f mmoRV Tsjecho-SIowakije zal belofte aan Egypte nakomen Grote industrieën hebben plan voor woningbouw FRANSE VERSTERKINGEN NAAR MIDDEN-ATLASGEBERGTE DINSDAG 4 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN1 Syrië wil ook wapens kopen Tsjecho-Slowakye heeft Maandag verklaard, dat het zijn overeenkomst met Egypte tot levering van wapens zal uitvoeren. Het was een normale handelsovereenkomst en Inmenging van anderë landen in deze aangele genheid kon niet worden geduld. De Israëlische regering deelde mede, dat het alle mogelyke maatrege len zal nemen om de „bres te dichten", als Egypte èen aanzienlijke hoe veelheid wapens zou betrekken. Dit zou worden gedaan door ook wapens aan te schaffen. Het Syrische ministerie van defen sie heeft het parlement Maandag verzocht een bedrag van ongeveer een millioen pond sterling boven de defensiebegroting te willen goedkeu ren voor wapenaankopen „met het oog op de herhaalde Israëlische agressie." Verscheidene parlements leden spraken zich uit voor de aan koop van wapens in landen van het Oosteuropese blok. De Britse minister van buitenland se zaken MacMillan heeft met Fos- V er kiezingscij f er s uit Indonesië. Volgens de laatste cijfers van de re sultaten van de verkiezingen in Indo nesië heeft in Oost-Java de Nahdatoel Oelama een grote overwinning be haald. Er zijn thans 23 van de 33 dis tricten in Oost-Java geteld. Hier heeft de Nahdatoel Oelama 2.770.816 stem men gehaald; P.N.I. 1.956.986; P.K.I. 1.648.801; Masjoemi 953.810. In Midden-Java leiden de nationa listen, gevolgd door de communisten en zijn de Islamietische partijen (Nah datoel Oelama en Masjoemi) ver ach ter. In West-Java leidt de Masjoemi. Mohammed Natsir, voorzitter van de Masjoemi, heeft in een onderhoud met A.F.P. verklaard: „De eerste re sultaten van de verkiezingen tonen ons, dat men de invloed van het com munisme in Indonesië niet moet on derschatten". Mohammed Natsir gaf toe, dat zijn partij in het Oosten en Midden van Java iets van zijn invloed verloren had. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll<IIIH| I Een stier voor g I een orkest g Het Fries orkest, dat in fi- §1 nanciële moeilijkheden zit en daardoor dikwijls zijn beste 1 krachten ziet weggaan, onder- vindt de laatste tijd in ruime mate van de bewoners van Friesland en van industriële H bedrijven de zo nodige steun. Thans heeft ook agrarisch Friesland zich in de rij gevoegd. Toen Zaterdagmiddag namelijk in Winsum het gouden viooltje gj H zou worden uitgereikt als prijs voor de hoogste gemiddelde col- lecte-opbrengst in de afgelopen week, verraste de heer W. Zwart uit Leeuwarden de com- Ï1 missie met de mededeling, dat zich uit agrarisch Friesland een commissie heeft gevormd, die M ten bate van het orkest een stier beschikbaar wil stellen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiii Dame gedood door vallende muur Nadat auto haar had ontweken Op de hoek van de Kruislaan en het Oostcïnde te Bussum is Maandagmid dag omstreeks twaalf uur een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan de 60-jarige mevrouw M. M. uit Bussum het leven heeft gekost. Toen mevrouw M. per rijwiel het kruispunt passeerde, naderde van links de 24-jarige J.B. met zijn auto. Door krachtig remmen trachtte hij een aan rijding te voorkomen. Vermoedelijk zijn daarbij zijn remmen doorgescho ten, bij zijn poging, de wielrijdster te ontwijken, reed hij tegen een muur, die in tweeën brak. Het bovenste ge deelte van de muur trof mevrouw M., die op het trottoir een heenkomen had gezocht. Zij was vrijwel op slag dood. Ets van Rembrandt ontdekt. Een ets die een jaar geleden voor 35 dollarcent werd gekocht, blijkt een zeldzaam werk van Rembrandt te zijn, waarvan de waarde, volgens de eigenaar John Gallacci, op 2500 dol lar wordt geschat. Het is een zeldza me tweede afdruk van „de grafleg ging". John Gallacci, die zeventig