MacMillan: „Met Westelijken valt in Genève te praten" kLAA/mw RONDOM DE KINDEREN MR. H. J. REININK GAAT HEEN ALS SECRETARIS-GENERAAL N ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 PROV IN 01 ALE ZEEUW8B OOÜRANT WOORDEN VAN GOEDE WIL IN NEW YORK Verandering mogelijk van voorstellen over Duitsland Het Westen vertrouwt, dat het plannen kan opbrengen die volgens de we reld volledige bescherming aan de Sowjet-Unie bieden tegen de dreiging van een herenigd Duitsland, dat zou hebben besloten, zich bij de Navo aan te sluiten. Aldus sprak de Britse minister van buitenlandse zaken, MacMillan, Vrijdag in de vergadering van de Verenigde Naties. Hij voegde eraan toe, dat dit het doel was van de verschillende veiligheidsvoorstellen waaraan de Westelijke mogendheden werken en ook het doel van premier Edens aan vullende voorstel om een pact, dat immers slechts woorden bevat, te verster ken door het „uitdunnen van militaire opstellingen, hetgeen een kwestie van daden is". Tenslotte zei MacMillan, dat de Westelijke Grote Drie „gaarne wij zigingen of toevoegingen in overweging zullen nemen", als hun voorstellen ter verzekering van Rusland tegen gevaren van de zijde van een verenigd Duitsland, die de volgende maand op de viermogendhedenconferentie te Ge nève zullen worden ingediend, onvoldoende zouden zijn. Hij zei, dat hij zich levendig kon voorstellen, gezien de verliezen die de Sowjet-Unie door Hitiers agressie had geleden, dat de Russen zich tegen Duitsland wensten te beschermen door een glacis van tussenliggend gebied. Hij meende, dat als dat de enige moei lijkheid was, de Westelijke mogend heden een plan zouden kunnen uit werken om aan deze „gerechtvaardigde wens" tegemoet te komen. Als slechts overeenstemming bereikt zou kunnen worden over Duitsland en de Europese veiligheid, zouden de vooruitzichten voor een benadering van het ontwape- ningsvraagstuk geheel anders zijn. Als de Sowjet-Unie in staat is, dit veiligheidsstelsel, in de een of andere vorm, te aanvaarden, zal de gordiaan se knoop zijn doorgehakt en zal de geest van Genève iets reëels blijken te zijn, aldus MacMillan. MacMillan verklaarde voorts, dat hij zich bemoedigd voelde door de toon van de jongste redevoering van Molo- tow. Hij prees de verzoenende taal die Molotow gebezigd had in zijn „lange en waardevolle bijdrage" aan het de bat. A-bom voor vrede Hij maakte alleen bezwaar tegen Molotows opmerking, dat, nu de Sow jet-Unie de door het Westen voorge stelde maxima voor de strijdkrachten heeft aanvaard, de Westelijke landen niet langer reden hebben om bezwaar te maken tegen de Russische eis van verbod van atoomwapens. De Sowjet- Unie verklaarde immers zelf in haar voorstellen van 10 Mei, dat ondanks in ternationale controle clandestiene ver vaardiging van atoomwapens mogelijk zal zijn. Dat is dan ook het vraagstuk, dat wij moeten oplossen, aldus de Brit se minister, en intussen kunnen wij slechts hoop putten uit het paradoxa le feit, dat door de ontwikkeling van Volgens een bekendmaking van Radio Peking heeft de regering van Communis tisch China de laatste hand gelegd aan het verlenen van beperkt zelfbestuur aan de grootste provincie, Sinkiang, een groot woestijngebied. Sinkiang heeft ongeveer vijf millioen inwoners van verschillende rassen. De nieuwe naam van de provincie is „Oeighoer". October zet gunstig in M (Van onze weerkundige ff medewerker) s De Septembermaand is in Zee- ee j= land iets aan de natte kant uil- gevallen. Te Vlissingen viel H ruim 80 m regen tegen 77 mm 7 H normaal. We zijn er echter be- 7 ter afgekomen dan in Zuid-Hol- ff land, waar bijvoorbeeld in Hoek van Holland 136 mm regen is ge- M vallen. 