Zware gevangenisstraffen geëist in de rechtszaak Anneke Beekman Stafofficieren waarschuwen tegen verslapping van waakzaamheid GEMEENTEBEGROTING MOET WERKEUJK SLUITEND ZIJN DINSDAG 11 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE JOODSE OORLOGSPLEEGKINDEREN Officier: „Zij, die konden spreken, bleven zwijgen" Na een requisitoir, dat byna een uur duurde, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr, J. F. Hartsuiker, gisteren zware straffen geëist in de zaak Anneke Beekman. Tegen de hoofdver dachte, de 52-jarige mevrouw G. HL L.-Van HL uit Hilversum, de ex- pleegmoeder van Anneke Beekman, requireerde hij zes maanden gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming omdat is geble ken, dat verdachte regelmatig in België vertoeft en er gevaar bestaat, dat zij zich aan een strafoplegging zal onttrekken. Tegen de 57-jarige zuster van de hoofdverdachte, mej. E. M. van M., die sedert 13 Maart 1954 voortvluchtig is, eiste de officier tien maan den met onmiddellijke gevangenneming. Dit betekent, aldus mr. Hartsui ker, dat zij by grensoverschrijding onmiddellijk in arrest kan worden ge- Tegen de nicht van de hoofdver dachte, de 33-jarige mevrouw E. M. D.-Van M. eiste de officier drie maan den voorwaardelijk. Tegen de 45-ja- rige verkoopspecialist uit Den Haag, C. J. F. B., de vroegere pater A., eis te de officier twee maanden met af trek van het voorarrest, dat onge veer drie weken heeft bedragen. Tegen de niet verschenen moeder overste van het klooster Valmeer in België, de 66-jarige mej. A. V., die de Nederlandse nationaliteit bezit, vor derde de officier zes maanden on voorwaardelijk. En tenslotte eiste mr. Hartsuiker tegen de 71-jarige oud-moeder-over- ste van het klooster Mariënburg te Bussum, mej. J. F. W. uit Vianen 1 maand voorwaardelijk. Op een vraag van de president, of zij de door haar ten laste gelegde fei ten erkende, antwoordde de hoofd verdachte mevr. G. M. L van M., dat zij hierop noch ja, noch neen kon zeggen. Het is moeilijk, aldus ver dachte. Na de oorlog werd het meisje dooi de hoofdverdachte bij de commissie voor oorlogspleegkinderen aangemeld, aldus haar verklaring. Tijdens de processen over de voog dij had zij het meisje met haar zus ter Bets laten onderduiken.. Ze wist toen, dat zij zich schuldig maakte aan het onttrekken van het meisje aan het wettig over haar gestelde gezag. Van een strafvervolging was toen in 1947 aldus de president van de rechtbank, geen sprake. „U stelde zich op het standpunt", zo zei de president tot verdachte, „Ik weet alleen wat goed is en ik beslis alleen. De commissie voor de oorlogspleegkinderen heeft een enorm geduld met U gehad en het resultaat is, dat wij nu met deze zaak zitten". Voorts merkte de president „Toen tenslotte de Hoge Raad had beslist, dat Anneke onder de Joodse voogdijvereniging geplaatst zou worden, had U zich daarbij moeten neerleggen. Dat U dit niet heeft ge daan, is grote domheid om niet te spreken van geraffineerdheid. U kunt tijdens deze zitting nog op uw dwaling terugkomen, maar gezien uw houding in het verleden heb ik daar geen hoop op". Getuigen Er werden verscheidene getuigen gehoord. De heer S. Baracs, direc teur van het bureau van de commis sie oorlogspleegkinderen, verklaarde dat het besluit tot overplaatsing van de kinderen indertijd was genomen op grond van de bewustzijnsvernau wing van de dames en het ontbre ken van een mannelijke component in het gezin. „Te Valmeer is Anneke op haar eigen verzoek r.k. gedoopt", zei de verdach te. „Het meisje was toen negen jaar", zo merkte de officier van justitie op, „dat was zeker haar eigen wil?" De heer Baracs deelde mede, dat er 2090 Joodse oorlogspleegkinderen wa ren. Er zijn slechts 17 gevallen bekend, waarbij Joodse kinderen werden ge doopt. De president las tijdens deze zit ting een verklaring van een illegale