PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boyer de Latour waarschuwt Spanje voor nieuwe Rifooriog Nieuw streeklaboratorium voor Zeeland in Goes BILT BETREKKINGEN NEDERLAND- INDONESIE OP VOORGROND BRAND IN ZUURSTOFFABRIEK IN ALBLASSERDAM Vand aag. 198e Jaargang-No. 236 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t 1-—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr, 63, telef. 2475 Cb.g.g. 2228); Ooslburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 26. ONZEKERE SITUATIE IN MAROKKO Muiterij in Franse kazernes? De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boyer de Latour waarschuwde Spanje, dat de opstand van de stammen, die het „stilzwij gend aanmoedigt", zich naar de Spaanse zone zou kunnen uitbreiden en dat een nieuwe-Rifoorlog zou kunnen ontstaan. Vrijdag keerde hy in Rabat terug van een reis langs liet gevechtsgebied in het Rifgebergte. Franse functionarissen noemden de toestand in het Rifgebied „ernstig" aangezien de opstandelingen zich hergroeperen na 't succes van hun verrassende „commando—aanvallen" in het begin van deze week. Er waren echter ook optimistischer uitlatingen over tekenen, die er op wjjzen, dat veel rebellen de moed verliezen en overwegen zich over fce ge ven. De fanatiekste rebellen, wier leiders volgens de Franse inlichtingen dienst in Spaans Marokko zijn opgeleid, zijn echter leden van de Beni TJriaghelstam, de stam waaruit Abdel Krim, die in 1925 en 1926 de op standelingen in de Rifoorlog aanvoerde, is voortgekomen. In het gebied begrensd door Boured, Tizi-Ouzli en Aknoul, nabij de grens van Spaans Marokko, hebben de Fran se troepen Vrijdag gevechten geleverd met kleine groepen opstandelingen. In het Midden-Atlasgebergte rondom Immouzerdes-Marmouchas, waar Zon dag stamleden in opstand kwamen, be gint de normale toestand weer te ke ren. De verdedigers van Tizi-Ouzli, 'n militaire post op een der weinige we gen die via het Rifgebied van Frans- naar Spaans-Marokko lopen, zijn Vrij dag vanuit de lucht bevoorraad. Rondom Aknoul zet het vreemdelin genlegioen de operaties voort om de controle te herwinnen over de wegen en de strategische heuveltoppen. Muiterij? Volgens „France Soir" is het in de kanonnierskazerne te Rouaan tot mui terij gekomen, toen een groep reser visten zou vertrekken op reis naar Noord-Afrika. Ongeveer 100 man van Loonpolitiek besproken. In Stichting van de Arbeid. Vrijdagmiddag is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen ge weest met o.m. als onderwerp van bespreking het standpunt van de mi nisterraad ten aanzien van de zoge naamde secundaire arbeidsvoorwaar den, zoals dit onlangs is bekend ge maakt. Het bestuur van de stichting heeft zich bezig gehouden met enkele pun ten welke van belang zijn voor de be schikking welke te dien aanzien van het college van ryksbemiddelaars te verwachten is. Onder meer acht men het van belang een regeling te vinden voor enigszins langdurig lopende col lectieve arbeidsovereenkomsten. Inkwartiering De inwoners van Leeuwarden heb ben zich vorige week lichtelijk ongerust gemaakt toen daar plot seling inkwartieringspapieren aan een deel der burgerij werden uitgereikt. Men was dat niet meer gewoon en men was er wat huiverig van. Bij de vordering van de „slaapruimte" voor militairen werd bovendien niet gerept over betaling. Dat laatste probleem werd echter snel opgehelderd toen een mededeling over die betaling afkwam. Bovendien bleek, dat B, en W. van Leeuwarden de inkwartiering van mi litairen b£j de burgerij hadden verko zen boven het tijdelijk beschikbaar stellen van een gebouw, waar men de landsverdedigers had kunnen onder brengen. Daarmee was de onrust wel groten deels verdwenen en kon men zich glimlachend overgeven aan beschou wingen over betalmgs-staat. Die staat namelijk was merkwaar dig. Daaruit bleek, dat degene, die een 'lagofficier of hoofdof ficier vanaf de rang van luitenant-ko