Groot aantal deelnemers aan de Zeeuwse U.L.O.- conferentie in Goes met melk meer mans S&Z'Z ZWARE STRAFFEN GEVORDERD INZAKE VEEDIEFSTALLEN TWEEDE KAMERLID KORTHALS OVER EUROPESE EENWORDING STAVENISSE TOONDE HERSTEL EN ZIJN DANKBAARHEID GEBR. ESSELBRUGGE TE AXEL MOGEN ARBEIDERS VERVOEREN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 TWEETAL INLEIDINGEN Ervaringen bij het toepassen van nieuwe richtlijnen bij talen Zelfs uit Brabant waren er Vrijdag: leraren van U.L.O. scholen naar het „Schuttershof" te Goes gekomen om d aar tezamen met meer dan tachtig Zeeuwse collega's de tweedaagse Zeeuwse U.L.O. conferentie van de af delingen Zeeland van de Vereniging voor M.U.L.O. en de Vereniging voor Christelijke M.U.L.O. bij te wonen. Op deze eerste conferentiedag werd daarmede het belang van een dergelijke bijeenkomst dus duidelijk aange toond. De hoofdschotel van deze dag werd gevormd door de inleiding, die de heer H. de Lange, hoofd van een U.L.O. school te Amersfoort, hield over do ervaringen, die men bjj het toepassen van nieuwe richtlijnen bij het onderwijs in de moderne talen heeft opgedaan. Een inleiding, die resul teerde in een diepgaande bespreking waarbij de voor- en nadelen van deze vernieuwing uitvoerig onder de loupe werden g De eerste conferentie stond onder voorzitterschap van de heer J. E. Harthoorn, -die in zijn openingswoord met vreugde gewag maakte van de grote opkomst en een speciaal wel komstwoord sprak tot de Inspecteur van het Lager Onderwijs te Goes, mr L. G. Wolf en de Inspecteur van het Lager Onderwijs te Middelburg, de heer A. A. Leenhouts Direct na de opening werd het woord gegeven aan de heer H. de Lange voor zijn inlei ding. Spreker stelae voorop, dat hij slechts enkele grepen uit de practijk zou nemen betreffende het frequentie systeem voor de studie moderne ta len. In een normaal eenvoudig ge sprek, aldus spreker, bezigt men ge woonlijk een vierhonderd a vijhonderd verschillende woorden en afleidingen daarvan. Wanneer men nu deze veel voorkomende (frequentie) woorden in een vreemde taal kent met de af leidingen en de verbuigen daarvan zal men zich in eenvoudige ge sprekssituaties kunnen redden en op dit feit is nu de frequentiemethode febaseerd. Op zijn eigen school had e heer de Lange het frequentie systeem reeds geruime tijd in gebruik en daarbij verkreeg hij goede succes sen Overigens zag spreker de moei lijkheden voor U.L.O. leerkrachten bij het talenonderwijs goed in, nu c" stro- -- - - stroom leerlingen naar de U.L.O. Winterdienstregeling van de Z.V.T.M. Vrijwel geen wijzigingen De winterdienstregeling van de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg-Maat schappij N.V. is thans bekend. Deze regeling gaat Zondag 2 October in. Er komen vrijwel geen veranderin gen in voor, slechts hier en daar ver schilt het enkele minuten. Wel wordt er op gewezen dat na het gereedkomen van de nieuwe ver bindingsweg Hoek-Biervliet door de Braakmanpolder in verband met de alsdan te bedienen kortere route, daarvoor een nieuwe regeling zal worden ingevoerd. Men treft in de nieuwe dienstregeling tevens een overzicht aan van de nelicopterdienst van de „Sabena" tussen Brussel en Rotterdam. Overdekt zwembad te te Vlissingen Tijdens de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering van de raad Vlissin gen deelde burgemeester mr. B. Kolff mede, dat thans een plan in studie is om bij de Zeevaartschool een over dekt zwembad te bouwen, te combine- ren met een gymnastieklokaal. De bur gemeester verklaarde dit in antwoord op vragen van het raadslid ir. J. H. Krietemeyer over schoolzwemmen. i genomen. scholen zo