PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gaullistische ministers zouden uit regering-Faure treden Middelburg, erfgenaam van rijk verleden, wacht op het Deltaplan BILT Vand aag. B0URED EN TIZI-0UZLI AL SINDS ZATERDAG INGESLOTEN -» DANNY KAYE IN ONS LAND DE VERWACHT... '198e Jaargang-No. 234 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per •week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Oct. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent per regel met een minimum van \j—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. VERDEELDHEID IN FRANKRIJK Tegenstanders willen geen kroonraad in Marokko De Franse coalitieregering van de radicale premier Edgar Faure, waarin ernstige onenigheid heerst over de Marokkaanse kwestie, wordt met de ondergang bedreigd. De Gaullistische fractie van de nationale vergadering heeft volgens betrouwbare kringen voor het overgrote deel besloten-haar vier ministers en een onder-minister te adviseren, uit de regering te treden. Men zou het alleen nog niet eens zijn over het ogen blik waarop dit zou moeten geschieden. Volgens sommige afgevaardigden zou dit onmiddellijk volgens andere na de kabinetsvergadering van vandaag moeten gebeuren. Een derde groep van de fractie zou willen wachten tot een debat in de nationale vergadering over Marokko. De Gaullistische fractie is, evenals byna alle andere partijen, verdeeld ten aanzien van de kwestie-Marokko. Twee conservatieve groeperingen zouden eveneeens overwegen hun mi nisters te laten aftreden. Pierre July, minister voor Marok ko en een van de belangrijkste voor standers van de „nieuwe koers" voor Marokko, heeft de commissie van bui tenlandse zaken van de nationale vergadering Woensdagavond mede gedeeld, dat de regering vasthoudt aan de gedachte, een troonraad in te stellen ter vervanging van Sultan Ben Arafa, die zich in Tanger heeft teruggetrokken. De tegenstanders van de nieuwe koers verzetten zich met hand en tand tegen de vorming van 'n troon raad omdat hierin de nationalisti sche leider Si Bekkai, een vurige aanhanger van de verbannen sultan Mohammed Ben Yoessef, zitting zou moeten hebben. Rechtse Franse afgevaardigden en conservatieve Franse kolonisten vre zen, dat als Bekkai deel uitmaakt van de troonraad, Ben Yoessef uit eindelijk weer op de troon zal komen. Faure en andere leden van zijn rege ring hebben herhaaldelijk verklaard, dat dit niet zal gebeuren. Heilige oorlog In kringen die nauwe betrekkin gen onderhouden met de commissie van buitenlandse zaken is geaegd, dat July de militaire toestand aan Artsenconflict Twee jaar lang hebben de huisart sen en de ziekenfondsen met grote hardnekkigheid onderhan deld over een nieuwe honorarium-re geling. De huisartsen wilden er een schepje op hebben en de ziekenfond sen wilden niet voetstoots aan de ver langens van de medici toegeven. Ten slotte werd overeenstemming bereikt. Het honorarium zou van 7.50 per ziel en per jaar stijgen tot 10.20 per .ziel voor de eerste 2000 zielen en het zou 7.50 blijven voor de zielen boven de 2000. Dit voorstel kwam in de (landelij ke) ziekenfondsraad en die raad heeft nu haar goedkeuring aan de nieuwe regeling onthouden. Artsen en ziekenfondsen konden namelijk tezamen in die raad niet de vereiste meerderheid van tweederde der stemmen opbrengen. Zij hadden de medewerking nodig van de leden, die voor het bedrijfsleven en namens de regering in de raad zitten, maar die medewerking kregen zij niet. Op zichzelf schijnt het bevreem dend, dat een college een rege ling verwerpt, waarover de beide belanghebbende partijen overeenstem ming hebben bereikt. Er heerst dan ook in de kring van de huisartsen frote ontstemming. Reeds hebben zij esloten om per 1 Januari a.s. de zie kenfondspatiënten nog slechts indivi dueel te zullen behandelen en hen ook als zodanig te laten betalen. Of het conflict zich zover zal toe