~Dz6i4wenpagifia In Nederland twee millioen worden schorten jaarlijks gekocht VAN VROUW TOT VROUW \JlV2C He M' D ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT TER BESPARING OP HET KLEDING-BUDGET Aantrekkelijk kledingstuk, dank zij modieuze invloed en moderne stoffen Wanneer wij ons verdiepen in de historie van het schort, dan blijkt het dat moeilijk te zeggen valt wat ouder is, het schort of de kleding, waarvoor het als bescherming dient. Zo zien wij in het oude Egypte de Pharao's en hun opperpriesters het schort dragen als een teken hunner waardigheid. Ooit bij de Indiërs vinden wij het schort als manlijke dracht, terwijl bij Chinese en andere krijgers een lederen schort dienst dofet als onderdeel van de pantsering. Hierbij doen zich vaak allerlei geleidelijke veranderingen voor, waardoor de herkomst van een kledingstuk moeilijk meer valt vast te stellen. Zo is het bijvoorbeeld niet helemaal duidelijk of de Schotse kilt, het rokje, nu een overblijfsel is van een tuniekachtig gewaad, dat onder de wa penrusting werd gedragen, of dat het een geëvolueerd schort is. Om nog even bij de mannen te blijven, is het U wel opgevallen hoeveel mannen in hun werk der traditie getrouw een schort horen te dragen, al noemen ze dat dan voorschoot? In de houthandel, de timmermanswerkplaats, de slagerij, de smederij, de brouwerij om maar enkele voorbeelden te noemen, behoren schorten tot de vakkleding, al worden ze tegenwoordig nogal eens vervan gen door veel minder bruikbare kledingstukken. Wat de vrouwen aangaat, valt het gevarieerd. Japon en jasschorten doen moeilijk vast te stellen wanneer zij hun intrede. De druksels zijn oor- schorten zijn gaan gebruiken. In de spronkelijlt niet bepaald van grote eerste plaats zijn afbeeldingen van schoonheid, maar de uiterst bonte „de gewone vrouw" vrij zeldzaam. Wanneer men vroeger een vrouw af beeldde, dan was dat omdat zij een voorname plaats innam, respectieve lijk omdat zij schoon van bouw was, wat men dan liefst zo duidelijk moge lijk liet uitkomen. Zeker is, dat in de 16e eeuw het schort ingang heeft gevonden; vaak maakt het een integrerend deel uit van het costuum. Wat wij niet weten is, of het schort op de laagste sport dan wel op de hoogste sport van de ladder van het maatschappelijk aan zien is begonnen. Het laatste lijkt het meest aannemelijk, want de geschie denis toont, dat het verbreiden van een kledingstuk van hoog naar laag gemakkelijk gaat, maar dat het om gekeerde vrijwel onmogelijk is. In de periode der Barok is het schort reeds een fraai bewerkt sieraad geworden, dat ook aan de hoven wordt gedra gen. In allerlei nationale klederdrach ten vinden we het schort als sierend onderdeel terug, vaak prachtig ge borduurd of met kant afgezet. Al deze schorten waren natuur lijk, zoals alle kleding uit vroeger tijden, eigen handwerk of gemaakt door een naaister. In het eind van de vorige eeuw echter begon een ondernemend inwoner van Den Helder schorten te confectionne- ren. Oorspronkelijk, zoals alle con fectie, fantasieloze massaproduc ten voor het dagelijkse, werk, met uitsluitend afwisseling gebaseerd op de vraag naar rouwschorten en halfrouwschorten (die overigens in Den Haag en Drente nog wel ge dragen worden). Zodra de kleding van dearbeiders vrouw zich in modieuze richting gaat ontwikkelen, waardoor standsver schillen in steeds sneller tempo gaan verdwijnen, kan het niet anders of ook het schort dat toch meestal het overgrote deel van de dag gedragen wordt, ondergaat modieuze invloeden. Het kleurig gedrukte schort komt in de mode en de vormen