PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Kwestie Nieuw-Guinea tóch in algemene vergadering V.N. Namens prinses Wilhelmina werd krans gelegd bij monument D IN NABIJE OOSTEN DREIGT BEWAPENINGSWEDLOOP Vandaag... KLOKKEN LUIDDEN OP CYPRUS 24-UURS-STAKING IN VERWACHT... 198e Jaargang-No. 229 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrydag 30 Sept. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 ct. per regel met een minimum Bureau v. d. Blad" 25 cent meer van Lr—. „Brieven of adres Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3 Middelburg, Markt 51, telef. 3841'. Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstraat 24. telef. 2. ONDANKS NEDERLANDS VERZET Aanbeveling van agenda-commissie De agendacommissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Donderdag besloten aan te bevelen de kwestie-Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen. Het besluit werd genomen met 7 stemmen voor, 5 tegen en 2 onthoudingen. De voorzitter van de commissie bracht geen stem uit. De commissie verwierp vóór de stemming een voorstel van Nieuw-Zeeland om de bespreking van de kwestie uit te stellen. Vóór opneming op de agenda stemden: Egypte, Sowjet-Unie, Thailand, Mexico, Haiti, Polen en Ethiopië. Tegen waren: Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Luxemburg. De V.S. en China onthielden zich van stemming. De commissie bestaat uit 15 leden. Aan het begin van de vergadering verzocht de voorzitter van de com missie, José Maza van Chili, toestem ming om Nederland, Indonesië en Australië die geen lid zijn van de commissie aan het debat te laten deelnemen. De Egyptische afgevaar digde, Omar Loutif, had bezwaar te gen deelneming van Australië, het geen evenwel werd afgestemd. Dr. Soedjarwo Tjondronegoro, de permanente Indonesische afgevaar digde bij de V.N. maakte het debat mee, evenals voor Nederland, mr C. W. A. Schürmann De. Nederlandse afgevaardigde had vóór de stemming een poging ge daan om de kwestie niet op ae agen da te laten plaatsen. Beslissing De beslissing over hetgeen uitein delijk zal gebeuren kan door niemand anders worden genomen dan door de bewoners van Nienw-Guinea zelf. Hy voegde hieraan toe, dat zij de plech tige belofte van de Nederlandse re gering hebben gekregen dat hun „te zijner tijd, als zij daartoe in staat zijn dé gelegenheid zal worden gegeven om hun eigen toekomst te bepalen". Het „werkelijke doel" van Indone sië en de landen, die Indonesië het vorig jaar steunden om de kwestie Secretaris-generaal Reactorceptrum Nederland. Drs. W. Reyseger, tot nu toe se cretaris van de Raad voor het Rechts herstel, zal op 1 October de functie van secretaris-generaal van het Re- actorcentrmn Nederland aanvaarden. T romgeroffel e Koninklijke "Rotterdamse Lloyd heeft de trom geroerd, omdat de Nederlandse koopvaardij moeilijkheden heeft met het beman nen van haar schepen. Het zeemans- beroep dreigt in discrediet te raken en de toekomst van Nederland als zeevarende natie loopt gevaar, zo werd tijdens een persconferentie te Rotterdam betoogd. Dat zijn pessi mistische geluiden, die in een provin cie als Zeeland,waar een deel van de opleiding voor de koopvaardij is gevestigd, de aandacht verdienen. Is de tijd van „ferme jongens, stoere knapen" werkelijk voorbij? Zoekt de Nederlandse jeugd alleen makke lijke baantjes, die dicht bij moeders pappot liggen Oppervlakkig gezien lijkt het zo en schijnt er reden tot ongerustheid te bestaan, maar bij nadere beschouwing valt het toch wel mee. Want soortgelijke geluiden worden immers ook elders gehoord: de jeugd wil niet meer in de bouw vakken, de jeugd wil niet meer in de industrie, de jeugd wil dit niet meer, wil dat niet meer en nu wil zij ook niet meer naar zee Is het hier niet in de eerste plaats een kwestie van een enorme vraag naar personeel in vrijwel alle secto ren van hat economische leven? De bereidneid om het zeegat uit te gaan is ongetwijfeld nog in dezelfde mate aanwezig als vroeger, maar daar naast zijn zovele andere attractieve arbeidsmogelijkheden, dat elke jonge man zich nog wel twee. drie keer bedenkt, vóórdat hij een zeemans loopbaan kiest Dat betekent inder daad, dat er minder jongelui naar zee gaan dan voorheen. En dat, ter- wyl de Nederlandse koopvaardij meer mensen nodig heeft, want zij is groter dan vóór de tweede wereldoorlog. Er treden hier dus tegengestelde krachten on. die de rederijen voor grote moeilijkheden stellen. Wanneer nien pessimistische op- me neingen nooit over