werkster voor die in de oorlog als tussenpersoon voor het onderduiken van Anneke Beekman had gefun geerd. Zij zei, te hebben begrepen, dat de ouders het goed vonden, als het meisje gedurende de oorlog in het r.k. gezin zou blijven en daarna in 'n Joods milieu zou komen. Recht uit redding „Al heeft de hoofdverdachte het le ven van Anneke Beekman gered, daarom heeft zij na de oorlog niet het recht gekregen, het leven van dit meisje naar eigen inzicht te leiden", zo sprak ojn. de officier van justitie in zijn requisitoir. Het uitgangspunt van het Openbaar Ministerie is steeds geweest, dat het opsporen en terugbrengen onder het wettig gezag het eerste en voornaam ste doel was, dat moest worden nage streefd. Toen dan ook in Maart 1954 Betty Meljado naar ons land was te ruggebracht, is tegen de hoofdver dachte alleen een vervolging inge steld voor het aandeel, dat zij heeft gehad in de ontvoering, het verbergen en het verborgen houden van dit meis je. Daardoor ontstond voor de betrok kenen en voor allen, die daarop een beslissende invloed konden uitoefenen, de gelegenheid tot het vrijwillig doen terugkeren van Anneke Beekman. Helaas hebben onze intensieve opspo ringen geen resultaat gehad, aldus de officier, en, wat erger is, zij, die kon den spreken, bleven en blijven zwij gen. ANIMEERDAME. In een Duitse pro vinciestad was de schrijver O. B. Wendier aanwezig bij de eerste opvoe ring van zijn stuk „Theater van een gezicht". Even voor de pauze verliet hij de zaal omdat hij achter de coulis sen een praatje wou maken met de spelers. In de wandelgangen kwam hij een witgeschorte juffrouw tegen, die heen en weer liep met een pot sterk geurende koffie. „Waarom doe je dat, mijn lieve kind?" vroeg de auteur. „Om het publiek te animeren straks naar het buffet te komen....", was het antwoord. CADEAU. Dat men een gegeven paard niet in de bek mag zien, moet de Finse president Paasikivi zich realiseren, hij van de Russen na de conferentie in Moskou niet alleen een auto, maar ook twee televisietoestellen heeft gekre gen. Hij kan met die apparaten niet veël doen, omdat het in Finland ont breekt aan een televisie-zender. EXPLICATIE? Op de grote autoten toonstelling in Parijs klom plotsklaps een meneer op een motorkap. Er stroomden mensen samen in de ver wachting, dat hij een explicatie zou geven. Maar hij verontschuldigde zich: „Ik ga alleen een beetje hoger staan, om mijn vrouw te zoeken". Getuigen in het proces Anneke Beek man op de stoep van het Amsterdam se gerechtsgebouw. Foto: de moeder overste van het klooster in Bussum met een medezuster, mej. Cocks en tante Dick van Moorst. Thans moeten terecht staan o.a. drie personen de twee moeder- overstfen en de gewezen pater A. voor wie wij in het algemeen uit hoof de van hun religieuze staat des levens hoogachting plegen te koesteren, maar die thans mijns inziens toch wel ernstig gefaald hebben en door hun falen de geloofsgemeenschap, waartoe zij behoren, in opspraak hebben ge bracht". Mr. Hartsuiker zette uiteen, dat hier naar zijn mening de grondbeginselen van de rechtsstaat, van het familie recht en van de kinderbescherming in het geding waren. „Al deze ver dachten zyn er de oorzaak van, dat Anneke Beekman nog nimmer aan een normale ontplooiing van haar per soonlijkheid is toegekomen". De officier zei tenslotte, dat hy zich tenvolle kon aansluiten bij de over wegingen, die de rechtbank heeft la ten gelden bij het bepalen van de strafmaat in de zaak Betty Meljado, waarin de hoofdverdachte van thans ook verdachte was. Overwogen werd daarbij „dat het aannemelijk was te achten, dat de verdachte tengevolge van verkeerd inzicht en sterk werkende gemoedsbe wegingen zich ertoe gedwongen voel de, eraan mee te werken, dat Betty aan de nasporïngen van de justitie en politie onttrokken bleef en dat niet is gebleken, dat de verdachte