Verregaande specialisatie eist internationale samenwerking C JIMMY BROWN als politie-chef 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen GARANTIE-CREDIETVERLENING VOOR H0TELB0UW SPORT--ti éjet4?en beden WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEWSE CO VRANT 13 VEERTIENDE TUIN BOUW CON GRES Uitwisseling van gegevens over wetenschappelijk onderzoek (Van een medewerker) Na liet einde van het 14de Internatio nale Tuinbomvcongres, dat rond 900 tuinbouwkundigen, meer dan 60 nationaliteiten vertegenwoordigend; in Scheveningen büeen heeft gebracht, hebben wy de voorzitter van het congres, prof. dr. S. J. Wellensiek, hoogleraar in de Plantenphysiologie te YVageningen, gevraagd ons een oordeel te geven over de resultaten van deze belangrijke gebeurtenis. Prof. Wellensiek zag het voornaamste resul taat in de grote openhartigheid, waarmee de gedelegeerden, ook die uit de landen achter het IJzeren Gordijn, waarvan er ca. 25 aanwezig waren, over de uitkomsten van hun onderzoekingen van gedachten hebben gewis seld. De voorzitter van het congres zag hierin een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van de resolutie, die is aangenomen en waarin werd be sloten tot instelling van een commissie, die de overgang van het interna tionale tuinbouwcongres in een permanent internationaal orgaan voor het tuinbouwkundig onderzoek moet voorbereiden. De Engelsman F. R. Tubbs meende dat de vorming van een speciaal ka der van internationaal gerespecteer de deskundigen moest worden ge vormd, dat zich uitsluitend zou bezig houden met het samenvatten van de uitkomsten der gespecialiseerde on derzoekingen. De geest van internationale samen werking is derhalve over de tuin- bouwdeskundigen vaardig geworden. Een belangrijke stoot hiertoe hebben de mededelingen van de Amerikaan Cullihan over de resultaten van het gebruik van atoom-energie voor het tuinbouwkundig onderzoek gegeven. Deze resultaten zijn zo baanbrekend en bergen zoveel mogelijkheden voor ruimere toepassing, dat geen enkel land zich meer aan deze toepassingen kon onttrekken. Door bestraling van plantencellen kan men geheel nieuwe eigen schappen in de planten opwekken, hun productiviteit kan worden verdubbeld, hun onvatbaarheid voor ziekten verhoogd; men ver- wacht zelfs dat het gebruik van de atoomenergie in de vorm van isotopen zal leiden tot de ont sluiering van verschillende gehei men omtrent de assimilatie, de stofwisseling en andere levens functies van de plant. Vermoedelijk zullen Nederland en Noorwegen voor dit doel gezamenlijk de reactor in Kjeller (Noorwegen) gaan exploiteren. De proefnemingen in ons land zullen worden geconcen treerd op het laboratorium voor Plantenphysiologie in Wageningen. Resistent Niet alleen het kostbare gebruik van atoomenergie, ook andere dwin- f'ende oorzaken leiden tot eoürdina- ie van het tuinbouwkundig onder zoek. Daar is byv. de tendenz om ziekten en insecten, die toenemende schade aan het gewas toebrengen in direct te bestrijden door het kweken van onvatbare rassen. Weliswaar kan bestraling met atoomenergie deze onvatbaarheid teweegbrengen of ver sterken, maar vanwege de nevenver schijnselen, die hierbij optreden en die niet alle even welkom zijn, mag hier mee niet worden volstaan. Het blijkt namelijk, dat men de zelfde of betere resultaten kan bereiken door cultuurgewassen te rug te kruisen met hun wilde stammoeders, die meestal in hoge mate