PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël verzocht Verenigde Staten om garantie van zijn veiligheid Resultaten van het onderzoek in Zeeland naar zoutwaterschade BILT DUITSLAND GAAT DORNIERS EN MESSERSCHMITTS MAKEN 00K DUITSE VROUWEN KEREN TERUG UIT S0WJETKAMPEN Vandaag.. DE VERWACHT.. 198e Jaargang-No. 239 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOST EN Perzië trad toe tot Turks-Iraaks verdedigingsverdrag Israël heeft Dinsdag de Verenigde Staten verzocht om een garantie voor zyn veiligheid en aanzienlijk meer wapens als tegenwicht tegen de wapen zendingen, die Egypte, naar wordt verwacht, uit Tsjecho-SIowakije zal ont vangen. Naast dit bericht betreffende de spanning in het Nabye Oosten staat dat van een bijdrage tot stabiliteit, welke te verwachten is van Perzïë's toetre ding tot het Turks-Iraakse verdedigingsverdrag. Het verzoek om een garantie voor de veiligheid van Israël en levering van meer wapens aan dat land wer< aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor het Mid den-Oosten, George Allen, overge bracht door de Israëlische ambassa deur te Washington ,Abba Eban. Kort tevoren had .de Syrische am bassadeur in de Verenigde Staten, Fa- rid Zeineddin, aan onderminister Al len meegedeeld, dat een Amerikaanse waarborg voorde veiligheid van Is raël aarschijnlijk een „volslagen strijd" in het gebied tengevolge zal hebben. Groeiend verdrag Bij het Turks-Iraakse verdedigings verdrag, waartoe Perzië thans is toe- Varen Een groepje leden van de Eerste en Tweede Kamer heeft Maandag gevaren. Ze gingen in Rotterdam aan boord van een Rijnboot en ze kre gen daar voorlichting van deskundi gen, die breedvoerig vertelden over de problemen van de Nederlandse bin nenvaart en de Rijnvaart. Niet minder dan zeven sprekers voerden het woord. Zij gaven heel veel gedegen en welgedocumenteerde voor lichting, maar achter één redevoering moet toch wel een vraagteken gesteld worden. Mr. C. W. Croes, voorzitter van de Stichting Nederlandse particuliere binnenvaart, had het over de binnen landse „vrije" vaart. We zitten, zo sprak hij, met een tekort aan scheeps ruimte. maar de moeilijkste tijd komt nog. Het tariefniveau is stellig nog niet aangepast en niet in harmonie met dat van de Rijnvaart of de overige Westeuropese landen. De enige moge lijkheid om iets tegen het tekort aan scheepsruimte te doen ligt practisch in het vergroten van de omloopsnel heid voor de bestaande en nog be schikbare vloot. Wellicht zal een sy steem van vrachtverdeling nodig zijn. Tot zover dan enkele punten uit de rede van mr. Croes. Wanneer men daartegenover een hoofdartikel stelt, dat het weekblad Schuttevaer vorige week publiceerde, dan plaatst men een vraagteken. Dit weekblad klaagt niet over het tariefniveau, maar spreekt van een „gouden tijd" voor de binnenscheep vaart. En het knoopt daaraan de waarschuwing vast, dat er in de hui dige situatie toch een gevaar schuilt en wel een gevaar op langere termijn, vooral ook omdat men bijna nooit hoort van nieuwbouw in de binnen vaart, ondanks de verhoogde tarieven. „Bij de toestand van dit ogenblik kan de verlader alleen maar vaststel len, dat de binnenscheepvaart haar taak niet naar behoren vervult. Het gaat daarbij dan niet om een of ande re schipper, maar om de binnen scheepvaart in haar geheel. Men krijgt zijn goed niet op tijd weg en niet op tijd aan. Men moet hemel en aarde bewegen om scheepsruimte te krijgen. Tijdeiyk neemt men dat over het algemeen wel met begrip voor de omstandigheden. Maar het minste wat men dan wil, is dat er in ieder geval iets blijkt van een ernstig po gen om de moeilijkheden het hoofd te bieden en op te lossen. Daarvan blijkt echter niet voldoende. Teveel wordt de indruk gewekt, dat de schipperij dankbaar profiteert van de omstan digheden en dat te weinig blijkt van een extra inspanning. Dat betekent, dat de binnenscheep vaart in haar geheel tekort