7 De temperatuur is over de ge- hele maand genomen vrijwel normaal geweest, daar er zo- 7 wel twee weken met koud als s ook twee weken met vrij warm 7 weer zijn voorgekomen. Van- 7 7 daag maakt October zijn debuut, M 7 hetwelk niet ongunstig zal zijn f| Gisteravond en in de afgelopen 7 nacht passeerde een zwak re genfront ons land gevolgd dooi M een krachtig hoog drukgebied ff Aanvankelijk kan hier en daai M nog een licht buitje vallen, maai ff het hoge drukgebied komt dich s ter bij ons land, hetgeen flinke opklaringen tot gevolg zal heb- ben. Zoals het er gisteravond M naar uitzag laten de weekend- s vooruitzichten zich gunstig aan- 7 zien. Regen van enige beteke- 7 nis verwachten wij niet. De tem- ff peratuur, die overdag tot ruim H 15 graden C stijgt, ligt voor Oc- tober enkele graden boven nor- maal. iilllllllllll!!U!llllllllllll!l!!!lllll!lllllllll!llllll!l!lllllllllll!llll atoomwapens een zekere mate van vei ligheid is ontstaan, aangezien er in een atoomoorlog niemand overwinnaar kan zijn. Tegen blokken Na MacMillan sprak de Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse za ken, Vaclav Davind, die o.m. het Tsje- choslowaakse standpunt herhaalde, dat de instelling van een Europees veilig heidsstelsel, dat militaire blokvorming zal verhinderen en alle Europese lan den, ongeacht het politieke of sociale regiem, zal omvatteh, het beste mid del ter verzekering van de vrede is. De Ver. Staten zouden moeten deel nemen aan dit pact, dat Het Atlantisch Pact en het Pact van Warschau zou moeten vervangen. 325 Nederlandse waarnemers in de Saar Onder hen 225 burgemeesters Teneinde toezicht te houden op de volksstemming, welke op 23 October zal worden gehouden, zullen 1020 waarnemers uit de vijf landen die in de Saar-commissie van de West Eu ropese Unie zitting hebben naar Saar land komen zo heeft de voorzitter der commissie, de Belgische senator De- housse, op een persconferentie meege deeld. Daar er 929 stemlokalen zijn, kan er in elk lokaal één waarnemer aan wezig zijn en er blijft nog een „re serve" over. Uit Luxemburg komen 345 waar nemers, uit Nederland 325, onder wie 225 burgemeesters en uit België 165 waarnemers, Italië en Groot Brittan- nië sturen resp. 120 en 65 waarne mers. De Nederlanders komen op de Vrijdag voor de verkiezingen met speciale vliegtuigen in Saarbrücken aan. MacMillan ovsr delicate toestand in Midden-Oosten Egypte „Er heeft nooit machtsevenwicht bestaan" Over de Palestijnse kwestie heeft de Britse minister MacMillan gisteren in de algemene vergadering der Verenig de Naties te New York gezegd, dat het duidelijk de plicht is van de volkeren organisatie, de vijandig gezindheid tussen Israël en zijn Arabische buur staten te matigen. Er rust een zware verantwoordelijkheid op elk land dat een nieuwe verstorende factor toevoegt aan de delicate toestand, aldus Mac Millan. Waarnemers geloven, dat dit een indirecte verwijzing was naar de Russische en Tsjcchoslowaakse wapen- leveranties aan Egypte. De Egyptische ambassade te Wash ington heeft meegedeeld, dat er vol gens Egypte nooit een z.g. „machts evenwicht" in het Midden-Oosten heeft bestaan. Zoiets kon dus ook niet ver stoord worden. De noodzaak van op richting van een goed leger door Egyp te was sinds lang door de grote mo gendheden erkend Dit is de opbouw van het Noorse vrachtschip ,.JHoi Houw", nadat het door twee nationalistisch-Chinese vliegtuigen was aangevallen en be schoten. Twee van de opvarenden wer den bij deze aanval gedood, acht an deren, onder wie de kapiteinFjeld- heim, werden gewond. Deze foto werd genomen