Inflatiegevaar als in tijd van nimmer zo groot arbeidsschaarste Faure geeft ontslag aan drie Gaullistische ministers I KLANKBORD GELDBOETE GEEIST TEGEN SCHRIJVER VAN NIEUWSBRIEF VRIJDAG 7 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VERBOND VAN WERKGEVERS Het Wereldgebeuren De heer Twijnstra wil de regeringsmaatregelen steunen De jaarlijkse algemene ledenvergadering van het Verbond van Neder landse Werkgevers werd gisteren gehouden in de stadsschouwburg te Utrecht. De voorzitter, de heer T. J. Twynstra, behandelde in zyn jaar rede een aantal facetten van het economische leven. Minister Mansholt sprak daarna over het onderwerp „Op het raakvlak van industrie en land bouw". De lieer Twynstra trok een vergelijking tussen de economische vooruit zichten in 1949 toen het verbond 50 jaar bestond en de vooruitzich ten van het ogenblik. Spreker concludeerde, dat de internationale span ning schijnt te verminderen maar dat de rol van West-Europa tussen de twee wereldmachten nog steeds bescheiden is. De economische positie van Europa is in het algemeen verbeterd maar wil het een rol van betekenis blyven spelen, dan zal het zijn krachten moeten ordenen en bundelen. Sprekend over de economische sa menwerking noemde de heer Ttfijn- stra de Benelux. Het is verheugend, dat de regeringen der drie landen de ontwikkeling dezer samenwerking met zoveel tact hebben geleid over de moeilijkheden, die soms onoverko melijk leken. De definitieve totstandkoming der economische unie lijkt binnen niet al te lange tijd bereikbaar te zullen zijn. Het industriële probleem van het ogenblik is de schaarste aan arbeid. Als belangrijkste oorzaak zag spre ker de inflatoire krachten, die in de meeste landen zijn opgetreden tenge volge van een doelbewuste volledige werkgelegenheidspolitiek, waarbij men zijn doel is voorbij geschoten of wel de krachten niet meer in de hand had, die men had opgeroepen. Het ar beidstekort brengt in de eerste plaats het gevaar van productiviteitsvermin- dering met zich. Daarnaast zijn er de gevaren ten aanzien van het niveau van lonen en prijzen. Inflatiegevaar Nimmer zijn de krachten, die ons brengen in het gevaar van de infla tie-spiraal zo sterk als in een tijd van grote arbeidsschaarste, als waarin wij ons thans bevinden. Nimmer is er meer reden ons van dat gevaar bewust te zyn en mede te werken aan de middelen, die tot afwending daar van in het werk kunnen worden ge steld. De doelstellingen van de regering: stabilisatie, zo mogelijk verlaging der binnenland! prijzen, matiging ten aanzien van een eventuele verbete ring der arbeidsvoorwaarden zul len met kracht moeten worden ge steund. Niet omdat de heer Twynstra zou menen, dat nqen daarmede blij vend sterke economische krachten, Kapiteins leggen 70 boten stil Sleeptarieven te laag? Zeventig Nederlandse sleepbootka piteins zijn Woensdag in staking ge gaan. Zij eisen een verhoging van het sleepboottarief met vijf en twintig procent. De initiatiefnemers hebben de kapi teins, die voornamelijk in geheel Zuid- Nederland zijn verspreid, telefonisch tot staking opgeroepen. De kwestie van het hogere tarief is al geruime tijd in bespreking. De on derhandelingen gingen in de richting van een verhoging van tien procent. De stakende kapiteins, aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Particuliere Sleepbooteigenaren te Maasbracht, hebben de besprekingen doorkruist en verwijzen o.m. naar Zee land, waar hogere tarieven gelden dan voor de Maasvaart. Er is bij-de onderhandelingen echter op gewezen, dat voor het werk op de Zeeuwse wateren