de Ne- derlanase toekomst ais zee varende natie, uon ncelt men de nei ging om onmiddellijk te vragen, hoe het m het buitenland is gesleld. En dan blijkt, dat het duar niet veel be ter is. Vrijwel alle zeevarende lanaen hebben georek aan personeel en het is zeiis zo. dat verscheidene x\cd_r- landse zeebeden onder vreemde viag varen. he Nederlanders zouden heus niet in vreemde dienst zijn, als het betio,;.»en land kon putten uh een eigen reservoir. Het gebrek aan goede zeuiiii is dus kennelijk een algemeen en niet een specified Nederlands verschijn sel en het is begrijpelijk, dal sinds kort de rederijen in ons !ar.a nun best doen om meer mensen te Krij gen. Maar dat is een zware opgave, want men heeft het tij tegen van alle kanten wordt er getrokken aan hen. die zeeman willen wo'-den of die het reeds zijn. Zo wordt het gevecht om werk krachten in Nederland steeds hevi ger. Er is «op deze plaats al eerder gewezen op de vele wervingsacties van industrie, leger, vloot, waarbij nu weer de koopvaardij is gekomen. Men slaat op de trommel en men steekt de trompet Kom bij ons! Kom by ons! Hoe lang kan dit voortduren? voor de V.N. te brengen, was, de Ne derlandse regering er toe te bewegen, onderhandelingen over de overdracht van'de souvereiniteit van Nieuw Gui nea aan Indonesië te beginnen. „Het duidelijke en uiteindelijke doel van het huidige verzoek tot op neming van de kwestie op de agenda is precies hetzelfde". Mr. Schürmann zeide, dat een her haling van het debat over het ge schil slechts „de belangen van Indo nesië en Nederland beide zal scha den". „Het opnemen van de kwestie Niemv-Gninea als een punt op de agenda van dit jaar zal daarom geen enkel nuttig doel dienen, doch zal in tegendeel de kansen voor een beter begrip die eindelijk in zicht schij nen te zijn bederven", aldus de Nederlandse afgevaardigde. „Janet" teistert Mexico De orkaan „Janet", die in West- Indië talrijke slachtoffers heeft ge maakt, heeft Donderdag Mexico ten zuiden van Vera Cruz bereikt. Voor de verbindingen met de getrof fen, gebieden verbroken werden, wer- de in Mexico verscheidene berich ten om hulp ontvangen. De storm trok, met windsnelheden tot 175 km per uur, over het schiereiland Yuca tan, ten noordem van Brits Honduras. Volgens de eerste berichten uit Quin- tana, nabij Honduras, zijn daar 200 doden gevallen. In het stadje Clietu- mal kwamen bijna honderd personen, merendeels kinderen, om het leven. Duitse treiler overvaren Vijftien man vermist Op de Noordzee, ongeveer 180 km ten Noordwesten van Den Helder heeft een Noorse tankboot, de Hav- prins, vanmorgen vroeg een aanva ring gehad met de Duitse treiler Elbe. Volgens berichten van de Havprins is de Elbe binnen twee minuten ge zonken. De Noorse tankboot liep zelf geen schade op. Het is de Noren ge lukt twee drenkelingen te redden. Vijftien opvarenden van de treiler worden vermist. WAPENS VOOR EGYPTE Diplomatieke stappen in verscheidene hoofdsteden De Britse ambassadeur in Cairo, sir Humphrey Trevelyan, heeft op dracht gekregen, de Egyptische regering er van in kennis te stellen, dat Engeland de voorgenomen aankopen van wapens uit de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije „ernstig inziet", omdat zij „het gevaar van een bewa peningswedloop" in het Midden-Oosten scheppen. Israël heeft bij de Verenigde Staten en communistische landen diploma tieke stappen gedaan in verband met wapenleveranties aan Egypte. Premier Sjaret zou de V.S. hebben verzocht niet met andere landen te gaan wedijveren in het leveren van waperis aan Egypte. Indien de Ver enigde Staten wapens aan Egypte verkopen, is een bewapeningswedloop tussen Israël en Egypte onvermijde lijk en zal de spanning in het gebied toenemen, aldus zou ook hij hebben gezegd. Volgens een woordvoerder van het Blitse ministerie van buitenlandse zaken is het logisch te concluderen, dat de instructie aan de Britse am bassadeur in Cairo, het zenden van de Amerikaanse adjunct-staatssecre taris George Allen naar het Nabye Oosten en de besprekingen van Woensdag tussen MacMillan en zijn Russische collega Molotof voortvloei en uit de besprekingen, die de minis ters van buitenlandse zaken der Wes telijke Grote Drie Dinsdag in New- York over het Nabije Oosten hebben gehad. Op de vraag waarom de Fran se minister van buitenlandse zaken, Pinay, het communiqué na de Drie- mogendhedenconferentie op Dinsdag niet getekend heeft antwoordde hij: „ik zie geen reden te veronderstellen, dat de Franse zienswijze in enig