in Hongkong, waarheen het schip na de aanval voer voor repara ties. Autopiraat vluchtte uit Haags politiebureau Het is gebleken, dat de 22-jarige be hanger A. L. uit Rotterdam, die Zater dagavond in beschonken toestand met een gestolen auto in de Veenestraat te Den Haag dood en verderf zaaide, on middellijk nadat de auto tegen een winkelgevel tot stilstand was gekomen door een agent van politie naar het bureau op het Buitenhof is gebracht en niet de benen heeft genomen. Hij is er pas vandoor gegaan nadat hij in het politiebureau enkele verklaringen had afgelegd. In de menigte getuigen die zich in het bureau opgaven is L. ongemerkt verdwenen en daarna is hij naar bui ten gegaan, naar Rotterdam gelift en daar tenslotte nog eens aangehouden. Hij zal binnenkort worden voorgeleid voor de Officier van Justitie. Kapitale boerderij te St. Oedenrode uitgebrand. De kapitale boerderij van de heer L. Bekkers te St. Oedenrode is Don derdag rond middernacht geheel door brand verwoest. De bewoners werden door het vuur, dat snel om zich heen greep, in hun slaap ver rast, doch konden zich nog juist in veiligheid stellen. De brandweer van St. Oedenrode was spoedig ter plaatse, maar kon weinig redden Een gelukkige om standigheid was, dat het vee bij het mooie herfstweer nog buiten lag, zo dat slechts twee kalveren en wat kleinvee in de vlammen omkwamen. Landbouwwerktuigen en een gedeel te van de oogst gingen verloren. De schade wordt op meer dan honderd duizend gulden geschat. De heer B. is verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Expeditie Renate Leonhardt gaat voorshands niet door. Volgens mededelingen van daarbij betrokkenen, staat thans wel vast dat de expeditie naar het goud in het wrak van de Renate Leonhardt voorshands niet zal doorgaan. De bergingstoren ligt nog steeds in het Noordzeekanaal. Men is er niet in geslaagd het gevaarte in dryvende toestand te brengen. Door kantelende tractor gedood Vrijdagmiddag is te Vrouwenparo chie (Fr.) de 41-jarige heer T. T. te rechtgekomen onder een door hem be stuurde tractor met aanhangwagen. De tractor kantelde in een bocht. De heer T. werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. Het slachtoffer was voor de A.R. lid van de gemeenteraad van Het Bildt en ver vulde verscheidene bestuursfuncties. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiH Een van de Haagse middel bare scholen is de Thorbecke- h.b.s. Haar directeur, dr. J. N. van den Ende. heeft in „Paeda- gogische Studiën" een artikel geschreven, dat algemene be kendheid verdient. Het gaat om niets minder dan het angst wekkende verschijnsel van het zitten-blijveri en vertelt over een poging om dit doubleren drastisch te verminderen. Laat ons nog even signaleren, hoe groot de omvang van dit kwaad is. Op de gemeentelijke hh.s.-en en ly- ly" Den ebeurde Geen zittenblijvers meer? cea Haag met de volgens c volgende: Van de 1000 leerlingen uit de eerste klas ging er één met po sitief resultaat naar een andere school 622 bereikten klasse II; 5 van deze kinderen vertrok ken naar elders, 442 kwamen in klasse III; daaruit gingen 26 met gunstige uitslag weg, 325 bereikten klasse IV5 naar een andere inrichting, 233 in klasse V 210 behaalden het einddi ploma, d.i. pl.m. 20 Gemid deld bleef over de hele school 28 c/o voor de eerste keer zitten; in de eerste klasse gemiddeld 38 rekent men de wat gun stiger jaargroep 1949 mee, dan werd het 37 Van de toegela ten leerlingen komt 16 nooit in de wteede klas, 12 ver dwijnt uit die klas met negatief resultaat en in de derde klas strandt nog 4% volledig. In totaal komt dus 33 van de toegelaten