PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Begrotingsdebat in Tweede Kamer had weinig bewogen begin Éénmaal per week van Axel naar Rotterdam in drie kwartier BIL! REBELLEN VAN MAROKKO EN ALGERIJE WERKEN SAMEN Vand aag. DR. DREES BEVEELT VEILIG VERKEERSACTIE AAN 198e Jaargang-No. 233 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regeis) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3341; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstraai 24. telef. 26. GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Stoere taal van Welter over Nieuw-Guinea en de V.N. (Van onze parlementaire redacteur) „Nederland zal, wat Nieuw-Guinea betreft, in de Verenigde Naties weer in de beklaagdenbank moeten zittenconstateerde de heer Weiter Dins dagmiddag in de Tweede Kamer. „Dat is ons land onwaardig. Waarom is minister Luns met zijn medegedelegeerden niet opgestaan en weggelopen, zoals Frankrijk gedaan heeft bij de kwestie Marokko". Dat was mannen taal van de leider van de kleine KNP, die vermoedelijk binnenkort in de KVP zal opgaan. Positief was ook zijn verzoek aan de regering de heer Luns en de Ne derlandse delegatie ten spoedigste terug te roepen. De heer Weiter bracht tenminste wat afleiding met zyn radicale denkbeelden in de algemene po litieke beschouwingen, waarmede de openbare behandeling van de Rijks begroting voor 1956 Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer begonnen is. Er waren, mede omdat de stemming over de motie-Stokman betreffende het ontslag van huwende kleuter leidsters op de agenda stond meer dan negentig Kamerleden opgekomen. De gereserveerde en publieke tri- bunes waren druk bezet, doch men heeft deze eerste middag van de be grotingsdebatten niet voldoende waar voor zijn geld gekregen, on danks het feit dat prof. Romme, de leider van de KVP-fractie, mr. Bur ger, voorzitter van de fractie van de P. v. d. A., de heer Gortzak, voorzitter van de fractie der CPN en de heer Weiter, KNP, er aan deel namen en ondanks de omstandigheid, dat men voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer staat. Na tuurlijk was het te merken, dat de verkiezingen in aantocht zyn. „Toen ik naar de heer Burger luisterde", zo begon de heer Weiter, „vroeg ik me at of ik in een verkiezingsverga dering verzeild was geraakt. Beurte lings kregen de KVP, WD en CHU een veeg uit de pan. Ik heb dat ove rigens met genoegen gehoord, omdat dit een voorteken kan zijn, dat na de verkiezingen een andere koers zal worden ingeslagen." Critiek Inderdaad heeft mr. Burger zich, wat zyn critiek op andere partijen betreft, niet onbetuigd gelaten. Aan de heer Tilanus, voorzitter van de CHU-fractie vroeg hij, of hij even veel begrip zal kunnen opbrengen voor het schrijven van een synode der Hervormde Kerk, als verleden jaar voor het mandement der R.K.- bisschoppen. Van de liberalen vond hij, dat zy een verkeerde inhoud ge- Kolonialisme Nederland is opnieuw het slacht offer geworden van het anti-ko loniale rumoer, dat voornamelijk door de regeringen van de jonge Afrikaanse en Aziatische staten wordt verwekt in de algemene verga dering van de Verenigde Naties. Op aandrang van Indonesië zal over het deel van het Koninkrijk der Ne derlanden dat Nieuw Guinea heet, wederom worden gediscussieerd. Niet omdat in' dit gebied onrust zou heersen of omdat er ook slechts met een schijn van recht Indonesi sche aanspraken op dit gebied zou den bestaan, maar omdat dit anti- koloniale rumoer het in de binnen landse en buitenlandse politiek van een aantal Afrikaanse en Aziatische landen zo prettig en zo gemakkelijk doet. Frankrijk heeft de moed gevonden aan deze landen een harde les toe te dienen door zijn delegatie terug te roepen uit de algemene ver gadering van de Verenigde Naties. Het zal niet meer aan de discussies deelnemen, wanneer de opgewonden heren willen praten over Algerije, want zo zeggen de Fransen, Algerije is een binnenlandse en Franse aange legenheid, waarmee buitenlandse on ruststokers geen bemoeienis hebben. ]s er voor Nederland reden om de zaken ook zo scherp te stellen, nu na de onbesuisdheid van de meer derheid der V.N.