Jeugdcentrum in St Maartensdijk officieel geopend :mn Zeeuws® Almanak WINSTBELUSTE OPKOPER TOT ZES WEKEN VEROORDEELD nROXV? .ja graag! De zagende pijnen 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 '3 Róxy Ropk Redenen: '"k- Dubbel gëlërmèntéëFd Dubbel gezuiverd A Standvastige (belangt VOLTOOIING VAN ADOPTIE-PROGRAMMA Zweden hielp op grootse wijze In het feestelijk vlaggende Sint Maartensdijk heeft de Zweedse gezant in Nederland, de heer S. V. Dahlman, Dinsdagmiddag het door de Zweedse hulpvereniging Radda Barnen (Redt de kinderen) na de ramp geschonken jeugdcentrum officieel geopend. Dit geschenk, waarin een kleuterschool, bibliotheek en ontspanningslokaal voor de rypere jeugd zijn ondergebracht, was tevens do voltooiing van het adoptie-programma van Radda Barnen, waarbij onder meer aan 74 kleuterscholen in het voormalige rampgebied een volledige inventaris geschonken werd. Namens het hoofdbestuur van de Zweedse vereniging was mevrouw G. Warbei'g aanwezig, alsmede de Zweedse architect de heer Husberg. Verschillende genodigden hebben van de gelegenheid-gebruik gemaakt Zwe den te danken voor wat net in de ver schillende Thoolse gemeenten tot stand gebracht heeft. Nadat de heer Dahlman door een haag van Sint Maartendijkse kleuters bij het gebouw was aangekomen, verzocht burge meester D. C. A. Bouwense hem het groen-witte lint dóór te knippen. On der het hartelijke applaus van vele belangstellenden opende de heer Dahl man vervolgens de deur van de nieu we school. Twee ldeuters, Nico Ge- leijnse en Ria Quist, boden bij de en tree mevrouw Warberg een bos an jers aan. In een bijna foutloos en vriendelijk Nederlands droeg de Zweedse verte- genwoordiger in ons land de school aan het gemeentebestuur over. Drie jaar zijn na de overstroming verlopen en met groot succes en energie zijn dorpen verrezen en akkers vruchtbaar gemaakt; niet het minst de steun van de regering en van de opofferende landgenoten is hiervan de oorzaak, zo verklaarde de heer Dahlman, die hier bij ook de buitenlandse hulp en ook de achttien mlllioen gulden uit Zweden in herinnering bracht. „Be weet na mens alle Zweedse Itinderen te spre ken, wanneer ik U feliciteer", zo be sloot de heer Dahlman, „en ik hoop, dat de jeugd hier de eerste stappen doet op de weg naar een goed Hol lands burgerschap". (Advertentie), tnuw.sterkendj:pnicum Mevrouw Warberg, In bet Engels sprekend, verklaarde nogmaals de taak van de Zweedse vereniging: hulp te bieden aan kinderen, die in nood hulp zijn. „Niet alleen de kleuters, maar ook de rijpere jeugd heeft hier een te huis nodig en het is my een groot ge noegen, dat dit gebouw aan deze eisen voldoet", zei mevrouw Warberg, die de wens uitsprak, dat Sint Maartens dijk nooit vergeten zal wat Zweedse kinderen deden. ((Vervolg op pag, 7) Manufacturier uit Axel maakte teveel reclame Voor het kantongerecht te Terneu- zen moest zich Dinsdag verantwoorden de manufacturier G. H. uit Axel, die in een advertentie onder meer had gekondigd, dat in zijn zaak, in verband met een verbouwing, damesconfectie tegen „afbraakprijzen" zou worden verkocht. Daar hier sprake was van het vestigen van de indruk van een tij delijk voordelige aanbieding tengevol ge van bijzondere omstandigheden, het geen in strijd is met de wet op de uit verkopen, werd proces-verbaal opge maakt.. De manufacturier sprak als zijn me ning uit, dat door grote concerns der gelijke advertenties eveneens worden geplaatst en dat men in grotere steden deze aangelegenheden anders beziet dan in kleinere plaatsen. Naar zijn zeggen zou deze mening ook door de Kamer van Koophandel worden ge deeld. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, mr. Th. Lebret, was van oor deel, dat de wet hier wel degelijk over treden was en zijn eis luidde 50 of tien dagen. De kantonrechter, mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, die tevoren H. wegens enkele door hem gemaakte opmerkingen op scherpe toon had te rechtgewezen, legde tenslotte 25 subs, vijf dagen op. Chr. school te Lewedorp bestaat 25 jaar. Dinsdag wapperde van de Chr. school te Lewedorp de vlag. Het was n.l. 25 jaar geleden dat de school werd geopend. Het hoofd der school, de heer M. Fraanje en de onderwijzeres, mej. B. Fokke, alsmede enkele bestuursleden zijn reeds van de oprichting af aan deze school verbonden. Het bestuur hoopt op 21 October a.s. met ouders en genodigden een herdenkingssa- menkomst te beleggen. Ook aan de leerlingen zal - het jubileum niet on gemerkt voorbijgaan. Onder de oud leerlingen js een inzamelingsactie gaande, met-het doel om de school een blijvend aandenken aan te bie- DIAIVIANTEN FEEST. Maandag was het zestig jaar gele den, dat het echtpaar P. Blomme—- Cauwels, tegenwoordig woonachtig te Sluis, in het huwelijk trad. Het ïs aui- delijk, dat deze allerminst alledaagse gebeurtenis verre van onopgemerkt voorbij ging. Het college van burge meester en wethouders van Sluis bracht het jubilerende paar in de buurtschap Heiile een felicitatie-be zoek, evenals vele bloedverwanten en kennissen dit deden. GECOMPLICEERD. De heer C. Goedegebuure uit Sint Annaland spoedde zich per bromfiets over de Thóolse wegen, toen plotse ling de voorband het begaf en met een luide knal het eind van zijn be staan verkondigde. De berijder kon HUWELIJK „Een knaapgekleed in 's konings rok en een jongedochter van het Zeeuwse land wandelden arm in arm op de dijk en hoewel de jongedochter herhaaldelijk trachtte haar begelei der opmerkzaam te maken op de schoonheid van de vogelwereldhad de knaap daar geen oog voor. Hij had slechts oog voor de schoonheid van zijn lief". Deze regelen kwamen voor m een almanak, die wij geruime tijd geleden misschien wel een jaar geleden schrevennaar aanleiding van een brief uit Ellewoutsdijk. In die brief schreef een bejaard man: Veel is er veranderd sinds ik zo jong en zo ver liefd was, maar verliefdheid bleef verliefdheid Thans is ons gebleken, dat het met dat verliefde paartje in Ellewoutsdijk hoge ernst is geweest! Dezer dagen ontvingen wij namelijk de huioelijksaankondiging van Jacob S. Smallegange en Cornelia Oost hoek; een keurig drukwerkje, met daarop geplakt de uitgeknipte Zeeuwse Almanak, handelend over de verliefdheid. Nee, thans zullen wy geen alma nak schrijven, handelend over het huwelijk... Maar wèl gaan hierbij on ze hartelijke gelukwensen naar Elle- iooU,tSd\}k! het stuur niet houden en viel zodanig dat hij zich ernstig aan handen en benen verwondde. Door de val, die zo bljjkt nogal aankwam, sprong ook de achterband en brak de ket ting. Een wat gecompliceerd incident, dat echter nog vrij goed afliep. ZWANEN. In Retranchement waren drie zwanen over. In Sluis werden drie zwanen vermist. Maar in Sluis wist men niet van de Retranche- mentse zwanen en in Retranche ment niet van de Sluisse. De die ren streken in het kanaal bij Re tranchement neer en voelden zich spoedig thuis. Enkele dagen bleef het voor de toeschouwers een raad sel, waar de vogels vandaan kwa men. Dit is thans opgelost. JUBILARIS. De heer C. Lucieer bij velen be ter bekend als Kees te Terhofste de, gemeente Retranchement, her dacht dezer dagen het feit, dat hij dertig jaar geleden als wveger in dienst kwam bij de plaatselijke weegbrugvereniging. Vele inwoners van de buurtschap kwamen de heer Lucieer in de loop van de dag geluk 1 wensen en boden hem geschenken aan. Vanzelfsprekend had ook de weegbrugvereniging de jubilaris niet vergeten. Ook B. en W. en de ge meente-secretaris waren van de par tij. De muziekvereniging bracht de populaire Kees 's avonds een sere nade. K.N.A.C. wil beveiliging weg Mede naar aanleiding van een ern stig ongeval, dat onlangs is geschied op de grote