Dinsdag begint de Kamer aan de algemene be schouwingen Hogere bijdragen voor Kunsten van 0., K. en JIMMY BROWN als politie-chel afdeling W. Zeeland nieuw HOGERE BEDRAGEN VOOR DE AANKOPEN DER RIJKSMUSEA Zeeland oud... RUIM VIJF MILLI0EN VOOR TELEVISIE GEVRAAGD 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERSTERKING VAN DE K.V.P.? Laatste grote politiekfe debat vóór de verkiezingen (Van onze parlementaire redacteur). Grote gebeurtenissen plegen hun schaduwen vooruit te werpen. En aan gezien de verkiezing voor de Tweede Kamer van volgend voorjaar als 'n grote gebeurtenis is te beschouwen, zullen we, als op Dinsdag 4 October a.s. in de Tweede Kamer do algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1056 beginnen, op het Binnenhof in Den Haag reeds in de schaduw van het gewichtige electorale evenement van Mei of Juni 1956 leven. Evenals vorig jaar worden de politieke beschouwingen weer zonder schriftelijke voorbereiding gehouden. Het Nederlandse kiesstelsel, het stelsel van evenredige vertegenwoor diging verhindert sterke verschuivin gen op het politieke erf. De confes sionele gebondenheid van een groot deel van ons volk aan bepaalde poli tieke organisaties voorkomt even eens. dat grote winsten geboekt, of zware verliezen geleden worden. Deze politieke constellatie is er de oorzaak van, dat de verkiezings strijd in Nederland niet met gebruik making van daverende politieke leu zen zoals veelal in het buitenland gestreden wordt, maar meer met geestelijke wapenen. De confessionele partyen doordrin gen hun leden en de hun nabestaan de landgenoten ervan, dat zij alleen in een confessionele party georgani seerd kunnen zyn. omdat zij Gods woord op alle terreinen van het maat schappelijk leven tot richtsnoer van hun handelen nemen. De niet-confes- sionele partijen trachten de kiezers duidelijk te maken, dat het op maat schappelijke terrein uitesluitend gaat om verwezenlijking van de practische materiële doeleinden, die door ieder een kunnen worden nagestreefd, ongeacht zyn godsdienstige beginse len. De doorbraak Zo zal, naar men mag verwach ten, de stry'd over de zogenaamde doorbraak de aansluiting van godsdienstige overtuigden by niet- godsdienstige partijen die vooral door de PvdA intensief gevoerd wordt, in het politieke debat in de Tweede Kamer zijn voortzetting vin den. Dat wil zeggen, dat het mande ment der bisschoppen wel weer aan de orde zal komen en dat dit keer ook het herderlijk schrijven van de Synode der Hervormde Kerk, waar tegen het Christelijk Nationaal Vak verbond sterk geopponeerd heeft, om dat het niet onomwonden de nood zaak uitsprak, dat mensen met een Christeiyke levensovertuiging zich organiseren in Christelijke partyen en met name in de Christelijke vak beweging, bijzóndere aandacht zal vragen. Niet onbesproken zal blijven de po ging van de KVP om haar positie te versterken door fusie met de KNP van de heer Weiter. Het zou ons niet verwonderen, als van de „linker" zij de onderzocht werd, in hoeverre de vereniging van de KVP en KNP en de vervanging in de Tweede Kamer van Ir. Wijffels door jkhr. Ruys de Beerenbroück, een zwenking in con servatieve richting betekent. Het is by de aanstaande algemene politieke beschouwingen de tijd voor een beoordeling, in hoeverre de brede basis van het Kabinet bevredigende resultaten heeft opgeleverd en voor het stellen van de vraag, of verbre ding wenselijk is of niet. De WD heeft in de huidige regeringsperiode geen zitting in het kabinet en vooral zy is dus geroepen tot een analyse van de regeerkracht van dr. Drees en de zynen. Er is politieke stof in overvloed voor een breedvoerig, interessant de bat. Temeer, daar de politiek zich ook bemoeit met de practische pro- Advertentie blemen op