-landen jegens Alge rije ook een onbesuisdheid jegens Nieuw Guinea is gevolgd? Wij menen van niet, want er is wel enig verschil.'Frankrijk stelt zich op het standpunt, dat Algerije een deel van het „moederland" is. De Algerij nen hebben leden in het Franse par lement en bovendien wonen in Frank rijk enige honderdduizenden Algerij nen. Er is dus een sterke binding. Nederland daarentegen stelt zich op het standpunt, dat de bevolking van Nieuw Guinea te eniger tijd zelf zal beslissen over de vraag of zij onafhankelijk wil zijn, dan wel wenst te behorentot een reeds bestaande onafhankelijke staat. De band Nederland-Nieuw Guinea is dus heel wat losser. Dit neemt niet weg, dat ook Ne derland zich door de beslissing van de Verenigde Naties ge griefd moet gevoelen. Meer en meer wordt deze organisa tie een platform voor politieke stunts van landen, wier bevolking niet uit munt door politieke rijpheid. Dit kan alleen maar leiden tot ver dere teruggang van het gezag der Verenigde Naties. Men moet dat ten diepste betreuren, maar de regerin gen van de Westerse landen en dus ook van Nederland, zullen met dat harde feit rekening dienen te houden.' Van nu af aan zal het Westen zijn medewerking aan de activiteiten van de Ver. Naties nog slechts onder groot voorbehoud kunnen verlenen; ven aan het begrip geestelijke vrij heid en hij verweet hen te individu alistisch te zijn. En wat de KVP aangaat, hekelde hij scherp sommige door deze partij uitgegeven pamfletten. Ook maakte hij er aanmerking op, dat de KVP het huidige kabinet bij het begin van zijn optreden met veel reserve tege- moetgetreden is en bij de regerings crisis van dit voorjaar gewaagde van een nationale ramp. Opnieuw heeft een socialistische spreker betoogd, dat er in de P. v. d. A. plaats is voor leden van ver schillende godsdienst en verschillen de levensbeschouwing en opnieuw stelde prof. Romme daartegenover, dat de partijvorming in Nederland berust en behoort te berusten op de diepere levensbeginselen Het is de strijdvraag, die nn al een aantal jaren de Nederlandse politiek beheerst en die van beide kanten reeds met zoveel argumenten is ge voerd, dat in het Kamerdebat geen nieuwe gezichtspunten meer ver wacht konden worden. Wat de practische binnenlandse politiek betreft, is het kabinet Drees er uitstekend afgekomen. Mr. Bur ger sprak van een sterk kabinet. Prof. Romme zeide geen spijt te heb ben het beleid van dit kabinet te hebben gesteund. Zelfs de heer Wei ter was niet geheel onbevredigd. Hij vond het ministerie Drees wel geen kabinet van grote allure, maar hij moest toegeven dat er verdienstelij ke leden inzitten. Alleen de heer Gortzak had veel critiek. Hij was van oordeel dat een einde gemaakt moet worden aan het zittende kabi net, waarvan prof, Romme de inspi rator is. Prof. Romme acht uitbreiding van de taak van het departement van maatschappelijk werk gewenst. Wat (Vervolg op pag. 3) VOLGENS COMITÉ IN CAIRO: Officiële aankondiging van „een bevrijdingsleger" Het „comité ter bevrijding van de Arabische Maghreb" (Atlaslanden) heeft te Cairo verklaard, dat „de bevrijdingsstrijdkrachten van Algerye en Marokko samengevoegd zijn" in een „bevrijdingsleger van Noord-Afrika tegen de vreemde