resistent zijn voor bepaalde ziekten. Dit onderzoek wordt ech ter bemoeiiykt door de omstan digheid dat het wilde materiaal uiterst moeilyk verkrijgbaar is. De „wilde" voorouders van onze aardappel bijv. worden alleen in het Andes-gebergte gevonden. De antibiotica blijkt ook het tuin- bouwonderzoek niet onberoerd te la ten. In verschillende landen wordt hiermee geëxperimenteerd en men i3 thans zover dat men positief heeft kunnen vaststellen, dat terrymicine en streptomycine belangrijke bewij zen in de strijd tegen schimmelziek ten. De meeste van deze ziekten be ginnen reeds bij geïnfecteerd zaad, waarop een gecompliceerde zaadont- smettingsmethode is gebaseerd. Steeds meer ook zoekt men in de lllllllillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllP M Prof W. Edelschtein, een van L H de Russische gedelegeerden op j| het Internationale Tuinbouw- congres te Scheveningen, ver- telde, dat de Timerjasew-aca- M demie een methode heeft uitge- werkt om gewassen op papier uit te zaaien. In het papier worden mechanisch gaatjes ge il ponst, waarin later het zaad wordt gedeponeerd. Volgens de Russische onderzoeker wordt hierdoor wortelbeschadiging bij het overplanten van de zaailin- gen voorkomen. Bovendien wordt de onkniidgroei tegen- Es gegaan. Het papier is zo ge il construeerd, dat het zaad in H de gaten blijft» liggen als het weer wordt opgerold. Dit kan van pas komen als de weers- H omstandigheden ongunstig zijn. Illllllllllllülllllllllllll lllllllllllllll tuinbouwkunde naar mogelijkheden om door kruising van zg. zuivere ly- nen hogere productie te verkrijgen. Vooral in de Ver. Staten is men hier mee ver gevorderd. Men heeft hier thans een hybride spinazie, die 50% hogere opbrengst geeft dan de ge bruikelijke en ook in ons land geteel de rassen. Hetzelfde geldt voor uien. Merkwaardig is dat de hybride pro ducten een veel grotere uniformiteit van kwaliteit, gewicht, kleur en smaak vertonen. Om hybride rassen te kunnen kwe ken, moet men echter over raszuiver materiaal beschikken en daar wringt de schoen, want voordat men zover is, moet men jarenlang veredelings- werk hebben verricht. Veel landen zyn daaraan nog nauwelijks toe. Toch is het van het grootste be lang, dat alle landen gelijkelijk van de uitkomsten van de wetenschap kunnen profiteren. Ook daarvoor ig uitwisseling van ma teriaal de aangewezen weg, die, zoals jü thr-1- Ruim 300.000 auto's op Nederlandse wegen. Blijkens het jaarverslag van de automobiel technische club over 1954 heeft het centraal bureau voor de statistiek meegedeeld, dat in de pe riode van 1 Augustus 1953 tot 1 Aug. 1954 in Nederland het aantal perso nenauto's is gestegen van 187.608 tot 219 411, het aantal autobussen van 6295 tot 6359, het aantal vracht auto's van S2.355 tot 87.609, het aan tal trekkers met oplegger van 3727 tot 3846, het aantal speciale voertui gen van 4382 tot 4588 en het aantal wegtractoren van 212 tot 230. 