schiet. En als de verlader dan bovendien vast stelt, dat er geen nieuwe schepen wor den gebouwd en als hij bovendien geen uitzicht ziet, dat de moeilijk heden op een andere manier kunnen worden opgelost, dan zal hem dit tot nadenken brengen. Een nadenken, waaraan voor de binnenscheepvaart kwade kansen zijn verbonden. Want als men zou moeten vaststellen, dat het voorlopig niet anders zal worden, dan zal dat er toe leiden, dat men zal trachten op andere manieren in de be hoefte aan vervoersgelegenheid te voorzien". Tot zover 't weekblad Schuttevaer. De tegenstelling tussen de inzich ten van mr. Croes en die van de Schuttevaer-redactie zijn te opmerke lijk, dan dat ze niet de aandacht zou den trekken. Men had de Schuttevaer-voorlich- ting eigenlijk aan de Kamerleden niet mogen onthouden. Misschien zou de heer Croes zijn redevoering anders ge formuleerd hebben, wanneer tevoren aan de Kamerleden een exemplaar van het weekblad Schuttevaer was uitge reikt Dan zou ook de geweldige kloof niet zichtbaar zijn geworden, die ligt tussen het „niet aangepaste tariefni veau" en de „gouden tijd". getreden, hebben Groot-Brittannië en Pakistan zich reeds eerder aangeslo ten. Deze voor vyf jaar gesloten over eenkomst heeft ten doel, de staten, „die daadwerkelijk betrokken zijn 'bij het handhaven van vrede en veilig heid in het Midden-Oosten, te verbin den. Westerse diplomaten te Washing ton verwelkomden het toetreden van Perzië tot het verdrag als een be langrijke versterking van de gemeen schappelijke veiligheidsmaatregelen in het Midden-Oosten. Westerse waarnemers achten het niet waarschijnlijk, dat in de naaste toekomst nog meer landen tot het Turks-Iraaks-Pakistaans-Brits-Per- zische verdedigingsverdrag zullen toetreden. Premier Hoessein Ala van Perzië verklaarde: „De regering is van me ning dat de neutraliteitspolitiek moet worden opgegeven en dat Perzië in het belang van zijn geluk en zijn wel vaart een nieuwe weg moet inslaan. Om alle gevaar af te wenden en de onafhankelijkheid van het land te be waren, moet de regering de hulp van naburige landen inroepen en voorbe reid zjjn op de verdediging van haar grondgebied. Het is slechts onze be doeling ons land te verdedigen en in overeenstemming met het handvest van de N.V. willen wij onze verdedi gingskracht vergroten". Eisenhower besprak met Dulles staatszaken „Voorlopig antwoord" aan Boelganin President Eisenhower heeft Dinsdag 25 minuten met zijn minister van bui tenlandse zaken Dulles gesproken, in hoofdzaak over een „voorlopig ant woord" op maarschalk Boelganins ont wapeningsvoorstellen. Dulles zei op een persconferentie, dat de inhoud van de brief aan Boel ganin zal worden bekend gemaakt, zo dra Moskou ervan kennis heeft kun- De minister verklaarde, dat de pre sident zijn toespraak tot het Ameri kaanse legioen heeft goedgekeurd. Dulles zei daarin, dat er geen algeme ne vermindering van Amerika's mili taire macht zal komen zolang Amerika niet zeker weet, dat anderen dezelfde gedragslijn zullen volgen. In dit gesprek kwam nog een zeven tal andere onderwerpen aan de orde, zoals de komende conferentie te Ge- nève en de Russische activiteit in het Nabije Oosten. TWEE BELANGENGROEPEN GEVORMD ME 200 werd in Spanje ontwikkeld en geprobeerd Een woordvoerder van de Beierse regering heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat er in West-Duitsland bin nenkort weer vliegtuigen zullen wor den vervaardigd. Tot de eerste toestel len, die men zal produceren, behoren een les-straalvliegtuig, een helicopter en een leger-verkenningsvliegtuig. Het straalvliegtuig is de twee-motorige Messerschmitt „ME 200", die in Spanje ontwikkeld en geprobeerd is. De Henschel-fabrieken te Kassei hebben reeds een licentie-contract met de Sikorsky Corporation of America gesloten voor de productie van een der modellen van deze maatschappij. Dor- nier, die zich tijdens de oorlog toeleg de op de vervaardiging