zwaarder materiaal (zeewaardige slepers) moet worden gebruikt. OOK IN AMSTERDAM In Amsterdam hebben de kapiteins van sleepboten op de binnensleepvaart zich solidair verklaard met de sleep bootkapiteins uit Maasbracht. Voor het traject Maasbraelït-Rotter- dam -en Maasbracht-Amsterdam ne men de Amsterdamse sleepbootkapi teins geen opdrachten aan, anders dan tegen een tarief dat 25 pet. hoger ligt dan het oude. Opdrachten voor bin nensleepvaart van Amsterdam uit naar het Norden worden normaal uitge voerd. LIEDJES. De componist Sepp Fell- ner en zijn advocaat Heinz Geroe heb ben Woensdag in het paleis van jus titie te Wenen beiden een liedje voor de rechter gezongen. De eerste een wysje van hemzelf en de advocaat een werkstuk van een andere auteur, dat er zoveel op zou lijken, dat Fell- ner een aanklacht wegens plagiaat 1 ingediend. De rechter heeft ge duldig naar het zingen van de twee geluisterd en verklaarde na afloop: ,en onmuzikaal, dat ik op school nooit mee mocht zingen met de 5- besliste, dat er een deskun dige bij moest komen en verdaagde de zaak totdat er een gevonden is. GESCHEIDEN. Mevrouw Emma Niccum uit Los Angeles is nu, op 82- jarige leeftijd, definitief gescheiden van haar man Ehvood. Drie maanden na hun huwelijk in 1914 liet hij haar in de steek. SCHILDERS. Mevrouw Clara Booth Luce, ambassadeur van de Verenigde Staten in Rome, die zich aan de schil derkunst wijdt, heeft een doos met verf cadeau gekregen. Er was een kaartje bij, waarop stond: Aan de toe komstige schilderes, van een echte schilder, die veroordeeld werd om al leen maar politicus te zijn. Daaronder stond de handtekening van Winston Churchill. die tot grote spanningen leiden, de baas zou kunnen worden, maar om dat spreker hoopt, dat op interna tionaal niveau de inflatoire zuig kracht geleidelijk zal gaan afnemen. Over de economische mededinging zeide spreker, dat het te betreuren is, dat het katholieke verbond zich met de strekking van de wet niet heeft kunnen verenigen op een belangrijk punt, waarop de beide andere verbon den zich geheel aan de voorstellen van de minister hebben geconfor meerd. Kartelcontrole In een afzonderlijke nota heeft dat verbond kartel-contröle door de rech ter bepleit, maar naar de mening van het verbond kunnen kartelaangele genheden slechts dan aan het oordeel van de rechter worden onderworpen, wanneer in de wet uitdrukkelijk en wel omschreven verbodsbepalingen zijn opgenomen. „Wij zijn evenwel de overtuiging toegedaan, dat het noch in het belang van de bedrijfsgenoten, noch in het belang van de gemeenschap zou zyn, indien men thans zou trachten scherp omschreven verbodsbepalingen in de wet op te nemen, die in alle gevallen en onder alle omstandigheden zouden moeten gelden", aldus de heer Twijn- stra. Sprekend over de loonpolitiek zei- de de voorzitter van het verbond dat ook de werkgevers hier een uiterst verantwoordelijke taak hebben. Zijn conclusie was dat ook in een tijd als deze een voorzichtig begin kan wor den gemaakt met een geleidelijke overgang naar een vrijere loonvor ming. Paradoxale taak Tenslotte merkte de heer Twynstra op, dat de economische situatie, waarover hij gesproken had, zowel het verbond als de centrale organisa ties van werknemers stelt voor een schijnbaar paradoxale taak. „Aan ons vraagt het medewerking voor het laaghouden van prijzen, aan hen om zich beperkingen op te leg gen ten aanzien van de lonen. Ik ben overtuigd dat zowel op hen als op ons niet tevergeefs een beroep wordt gedaan. Het zal een toetssteen zijn voor die samenwerking tussen onder nemers en