23. De brief, cTie Jimmy Brown zat te lezen, was heel wat minder beleefd van toon dan de beide vorige. Er stond letterlijk: Je begint lastig te worden. Eerst laat je je als Chris Cornelissen in de gevangenis aan de Am- stelveenseweg opsluiten en daarna stuur je je huis houdster op het pad om het kaasboertje te ontmaske ren, dat er zich van kwam overtuigen, dat je helemaal niet ziek in je bed lag. Wat ons betreft, is de maat vol, Je hoeft ook geen moeite te doen de twee mensen, die bij die „aanrijding" betrokken waren, op te sporen, want die vind je toch niet. Wij eisen nu van je, elke activiteit stop te zetten, daar het anders slecht met je lieve Miebet zal aflopen. Dit is een laatste waarschu wing. Wij wensen ons programma zonder haperen af te werken. De kranendie nog op ons lijstje staan, moe ten wij ongestoord kunnen afwerken. Morgenochtend zul je van een nieuwe inbraak horen en het zal geen kleintje zijn. Wees nou vestandig en bemoei je alleen met het verkeer. Dan heb je genoeg te doen, want het wordt met de dag een grotere janboel". Jimmy liet een beetje perplex de brief uit zijn handen vallen.. Een grotere brutaliteit had hij van zijn leven nog niet gele zen. De schavuiten waren wel goed ingelichtAlles wisten zij. Van zijn bezoek aan de gevangenis, van Mie bet op de Lauriergracht.. Arme Miebet. Wat zouden de schooiers met haar gaan doen? En wat moest hij zelf beginnen? Jimmy deed die nacht geen oog dicht.. waarschuwen legen Als u geregeld laxeermiddelen sLlkt. la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's LeverplUetjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, 11.20 per flacon. 63 Het nieuwe vlaggeschip van de HAL Met betrekking tot de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Hol land Amerika Lijn, ter vervanging van het in de oorlogsdagen van Mei 1940 verloren gegane s.s. „Staten dam", heeft de regering haar goed keuring gehecht aan een, binnen het kader van de bestaande wettelijke regelingen ten aanzien van het her stel der oorlogsschade, door een daar toe ingestelde interdepartementale commissie ontworpen financierings plan, hetwelk inmiddels ter kennis van de betrokken rederij is gebracht. De veronderstelling is gewettigd, dat dit plan voldoende basis biedt voor het tot stand komen van de bouw van dit schip. Deze mededeling bomt voor in de Memorie van Toelichting van de Be groting voor Verkeer en Waterstaat over 1956. PL AN VAN MINISTER ZIJLSTRA Meer subsidie voor deA.N.V.V. De nota inzake het toerisme en het vreemdelingenverkeer, die is toege voegd aan het wetsontwerp-begroting economische zaken 1956 bevat de vol gende vier conclusies: 1. Voor 1956 wordt een verhoging van de overheidssubsidie aan de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer noodzakelijk geacht en wel met 512.000, dat is tot een totaal bedrag van 1A20.000. 2 Door middel van garantïe-cre- dietverlening zal de bouw van de meest urgente toeristische en zaken- hotels worden gestimuleerd. 3. Aan het Bedrijfschap voor het Horecabedrijf zal advies worden ge vraagd inzake de behoefte aan hotel accommodatie en de ontwikkelings mogelijkheden van het hotclbedrijf. 4. Nagegaan zal worden, op welke wijze in de activiteiten op het gebied van het toerisme meer coördinatie kan worden gebracht. Niet alleen de bouw. maar ook de modernisering van hotels zal worden bevorderd. Op grond van een finan- Fenny Heemskerk naar candidaten-tournooi. Van 2 tot 31 October wordt te Moskou het candidatentournooi voor dames gehouden, waarbij de winnares het recht heeft de huidige wereldkampioene, de Russische meesteres uit te dagen voor een tweekamp om de titel. In totaal ne men 20 schaaksters aan dit tournooi deel, onder wie onze landgenote Fenny Heemskerk, die Maandag vertrokken is. Zij zal worden, bijge staan door Van Scheltinga. cieringsregeling zullen de hotelhou ders zelf een derde van de bouwkos ten betalen. De Maatschappij tot Fi