jaar geleden in Napels werd geboren, ver zamelt reeds-veertig jaar kunstvoor werpen. GESCHENK. Mevr. Orla Drum in Ohio (V. S.) vindt, dat zij maar een schat van een man heeft. Hij gaf haar op haar verjaardag een olifant ca deau om eens met iets anders te ko men dan de traditionele geschenken. Mevr. Drum zal haar olifant bij de an dere dieren brengen in de dierentuin op de farm. LIEVER NIET. Een rechter in Frankfurt miste zijn auto en natuur lijk kwam het gehele politieapparaat in actie, toen bleek, dat de wagen stolen was. Enkele dagen na de kendmaking door de politie was de wagen al weer terug: keurig opge poetst en schoon gewassen. HULPVAARDIGE. De 21-jarige Mei vin Vest moet in Wisconsin (V. S.) voor de rechter verschijnen omdat hy een auto gestolen had, die aan zijn zwager toebehoorde. Zeide Meivin: Mijn zuster wilde een nieuwe auto hebben en ik dacht, dat ze die wel konden kopen van het verzekerings geld, als ik de oude wagen stal. ter Dulles in Washington gesproken over de toestand in het Midden-Oos ten, ontstaan door het besluit van Egypte om wapens in communisti sche landen te kopen. De permanente Israëlische afge vaardigde in de V.N., Abba Eban, deed Maandag een beroep op „alle vredelievende landen om te verhinde ren, dat Arabische oorlogszucht met wapens wordt beloond. Hii waar schuwde tegen verstoring van het militaire evenwicht in het Midden- Oosten. Eban kon zich moeilijk voorstellen, hoe regeringen „die prijs stellen op haar morele positie, wapens kunnen leveren aan regeringen wier eerste internationale doel is hindering, be legering, bedreiging en indien moge lijk vernietiging van een buurstaat, waarmee zij geen vrede willen slui ten." Water van de Jordaan De premiers van Syrië, Jordanië n de Libanon hebben Maandag te Damascus besloten, het plan-John- ston ter verdeling van het water van de Jordaan, te verwerpen. Dit besluit zal 8 Oct. officieel aan de speciale afgezant van president Eisenhower, Eric Johnston, worden medegedeeld, na een bijeenkomst te Cairo van de ministers van buiten landse zaken der Arabische landen. Zo zal de voorgevel van het nieuwe provinciehuis, dat aan het Abdijplein in Middelburg wordt opgetrokken, er uit zien. Aan het plein ligt de hoofd ingang, zoals deze schets in perspec tief toont. Op de bovenverdieping ko men de representatieve vertrekken. De vier ramen linies boven zijn van de vergaderzaal van Ged. Staten, De ra men rechts bij het balcon, met het provinciale wapen, zijn van de kamer van de Commissaris der Koningin. FELLE STRIJD IN MAROKKO Immouzer in brand gestoken Franse versterkingen met pantserwagens zijn in allerijl naar de Spaans- Marokkaanse grens en het Midden-Atlasgebergte gezonden, 100 mensen zijn vermoord of worden vermist bij een opstand van stammen, die zich Zondag heeft voorgedaan. De twee gebieden, 100 km van elkaar verwijderd, zyn naar de mening van Franse functionarissen tot opstand aangezet door agenten uit de Spaanse zóne. In het Rifgebergte werden Zondag tv ee Franse posten bestormd door en kele honderden opstandelingen. Zij zouden nog steeds onder zware druk van de aanvallers staan. Een derde post, te Bouzined, een Franse enclave in de Spaanse zóne, zou in brand staan, nadat guerilla-strijders deze Zondag geplunderd hadden. In de Midden-Atlas, 150 km ten Oosten van Fez, hebben Franse vlieg tuigen en tanks Maandag 2000 stam leden bestookt, die zich op de heuvel toppen samentrokken van waar af men Immouzer des Marmouchas een plaatsje in het meest ontoeganke lijke deel van de bergketen kan overzien. Immouzer is Zondag aangevallen door stamleden, die onder dekking van de duisternis uit de bergen waren af gedaald. Zij staken de plaats in brand en roeiden een deel van de Europese bevolking en het garnizoen van 120 Marokkanen uit. Naar verluidt zijn de opstandelin gen goed uitgemst met automatische wapens. Waarschuwing Van