op zicht van de onze afwijkt". De opperhoutvester van H.K.H. Prin ses Wilhelmina, de heer W. Brantsma, legt een krans by het monument in Renesse ter nagedachtenis van de verzetsslachtoffers op Schouiuen. (Foto P.Z.C.) Henry Byroade, de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, is Donder dag ontvangen door generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van oorlog en opperbevel hebber van het Egyptische leger. Saoedi-Arabië en Syrië Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" zou de Sowjet-Unie niet al leen wapens hebben aangeboden aan Saoedi-Arabië maar zou bovendien een voorstel zijn gedaan tot het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen. In kringen van de Arabische Liga is verklaard, dat de Sowjet-Unie ook Syrië wapens zou hebben aangebo den. De gouverneur van de Far Oer werd gedurende korte tijd door de bevol king van Klaksvik vastgehouden. Het Deense fregatRolf Krake", dat deel nam aan N.A.V.O.-oefeningen in het Kattegat kreeg daarom opdracht met dertig politie-agenten en met ambte naren en journalisten aan boord naar de Far Oer te vertrekken. Op deze telefoto geeft de bovenste een beeld hoe de politie-agenten en gewapende mariniers aan boord van het schip gaan in de Koersoerhaven: op de on derste foto staan de politie-agenten en de mariniers aan dek van de Rolf Krake", vlak voor het vertrek. Eisenhower leest en luistert Van het Fitzsiinons Lcgcrhospitaal te Denver, waar president Eisenho wer sinds zijn hartaanval van Zater dag j.l. wordt verpleegd, blijven de berichten over de vooruitgang van de toestand van de patiënt aanhouden. Volgens een Donderdag uitgegeven bulletin had de president een zeer goede nachtrust. In de zuurstoftent had hij vrijwel aan één stuk geslapen van negen uur 's avonds tot kwart over zes 's ochtends. De perschef van het Witte Huis, Hagerty. heeft meegedeeld, dat de president bij wijze van tijdpassering toneelstukken van Shakespeare, ro mans over de „Wild West" en mvstc- rieverhalen leest en naar gramofoon- platen luistert. De patiënt heeft spe ciaal naar svmphonische werken van Bach en Brahms gevraagd, voor wel ke muziek de president altijd grote belangstelling heeft gehad, aldus Ha- gerty. Russische landbouwdelega- tie naar Nederland Zeer spoedig, wellicht reeds half November, zal op Nederlandse uit nodiging een aantal Russische land bouwdeskundigen een bezoek aan Ne derland brengen. ff bestaat de school ter op-' leiding van blindengeleidehon- den van 't Kon. Ned. Geleide- hondenfonds te Amsterdam 20 ff jaar; H viert de Sowjet-Russische veldmaarschalk A. M. Wasi- Ül lewski zijn 60e verjaardag; brengt de Canadese minis- M ter van buitenlandse zaken ee H Lester Learson een bezoek aan Moskou. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Mijdrechtse boerderij door vlammen verwoest. Donderdag is de kapitale boerderij van dé heer Van 't Schip te Mijdrecht tot de grond toe afgebrand. Toen de bra ndweer werd gewaarschuwd stond de hofstee reeds in lichterlaaie. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten en werd bovendien irehandicaot door gebrek aan water. De sloten rond de boerderij stonden nagenoeg droog. Slechts de belenden de varkensschuur Icon worden gered. Alle aanwezige landbouwproducten gingen verloren. Het is de bewoners, een jong echtpaar zonder kinderen, evenmin gelukt iets van het huisraad te redden. De schade, die in de tien duizenden loopt, wordt door verzeke ring gedekt. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog gaande. GEJOEL BIJ SALUUTSCHOTEN Gemaskerden bliezen pijpleiding op Gisteren, de dag dat sir Robert Ar- mitage, de afgetreden gouverneur van Cyprus, te Larnaea scheep ging op het Italiaanse stoomschip Filippo Grimani, vertoonde Cyprus zich in grimmige gedaante. Massaal werd geprotesteerd tegen de weigering van de Verenigde Naties om de eis tot zelfbeschikking te bespreken en te gen het Britse „militaire en politie- regiem". Dat gebeurde door middel van een 24-uursstaking, die gepaard ging met vele incidenten. De gouverneur vertrok, zoals be kend, omdat een opvolger voor hem is benoemd in de persoon van veld maarschalk sir John Harding. Er wa ren uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen bij het vertrek van sir Robert. Toen saluutschoten werden gelost ging een gejoel op uit de me nigte Cyprioten i» de nabijheid van de aanlegsteiger. In de loop van de dag werden op het eiland verscheidene auto's, waar onder Britse, die reden zonder spe ciale