Athene geelbruin conglomeraat van huizen zonder veel karakter Calvinistische wetenschappelijke instelling met wereldreputatie PRINS BERNHARD SPRAK OVER VERANTWOORDELIJKHEID HAMERSLAGEN OP VOETEN VAN BRUSSELS „MANNEKEN" DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 GRIEKEN HOUDEN VAN HET LEVEN (I) Parthenon ideaal voorbeeld van klassieke architectuur Het lieve leven heeft de eigenaardigheid om dat, waarvan we ons het meeste voorstellen, of wat ons het meest geprezen wordt, danig te doen te genvallen als wij tegenover de werkelijkheid staan. De schrijver van onze lievelingsboeken van wie we ons het beeld van een magere dromer hadden gevormd blijkt het uiterlijk van een vriendelijke smulpaap te bezitten; kunstwerken, steden die de Baedeker met nadruk aanbeveelt stellen onze verwachtingen teleur, zodra we ze zelf aanschouwen. Gewapend dus met de nodige dosis scepticisme beklom ik dezer dagen in Athene de wereldvermaarde Acropolis. Het was op het middaguur, het heetst van de dag en dat wil in Athene heel wat zeggen, maar het verlan gen het beeld van vele foto's nu eindelijk aan de werkelijkheid te kunnen toetsen deed de steile weg korter schijnen dan zij is. Aan de voet van de burcht maakt de Atheense touristen-industrie zich breed. Talloze stalletjes puilen uit van de meest afzichtelijke souvenirs en tussen de lieden die hier hun koop waar aanbieden zijn de verkopers van grote en grillig gevormde gele spon zen zeker de sympathiekste. Als de lichte ergernis en de lange trappen plus de controle aan de ingang over wonnen zijn, betreedt men de eigen lijke burcht en daar liggen de Propy- laeën, de toegangsweg tot het tempel complex. Trappen, zuilen van sneeuw wit marmer, fonkelend tegen het strakke blauw van de hemel. Onmid dellijk is men gevangen en gefasci neerd. Want elke geknakte zuil, elk deel dat nog overeind staat, sugge reert onmiddellijk de harmonische schoonheid van het geheel, zoals dat nog in 1687 bestond, voordat de be schieting der Venetianen de acropolis in een ruïne veranderde. Prachtig is ook het resultaat van een behoedza me restauratie als hoedanig het llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in 1834 lag hier nog slechts een dorp. Sindsdien breidde Athene zich uit tot een wereldstad van bijna 2 millioen inwoners. Karakteristiek is daarom vooral 't oude stadsdeel aan de voet van de Acropolis. We vragen aan een jonge man die op de hoek van een straat m een bundel papieren staat te lezen de weg naar de markt. De letterkundige en journalist s Willem Enzinck heeft een reis naar Griekenland gemaakt en H hij vertelt daarvan in enkele levendige, speels-geschreven P reportages, welke in de Pro- Ei vinciale Zeeuwse Courant ge il publiceerd zullen worden. H Enzinck maakte naam als let- terkundige onder meer door enkele verzenbundels. Boven- H dien houdt hij regelmatig le- zingen in Nederland en in het buitenland. IllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllH Parthenon ons nu verschijnt, de tem pel van Athene, het ideale voorbeeld der klassieke architectuur. Het mar- mer uit het Pentelikongebergte heeft de kleur van meer dan tweeduizend jaren, aan de zeezijde is het getekend door regen en storm. Welk een groot heid werd hier bereikt met zo sobere materialen die het nabije gebergte le verden. Tegenover het massieve Parthenon een kleinere liefelijker tempel, waarvan de kapitelen bestaan uit gratievolle meisjes, die het dak dragen. Stille betovering. De moordende zon is vergeten, er is alleen maar een stille betovering. Juist aan dit hete uur heb ik het te danken, dat ik hier rustig dwalen kan. Eerst op de koelere uren komen de toeristen het gebied van de Acro polis bevolken. Ik zoek tenslotte wat schaduw in het Acropolismuseum, dat alle vondsten bevat, die in de loop der tijden op dit stuk grond zijn gedaan. Er zijn veel fraaie beelden te bewon deren, maar een ding is duidelijk: men moet de antieke beelden niet in een museum