toegenomen is. De U.L.O. scholen worden meer en meer het verlengstuk van de Lagere school met als gevolg dat de meer schran dere leerlingen naar de Middelbare scholen gaan. Daarom vond spreker de frequentie methode zo doeltref fend daar het aankweken van spreek vaardigheid volgens deskundigen veel meer een emotioneel, dan een verstandelijk proces is. „NIET KLAARSTOMEN" „Het alleen maar klaarstomen voor het examen mag nooit het doel zijn van het vreemde talenonderwijs" al dus de heer de Lange, „maar wel de elementaire kennis van een vreemde taal". En deze kennis kan heus wel vergezeld gaan met 't er goed afbren gen van een examen". Vooral de laatste jaren blijkt wel uit de exa menopgaven, dat deze op geen enkele wyze het frequentiesysteem in de weg staan", besloot spreker. Na de lunch kwamen de deelnemers aan de conferentie in plenaire zitting bijeen. Uit discussiegroepen kwamen vragen naar voren, waaruit bleek dat het onderwerp de volle belang stelling had. In het verdere verloop van de mid dagbijeenkomst hield de heer J. van Helden, vakleraar tekenen aan de Goesse U.L.O. scholen een causerie over het onder erp „Het tekenonder wijs op de U.L.O. school". De moeilijkheid van het tekenonder wijs op de U.L.O. scholen is volgens spreker dat de leerlingen juist de school betreden in het stadium, dat hun kinderlijke verbeeldingskracht voorbij is. Zij bezitten daardoor een zekere geremdheid en durven, wat in hun fantasie leeft, niet direct meer neer te schetsen, uit angst voor cri- tiek. Voor de tekenleraar ligt hier de taak de leerlingen hun tekendurf te rug te geven. 3n een korte uiteenzet ting gaf de heer van Helden enkele mogelijkheden dienaangaande, waar na het onderwerp in bespreking werd gebracht. Na een gemeenschappelijk diner kwamen de deelnemers aan de con ferentie 's avonds weer in het „Schuttershof" bijeen. Mejuffrouw Roosje Driessen, declamatrice uit 's Gravenhage, vertelde iets over het op juiste wyze declameren, waarbij zij zelf een proeve gaf. Vervolgens was het de beurt aan enkele leer krachten om zelf iets voor te dragen. VOOR MIDDELBURGSE RECHTBANK Verdediger bestreed betrouwbaarheid getuige (Slot van Dag. 2) Mr. Andreae nam hierop requisitoir zowel tegen G. als tegen S. Hij acht te het bewijs van byzonder belang, omdat deze verdachten ontkennen. Spr. was er van overtuigd, dat Van S. de waarheid spreekt. Hij illustreer de deze opinie met enkele vooi'beel- denden van verklaringen, die geheel met de waarheid overeen bleken te stemmen. G. heeft een alibi opgege ven voor de nacht, waarin de scha pen werden gestolen. De officier toonde aan, dat dit niet houdbaar is. Ook wat S. betreft stipte mr. An dreae aan de hand van Van S.'s ver klaringen verschillende bewijspunten aan. Deze verdachte is eveneens schuldig zo meende de officier. Bei den, die evenals de overigen jong zijn, waren nooit eerder met de justi tie in aanraking. Onverbeterlijke misdadigers zijn zy niet. Ten aanzien van S. wilde spr. er bovendien reke ning mee houden, dat deze daden reeds twee jaar geleden zijn gepleegd. De vordering luidde tenslotte: Voor G. één jaar jeugdgevangenis Zutphen en voor S. één jaar met aftrek, drie jaar proeftijd en ondertoezichtstel ling. Beide verdachten werden door mr. W. H. Vermaas verdedigd. Deze be treurde, dat ten aanzien van G. de re- classeringsvoorlichting niet is ge slaagd. Indien G. straf moet hebben dan is jeugdgevangenis de enige op lossing. In vergelijking met de eis tegen hoofddader Van S. vond Spr. de eis tegen zijn cliënt echter te hoog. Pleiter voerde verder o.a. nog aan, dat bij het onderzoek is gebleken, dat G. geen schapen