spitsen. dient afgewacht te worden. Vermoedelijk zal men wel weer tot overleg komen. Er is echter in dit conflict één punt, waaraan te weinig aandacht wordt geschonken. De tegenstemmers in de zieken fondsraad waren de vertegenwoordi gers van de werkgevers en de verte genwoordigers van de regering. De werkgeversvertegenwoordigers zitten in de raad omdat het bedrijfsle ven zeer aanzienlijke sommen neertelt voor de ziekenbehandeling. Zij hebben echter geen zeggen schap in de ziekenfondsen zelve en zij kunnen daar hun inzicht dus niet tot gelding brengen. Wanneer artsen en ziekenfondsen tot overeenstemming komen over de besteding van de beschikbare gelden i dan mogen de werkgevers pas bij be handeling in de ziekenfondsraad hur mening zeggen. Dat nu is wel wat erg laat. Het zou redelijk zijn, wanneer de vertegenwoordigers van de werkgevers, die voor een belangrijk deel de financiële consequenties van de ziekenbehandeling dragen, eerder ingelicht werden. Zelfs zou liet denk baar zijn, dat artsen en ziekenfondsen een van deze vertegenwoordigers >.i- rect bij hun onderhandelingen hadden betrokken terwille van een juiste voorlichting. Vermoedelijk zou men dan :ue- voor de pijnlijke situatie zijn gesteld dat de nieuwe honorarium-regeling werd afgewezen!! Een afwijzing overigens, die wel niet zo onherstelbaar zal blijken te zqn als sommigen thans denken! de grens van Spaans en Frans Ma rokko zeer ernstig heeft genoemd. De opstand der stammen was „een heilige oorlog in optima forma". De opstandige bewegingen in geheel Noord-Afrika schenen onder een ge meenschappelijk opperbevel te staan, aldus zou July gezegd hebben. Generaal Boyer de Latour, de Fran se resident-generaal in Marokko, heeft Woensdag het gebied aan de grens van Frans en Spaans Ma rokko bezocht, waar de rebellen van goedgewapende stammen naar schat ting 2000 man Franse keurtroepen bindt. In berichten uit Marokko heet het, dat Boyer de Latour van oordeel is, dat het herstel van de orde in Ma rokko vooraf moet gaan aan elke stap naar een politieke regeling. Vol gens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Parijs wordt deze opvatting niet gedeeld door Faure en July, die een politieke regeling het dringendst achten. Conflict In de wandelgangen van de natio nale vergadering is algemeen het oordeel uitgesproken, dat de resi dent-generaal openlijk in conflict is met de regering omtrent de toepas sing van de nieuwe plannen voor Marokko. Dinsdag heeft generaal De Latour in een verklaring gezegd, dat het doel van de nieuwe plannen is, een Marokkaanse regermg te vormen, die een nieuw Marokko moet opbou wen en het vinden van een oplossing van de troonkwestie, welke een ieder zou bevredigen. Men heeft in Parijs echter opgemerkt, dat de resident- generaal niet repte over de troon raad. Evenmin heeft hij een verkla ring van de kolonisten tegengespro ken, volgens welke de resident-gene raal hun verzekerd heeft, dat dit lichaam niet in het leven geroepen zal worden. tot en met Zondag wordt op een drijvend podium in de M Seine bij Parijs een muziekfeest voor marinekapellen gehouden, |f waaraan zal worden deelgeno- inen door België, Denemarken, Engeland, Frankrqk, Italië, Ne- m f§ derland en de Ver. Staten. OMSINGELING IN RIFGEBERGTE Frankrijk waarschuwt Spaanse regering. Tweeduizend man Franse troepen, waaronder een bataljon van 't vreem delingenlegioen, doen wanhopige po gingen, uit een omsingeling in het Rif gebergte te breken. Zij worden be stookt door scherpschutters van op standige stamleden. Slechts op één punt, bij het plaatsje Aknoul, kunnen nog versterkingen en voorraden voor de omsingelden aan gevoerd worden. De aanvallers, Ber bers, zouden evenwel hun greep op de Fransen verstevigen. De plaatsen Boured en Tizi-Ouzli zijn reeds sinds Zondag ingesloten, toen de aanvallers, van wie vele in zwarte uniformen waren gestoken en uitgerust met automatische