van bommen werpers, heeft onlangs haar „DO 27" gedemonstreerd, een éénmotorig twee persoonstoestel. Een onzekere factor in de plannen der vliegtuigindustrie wordt gevormd door de behoeften van het nieuwe mi nisterie van defensie van de hondsre publiek. De grote vlïegtuigpro due en ten hebben twee los-georganiseerde groepen gevormd, waarvan de ene de bedrijven ten Zuiden van de Main en de andere die ten Noorden van deze rivier omvat. In plaats van met een groot aantal afzonderlijke maatschap pijen krijgen de ministeries van defen sie en economische zaken hierdoor te doen met twee economisch stabiele en stevig gegrondveste zakenpartners. De groepen zullen de te ontvangen bestellingen oqder haar leden verde- Maandagmiddag is een passagiers vliegtuig van de Joegoslavische maatschappij Y.A.T., dat op weg was van Belgrado naar Londen, tegen de Kohlenberg ten Noorden van Wenen gevlogen. Het toestel ging onmiddel lijk volkomen in vlammen op, waarbij zes van de inzittenden werden gedood en 26 anderen verwondingen opliepen. Deze telefoto toont de brandende staart van het toestel. len naar gelang van de capaciteiten en kundigheden van de verschillende producenten. Tot de Zuidelijke groep behoren Dorriier, Messerschmitt en Heinkel; van de Noordelijke groep maken deel uit Henschel, Focke-Wülf, de Hamburger Flugzeugbau (voorheen Blohm und Voss) en de Weser Gesell- schaft. De Duitse vliegtuigondernemingen zijn niet van plan, bepaalde typen in grote series te vervaardigen. Zij zul len zich meer toeleggen op de ontwik keling van goede prototypen. Inbrekers gooiden oude man zak over het hoofd Zonder buit gevlucht Dinsdagmiddag omstreeks drie uur hebben drie personen gepoogd, in te breken in de woning van de 86-jarige Ch. C. te Boukoul by Swalmen (L.). De oude man woont daar samen met zijn dochter en twee zoons. Door zijn onverwachte thuiskomst verraste hrj de inbrekers. Deze gooiden hem een zak over het hoofd, waarna C. hevig begon te schreeuwen waardoor de buren werden gealarmeerd. De drie overvallers sloegen op de vlucht. Vermoedelijk werd er niets gestolen. De oude man kreeg lichte kwets uren. Een 23-jarige Venlonaar, die ter plaatse goed bekend is, werd even later in Reuver door de rijkspolitie gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan deze overval. Hij zou n.l. voor de twee anderen als gids hebben gefungeerd. Het onderzoek wordt voortgezet Voor het bezoek van H.M. de konin gin aan de West is de crème calèche naar de West verscheept. Ook de paarden zijn met de .Jionaire" ver voerd. Op de foto komen de paarden voor de calèche aan op hun plaats van bestemming. Belgisch pleidooi voor een eenheidsmarkt met Nederland Woord „uitvoer" moet worden vervangen De voorzitter van het Belgisch- Luxemburgse centrum voor handels betrekkingen in Nederland, de heer F. Vogels, heeft gisteren te Brussel meegedeeld, dat volgens recente Bel gische enquêtes daar te lande vrij al gemeen een principiële afkeer wordt getoond wanneer de idee van een eenheidsmarkt met Nederland ter sprake komt. Een verwijt van de zijde der Ne derlandse industrie is overigens, dat sommige Belgische bedrijven slechts dan belangstelling voor Nederland hebben, wanneer zij hun opdrachten elders niet kwijt kunnen. Het Bel gisch-Luxemburgse centrum wil thans bij de Belgische en Luxem burgse industriëlen het besef kwe ken, dat zij Nederland niet langer moeten zien als een exportland maar als een tweede binnenlandse markt. In dit begrip dient de term „uitvoer" naar Nederland vervangen te wor den door .levering aan Nederland" én een bestelling uit Maastricht of Groningen zal met dezelfde zorg en prioriteit behandeld dienen te wor den als een uit Luik, Hasselt of Doornik. 