sociaal, economisch en geestelijk terrein. Men behoeft er niet aan te twijfelen Een opkomende KOU? U voelt U weer 'stralend AKKERTJE dat gesproken zal worden over de wo ningbouw eh dat er bij de regering op aangedrongen zal worden om dit nij- pendste van alle na-oorlogse proble men in versneld tempo tot een oplos sing te brengen door toepassing o.a. van nieuwe bouwmethoden. Ook het kartelbeleid zal wellicht de aandacht vragen. De minister Van Economische Zaken, prof. Zijlstra, heeft de laatste tijd enige keren dras tisch ingegrepen en prijs-afspraken men denke aan de rijwielbranche ongeoorlofd verklaard. De bedoe ling daarvan was prijsstijging te voorkomen en tot prijsverlaging te nopen, als dat economisch verant woord was. De regering houdt namelijk nog al tijd vast aan haar loon- en prijspoli tiek. Wat dat betreft, ligt er sinds 21 October 1958 een motie van prof. Romme „in de ijskast". Op 30 Oc tober van dat jaar kreeg prof. de agenda afvoerde. De R.K.-fractie- voorzitter wenste haar namelijk te eniger tijd behandeld te zien, omdat hij, zoals in de motie vastgelegd is. voor vrijere loonvorming, zij het met enige restricties, geporteerd blijft. De kwestie van de vrijere loon vorming heeft de laatste tijd weer aan actualiteit gewonnen. Het be hoeft derhalve niet te bevreemden, als dit onderwerp weer een element van de besprekingen zal uitmaken. CULTURELE VORMING Belangrijke taak voor de overheid Door vele omstandigheden is een toestand gegroeid, aldus minister Cals in een toelichting op zijn begroting, waarin het publiek zijn inkomen voor een zo groot deel voor zijn materiële behoeften besteedt, dat het de kosten, die voor de kunstuitingen noodzakelijk zijn, slechts zeer gedeeltelijk zelf kan of wil opbrengen. De belangrijke taak, die de rijksoverheid by het acti veren van de latent aanwezige behoefte heeft, vertoont daarom niet alleen een financieel aspect, maar draagt ook een voorlichtend en stimulerend ka rakter, teneinde de bevolking ertoe te brengen ook zelf meer daadwerke lijke aandacht geestelijk en materieel aan de kunst te schenken. Dit neemt niet weg, dat er de laatste jaren steeds ruimere financiële bijdragen van overheidswege nodig blijken te zijn. Het verheugt de minister, dat hij bij de staten-generaal voor deze gedach ten waardering pleegt te vinden en hy heeft mede daarin aanleiding gevon den voor de afdeling kunsten dit jaar een zeer belangrykc verhoging voor te stellen. De minister acht het juist tegemoet;, te komen aan de sterke aandacht tot. het instellen van een regionale om roep in het Oosten des lands. Voorlo pig zal deze omroep samenwerken en een geheel vormen met de reeds be staande regionale omroep Noord. Het behoud van het cultuurbezit en het steeds beter toegankelijk maken daarvan voor brede lagen van ons volk maakt het noodzakelijk byzon- dere aandacht te besteden aan de musea, zowel van ryk als van parti culieren. Willen de musea voor kunst en we tenschap hun veelzijdige taak naar behoren kunnen vervullen, dan dienen deze instellingen in staat te zijn de verschillende grote lacunes in hun verzamelingen geregeld zoveel moge lijk aan te vullen. De tot dusverre voor deze musea telkenjare uitgetrok ken bedragen blijken hiervoor, in het bijzonder door de nog steeds optre dende waardevermeerdering van be langrijke werken van kunst en weten schap, te enenmale ontoereikend te zijn. Hierdoor dreigt het gevaar, dat de Nederlandse musea de naam, die zij voor zich en daardoor voor ons land in de gehele wereld hebben verworven, op den duur niet zullen kunnen hand haven, doordat zij er niet in slagen hun collecties te verbeteren en de daarin bestaande leemten aan te vul len. Dit wordt voortdurend moeilijker, omdat er in steeds meer gedeelten