wapenen, de omliggende bergen afdaalden en tot de aanval overgingen. Een kleine colonne uit Aknoul slaagde er Dins dagnacht in Tizi-Ouzli te bereiken. Woensdag echter was het belegerde De wijn was weer best Eén dag in het overigens toch al wijn- bestaan van het kleine Italiaan- stadje Marino in de wijnstreek an Frascati is er elk jaar. waarop de wijn vloeit als in Nederland het (regen) water D&k is namelijk de dag van het jaarlijkse druivenfeest. Op die dag wordt de fontein op het marktplein veranderd in een witte wyn-spuitende bron van zaligheid waar ieder zijn bekomst mag halen en beslist ook haalt Deze wijntrac- tatie vormt het hoogtepunt van de dagwelke na jolige carnavalsoptoch ten en kleurrijke exposities met een knallend vuurwerk wordt besloten. FotoTijdens het vuurwerk van dit jaar werd deze grappige opname ge maakt van een klein meiskedat een ruime voorraad wijn voor haar pappie hoog en droog, zij het misschien op minder stevige basis, bewaart, terwijl deze bezig is met, het keuren van het geestrijke vocht. garnizoen van Marokkaanse soldaten weer volkomen ingesloten. Dinsdag hebben een bataljon van. 't vierde regiment van het vreemdelin genlegioen en een compagnie Senega- lezen uit Boured Aknoul trachten te bereiken. Zij moesten zich Woensdag weer, al strijdende, terugtrekken. Een colonne pantserwagens van een Ma rokkaans Spahi-regiment, die uit Ak noul vertrokken was om contact te maken met de strijdmacht uit Boured, slaagde niet in deze poging. De meeste burgers in Aknoul zijn geëvacueerd. Volgens een bericht uit Aknoul, is het merendeel van de leden der Gheznaia-stam in opstand. STAP BIJ SPANJE René Massigli, hoofd van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, heeft namens minister Pinay de Spaan se ambassadeur, graaf De Casa Rojas, de noodzaak onder ogen gebracht van een scherp toezicht van Spaanse zijde op de grens tussen Frans en Spaans Marokko, waar de Franse strijdkrach ten door stammen worden aangeval len. Kunstmatige regen boven Londen? Woensdagochtend werden bo- i_ II ven de vlakten van Salisbury s door het Britse ministerie van ff luchtvaart proeven gedaan met M het verwekken van regen. In de namiddag viel boven Londen regen, doch naar men schat, zal het tenminste drie jaar van nauwkeurige vergelijkingen vergen, alvorens men weet, of ff de regen boven Londen al dan f| niet kunstmatig was. Later op de dag werd name- lijk „natuurlijke" regen voor H Londen voorspeld. De door het ministerie in de wolken ge- sproeide iodide-kristallen, laten in de mogelijk verwekte regen p geen sporen na, zodat men op de vergelijkingsmethode aan- L gewezen is. Drieling te Schiedam geboren In de dr Noletstichting te Schie dam is gisteren een drieling geboren. Het zijn kinderen van het echtpaar VersluisHollaan, wonende Prins Hendrikstraat 44 te Vlaardingen. De kinderen wogen resp. 1715, 1670 en 1260 gram. De namen zijn Arend Jo hannes, Adriana Alice, en Maria Lu- tuina. De moeder maakt het naar om standigheden redelijk wel. Pearson bezoekt Moskou. Lester Pearson, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken, is Woens dag per vliegtuig in Moskou aangeko men voor een bezoek van acht dagen. Hij is de eerste vooraanstaande staats man van een land van de Navo, die sedert de koude oorlog Moskou be zoekt. strijdtoneel; in marokko 4» AH# Bogrcd P Tlii-{ •- MLIO Ouï'l MAROKKO Eisenhower had goede nachtrust. President Eisenhower heeft we derom een goede nachtrust genoten, zo werd Woensdag gemeld. Hij werd fris en vrolijk wakker en pakte een doos met cadeautjes van drie klein kinderen uit. Alle drie hadden in hun pakje kauwgummi toegevoegd Naar schatting der artsen zal de 'gehele rustperiode in het ziekenhuis van de president tenminste een maand be dragen. De Frans-Duitse besprekingen in Luxemburg. Bondskanselier Adenauer en de Franse premier Faure, hebben Woens dag na besprekingen van