PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Kwestie-Nieuw Guinea op agenda V.N.-Assemblee Is Rampenfonds-jeugdhuis voor Zierikzee een onmogelijkheid? MET 31 TEGEN 18 STEMMEN BIJ 10 ONTHOUDINGEN Fel verzet van de Nederlandse en Australische algevaardigden Minister Luns betreurt houding van de Verenigde Staten Vandaag... WESTELIJKEN ERKENNEN ALLEEN FEDERALE REGERING TE BONN 198e Jaargang-No. 232 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINfeSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie i 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regeis) 23 cent per regel met een minimum van I 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. Bogerdstraai 24. telef. 26. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Maandag met 31 tegen 18 stemmen bij tien ont houdingen besloten de kwestie Nieuw-Guinea op haar agenda te zetten. In het debat voorafgaande aan de stemming, ver zetten de Nederlandse en Australische afgevaardig den, minister J. M. A. H. Luns en Sir Percy Spencer, zich krachtig tegen het opnemen van de kwestie Nieuw- Guinea in de agenda. De gedelegeerde van Indonesië werd gesteund door de vertegenwoordigers van Boli via en Thailand. Minister Luns zeide dat zijn regering de aanbeve ling van de agenda-commissie diep betreurt „niet in de eerste plaats vanwege de gevolgen voor ons eigen land, maar hoofdzakelijk in verband met de noodlot tige gevolgen die een aanvaarden van deze aanbeve ling zou kunnen hebben voor de toekomstige betrek kingen tussen Nederland en Indonesië". In het afgelopen jaar, zo zei hij, hebben zich in Indonesië gebeurtenissen voorgedaan die „de voortzetting van vriendschappelijke betrekkingen tus sen Nederland en dat land zo goed als onmogelijk hebben gemaakt". „Zes weken geleden kwam er een nieuwe Indonesische regering aan het bewind, die de hoop wekte dat een andere politiek zou worden gevolgd. Deze ontwikkeling werd in Nederland begroet met een gevoel van opluch ting en verwachting. De nieuwe Indonesische regering gaf blyk van haar bereidheid om enkele punten van wrijving uit de weg te ruimen en een ge zamenlijke poging te doen om een duurzame verbetering van de betrekkin gen tussen de twee landen te bewerkstelligen". Minister Luns zei dat in een open baar debat beide partijen gedwongen zouden zijn, oude grieven te berde te brengen, waarvoor de Verenigde Na ties geen oplossing hebben. Het debat van verleden jaar over de kwestie Nieuw-Guinea had niets opgeleverd in de richting van een toe nadering tussen de partijen en ook le verde het geen bijdrage tot een oplos sing van het probleem, zo vervolgde minister Luns. „Dat de Verenigde Naties zouden trachten één land te helpen in zijn po gingen een deel te verkrijgen van het grondgebied van een ander land, was voor ons onaanvaardbaar. En dat is het thans nog". „Ongetwijfeld zijn besprekingen no dig tussen Nederland en Indonesië. Als bepaalde voorafgaande voorwaar den worden vervuld, zullen bespre kingen worden gehouden en deze zul len een groot aantal onderwerpen be treffen van vitaal belang voor beide landen. Wat betreft de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea, wens ik de Assemblée echter nogmaals te wijzen op het reeds dikwijls tot uitdrukking ge brachte standpunt van mijn re gering, dat dat een zaak is, die uiteindelijk zal moeten worden beslist door de inwoners van het gebied zelf. Geen debat in de Assemblé^, hoe gematigd en met welke goe de bedoelingen ook, kan veran dering brengen in dat funda mentele feit. Ieder debat zou, daarom, een onwettige inmen ging zijn en ongetwijfeld vruch teloos blijven", aldus minister Luns. Dierendag Bij de vele dagen, die wi) vieren van moederdag tot vaderdag en van dag der Verenigde Naties tot dag der reclasseringis ook de dieren dag. Er zijn vriendelijke dames, die me nen, dat ze dierendag op de juiste wij ze vieren door de huispoes te onthalen op een moot verse zalm of de hond op een half pondje biefstuk. Dat is mis schien wel prettig voor de betrokken huisdieren, maar het. is toch niet de werkelijke bedoeling van dierendag. Die bedoeling reikt veel dieper. Het gaat om het vinden van de juiste hou ding tegenover het veelal weerloze dier. Al te vaak demonstreren de grote en kleine mensen in hun houding tegenover hel dier niet de beste