zien, maar in het Griek se licht. Ze verkommeren in de gelijk matige helderheid van een museum zaal, het Griekse licht moet er op spelen; eerst dan komen ze tot leven. We staan weer buiten in dat onver gelijkelijke Griekse licht, tussen de tempels en we weten het eens en voorgoed: hier is geen sprake van enige teleurstelling. Het is zoals het ons voorgesteld werd: de Acropolis is de ziel van Athene, schoner en vol maakter in de werkelijkheid dan de beste foto's ons kunnen suggereren. Vanaf de Acropolis overziet men de fligging van de stad: in het Zuiden de ;ewelaige Hymettos, in het Noorden e langgerekte Parnassus, in het Wes ten de open zee. In het schoonheids brandpunt van deze bergen ligt de hoofdstad van Griekenland: een geel bruin conglomeraat van huizen, zon der veel karakter. In de Griekse oud heid was Athene geen hoofdstad in de zin die wij daaraan toekennen en Gastvrijheid. Kom maar mee, zegt hij. Zo zijn de Grieken, ongelooflijk hulpvaardig en op het land vooral van een ontroe rende gastvrijheid. De jongeman spreekt Italiaans. Een geluk, want met oud-Grieks kan men hier niets beginnen en de bewering, dat men in Athene met Frans vooral en ook met Engels terecht kan, blijkt in de prac- tijk volkomen onhoudbaar. Met de man in the street moet men zich be slist in gebarentaal verstaanbaar trachten te maken. Voor de variatie een niet onaardig communicatiemid del dat de fantasie en de vindingrijk heid verscherpt. De jongeman gaat ons feilloos voor door een mensenmenigte, die door te kleine walmend hete straatjes woelt. De markt, of liever de markten zijn druk bezocht. Er is een grote hall voor vlees, aan grote, blinkende pennen in de wand hangen bloederige brokken schaap, geit en koe. Slagers hanteren de bijl onder een oorverdovend aan prijzen van hun in de hitte weinig wel riekende waar. Naast de vleesmarkt de vishall, een wemeling van mediter rane kleuren. Daar tegenover de groente- en fruithallen met water- en suikermeloenen, sinaasappelen, citroe nen, vijgen en dniiven die in grote karren worden aangevoerd en die men hier per oca (dat is 1% kg) voor on geveer 60 cent koopt. Levensvreugde. Of we nog meer willen zien vraagt de Griekse jongeman. Hij zou het als een belediging opvatten wanneer we uit beleefdheid nee zouden zeggen en dus slenteren we met hem mee. Hij blijkt controleur van een soort onge vallenverzekering en moet juist in 't oude Athene enige bezoeken afleggen. Een mooi werk, vindt hij, maar het wordt te weinig gesalarieerd. Dat laatste doet echter geen afbreuk aan zijn levensvreugde. Hij deelt die met al zijn landgenoten, ondanks de ar moede, die Kenmerkend is voor de Griekse samenleving. Nauwe straat jes met afgeschilferde huizen, waar alles te koop is wat men zich maar denken kan. We beklimmen trappen, komen bij kleine groepjes armoedige woningen met een paar groene bo men. Opeens staan we voor het oudste kerkje van Athene. Het is gewijd aan de heilige -Johannes Theologos, een klein Byzantijns kapelletje. Alleen op de 27 September, de naamdag van de Heilige, wordt hier een Mis gelezen. We vragen de sleutel, die even later door een klein, donker meisje ge bracht wordt. Er heerst een veilige in tieme atmospheer onder het holle ge welf, dal als een lichtblauwe hemel met sterren beschilderd is. Een verborgen kleinood, dit kerk je, waar geen enkele gids de toerist heen leidt. Overigens telt Athene ook in het centrum enkele van die Byzan tijnse kerkjes. Ongetwijfeld het schoonste daarvan ligt als een ver dwaalde meteoor naast de grote witte Metropoliskerk. Kapriikarea zo luidt de naam van het kerkje Is 't oudste byzantijnse monument op At tische bodem. Het werd in het begin van de negende eeuw gebouwd van de resten van antieke tempels en ver toont zodoende aan de buitenkant een grote hoeveelheid boeiende reliëfste nen uit verschillende perioden. Bin nen is het er schemerdonker als in een kleine grot van aanbidding. Op vallend groot was het aantal mensen