bevoegde zijde is vernomen, dat het Franse ministerie van buitenland se zaken de meeste Franse vertegen woordigers in landen, die gestemd 0 Generaal-majoor b.d. Julius Ochs Ad- Ier, de algemene directeur en eerste on dervoorzitter van de raad van beheer van „New York Times", is te New York in de ouderdom van 62 jaar overleden. Hij was sinds 1914 aan de „New York Ti mes" verbonden. hebben voor plaatsing van de kwestie- Algerije op de agenda van de algeme ne vergadering der V. N., opdracht heeft gegeven, de aandacht van de be trokken landen te vestigen op de ge volgen, die deze handelwijze zou kun nen hebben voor him betrekkingen met Frankrijk. R.C. kwantes naar het Hoge Commissariaat De heer R. C. Kwantes, hoofd van het bureau politieke zaken, directie beleidszaken Indonesië ten departe- mente van buitenlandse zaken, ver trekt 5 October a.s. per vliegtuig naar Djakarta, waar hij gedurende 8 maanden als hoofd van de afdeling politieke zaken aan het hoge com missariaat werkzaam zal zijn. De heer Kwantes is bij Koninklijk besluit ter zake en voor de duur van zijn werkzaamheid als zodanig de persoonlijke titel van ambassade raad verleend. Te Djakarta neemt de heer Kwan tes de plaats in van dr. S. L. van der Wal, momenteel hoofd politieke za ken, die binnenkort met groot verlof naar Nederland vertrekt en tevens tijdelijk de leiding van het bureau politieke zaken Indonesië ten depar- temente op zich zal nemen. Hem is eveneens de persoonlijke titel van ambassaderaad verleend. Relletjes in Noord-Rhodesia. De politie in Chingola, Noord-Rho desia, heeft Maandag op het grondge bied van de Thenchanga kopermijnen 300 Afrikanen gearresteerd. De massa-arrestatie was een uit vloeisel van ongeregeldheden, die zich bij de mynen voordeden, toen een groep Afrikanen een aantal Europea nen met stenen bekogelden nadat een Afrikaan onder een mobiele kraan was geraakt en gedood. Zij eisten de uitlevering van de machinist. Besprekingen te Tokio. Over vergoeding aan vroegere geïnterneerden. Op 10 October zullen te Tokio tus sen een Nederlandse en een Japanse delegatie onderhandelingen beginnen, die tot doel hebben het bedrag vast te stellen, dat aan Nederlandse voorma lige burger-geïnterneerden zal wor den uitgekeerd wegens het ondergaan van buitensporige ontberingen in de Japanse interneringskampen tijdens de tweede wereldoorlog. Deze onderhandelingen zijn geba seerd op een in September 1951 geslo ten „gentlemen's agreement" tussen de toenmalige Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker en de toenmalige Japanse mi nister-president de heer Shigeru Yoshida. Zij zyn niet gericht op scha devergoeding wegens geleden materi ele verliezen, doch op de uitkering van een soort smartgeld wegens gele den buitensporig leed. Russisch graan weer op de wereldmarkt? Het is niet uitgesloten, dat dc Sow- jet-Unie zal trachten, haar oude plaats weer in te nemen op de internationale graanmarkt, zo is Zaterdag verklaard door Ivan Benekiltow, minister van de sovchozen, tijdens een persconfe rentie te Moskou. Het eerste doel van de uitbreiding der graanproductie, zo voegde hij hier aan toe, is evenwel de voorziening in de eigen behoeften. MEER DAN 70.000? Ontwikkeling van systeembouw (Van een speciale verslaggever) Naar wij vernemen zal zeer binnenkort het rapport verschijnen, dat de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel over de woningbouw doet uitbrengen. Het rapport houdt zich bezig met de vraag, op welke wijze de Nederland se industrieën in de eerste plaats en de gehele Nederlandse samenleving daarnaast, binnen de kortst mogelijke tijd aan zóveel woningen geholpen kunnen worden, dat de woningnood is opgeheven. 1. Ver doorgevoerde industrialisatie van de woningbouw. 2. Het ter beschikking stellen van grote kapitalen door het by onderzoek betrekken van finaneiële instellingen. 