van De vereniging van loodsen heeft de Zuidvictnamese regering verzocht, de verzekering te geven, dat buiten- lahdse schepen, die de rivier bevaren, op afdoende wijze zullen worden be schermd. de wereld tegenwoordig naar ge streefd wordt belangrijke verzamelin gen van kunst en wetenschap bijeen te brengen, waardoor de prijzen voor werk van de beste soort snel oplopen. Teneinde aan deze moeilijkheden tege moet te komen, heeft de minister op deze begroting aanzienlijk hogere be dragen u "g voor de aankoop- posten der rijksmusea. Daarnaast heeft hij eveneens bedui dend hogere bedragen voorgesteld ten behoeve van niet aan het rijk toebe horende musea. 7)c ~ÖUssingse 'fJeott TE MIDDELBURG De Vlissingse Poort heeft ge wandeld. Of liever: er moeten er minstens drie zijn geweest. De eerste, die overigens ook geen Vlissingse, maar Gors- stratepoort heette zou de Gortstraat eigenlijk wel ooit kennis aan gort hebben gehad? schijnt ter hoogte van de Varkensmarkt te hebben ge staan. De tweede, behorende tot de derde uitleg van de Stad omstreeks 1^50, zou gestaan hebben ter plaatse van de Vlis singse bxnnenbrug van boven- staand plaatje met het fietsen de meisje. De derde en laatste, die van het oude prentje, werd gebouwd in het verband der laatste 'stadsuitlegging. In 1596 begonnen werd ze eerst in 1639 voltooid, In 1868 werd ze ge sloopt, als gevolg van de toen malige spoorweg- en kanaal- werken. Het icas indertijd wel de mooiste van de Midelburgse poortgebouwen. Klassicistische barok het gebouw, Hollandse renaissance het torentje. En als men nu weet, dat de laatstver- melde stijl de oudste is, terwijl men toch heus éérst het ge bouw heeft neergezet en ten slotte het torentje, dan zit hier iets geks in. Clio heeft hier omtrent tot nog toe geen op heldering verschaft. Wel heeft ze verteld, dat de geestig ge beeldhouwde koppen op de kar doezen van de gootlijsien, 62 in getalwerden gesneden voor zoiets van twee gulden het stuk in tegenwoordige munt om gerekend. Van de kunst naar het koopje il n'y a qu'un pas; dat is wel altijd zo geweest. Een poort, die historie gezien had, dat was ze wel. Stadhou der Willem III, aanstaande Koning van Engeland, werd hier op 26 en 28 Juli 1688 res pectievelijk „in- en uytghecon- duieert". Het was de eerste keer niet, dat hij hier passeer de: dat ivas toen hij als jongen van 18 jaar hier kwam om als Eerste Edele in de Staten van Zeeland te worden hersteld. In Februari 1795 trokken de Fransen door deze poort de stad binnen. In 1803 Napoleon, toen nog maar bescheiden Con sul van de Franse republiek. In Mei 1809 zijn broer Louis, m Augustus van hetzelfde jaar... de Engelsen, In 1810 Napoleon I himself opnieuw ditmaal erg boos en onhebbelijk jegens het hem opwachtend Stadsbestuur. In 1811 kwam de order,^e for tificatiën van Middelburg te I slechten en scheen het einde van de poort nabij. Na veel Oostindische doofheden en ge- wurm kwam er een contra-or der, maar het torentje was onderhand al afgebroken. Eerst in 1839 werd het in zijn oude vorm hersteld. Op 6 Mei 181 Jf trok hier het laatste restje Fransen naar het Zuiden af. We hadden weer eens een „grote tijd" gehad. Alemaal gedenkwaardige fei ten, toegegeven. Toch maakt dergelijk soort historie ons al tijd een beetje kribbélorig. Denkt men nu heus, dat dit soort gewichtigheden er zoveel toe doet. Waar draait de we reld om Niet om de bedrijvers van nieuwe lawaaien. Onhóór- baar draait zij. Op den naam lozen burger, op den onbeken den soldaat. Zo is het dan niet zo vertoon- derlijk, dat, toen wij de Schim dezer poort vroegen, wat nu wel de beste plek in hare 272- jarige meniorieën innam, zip met een vertederde glimlach antwoordde: ik weet het niet... de brandewijn in het Zxoaantje was niet