PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kwestie-Algerije komt in de algemene vergadering BILT Stavenisse toonde zijn herstel en zijn dankbaarheid Zal Frankrijk uii V.N. treden? IN BUENOS AIRES ONTDEKT: SCHUILPLAATS VAN PER0N Vandaag... 198e Jaargang-No. 230 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdreef.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. van I 1.—. „Brieven of adrej Giro No. 359300 P-Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzec. N Bogerdstraa' 24. telef. 2. TEGEN AANBEVELING AGENDACOMMISSIE De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Vrijdagavond besloten een volledig debat over de toestand in Algerije te houden, tegen de aanbeve ling van haar agendacommissie in. Het besluit werd met 28 tegen 27 stemmen bij vijf onthoudingen genomen. Onmiddellijk na de stemming besteeg Antoine Pi- nay, de Franse minister van buitenlandse zaken, hef spreekgestoelte en verklaarde: „ik weet niet wat mor gen de gevolgen van de stemming voor de betrekkin gen tussen Frankrijk en de V.N. zullen zijn". Na zijn verklaring verliet Pinay, tezamen met de ge hele Franse delegatie, de zaal. Toen hij bij de uitgang was, vroegen verslaggevers of Frankrijk als gevolg van de stemming zich uit de Verenigde Naties zou te rugtrekken. Hij antwoordde, dat hij dat op het ogen blik nog niet wist. „De regering moet beraadslagen", zei hij. Orkaan Louise brengt dood en verderf in Japan De orkaan „Louise", die Donder dagnacht het Japanse eiland Kioes- jioe en Westelijk Japan teisterde, heeft volgens de jongste gegevens 31 doden en 241 gewonden geëist. Tot dusver worden 41 personen vermist. Men. vreest, dat het aantal slachtof fers nog zal stijgen. Honderdduizen den huizen zijn overstroomd en in veel gevallen'vernield. In totaal zouden er in West-Japan 500.000 daklozen zijn. 80.000 huizen zjjn er vernield of weggesnoeid. De storm heeft bij het passeren van Kioesjioe veel van zijn kracht inge boet. De windsnelheden, die aanvan kelijk opliepen tot 200 km per uur. zakten af tot maximaal 120 km per uur. Sultan Ben Araia doet afstand In zijn toespraak tot de vergadering, na de stemming, zei Pinay, dat hij de algemene vergadering tweemaal had gewaarschuwd voor de gevolgen van wat. hij noemde een „schending van het handvest". Met nadruk verklaarde hij: „Mijn regering weigert interventie van de V.N., welke de bepalingen van het handvest zou negeren, te aanvaarden". Sultan Sidi Mohammed Moulay Ben Arafa heeft ermee ingestemd „ge leidelijk te verdwijnen" van de Marokkaanse troon, aldus is Vrijdagavond meegedeeld door functionarrissen op de ambtswoning van de resident-gene raal te Rabat. Een verklaring, waarin de instemming van de sultan met dit plan is ver vat, zal naar de president, René Coty, worden gezonden en binnenkort wor den gepubliceerd. Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. Voornoemde functionarissen zeiden slechts dat de Sultan niet for meel zal aftreden. Hij zal slechts „ge leidelijk verdwijnen". Andere Franse functionarissen achten het mogelijk dat de verklaring van Sultan Ben Arafa zal worden ge publiceerd op het ogenblik, dat hij het land zal verlaten. De Franse zetels bleven leeg, toen de vergadering van de V.N. na de Al- Spaardwang Vijf jaar lang heeft in Nederland de „commissie bezitsspreiding" nagedacht over de vraag hoe men kan komen tot een groter bezit voor de mensen, die thans maar scha mele eigendommetjes hebben. Veel belangstelling voor dat na denken van de commissie was er niet, want ach! men wist wel, dat er sedert eeuwen mensen zijn, die er in slagen