lonel te logeren kreeg, voor bed en onderdak de som van twee gulden per nacht zou ontvangen. Datzelfde bed beslapen door een majoor, subaltern officier dan wel een adjudant-onderofficier zou slechts 1.50 per nacht opbrengen, moest men het met een lager-gcclassificeer de onderofficier doen dan werd de vergoeding 1,25 en voor een mili tair beneden de rang van onderoffi cier kon de Nederlandse regering slechts 1.per nacht uittellen. Er zit in dit tarief iets scheefs. Dat er verschil in rang is bij de strijd krachten en dus ook verschil in salaris, zal iedereen aanvaarden. Maar het doortrekken van de rang verschillen bg financiële contacten met de burgerij heeft niet altijd zin. Waarom de prijs van een gevorderd bed plotseling verdubbeld wordt als er een overste op slaapt, is raadsel achtig. .Het bed. ad 2.per nacht wordt niet intensiever beslapen... men mag rustig aannemen, dat de slapers van 1.— tot 1.50 per nacht precies het zelfde gebruik van het bed maken. De wisselende vergoeding heeft geen ander effect dan die van een soort loterijtje voor de bur gerij. Wie uit de inkwartieringsloterij komt met een overste heeft een bof je en wie uit de loterij komt met een sol daat maakt met dat guldentje per nacht enkel z'n „kale kosten" goed. Zou het niet eenvoudiger zijn als men zich op het standpunt stelde, dat een „gevorderd" bed (en onderdak) een vaste prijs heeft, welke dus niet met de rangen op en neer huppelt de 700 hadden geweigerd in de vracht auto's te stappen. Zij hadden zich in de kazerne opgesloten en er ontstond tumult, toen de militaire politie ge roepen werd. Volgens een officieel communiqué is het vertrek van het detachement uit gesteld om de oproerkraaiers op te sporen. Reuter tekent hierbij aan, dat de vorige maand 100 dienstplichtigen op een Parijs station geprotesteerd hebben tegen hun vertrek. Zij werden de volgende dag per vliegtuig wegge zonden. Ongeveer 200 dienstplichtigen heb ben in die tijd in stilte geprotesteerd door in een kerk bijeen te komen. Guerilla-acties tegen Israël? Als voorbereiding voor aanval van Egypte. „Egypte organiseert thans, als in leiding tot een grootscheepse aanval op Israël, op uitgebreide schaal guerilla-acties tegen Israël", aldus Heeft kolonel Harkavi, chef inlich tingendienst van het Isr. leger, Vrij dag op een persconferentie te Tel Aviv verklaard. Hij vervolgde „De in de laatste tijd uitgevoerde acties tonen aan dat Egypte in Libanon, Syrië en Jorda nië bases heeft gevestigd, die 't ge bruikt voor zijn aanvallen op Israë lisch gebied. Bewezen is, dat Egyp te de andere Arabische staten heeft voorgesteld goed opgeleide guerilla- stryaers te leveren. Voorts bood het hulp aan voor individuele aanvallen van Libanezen, Syriërs en Jordaniërs op doelen op Israëlisch gebied. De door ons verkregen inlichtingen wij zen er op, dat Egypte hoopt een eco nomische en maatschappelijke in storting in Israël te veroorzaken door de boycot der Arabische staten en het utvoeren van guerilla-aan- vallen op Israëlisch gebied. VERKLARING VAN HARAHAP Benoeming nieuwe chef-staf van Indonesische leger In zijn regeringsverklaring in het Indonesische parlement heeft premier Harahap verklaard, dat het feit dat Nieuw-Guïnea andermaal in de V.N. wordt gebracht een logisch uitvloeisel is van de Bandoeng-conferentie. De regering is van mening, dat de andere kanten der kwestie-Irian, nl. de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, groter aandacht verdie nen. Dit wat betreft bijv. de financiële en economische overeenkomsten. De regering heeft daarom stappen ondernomen om de Indonesische ver tegenwoordiging in Nederland te versterken. Vice-president Hatta zal een be zoek brengen aan India, Birma en Ceylon. De mogelijkheid van econo mische samenwerking binnen de re soluties van de Bandoeng-conferentie worden overwogen. De regering is in staat het tekort op de begroting voor 1955 te redu