zes uur in Luxemburg een gezamenlijk communi qué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de Frans-Duitse overeenkomst voor het Saargebïed een integrerend deel is van de Europese politiek en de Frans-Westduitse samenwerking. Zij zeiden, dat na de aanvaarding van het Saar-statuut, waarover op 23 October in het Saargebied een volks stemming zal worden gehouden, de materiële en geestelijke belangen van de Saarlanders beschermd moeten worden. De twee staatslieden zijn Woensdag overeengekomen, in Februari a.s. eco nomische besprekingen te beginnen tussen West-Duitsland, Frankrijk en Saarland. Zij verklaarden voorts in hun communiqué, dat zij van plan zijn de Frans-Westduitse samenwerking binnen het Europese geheel voort te zetten. Met betrekking tot de komende vier-mogendhedenconferentie in Ge- nève verklaarden zij, dat algehele overeenstemming bestaat tussen het Franse en het Westduitse standpunt. EENS DE DERDE STAD VAN HET LAND Grote omwentelingen zijn nog niet te verwachten Onze grote historicus Huizinga verwijlt in zijn onvolprezen miniatuur „Nederland's beschaving in de zeventiende eeuw" bij het schone aspect dat onze steden vóór een halve eeuw nog vertoonden, „toen het oude Amster dam in al zijn hoeken nog even schoon was als Middelburg (thans)". Middelburg voor de tweede wereldoorlog, erfgenaam van een rijk ver leden, waar het licht zo donker kon neervallen in smalle straten met hoge gevels en waar om weer met Huizinga te spreken het motorverkeer de sfeer nog nauwelijks had ontluisterd en geschonden. De herbouw na de Teutoonse verwoesting van 1940 kon niet anders dan de stad openleggen voor de „ltnorrende beesten" op straffe van volslagen ontoegankelijkheid. Van geen van de Zeeuwse steden is de geschiedenis zo goed bekend als van de hoofdstad, beschreven als deze is door dr. W. S. Unger. Hij onderscheidt twee bloeiperioden, n.l. één in de 14de16de eeuw en één in de 17de en 18de eeuw. In 1398 telde de stad 6300 inwoners en stond zij met Delft en Zierikzee ex aequo derde op de ranglijst der Ne derlandse steden, na Dordrecht en Haarlem met 7500 inwoners. In 1576 telde zij 7000 inwoners en kwam zij op de 21ste plaats. In de tweede bloeiperiode groeide de stad omstreeks 1675 met 30.000 zielen (na Amsterdam, Leiden, Utrecht en Haarlem op de 5e plaats), tot zijn grootste omvang, om via 1795 (20.000) naar 13.000 in 1824 het dieptenunt te zakken. Hieruit volgde een langzaam herstel tot het vrij stabiele cijfer van bijna 22.000 in de laatste jaren. Ziedaar de mar kante „ups" en „downs". Op het kruispunt van drie hoge Walcherse ruggen, de Noordweg, Seisweg en Segeersweg, werd om streeks 850 de middelste burg van een stelsel van drie burgen aange legd de Zuidelijkste heet Sou burg ter verdediging van het eiland tegen de plunderende Noor mannen. Enkele eeuwen later werd deze de hoofdplaats van een Vlaams bestuursdistrict en er om heen ves tigden zich schippers en kooplieden, die toen reeds handelsrelaties met Antwerpen onderhielden. Tegen 1200 ontving het zijn stadsrecht. On der de Rooms-Koning Willem EC, die in de Abdijkerk ligt begraven, kreeg het een grote vlucht en werd de stad uitgebreid tot de huidige binnen grachten. Na hem is Middelburg de grootste dank verschuldigd aan Ka- rel V, die er in 1515 werd ingehul digd. Toen de Arne verlandde kreeg de stad een kanaal naar de Wester- schelde (1531), thans nog zichtbaar langs de Nieuwlandse weg. Even eens door de keizerlijke steun kon de concurrentie van Veere en Vlis singen worden bestreden; Arnemui- den, vallende onder de rechtsmacht van Middelburg werd klein gehou den. Als voorhaven van Brugge en Antwerpen maakte de stad deel uit van het economische landschap der Scheldedelta. Omstreeks 1540 vond 83 van de uitvoer der Noordelij ke en Zuidelijke Nederlanden via dit landschap plaats; hierin had Mid delburg een aandeel van 4 Koop lieden uit aller