nanciering van het Nationaal Herstel geeft crediet voor het resterende tweederde deel. Daarvan komt 75 procent voor risico van de staat en de rest voor risico van de bank. Het Rijk zal deelnemen in finan cieringen voor hotelbouw tot in totaal ten hoogste vijf millioen gulden, waarbij de garantie door de overheid tot de helft wordt beperkt. De verlie zen zullen in de eerste plaats worden gedekt met de vrijkomende gelden uit de tegenwaardefondsen van zeven millioen, beschikbaar voor bouw of herstel van hotels. Deze credietrege- ling is een overgangsvorm. Ambtenaren komen op 'de koffie Geen gratis koffie of thee tijdens het werk De rijksambtenaren, wie in het vooruitzicht was gesteld dat hun da gelijks werk zou worden opgevrolijkt met een gratis kopje koffie en thee, komen op de koffie. De raad voor de burgerlyke rijksdienst, die in Juli het besluit nam is er op teruggekomen toen minister Van de Kieft had laten uitrekenen wat 't aan de staat wel zou gaan kosten. Men kwam tot be dragen variërend van rijf tot tien millioen gulden per jaar, al naar ge lang de groepen, die ervan zouden profiteren. De raad, een commissie uit. de ministerraad waarin de minis ters Drees, Beel, Van de Kieft, Alge- ra en Suurhoff zitting hebben, schrok hiervan zo, dat het besluit ijlings werd ingetrokken. NOG MAAR 'N SCHADUW De balans van het Hongaars voetbal op internationaal ge bied is sedert het einde van de werldoorlog buitengewoon gun stig geweest. Sinds 191t5 heeft Hongarije niet minder dan 77 landenwedstrijden gespeeld, dat is ongeveer acht per seizoen. Van deze duels zijn er slechts acht verlorenIn tien jaar tijds verloren de Hongaren in de thuiswedstrijden niet eenmaal, Voor de zoveelste maal is de ploeg der Magyaren ook Zon dag j.l. weer aan een nederlaag ontkomen. De spelers van de Sowjetunie hadden lang de lei ding met 1-0, maar enkele mi nuten voor tijd redde een straf schop de ploeg vaii Puskas. Ob- jectief gezien was de Hongaar se ploegzoals deze tegen Rusland speelde, nog slechts een schaduw van het elftal, dat Engeland in het Wenibley-sta- dion met 6-3 sloeg. En daarom vermoedt men ook in Boeda pest, dat het einde van de Hongaarse voetbalhegemonie in zicht is. Reeds zijn „gaten" in de wonderploeg ontstaan keeper Grosics, achterspelers Lantos en Lorat zijn verdwe nen. Zakarias, Toth en Budai worden niet meer in de ploeg opgenomen. De andere spelers zijn inmiddels een jaartje ou der en het is dan ook geen won der, dat de fameuze snelheid van handelen van de ploeg wat is afgenomen. Eocsis is niet meer de beweeglijke speler van vroeger, die in zijn een tje een gehete verdediging uit elkaar kan rukken. Het ent housiasme van een Hideghutti is verdwenen en de explosieve solorennen van Ferenc Pus kas zijn zeldzamer geworden. GEEN CRITIEK Opvallend is het gebrek aan critiek in de Hongaarse Maan dagbladen geweest over de wedstrlden tussen de Russen en de Hongaren. Het woord on- sportiviteit", de uitdrukking „grof spel" of „rauw spel" komt men niet legen, terwijl toch iedere toeschouwer deze feiten in het duel heeft kunnen constateren. De Hongaarse ver slaggevers geven toe, dat beide teams nerveus hebben gespeeld en ook wel hard, maar verder komt men niet in zijn critische beschouwing. Zelfs wordt niet vermelddat in het veld enkele spelers elkaar dreigementen toeriepen. ,fNep-Sport"een toonaangevend sportblad in Hongarije, schrijft dat de voorhoede van de Magyaren