leerlingen zelfs niet aan een diploma 3-jarige cur sus. Interessant is nog de mede deling, dat van de leerlingen die toegelaten werden op een leef tijd van 12%13% jaar gemid deld 21 op tijd het einddiplo ma behaalde; de jongere leer lingen behaalden dit met bijna 30 c/c, de ouderen met ruim 10 Het toelatingsexamen, zoals dat in Den Haag wordt afgeno men, is volgens ae directeur van de Thorbecke-h.b.s. een vry be hoorlijk selectiemiddel, beter dan testonderzoek. Van de leer lingen, die tenminste een diplo ma 3-jarige cursus behaalden en in 1946 t/m 1948 toelatings examen aflegden, had gemid deld 65 een voldoend school- verloop; ze waren naar de exa menresultaten in vijf gelijke groepen verdeeld van de zwakste groep was genoemd cij fer 48 en vervolgens 54, 62, 77, 85 Onbevredigd over deze situa tie zocht dr. van den Ende met zijn leraren naar een oplossing: niet alleen moet er veel kinder verdriet worden voorkomen, ook de overheidsuitgaven ko men in het geding (60 wordt met goed succes uitgegeven voor de geslaagden, 24 wordt nuttig besteed voor hen, die met diploma 3-jarige cursus ver- trekken, 16 7c is onnuttige be- p steding). Men zocht niet naar een ander leerplan, andere exa- n meneïsen of een andere cijfer- schaal men streefde naar een reorganisatie, waarbijhet zittenblijven nu en dan eenvou- dig werd afgeschaft! „Ik ben overtuigd", aldus dr. Van den s Ende. „dat normale leerlingen niet behoeven te doubleren, om- dat zij, met hulp n eventueel, in staat zijn ont- 7 stane achter- stand op den n duur te over- winnen. Deze hulp kan de s school bieden 7 zonder daarmee tevens veran- dering te brengen in de toela- tingseisen, het leerplan, de me- thodiek of de didactiek". Hoe deze reorganisatie werd 7 uitgevoerd Men ging de eerste, tweede en derde klas als een eenheid beschouwen, waarin alle kinde- ren, op een enkele uitzondering na, overgingen; aan het eind van het 3e leerjaar vond een beslissing over de overgang 7 plaats. Ook klas TV en V vorm- den zo'n eenheid: daar werd het eindexamen beslissend. Deze op- zet kon alleen slagen met een solide systeem van controle en hulp het „peil" mocht niet 7 dalen. Er werden zes rapporten per jaar verstrekt. Leerlingen met tekorten moesten „opge- vangen" worden: ze kregen een taak of een extra lesuur, door de leraren voor hun eigen vak gegeven; dit werd aangevuld 7 met nauwkeurige registratie, klasse-avonden met de ouders 7 en wekelijkse lerarenvergade- ringen. De gemeente Den Haag gaf alle steun: de extra-uren van de leraren werden normaal ge- 7 honoreerd. Men verwacht als resultaat: „bij de overgang van III naar IV zal het aantal leer- lingen, dat deze mijlpaal pas- seert, zeker de helft groter zijn en het aantal, dat het in totaal haalt, zeker een derde meer dan nu; bij het eindexamen ver- wachten wij na 5 jaar een dub- bel aantal geslaagden en op den duur zeker een derde meer. Een voordeel moet bovendien geacht s worden, dat zelfs in het ergste geval de leerling maximaal 7 jaar over de school zal doen". De verhoging van de kosten is gering. Als onmiddellijk te con- |j stateren voordelen noemt de schrijver: al werden op 2 na al- le leerlingen uit de eerste klas toegelaten tot de tweede, de percentages onvoldoenden in die 2e klas waren iets gunstiger dan vroeger; de eerste Klas zon- der zittenblijvers is gemakkelij- 7 ker te hanteren; op de hulpuren wordt de verstandhouding van docent en leerling beter; de angst voor overgang is verdwe- n nen. Wij wachten nu maar op n verdere gegevens! D. L. DAALDER. I lllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MUTATIES BIJ O. K. EN W. Dr. J. H. Wesselings