vergunning van het stakingsco- PLECHTIGHEID TE RENESSE Opperhoutvester droeg plantsoen over Moermond aan stichting In de desolate en door de ramp van alle schoonheid ontdane oprijlaan van het slot Moermond te Renesse is Donderdagmiddag tijdens een korte plechtigheid de donkere en treurige bezettingstijd weer in de herinnering geroepen. In tegenwoordigheid van de Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, provinciale en gemeentelijke autoriteiten, alsmede vertegenwoordigers van het verzet, heeft opperhout vester W. Brantsma in opdracht van hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina een krans gelegd bij de gedenksteen, opgericht op de plaats waar enkele maanden voor de bevrij ding tien Schouwenaars door de be zetter zijn vermoord. Tevens droeg de heer Brantsma de beplanting rondom dit monument en de verzorging er van over aan de enkele dagen oude stichting „Moermond". Het is de wens van prinses Wilhelmina, dat in de toekomst deze plaats voor de jengd een stimulans zal zijn zich met alle krachten in dienst van de gemeenschap te stellen. De neer P. Heering uit Zierikzee, vice-voorzitter van de stichting „Moermond" verwelkomde, nadat men vanaf het kasteel de lange boom loze toegangslaan eens de trots van de slotbewoners had afge wandeld, de aanwezigen o.w. ir. H. D. J Swaters, commandant van de voormalige illegaliteit op Schouwen- Duiveland, de burgemeester van Re- nesse mr. g. F. Lunsingh Tonckens en de heer Molenaars van het Staats bosbeheer De heei Brantsin,. herinnerde in zijn toespraak aan die onvergetelijke tiende December 1944. Toen Konin gin Wilhelmina kennis kreeg van het drama, dat zich in Renesse had af gespeeld, was zij zeer onder de indruk feweest en het is tot vandaag voor aar een plaats geweest, waaraan zij met weemoed en erkentelijkheid denkt. „Het is dan ook met de wens dat dit monument voor de jeugd van Schouwen-Duiveland een symbool en aansporing zijn mag, dat ik namens de prinses de beplanting overdraag", zo besloot de heer Brantsma. Een met de nationale kleuren versierde margrietenkrans, symbool van het verzet, legde de heer Brantsma hier- Vervolg op pag. 2) mité, met stenen bekogeld. Te Limas sol maakten Britse troepen een einde aan een betoging by het plaatseljjk ziekenhuis, waar de demonstranten een Britse vlag neerhaalden. Traangasbommen gebruikte de po litie om personen, die naby het Me- taxas-plem van de hoofdstad Nico sia betoogden, te verspreiden. Het zuiveren van de voornaamste straat van Nicosia gelukte niet helemaal, daar jongelieden op rijwielen de ge zagsdragers hier en daar te vlug af waren. Ook uit de andere steden van het eiland werden ongeregeld heden gemeld, waarbij grote menig ten vrijheidsleuzen aanhieven. Drie gemaskerde mannen bliezen een waterprjpleiding op, die behoor de tot het watervoorzieningssysteem van het Britse militaire kampement te Eniskopi, 25 kilometer ten Noord- Wasten van Limassol. Toen de staking Donderdagochtend begon, luidden de klokken van de Griekse kerken. Ook aan deze demon stratie w-d door de politie een ein de gemaakt. Britse commando's werden naar het Westelijke uiteinde van het K.v- reniagebergte gezonden om een bos brand t° blussen. Zij worden door de Griekse inwoners van Karavas waar zij de weg versnerd vonden. m"t ste nen bekogeld. Verscheden0 comman do's werden gewond. V°°rtig dorne- lingen zijn gearresteerd. En zonden Donderdag on het eiland hijna hon derd arrestaties zijn vellicht. Nieuwe topfuncties bij O.K. en W. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen deelt in de Donder dag ingediende begroting mede, dat hij heeft besloten tot de benoeming van een directeur-generaal van het onderwys, onder wie het gehele on derwijs. met uitzondering van het ho ger onderwijs, zal ressorteren.' Voorts ligt het in zijn bedoeling een inspec teur-generaal van het onderwijs le benoemen, die in het vlak van de in spectie de uitwerking van de met be trekking tot een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen en met name de ook hij het schooltoezicht zo nood zakelijke coördinatie zal hebben te bevorderen. Daarnaast is een plaats ingeruimd voor éen directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen. DE DROOG WEER Droog weer met opklaringen. Tot matig of vrij krachtig toene mende Zuid-Westelyke wind. Iets warmer dan gisteren. ZON EN MAAN 1 October Zon op 6.41 onder 18.22 Maan op 17.44 onder 6.19 1 October: 29.17 uur volle maan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1