3. Standaardisatie van de woninginrichting. De regering neemt zich voor, het volgend jaar 70.000 woningen te doen bouwen. Het rapport geeft de wegen aan, waarlangs men kan komen tot het zetten van een flinke kop op deze zeventigduizend. Als de commissie industrialisatie van de woningbouw aanbeveelt, heeft zij in de eerste plaats het oog op ster ker ontwikkeling van de systeem bouw. Het rapport zal een aantal systemen aanbevelen en de raad ge ven zich daartoe de eerste jaren te be perken. Het tekort aan metselaars, dat de tegenwoordige woningbouw zo remt, kan men dan ondervangen. Terstond beginnen De woningbouw zal in de eerste plaats ter hand genomen worden door de grote industrieën, voor welker ont wikkeling het huizentekort zeer fnui kend is. Philips, de A.K.U., de Hoog- ovenbedryven, de B.P.M. en een aan tal andere grote ondernemingen zul len, als de regering de plannen over neemt, terstond met de uitvoering van de woningwerken waarvoor pro jecten bij net rapport gevoegd zijn kunnen beginnen. In het Middelburgse stadhuis werkt thans de citograf'-machine met gro te mogelijkheden op het gebied van het selecteren van gegevens. Het ap paraat is hier in actie. Veel bediening is er niet bij nodig. (Foto P.Z.C.J Het feit, dat een bekend architect als de Delftse hoogleraar prof. H. T. Zwiers in de commissie zitting heeft, geeft een waarborg, dat aan de wel- standseisen voor deze, in snel tempo te bouwen huizen, de nodige aandacht wordt besteed. Het algemeen aspect van de wo ningbouw heeft men eveneens bezien door grote financiële instellingen bij het onderzoek te betrekken. Het rap port zal ook voorstellen doen, op wel ke wijze de institutionele beleggers de levensverzekeringsmaatschappij en) bij de financiering van de ver snelde woningbouw betrokken kunnen worden. Minder typen Tenslotte heeft de commissie zich bezig gehouden met de standaardisa tie van de woninginrichting. Bij de grote timmerfabrieken moet men mo menteel meer dan honderd verschil lende modellen keukens, deuren, pa nelen e.d. in voorraad houden, om aan de, bij de huidige woningnood bepaald hinderlijke véle eisen, te voldoen. Er zullen aanbevelingen worden gedaan om ook daarin drastische be perkingen te brengen en het aantal types tot twee of drie terug te bren gen. Op deze wijze hoopt men meer vry- heid te kunnen krijgen om, buiten het contingent om te bouwen en wel in een zodanige hoeveelheid, dat de dui zenden, die zonder woning zitten, hun ellende kunnen afzien en binnen en kele jaren onder dak zijii. Peruviaans vliegtuig botste tegen bergtop Een vliegtuig van de Peruviaanse „Fawcette-vliégtuigmaatschappij is op de lijn Lima-Cuzco, tegen een piek van de Andes opgevlogen. Op ver kenning uitgezonden vliegtuigen heb ben het volledig vernielde wrak van het toestel waargenomen. In het vliegtuig bevonden zich 35 inzittenden. Een hulpexpeditie heeft intussen het wrak bereikt en meldde 19 doden en 16 gewonden te hebben aangetroffen. Verscheidene gewon den bevinden zich in ernstige toe stand. De meeste inzittenden waren Peruvianen. Er waren twee Ameri kanen, die in Peru zijn gevestigd, en een Duitser aan boord. Zelfrespect Antoine Pinay heeft in de verga derzaal van de Verenigde Naties in New York voor een grote sen satie gezorgd door met zijn medele den van de Franse delegatie de Alge mene Vergadering tc verlaten na de stemming over Algerije. Met 28 tegen 27 stemmen bij vijf onthoudingen werd besloten, de Algerijnse kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen, ondanks de vurige plei dooien van de Franse minister van bui tenlandse zaken, dat „Algerije" voor Frankrijk een binnenlandse aangele genheid is. En bij het spontane pro test van Pinay en de zijnen is het niet gebleven. Het Franse kabinet besloot, dat de delegatie naar Parijs moest te rugvliegen en dat de permanente ver tegenwoordigers bij de V.N. ook de thuisreis zouden aanvaarden