Rijksweg door Zeeland van Bergen op Zoom naar Vlïssingen, heeft de K.N.A.C. er bij de Rijkswa terstaat op aangedrongen, op de hel lingen van de Rijksweg bij de dijk- overgangen een zware aslijn aan te brengen om er de aandacht van het motorverkeer nog eens extra op te vestigen, dat op de punten waar de weg een dijk kruist, niet moet worden Ingehaald, omdat men hier het zicht op de tegenligger volledig mist. Naar de mening van de K.N.A.C. verdient het aanbeveling, op al deze gevaarlijke punten tot een plaatselij ke verdubbeling van de rijbaan over te gaan, waarop-door de K.N.A.C. bij de Rijkswaterstaat is aangedrongen. Deze constructieve maatregelen zullen evenwel pas na verloop van tijd kun nen worden uitgevoerd. „Stadhuisfonds" in Sluis van burgerij voor Belfort A.V.R.O. gaf eerste bijdrage. Sluis had Dinsdagavond de primeur van 'n nieuwe radiorubriek, getiteld: „Grensgevallen", waarin de AVRO grensplaatsen van ons land bezoekt. De voorzitter van de V.V.V. in Sluis, de lieer G. van Oorschot, deel de in een interview met een radio- reporter mede, dat in Sluis een „Stadhuisfonds" is gesticht. Het doel is het verzamelen van gelden om te zijner tijd namens de burgerij een geschenk aan te kunnen bieden, dat gebruikt zal kunnen wor den voor de stoffering van het Bel fort. Zoals bekend, wordt het fraaie stadhuis van Sluis herbouwd. Als eerste bijdrage mocht men van de A.V.R.O. een bedrag van 380 (dé opbrengst van de feestavond) in ont vangst nemen Tevoren ha'd burgemeester P. F. van Hootegem in een vraaggesprek een en ander over zijn gemeente ver teld. Ook de 86-jarige stadsomroe per Felix Blaake kreeg gelegenheid stem (en bel!) via dé microfoon te doen horen. Aan het programma, sa mengesteld door Flip van der Scha lie, werkten verder nog mee „De Windmolens", onder leiding van Johnny Holshijsen, Anhie de Reuver en de conferencier Mans „oet Twen- ■J"V' Een vlot en werd gelanceerd, heel toepasselijk „Douane" gedoopt. POLITIERECHTER MIDDELBURG Boze veehandelaar sloeg debiteur hard met stok Voor de Middelburgse politierechter, mr. P. van Empel, stond Dinsdag terecht, de 28-jarige opkoper 3. V. uit Middelburg. Hem werd heling ten laste gelegd. Hij had namelijk van twee jongelui minderjarigen een aantal ijzeren contragewichten gekocht. De jongens hadden deze spullen door diefstal verkregen. V. betaalde zyn „klanten" een schyntje en verkocht de contragewichten door met éen flinke winst. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die opmerkte, dat verd. reeds enkele malen voor diefstalle tjes was veroordeeld, vond voor dit gedrag gevangenisstraf op zijn plaats. Hij vorderde 3 maanden onvoorwaardelijk. Verdachte's raadsman, mr. W. F. P. Kurtz, voerde tal van verzachtende omstandigheden aan en wees o.m. op de gezinsomstandigheden van zyn cliënt. De politierechter wilde V. de ge vangenis nu niet meer besparen. Het vonnis werd 12 weken, waarvan 6 we ken onvoorwaardelijk en 6 weken voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. Wegens mishandeling stond terécht de veehandelaar P. v. d. P. uit Össen- drecht. Deze verd. had in St. Maar tensdijk met een stok een zakenrelatie tegen de grond geslagen, zodat het slachtoffer diverse verwondingen en blauwe plekken opliep. De officier vond deze wyze van op treden geen manier van doen en vor derde 40 of 8 dagen. Mr. J. van Aalst, die verd. verdedigde, Voerde aaii, dat het gi'ootstèdeel van de Sla gen, die V. d. P. toebracht, tilt zelf- Advertentie) Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe. tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen, zeggen: Vrouw in Kloetinge door kolendamp bedwelmd. Maandagavond heeft zich te Kloe tinge een geval van kolendampver- '.ffiging voorgedaan. De alleen wonende mevrouw Van R. aan de Lewestraat voelde zich plotseling onwel worden. Tcfch was zij nog in staat telefonisch een dokter te waarschuwen. Toen deze arri veerde, verkeerde mevrouw Van R. practisch in bewusteloze toestand. Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Haar toestand is nu redelijk "wel. Schilderessen exposeren in Middelburg van 15 Oct. af Zaterdag 15 October zal in de kunstzaal van Van Benthem en Jut ting in Middelburg een tentoonstel ling worden geopend van werken van de schilderessen Jeanne Bieruma Oos- tiiig uit Amsterdam en Charlotte Kruymel uit Roverede (Zwitserland). Dé expositie omvat schilderijen, teke ningen, grafiek en pastelwerk. Mej. Kruymel is van Nederlandse afkomst, haar moeder is een Middelburgse. Zij exposeerde nog niet eerder in ons land. Zal haven van Stavenisse definitief verdwijnen Geen keersluis in havenkanaal. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur van Stave nisse om in het havenkanaal van de gemeente een keersluis te bouwen, heeft het college van Ged. Staten me degedeeld, dat hiervoor geen mede werking verleend kan worden, zodat de haven thans zal woren afgedamd. De afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur is gegrond op de aanzienlijk hogere kosten, die aan de bouw; van een keersluis boven de gewone afdamming zyn verbonden. Indien dit plan tot afdamming wordt uitgevoerd betekent dit, dat de haven van Stavenisse definitief zal verdwij nen. Eurgemccstor L. A. Verburg heeft de gemeenteraad voor Donderdag a.s. in spoedeisende vergadering bijeenge roepen ter bespreking van dit voor Stavenisse zo belangrijke onderwerp. (Advertentie) ca Koorts, hoofdpijn, kiespijn cn periodieke pijnen worden snel en radicaal Verdreven door Mcenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers cn drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg! J. B. MEENK'5 GENEESMIDDELEN Eén Meenk's poeder... ijn is weg Mond- en klauwzeer geconstateerd Dinsdagmorgen werd op de boerde rij van de landbouwer A. B. te Aagte- kerke een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. Negen dieren moesten worden afgemaakt. Universitair examen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur de heer F. A. G. Collot d'Escury te Kloosterzande. inlimn I Veilig v er keer s- initiatief! j§ De buurtvereniging 't Zand in Middelburg heeft een prij- zenswaardig initiatief geno- men. Zoals bekend, is tnans de nationale veilig verkeersac- tie voor de gezinnen aan de H gang. Deze beoogt de ver in keersregels in het gezin te brengen. De bestuurders van de buurtvereniging willen ech- ter verder gaan. Zjj gaan nu een cursus instel- len, die alle buurtbewoners M kimnen volgen. Leden van het bestuur dat enkele ver is lteersdeskundigen telt zul- len het onderricht geven Dat s laatste zal bestaan uit theorie H van verkeersregels, maar ook uit practijk. Daartoe zal men de adspirant-dames-en-heren- s in-het-verkeer naar het be- s kende verkeerslokaal in Mid- delburg voeren, waar zij kun- nen oefenen. H Reeds vóór van de nationale actie sprake was, dachten de ijverige bestuurders van ,,'t H Zand" aan deze cursus. Alle bewoners hebben nu een aan- meldingsformulier ontvangen. De organisatoren hopen op eeti H grote deelneming, opdat 't Zand een veilige buurt wordt, voorzover dit althans aan de m bewoners ligt verdediging werd gegeven. De poli tierechter dacht er echter anders over. Hij vonniste conform. „Als de officier het dubbele had gevraagd, had U het ook gekregen", zo voegde mr. Van Empel verdachte nog toe. Een eigenaardige zaak was die van de opkoper L. V. uit Zierikzee, Op een werk bij Vianen (Sch.) had deze verdachte van de uitvoerder toestem ming gekregen om een partij oud ijzer uiteraard tegen betaling weg te halen. Achteraf kwam men tot ont dekking, dat V. ook enkele scheeps- bolders had meegenomen. Daar dit materiaal van de Rijkswaterstaat was, mocht het niet worden verkocht; Vandaar de tenlastelegging