invaller". Een en ander werd op 'n persconferentie bekendgemaakt door Allal el Fassi, leider van de Marokkaanse Istiqlal, en Mohammed el Chidr van het „Algerynse bevrijdingsfront". Het „bevrijdingsleger", dat een hoofdkwartier in Noord-Afrika heeft, is één October voor het eerst tegen de Franse militaire installaties in actie gekomen. De leiding berust bij mannen, die in de tweede wereldoorlog en by het verzet in actie zijn geweest. Er zullen geregeld door het hoofd kwartier communiqué's uitgegeven worden. In de mededeling heet het verder, dat gestreden zal worden totdat Marokko, Algerye en Tunesië bevrijd zijn en Sultan Sidi Moham med Ben Yoessef weer in Rabat op de troon zit. Het bevrijdingsleger houdt zich aan geen enkele over eenkomst, welke niet naar een to tale bevrijding leidt. De „patriotten" worden opgeroe pen de gelederen te sluiten en by ae strijd tegen alle krachten van het kolonialisme vrouwen, kinderen en gebrekkigen „in overeenstem met ons heilige geloof" te sparen. Zware gevechten Uit Frankrijk en Algerije worden troepen gezonden ter versterking van de pantsereenheden, die in zware gevechten langs de grens van Spaans Marokko gewikkeld zijn met opstandige Berbers. De Fransen pogen door te stoten naar belegerde buitenposten en voorts worat getracht het woeste gebied van de Midden-Atlas van opstandige Berbers te zuiveren. Overigens worden van hier geen nieuwe aanvallen van de zijde der opstandelingen gemeld, sinds Im- mouzer, dat in net afgelopen week einde verwoest is, ontzet is. Het gehele Riffgebied ten Noorden van Taza bevindt zich in gisting. Naar in officiële Franse kringen verluidt, bevonden zich onder de aan vallers van Tizi Oezli mannen in zwarte uniformen, die afkomstig wa ren uit Spaans Marokko. Zij beschik ten over automatische wapens, o.a. van Brits maaksel. Het Franse parlement is terug van vacantie. Politieke waarnemers ver wachten nog geen directe Gaullisti sche actie, omdat het deel van het hervormingsplan voor Marokko, waartegen de Gaullisten het krach tigste gekant zijn de instelling van een regentschapsraad hope loos vastgelopen schijnt te zijn. Zolang onzekerheid blijft bestaan over hef plan-Faure, zou de regering bij elk debat over Marokko in ernstig gevaar komen. Georg Mueller (linies), een SJi-jarige nettenmaleer, en Heinz Reinhold (rechts), eerste stuurman, drukken elkaar hier, na hun aankomst in Cux- haven, de hand voordat zij naar hun woonplaatsen vertrekken. Zij zijn de enige overlevenden van de Duitse vis sersboot „Elbe", welke zonk in de Noordzee, na een aanvaring met het 8066 ton metende Noorse vrachtschip „Havkins". Doordat de „Elbe" binnen twee minuten in de diepte verdween, vonden 15 leden van de bemanning de dood in de golven. Mueller en Rein hold werden door het Noorse schip opgepikt. Met de rug naar de camera staat op deze foto de moeder van Georg Mueller. Besprekingen tussen ministers Luns en Anak Agung. Binnenkort overleg tussen regeringen? Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: „Tijdens een verblijf in New York hebben de Indonesische minister van buitenlandse zaken, de heer Anak Agung gde Agung en zijn Nederlandse collega, mr. J. M. A. H. Luns, enkele ontmoetingen gehad, waarbij de reeds door beide regerin gen uitgesproken wens, om tot verbe tering der wederzijdse betrekkingen te komen, werd besproken. De resulta ten van deze informele gedachtenwis- selingcn, worden door beide ministers voorgelegd aan hun respectieve rege ringen. Gehoopt wordt, dat binnen af zienbare tijd de basis kan worden ge legd voor officiële besprekingen op re geringsniveau". De minister-president van Australië, R. G. Menzies, heeft in het