arbeiders, waarop ook de toekomstige welvaart van ons land moet worden gebouwd", aldus de heer Twijnstra. Boerderij in Noord-Holland door bliksem getroffen. Donderdagmiddag is tijdens een he vig onweer boven Noord-Holland de bliksem ingeslagen in een berg stro, op het erf van de boerderij van W. Schermerhorn aan de middenweg in de Starnmeer, gemeente Akersloot. De berg stro vatte onmiddellijk vlam. Het vuur sloeg over op de boerderij zelf, die geheel uitbrandde. MAJESTEITSSCHENNIS? Indonesië-politiek in het geding. Onder presidium van M. Chr. de Jong heeft de rechtbank te 's-Gravert- hage zich Donderdag beziggehouden met de strafzaak tegen de heer J. F., die op grond van een artikel in het Septembernummer van het vorige jaar in zijn blad De Nieuwsbrief wordt vervolgd wegens majesteits schennis. In het gewraakte artikel deed de heer F. een aanval op het regerings beleid inzake Indonesië en in deze aanval had de schrijver ook de per soon van de Koningin betrokken. Op een vraag van de president ant woordde de heer F., dat hij zyn ziens wijze t.a.v. de Indonesië-politiek niet had gewijzigd, doch het wel betreur de, dat de redactie van het artikel minder gelukkig is geweest. Het was zeker niet zijn bedoeling geweest de Koningin te beledigen. De officier van Justitie, mr. Maris, stelde vast, dat de persoon des ko- nings onlosmakelijk is verbonden met de kroon. Samenvattende was spr. van oordeel, dat verd. valt onder de strafbepaling van art. 111 W.v.S., al leen reeds door opzettelijk H. M. in persoon te critiseren ter zake van haar aandeel in het regeringsbeleid. Belangrijker nog vond mr. Maris de wijze waarop deze critiek was geuit en schreef verdachtes ontsporing toe aan zijn teleurstelling in zijn oprecht gemeend politiek streven. Op zichzelf is ieder oprecht gemeend politiek streven lofwaardig, omdat de wrij ving van opvattingen slechts ten al gemene nutte kan zijn. De officier meende, dat de heer F. de persoon van de Koningin had willen losmaken van de kroon en voor zijn eigen poli tieke karretje spannen. Bij deze ver dachte is majesteitsschennis niet te verontschuldigen. Oprecht berouw had hij niet getoond. Wat de 'strafmaat betreft is de ko ning te hoog gezeten, om de straf te doen gelden als criminologisch weer wraak voor deze belediging. Daarom I volstond de officier met de vordering van een geldboete van 500 of één maand hechtenis. In de behoefte om aan verd. de ernst van het misdrijf in te scherpen zal kunnen worden vol daan door het opleggen van een voor waardelijke vrijheidsstraf van vier maanden met een proeftijd van drie 'jaar. Een der twee verdedigers, mr. H. E. Boissevain uit Amsterdam was van mening, dat de gewraakte zin niet be ledigend was. Hij betoogde dat het artikel was bedoeld als een ernstige waarschuwing aan H. M. van grote groepen goede Nederlanders en wel gezinde Indonesiërs. Het is moeilijk vast t'e stellen, waar de grens tussen geoorloofde en ongeoorloofde critiek Yasmin, het vijfjarige dochtertje van Rita Hay worth en haar tweede (in middels ex-) echtgenoot, prins Ali Khan, heeft na een rijkelijk door pu bliciteit omstuvjde tocht van de Vere nigde Staten naar Frankryk, einde lijk haar vader, prins Ali, gevonden in diens villa in het Franse stadje Neuïtty. Deze telefoto toont het meis- ke in de tuin van de villa, in de ar men van haar vaderdie nog jaarlijks een kapitaal bedrag voor haar opvoe ding neertelt ligt. Hier zou een subjectieve straf maat zyn aan^ legd. Mr. Boissevain concludeerde tenslotte, dat belediging- niet was aangetoond en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De