menselijke eigenschappen Zij zijn daarbij soms wreed, soms na latig, soms onverschillig, kortom ze vinden, dat tegenover het dier met een minder standaard van moraliteit vol staan kan worden.... en ze beseffen niet, dat ze zichzelf dan omlaag ha len, dat ze tekort doen aan hun eigen menselijke waardigheid Dierendag wil een appél zijn aan die waardigheid en daarvoor moet ieder gevoelig zijn. Men kan glimlachen om de moot zalm en het half pondje bief stuk, maar men kan niet glimlachen om een verlaging van d» menselijke moraliteit Dat is de diepere grond van dierendag en van dat standpunt bezien is dierendag een dag van bezinning. Meer nog ten bate van de mens dan van het dier De Indonesische- minister van bui tenlandse zaken, Anak Agung Gde Agung zeide, dat het plaatsen van de kwestie op de agenda absoluut geen schade zou berokkenen aan de huidige verbeterde atmosfeer tussen Indonesië en Nederland. De stemming De volgende landen stemden voor opnemen van de kwestie in de agen da: Afghanistan, Argentinië, Bolivia, Birma, Byelo-RUsland, Costa-Rica, Tsjecho-Slowakije, Ecuador, Egypte, El Savador, Ethiopië, Guatemala, Haï ti, India, Indonesië, Iran, Irak, Liba non, Liberia, Mexico, Pakistan, de Phi- lippijnen, Polen, Saoedi-Arabië, Syrië, Thailand, de Oekraine, Rusland, Uru- quay, Jemen en Joego-Slavië. De tegenstemmers waren: Austra lië, België, Columbia, Cuba, Denemar- ken-, de Dominicaanse republiek, Hon duras, IJsland, Israël, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Niaragua, Noorwegen, Panama, Zweden, Zuid- Afrika en Engeland. De landen, die zich van stemming onthielden, waren: Brazilië, Canada, ...is het werelddierendag. p ...is het 75 jaar geleden, dat de M p beroemde opera- en operette- p componist Jakob L. Eberscht M (schuilnaam: Jacques Offen- p bach) te Parijs overleed. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl De 12-jarige Elly van Ham en de 10- jarige Paul van der Stelt, leerlingen van de openbare lagere school G in Middelburg, boden Maandag hun scheidende schoolhoofd, de heer F. A. Rosendaal, een fraai bloemstuk aan tijdens een afscheidsavond. (Foto P.Z.C.) Chili, China, Griekenland, Paraguay, Peru, Turkije, de Verenigde Staten en Venezuela. Frankrijk was niet vertegenwoor digd. In een commentaar op de uitslag van de stemming, verklaarde minister Luns aan journalisten: „Ik kan alleen maar zeggen, dat ik het betreur. Hierdoor zal een toenadering tussen Nederland en Indonesië alleen maar moeilijker worden. Ik betreur in het bijzonder de houding van de Verenigde Staten". Geen veranderingen in toestand van Eisenhower. 3Iaandagavond is te Denver een bulletin gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de toestand van president Eisenhower „geen veranderingen ver toont, die op complicaties duiden". Volgens het bulletin blijft de toestand van de president „bevredigend". Zondagnacht werd bekend gemaakt, dat de president „een weinig ver moeid" was en zich „niet zo goed als gewoonlyk" voelde. Verkiezingen in Brazilië rustig verlopen. In Brazilië zijn Maandag presi dentsverkiezingen gehouden. De op komst van kiezers was goed, vooral in de namiddag toen de regen die morgens viel, ophield. Waarnemers geloven, dat door de goede opkomst der kiezers de reeds goede kansen van Juscilino Kubit- •schek, de voormalige gouverneur van de staat Minas Gerais nog zijn ge stegen. De verkiezingsdag is in het ge hele land rustig verlopen De activi teit van de politie bleef beperkt tot het sluiten van kroegen, die ondanks een tapverbod van 24 uur open wa ren. In het algemeen hing er een sfeer van opluchting. De laatste weken hadden herhaaldelijk geruchten de ronde gedaan over een op handen zijnde militaire staatsgreep ter voor koming van de verkiezingen. Roofoverval op een bejaarde schipper. Daders gearresteerd. Twee jongemannen hebben in Huissen (Gld.) een roofoverval ge pleegd op de 74-jarige schipper W. Tuyl. Toen de man zich des Zater dagavonds omstreeks 11 uur naar zijn aan de Rijnoever gelegen woonark begaf, werd hij op de Loveervveg door twee jongelui, waarvan er één gemaskerd was, staande gehouden. Zij riepen „Je geld of je leven". 