ceren van 3.5 lot ongeveer 3 mil liard roepiahs. Er is een goede kans, dat de nieuwe begroting geheel in evenwicht zal zijn door de uitbrei ding van de directe belastingen. De valuta-reserves bedroegen op 1 Juli 1.522 millioen roepiahs tegen 1620 millioen op 1 Jan. 1955. Grote aandacht zal worden be steed aan de verbindingen; geleide lijk zal de K.P.M. in het interinsu- lair verkeer dienen te worden ver vangen door de Pelni (staatsrederij). Ter voorbereiding daarvan dient een overeenkomst tussen beide maat schappijen te worden gesloten. Ten aanzien van het herstel van het morele gezag van de regering, dat verminderd is tengevolge van het misbruik van het gezag, zeide premier, dat dit tijd vergt, maar Aan één vrouw en aan drie en zestig mannen werden Vrijdagde dag ivaar- op de K.L.M. 36 j. geleden werd opge richt, op grond van het door hen be reikte aantal vlieguren, de K.L.M.- vliegurenpenningen uitgereikt. Aan gezagvoerder F. v. Breemen (uiterst rechts) werd een gouden penning uit gereikt, die meer dan 20.000 vlieg uren vertegenwoordigt. Radiotelegra fist eerste klas H. Buytendijlc en J. J. Spanjaard ontvingen ook een gouden penning (resp. eerste en tweede van links), Mej. R. Kremer, die 10.161 vlieg uren op haar naam bracht, werd even eens onderscheidenzij ontving uit handen van de onder-directeur Bach een bronzen medaille. dat de regering principiële stappen heeft gedaan, die als uitgangspunt dienen voor verdere regelingen. Deze regelingen plaatsen het open baar belang voor het persoonlijke, vervangen de kliekgeest door objec tieve zakelijke maatstaven en geven de vreemdelingen dezelfde bescher ming, die de Indonesiërs in het bui tenland genieten. Ten aanzien van het leger zijn principiële stappen genomen; be noeming van een nieuwe chef-staf, herziening van het reglement, voorts zijn werkmethodes vastgesteld van nieuwe regelingen, die een gezonde ontwikkeling van het leger garande ren en afwikkeling van de 17 Octo ber-affaire. ALS EEN BOMBARDEMENT Brandweer kon aanvankelijk niets doen tegen vuurhaard Vrijdagmorgen werden de bewoners van Alblasserdam opgeschrikt door enorme explosies, die aan een bomba rdement deden denken. Tot ver in de omtrek kon men de zware knallen horen en van de Maasoever in Dord recht af zag men tegen de donkere regenlucht geweldige steekvlammen omhoog schieten. Er was brand uitgebroken in de vulafdeling van de ace tyleen en zuurstoffabriek „De Graafstroom" aan het Rapenburg te Al blasserdam. Honderden flessen, met acetyleen gevuld, ontploften door de brand. Als bommen vlogen de gasflessen over de huizen, door het dak van de kabelfabriek en in de rivier de Noord. Uit de huizen in de omtrek kwamen de bewoners, deels nog in nacht gewaad, naar buiten snellen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Omstreeks vier uur gistermiddag was alle gevaar geweken. De plaatselijke brandweer was aan vankelijk genoodzaakt op grote af stand van het vuur te blijven. In de eerste uren hield men zich bezig met het treffen van veiligheidsmaatrege len, omdat op het fabrieksterrein een auto met gas gevulde flessen stond, terwijl ook de grote gastank gevaar liep door het vuur te worden aange tast. Het heeft een uur geduurd voor het knallen ophield. Naderhand beslopen de brandweer- «•jannen, zich dekkend achter alles wat maar even beschutting bood, de ...is het 100 jaar geleden, dat m de Amerikaanse romanschrij- ver Edgar Evertson Saltus, 'n rechtstreekse afstammeling van de Ned. admiraal Cornelis Evertsen, te New York werd geboren. ...viert de Nederlandse rechts- geleerde prof. dr. J. A. van Ha- s mei zrin 75e verjaardag. morgen ...is 't 400 jaar ereleden, dat de Lutherse reformator Jodokus Koeh (bekend als: Justus Jo- nas), die Luther in diens laat- ste uren bijstond en ook de lijk- rede hield, te Eisfeldt overleed, m lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gevaarlijke vuurhaard, soms plotse ling terugdeinzend als een onver wachte vlam een nieuwe explosie deed vrezen. De bewoners uit de huizen in de on middellijke omgeving van de fabriek werden geëvacueerd en door de ge meente tijdelijk elders ondergebracht, doch in de namiddag konden zij te rugkeren. Een E.H.B.O.