dat juist hier omstreeks zes uur in de avond een dun okerkleurig was- kaarsje voor de ikoon kwam ontste ken. Taxi's We nodigden onze begeleider ten slotte uit een kopje Turkse koffie te drinken op een terras. Van betalen was echter tot onze teleurstelling geen sprake. Hij, de jonge Griek, deed het, hij was de gastheer hier. Een taxi wilden we hebben? Goed, hij koos er een uit en vergezelde ons in de wa- gep naar een geheel ander stadsdeel, mede om te controleren of de chauf feur zich niet vergiste bij het aflezen van de prijs op de taxi-meter. Dat kan hem bij een vreemdeling namelijk wel eens overkomen, hoewel hier niet va ker dan elders in Europa, mag ik op grond van veel ervaring wel zeggen. Die Antheense taxi's vormen een hoofdstuk op zichzelf. Het zijn vrijwel zonder uitzondering fraaie Ameri- IN UTRECHTS DOMKERK. Het werk: eerbiedige vervulling van roeping. „Waarlijk verantwoordelijk kun nen wij ons pas voelen, als wij onze plaats in deze wereld en het werk, dat wij te verrichten hebben gekre gen, zien als een roeping. Die roe ping kan alleen worden vervuld van uit de eerbiedige houding tegenover God, Die de bron van alle leven en van alle kracht is, en Die ons roept om in Zijn dienst Zijn mede-arbei ders te zijn". Aldus sprak prins Bernhard Woensdagmiddag op het eind van een toespraak in de Utrechtse Dom kerk. Met deze rede opende hij de najaarsserie van de bedrijfsdiensten, die daar worden gehouden. Vooraf werden enige psalmen gelezen. Prins Bernhard zeide, de uitnodi ging om deze openingstoespraak te houden gaarne te hebben aanvaard, „omdat het een verheugend feit is", kaanse wagens, Pontiacs, Chevrolets, Cadillacs, die U vervoeren. Het gehe le verkeersbeeld wordt door deze Amerikaanse luxe-wagens bepaald. Uit hun overvloedige aanwezigheid in Athene blykt dat er wel een zeer groot deel van de Marshall-hulp in de Griekse hoofdstad is blijven hangen, zonder dat het land zelf in de schrij nendste armoede er veel van te be speuren kreeg WILLEM ENZINCK. VRIJE UNIVERSITEIT 75 JAAR. Levenswerk van Kuyper (Van een speciale medewerker) De Vrije Universiteit hoopt op 19 en 20 October a.s. het 75-jarig bestaan te vieren met massale bijeenkomsten in de hoofdstad. Duizenden van haar vrienden zullen de feestelijkheden bijwonen, want achter dit jubileum schuilt een wonderijke historie. Klein begonnen met vijf hoogleraren en vijf studenten, is deze universi teit door offers van Kuypers „kleine luyden" uitgegroeid tot een Calvinis tische wetenschappelijke instelling met wereldreputatie. Onlangs werd de tweeduizendste student ingeschreven en de plannen voor de bouw van een groot V.U.-complex aan de Amstelveenseweg te Amster dam zijn in een vergevorderd stadium. Thans bevinden de verschillende uni versiteitsgebouwen zich op vijftien plaatsen in de hoofdstad. Op een terrein van ruim 11 ha zal weldra een begin worden gemaakt met de bouw van twee klinieken voor de medische facluteit, samen met ca 250 bedden. Het was een aarzelend begin; er was geen geld en de critiek op de plannen van de oprichters was fel. Maar dr. Abraham Kuyper, in 1880 Hervormd predikant te Amsterdam, wist met zijn collega dr. F. L. Rut gers het gereformeerde volk warm te maken voor de stichting van een ho geschool, die in de eerste plaats was bedoeld voor de opleiding van recht zinnige predikanten. De situatie in die dagen was namelijk zo, dat aan. de rijksuniversiteiten slechts vrijzinnige hoogleraren werden benoemd. Het initiatief werd met succes be kroond, want na veel voorbereidend werk kwam het zover, dat de V.U. plechtig geopend kon worden. Een tonne gouds. De 20ste October 1880, de dag van de oprichting, was een sombere na jaarsdag. Het flauwe matte licht viel door de hoge, gothische vensters van de oude kathedraal op de Dam. Om één uur verscheen de academische pedel in plechtig gewaad. Hij droeg de staf met het zilveren Minervabeeld en leidde de vijf getabberde en met het professoraal hoofddeksel