tegen V., die echter stijf en strak volhield, dat het hem niet bekend was geweest. Even vasthoudend was de betrokken uitvoerder, die getuigde, dat wel de gelijk aan V. was gezegd, dat hij de bolders moest laten liggen. De officier vorderde vrijspraak te- gén V. en teruggave van de inbeslag- genomen bolders. De politierechter bekende, dat ook hij niet helemaal in zag hoe de vork in de steel zat. Daar niet is komen vast te staan, dat V. de bolders opzettelyk en wederrechtelijk heeft meegenomen, ging mr. Van Em pel met de officier mee. V. ging dus vrijuit. De 18-jarige W. B. had in zijn woon plaats, Oud-Vossemeer, een ongeveer even jeugdige plaatsgenoot mishan deld. Het slachtoffer sarde B. herhaal delijk en riep telkenmale diens vader na om minder fraaie redenen. Op een gegeven moment kon verd. zijn woe de niet meer opkroppen en sloeg er op. De officier eiste 10 of 2 dagen. Mr. A. J. van der Hoeven, raadsman van B., verzocht schuldigverklaring zonder strafoplegging. De politierech ter vonniste echter conform. Snikkende verdachte Snikkend van berouw stond de 18- jarige mej. L. F. de H. uit Sluiskil voor de politierechter. Haar was ten laste gelegd, dat zij ten nadele van de fa. B. in Terneuzen, waar zij in de huishouding werkzaam was, verschil lende geldsbedragen en wat textiel uit de winkel had weggenomen. Hét- ge heel strekte zich uit over een tijdsver loop yan drie jaar. Mej. De H..l^ocht voor het geld o.a. kleren en' snoep goed. In het reclasseringsrapport, dat over verd. werd uitgebracht, werd een oplegging van voorwaardelijke straf geadviseerd. Hiermee kon de officier zich wel verenigen en ook wilde hij re kening houden met het feit, dat verd. haar schuld aan het terugbetalen is. Mr. Andreae vroeg 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstellïng, waar mee de politierechter accoord ging. De 50-jarige mej. J. W. W. uit Sta venisse stond terecht wegens beledi ging van een buurvrouw. De politie rechter sloot zich aan, bij de eis van 30 of 6 dagen. De grondwerker J. A. T. uit Schoon- dijke, 34 jaar oud, had twee strafbare feiten op zijn geweten. Vorig jaar kocht hij in Oostburg een bromfiets in huurkoop. Hij betaalde een vereist aanvangsbedrag, daarna de eerste termijn en verkocht toen de brommer die 450 nieuw kostte voor 300. Dit geld maakte hij op in café's. Bovendien had T. in Cadzand bij een in uitvoering zijnd werk wat oud ijzer ontvreemd. De officier rekende voor, dat ver dachte voor 450 heeft verduisterd. Thans moet hij de bromfiets toch af betalen, die dus wel erg düur wordt. Dat het ijzer niet „voor het weghalen" was wist T. best, zo meende mr. An dreae, die 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar eiste. De politierechter voegde er nog de bepa ling aan toe, dat T. binnen een half jaar de brommer afbetalen moet. „Hoe het kwam, ik weet het niet",, zei P. v. d. B., een 50-jarige timmer man uit Yerseke. „Ik moet niet goed bij mijn verstand zijn geweest". V. d. B. had namelijk in zijn woonplaats een aantal klinkers weggenomen, die voor bestrating bestemd waren. De politie rechter vroeg verd. of deze wel meer last heeft van verstandsverbijstering. V. d. B. ontkende ditHij moet nu 25 betalen of 5 dagen brommen; het vonnis was conform aan de eis. Aavenenne. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegèn dan Togal. Togal baat waar andere middelen faleü. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. VANDAAG. Middelburg Electro: „Opstand der ge- doemden", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. VMssingen Luxor: „Gipsy Goit", (a. 20 uur; Alhambra: „Miss Sadie Thomp son", (18 jr.), 19 en 21 uur; Nieuwe Markt: Circusvorostelling Van Bever, 15 uur en 20 uur. Goes Grand: „Battle cry", (18 jr.); Prins van Oranje: Youth for Christ, rallye, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2