-ploeg van de B.B. stond paraat. De vaart over de rivier De Noord een voorname schakel in de ver binding van Rotterdam naar Duits land en Antwerpen is enige uren gestremd geweest. De directeur van de fabriek deel de mede, dat de productie voorlopig stil ligt. De onmiddellijke materiele schade was nog niet te schatten. De fabriek heeft geen bedrijfsbrandweer. In 1934 heeft zich in deze fabriek 'n dergelijk ongeval voorgedaan en in de oorlog werd het bedrijf getroffen door een bombardement. Over drie jaar weer een atoomconferentie. De Verenigde Staten en Engeland hebben Vi-rjdag voorgesteld, over ongeveer drie jaar, een tweede in ternationale wetenschappelijke con ferentie te houden over het vreed zaam gebruik van atoomenergie, on der de auspiciën van de V.N. Een desbetreffende resolutie is bij de politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N. inge diend. BELANGRIJKE VERBETERING Bouw wordt binnenkort aanbesteed Sedert enkele maanden heeft de Stichting Streeklaboratorium Zeeland dokter F. P. Klu als klinisch bacterioloog in dienst, die thans bezig is met de organisatorische opbouw van dit werk. Tevens kon, dank zy de uitste kende outillage van het bacteriologisch laboratorium in het R.K. zieken huis te Sluiskil, ook reeds een aanvang met het onderzoek-werk worden gemaakt. Het ligt nu in de bedoeling, binnenkort te beginnen met de bouw van een nieuw bacteriologisch-serologisch laboratorium op het terrein van het ziekenhuis Oostwal te Goes. Op 22 October zal de aanbesteding plaats vinden. Gehoopt wordt, dat begin volgend jaar een en ander volledig in bedrijf zal kunnen zijn. teriaal tot dusver naar het rijksinsti tuut voor volksgezondheid te Utrecht. Hieraan waren echter verschillende bezwaren verbonden. Het materiaal was te lang onderweg, waardoor het vaak reeds dood was, voordat het in Utrecht was gearriveerd. Wanneer het onderzoek nu in Zeeland kan ge schieden, zullen de resultaten meer betrouwbaar kunnen zijn. De diag nose kan dan vroeger worden gesteld. Ook kunnen de uitkomsten van het onderzoek sneller bekend zijn, terwijl tevens een direct contact tussen pa tiënt en arts-bacterioloog van belang is voor de patiënt. Reeds enkele jaren leefde in Zee land de wens om een eigen bac teriologisch-serologisch labora torium te bezitten, doch pogin gen tot oprichting van een der gelijk streeklaboratorium sche- ner tot mislukking gedoemd te zijn. Enige tijd geleden hebben echter de Gasthuizen te Goes cn Middelburg alsmede het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Sluiskil de Stichting Streeklaboratorium Zeeland gevormd. Hoofdlaboratorium Het is de opzet, dat het te bouwen laboratorium in Goes als hoofdlabo ratorium voor Zeeland zal fungeren. Hier zullen de onderzoekingen wor den verricht, welke centraal moeten geschieden. Middelburg gaat even eens een nieuw laboratorium bouwen, terwijl dat in Sluiskil zal worden uit gebreid. Beide laatstgenoemde zijn bedoeld als neven-laboratoria, waar een bacteriologisch analyste onder supervisie van de arts-bacterioloog het routine-onderzoek verricht. Voor alle in het belang van de volksgezondheid te verrichten onder zoekingen, waarvan uiteraard de meeste uit de Zeeuwse ziekenhuizen afkomstig zullen zijn, doch ook op verzoek van de huisartsen kunnen ge schieden, zal van het nieuwe streek laboratorium gebruik kunnen worden femaakt. Voorlopig hebben alleen de rie genoemde ziekenhuizen, die de stichting vormen, op zich genomen, de vrij aanzienlijke kosten van bouw en inrichting, te financieren. Het is de opzet, dat het laboratorium met tertijd „self-supporting" zal zijn. Verwacht