worden meer Model van Vlisco kookschort, met zakken in de vorm van een want. De ze wantvorm is herhaald in de pan- nevatters, die met knopen op de heu pen zijn bevestigd. Zij zijn gevoerd met badstof, de stof is waterafsto tend en vuilwerend. mengeling van kleuren zorgt ervoor, dat vuil niet direct opvalt. Hoe meer echter de smaak ontwikkelt, hoe meer eisen er aan het uiterlijk van het schort worden gesteld. Daar boven dien met het naamloze artikel schort nogal eens kwaliteitsbederf optrad, zijn twee groten uit de wereld der Ne derlandse textiel er toe overgegaan schorten in de handel te brengen on der fabrieksmerken. Technische snufjes Deze merkvorming heeft voor het publiek de aangename kant, dat het de garantie van een grote fabriek heeft op de kwaliteit, terwijl ook de ontwikkeling van de mode minitieus wordt gevolgd, evenals nieuwe ont wikkelingen in de techniek. Zo wor den bijvoorbeeld de z.g. Vlisco schor ten zodanig gefinishea, dat ze water afstotend zijn en weinig vuil erop houdt. Deze finish is blijvend en is be stand tegen koken. Mèfe de lingerie is het schort bezig zich met de andere kleding te ver mengen. Vaak is het moeilijk te zeg- Wat zegt U van deze nieuwe puur linnen theedoeken uit Ierland? In vrolijke kleuren gedrukt licht en wasechtgeven zij de eisen weer van de fin werkelijkheid niet bestaande Dunmoy Vrouwenbond"Als grapje bedoeld, zijn zij zeker nuttig om de heren der schepping eraan te herin neren, dat de huisvrouw een zware taak heeft en best wat hulp kan ge bruiken! Er zijn trouwens allerlei andere voor stellingen. Deze nieuwe theedoeken maken de keuken vrolijker, en zijn al leraardigste cadeautjes. Een aan winst ov het nogal saaie gebied van huishoudtextiel gen of een kledingstuk nu een jas- schort is of een gezellige housecoat; een positie-pakje in moderne schort- stof kan binnenshuis maar evengoed buiten gedragen worden; 't cocktail schortje kan zo aardig worden, dat het voor sier wordt gedragen en de huisvrouw er in de keuken toch nog maar gauw een huishoudschort over heen doet om het schoon te houden... Op heb moment worden er jaar lijks in Nederland 2 millioen schor ten gekocht; dat wil zeggen, dat iedere huisvrouw gemiddeld eens per jaar deze aanscnaf doet. Daar bij is gebleken, dat zeer velen het vrijwel de gehele dag dragen. Al zullen er maar weinig huisvrou wen zijn die zich een schortengarde- robe zullen aanschaffen, het is wel zeker, dat dank zij de steeds betere dessinering en de effen schortenstof- fen het scnort weer gezien mag wor den en dat een goede toepassing van schorten en schortenstoffen een be langrijke besparing op het kleding- budget kunnen betekenen De ideale keuken op de Damesbeurs De kleine keuken is een modern verschijnsel, dat menige huisvrouw voor een probleem stelt. Het probleem hoe zij in een beperkte ruimte toch haar taak naar behoren kan vervul- Zweedse rollade voor het eerstvolgende Zondagsmenu Varkensvlees, appelen en gedroog de pruimen kunnen tezamen ver werkt worden tot een smakelijke vleesschotel. Wie voor het eerstvol gende Zondagsmenu eens haar krachten wil beproeven op het re cept, vindt dit hieronder: Zweedse jachtrollade: 2 varkens lappen, samen ongeveer 500 gram, 2 appelen, 10 tot 12 gedroogde prui men, zout, peper, boter, ui, wortel en peterselie. Laat de varkenslappen zo plat mogelijk uitkloppen of doe dit zelf, leg ze naast elkaar, bestrooi het vlees met zout en peper en leg er enige rijen geweekte pruimen die gehalveerd zijn, zodat de pitten weggenomen kunnen worden, en schijfjes appel op. Rol nu de lap pen