parlement verklaard, dat Australië bij haar poli tiek blijft, het standpunt van Neder land inzake Westelijk Nieuw-Guinea te steunen. Gesmokkelde papegaaien vergast m Aken. Ongeveer 500 nit Nederland naar West-Duitsland gesmokkelde pape gaaien zyn Maandag op last van de dierengeneeskundige dienst te Aken vergast. Vrijdagavond waren te Hor- bach de in kisten verpakte pape gaaien in beslag genomen. De smok kelaars wisten te ontkomen. De vergassing werd gelast omdat men' vreesde, dat de dieren besmet waren met de gevreesde papegaaien ziekte. Eerder dit jaar moest een aantal West-Duitse douanebeambten met papegaaienziekte in eefi zieken huis worden opgenomen, omdat zij met besmette uit Nederland gesmok kelde papegaaien in aanraking wa ren gekomen. is het 25 jaar geleden, dat het laatste Engelse luchtschip H „R 101" op een vlucht naar In- 3 dië tijdens een storm by Beau- vais (Frankrijk) neerstortte en in vlammen opging, waarbij ze- venenveertig personen om het M leven kwamen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi Van even groot belang als andere acties. Minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond voor de AVRO-mi- crofoon de door het Verbond voor Veilig Verkeer georganiseerde veilig verkeersactie voor de gezinnen warm aanbevolen. Hij herinnerde er aan, dat het ver keer in 1954 ruim 1500 doden en meer dan 30.000 zwaar- en lichtgewonden heeft gekost. Dit jaar zullen de cij fers weer hoger zijn. Dr. Drees herinnerde aan het tries te ongeval in Den Haag, een gevolg van in dronkenschap besturen van een auto. De bestuurders dienen er zich rekenschap van te geven, dat men door zich te bedrinken zichzelf en anderen in dodelijk gevaar brengt. Voorts wees dr. Drees op de nood zaak de verkeersregels in acht te nemen en leidde hy de actie van het verbond in. Naar doel en strekking mag de ac tie van het verbond voor veilig ver keer op één lijn gesteld worden met andere grote acties, welke in ons va derland ondernomen worden ten ba te van het volksbelang. De ongeval- Vandaag bespreking Faure en Adenauer. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat premier Faure en kanselier Adenau er vandaag in Luxemburg een on derhoud zullen hebben. Naar men verwacht zullen zij de Saarkwestie en andere zaken van wederzijds be lang behandelen. Faure zal vergezeld worden door zijn minister van buitenlandse zaken, Pinay, en kanselier Adenauer door de secretaris-generaal van het minis terie van buitenlandse zaken, Wal ter Hallstein. TIJDELIJKE HELICOPTERDIENST GEOPEND Voor de start van de eerste helicopter vanuit Axel, die voorlopig éénmaal per week een dienst op Rotterdam en Brussel zal onderhouden, bestond ook van de zijde van de Axelse bevolking belangstelling. Chef-piloot Gerard Tremery van de „Sabena" stond on middellijk op goede voet met de drie jarige Axelse Tini Scheele! (Foto P.Z.C.) „Isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt sterk geaccentueerd!" Sedert Dinsdagmorgen om vier minuten over tien is West-Zeeuwsch- Vlaanderen door een luchtlijn verbonden met de rest van Nederland. Op dat moment verhief zich van het concoursterreir. der Zeeuwse fokkers by de jeugdherberg te Axel een helicopter van de Belgische luchtvaartmaatschap pij „Sabena" op weg naar Rotterdam met aan boord zes passagiers: de he ren P. L. D. J. van Oeveren, burgemeester van Axel, H. A. A. baron Collot d'Escury, eerste plaatsvervangende voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. F. M. J. Wats, consul van België, ir. J. F. Denie, directeur der Zeeuwsch-VIaamsche Tramweg Mij. N.V., ds. P. J. Pennings, Ned. Herv. predikant te Axel, en W. de Fey- ter, gemeenteraadslid van Axel. Enkele