volgt hem op Mr. H. J. Reinink, thans secretaris generaal van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen, heeft met het 00 op de omvang der werkzaamheden verbonden aan het voorzitterschap van de nieuwe stich ting voor culturele samenwerking met de overzese rijksdelen en aan het uitwerken van plannen, teneinde tot een grotere coördinatie te komen van de Nederlandse culturele activiteiten in het buitenland, aan H.M. de Ko ningin verzocht hem met ingang van 15 October a.s. ontslag te verlenen als secretaris-generaal. Bij Koninklijk Besluit is hem dit ontslag eervol verleend met dankbe tuiging voor de belangrijke diensten in voornoemde functie aan den lande bewezen. Tegelijkertijd is de heer Rei nink benoemd tot directeur-generaal van de kunsten en buitenlandse cul turele oetrekkingen aan het ministe rie van O.K. en W. Bij K.B. is als opvolger van mr. Reinink met ingang van 15 October a.s. benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van O.K. en W. MOPJE. Een mopje heeft m een zie kenhuis te New-Castle een resultaat gehad, dat dokters en chirurgen on danks maandenlange inspanning niet wisten te bereiken. Toen een verpleeg ster het grapje verteld had, lachte niet alleen haar collega, maar ook klonk luid geschater van een der bedden, waar al maanden een meisje van vijf tien jaar in bewusteloze toestand lag. DIEPGANG. Van de film 20.000 mij len onder zee", van Walt Disney, zei ie mand in Parijs: „Hij is wel goed, maar hij gaat niet erg diep". JAPONNEN. Toen aan Michèle Mor gan werd gevraagd, of zij het prettig vond om de rol van Mariè-Antoinette te spelen, was het antwoord: „Zeker... denk eens aan: 28 japonnen!" mbrfW. i dr J. H. Wesselings, thans raadadvi seur in algemene dienst en loco-se cretaris-generaal bij dit ministerie. Voorts is by K.B. benoemd tot di recteur-generaal van het onderwijs, mr J. G. M. Broekman, thans hoofd van de afdeling juridische zaken van het R.K centraal bureau voor onder wijs en opvoeding en tot inspecteur- generaal van het onderwys, mr ir. M. Goote, thans inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs. Mr. W. Goote is geboren op 20 October 1900 te Vlissingen, doorliep de HBS (b) te Middelburg, was van 1918-'21 Kon. Mil. academie, werd in 1921 aangesteld tot 2e luitenant bij het le regiment veldartillerie te Utrecht; 192o-1928 gedetacheerd te Delft voor studie aan de T. H., 1930 ingenieursdiploma w.i., 1928-1945 lid van de commissie van proefneming, 1940-1942 leraar M.T.S., Enschede, 1946 doctoraal Ned. recht (Utrecht) 1946 hoofd afd. N.O. Ministerie van Onderwijs, kunsten en wetenschap pen, 1950 tevens inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs. Vorming buiten schoolverband. Bij K.B. zijn bevorderd bij het het ministerie van O.K. en W.: tot direc teur de heer E. A. Schüttenhelm tot administrateur de heren M. W. Hes- linga en H. Th. Rooswinkel. By beschikking van de minister van O. K. en W. zijn aangewezen met ingang van 1 October a.s. als hoofd van de afdeling vorming buiten schoolverband de heer E. A. Schüt tenhelm, als waarnemend hoofd van deze afdeling de heer M. W. Heslin- ga en als staffunctionaris bij deze afdeling de heer H. Th. Rooswinkel. Kapper in schuur te Terschuur. Het kappersprobleem in het dorp Terschuur is opgelost. Een kapper uit Ermelo hoopt zich over veertien dagen in een schuur aldaar te ves tigen. Wanneer de zaken goed gaan, is hij van plan een woning in dit dorp te laten bouwen. Mr. A. J. N. M. Struycken overleden Mr. A. J. N. M Struycken, griffier van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, in de rang van adjunct-secretaris-generaal, is