9 Prof. dr. Prijohutomo, de deken van de universiteit Gadjah Mada te Djogjakanta, is geschorst, omdat hij in geschiedenis boeken plagiaat had gepleegd uit Neder landse werken. MET KINDEREN OP THUISREIS Oorlogsmisdadigers worden niet direct gearresteerd Op het station te Herleshausen ar riveerde gisteren een tweede grote groep Duitse krijgsgevangenen uit Rusland. Hieronder bèvonden zich on geveer vijftig vrouwen, van wie enke len kinderen bij zich hadden, die tij dens de gevangenschap in Rusland zijn geboren. De meesten van deze vrouwen wa ren tot langdurige gevangenissti fen veroordeeld op beschuldiging spionnage. In de oorlog hebben zij dienst gedaan bij het Rode Krnis, de herdenkt men in de Ver. i Staten de ontdekking van i Amerika door Columbus in j p 1492. is het 75 jaar geleden, dat de bekende Franse roman- j ff schrijver Louis Hémon, die in j 1911 naar Canada vertrok, waar hij als landarbeider ff werkzaam was en die het le- j ven der Franse boeren in Ca- i nada beschreef, in zijn be- roemde, doch posthuum ver- schenen en later verfilmde i roman „Maria Chapdelaine", te Brest werd geboren. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZWAARTEPUNT OP WALCHEREN In de praktijk worden thans twee systemen toegepast Een bijzonder probleem vormt in het kader van de maatregelen tot herstel en wederopbouw van ons land na de oorlogsjaren de schade op Walcheren als gevolg van de inundatie. Het zoute zeewater liet zyn spo ren na in de huizen en Zeeland kreeg er in zijn geheel mee te maken toen de stormramp van 1 Februari 1953 grote gebieden onder water zette, waardoor dus niet alleen op Walcheren de huizen werden aangetast. Het herstel van deze schade leverde zovele vraagstukken op van weten- schappelijk-technische en practische aard, dat eerst na jaren van proef nemingen tot een uitvoering met twee systemen kon worden overgegaan. In Vllssingen, Souburg en Middelburg werden dit jaar 45 huizen onder handen genomen. De heren P. R. Rinses, architect T.N.O. en de technicus T.N.O. R. Hoesbergen hebben ons thans het een en ander verteld over dit werk, dat geschiedt in opdracht van het ministerie van wederopbouw. Zij hebben in de systemen B.K. 31 en A. E, nu voldoende vertrouwen om de zoutwaterschade met kans op succes aan te pakken. De heer Rinses ging in Maart 1953 over naar Tü.O., die samen met de stichting Ratiobouw een adviesgroep vormde voor deze materie. De gehele zaak kwam in het geding, toen de bewoners van Walcheren een claim stelden um ook de inundatie-schade te vergoeden krachtens de vergoe dingsprincipes van de wet op de materiële oorlogsschade. Het onder zoek kan men in twee hoofdzaken onderscheiden: 1. het onderzoek in de praktijk en 2 het wetenschappelij ke en in feite dus het laboratorium werk. De nadruk valt daarbij op de prak tische uitvoering maar er is een nau we samenwerking, die gedurende de zes jaar van de arbeid van de heer Rinses aan dit project, al eoede resul taten heeft opgeleverd. Opmerkelijk is, dat men daarbij af kan gaan op resultaten, die elders in de wereld zijn bereikt, gelijk een in ternationale enquête leerde. Alleen in Engeland kent men dit vraagstuk en daar worden andere methodes ge volgd dan in Nederland. Men moest dus van meet al aan beginnen. Daarbij kwam vast te staan, dat er verschillende systemen mogelyk waren om niet te spre ken van ontelbare maar dat voor al gelet moest worden op het kos- tenprobleem en op de practische uit voerbaarheid. Een systeem dus, dat niet te veel kost wanneer het wordt toegepast voor de vele duizenden huizen, waar men de zoutwaterscha de heeft en dat ook uitvoerbaar is voor de gemiddelde vakman. Het gaat er dan om de schade door de inwerking van het zoute water zo veel mogelijk te beperken. De bouwkwaliteit van de huizen speelt daarbij een grote rol, maar men kan zonder meer vaststellen, dat al is er slechts éénmaal een vloedstand geweest, de gevolgen zich al doen gel den. In het laboratorium in Delft werd een proef genomen met een imitatie van de inundatie en het kwam daar- Vervolg op pag. 2) Russen willen wel praten over atoombureau De Sowjet-Unie heeft Dinsdag in de politieke commissie van de Ver enigde Naties te New York te ken nen gegeven, dat zij in grote lijnen instemt met het Westelijke voorstel tot het beginnen van onderhandelin gen om te komen tot oprichting van een internationaal bureau voor de ontwikkeling van vreedzaam ge bruik van atoomenergie. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Koetznetsof dien de een resolutie in, waarin de hoop tot uitdrukking wordt gebracht, dat binnenkort „in het kader van de Ver enigde Naties" een dergelijk bureau zal worden opgericht. Hij zeide, dat de Sowjet-Unie met Groot-Brittan nië en de Verenigde Staten van me ning verschilt over de betrekkingen tussen het op te richten bureau en de Verenigde Naties. De Sowjet- Unie wil, dat een dergelijk bureau ..rapporten over zijn vorderingen" in dient bij de veiligheidsraad en de al gemene vergadering. verbindingsdiensten en andere hulp diensten. Enigen van haar zyn tydens de gevangenschap in het geheim ge huwd. Intussen is door functionarissen van het Westduitse ministerie van jus titie te Bonn medegedeeld, dat geen actie zal worden ondernomen tegen de ongeveer 580 Duitse „oorlogsmisdadi- fers" die zich onder de repatriëren- en bevinden, behalve indien de Sow jet-Unie bewijzen van hun schuld overlegt. De Sowjet-Unie heeft West-Duits land verzocht, de oorlogsmisdadigers onder de repatriërenden, die niet voor amnestie in aanmerking komen, te berechten. Tot dusverre zijn nog geen Eersonen van die categorie terugge- eerd. Van de in totaal 749 krijgsge vangenen die als oorlogsmisdadigers worden bestempeld zullen er 170 aan de Oostduitse autoriteiten worden overgedragen. Volgens functionarissen van het mi nisterie van justitie zullen degenen die aan de Westduitse autoriteiten worden overgedragen, niet onder ar rest worden gesteld, omdat in West- Duitsland geen uitvoering wordt ge geven aan vonnissen, die door ge rechtshoven in het buitenland zijn uitgesproken. Zij zullen naar huis mogen terug keren, totdat de Russische autoritei ten bewijzen van hun schuld hebben overlegd. Daarna zal worden beslist of zij op basis van de Duitse wetge ving voor berechting in aanmerking komen. „Welkom" van volkspolitie. Duitse oud-krijgsgevangenen van al le. transporten die tot dusver te Fried- land zijn aangekomen, zijn zeer ont stemd over de behandeling die zij op doorreis van de Sowjet-Unie naar West-Duitsland in Oost-Duitsland heb ben gekregen. Alle pogingen van de burgerbevol king, om met de oud-krijgsgevange nen te praten, werden door de volks politie voorkomen. De vrijgelatenen kregen geen maaltijden en werden als „misdadigers" behandeld. Zeer veel ergernis werd gewekt door het weg nemen van spandoeken, waarop de oud-gevangenen hun vreugde "over hun terugkeer tot uiting hadden ge bracht. Herhaaldelijk is het daarbij tot handtastelijkheden gekomen. In vele gevallen kozen Russische officieren, die de transporten begeleidden, par tij voor de vrijgelaten gevangenen. Radioverslag van vertrek Koninklijk Paar. rechtstreekse radioreportage vertrek van Ko- De van Schiphol bij het ningin Juliana en Prins Bernhard op Zaterdag 15 October a.s., zal niet zoals in de radiobladen staat gepu bliceerd worden uitgezonden van 17.3018 uur, maar van 16.4017.30 uur. In het KRO-programma vervalt daardoor het jeugdprogramma „Zwaan kleef aan", en het concert door het ensemble „Serpentine" wordt verplaatst naar 17.40 uur. In het VARA-programma vervalt het week- journaal. Het programma „Vers van de pers" wordt verplaatst naar 17.30 uur. Om 17.55 worat een reportage gegeven van de voetbalwedstryd RotterdamAntwerpen, WEINIG WIND. Gedurende de eerste ochtenduren op vele plaatsen mist. Daarna over het algemeen zonnig weer, weinig wind en ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. ZON EN MAAN 13 October Zon op 7.01 onder 17.55 Maan op 4.21 onder 16.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1