wol op zijn kleren had en drong tenslotte aan op vrijspraak. REDE IN BURGERZAAL MIDDELBURG Zanger Harry van Oss met internationaal programma Drs H. A. Korthals, lid van de Tweede Kamer voor de WD, heeft Vrijdagavond in de Burgerzaal van het 3Iiddelburgse stadhuis een rede gehouden, waarin hy verschillende vraagstukken, die samenhangen met het streven naar Europese eenwor ding, aan een beschouwing onder wierp. De heer Korthals sprak daar tjjdens een bijeenkomst Europese Jeugdwcek, die tot en met vandaag in de Zeeuwse hoofdstad wordt ge houden. Hij betoogde o.a., dat men het gebeuren in het huidige Europa moet zien tegen de achtergrond van de grote gevolgen der beide wereld oorlogen. Voor 1940 was aller aandacht met name op West-Europa gericht, dat toen een overheersende rol in de we reld speelde, niettegenstaande z\jn verzwakking door de le wereldoor log. Thans speelt ons werelddeel feen eerste viool meer, Rusland en e USA zijn nu de voornaamste machten, vroeger was Europa als 't ware „de bergplaats van de wereld", waar allerlei grondstoffen werden verwerkt. Dit gaf het werelddeel een grote kracht. Juist als gevolg van de wereldoor log verzwakte ook de economische kracht van Europa. De heer Korthals schetste vervolgens de moeilijkheden, waarvoor Europa zich ziet gesteld. Met klem betoogde drs Korthals, dat het vormen van een grotere een heid absoluut nodig is. Hij stelde te genover het verdeelde Europa Ame rika met zijn markt, groot van om vang en verscheidenheid. Zo zou het ook in Europa kunnen worden, wan neer wordt gestreefd naar een sa menbundeling van krachten. Drs Korthals gaf een uiteenzetting over de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap, die hij „een stukje Europese regering" noemde. Een belangryk onderdeel van deze bijeenkomst vormde ook het optreden van de internationaal bekende zan ger Harry van Oss. Hij bracht een programma, dat liederen, balladen e.d. bevatten uit een groot aantal landen. De bewijslast tegen S. achtte ver dediger niet overtuigend. Met klem wees mr. Vermaas op het feit, dat S. aanvankelijk niet had willen toege ven, dat hij in zijn wagen vlees naar Zoutelande heeft gebracht. Hij mag namelijk voor derden geen vlees ver voeren. De tenlastegelegde diefstal len achtte de raadsman niet bewezen. Er zijn geen voldoende aanwijzingen voor. Hy vroeg vryspraak voor S. Vierde man Tenslotte stond terecht J. R, uit 's-Heerenhoek. Deze zou op twee ach tereenvolgende dagen 10 en 11 November 1945 samen met Van S. ee-'. rund hebben gestolen. Ook hij ontkende, waarop Van S. getuigde, dat de diefstal met een auto van een zekere B. was geschied en dat R. had geholpen. Mr. Andreae zei in zijn requisitoir, dat ook hier de verklaringen van Van S. weer doorslaggevend zijn. Naar zijn mening is deze getuigenis ook betrouwbaar. R. is iemand met een goed stel hersens, die echter de verleiding van het vele geld, dat hy op zak kreeg en waarmee hij plotseling in de veehandel moest gaan, niet kon weerstaan. Eén jaar jeugd gevangenis was hier de eis. Mr. P. C. Adriaanse pleitte voor R. Naar zijn mening is alle bewijslast ge- grond op de verklaringen van Van S. e strafbaarheid kan echter niet op verklaringen van slechts één getuige worden aangenomen. Mr. Adriaanse hechtte geen enkel geloof aan het geen Van S. heeft bekend. „Met die man kun je alles doen", aldus spr. „Het is een slappe figuur, die alles door elkaar haalt. Van het bewijs klopt weinig en het is verder zeer zwak". Mr. Adriaanse meende dan ook, dat de rechtbank onmogelijk tot de geëiste straf kon komen. Zelfs vroeg hij op grond van gebrek aan be wijs onmiddellijke