PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse delegatie wordt niet uit V.N. terug geroepen Tekort aan scheepsruimte dreigt bietencampagne te stagneren BILT AMERIKAANS LIJNVLIEGTUIG VERONGELUKT - 65 DODEN Vandaag... STRIJD IN N.0.-MAR0KK0 THANS WAT GELUWD Jft 198e Jaargang-No. 235 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 October '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie i 4.—. lag. mededelingen driemaal tarief. Kleine ad verten tiet (max 8 regeia) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bfur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 Ib.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraai 24, telef. 26. DR. DREES ANTWOORDT TWEEDE KAMER Loonvorming een moeilijke kwestie voor de regering De minister-president dr. Drees heeft zich Donderdag; in de Tweede Kamer, waar hij de sprekers antwoordde, die tijdens het algemene poli tieke debat over de rijksbegroting voor 1956 het woord hadden gevoerd, '•wijselijk niet gemengd in de onderlinge debatten die tussen de verschil lende fractie-leiders gevoerd zijn en die duidelijk geïnspireerd waren op de verkiezing, die het volgend jaar gehouden wordt. Dr. Drees bleef dichter bij huis, doch hij kon er, nadat hjj zjjn dank had uitgesproken voor de algemene welwillende wijze, waarop zijn kabi net was beoordeeld, toch niet aan ontkomen ook zijnerzijds het een en ander over de basis van het kabinet te zeggen en enkele daarmee sa menhangende politieke kwesties te zeggen. De minister-president zeide o.a. dat de Nederlandse delegatie niet zal worden teruggeroepen uit de algemene vergadering van de V.N. Ook achtte hij liet nutteloos om Ambon als tegenzet in de V.N. te brengen. De loonvorming zal misschien zijn beslissing krijgen bij de behande ling van de begroting van sociale zaken. De woningbouw heeft de volle aandacht; men moet proberen meer bouwvakarbeiders te krijgen. Over de noodvoorziening voor weduwen en wezen zal binnenkort het advies van de S.E.R. worden gevraagd. Hij voelde wel, zo antwoordde hij de liberale prof. Oud, voor zelfstan dige partijen, maar hij was zich te gelijkertijd bewust, dat een dergelij ke situatie de kans op botsingen zou vergroten. Hij meende ook dat in dit geval minder aanmerking dan tot nu toe gemaakt zou kunnen worden op het onaanvaardbaar verklaren van amendementen. Het is een beleids vraag, aldus dr. Drees, in hoeverre er tussen de ministers contact en be- invJoeding moet zijn. Aansluitend hierop verklaarde hij, dat de uitvoe ring van de motie betreffende de ge lijke beloning van mannen en vrou wen op dit ogenblik tot practische moeilijkheden zou leiden. De socia listische fractieleider, mr. Burger, bevredigde dit antwoord geenszins. En hij gaf dan ook de verzekering, dat deze kwestie door de P. v. d. A. levendig gehouden zou worden. De enige weken geleden aangenomen mocie-Tendeloo betreffende het ont slag van de huwende ambtenares is nog niet in het kabinet besproken. Wel kon de bewindsman medede len, dat minister Beel het voornemen koesterde haar in het georganiseerd overleg te brengen. Over de noodvoorziening voor weduwen en wezen zal binnen kort het advies van de sociaal, economische raad worden ge vraagd. Prof. Romme, de rooms- katholieke fractieleider vond dit een te magere toezegging. De S. E. R. zal een spoed-advies moe ten uitbrengen, vond hij. En de zaak zal nog dit zittingsjaar in de Kamer behandeld dienen te Ommekeer Al enige jaren worstelt mén in tal van Nederlandse bedrijven met een personeelstekort. De oorza ken van dat tekort zijn welbekend. In de eerste plaats breidt de industrie zich snel uit en in de tweede plaats heeft de overheid een sterk beroep op de arbeidsmarkt moeten doen. Alleen reeds voor de defensie zijn zovele men sen aan het burgerlijk arbeidsproces onttrokken net aantal loopt naar de 200.000 dat een schaarste aan- mankracht onvermijdelijk was. Er doen zich thans verschijnselen van een lichte ommekeer voor. Wanneer een nevenbedrijf van Philips (Roxanc) na maanden van slappe reacties op personeelsadver tenties, eind September plotseling kan mededelen, dat er meer dan 2000 sollicitaties verwerkt moeten worden, dan is dat een nieuw geluid. Dit be drijf is niet het enige waar de sollici tanten-stroom toeneemt. Ook van en kele andere groot-bedrijven is bekend, dat daar meer sollicitaties binnenko men dan in de laatste jaren normaal was. Wanneer het nu alleen zou gaan om mensen, die