meer bezit bijeen te bren gen en te houden dan anderen. En men wist ook, dat de meeste men sen met aan een groot bezit toeko men. Met een lichte ironie beschouwde men de verwachtingen van sommige idealistische economen, die meenden, dat aan de onevenredige verdeling van het bezit vrij veel viel te verte deren. De commissie bezitsspreiding telt zulke idealisten onder haar le den. In haar tweede rapport, dat on langs verscheen, oppert zij de idee om aan iedere N ederiander aie minder dan 8000 per jaar verdient een spaarbankrekening te geven Hij zou op die rekening verplicht moéten spa ren en het bedrijf, waar de man (of vrouw) werkte zou door spaarpre- mies het gedwongen sparen aantrek kelijk dienen te maken. De commissie denkt daarbjj aan een spaarsom, die 5% van het loon zou bedragen. De werkgever mag daarbij een premie geven tot bijna de helft van het gespaarde bedrag en vadertje staat moet ook het zijne doen door belastingfaciliteiten te verschaffen. Hoewel de ontwerpers van dit plan van mening zijn, dat de spaarder zijn tegoed „vrij" moet kunnen opnemen bijvoorbeeld voor aankoop van een woning, een huwe lijksuitzet enz. wensen ze, dat dit opnemen „moeilijk" gemaakt zal wordén, opdat de spaarder er niet lichtvaardig toe zal overgaan. Het is allenmaal wat idealistisch en ook wat onwerkelijk. Wan neer men om zich heen ziet, dan bemerkt men mensen die sparen en mensen, die niet sparen. Degenen, die sparen doen dat vrij wel altijd ook al hebben ze slechts een minimaaFinkomen. Degenen, die niet sparen komen ook niet tot spa ren als ze een bijzonder royaal sala ris hebben. Daaruit blijkt, dat sparen niet een begeleidend verschijnsel is van armoe de of weelde, maar het gevolg van een bepaalde karaktereigenschap. Kweekt men die eigenschappen aan door het „verplichte" sparen zoals de commissie voor bezitsspreiding dat wil? Wij menen van niet. Spaar zin kan men alleen maar bevorderen door de mensen uit eigen vrije wil tot sparen te brengen. Indien iemand niet uit eigen inzicht tot sparen komt zal liy altijd recalcitrant spaarder zijn, die er slechts op uit is de ge spaarde sommen zo snel mogelijk en desnoods listig in handen te krijgen en die bovendien nog denkt, dat men hem een deel van zijn recht matige loon onthoudt om dit deel nutteloos „op te potten", Hoe goed ook bedoeld, de commis sie voor bezitsspreiding is met het verplichte sparen niet op de juiste weg. Zij zal naar andere middelen, dan spaardwang moeien omzien om de bezitsspreiding te bevorderen. ferijnse kwestie andere punten ging ehandelen. Het Franse standpunt is, dat Alge rije een integraal deel van Frankrijk is en dat bespreking van de kwestie door de V.N. in strijd is met de bepa ling van het handvest, welke inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden var een land verbiedt. De Russische gedelegeerde V. Koetsnetsow sprak zich voor opne ming van de kwestie Algerije in de agenda uit. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak, waarschuwde tegen henioeienis met de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Hij zei dat als de assem blee zoti besluiten de kwestie Algerije op de agenda te plaatsen, Frankrijk voor zeer ernstige beslissingen zou worden geplaatst. Ook de Amerikaanse afgevaardig de, Cabot Lodge, kondigde aan dat hij tegen een debat over de kwestie Al gerije zal stemmen. De Algemene vergadering der V.N. heeft Vrijdagavond zonder oppositie haar goedkeuring ge hecht aan een opneming van de Marokkaanse kwestie op haar agenda. Zowel de Marokkaanse als de Al gerijnse kwestie, welke laatste met minieme meerderheid