door die genen aan wier geestelijke leiding zij zich had toevertrouwd er ooit op ge wezen was, daf zij zich hierdoor aan een ernstig misdrijf schuldig maakte". Mr. Nederveen, de verdediger van de hoofdverdachte, bracht naar voren, dat zijn cliënte zich altijd heeft kun nen beroepen op het verschonings recht. Wanneer zij de verblijfplaats van Anneke Beekman zou hebben meegedeeld aan de justitie, zou zij daarmee tevens haar zuster in moei lijkheden hebben gebracht. Overigens concludeerde hij, dat zijn cliënte heeft gemeend te moeten handelen zoals zy heeft gedaan. In de raadkamer besprak de recht bank het door de officier gedane ver zoek tot onmiddellijke in bewaring stelling van de gezusters Van M. De rechtbank willigde dit verzoek ten aanzien van de voortvluchtige mej. Van M. in, maar achtte voor een on middellijke inhechtenisneming van de ter zitting aanwezige hoofdverdachte geen termen aanwezig. De uitspraak is bepaald op Maandag 24 October. Socialistisch succes bij verkiezingen in Bremen. De Zondag in de kleinste West-Duit se staat Bremen gehouden verkiezing heeft een onverwacht groot succes op geleverd voor de sociaal-democrati sche partij. Zij behaalde ruim 48 pro cent der stemmen; bij de voorgaande verkiezingen was zij slechts tot 39 pro cent gekomen. De partijen van de coalitie van Bonn, die een bondgenootschap tegen de so cialisten hadden gevormd, leden een gevoelige nederlaag. Van hen behaal de de C.D.U. (de partij van bondskan selier Adenauer) 18 procent, de Duitse partij 15 procent, de liberalen 8 pro cent en de vluchtelingen minder dan 5 procent. De communisten klommen in Bremen op tot even boven de 5 pro cent. Het land Bremen omvat slechts de Hanzestad Bremen en Bremerhaven en werd tot dusverre geregeerd door een coalitie van alle partijen onder lei ding van de zeer gematigde socialist Wilhelm Kaisen. Het Wereldgebeuren De Richepanse-kazerne m Rouaan, waar Franse reservisten weigerden gevolg te geven aan de oproep naar Frans-Marokko te vertrekken. Argentinië vraagt beperking bewegingsvrijheid Peron Argentinië heeft Paraguay ver zocht, de bewegingsvrijheid van ex- president Peron te beperken. Peron heeft onlangs in Paraguay, dat hem asyl heeft verleend, een po litieke verklaring afgelegd, waarop Argentinië met een scherpe nota rea geerde. Paraguay antwoordde op die nota, dat het Peron wel wilde interneren als Argentinië dat wenste, maar dat het over zijn uitwyzing zoals door Argentinië geëist slissen. - zelf wilde be- Oliebuisleiding van Noord zee naar Rijn en Roergebied. Enkele Duitse maatschappijen, die belang hebben bij de verwerking van aardolie aan de Rijn en de Roer. onderzoeken op het ogenblik 't plan tot aanleg van een buisleiding voor het vervoer van ruwe olie van een Noordzeehaven naar het Rijn- en Roergebied. Totnutoe is geen defini tieve beslissing gevallen over de haven, waarvan gebruik gemaakt zal worden. Men overweegt daarbij, dat de snel le toeneming van het verbruik van aardolie in West-Duitsland, in het bijzonder in het West-Duitse indu striegebied, een vervoersprobleem zal doen ontstaan, dat een vooruitzien de oplossing behoeft. De maatschap pijen hebben werkcommissies ge vormd, die alle met het plan samen hangende vraagstukken moeten on derzoeken. MINISTER BEEL VERMAANT: Geen speculaties meer op algemene uitkering De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebesturen o.a. het volgende geschreven: „In verband met de late totstandkoming van de wet tot regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 tot en met 1957. welke eerst in Januari 1955 in het staatsblad ver scheen, is de beschikking op de binnengekomen verzoeken om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, ook indien deze betrek king hadden op de dienstjaren 1953, 1954 of 1955, eerst thans mogelijk. Hierdoor is met betrekking tot de