minuten over negen reeds was de luchtverbinding met Brussel een feit geworden, toen de chef-piloot van de helicopterdiensten der „Sabena", de heer G. Tremery, zijn toestel met één passagier uit de Belgische hoofd stad in Axel aan de grond zette. Tal van autoriteiten hadden zich tegen negen uur in de zaal van de jeugdherberg verzameld om de aan komst van het toestel af te wachten; burgemeesters van omliggende ge meenten, de heer R. Delmotte, direc teur Sabena Nederland, de heer J. Huigen namens de Rijksluchtvaart dienst, autoriteiten van douane, Rijks politie en marechaussee. En rond het afgebakende deel van het terrein had zich het publiek opgesteld, oud en jong. maar vooral jong! Even na negen uur klonk uit Zuide lijke richting het geronk van de ma chine en onder de toeschouwers ging een gejuich op, toen het toestel in zicht kwam. Keurig zette de heer Tremery de helicopter aan de grond. De verbinding BrusselZeeuwsch- Vlaanderen was een feit! Isolement.... „Met deze helicopterverbinding is Zeeuwsch-Vlaanderen niet uit zijn isolement verlost", zei bur gemeester Van Oeveren in de zaal van de jeugdherberg tot de vele genodigden. „Zy benadrukt slechts dit isolement. Misschien kan dit bydragen tot een beter begrip bij de betrokken instan ties, die hun medewerking had den verleend aan het tot stand komen van de verbinding: de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel, de besturen der deel nemende gemeenten, de „Sabe na", de Rijksluchtvaartdienst, de Vereniging van Zeeuwse Fok kers eigenaresse van het ter rein, de Zeeuwsch-VIaamsche Tramweg Mij., de ministeries en anderen. ütVervolg op pag* 4); lenbestryding moet in één adem ge noemd worden met kanker-, t.b.c.- en rheumabestrrjding en verdient de zelfde belangstelling van alle landge noten. De regering heeft met voldoening kennis genomen van het instellen van het „Prinses Wilhelmina fonds voor veilig verkeer", waaruit bijzon dere acties ter bevordering van een veilig verkeer zullen worden ge steund en de onderzoekingen zullen worden bekostigd, die hef verbond voor veiligheid van de weggebrui kers zal verrichten. De naam, aan dit fonds gegeven, adelt het doel waarvoor net is ingesteld en zal by alle weggebruikers weerklank vin den. Griekse premier overleden De Griekse premier, maarschalk Pa- pagos, is Dinsdagavond overleden. De maarschalk leed reeds geruime tijd aan een ziekte, die hem meer dan zes maanden van het vervullen van zijn functie weerhield. Aldus wordt medegedeeld door het Franse persbu reau A.F.P. Kikvorsman bij militaire oefening omgekomen. Tijdens de oefening, die thans in het Noorden van ons land wordt gehou den door onderdelen van het corps mariniers en de koninklijke land macht, is Dinsdag de 33-jarige kapi tein der mariniers, A. Th. Hafkamp uit Doorn, tengevolge van een onge val om het leven gekomen. Kapitein Hafkamp ontsnapte in 1943 uit bezet Nederland via België, Frankrijk, Spanje en Portugal naar Gibraltar. Hij verwierf het kruis van verdienste. Hij laat een echtgenote en twee kinderen -. Nader wordt gemeld, dat het onge luk bij manoeuvres te Den Oever is gebeurd. Tijdens het duiken nabij de schutsluizen in de Afsluitdijk geraak te de kapitein, ingedeeld bij de z.g. kikvorsmannen, onder water verward. Naar men vermoedt, in aldaar uitge zette visnetten. Hoewel bet slachtoffer spoedig op het droge kon worden ge bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. DE VERWACHT... KOUDE NACHT MET PLAATSELIJK MIST Overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen als gisteren. ZON KN Y1AAN 6 October Zon op Maan op 6.49 onder 18.10 20.48 onder 12.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1