Vrij dagmiddag plotseling in zijn kantoor te Straatsburg door een hartaanval overleden. Hy is 55 jaar geworden. Het Wereldgebeuren Culturele activiteiten in het buitenland. Geen Rijkssubsidie meer voor Sticusa. De interdepartementale commissie inzake culturele activiteiten in het buitenland, die bij besluit van de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen van 20 December 1954 werd ingesteld, heeft rapport uitge bracht aan de raad van ministers. Dit rapport is onlangs besproken in de rijksministerraad. Dé regering is thans van oordeel, dat in het culturele werk, dat door tal van Nederlandse overheidsinstan ties en andere instellingen in het buitenland wordt verricht, een gro tere coördinatie moet worden ge bracht. Zij heeft de voorzitter van genoemde commissie, mr. H. J. Rei nink, belast met de uitwerking van de daartoe beraamde plannen. Voorts werd besloten tot de op richting van een afzonderlijke stich ting voor culturele samenwerking met de overzeese rijksdelen. Deze nieuwe stichting, waarvan de heer Reinink als voorzitter zal optreden, zal zo spoedig mogelijk de taak over nemen, die tot nu toé door de Sticu sa ten aanzien van deze rijksdelen werd verricht. De door de Sticusa met Indonesië onderhouden contacten zullen, in het kader van de culturele betrekkingen met het buitenland, eveneens door andere instanties worden overgeno men. In verband met het bovenstaande zal de thans voor deze doeleinden toegekende rijkssubsidie daarna niet meer aan de Sticusa worden ver leend. Transportvliegtuig vermist in Canada Zes vliegtuigen zijn Vrijdag van ver schillende Canadese vliegvelden opge stegen om in het gebied van de Grote Meren, Noordelijk Canada, te zoeken naar een vliegtuig met twee inzitten den, een Ier en een Nederlander, dat wordt vermist. Men vermoedt dat het vliegtuig, dat met voorraden onderweg was naar een geheime radarbasis in Noord-Canada op een der meren is ge land. Van het vliegtuig, een vier-motorig transportvliegtuig van het type „York" is een radioboodschap ontvangen, waarin werd gezegd, dat de piloot zou trachten een noodlanding op een van de meren te maken. Daarna is geen radioverbinding meer gekregen. Het vliegtuig werd bestuurd door de Britse piloot Joseph Cermak uit New- Castle ïn Noord-Ierland. De tweede in zittende was een vroegere piloot van de Nederlandse marineluchtvaart dienst, wiens initialen werden opgege ven als G. L. Het vliegtuig is het eigen dom van een burgerluchtvaartmaat schappij. Niet verwend Richard Nixon, 42 jaar, moet nu la ten zien, wat bij waard is als tij delijk hoofd van de Amerikaanse regering Door de ziekte van Eisen hower Komt hij op de Amerikaanse commandobrug te staan, een plaats, die lang niet ieder hem zal benijden omdat nij het beleid zal moeten voortzetten van een man. wiens grootheid boven alle twijfel verheven was. Het is aan Eisenhowers wijs heid te danken, dat Nixon meei dan vroegere vice-prcsidenlen in het werk betrokken werd. Hy „zit-erin" omdat hij lid is van het kabinet en zelfs de voorzittershamer hanteerde wanneer Ike andere bezigheden had. Bovendien behoort hij tot de politiek zo belangrijke Nationale Veiligheids raad van de V.S. „Time" betoogt deze week, dat veel van wat Eisen- houwer tot stand heeft gebracht zal voortduren. De houding, die hy te genover de communisten innam, is ook voor zijn opvolger geboden: vrij moediger en krachtiger dan drie jaar geleden het geval was, maar ook meer open voor onderhandelingen dan toen. Die les is duideiijk en die kan iedereen leren. De richtlijnen, die Eisenhower uitstippelde op eco nomisch gebied zal men ook onaan