genoemde dienstjaren een situatie ontstaan, waarin vele gemeente-besturen genoodzaakt waren bij het op stellen van de begroting of by het besluiten tot uitgaven rekening te hou den met een aangevraagde doch niet toegekende verhoging van het ba sisbedrag der algemene uitkering. Spookbeeld Het beeld van Abd-cl-Krim spookt veel Fransen door hei hoofd, wanneer zij aan de huidige toe stand in Noord-Afrika denken. Abd- el-Krim was de aanvoerder van de rebeilenhorden, die in 1921 een niets ontziende actie ondernamen tegen de Europese kolonisten en tegen de Spaanse en Franse troepen in het zogenaamde Rif-gebied. Vooral de nederlaag van de Spanjaarden by Annual sprak destijds tot de ver beelding: van de 20.000 Spanjaar den wisten er maar ongeveer 3000 te ontkomen Pas in 1926 kwam er een eind aan de Rif-oorlog en werd Abd- el-Krim onderworpen door de Fran sen. De leider van de opstand werd verbannen naar het Franse eiland Reunion in de Indische Oceaan. In 1947 besloot men, hem over te bren- fen naar Frankrijk. Van het schip at hem daarheen zou vervoeren, wist Abd-el-Krim echter in Port Said te ontsnappen. De gevreesde vechter (die nu 73 jaar is) vestigde zich in Cairo. En het is uit die stad, dat thans de nationalistische acties worden geïnspireerd, waarbij Abd-el- Krim echter tot nu toe achter de schermen blijft. Dat het portret van Abd-el-Krim nu, dertig jaar na de Rif-oor log, weer in Franse kranten wordt afgedrukt, heeft zijn reden. Niet minder dan 400.000 man Fran se troepen bevinden zich thans in Noord-Afrika, dat is meer dan de helft van de totale Franse strijd krachten. Zij zijn in Noord-Afrika nodig, omdat het overal gist en omdat wellicht een nieuwe Rif-oprlog op komst is. Generaal Billotte, de nieuwe Fran se minister van defensie, heeft een goede beurt gemaakt by de Franse Nationale Vergadering, door zich onmiddellijk na zyn benoeming per soonlijk naar het Rifgebied te bege ven. Het was geen opwekkend be richt, waarmee nij terugkwam in Pa rijs; 30 tot 35.0000 stemleden verzet ten zich in het Rifgebergte openlijk tegen het Franse bestuur. Gelukkig zijn nog slechts weinigen van hen bewapend, maar dat kan verande ren. Er moet snel worden opgetre den. Het was tegen de achtergrond van deze feiten, dat de Franse Nationale Vergadering Zater dagavond luisterde naar premier Faure, toen deze zijn beleid verde digde. De premier staat bekend als een spreker wie hét aan geestigheid en gevatheid niet ontbreekt. Maar voor humor was geen plaats in de toespraak, die Faure Zaterdag hield. Zijn rede culmineerde in de medede ling, dat zijn premierschap ter be schikking stond van de geachte af gevaardigden, maar dat het wel no dig was om in elk geval een duide lijke mening uit te spreken. „Bloed en puin", zo zei hij, „is het enige alternatief voor het regeringspro gram van samenwerking met de nationalisten En beter dan wie ook kon Faure het weten. Van de meeste ministeries sinds 1949 heeft de nu 47-jarige oud-advocaat deel uitgemaakt, zo dat hij de voorgeschiedenis van de toestand in Marokko volledig kent. In de Nationale Vergadering, die al twintig l:eer na de oorlog een mi nister-president in politieke hinder lagen liet vallen, stelde men zich Zaterdag in grote meerderheid ach ter de man, die zo'n indrukwek kend beroep op de volksvertegen woordiging deed. Met de raad van advies voor de gemeentefinanciën, die voor deze gelegenheid de aandacht vroeg, is de minister van oordeel, dat, nu na de totstandkoming der wet in dit opzicht een meer normale toestand is geschapen, wederom bewust de regel dient te worden gevolgd, dat de gemeentelijke begrotingen slui tend worden gehouden met de wer kelijk beschikbare middelen. Tot nieuwe kapitaals- of andere uitgaven behoort dan niet te wor- NAVO-MINISTERS BIJEEN TE PARIJS Sowjet-Unie beschikt over een indrukwekkende duikbootvloot Een