mag worden, dat te zij ner tijd bij de bouw van een nieuw protestants christelijk streekzieken huis te Goes, in dit complex ook een streeklaboratorium zal worden gepro jecteerd. Daarom zal het thans te bouwen laboratorium als barak wor den opgetrokken. Dinsdag bespreking Eisenhower—Nixon. President Eisenhower zal Dinsdag een bespreking met de vice-president Nixon, houden over kwesties van de buitenlandse politiek. Overzicht van een gedeelte van de zuurstoffabriek. dat door de brand en de ontploffingen verwoest werd. Staking sleepbootkapiteins opgeheven. Vandaag zullen de kapiteins van de sleepboten te Maasbracht, aangeslo ten bij de Nederlandse vereniging van particuliere sleepbooteigenaren, na drie volle dagen gestaakt te hebben, het werk hervatten. De voorwaarden, waaronder zij van daag het werk zullen hervatten zijn: een algemene landelijke verhoging van 10 procent op het huidige basistarief voor de sleepvaart, dat ongevraagd verkregen is: een verhoging van vijf procent, direct ingaande, speciaal voor het Maas-traject Maasbracht Amsterdam, MaasbrachtRotterdam en vice versa, terwijl de ontbrekende 10 procent zwevende blijft. KORTE PREDICATIE DE VLUCHT Maar Jona maakte zich op om te vluchten..." (Jona 1:3a) Wie heeft er nooit van Jona ge hoord? Hij leeft onder ons voort als een legendarische figuur: Jona, die eens door een groot zeemonster werd opgeslokt en na verloop van tijd weer werd uitgespuwd Maar dat verhaal is helemaal niet zo belangrijk. Het gaat in de geschie denis van Jona over de verhouding van de mens tegenover God, Jona was een profeet, een man, die door God uitgekozen werd om Zijn Woord aan Israël te brengen. Maar zijn op dracht blijft niet beperkt tot Israël. Ook naar het buitenland wordt hij gezonden. Zo ontvangt Jona eens een zeer gevjichtige boodschap voor de heidense millioenenstad Nvnevè. Deze stad zal om haar goddeloosheid door God vernietigd worden. ,JHaar Jona maakte zich op om te vluchten..." Jona bedankt voor de eer. Hij gaat er vandoor en zoekt zijn heil in het Westen. Naar Span je.' Jona gaat op de vlucht. Hij is een deserteur. Want hij staat in konink lijke dienst. Hij wil zich op deze ma nier ontdoen van de zware last, die op zijn schouders is gelegd. Jona is het beeld van de mens, die Gods roepstem hoort, maar probeert er onderuit te komen. God heeft al tijd mensen nodig gehad. Hij wilde ook Jona gebruiken. Maar deze op dracht is hem te zwaar. Hij gaat wel op weg, maar in tegenovergestelde richting. Voor God vluchten is een dwaze onderneming, die al bij voorbaat tot. mislukking is gedoemd. Dat wordt ons in het boekje Jona wel zeer dui delijk aangetoond. Nu zijn er veel mensen, die voor God op de vlucht zijn. Zij hebben vjel van Hem gehoord, maar gunnen zich geen tijd om naar Zijn Boodschap te luisteren. De moderne mens leeft snel. Een ogenblik voor bezinning kan er niet af. Je zaak, je bedrijf eist je op. GodHij zal er wel zijn, maar wij hebben al genoeg aan het hoofd. Laaf. Hij ons met rust laten! Maar God heeft mensen nodig. Hij heeft U nodig. Want Zijn werk wacht 'en kan geen uitstel lijden. Zijn werk in veel belangrijker dan het uwe. Vlucht niet! God doet een appèl op U. Hij is uw Heer. En denk eens aan Christus de gro te Ambassadeur van Gods Rijk. Hij is niet gevlucht, ook niet voor het kruis God heeft mensen nodig om te zeg gen, dat het leven zonder Hem geen zin heeft en de grootste zelfmislei ding is. Of gelooft U misschien zelf ook, dat U God best kunt missen Dan bent U voor hem op de vlucht Dat is dwaas. Ovezande. R. DAS. DE VERWACHT... ENIGE REGEN OF MOTREGEN. Over het algemeen veel bewolking met van het Westen uit enige regen of motregen. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. 9 October Zon op Maan op 10 October Zon op Maaa op. ZON EN MAAN onder 18.04 onder 15.06 6.56 onder 18.02 0.29 onder. 15.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1