getast moeten laten. Voor ,,Dick" Nixon dus de taak om die lijnen in dezelfde richting door te trekken. Of Eisenhower zich na genezing voor de tweede keer tot presi dent wil laten kiezen is een open vraag. Zijn yrouw en zyn zoon zijn erop tegen; misschien dat hij zelf nu ook meer ervoor gaat voe len om bij zyn buitenhuis in Denver golf te spelen en te schilderen zon der ertussendoor de staatszaken te behandelen zoals in zyn vacanties al tijd gebeurde Langzamerhand ko men de tongen los over de vraag, wie er in dat geval op de presidentiële zetel zou piaats nemen na de ver kiezingen van 1956. Het is nog he lemaal niet zeker, of Nixon dan de Republikeinse candidaat zou zijn. Een naam, die direct naast de zijne wordt genoemd, is die van rechter Warren, die evenals Nixon uit Ca- lifornië afkomstig is. Warren heeft laatst gezegd, dat hy de politiek voor altijd ae rug zou toekeren, maar hy zou wel eens van gedachten kunnen veranderen. Ook Knowland en Knight mag men niet uitvlakken. De Democraten hadden zich al min of meer neergelegd bij de gedachte, dat het land ook het volgend jaar weer een Republikeinse president zou krijgen in de persoon van Eisen hower, met wie ook zij het overigens best konden vinden omdat hij beide partijen op de gezamenlijke midden weg wist te houden. Nu iedereen er aan twijfelt, of Eisenhower zich voor herverkiezing beschikbaar stelt, zien zij de kansen voor hun president- schapscandidaten met sorongen stij gen. In hun kamp worden de namen genoemd van Harriman en Kefau- ver, die volgens een Gallup-onder- zoek Nixon zeker kunnen verslaan. Lest best is daar de Democraat Ste venson, die van de arme „Dick" he lemaal niets zou overlaten. ixons kansen in 1956 zullen, zo als gezegd, onder meer afhan gen van de manier, waarop hij zich nu door de moeilijkheden neen slaat. Gelukkig voor hem is hij nooit bepaald verwend geweest. Zijn ou ders waren eenvoudige Quakers die in de buurt van Los Angeles een ben zinepomp en een winkel exploiteer den. Als Dick naar school ging. had hij al een dagtaak achter de rug in de zaak van zijn vader. Toen hy rechten studeerde, woonde hij met een paar studiegenoten in een hou ten keet dicht bij het universiteits gebouw. In 1937 begon hij een advo- catenpractyk op te bouwen De oor log maakte daaraan een einde: hij werd opgeroepen voor de marine en vocht tegen de Japanners. In 1946 vonden Republikeinen hem bereid om zich candidaat te stellen voor de verkiezingen. Hij won het pleit van een populaire Republikein se tegenstander en kwam in het Huis van Afgevaardigden. Als lid van de commissie tegen on-Amerikaan se ac tiviteit werd hij bijzonder populair. Toen hij candidaat was voor het vi- ce-presidentschap (in 1952) kreeg hij een zware aanval van de Democra ten te verduren: hij zou zichzelf heb ben verrijkt door giften aan te ne men van Californische zakenlieden. Maar voor de televisie overtuigde hij de Amerikanen ervan dat hij geen dollarcent van het geld voor zichzelf had uitgegeven: dat hij zelfs de po lis van zijn levensverzekering had beleend. Het bleek bij de veikiezln- gen, dat hij geen blok aan Eisenho wers been was. zoals de Democr^'en hadden gehoopt En in de jaren die daarop volgden behoorde hij tot de allernaaste steunpilaren van Ike De wereld kiikt belangstellend toe nu RICHARD NIXON in Ike's voetspoor.... Zware brand woedde in Colombiaanse hvenstad In het centrum van de havenstad Tumaco (Columbië) aan df Stille Oce aan, heeft een ernstige brand gewoed, die 500 gebouwen in de as heeft gelegd. De schade wordt geschat op 3 millioen pesos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3