van de stafofficieren van de Amerikaanse marine, admiraal Jerault Wright, wiens taak het is, de Atlantische zeewegen ingeval van een oorlog open te houden, verklaarde gisteren op de bijeenkomst van de ministers van defensie van de vijftien Navolanden en hun stafchefs in Parijs, dat de Sow jet-Unie de grootste vloot van onderzeeboten heeft, welke ooit heeft be staan veel groter dan die van de Duitsers in 1939 en ook groter dan de andere landen thans tezamen hebben. Tevoren had generaal Sir John Whiteley, de Britse voorzitter van de permanente militaire groep van de Navo, verklaard, dat de Russische militaire bedreiging groter is dan ooit tevoren. Beide uitlatingen, waarbij cijfers en verdere geheime bijzonderheden wer den gegeven, zijn volgens waarnemers bedoeld om een tegenwicht te vor men voor een eventuele verslapping van de waakzaamheid als gevolg van de nieuwe „geest van Genève". Admiraal Wright zei, dat de Sow jet-Unie zo snel als haar economie dit toestaat, een „ijzeren ring" tussen de V.S. en Europa opbouwt, welke be staat uit onderzeeboten, kruisers, tor- pedobootjagers en andere aanvals- schepen van de op één na grootste vloot ter wereld. De genoemde stafofficier verklaar de hierbij, dat de Sowjet-eenheden, in tegenstelling tot een deel der marine strijdkrachten van de Navo die in re serve worden gehouden, altijd volle dig bemand en op elk ogenblik ge- vechtsklaar zijn. Technische successen De Britse generaal Sir John White ley, voorzitter van de permanente militaire commissie van de Navo, ver klaarde dat het militaire potentieel van de Sowjet-Unie thans naar ver houding groter is dan ooit. Sir John zei niet van mening te zijn, dat de Sowjet-Unie oorlog wenst. Zij zal pogen, een oorlog te voorkomen, zo lang het Westen over dezelfde af schrikwekkende middelen beschikt als zijzelf. Analyses hadden echter uitgewe zen, dat de Sowjet-Unie zich thans in een periode van „in het oog lopende technische vooruitgang en successen" bevindt en wel in een veel grotere mate dan enkele jaren geleden had kunnen worden voorzien. De recente aankondigingen van de zijde der Sowjet-Unie en andere lan den van het Sowjet-blok van een vermindering der strijdkrachten met ongeveer 800.000 man betekent geen belangrijke vermindering van de ca paciteit der communistische strijd krachten, aldus Sir John. Het aantal Sowjet-divisies blijft 175 en zy zijn zeer versterkt waar het de kwaliteit en kwantiteit van de uitrusting betreft. Zij zijn volgens Sir John in betere conditie dan tevoren. Hetzelfde geldt voor de Sowjet- Russische luchtmacht. De luchtpa- rade van één Mei heeft getoond, dat de Sowjet-Unie de vraagstukken van de massaproductie van jagers en bommenwerpers met straalaandrij ving overwonnen heeft. Ook bij de marine zijn grote vorderingen ge maakt. De Sowjet-Unie heeft thans de beschikking over atoomwapens en de middelen om deze te gebruiken. Hieraan moet nog toegevoegd wor den, zo vervolgde de generaal, dat 't initiatief bij het gebruik van atoom wapens steeds in handen van de Sow jet-Unie zal blijven, daar het Westen nooit als eerste een atoomaanval zal uitvoeren. Tekort aan mijnenvegers Admiraal Sir George Creasey, be velhebber van de strijdkrachten van de Navo in het kanaal, gaf een pes simistisch beeld van de mogelijkhe den om de zeewegen open te houden met het naar zijn mening onvoldoen de aantal mijnenvegers, dat te zijner beschikking staat. De ministers zijn bijeen voor een bespreking van vier dagen over de militaire politiek van het Westen in het licht van de recente onwikkeling van de verhouding tussen het Oosten en het Westen. Griekenland zond zijn permanente vertegenwoordiger bij de Navo. daar de samenstelling van de nieuwe re gering nog niet door het parlement is goedgekeurd. De Turkse minister kwam niet op de ochtendvergadering. Een woord voerder zei