slecht, maar in de Blauioe Hand hadden ze het beste bier. in koele stenen kruikjes Of moet ik spreken van de vrijagieën in het Groe ne Woud, dan wel van de pan- nekoekeh, die je ging eten aan den Groten Abeelef J. C. v. S. VOOR 1956 8.370.000 GULDEN Nieuwe staatsprijzen voorgesteld In de begroting 1955 was voor de doeleinden, die nu, bij de begroting 1956, onder de afdeling kunsten zijn opgenomen in totaal 6.544.000, beschikbaar, waarin de beurzen voor het kunstonderwijs en de uitgaven voor de aesthetische vorming van de jeugd niet zijn begrepen. De minis ter vraagt voor 1956 voor afdeling kunsten een bedrag van omstreeks 8.370.000,aan. By het vergelijken van dit cijfer met voorgaande ja ren moet er rekening mee worden gehouden, dat thans 70.000,is op genomen voor het maken van plannen voor nieuwbouw van het konink lijk conservatorium voor muziek. Er wordt derhalve voor de afdeling kunsten een reële sty'ging voorge steld van rond 1.756.000,— (of by- na27 pet.), wadrin dan uiteraard ook de hogere bedragen zyn verwerkt, die voor de reeds toegestane salaris verhogingen met de daarmede ge paard gaande uitgaven voor sociale 25. Er braken kwade dagen voor de hoofdcommissaris van Amsterdam aan, want nadat tijdens zijn korte be wind er 2 grote inbraken waren gepleegd en bovendien zijn huishoudster op geheimzinnige wijze was verdwe nen. werd er wéér een kraak gezet, ditmaal in een gro te villa in de Apollolaan. die bewoond werd door de even gefortuneerde als invloedrijke meneer Van Gou- densteyn. Uit een lade van zijn bureau was een geld kistje met ongeveer vijftienduizend gulden verdwenen. De kranten maakten er met grote letters melding van en bij die gelegenheid werd er hier en daar reeds open lijk critiek geoefend op.het beleid van de nieuwe hoofd commissaris. Ook meneer Gerrit van Goudensteyn liet zich niet onbetuigd. Hij vertelde aan een journalist, die hem kwam interviewen, zonder een blad voor zijn mond te nemen, dat hjj weinig vertrouwen stelde in de nieu we politiechef, die naar zijn mening geen blijk gaf van veel scherpzinnigheid of doorzettingsvermogen. Toen deze uitspraak van meneer Van Goudensteyn gepubli ceerd was. wilden andere kranten blijkbaar niet achte» blijven met hun aanmerking op de nieuwe H.C. en men schreef, dat meneer Jimmy Brown maar zo gauw mo gelijk naar het provincie-gat Wllgenwolde moest terug keren.. Jimmy las al deze critiek. zonder er zich ech ter bijzonder boos over te makefl. „Ik zal ze léren".' bromde hy. voorzieningen nodig zijn. De minister stelt zich voor de sub- sidiën voor het Overijsels en het Fries orkest geleidelijk verhoging te doen ondergaan, althans, indien hun artistieke prestaties dit verantwoord dóen zijn en de subsidiën uit het eigen gewest ten minste een zelfde bedrag vertegenwoordigen als de rijkssubsidie. Kamerorkest De minister is van mening, dat 't Nederlans Kamerorkest in een be hoefte voorziet. Hij stelt voor een nieuwe post, groot 50.000,op de begroting te plaatsen, waaruit ten behoeve van bedoeld kamerorkest 'n rijkssubsidie zou kunnen worden ver leend. De stichting Donemus heeft sinds '47 de belangen van de hedendaagse Nederlandse componisten behartigd door hun onuitgegeven werk binnen het bereik te brengen van de uitvoe rende kunstenaars via een documen- tatie-afdeling, alsmede door intensie ve exploitatie van de vermenigvul digde partituren en uitvoeringsmate rialen. De stichting heeft zich haar plaats in het muziekleven zowel in Neder land als in het buitenland veroverd. Het moet uitgesloten worden ge acht, dat Donemus op den duur zal kunnen concurreren met de commer ciële uitgaven, indien haar publica ties, vooral naar het notenbeeld, niet op andere en betere wijze verzorgd kunnen worden dan tot nu toe