herenlanden vestig den zich in de Araestad als poorter of kwamen er ter markt. De En gelse wol- en lakensstapel was er vaak gevestigd. Van 1405 tot 1445 was er zelfs een verplichte stapel in de vorm van de toch noodzake lijke overlading van alle goede ren, die de Schelde werden opge voerd. In de 16de eeuw werd van de in de Nederlanden aangevoerde wijnen in Middelburg gestapeld. Ook de nijverheid had voor deze stad betekenis: meekrap, lakens en zout. Tenslotte vermelden wij de ha ringvisserij. In deze periode bloeide het culturele leven en had de abdij, gesticht omstreeks 1100 ,een groot grondbezit verworven. Aan dit alles werd In 1574 een zware slag toegebracht. Middelburg was de laatste stad op Walcheren, die na een beleg tot de Prins over ging. Missingen en Veere, die twee jaar eerder vrijwillig het zelfde hadden gedaan, penetreer den de rechten van hun concur- Vervolg op pag. 5) Danny Kaye, die op Schiphol aan- kwam, werd daar natuurlijk ook door de pers verwelkomd. Hier de Ameri kaanse filmkomiek tijdens een inter- view op onze grootste luchthaven met de redacteur van een sclioolblaadje. (Voor het verslag van de aankomst zie men pagina 9) Wantoestand te Heerlen. Mannen laten de gezinnen in de steek. De gemeente Heerlen besteedt jaar lijks veertig duizend gulden om.gezin- nen te ondersteunen, die door de va der kwaadwillig werden verlaten. In geheel Zuid-Limburg doet zich het a- sociale verschijnsel voor, dat mannen hun gezin verlaten en onverzorgd ach terlaten. In Heerlen zijn reeds drie- en-twintig gevallen genoteerd, welke worden onderzocht. Het betreft hier meestal gezinnen, waarvan de man in het buitenland werkt. Om verschillen de redenen komen zij dan na enige tijd niet meer thuis of geven geen loon af. Door de nood gedwongen, zijn de vrouwen dan verplicht maatschappe lijke zorg of steun te vragen. Voor 1951 werden deze mannen nooit veroor deeld, omdat de kantonrechter van de stelling uitging, dat de gezinnen niet onverzorgd waren, daar maatschappe lijke zorg zich ermee bemoeide. Sedert echter in Groningen de eerste veroor deling plaats vond. ondanks dat het gezin door sociale instellingen gesteund werd, komen steeds meer veroorde lingen voor. Herfststorm trekt naar de Noordzee. j§ (Van onze weerkundige M medewerker) M Het is gebeurd met het rusti- ge najaarsweer. Gisteravond gaf het K.N.M.I. voor het eerst in deze herfst een waarschu- s wing voor stormachtige wind. =j Gisteravond begon de barome- ter sneller te dalen onder in- vloed van een zeer actieve H stormdepressie, waarvan de H kern vandaag de Noordzee be- reikt en wellicht naar Denemar- ken trekt. Het regengebied be ll reikte ons in de afgelopen nacht, M vandaag gevolgd door een kou- p front waarachter buien voorko- =f men. Achter dit front komt bo- f| ven de Britse eilanden een ge il bied voor met zware Wester- stormen, waar ook wij naar alle waarschijnlijkheid een staart s van mee zullen krijgen. In de bovenlucht tussen de vijf en ff tien kilometer hoogte staat bo- ff ven de oceaan een orkaan van M gemiddeld 200 km per uur. Het weer krijgt hiermee een herfst- f= achtig karakter en ook de ko- jÜ mende dagen zal het onbesten- dig blijven, daar er in de afge- M lopen nacht over het midden van de oceaan al weer een nieu- M we depressie tot ontwikkeling kwam, die evenals haar voor- M gangster, snel naar de Britse ei- H landen en de Noordzee beweegt. liiiiiiiiijiitimriiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiijifnijiiiiiiniimiiiiimiiiniiinnraiiiiin VEEL WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, daarna wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot har de wind, aan de kust mogelijk tijde lijk toenemend tot storm tussen Zuid en West. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 7 October Zon op 6.51 onder 18.08 Maan op 21.55 onder 13.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1