door het verwisselen van bedrijf financieel voordeel zoeken en die zich dus laten „wegkopen" bij be drijven, waar ze thans werkzaam zijn, dan zou dit toenemend aantal sollici tanten weinig zeggend zijn. Zo is het echter niet. Vele jongemensen zoeken inder daad naar een blijvende carrière. Btèziet men in dit verband de cij fers va.n de werkloosheid in Ne derland en die van de vraag naar arbeidskrachten, dan valt het op, dat er weliswaar een tekort bestaat op de arbeidsmarkt, maar dat dit tekort betrekkelijk klein is. Indien de defensie-inspanning een ietsje verminderd zou worden en daarop bestaat een kleine kans dan zou er vermoedelijk al van een tekort geen sprake meer zijn. Voeg daarbij de kans, dat de tegen woordige hoogconjunctuur een ietsje zou verminderen, en men komt te staan voor de mogelijkheid van een overschot op de arbeidsmarkt. Vandaar, dat de lichte ommekeer, die zich thans op het stuk van personeelsaanbod voordoet, nauwgezette bestudering verdient. Leidt zij een periode van ruimer ar beidsaanbod in? Of is zij slechts te danken aan een toevallige samenloop van omstandigheden Indien de eerste vraag bevestigend beantwoord zou worden, dan zou dat het begin betekenen van een ingrij pende wijziging op de arbeidsmarkt. worden. Bij deze gedachte sloot mr. Burger zich aan. Onze defensie Dat er in de troonrede niets over de defensie te vinden is, daarover was door enkele afgevaardigden ge klaagd noemde minister Drees niet helemaal juist. Vermeld is na melijk, dat Nederland vasthoudt aan de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie. Dat is een groot beginsel en daarop is de Nederlandse defensie- inspanning gebaseerd. Overigens waarschuwde de minis ter nu reeds dat het aandeel van Nederland in de Europese verdedi ging een groot probleem gaat vor men. De vraag is namelijk wat Ame rika in de toekomst zal doen. Mis schien zal het geen geld blijven ver lenen voor reserve. Dat zal ons land wel eens heel veel kunnen gaan kos ten. In de eerste plaats is dit een zaak voor NAVO, maar ons land is er toch ten nauwste bij betrokken. Dr. Drees hoopte van harte dat de druk van de bewapening zou verminderen. In elk geval liet hij een optimistisch geluid noren, "oen hij als zijn mening te kennen gaf, dat de kansen op een oorlog, die al verkleind waren door de Europese samenwerking nog ver der verminderd zijn door ae ontwik keling van de atoombewapening. In dit gedeelte van zijn rede bevond de minister president zich al midden in het buitenlands beleid en de in ternationale vraagstukken. Hij dacht zeker in de geest van de gehele Ka mer te spreken als hij president Ei senhower een spoedig herstel toe wenste. Op het terrein van de steun aan minder ontwikkelde gebieden is Nederland actief, daarnaast schiet het niet tekort wat de hulp aan de eigen overzeese gebiedsdelen betreft, fetuige o.a. het tien-jaren-plan voor uriname. In Nieuw-Guinea moeten we niet meer geld steken, dan we nu reeds doen. Nieuw-Guinea en de V. N. Hij betreurde dat Nieuw-Gui nea opnieuw in de Verenigde Na ties is gebracht. Aan de sugges tie om onze delegatie uit de al gemene vergadering van de V.N. terug te roepen kan de regering geen gevolg verlenen. Het voor beeld van Frankrijk gaat hier na- melük niet op, omdat Frankrijk in de Veiligheidsraad en in de Ontwapeningscommissie zit en dns tocii contact houdt. Dat zou Nederland niet meer heb ben. Bovendien zijn de verhoudingen (Vervolg op pag. 11) Frans zwaar materieel op weg naar de meest bedreigde punten in Marokko Tegen bergwand Een D.C.-4-vliegtuig van de Ame rikaanse „Unitoed Airlines" is Don derdag, met 65 personen aan boord, neergestort in het Amerikaanse Rotsgebergte, ten Westen van Chey enne in de Amerikaanse staat Wyo ming. Het toestel was op een nor male vlucht van New York naar San Francisco. Het had in Denver een Hulde aan mevr. Bouman i (Van onze parlementaire 1 redacteur) In de Donderdagmiddag ge- I houden vergadering van de Tweede Kamer heeft de minis- ter-president, dr. Drees, bij de I algemene politieke beschouwin- gen over de rijksbegroting voor 1956, zijn grote waardering uit- gesproken voor de arbeid, die mr. Bouman in Indonesië ter i verdediging van de heren i Jungschlager en Schmidt heeft 1 verricht. Omdat hij deze taak zo uitstekend vervulde, liep hij zelf gevaar. Grote waardering had dr. I Drees ook voor mevrouw Bou- man, die hoewel zij zelf geen 1 juriste is, op moedige wijze de verdediging op zich heeft geno- men, nadat haar man hiertoe niet meer in staat was. De Ka- 1 mer beantwoordde deze hulde met bravo-geroep, tussenlanding gemaakt. De volgende landingsplaats zou Salt Lake City geweest zijn. Een van de verkenningsvliegtui- gen die waren uitgezonden toen de •.C.