zo stijf-mogelijk op tot een rol lade en bind deze vast of steek ze vast met een paar pennen. Braad de rollade in boter lichtbruin, voeg dan wat water toe en een stukje ui, wortel en peterselie en laat het vlees toegedekt gaar worden in 1 uur. Neem de rollade uit de pan en snijd er voorzichtig plakken af. Het vlees kan zowel warm als koud gegeten worden. Een ensemble voor elk uur van de dag. Naast de grote mode-dictators, met aan het hoofd Dior en Fath, staat in Parijs een andere categorie ontwerpers die, in tegenstelling met „de groten" der couture, elk half jaar een collectie samenstellen, be staande uit modellen van eenvoudi ge aard. Deze modellen zijn bestemd voor de omvangrijke schare vrou wen, die zich nooit of te nimmer een schepping van Dior of Fath zal kunnen permitteren. Deze zogenaamde „prêt a porter" kleding is eenvoudig en draagbaar, voor vele vrouwen financieel be reikbaar en geïnspireerd op hetgeen de grote couturiers aan nieuwe mo delijnen brengen. Een van hen, de ontwerper Basta, noemt men wel „de koning van de prêt porter". Van hem is het ele gante ensemble van nevenstaande foto. Het bestaat uit een tailleur met lang recht jasje, waarover een volkomen rechte mantel wordt ge dragen. Het materiaal is donker rode tweed. I eb ik U niet, nog kort gele den, vriendelijk verzocht eens vacantie te nemen van uzelf Eindelijk eens kloekweg te breken, om te be ginnen met het uiterlijk, waar mee stiefmoeder Natuur u dl zo lang heeft opgescheept? Ik hoop, dat U het gewaagd hebt en dat deze vacantie tot onbepaald verlof is uitgegroeid. Als de buitenkant echter tot uw genoegen van aanzien is veranderd dan ligt daar nog altijd een binnenkant op een schoonmaakbeurt te wachten. En die schoonmaak lijdt eigen lijk geen uitstel, want de bui tenkant leeft en bloeit bij de gratie van de binnenkant, li chamelijk evenzeer als geeste lijk. Of is vitaliteit niet even onontbeerlijk als vitaminen? Alleen U kunt hiertoe, voor zover mij bekend, niet aankloppen bij een vingervlug ge jongedame met een zak vol vakdiploma's. Aan de restaura tie van ons innerlijk zullen wij, bij de huidige stand der weten schap, nog alles zélf moeten doen. En dat valt in de prac- tijk lang niet mee. Want zo weinig content wij doorgaans zijn met ons aange boren uiterlijk, zo ingenomen zijn vnj in alle stilte met ons innerlijk. Misschien wél omdat wij in de stellige overtuiging leven, dat juist dit innerlijk niet zozeer aangeboren als wél door eigen constante vlijt ge construeerd is. Zeker, onze ouders, en moe ders in het bijzonder, hebben met toewijding in dat verbor gen tuintje zitten wieden. Maar poets vooral niet uit wat wij zelf daar, na de stormvlagen van de puberteit, aan véle en voortreffelijke deugden en ei genschappen hebben gekweekt. Indien deze argeloze overtui ging niet in de meeste vrou wenharten leefde alle gerod del zou op slag zijn verstomd. Want wat is geroddel anders dan leedvermaak om het al of niet vermeende onkruid in het tuintje van de buurvrouio, ivaarbij ons welverzorgde hofje des te gunstiger afsteekt? Nee wij zijn eigenlijk best tevreden met onze binnenkant, en met die tevredenheid blijven wij rustig doordommelen, omdat niemand ons van het tegendeel overtuigt. Daarom zijn wij ook zo bui tensporig gegriefd, als ons eens toevallig zo'n roddelt je over de eigen dierbare persoon in de oren waait. Weliswaar hebben wij van onze moeders geleerd „daarboven verheven te zijn", maar critiek op onze persoon is ons toch maar even pijnlijk als een punaise in onze blote voet zool. Als wij nu eens niet in die