hiervoor geen verklaring i te hebben. den besloten, indien en voor zolang voor de daaruit voortvloeiende las ten geen reële dekking aanwezig is. De minister verzoekt de gemeen tebesturen bij hun begrotingspoli- tiek voor 1956 met het bovenstaan de ten volle rekening te willen hou den. De minister verzoekt verder met een en ander bij het financieel be leid rekening te houden en derhalve bij het vaststellen der begrotingen voor 1956 en 1957 niet te anticipe ren op een aangevraagde verhoging der algemene uitkering. In zover de ontwerp-begroting voor 1956 reeds aan de gemeente raad is aangeboden, zal dit beteke nen, dat dit ontwerp alsnog aan dit standpunt wordt aangepast. Nadat op het verzoek om verhoging is be schikt, hetgeen bij de aanvang van het jaar verwacht mag worden, kan de begroting, zo het verzoek is in gewilligd, worden gewijzigd. In de gegeven situatie kan slechts in buitengewone en, in vergelijking met de andere gemeenten, zeer ur gente gevallen mogelijk door middel van subjectieve verhogingen hulp worden geboden, als er zich moei lijkheden voordoen. „Wegzuigen" van arbeidskrachten. Noord-Nederland stelde onderzoek in. Zoals bekend is, hebben de Kamers van Koophandel in Noord-Neder land gemeenschappelijk het vraag stuk van het „wegzuigen" van di arbeidskrachten uit het Noorden des lands door bedrijven in het Wes ten, ter hand genomen. Het bleek, dat er ook in het Noor den een groot tekort aan arbeids krachten bij het bedrijfsleven be staat, vooral op het gebied van de geschoolde arbeiders. Er kwam evenwel aan 't licht, dat 't aantal naar liet Westen getrokken arbeids krachten, voorzover onttrokken aan de Nc ordelijke bedrijven, in de loop van 1955 zeer grote afmetingen heeft aangenomen. De indruk bestaat, dat deze mi gratie in verscheidene delen van het gebied in de jaren 1953 en 1954 gro ter is geweest. Procentsgewijze zo werd vastgesteld, is het vertrek van geschoolde werknemers wel iets ho ger dan dat van geoefenden en on geschoolden. Het werd van belang geacht, dat de verdere ontwikkeling nauwlet tend wordt gadegeslagen. Van be tekenis kan zijn, dat het bedrijfs leven in het Noorden nog meer aan dacht besteedt aan de scholings werkplaats. Met het verslaan van de Marok kaanse rebellen echter is een opstand in het huidige tijdsge wricht niet af te doen. Dat is een stelling, die behalve bij de Franse kolonisten in Noord-Afrika ook by een aantal van hun medestanders in het parlement langzamerhand wel gemeengoed wordt Onderhandelin gen met ordelievende nationalisten mogen niet ontbreken in de periode, dat de rebellen tot de orde geroe pen worden. Premier Faure had bij zijn toe spraak onder meer het oog op het met-extreme deel van de Noord- Afrikanen, met wie hij door middel van woorden tot een vergelijk zou willen komen. Met constructieve plannen voor 'n nieuwe staatkundige opbouw in Ma rokko en een krachtige verdediging tegen de woestelingen, die dooa en verderf zaaien, moet de „brillante en dynamische" Faure zien, tot een overwinning te komen in de strijd tegen de „geest" van Abd-el-Krim. EDGAR FAURE brillant en dynamisch Nieuwe Amerikaanse atoomproeven De V.S. zullen volgende week met een nieuwe reeks atoomproeven be ginnen op het proefterrein bij Las Ve gas in Nevada van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie. Nog in October en in November zullen in Nevada enkele kleine proef- vindingen tot ontploffing worden ge bracht. In het volgend voorjaar zou den, volgens de huidige plannen, proeven worden genomen met krach tige kern- en waterstofwapens op de atollen Eniwetok en Bikini in de Stil le Oceaan. O De componist Paul Hindemith heeft In Helsinki de „Slbeliusprijs" ontvangen .die jaarlijks wordt uitgereikt door het inter nationale Wihuri fonds. De prijs bedraagt ongeveer 110.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5