invryheidsstelling voor zijn cliënt. De rechtbank achtte na raadka mer voor dit laatste geen termen aanwezig. Alle uitspraken in deze zaak, die grote publieke belangstel ling trok, werden bepaald op Woens dag 12 October. Zeker is zeker", mompelde de schil der Carel Thole, toen hij uit handen van de heer G. W. van Bergen Wal raven de cheque van f 2000 ontving, wélke het extra honorarium beteken de voor zijn schilderij „Christophorus" Dit schilderij werd door de bezoekers van de E 55 met grote meerderheid aangewezen als het beste te beant woorden aan de opdracht: het uit beelden van de risicodragende functie van het verzekeringsbedrijf. Mevrouw E. LantsheerWillems in Hoek (Zw.-Vlaanderen) toon een prijs van 200 in deze wedstrijd. MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Gedenkteken voor Tholen H De burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wijtema, voorzitter M van het adoptie-comité van een aantal Noord-Hollandse gemeen- ten voor Stavenisse, deelde Vrij- dag mede, dat het adoptie-comi té besloten heeft het eiland Tholen een gedenkteken aan te bieden. Mevrouw Fry Heil, beeldhouwster te Arnhem, is verzocht een eventuele opdracht in overweging te nemen. Er is nog geen beslissing genomen over de plaats, waar het ge denkteken zal worden opgericht. De aanbieding van. het gedenk teken wil men zien als een af sluiting van de adoptie-actie. „Bartiméus"-zangklas maakt een tournee door Zeeland De zangklasse van „Bartimeus", het Chr. Blindeninstituut in Zeist, zal een driedaagse tournee door Zee land maken. Dit koor verwierf een bekendheid in Nederland door zijn optreden voor de radio onder leiding van dirigent Mees van Huis en bege leid door de organist van de Utrecht se Domkerk, Stoffel van Vliegen. In de regel geeft de zangklasse slechts uitvoeringen in plaatsen, die niet ver van Zeist zijn gelegen. De opleiding van deze jongeens en meisjes mag namelijk geen last van hun grote lief hebberij ondervinden. De koorleden hebben nu hun herfst- vacantie beschikbaar gesteld om drie uitvoeringen in Zeeland te geven. Het zijn lcerkconcerten, zoals gewoonlijk. Maandag 24 October komt de zang klasse in de Grote Kerk van Zierik- zee, Dinsdag 25 October in Middel burgs' Nieuwe Kerk en Woensdag 26 October in de Magdalenakerk in Goes. De uitvoeringen beginnen om 20 uur. De koorleden worden gedu rende de tournée bij particulieren in de betrokken gemeenten onderge bracht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Officieus Zeeuws kampioenschap wielrennen Op Zaterdag 15 October a.s. houdt de wielerclub „Theo Middelkamp" uit Goes in Heinkenszand het officieuze kampioenschap van Zeeland wielren nen voor alle categoriën. Aan deze kampioenschappen kunnen alleen in Zeeland woonachtige renners deelne men of renners, die lid zijn van een Zeeuwse, club. Slechts enkelen van de vijftig bij de K.N.W.U. aangesloten Zeeuwse renners betwisten elkaar'tot nog toe bij de provinciale kampioen schappen. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat de kampioenschappen van Brabant en Zeeland gelijktijdig worden verreden in eerstgenoemde provincie. Door de ze wedstrijd in Heinkenszand tracht men verandering in deze situatie te brengen. (Slot van pag. 1) In stille aandacht trokken hierna de vele genodigden op deze fraaie herfstdag langs de van sobere ge lijkvormige monumenten voorziene graven. Gednrende enkele ogen blikken toefde men in het nabije verleden, daarna eiste het Stave nisse van vandaag de aandacht weer op. „Inspectie". Het gezelschap maakte een korte in spectietocht door de nieuwe straten van het herbouwde dorp, waarin de