punaises tranten, maar ze zorgvuldig opraapten? Anders gezegd: Als wij de critiek eens au sérieux namen, want, het is naar maar waar: afgunst heeft scherpe ogen. I ocht U dus het geluk hébbendat de - allicht - ongunstige typering van uw tevreden zélf U onver wacht ter ore komt: neem 'n goede raad aan en wordt niet boos. Luistczcn naat ens aelfo Nee, icordt vooral niet boos maar trek de deur achter U dicht en vraag peinzend en eer lijk aan het spiegeltje-aan-de- wand: Zou zij 7nisschien een tikje gelijk hebben? Voor elke bewering is toch altijd wel een heel klein partikeltje grond aaiiwezig. Wordt U dris, via een ach terdeurtje, verweten dat U spil ziek, onhartelijkschraperig of zelfzuchtig bent stelt U zich dan eens een kwartier voor, dat de kwaadspreekster enigszins gelijk heeften waaraan ter wereld zij dat geconstateerd heeft. U zult een verrassende kijk op uw eigen gedragingen krijgen: het is alsof U uzelf onder een volkomen valse be lichting tegenkomt. Maar ais U niet het geluk hebt nu en dan enige heilza me critiek te beluisteren zelfs uw kinderen praten in deze wel eens aardig hun mond voorbij dan zoudt U als uw eigen correctrice kun nen optreden. Het is een vreemde bezig heid, dat is waar, en er is wel enige moed en strikte eerlijk heid voor nodig. Maar als U het aandurft, probeert U dan eens, al is het maar een dag, uw eigen handelingen met een argwanend oog gade te slaan, en als uw eigen geslagen vij andin op te treden. Loop om zo te zeggen ach ter U zelf aan door het huis en maak desnoods luidop uio aanmerkingen. Wantrouw al uw goede bedoelingen en leg de vinger op alle listig gecamoufleerde slechte. Duis ter naar de toon van uw eigen stem, het klinken van uw stap, de geluiden, die uw huiselijke bezigheden produceren. Want juist daarmee ver raadt een vrouw, vaak zonder het zélf te weten, haar goed verstopte innerlijk. Of hebt U zelf nooit eens, op de klank al leen afgaande, een ogenblikke lijke antipathie opgevat tegen een onbekend stemgeluid door de telefoon? En is het U ook niet opge vallen, dat heel veel vrouwen stemmen door dat instrument zo bits, zo scherp, zo vijandig klinken? Het zal vaak in het geheel geen opzet zijn, maar enkel een aanwensel, of een on willekeurige geërgerde reac tie op het snerpend bevél van die kleine dwingeland aan de muur. aarom is het jammer dat wij nog niet zover zijn, dat in elke huiskamer een band-opname-apparaat is inge bouwd. Menige vrouw, en voor al menige moeder, zou met grote ogen van afkeer luiste ren, als eens onverwacht 'n wil lekeurig kwartiertje stemge luid van haar werd afgedraaid ,J?raat ik zó op dié scherpe, humeurige, onmuzikale toon" Maar dat is niet om aan te ho ren, bij dat mens hield ik het geen dag uit..." Daar hebt U het: Critiseer uzelf zo objectief mogelijk ter- wille van de anderen, die met U moeten leven. Een onver- zomd uiterlijk is een belediging van de huisgenoten, maar een slordig innerlijk, dat zich mani festeert in humeurigheid, ge prikkeldheid, drift, een dreu nende of jachtige stap en bo venal: een onaangenaam stem geluid jaagt die huisgenoten nog snéller de deur uit dan zij er in kwamen Maar een vrouw met een rustig vriendelijk optreden en een heldereaangenaam genu anceerde, 'warme stem die steelt meer harten dan zij zelf weet! SAS EI A len niet alleen, doch ook hoe zjj het haar huisgenoten zo aangenaam en prettig mogelijk kan maken, zonder al te veel energie te verspillen. De gemeente 's-Gravenhage zal, mits de gemeenteraad het goedkeurt, aan de Cannenburglaan een complex van 24 woningen bouwen, ontworpen door