om voor lopig niet terug te keren. Moeilijk kan men zich een duidelijker demonstratie voorstellen van gekrenkte gevoelens. Dat de Franse manoeuvre haar doel niet heeft gemist, bleek Maandag al uit de wereldpers. Twee gro te Amerikaanse kranten, de New-York Herald Tribune en de New York Ti mes, gaven als hun mening te kennen, dat de V.N^assemblée over Algerije 'n verkeerde beslissing heeft genomen. De Tribune voegde er aan toe, dat de Assemblée ruiterlijk van haar besluit moet terugkomen om zodoende duide lijk te tonen dat de nationale rechten der leden zullen wroden geëerbiedigd. De Times zei, dat het optreden van de V.N .-Assemblée ten aanzien van Alge rije een grote blunder is. Volgens dit blad gaat Frankrijk echter ook niet vrijuit. Het heeft zich kwetsbaar ge maakt door een zwak optreden van de regering, en door een politiek van fou ten en weifelen in zijn overzeese be zittingen. Het zich terugtrekken van Frankrijk uit de Assemblée noemde de Times een zware slag voor de V.N., die het voortbestaan van dat lichaam in gevaar kan brengen. Met alle eerbied voor het Franse standpunt wordt hier de vin ger gelegd op een wonde plek. Helaas ontbreekt het in de Franse po litiek de laatste jaren nogal eens aan een grote visie. Het Algerijnse parle ment mag over belangrijke problemen alleen maar advies uitbrengen aan het Franse. De zetelverdeling is niet zo democratisch, als in het Franse moe derland. Het Algerijnse parlement be staat uit twee colleges, een Europees en een inheems, die beide zestig le den tellen. Blanken en inheemsen heb ben dus een gelijk aantal zetels, hoe wel er maar een millioen blanken woont tegenover acht millioen Alge rijnen. Het kiesstelsel is zo, dat in het inheemse college geen afgevaardigden van de nationalistische stromingen zit ting hebben.... De „binnenlandse verhoudingen" tussen Algerije en Frankrijk lig gen heel anders dan de betrek kingen tussen bijvoorbeeld Parijs en Marseille. De Algerijnen willen dan ook met alle macht de band met Frank rijk losser maken. De Fransen wekken echter de indruk, dat zij maar node de teugel vieren, inplaats van de ont wikkeling in Algerije vóór te willen zijn. De oorzaak is, dat vele Fransen het vooroorlogse Frankrijk nog zien als een „ideaal", dat men eigenlijk niet kan laten schieten. Dat is de „nationale waardigheid", waarvan Pinay sprak. En die waardigheid verzet zich tegen het losser maken van de band. De hef tige reactie in de V.N. heeft daarmee ook iets te maken. Pinay, de leerfabrikant uit Saint- Chamond, is altijd zichzelf gebleven en aan humor en zelfspot ontbreekt het hem niet. Toen hij minister van ver keer en waterstaat was, ging hij in een overvolle trein op zijn koffer zitten, hoewel een wenk aan de conducteur voldoende zou zijn geweest om een plaats voor hem vrij te maken. Toen hij werd uitgenodigd om premier te worden (in 1952) zei hij tot een vriend, dat dit een Aprilmop moest zijn.Zo ironisch is Pinay. Het wordt echter anders, wanneer men op Pinay's „nationale" tenen gaat staan, want die zijn lang. Misschien is dat achteraf maar goed >ok. Er moet immers ergens een grens zijn aan de inmenging van de Verenigde Naties! ANTOINE PINAY ....protest.... Auto met zes personen tegen een boom. Op de Zuiderweg te Hoogkerk (Gr.) is Maandagavond een personenauto met zes inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. De chauf feur, de 58-jarige aannemer H. O. uit Noordbroek werd op slag ge dood Zijn schoonzoon eh H. D. en J. N., beiden uit Noordbroek, werden vrij ernstig gewond. Alle drie zijn ze naar het Academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. H. de V. uit Veendam, en R. M. uit Groningen kregen lichte verwondingen. De po litie van Hoogkerk stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het on geval. ISRAËLISCHE TEGENMAATREGELEN Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3