tweede verdediger, mr. Ph. C. H. vah der Ven uit Den Haag, verdedig- 'dè opnieuw, nu in het openbaar, Se stellingen, die in raadkamer waren behandeld tegen de dagvaarding en vroeg tenslotte de rechtbank, hoewel zelf van het tegendeel overtuigd, in dien majesteitsschennis bewezen wordt geacht, te willen volstaan met een geldboete. De uitspraak is bepaald op 20 Oct. Nieuwe Griekse regering beëdigd. Koning Paul van Griekenland heeft Donderdag een nieuwe regering onder leiding van Constantine Karamanlis, voormalig minister van openbare wer ken, beëdigd. Het kabinet omvat 16 ministers, allen behorend tot de Griek se volksconcentratie. Karamanlis, die 45 jaar is, is een gematigd lid van de Griekse volks concentratie, wier leider, veldmaar schalk Alexander Papagos, Dinsdag is overleden. Het, nieuwe kabinet is met gemeng de gevoelens ontvangen. Oppositie' leiders, die hadden gewild, dat koning Paul een zakenkabinet zou benoemen, welke zonder verwijl nieuwe verkie zingen zou organiseren, reageerden krachtig tegen de vorming van het hui dige kabinet. De liberale leider Papandreoe zei, dat de koning de voorkeur had gege ven aan een „gunsteling". Een algeme ne verkiezing zou bewijzen, dat de hui dige parlementaire meerderheid (de Griekse volksconcentratie) niet meer de volkswil vertegenwoordigt, zo hij. FRANS KABINET IN GEVAAR Premier verdedigt beleid in Nationale Vergadering Op verzoek van premier Faure hebben Donderdag drie van de vier Gaul listische ministers in zijn kabinet him ontslag ingediend. Het zijn de minis ters voor defensie-coördinatie. Gaston Palewski, van defensie, Pierre Koe- nig en voor oudstrijders, Raymond Triboulet. Tevens is afgetreden de staatssecretaris voor overzeese gebiedsdelen, Maurice Bayrou. Zij waren het niet eens met zijn politiek ten aanzien van Marokko. De enig overgebleven Gaullistische minister is die van vervoer, Edouard Corniglion-Molinier, die zich solidair verklaarde met Faure, evenals de mi nister van buitenlandse zaken, Pinay. De laatste wees op de gevaren, die ontstaan kunnen door elk uitstel van de Marokkaanse plannen. Opvolger van Pierre Koenig aan defensie is generaal Pierre Bilotte (dissident Gaullist). Hoewel over het algemeen conservatief is Bilotte een krachtig voorstander van een liberale politiek in Marokko. Bilotte was o.m. stafchef van gene- Vele nijvere handen hebben in Middel burg een bouiuvallig huis aan de Span jaardstraat, dat niet meer voor be woning geschikt was, helpen inrich ten tot clubhuis voor de Chr. Jonge Vrouwen Federatie (C.J.V.F.). Lange tijd is er getimmerd, geverfd kortom enthousiast gewerkt om het panddat de naam ,;lcrot" wel verdiende, voor dit doel geschikt te maken. In die opzet is men wel geslaagd, want de bezoeker vindt thans een keurig ingericht clubhuis, dat aan de gestelde eisen kan voldoen. Een sum mum van comfort biedt het huis ui teraard niet, maar de C.J.VJ'.-ers voelen zich er al best thuis. Dat is de afgelopen dagen, tijdens een serie openingsavonden, wel gebleken! In één van de beide kamers, die voor het houden van bijeenkomsten werden ingericht er is zelfs een keuken! bevindt zich ook een be scheiden bibliotheek. De dames op dit plaatje stelden in deze boekenverza meling veel belang. Zij zijn hier bezig met „grasduinen" in de collectie. (Foto P.Z.C. raai De Gaulle; hij commandeerde een brigade bij de bevrijding van Frank rijk. Het kabinet heeft Faure ge machtigd de vertrouwenskwestie te stellen wat betreft zijn Marokkaanse politiek. Verklaring Faure Premier Faure heeft Donderdaj avond het debat over Marokko in c.