typische Noorse, houten geschenkwo ningen in gave harmonie met moderne stenen woningen zijn verrezen. In een van deze woningen, bij de familie J. Hage, strekte de inspectie zich ook uit tot het interieur van het huis, dat door enkele autoriteiten bezichtigd werd. Vervolgens werd met enig ceremo nieel door de Commissaris der Konin gin de eerste steen gelegd voor een nieuwe kleuterschool: „een fundament voor de toekomst", zoals burgemeester Verburg tevoren in een toespraak had opgemerkt. Ook deze school kan gro tendeels dank zij geschenken gebouwd worden, de inventaris werd geschon ken door de Zweedse organisatie „Redt de kinderen" en de Kees Boekeschool uit Bilthoven gaf speel- en werkma teriaal. De inspecteur van het kleuter onderwijs, mej. E. Glasz, memoreerde deze nobele gebaren In een korte toe spraak. Eerbied voor bevolking Namens het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting betuigde de heer J. W, van Borselen zijn eerbied voor de bevolking van Stavenisse, die zich ondanks de zware slagen prachtig van dc gevolgen van de ramp in materieel opzicht wist te herstellen. „Het moet alles weer knapjes wor den", zo had eens een bejaarde inwoon ster van Stavenisse aan haar buur man geschreven, zo wist de heer Van Borselen, en de wens van „dit vrouw tje van Stavenisse" is in vervulling ge gaan, aldus spr. De Commissaris der Koningin richtte zich aan de gemeenschappelijk BEROEP BIJ KB GEGROND VERKLAARD Besluit geldt voor vijf jaren. Het beroep van de gebroeders Esselbrugge te Axel tegen de be schikking van de commissie „ver gunningen personenvervoer" is bij koninklijk besluit gegrond verklaard. Het betreft hier de uitvoering van HOOG EN LAAG WATER 2 October U.+N.A.P. Ü.+N.AP. U—N.A.P. U.—N.A.P. Vlissingen 1.57 2.30 14.07 2.28 8.12 1.90 20.45 2.18 Terneuzen 2.26 2.44 14.37 2.42 8.41 2.02 21.15 2.30 Hansweert 3.13 2.57 15.22 2.49 9.17 2.20 21.50 2.48 Zierikzee 3.34 1.66 15.44 1.52 8.45 1.40 21.11 1.70 Wemeldinge 3.44 1.92 15.59 1.79 9.11 1.67 21.31 2.00 3 October Vlissingen 2.29 2.37 14.43 2.36 8.48 1.98 21.22 2.21 Terneuzen 2.59 2.51 15.14 2.50 9.20 2.09 21.54 2.32 Hansweert 3.54 2.63 16.04 2.56 9.57 2.28 22.30 2.51 Zierikzee 4.10 1.73 16.24 1.60 9.18 -1.43 21.46 1.70 Wemeldinge 4.22 2.00 16.38 1.86 9.44 1.71 22.08 2.01 |iik 2 r JgjLi 4 P Publicoiit Nedeilondt Ztii»«lbur«ou. 't Grovenhog» 33 groepsvervoer van arbeiders, werk zaam bij de „Compagnie Neerlan- daise de l'Azöte" te Sluiskil. Nadat de gebroeders Esselbrugge het ver. voer reeds geruime tijd hadden uit gevoerd, kregen zij van genoemde commissie te horen, dat deze het besluit genomen had het vervoer te laten verrichten door de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maatschappij. Dit op grond van het feit, dat het vervoer geschiedt binnen liet gebied, waar deze maatschappij autobus diensten heeft. Bovendien wenste de Z.V.T.M. het vervoer uit te voeren ondanks het feit, dat hiervoor van de bestaande vervoersdiensten rede lijkerwijs geen gebruik kan worden gemaakt. Tegen het besluit van de commissie tekenden de gebroeders Esselbrugge beroep aan. Bij het in beroep komen voerden de appellanten aan, dat de „Com pagnie Neerlandaise de l'Azöte" de Z.V.T.M. tweemaal heeft aangezocht om het vervoer op zich te nemen, maar dat hierop niet werd gerea geerd. Toen de gebroeders Essel brugge reeds vijf weken het vervoer hadden verricht, kwam er van de Z.V.T.M. wel reactie. De eerste of ferte bevatte een prijsopgave die hoger lag dan redelijk was en na dat het vervoer reeds geruime tijd door de appellanten tegen een over eengekomen prijs werd verricht, diende de Z.V.T.M. een