moge lijk was. Voorts moeten de steeds groeiende bestellingen uit binnen- en buitenland verwerkt kunnen worden, hetgeen betekent, dat naast fotocopie en licht druk ook offsetdruk zal moeten wor den toegepast Derhalve zal de flnan- worden versterkt. In verband hier mede stelt de minister voor, op deze post een bedrag van 97.000,uit te trekken. Ballet De minister acht het wenselijk, dat de financiële positie van 'het Neder landse ballet versterkt wordt. Onder meer zullen de salarissen van de aan het Nederlandse ballet verbonden krachten verhoogd dienen te worden. Hij stelt voor op deze post 80.000, uit te trekken. Naar de mening van de minister dient voor het jaar 1956 de post sub sidiën ten behoeve van toneelgezel schappen aanzienlijk te worden ver hoogd. Hiervoor bestaan verschillen de redenen. Totaal wordt 200.000,- meer aangevraagd. De minister hoopt in 1956 te kun nen overgaan tot een staatsprijs voor de gebonden kunsten, waarop reeds eer, o.a. door leden van Sta- ten-Generaal was aangedrongen. Hij overweegt voorts de instelling van staatsprijzen voor beeldende kunsten (naast dé Prix de Rome) van dezelfde orde als de Van der Leeuw-prijs voor muziek en de P. C. Hooft-prijs Voor letterkunde. RADIO, TELEVISIE EN PERS Zender voor Wereldomroep De in. vorige jaren begonnen uit breiding van liet radio-zendapparaat zal in 1956 ten dele zijn gerealiseerd. In de loop van 1956 zullen F.M.- zenders in bedrijf komen te Hooge- zand en Hulsberg, en voorts een F.M.-dubbelzender te Irnsum (Fr.). Later in het jaar hoopt men nog de F.M.-dubbelzender te Mierlo gereed te hebben. Voorts zal in het begin van het jaar een 100 K.W.-zender voor de wereldomroep in bedrijf ge nomen worden, medio 1956 gevolgd door een tweede zender van hetzelf de vermogen. Evenals voor 1955 moet voor de exploitatiekosten van de televisie ln 1956, bij de huidige zendtijd, op een hoger bedrag gerekend worden dan het cijfer, dat de televisieraad in zijn rapport had begroot voor de ex ploitatie van een televisiedienst van 8y2 uur per week. Anderzijds mag echter aan de hand van de tot dusverre bekend geworden gegevens ook een snellere toeneming van het aantal kijkers worden verwacht dan de raad had becijferd. De minister wil aan deze opmer kingen generlei nieuwe of herziene raming verbinden van de nodig ge achte bijdragen uit 's rijks schatkisl over een bepaald aantal jaren. Im mers daarbij zou men voor dezelfde moeilijkheden en onzekerheden staan als destijds de televisieraad, ciële positie van Donemus moeten en de uitkomsten van dergelijke be rekeningen zouden even weinig hou vast bieden als de prognose van dat college. De werkelijke tekorten zijn af hankelijk van tal van factoren eventuele uitbreiding van de zend tijd, bouw van een nieuwe studio, ontwikkeling van de internationale uitwisseling, mogelijke loonronden, stijging van materiaalprijzen, nieu we technische vindingen, enz. waarvan niet vaststaat, of, dan wel wanneer, zij in het beeld zullen ko men. De exploitatieuitgaven voor de te levisie worden voor 1956 geraamd op f 5.280.000. terwijl f 800.000 is uitgetrokken voor investeringen. De functie van gedelegeerde in televi siezaken komt te vervallen. Bouw van kernreactor. De plannen voor de bouw en inrich ting van een kernreactor in Nederland zijn thans zover gevorderd, dat in de begroting voor net dienstjaar 1956 een nieuw artikel voor de toekenning van een rijksbijdrage in de exploita tiekosten moet worden opgenomen. Voor 1956 kunnen de exploitatie kosten geraamd worden op 1.800.000 In Jit bedrag zullen de N.V. Kema en andere takken van het bedrijfsleven voor 700.000 participeren. De ryks- bijdrage moet derhalve worden ge steld op 1.100.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6