„ Nationale Vergadering geopend met de verklaring, dat het debat moet worden overheerst door het begrip, dat zich op het ogenblik systematisch een grote onderneming tegen Frank rijk ontwikkelt. „Vandaag is het Noord-Afrika, morgen kan het elders zijn". De regering heeft haar beleid inza ke Marokko gedefinieerd, het parle ment moet nu zeggen, of het dat be leid goedkeurt. Zowel het handhaven van Ben Arafa als de terugkeer van Ben Yoessef was onmogelijk. Daarom moet een troonraad, waar in de verschillende nuances van de Marokkaanse openbare mening elkaar in evenwicht houden, in het leven ge roepen worden. De uitvoering van de ze taak is zeer delicaat, sultan Ben Arafa verdient de grootste eerbied en ook een verzoenend gebaar ten aan zien van de oude sultan Ben Yoessef is op zijn plaats. Premier Faure wees op de recente onlusten in het Rifgebied, „die vanuit het buitenland zijn aangewakkerd". De verklaring; van de leider der Istiq- laj in Cairo, El Fassi, over de instel ling van een centraal commando voor Marokkaanse en Algerijnse opstande lingen is „een nieuw feit, dat de rege ring verontrust". Aan het slot van zijn verklaring zei de premier, dat er een „regering van nationale vrijheid" is geëist. Doch de ze veiligheid eist juist, dat een rege ringscrisis voorkomen wordt. Daarom had hij geweigerd af te treden of dit debat uit te stellen. Internationale vereniging van scheepsleveranciers Afgevaardigden van verenigingen van scheepsleveranciers van België, Nederland, Duitsland, Noorwegen en Finland hebben Donderdag op een te Kopenhagen gehouden conferentie besloten een internationale vereni- 5ÏiSIa2lS<ïeepSleVeranC'ers op te opvoering van „vol richten als basis voor samenwerking, twee Sowjet-steden. Stemmen en skat Weer wordt het spannend in en rond Saarland. Er zal een re ferendum worden gehouden over de toekomstige status van het land. Een referendum, waarop, net als in 1935, buitenlanders toezicht zullen hebben. Onder meer zullen en kele honderden Nederlanders, onder wie een aantal burgemeesters, naar de Saar reizen om op 23 October in de diverse stembureau's erop toe te zien, dat alles volgens de spelregels verloopt. De vergelijking met 1935 gaat maar zeer ten dele op. De inzet van het referendum is immers thans niet de inlijving van het gebied bij Duitsland, en zeker niet bij een fel nazi-land, zoals in 1935. De toestand was toen zo hachelijk, dat de melo dieuze waarschuwing aan de Neder landse waarnemers al gauw een „schlager" werd: „Doe het niet, blyf uit het SaargebiedOf de kiezers helemaal vrij gelaten werden, mag met recht worden betwijfeld. Dit maal gaat het dus niet om inlijving bij het imiddels democratisch gewor den West-Duitsland, maar over de europeanisering van het land volgens het statuut, dat het gevolg is ge weest van de besprekingen tussen Adenauer en Mendès-France, toen de Europese Defensie-Gemeenschap in Frankrijk schipbreuk leed. Men moest toen naar wegen zoeken om toch tot een goede samenwerking te komen. De West-Europese Unie werd geboren en het Saarstatuut werd in haar spaarbankboekje gezet. Johannes Hoffman, de minister-prq sident van Saarland, laat geev twijfel bestaan over zijn gezind heid. Hij is vierkant vóór het sta tuut. Al vroeger heeft hij zijn vrien den in restaurant Excelsior aan de Stationsstraat van Saarbrücken niet in het onzekere gelaten, wanneer zij onder het populaire Skatspel de po litiek ter sprake brachten. Ook bij officiële gelegenheden heeft hij al duidelijk gemaakt, dat die europea nisering nog zo gek niet is. Hij en