getooide hoogleraren binnen. Zij werden naar de ereplaatsen geleid, waar ook de curatoren en de oprichters der uni versiteit zaten. In de koorbanken von den minister Six, de Amsterdamse burgemeester en leden van de raad hun plaatsen. Verder waren er afge vaardigden van verschillende vereni gingen, ook uit het buitenland. Er viel stilte in de kerk, toen de 70-jarige jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude zich van zyn plaats ver hief en aan de directeuren van de nieuwe stichting een voorstedelijke gave aanbood, een tonne gouds. Bui ten andere gaven en bijdragen om, was dit geschenk samengebracht door een veertigtal vrienden. Op verzoek van de president-curator, ds. J. W. Felix uit Utrecht, deed de president-directeur, de heer W. Hovy, voorlezing van de benoeming van dr. A. Kuyper, dr. F. L. Rutgers en dr. Gebouwen van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht. Ph. J. Hoedemaker tot hoogleraren in de theologische, van mr. D. P. D. Fa- bius in de juridische en van dr. F. W. Dilloo van Soldin in de faculteit der letteren. Daarna sprak dr. Kuyper, rector van dé school voor het eerste studiejaar, zijn beroemd geworden openingsreded uit: „Souvereiniteit in eigen Kring". „Naast God, schipper van mijn schip". Deze zeemansterm citeerde Kuyper om duidelijk te maken wat hij met de rechtsterm „in eigen kring souverein", bedoelde. Hier was het, dat hij het zo vaak geciteerde woord zei: Geen duimbreed is er op heel 't erf van ons menselijk leven, waarvan Christus, die aller Souverein is, niet roept: „Mijn". Maar dr. Kuyper ver heelde niet, dat hij met de universi- teitsnaam „tot blozens toe verlegen" was. De „nachtschool". Toen de universiteit werd opgericht telde het gereformeerde volksdeel, dat haar steunde en thans nog staan de houdt, in Nederland eenvoudig niet meer. Het werd in die dagen soms smalend de „nachtschool" genoemd, brave burgers maar gespeend van el ke verplichting. Dr. Abraham Kuy per was er zich trouwens zelf goed bewust van wie hij achter zich had, toen hij schreef: „dat de minste ge- achten uit het niet-denkend deel aer natie van den ploeg en van den meel- trog kwamen loopen om de pennin gen saam te brengen voor een te stichten Universiteit". Toen dr. Kuyper in 1905 minister president was, wist hij te bewerken, dat aan de V.U. gelijke rechten wer den toegekend als aan de rijksuniver siteiten t.a.v. de doctorale graden (ef- fectus civilis). Maar deze nieuwe Ho ger Onderwijswet van 1905 legde ook aan de V.U. de verplichting op, dat binnen 25 jaar een vierde faculteit aan de drie bestaande moest zijn toe gevoegd. Vóór 1930 zou een wis- en natuur kundige faculteit opgericht moeten zijn. En ook dit gelukte. Met de hulp van grote, maar ook van zeer vele kleine giften is men hierin geslaagd. Bij het gouden jubileum van de vTü. in 1930 werd een bedrag van ruim drie ton gouds voor de nienwe vierde faculteit aangeboden. Bij alle vreugde toen was er toch ook bezorgdheid over een tweede bepaling in de wet van 1905. waarbij de verplichting werd gesteld, dat na weer 25 jaar dr vjjfde faculteit er moest zijn. En ook deze vijfde, de medische fa culteit is er gekomen voor de vastge- zo vervolgde hij, „dat hieruit we derom blijkt, dat de kerk zich niet alleen tot de Zondag beperkt, en niet alleen spreekt over de hemel en het hiernamaals, maar ook een open oog heeft voor het volle leven van alle dag. Wij zijn hier immers bijeen op een dag in de week. Zo uit ons werk zijn wij hier even bij elkaar gekomen. In de Domkerk, waar ge neraties zijn bijeen geweest om naar Gods woord te luisteren Het onderwerp van de uiteenzet ting van de prins was „Verantwoor delijkheid". Aan de hand van verscheidene voorbeelden schetste hij de verant woordelijkheid van de mens tegen over zichzelf en ten opzichte van de naasten, die wij volgens het gebod moeten liefhebben als onszelve. lit gebod geldt al degenen, met wie wij in gezin, beroep, kerk en volkeren gemeenschap