'Een van hen gaf de schipper een stomp in zijn gelaat waardoor deze even zijn positieven kwijtraakte. Hiervan maakte het tweetal gebruik om de man van zijn portemonnaie met een inhoud van 85 te beroven. Aangezien de schipper de vermoe delijke plegers van de overval enige tijd tevoren in een café ter plaatse had gezien, kon hij een vry nauw keurig signalement aan de politie geven. Deze slaagde er Maandagmor gen in de hand op de daders te leg gen en hen in verzekerde bewaring te stellen. Het waren de 22-jarige H. M. en de 20-jarige S, S. beiden uit Huissen. Een groot gedeelte van het geroofde geld was nog in hun bezit. H. M. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. De viering van Leidens ontzet 3 Oc tober) begon Maandag in alle vroegte met de traditionele uitdeling van haring en wittebrood EEN GIFT MET MOEILIJKE VOORWAARDEN Exploitatie stuit op vele practische moeilijkheden Hoe staat het toch met het door het Rampenfonds beloofde jeugdgebouw in Zierikzee? Wordt dit verstrekkende plan uitgevoerd of komt uiteindelijk van dit alles niets terecht? Deze vragen.leven niet alleen bij de raadsleden van Zierikzee nog in de laatste gemeenteraadszitting werden er voor de zo veelste maal vragen over gesteld maar ook de bevolking maakt zich on gerust of het toegezegde bedrag wel in het belang van de Zierikzeese jeugd zal worden aangewend. De geheimzinnigheid, die de besprekingen rond dit project kenmerkt en het ontbreken van voorlichting maken deze vrees van de bewoners van Zierikzee begrijpelijk. Resultaat is, dat men over en weer be schuldigingen uit, waarbij harde woorden zoals „separatisme", „egoïsme", en „hokjesgeest" niet van de lucht zijnHet is echter inmiddels wel duidelijk geworden, dat het jeugdcentrum in de oorspronkelijk gedachte vorm zeker niet komen zal. De eerste vraag die men zich in deze aangelegenheid moet stellen, is die naar de behoefte van een jeugdhome. En aan die behoefte valt te twijfelen, zo redeneert men in Zierikzee. De bestaande kerkelijk georiënteer de verenigingen en clubs, die het overgrote deel van de Zierikzeese jeugd omvatten, beschikken thans over voldoende vergaderruimte. Vanzelf sprekend is hier verbetering of uitbrei ding mogelijk, maar dit is een interne aangelegenheid, die uitsluitend de betrokken verenigingen aangaat. Blij ven over-de vrije jeugdbewegingen, klein in aantal en beschikkend over gehuurde lokaliteiten. De meisjespad vinderij heeft bv. het Gravensteen, hoewel ieder graag een meer passende sfeer in het oude en kostbare gebouw zag gebracht en de niet altijd levens vatbare jongensgroep heeft wel ande re zorgen dan een nieuw clubhuis. De politieke jeugdgroepen - soms na de ramp opgericht kunnen moeilijk de eis stellen, dat het rampenfonds voor een aangename vergaderruimte moet zorgdragen. De vraag wat er dan met de niet-kerkelijke en ongeorganiseer de jeugd moet gebeuren, lijkt in dit verband niet moeilijk te beantwoor den. De eerste groep heefl immers in de „Lichtboei", gesubsidieerd en sinds kort door het ministerie van O.K. en W. officieel erkend, onder de enthou siaste leiding van de heer J. W. Gelder- WAARSCHUWING AAN MOSKOU Plan voor wereldveiligheid met garanties voor Sowjet-Unie Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben Moskou Maandag gewaarschuwd, dat. zij Rusland en niet Oost-Duitsland verantwoordelijk houden voor het garanderen van de vrije toegang tot Berlijn voor alle verkeer uit West-Duits- land. In de Westelijke nota's aan de Sowjet-Unie wordt er de nadruk op ge legd, dat de federale regering te Bonn het enige gezagsorgaan is, dat recht heeft voor geheel Duitsland te spreken. Het vaststellen van Duitslands uit eindelijke grenzen moet worden uitgesteld tot een vredesverdrag met Duits land. Rusland heeft West-Duitsland medegedeeld, dat de 9.626 krijgsgevangenen die zich nog in Rusland bevinden, nog deze maand in hun vaderland zullen terugkeren. De eerste gevangenen zullen Zondag in West-Duitsland aanko men. en Faure waarschijnlijk ook de Saar- kwestie zullen bespreken. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Henrich ven Brenta- no, heeft Maandag verklaard, dat zijn regering en de regeringen van de Wes telijke grote drie een plan voor we- reldveilïgheïd hebben ontworpen, dat later op de conferentie te Genève aan de Sowjet-Unie zal worden voorge legd. De minister zei dit in een rede tot de leden van de nationale persclub te Washington. Hij vervolgde: „Dit plan zal de Russen verzekeringen geven dat we bereid zijn volledig aan hun gerechtvaardigde veiligheidseisen te gemoet te komen, met dien verstande, dat ook Rusland bereid moet zijn con- sessie te doen met betrekking tot de veiligheidseisen van de vrije landen, waaronder ook een herenigd Duits land. Dr. Von Brentano legde er de nadruk op, dat de Westelijke mogendheden waakzaam moeten blijven ondanks het huidige vredesoffensief van de Sow jet-Unie. „Naar mijn mening schuilt er een groot gevaar in een te bereid willige aanvaarding door het Westen van dit knappe spelen op hun grootste hoop. Het einde blijft altijd hetzelfde, nu en in de toekomst: „Communisti sche wereldoverheersing", aldus mi nister Von Brentano. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, en de Franse premier, Ed gar Faure, zullen Woensdag in Lu xemburg confereren over de voorbe reidingen voor de Geneefse conferen- Antoine Pinay, de Franse minister van buitenlandse zaken en de West duitse staatssecretaris van buitenland se zaken, prof Hallstein, zullen de bij eenkomst bijwonen. De conferentie zal een dag duren. tie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier. In kringen van de Westduitse rege ring is men van mening, dat Adenauer man,-een prima clubhuis, zodat alleen nog de niet aangesloten groep over blijft, die zelfs met een luxueus jeugd centrum nog urenlang rondjes zal blij ven lopen of op ronkende bromfietsen de wandelaars uit het stadscentrum zal verjagen. Voor deze jeugd, in de grond van de zaak de beklagenswaar digste groep, is meer nodig dan alleen een jeugdhuis, nl. een betere opvoe ding in gezinsverband, zo wordt hier betoogd. EXPLOITATIE. De noodzakelijkheid van een alles omvattend jengdgebouw wordt dus in Zierikzee niet door iedereen onder schreven, maar dat lijkt niet de be langrijkste belemmering voor de tot standkoming van de plannen. Doorslag gevend is wel de exploitatie. Zo is er de bepaling, aan de schenking van het Rampenfonds verbonden, dat geen en kele verhuurinrichting te Zierikzee i.c. het reeds bestaande verenigingsge bouw of hotelzalen, van het nieuwe vergadercentrum financiële schade mag ondervinden. Hoe dat precies is na te gaan. zal ook de steller van deze voorwaarde wel onbekend zijn, maar in elk geval is uitvoering van deze re strictie in de praktijk zonder geschil len moeilijk denkbaar. (Vervolg op pag. 7) James Dean bij botsing dodelijk gewond Op 24-jarige leeftijd is de filmac teur James Dean uit Hollywood Maandag bij een autobotsing zo ern stig gewond, dat hij tijdens het trans port naar het ziekenhuis is overle den. In volle vaart reed de wagen, waarin hij met een vriend op weg was naar autoraces, op een tegenligger. James Dean was een veelbelovend filmspeler. In zijn eerste film, ..East of Eden werd hij vergeleken niet Marlon Bra ado Zijn twee ffios Re be! without a cans is niet op het witte doek verschenen. Zijn rol voor een derde werk „Giant", 'had hij juist beëindigd. October houdt zich nog goed. H (Van onze f§ weerkundige medewerker). p p De eerste dagen van Octo- ber verstrijken met rustig p ee en goed najaarsweer. Middag- H temperaturen van 15 tot 17 graden Celsius zyn voor deze p p Wijnmaand vrij hoog. De alge- mene tendenz van de lucht- M p drukverdeling is nog steeds gunstig Een gctfdel van hoge f| luchtdruk strekt zich uit van p de Amerikaanse Oostkust over de Azoren en West Eu- p p ropa naar Rusland. De de- pressies trekken langs de Zuid- p p kust van Groenland over IJs- p land naar Scandinavië, zodat ee alleen de zwakke storingsfron- p ten vertraagd tot onze omge- ving doordringen. Ook morgen p -E kan in de loop van de aag p een dergelijk zwak front over p de Noordzee trelcken en tijde- p lijk wat meer bewolking en enkele buien veroorzaken, p M Vooral de landbouw profiteert p p van dit gunstige weer met p p het oogsten van aardappelen H en suikerbieten, waarbij droog weer geld waard is. ülllllllllilllllllllllillllllllllll DE bill VERWACHT. RUSTIG HERFSTWEER. pla. of laaghangende bewolking. Overi- In de ochtend op vele plaatsen mist laaghangende bewoll gens opklaringen maar ook kans op een bui. Weinig wind en weinig veran- 'Tïng ïn temperatuur. '<OS EN MAAN 5 October Zon op 6.48 onder 18.13 Maan op 19.52 onder 11.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1