-4 niet op tijd in Salt Lake City arriveerde, heeft het wrak van het toestel waargenomen in de Medicine- Bow-bergketen, 130 km ten Westen van Cheyenne. Het verongelukte vliegtuig was tegen een bergwand aangevlogen. De vlieger van het verkenningsvliegtuig verklaarde geen tekenen van overle venden te hebben waargenomen. De wrakstukken lagen over verscheide ne honderden meters verspreid. Onder de passagiers zouden zich zes of zeven leden van het Mormo nen Tabernakelkoor bevinden, dat enige tijd geleden in West-Europa, o.m. in Nederland, is opgetreden. Nader wordt gemeld, dat alle 65 inzittenden zijn omgekomen. H viert de beroemde Deense ij natuurkundige, atoomgeleerde en Nobelprijswinnaar, prof. 1 dr. Niels H. D. Bohr te Ko- penhagen zijn 70e verjaardag, M ter gelegenheid waarvan hem een gouden medaille met zijn beeltenis zal worden uitge- E5 reikt; H en morgen wordt te Alk- maar het ontzet van Alkmaar M (1573) gevierd. Illllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Uitzetting van Peron uit Paraguay? Verzoek van Argentinië. Argentinië heeft Paraguay een nota gezonden, waarin wordt ge vraagd, dat ex-president Peron uit het land zal worden gezet. In berichten uit Ascuncion, de hoofdstad van Paraguay, wordt ge zegd, dat Peron wellicht, gedwongen zal worden het land te verlaten in verband met een interview, dat hij zou hebben verleend en dat in As cuncion wordt beschouwd als een inbreuk op het diplomatieke recht van asyl. Gezegd wordt, dat de le gerleiders van Paraguay vari me ning zijn, dat de eer van het land op het spel staat. Zij zouden ook vre zen, dat Perons activiteit moeilijk heden met Argentinië zal veroorza ken. Peron zou in het interview heb ben verklaard, dat hij niet als pre sident was afgetreden, maar was afgezet en dat de Peronisten de al gemene verkiezingen met een meer derheid van zeventig procent zou den winnen. 9 H.M. de Koningin heeft aan de stich ting Nederlands comité „Unicef" een be langrijke gift geschonken. TOESTAND IS LABIEL Rebellen-leiders kwamen uit Spaans Marokko Donderdag is de strijd in het Rif- en Midden-Atlas-gebergte in Noord- Oost-Marokko geluwd. Door een verbetering van het weer Is het Initiatief weer aan de Franse pantserstrijdkrachten en de luchtmacht gekomen. Vol gens Franse officieren blijft de toestand, na het ontzet van Aknoul en Tizi Ouzli, bij de grens van Spaans Marokko, labiel. Kleine groepen opstandelin gen zijn nog in sommige streken actief, hoewel er tekenen zouden zijn, dat de opstandige stammen de moed beginnen te verliezen. De Franse autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat gewonden uit Tizi Ouzli per hefschroefvliegtuig zijn ge- evacueerd. Pantserwagens bescher men de post tegen opstandelingen in de omliggende bergen. In, kringen van de Franse geheime dienst is Donderdag gezegd, dat de „stoottroepen", die in het Rifgebergte strijd leveren tegen het Franse vreem delingenlegioen, de laatste twee jaar Installatie voor het oplaten van kunstmaan De Amerikaanse marine heeft vol gens de „Baltimore Evening Sun" met de Glenn Martin Maatschappij in Baltimore een contract gesloten voor de vervaardiging van een installatie, waarmee men de kunstmaan de lucht in wil schieten. President Eisenhower maakte en kele weken geleden het plan bekend, om een kunstmaan te lanceren, die de grootte zou hebben van een bas ketbal. VOORAL GEBREK AAN „KEMPENAARS" Schippers hebben minder animo voor bietenvaart op een seizoencontract Negentig procent van de Mexicaanse stad Chetumal is door de orkaan Ja- netverwoest. Honderden slachtof fers zijn te betreuren en ontelbaren zijn geioond. Vrouwen en kinderen uit Chetumal wachten in een Mexicaans vrachtvliegtuig tot zij worden ge ëvacueerd naar andere steden. Een tekort aan scheepsruimte dreigt op diversè plaatsen vertragend te gaan werken op het verloop van de zojuist begonnen bietencampagne in Zeeland en West-Brabant. Sommige fabrieken worden daardoor bedreigd in de voorraadvorming, bij andere speelt men het klaar met de aanvoer de behoefte op het nippertje te dekken. Of het gebrek aan scheepsruim te als het voortduurt fnuikend zal werken op het verloop van