prijs in, die gelijk was aan die van hen. In het koninklijk besluit wordt opgemerkt, dat in aanmerking ne mende, dat de gebroeders Esselbrug ge dit vervoer steeds naar behoren hebben verricht en hun bedrijf daar op hebben ingericht, geen aanlei ding bestaat aan de Z.V.T.M. de voorkeur voor het genoemde vervoer te verlenen. Aan de gebroeders Es selbrugge wordt derhalve met ver nietiging van de beschikking van de commissie „vergunningen personen vervoer" het groepsvervoer van ar beiders van de genoemde maatschap pij verleend voor de tijd van vijf I jaren. J bruikte maaltijd in een toespraak aller eerst tot de heer P. de Latour, consul- generaal van. Frankrijk, tot de heer F. T. Homer van de Australische ambas sade en tot ds. en mevrouw F. A. Ter- jesen van de Noorse kerk in Rotter dam. In hartelijke bewoordingen dank te ook jhr. De Casembroot voor de grootse wijze, waarop hulp was ver leend. Geloof was fundament „Het is mijn vurigste wens", zo be sloot de Commissaris der Koningin zijn toespraak, „dat in deze perfect herbouwde gemeente de religieuze, voor Stavenisse kenmerkende sfeer, bewaard blijft. Dank zij de Gods vrucht werd de ramp doorstaan. Het geloof was het fundament". Nog vele andere sprekers gewaagden vervolgens van de vreugde, welke er allerwegen heerst nu Stavenisse her bouwd is. De waarnemend-burgemees ter van de Franse gemeente Ment.es, die Stavenisse eveneens steunde, bood bo vendien nog de penning van de stad als herinnering aan en tevens als ge schenk nog een bedrag van Fr. frs. 300.000. De Franse consul-generaal had tevoren als geschenk nog een bedrag van ruim 3000 overhandigd, namens de adoptiegemeente Mobigny. Na afloop van het diner begaf het gezelschap zich naar het voormalige Oranjehotel, thans als raadhuis in aanbouw, waar burgemeester Ver- burg de door hem vervaardigde smalfilm „Stavenisse, der zee ont rukt" vertoonde. Door middel van deze film konden de vele aanwezi gen nogmaals constateren, dat er in Stavenisse inderdaad reden tot dankbaarheid is voor wat na de verwoestingen tot stand kwam. Een dankbaarheid, die deze dag zoals reeds opgemerkt nadrukkelijk tot uiting is gebracht. Ook jegens ons Vorstenhuis, dat grote morele steun verleende. Onder bijvalsbetuigingen was in de morgenuren op voorstel van burgemeester Verburg dan ook beslo ten om een telegram te verzenden aan H.M. Koningin Juliana, waarin de vor stin dank werd gebracht en waarin men zijn aanhankelijkheid betuigde. Stavenisse heeft zijn Wederopbouw- dag waardig en ingetogen gevierd. Het heeft de talloos velen, die hulp ver leenden, getoond wat met die hulp gedaan is en gisteravond zijn dan de vlaggen, waarmede het dorp zich had getooid weer gestreken. Een dag van dankbaar herdenken was ten einde, Stavenisse eens door rampspoed tot „wereldnieuws" geworden kan weer zichzelf zijn. Nagekomen advertenties Heden overleed plotse ling onze lieve schoon dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante, PIETERNELLA FRAN CHIMONT, geb. VERMEULE in de ouderdom van 50 jaar. Namens de familie, N. D. FRANCHIMONT Schuttershofstraat 12. Middelburg. Heden overleed tot onze grote droefheid onze geliefde Man, Va der, Behuwd- en Groot vader, de Heer ANDRIES VAN WINGEN in de ouderdom van bij na 76 jaar. J. VAN WINGEN— KLOOSTERMAN C. J. VAN WINGEN B. VAN WINGEN. J. VAN WINGEN— BURGER. HANNY en BRINEKE. Kapelle, 30 September 1955. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Dins dag 4 October, 12 uur te Kapelle. Wegens sterfgeval is onze zaak gesloten tot en met Dinsdag 4 October. Molenaarsbedrijf VAN WINGEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4