beslist zwak heeft gespeeld en dat de aanvallers eenvoudig vergaten hoe men moet samen spelen. Na afloop van de wed strijd speelde zich ondertussen het onverkwikkelijke voorval af. dat bijna alle Hongaren on- middelyk de kleedkamer op zochten, terwijl alleen Hideg hutti en Buzansky de Russi sche spelers de hand drukten, een opmerkelijk verschil met kaleidoscoop de minuten voor het begin van de wedstryd: toen werd er van weerszijden rijkelijk met bloe men gestrooid. Eén conclusie mag men zeker uit deze wed strijd trekken: na de overwin ning van Rusland op Zweden en Duitsland en het dubbele ge lijke spel tegen Hongarije (in Moskou en Boedapest) staat de kracht van het voetbal uit de Sowjetunie op hetzelfde niveau, als dat van de allerbeste teams uit de overige Europese landen. ZATOPEK Emïl Zatopek heeft zijn laat ste woord nog niet gesproken. In een interview met een Tsjechisch blad heeft hij zijn voornemen bevestigd om een aanval te doen op het wereld record op de 10.000 meter, dat sinds l!)5!f met 28 min. 5-'/.,2 sec. op zijn naam staat. Hij wil deze poging doen in het begin van October, te Houstka of te Praag, nadat de wedstrijd Praag-Londen is gehouden. Za terdag is Zatopek tijdens de wedstrijd Tsjechoslowakije-Hon garije ie Bratislawa derde ge worden op de 10.000 meter achter Kovacs en Scabo. Hij noteerde toen 29min. 26 sec, terwijl voor Kovacs 29 min. 2.6 sec, werd afgedrukt. TOPSCORERS De snel naar voren geko men Spakenburger Heinenex- Zaterdagmiddagvoetballer, nu midvoor in de Amersfoortse hoofdklasse HVC, is wel een opmerkelijk voortvarend schut ter. Met negen doelpunten staat hij op eenzame hoogte op de lijst van topscorers van de hoofdklasse. De Schiedammer Van Pelt, volgt, ook al een zaam, op de tweede plaats met toe werd zes defheu-,o,ahlhtn zeven treffers. De roos werd tot nog toe zes maal getroffen door niet minder dan zeven spe lers. namelijk Van Beurden (BW), De Bruyckere (Wil lem II), Konemann (SVV), hammers (DOS), Van Roessél (Willem II), Van Wissem (MW) en Schmidt (Eindho ven) Een uitgebreide waslijst is on dertussen al gevormd van spe lers, die vier maal de netten lieten trillen: Heymans (BW), Huis (Fortuna '5It), Canjels (NAC); Ehlen (Sittardia), Franssen (PSV), Van der Gaag (Emma)), Van Geen (Scheveningen-Holland Sport), Lenstra (Enschede), Van der Linden (DOS), Jansen (En schede)), De Jongh (Blink- tojjk), Koopal (VVV), Maltha (SVV). Van Melis (P.apid IC), Van Overbeeke <BW), Toen- naer (MVV), Vonk Elink- wAjk) en Van der Wel (Ensche de). VOOR DE T.V. Dr Roger Bannister heeft een overeenkomst aangegaan met de BBC, waarbij is bepaald, dat deze athleet, die de eerste in de geschiedenis is, die de m:ji binnen de vier minuten heeft gelopen, exclusief voor deze omroep athlethiekcom- mentaar en interviews voor de televisie-afdeling zal verzorgen Chris Cliatawdy, de Engelse lange afstand-lóper, treedt voor de Britse commerciële televisie op, de concurrent van de BBC, die onlangs reeds met de uit zendingen is begonnen. FEU 1L I F I ON Hij moest altijd zichzelf helpen; Dat had hem onafhankelijk en strijdvaardig gemaakt. Misschien vond Claudia hem daarom wel zo'n echte man: krachtig en gespierd. Hij had lak aan geld en alle voorrechten, die dit verschafte en kon hen, die hier altijd voldoende van hadden ge had, niet uitstaan Zijn reactie op het grove gedrag van tante Cecilia was hiervan een voorbeeld. Maar Dick dacht op dit ogenblik