zijn me dewerking verleende Een volstrekte garantie dat deze twee systemen een afdoende op lossing bieden, is in dit stadium zeker niet te geven. Er zijn nog technische problemen, welke om een oplossing vragen als bijv. het voegwerk, waarvoor nog niets af boende is gevonden. Maar een ze ker vertrouwen heeft de T.N.O. wél in deze werkmethode, waar mede thans is aangevangen op Wal cheren, omdat hier de schade het eerste optrad, maar waarvan de resultaten van groot belang kun nen blijken te zijn voor geheel Zeeland. Verkeersstagnatie bij veer - Zijne Biefenauto hing „tussen kade schip Dinsdagmorgen heeft het verkeer dat gebruik maakt van de veerboot van Anna Jacobapolder naar Zijpc een oponthoud gehad van bijna vier uur. Toen de veerboot de haven van Anna Jacobapolder binnenvoer, begon plot seling door tot nu toe onopgehelderde oorzaak eén bietenauto van de firma Van der Wekken uit Zierikzee, die zich aan boord bevond, te rijden. Om te voorkomen dat de auto. in de vaar geul terecht zou komen, legde de ka pitein de veerboot aan de grond tegen de kop van de havendam De bietenauto bleef halverwege han gen, terwijl de boot onwrikbaar op de havendam kwam vast te zitten. Een kraanwagen uit de legerplaats Bergen op Zoom heeft eerst de auto aan de kant gesleept en is daarna omgereden om de veerboot vlot te trekken. Par- ticulier materiaal, om dit karwei uit te voeren was in eerste instantie niet voorhanden. Gelukkig vond men de militairen bereid met een derticn-tons kraanwagen de verkeersstagnatie op te heffen Universitair examen. Aan de „Vrije Universiteit" té Amsterdam slaagde voor het candi- daatsexameu Economie, de heor W. v. d. hroeven uit Tholen. By een autobotsing; op de Kanaal- weg te Sluiskil is Dinsdagmiddag de 42-jarige P. J. Teil, opzichter b# de Zeeuwsch-Vlaamse Waterleiding Maatschappij, hm hot leven gekomen. De bestuurder van een tankauto, C. O. uit Westdorpe, werd ernstig ge wond. De heer Teil kwam omstreeks 12 uur met eei. bestelauto uit de richting Sas van Gent, toen van de tegenover gestelde zijde een tankauto, geladen met gasolie naderde. De heer Teil heeft vermoedelyk te laat een voor rangsbord Opgemerkt tér plaatse aan gebracht in v .band met werkzaam heden aan de Kanaalweg. De uit Ter- neuzen naderende tankauto, bestuurd door C. O. uit Westdorpe, had voor rang. De heer T. remde krachtig, waardoor zy'n wagen begon te slinge ren en een botsing onvermydeïyk werd, hoewel de bestuurder van de tankauto nog zo veel mogelyk, tot aan de trottoirrand, naar rechts uitweek. De tankwagen werd ten dele openge scheurd, waardoor een deel van de la ding over straat stroqmde. De bestel auto werd vrijwel geheel ln elkaar ge drukt. De heer Teil moest met behulp van breekwerktuigen bevrijd worden. Hij werd zwaargewond naar het zie kenhuis in Sluiskil overgebracht, waar hg is overleden. De bestuurder van de tankauto moest in het ziekenhuis worden opge nomen met een armbreuk, enkele ge broken ribben en een hoofdwond. Zyn toestand was gisteravond redelyk goed. Een vijfjarig kleinzoontje van O,, dat naast hem zat, kwam met de schrik vrij. Dinsdagavond om ongeveer kwart over zeven kwam de exporteur en aardappelhandelaar J. J. H. te Ter- neuzen nabij de Driesprong bij Mar- grette (gemeente Axel) met zijn per sonenauto door nog onbekende oor zaak in botsing met een der langs de provinciale weg staande bomen. De botsing was zeer hevig en de heer H. werd zwaar gewond uit dc deerlijk gehavende auto gehaald. Met een zwa re hersenschudding en een beenbreuk werd hij naar het Juliana-zlekenhuis te Terneuzen vervoerd, waar het slachtoffer kort na aankomst is over leden. VANDAAG Middelburg - Electro: „Duivels in het zadel", 114 laar), 19 en 21.15 uur; Nederlands Koffiehuis: vergadering Ned. Onderwijzersver., 19.30 uur; Schouwburg: bedrijfs voorstelling „Hendrik en Pernille" cfoor het gezel schap „Studio" Uit Amsterdam. Vlissingeii Luxor: „Ook de besten kun nen vallen" (18 jaar), 20 uur; Alhöm- bra: „Sluiers van Bagdad" 14 jaar), 19 en 21 uur. Goes Grand: „De pas des doods" (14 jaar), 20 uur; „De Landbouw": leden vergadering „Handelsbelangen", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2