op de agenda werd genomen, zijn ter bespreking naar de politieke commissie der algemene vergade ring verwezen. De Marokkaanse kwestie is sedert 1952 door de assemblee besproken, ondanks de voortdurende Franse boy cot van het debat. Op de begraafplaats In Stavenisse werden ter gelegenheid van de giste ren in deze gemeente gehouden We- deropbouwdag hransen gelegd op de graven van de rampslachtoffers. De heer L. A. Verburgburgemeester van Stavenisse legt een krans namens het gemeentebestuur. Namens het provinciaal bestuur had de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een krans gelegd. (FOTO P.Z.C.) Slachtoffers van het snelverkeer. Vrjjdag is te Musselkanaal het vijf jarig meisje T. K., dat, op we<j naar de kleuterschool, onverhoeds straatweg overstak, gegrepen door een juist passerende vrachtauto. Het kind werd op slag gedood. Donderdagavond omstreeks elf uur is de 66-jange weduwe M. C B. J. uit Amsterdam bij het oversteken van de Van Woustraat te Amster dam, op de middenweg door een met grote snelheid naderende personen auto aangereden. Zij is spoedig naar het Wflhejminagasthuis overge bracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de heer A. O. uit Soest op de rijksweg in de bebouwde kom van Soest met zijn auto tegen een boom gereden. Kort na het ongeval is de heer O. ter plaatse overleden. De zwaar gehavende auto is door de po litie in "beslag genomen. Nieuwe Staatslening; 250 millioen gulden. Het ministerie van financiën deelt mede, dat Donderdag j.l. op de 3'^ procent lening Nederland 1955 H, is ingeschreven voor 137 millioen gul den, welk bedrag ten volle wordt toe gewezen. Voorts beloont de deelne ming van de Rijksfondsen en instel lingen in de lening 113 millioen gul den. Het bedrag der lening is vast gesteld op 250 millioen gulden. Nederlandse toeristen naar Rusland vertrokken. Met de Viking „Arngrim" van de S.A.S. is Vrijdag een gezelschap van twaalf Nederlandse toeristen, onder leiding van de heer J. P. van Olffen, reisleider van Lissone Lindeman van Schiphol vertrokken, met uiteindelij ke bestemming Moskou. Het gezelschap zal een reis door Rusland maken, georganiseerd door het Nederlands reisbureau Lissone Lindeman in samenwerking met het Russische bureau Intourist. Zondag 16 October hoopt men 's middags op Nederlandse bodem te rug te zijn. LUXUEUS GEMEUBILEERD In de brandkast vond men 35 cent Te Buenos Aires is in het souterrain van een gebouw, waar verscheidene Peronistische bladen waren gehuis vest, een geheime gepantserde schuil plaats gevonden, waarvan alleen ex- president Peron en de voormalige gouverneur van de provincie Buenos Aires, Carlos Aloe, de sleutel beza ten. Deze schuilkelder vormt een luxueus gemeubileerd appartement, bestaande uit een hal, een keuken en twee slaapkamers. Een kortegolf- zender en verbindingen met de voor naamste telefooncentralen van de stad geven de kelder het aanzien van Alle huizen in dorp op Cyprus doorzocht Turkse excuses voor ongeregeldheden Honderden Britse commando's heb ben Vrjjdag het dorp Ayios Nicolaos 45 km ten Oosten van Nicosia, omsin geld en alle huizen onderzocht op wapens, dynamiet en verzetslieden. Ook de kerken werden onderzocht. De commando's maakten gebruik van mijnenzoekers. Een Griekse geestelijke werd aangehouden en voor ondervraging naar Nicosia overge bracht. Bij Eftakmoi, 45 km ten Noorden van Famagusta, hebben commando's een tweede poging ondernomen om een steile rots te beklimmen, waarop betogers de Griekse vlag hebben ge hesen. In dorpen in het Westen van Cyprus zijn bij elkaar twaalf ge meenteraadsleden