verbonden zijn. Na de toespraak werd het Onze Vader gebeden en tenslotte werd ge zongen Gezang 121. Hoe een gulle lach van de statigste verschijning een heel ander mens maakt, toont u deze foto van drie advocaten, die in een jolige bui, mét pruik, maar allerminst met een bok- kepruik, de Londense Westminster Abdij verlaten, na in dit, wereldbe roemde gebouw de jaarlijkse dienst bij de heropening van de Londense gerechtsgebouwen te hebben bijge woond. Geheel rechts loopt miss Rose Heilbron, békend door haar recent optreden in de zaak Jack Corner. Zij vjeet kennelijk het grapje van een van haar mannelijke medeleden van de balie best te waarderen Dinsdag heeft Z. K. H. Prins Bern hard een bezoek gebracht aan het in. dustrialisatie-gebied van West-Bra bant. Op de foto links staal de Prins met een grote kaas in zijn handen, bij het bezoek aan de coöp zuivelfabriek ryDe Hoop", met rechts de burgemeester van Etten-Leur, J. P. Godwaldt en links de directeur van de fabriek, de heer J. H. Bussman. Op de foto rechts schudt de Prijis de hand van de beeldhouwer C. Zadkbie, die zojuist het plastiek (op de achter grond) in de nieuwe „Tomado"-fa- brielc heeft onthuld. Tussen hen in de directeur van de fabriek, de heer J. v. d. Togt. Half achter de Prins zicht baar de burgemeester van Etten- Leur, J, P. Godwaldt. Auto reed na botsing bet Damsterdiep in. Twee doden. Nabjj Oosterhogebrug in de ge meente Noorddijk is Dinsdagavond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. Een auto, bestuurd door de 34- jarige chauffeur J. J. uit Groningen, botste tegen de achterzijde van een geparkeerd' staande wagen. Tenge volge van de botsing schijnt de be stuurder de macht over het stuur te hebben verloren. Hij reed met zyn auto in het Damsterdiep en verdronk. De bestuurder van de geparkeerd staande auto, de 37-jarige vertegen woordiger E. Z. uit Groningen, had op het moment van de botsing de auto juist verlaten. Hij werd door de auto, die zijn wagen had aangereden, ongeveer twintig meter meegesleurd en bleef levenloos op de weg liggen. Beide auto's werden ernstig be schadigd. De kraanwagen van de Gro ninger brandweer heeft de te water geraakte auto op het droge gebracht. WERK VOOR BRUSSELSE RECHERCHEURS. Mislukte poging tot ontvoering. Heel Brussel is in beroering want onbekenden hebben in de nacht«van Dinsdag op Woensdag getracht, de oudste burger van de Belgische hoofdstad, het bekende beeldje van manneken-pis nabij de Grote Markt, dat jaarlijks duizenden toeristen trekt, van zijn voetstuk te roven. stelde datum (1956), al zal deze pas goed kunnen functioneren, wanneer de nieuwe klinieken gereed zijn. Bij de jubileumviering in het Amster damse R.A.I.-gebouw, waar men 6000 gasten verwacht, zal aan de directeu ren een kapitale som, een millioen, voor de bouw van de klinieken wor den aangeboden, een bedrag, dat ge heel uit vrijwillige extra bijdragen bij een kwam. Bovendien bieden de da mes nog een flinke som aan voor de inrichting van het Zusterhuis. Het historische beeldje, dat zo oud is dat men de oorsprong ervan in de geschiedenis niet eens meer te rugvindt, is na de laatste ontvoering in 1817 verankerd in de fontein waarop het staat, en de dieven zijn er dan ook niet in geslaagd, het manneken los te maken. De voet er van vertoont echter talrijke sporen van hamerslagen. Ergernis heeft het vooral onder de Brusselse inwoners gewekt, dat de onverlaten, toen zij er niet in slaag den het manneken mee te nemen, het beeldhouwwerk hebben verminkt door er het fonteintje af te slaan. Het gehele Brusselse corps van rechercheurs is thans ingeschakeld om de daders van deze aanslag op te sporen. De voorzitter van „De vrienden van Manneken-pis" heeft een protestmeeting aangekondigd ter rehabilitatie van het geliefde beeldje. „Deze wandaad is even erg, zo verklaarde hij, als wanneer men het paleis van justitie in brand zou hebben gestoken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7