zijn medestanders herinneren zich het Saarlot van de afgelopen decen nia. En dan vooral de economische kant. Van 1918 tot 1935 heerste in het land (dat nog geen millioen in woners telt) een grote welvaart on der het Franse bestuur. De Saar-in- dustrie is immers geheel ingepast in de industrie van het Franse Lotha ringen. En na de volksstemming van 1935 werd de Saar opeens een weinig florerende uithoek van Hitler-Duits- land. De Saarlanders hebben in de jaren na de tweede wereldoorlog ge luk gehad. De ontmanteling van de industrie bleef hun bespaard, ze kre gen ook geen vluchtelingen uit Oost- Duitsland toegestuurd, kortom, het was alles welvaart wat in Saarbrü cken de klok sloeg. „Joho", zoals de premier wordt genoemd, vond de rust, om nu en dan zijn partijtje Skat te spelen. ij de nadering van het referen dum echter heeft bij veel Saar landers de politiek het van het Skatspel gewonnen. Vooral de pro- Duitse partijen roeren de trom. Het project voor de europeanisering noemen zij een Franse manoeuvre om het Saarland met zijn Duits-spre kende bewoners voor goed los te ma ken van het moederland. Inmiddels zijn er allerlei schattin gen gedaan over de mogelijke afloop van de stemming. Over het algemeen geeft men aan de Duitsgezinden de meeste kans. Zouden zij inderdaad bij het referendum de meerderheid behalen, dan zou'dit een verwerping van het Saarstatuut betekenen. Dat president Hoffman van Saar land het ergste vreest en dat premier Faure van Frankrijk levendig met hem meevoelt, is deze week gebleken. Faure reisde naar Luxemburg om met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland over de Saar-kwestie te praten. Men neemt aan, dat het de bedoe ling was, via een communiqué nog enige invloed uit te oefenen op de Saar-stemming, ondanks de waar schuwingen van de Duitsgezinde par tijen in Saarland en van partijen in West-Duitsland zelf, dat zij zo'n pu blicatie als een ongeoorloofde beïn vloeding van buiten zouden beschou wen. Het communiqué dat de beide staatslieden na afloop van het Luxemburgse overleg uitgaven, is misschien daarom zo voorzichtig ge steld. Zij verklaren, dat het statuut voor de Saar „een integraal deel van de Europese politiek vormt". Men moet nu maar afwachten, of deze conclusie nog een aantal twijfe lende Saarlanders ertoe kan bewe gen, vóór te stemmen. Wordt het statuut afgestemd, dan is de toe komst van Saarland onzeker. Want in het Frans-West-Duitse overleg is in die mogelijkheid indertijd niet voorzien. Men kan echter wel aanne men, dat de positie van Hofftnan in dat geval uiterst zwak is geworden. B' Vrijstelling van j huurverhoging. ff Er zijn weinig aanvragen bin- M nengekomen om vrijstelling van huurverhoging. In Amsterdam 1 zijn tot dusver 181 formulieren aangevraagd om vrijstelling van M H de huurverhoging wegens ver- M H waarlozing. In Rotterdam be- M s droeg dit aantal 65 en in Den ff ff Haag 35. Minister-president Drees heeft dit Donderdagmid- 1 ff dag in de Tweede Kamer mede- ff gedeeld, toen hij de sprekers be- s antwoordde, die algemene poli- p tieke beschouwingen over de M Rijksbegroting voor 1956 gehou- ff =j den hadden. Zij zelf vonden de- if ff ze aantallen verrassend gering, ff ÏÏlllllllllllimitiiiiiiiiiiiiiiiitiuuiUJlimniliitiiflnHiiHnmiHumiiiiimiii^ „Porgy and Bess" niet naar de Sowjet-Unie. De Amerikaanse negertroep „Eve ryman's company", zal niet naar de Sowjet-Unie reizen, zo deelt het Sowjet-blad „Literair Tijdschrift" mede. Er bestonden plannen voor de opvoering van „Porgy and Bess" in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3