niet aan tante Cecilia. Hoe zou hij dat kunnen, nu hij met Claudia in zijn armen rond het geïmproviseerd toneel dwarrelde, vanwaar een or kest vrolijke klanken de tuin in stuurde? Waarom de pottenbakkers een maal per jaar een uitstapje maakten en met elkaar picnicten op het ter rein van de fabriek, om het feest al tijd te besluiten door in een hossen de troep rond het stadje te trekken, zou niemand in Pottsville ooit uit kunnen vinden Een hardnekkige on derzoeker was eens in oude archie ven gedoken en had ontdekt, dat Pottsville vroeger Jericho had gehe- dooi i'ERRY DEAN ten. De oprichting van de pottenbak kerij had die naam veranderd. Toen woonden er dus nog geen pottenbak kers. Er was geen jaarlijks uitstap je en zelfs geen comité dat dit had kunnen organiseren. Daarom zou de oorsprong van deze gewoonte wel altijd een raadsel blijven, hoewel de vraag ieder jaar weer onderwerp van vele gesprekken was. als de broodjes uit de tassen gehaald wer den. Dit zou og wel lang zo blijven ook. Terwijl Dick en Claudia de gele genheid te baat namen om verliefd tegen elkaar aan te hangen, werd Peter voorgesteld aan alle vooraan staande leden van de vereniging, vrouw- en kroost inbegrepen, Hij maakte heel wat goede beurten, omdat hij al hun vragen geduldig beantwoordde en de overdreven be stormingen van hun gevarieerd na- gcsladht met een zeldzaam gevoel voor humor doorstond. De meesten van hen beschouwden hem als een Engelsman, maar dapper hield hij zijn geprikkeldheid over deze vergis sing in toom en hij legde uitvoerig uit, waarom Australiërs geen En gelsen zijn en waarom hijzelf er de voorkeur aan gaf, een Australiër genoemd te worden. Elwood verbaasde zich erover, dat hij Peter de hele dag nog niet in de buurt;_van Claudia had gezien. Hoe wel hij haar reactie op de verlangens van tante Cecilia kon begrijpen en waarderen ergerde Peters onvergeef lijk gebrek aan belangstelling voor zijn knappe dochter hem meër dan hy kon zeggen. Let tv wist eerlijk se- zegd ook niet wat ze er aan had. Toen Peter, onder daverend ge juich van de belangstellende menig te, zegevierend ter aarde was ge stort hij had het zaklopen gewon nen met een formidabele eindsprint van hupjes in kangoeroestijl voegde Elwood, terwijl hij zijn neef uit de zak hielp, zyn gelukwensen bij die van de andere aanwezigen „Knap werk, kerel", zei hij. hem de betrekkelijke rust van de gereed- scliapsloods binnenleidende. „Je hebt een prachtige indruk op deze men sen gemaakt. Ik vind^ dat je nu wel een beloning hebt verdiend. Wat zou je zeggen van een dansje met Clau dia?" Peter staarde verlangend in de richting van de dansende paartjes, maar hij zei somber: „Ik ben bang, dat ik dit genoegen zal moeten uit stellen. Ik lieb hun beloofd om aan alle wedstrijden mee te doen. En ik ben direct weer aan de beurt". „Ach kom. Peter, laten ze het maar een ogenblikje zonder ie doen. Kijk, Claudia ziet hierheen. Ze lacht tegen je". „Is dat zo?" vroeg hij hoopvol. Op dat ogenblik verscheen een po tig fabrieksmeisje op het tapijt. Ze stak haar arm coquet door die van Peter. „Ik wed, dat je net zo goed kunt dansen als zaklopen", zei ze. „Ik heb de hele dag naar je gezien! De meisjes van mjjn afdeling zullen barsten van jaloezie, als ze mij met je zien dansen! Wat zeg je ervan?" Peter liet z'n ogen over haar fik se omvang, haar brede en onstuimi ge gezicht en ruwe handen dwalen en lachte aarzelend. „Ga je gang", drong