afgetreden uit pro test tegen de Britse politiek. De Turkse eerste-minister, Adnan Menderes, heeft telegrafisch bij zijn Griekse collega, veldmaarschalk Alexander Papagos, er op aangedron gen, dat Griekenland zijn samenwer king met de Navo hervat. Menderes herhaalde zijn veront schuldigingen voor de anti-Griekse ongeregeldheden op 6 September in Turkjje en zegde volledige schade loosstelling toe. een commandopost. In een in de muur gemetselde brandkast bevond zich 35 cent. In de schuilplaats werden voorts prachtige tapijten, een zilveren ser vies en glazen van Boheems kristal aangetroffen. Door de aanwezigheid van een noodaggregaat, enige cylin ders met zuurstof en een luchtver versingsapparaat had Peron in nood- fevallen verscheidene dagen in de elder kunnen doorbrengen. De schuilplaats bezit talrijke geheime toegangen, waarvan een aan ae oever van de Rio de la Plata. In de kelder zijn slechts weinig do cumenten gevonden. Aangenomen wordt dat ex-gouverneur Aloe, die in de periode van 16 tot 19 September herhaaldelijk de schuilplaats heeft be zocht, de belangrijkste stukken heeft verbrand. Asyl in Spanje In gewoonlijk goedingelichte krin gen in de Spaanse hoofdstad is Vrij dag vernomen, dat de Spaanse rege ring aan de Argentijnse regering heeft meegedeeld, dat zij bereid is asyl te verlenen aan generaal Peron, als deze naar Spanje zou willen gaan. Verkiezingen in Indonesië. Een typerend beeld van deze verkie zingen: enige stemmentellers in ee» stembureau in Djakai-ta, omringd door een groot aantal vrouwelijke belangstellenden. H wordt in ons land een na- tionale reclasseringsdag ge- houden; is het 125 jaar geleden, dat Aardenburg door een paar i duizend Vlamingen onder lei- i ding van een zich noemende i Belgische kolonel Ernst Gre- i goire werd overvallen, die de i stad echter de volgende dag met medeneming van de stede lijke kas en de kas van de ontvanger van 's rijks belastin gen weer verlieten, waarbij zij nog een vergeefse aanval de den op Oostburg. MORGEN is bet 10 jaar geleden, dat de Nolledjjk op Walche ren werd gedicht WEDEROPBOUWDAG WAARDIG GEVIERD InspectietochtJ' door nieuive straten van een herbouwd dorp MET GROTE NADRUK heeft de heer L. A. Verburg, burgemeester van Stavenisse, in Februari 1953 de zwaarst getroffen gemeente in de rampgebie den, Vrijdag ter gelegenheid van de Wederopbouwdag gewaagd van de grote dankbaarheid, welke er nu in Stavenisse heerst. Dankbaarheid jegens de tal loze instanties en personen uit binnen- en buitenland, die zich na de storm ramp hebben ingespannen om Stavenisse weer tot een bewoonbare gemeente te maken. Dat is uitstekend gelukt! Velen, die Stavenise uitsluitend in de rampdagen leerden kennen, hebben zich hiervan gisteren kunnen overtuigen. Want nog eenmaal sinds die nood lotsdag in 1953 is het in wezen toch zo stille plattelandsdorp in het licht der openbaarheid getreden. Om met gepaste trots het nieuwe, sterk gemoderni seerde Stavenisse te'laten zien, dat dank zij eendracht cn offervaardigheid als het ware „uit wrakhout" herrezen is eerst in het Dorpshuis, bij de ontvangst van de genodigden, waar men staande enkele ogenblikken stilte in acht nam en vervolgens op de eenvoudige be graafplaats. waar kransen werden ge legd Namens het provinciaal bestuur I door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, en namens het gemeentebestuur door burgemeester Verburg. Want veel meer dan wrakhout was er na die eerste Februaridag immers niet te zien; honderden woningen wa ren verwoest en de dodenlijst van Sta venisse telde 153 namen Van een uitbundig feest is gisteren