architect F. Ottenhof, waarin men de oplossing wil benaderen. In deze woningen komt een keuken van zulk formaat, dat daarin een eethoek kan worden ingericht, waarin het ge zin de maaltijden gebruikt. Naast de ze keuken en van daaruit bereikbaar, komt een was- en werkruimte. Bovendien zullen verschillende be langrijke nieuwigheden bij de bouw van deze proefwoningen worden toe gepast, o.a. centrale stortkoker voor het afval en vuil, waardoor de vuil nisemmer overbodig wordt. Er zullen nieuwe systemen van verwarming die in Nederland nog niet algemeen bekend zijn, worden toegepast. De bezoekers van de 73ste Da mesbeurs van de Dameskroniek te 's-Gravenhage hebben de primeur van dit project. Elke dag (t,m. 7 October a.s.) kan men van 1 tot 5 uur 's middags en van 7 tot 11 uur 's avonds dit p rusthallen besti Alle bezoeksters kunnen, op ter be schikking gestelde formulieren, haar mening kenbaar maken. Deze reac ties worden doorgezonden naar de Gemeentelijke Woningdienst. De in zendsters van de drie beste ideeën worden met een waardevolle prijs be loond, beschikbaar gesteld door de di rectie van de Damesbeurs. Kastformaat Interessant is ook op de Dames beurs te bezichtigen „kitchenette": een volledige keuken met koelkast, eleetrisch fornuis, aanrecht, spoelbak, ingebouwde kastjes en specerijenrek je welke is opgeborgen in een kast van middelmatige grootte. Naast een Nederlandse zijn een Amerikaanse en een Franse keukeninrichtmg te zien; in de beide laatste is veel staal ver werkt. Vele practische huishoudelijke ap paraten, welke reeds op de Utrechtse Jaarbeurs zijn getoond, worden op de Damesbeurs opnieuw onder de aan dacht van de vrouw gebracht. Er is een „Kobold-Apparaat" met zestien mogelijkheden, dat onder meer ge bruikt kan worden als stofzuiger, zeil- boener, ventilator, afwasdroger, haar droger, lakspuiter en plafondwitter. Een van Nederlands grootste con fectiemagazijnen verzorgt modeshows op de Damesbeurs, en opticiens uit Den Haag en omgeving houden een brillenshow, waar mannequins de toe schouwsters demonstreren, dat een goed gekozen bril geen afbreuk doet aan de charme van de vrouw en zelfs wel eens bepaalde correcties aan het uiterlijk weet aan te brengen. Als nieuwe wereldburgers zich melden. Een practïseh kledingstuk voor a.s. moedertjes is zo'n los hangende over- hlouse. Deze kan zowel bij een blou se met rok of broek als op een japon netje gedragen worden, is heel een voudig te maken en staat bovendien flatteus, mits zorgt dat de kleuren goed bij elkaar passen. Bent U van plan er uitsluitend witte blouses en 'n grijs of zwart rokje onder aan te doen, dan is de keuze heel groot. By- na alle frisse vrolijke kleuren, ook in ruiten en andere dessins, zijn dan te gebruiken. U heeft ervoor nodig ca 1,60 m, stof van 90 breedte. De voeringzak- ken worden aan de zaksplitten ge naaid. die U met een zakpat van dub bele stof afwerkt. Dt figuur-, schou der- en zijnaden sluiten. Bij ons mo delletje zyn de halsrand en de arms- faten op de goede kant met een 2!4 3 cm. brede bies afgezet, die in de vorm geknipt is en met een siersteek gegarneerd. U kimt deze biezen en de zakpatjes desgewenst van andere stof nemen en U zoudt de afwerking ook aan de binnenkant kunnen aan brengen, zodat er op de goede kant niets van te zien komt. De te gebrui ken stof is hierbij een belangrijke fac tor. Naar verkiezing moogt U er ook een knoopsluiting over de gehele lengte aan maken. In dat geval te kent U middenvoor een overslag en een belegje aan. ELLA BEZEMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7