Elwood aan. ..Claudia kan de voleende zijn. Ze wacht op je. Voordat hij uitgesproken was, wandelde Peter het terrein over in de richting van de dansvloer. Onder weg voegde zich een tweede meisje bij hem. Die vocht wanhopig met de eerste, om zijn arm, alsof het om de Ponsonby-millioenen zelf ging. „Alsjeblieft", schreeuwde hij, op de planken van het toneeltje stappen de. „Ik wil jullie allemaal wel te-- vreden stellen, maar niet meer dan één tegelijk". Terwijl hij plichtmatig een van zijn verleidsters naar de dansvloer begeleidde, dacht Peter aan hetgeen Claudia hem had gezegd. Hij begon zichzelf in een afschuwelijk 'licht te zien. I-Iet was een eigenaardige ge waarwording voor hem. zich na al die jaren van twijfel zo nlotseling bewust te worden van zijn eigen waarde. Eigenlijk wel grappig. Die ontdekking maakte zowaar een ener giek en zelfs bijna gracieus danseur van hem. Hy zag, dat Claudia hem veront waardigd gadesloeg, toen hg zgn partner met volle overgave vrolgk van zich af wierp en weer naar zich toetrok. Dat verleidde hem tot nog grotere prestaties. Hij danste de jit terbug als geen ander op het dans- vloertje Een buikige arbeider probeerde hem af te tikken, maar het meisje grgnsde en duwde het obstakel aan de kant- De dikzak gaf zich echter zo gemakkelgk niet gewonnen en na een tweede mislukte poging om een dansje te maken, deponeerde hij Pe ter op de grasrand, waar deze op zgn spaarzaam gevulde broek vrg onzacht terecht kwam. „Ik hoop, dat je deze zachte wenk begrgpt", zei de man, die het meisje zó beslist naar zich toe trok, dat Peter hem volkomen begreep, ook zonder dat er verder nog een woord tussen hen ge wisseld behoefde te worden. Elwood raapte hem op en borstel de met een bedachtzame zorgzaam heid zgn broek af. „Trek je maar niets van die bruut aan", zei hij het dansende tweetal wegsturende. „Maak er verder geen drukte over. Zulke dingen gebeuren hier op elk feestje". „Ut zal mijn waardigheid bewa ren", verklaarde Peter hoogdravenr. terwijl hij zijn blauwe plekken wreef. .Tiet moet het klimaat zijn" gine hij verder. Elwood staarde hem we zenloos aan. Het klimaat?" Peter wees naar de meisjes, die Elwood weggestuurd had. „In Australië dacht ik niet anders over de meisjes dan hier. Maar deze twee vochten nog geen twee minuten ge leden om mij en dat is daar nooit gebeurd. Zou het klimaat een soort dierlijke aantrekkingskracht in my wakker hebben gemaakt?" „Wablief!" „Nee Claudia had geiyk", ging hij dromerig verder, „de meisjes in Australië zijn veel terughoudender. Dat is het". Elwood probeerde nog steeds iets te begrijpen van Peters woorden, toen Dick met Claudia naderbij kwam. Terwijl Dlck luisterde naar Peters relaas van het gebeurde, nam Claudia haar vader apart en zei ernstig: „iedereen op het feest hier schijnt te weten, dat Peter in het geld zwemt. Vertel me eens, hoe zijn die berichten in de wereld gekomen". Elwood was de onschuld zelf. „Ik heb alleen niaar geprobeerd de ar me jongen te helpen", antwoordde hij. „Het viel niet mee. het organi satiecomité zo ver te krijgen, dat ze hem een uitnodiging wilden stu ren. Dat weet je toch wel". „En daarom moest jij vertellen, dat hij wel eens een steun voor de zaak zou kunnen zijn, als ze hem netjes en vriendelijk behandelden?" „Ik moest toch wel wat zeggen!" Claudia deed haar uiterste best om haar ergernis - te verbergen. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9