in dit Thoolse dorp dan ook geen spra ke geweest. Men wilde slechts de we deropbouw tonen, zoals de burgemees ter in zijn welkomstwoord verklaarde, en vanzelfsprekend op deze dag ook de doden gedenken. Dat gebeurde aller- KORTE PREDICATIE RIJK OF ARM f Het land van een rijk man had veel opgebrachtZo begint een oud verhaal over een man, wiens naam er helemaal niet toe doet en het geeft ook al niet in welke tijd hij heeft geleefd noch ook in welk land. Dat kan altijd en overal gebeuren. Hij had al heel wat bezit, maar na dat jaar was hij nog rijker. Zoals dat dan gaat, werd hij door iedereen be nijd, door kapitalisten en arme drom mels. Daar werden natuurlijk grap jes gemaakt over het onbehoorlijke gedrag van de duivel, maar in hun hart begeerden al degenen die er wat over zeiden, dat zij i» zijn schoenen stonden. Bezit is immers in deze we reld een benijdenswaardige zaak! En hoe meer voorsprong je hebt op an deren in bezit van geld of grond of wat dan ook, hoe gemakkelijker je die behoudt en vergroot. Zo ging het ook met die man uit dat oude verhaal. Hij kocht meer laiid en kreeg weer meer oogst en zo ging het voort. En toen zijn oogst een jaar eens heel goed was, haalde hij de hark on der al zijn oude gebouwen door en bouivde er grotere voor in de plaats. Hij was een man met energie, met durf; een man die niet van halve maatregelen hield. Dat bezit icas zijn levensfundament geworden, een on wankelbaar, veilig fundament. Maar na die record-oogst vond hij het wel letjes. Hem kon nu niets meer gebeu ren. Daarom zegt hij tot zichzelf: je hebt nu zoveel dat je zorgeloos en vrolijk van het leven genieten kunt. Maar in de eerste nacht, nadat hij dat gezegd had, stierf hij. Zijn erfge namen kwamen nog even samen op de begrafenis, vooral ook om te ho ren wat de notaris te zeggen had. En toen v:aren de kapitalisten en arme drommels niet meer jaloers op hem en hij werd vergetenook al lag er nog zo'n zware, kostbare steen op zijn graf. Een mens sterft immers om vergeten te worden. In dat oude verhaal wordt er van die rijke man geen kwaad gezegd. Alleen wordt er van hem verteld dat, als God iets tot hem te zeggen heeft, Hy alleen maar zegt: gij dwaas! Waarom? Tussen de regels door kunnen we het lezen. Eerst bezit deze man nog zijn bezit, maar later is het zo geworden dat zijn bezit hem be zit. Bij zijn voorraden en schatten heeft hij tenslotte ook zijn ziel op getast. Dat is zo met duizenden gebeurd, ook al bezaten ze veel minder: ook al was het maar een povere lijfrente van een verzekering, of een schamel inkomentje van wat bezit. Hoe kan de ziel ook daaraan vast zitten! Dat oude verhaal heeft ook nog een toepassing: Zo vergaat het hem, die voor zichzelf schatten verzamelt en niet rijk is in God. Rijk is hy, die met het Rijk van God rekent. Arm is hijdie daarop niet hot uitzicht heeft. Zijn we rijk of zijn we arm Wat wij zien en begeren, kon wel eens het omgekeerde zijn. Wie dat oude verhaal nog eens wil nalezen, kan het vinden in de Bybël, in Lukas 12:15-21 H. Vrijdagmiddag heeft de. loodsschipper eerste klasse N. Jol. de nestor van de loodsdienst Nieuwe Rotterdamse Water weg. die na 35 jaar trnuwe dienst met pen sioen gaat. afscheid genomen van zijn bemanning en zijn schip. DE VERWACHT... VRIJ ZONNIG Droog: en vrij zonnig, maar in het Zuidoosten van het land aanvanke lijk nor veel bewolking. Iets Kouder dan gisteren. Overwe gend matige Westelijke wind. (Vervolg op pag. 4). 2 October Zon op 6.42 onder Maan op 18.07 onder 3 October Zon op 6.44 onder Maan op 18,34 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1