de cam pagne, is thans nog moeilijk te zeggen. In sommige kringen verwacht men verbetering van het aanbod, anderen weer zien de toekomst min der gunstig in. Voor het tekort worden diverse oorzaken aangevoerd. Er is vooral gebrek aan „Kempenaars", boten van ruim 500 ton, die het transportmiddel bij uitstek zijn tussen de grotere havens. Dit zou o.a. worden veroorzaakt door het feit, dat vele van de ongeveer 3000 „Kem penaars", die er in het land zijn, thans opgelegd zijn en als opslagplaats voor defensiegoederen dienen. De schattingen van dit aantal variëren van 300 tot- 700 schepen. In totaal g enomen is er echter ook een ge brek aan kleinere schepen en aan sleepschepen. Er is dit jaar geconstateerd, dat van de zijde der schippers minder belangstelling aan de dag werd ge legd voor het sluiten van een bieten contract. Dit contract kent tarie ven, die van overheidswege zijn vast gesteld en waaraan partijen niet mo gen tornen. Het blijkt nu, dat de schippers velen van hen althans meer voelen voor de vrije vrach ten, die de vaart „naar boven", op Duitsland, maar ook naar België, hen biedt. Zij kunnen op deze reizen meer besommen. Bovendien speelt de gro tere afstand een rol. De bietenvaart is ongemakkelijker voor de schippers Op contract die nen zij dag en nacht door te varen. Nu het weer ongunstig is, valt dit werk niet mee en daarnaast zijn de bieten zeer slikkerig. Dan bevat een vracht dus aanzienlijk meer tarra. De schippers, die de „wilde vaart" verkiezen boven het contract hebben een betere besomming wel nodig. Velen van hen kochten namelijk nieuwe motoren, hetgeen uiteraard grote uitgaven vergde. Zij trachten nu de verdienste zoveel mogelijk op te_ voeren. Dit laatste geldt voor de „Kempenaars" en voor de „Kamper- landers", die overigens snel in aan tal verminderen. Ook komt het voor. dat schip pers. die bij het begin van het bietenseizoen nog op de vaart „naar boven" zaten, nu toch weer (Vervolg op pag. 7) zijn opgeleid op geheime bases in Spaans Marokko. Sinds de afzetting van sultan Ben Yoessef twee jaar geleden zou den nationalistische leiders verwar ring gezaaid hebben onder de Mar- moucha's en andere stammen in het Midden-Atlasgebergte in centraal Ma rokko. De Marmoucha's behoorden tot de eerst uitgekozenen voor een „ideo logische" behandeling wegens hun historische band met de Rif-Berbers, die in 1925 en 1926 tegen Frankrijk en Spanje hebben gevochten onder leiding van Abdel Krim. De eerste berichten over een onder grondse beweging onder de stammen aan de Franse kant van de grens tus sen Spaans en Frans Marokko bereik ten de autoriteiten ongeveer zes maanden geleden. Anti-kolonialisti sche organisaties in Cairo steunden de nationalisten bij de vorming van geheime opleidingscentra voor stoot troepen in Spaans Marokko, aldus ge noemde kringen. Deze centra lever den goede guerilla-strijders, die uit muntend wisten om te gaan met Brit se en Amerikaanse wapens. Deze mannen zouden thans de Berbers aan voeren. Crisis bij Belgische luchtmacht Twee generaals met pensioen Twee generaals van de Belgische luchtstrijdkrachten Duchateau en Ni- set, resp. chef van de dienst voor de bevoorrading en chef van het perso neel, zullen op eigen verzoek met pensioen gaan. i Het blad „La Libre Belgique" schrijft, dat het heengaan van de ge neraals verband houdt met de publi caties die de laatste tijd in de pers zijn verschenen over de situatie bij de Belgische luchtmacht. Hierin werd geklaagd over een gebrek aan coördinatie tussen de verschillende diensten en het ontbreken van onder delen voor straaljagers, waardoor deze veel te lang aan de grond moe ten blijven. Ook de levering van de nieuwe straaljagers van het type „Hunter" zou in een te langzaam tempo verlopen. Verder zou eveneens het gebrek aan personeel bijdragen tot de thans bestaande crisis bij de Belgische luchtstrijdkrachten. Grote overstromingen in Voor-Indië. In het Parkistaanse deel van Pun jab is de rivier de Ravi buiten haar oevers getreden. Duizenden hebben hun woningen verloren. De laag gele gen delen staan onder water en de verbindingen zijn geheel verbroken. DE VERWACHT... AFNEMENDE WIND. Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Aanvankelijk nog af en toe harde, en aan de kust stormachti ge, later krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 8 October Zon op 6.53 onder 18.06 Maan op, 23.11 onder 14.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1