PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Grote Drie gaan zeer eensgezind naar conferentie te Genève Frieslandhoeve" overgedragen aan Schouwse landbouw BRITSE SOCIALISTEN WILLEN ZELFBESTUUR VOOR CYPRUS Vandaag... EGYPTE'S BESLUIT SCHOKTE WESTELIJKE MOGENDHEDEN 198e Jaargang-No. 228 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; f 5.85 p. kw.: fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN ÖE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Sept. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 ct. per regei met een minimum van I L— „Brieven of adres Bureau v d. Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475(b.g.g. 2228); Oostburg, Finiandstr 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bngerdstraai 24. teiet 28 COMMUNIQUÉ IN NEW-YORK Duitslands hereniging moet voorrang hebben De Westelijke ministers van buitenlandse zaken Dulles, MacMillan en Pinay hebben Woensdag in New York. een slotcommuniqué uitgegeven, waarin werd verklaard, dat zij „volledige" overeenstemming hebben bereikt over plannen voor hun conferentie met hun Russische collega Molotow in Genève. Zij zijn het er over eens, dat de voorrang gegeven moet worden aan het vraagstuk van Duitslands hereniging binnen het kader van een plan voor Eu ropese veiligheid. De ministers troffen voorts voorzieningen voor verder overleg met de Navo- landen en zij verwachten, dat zij vóór de Geneefse conferentie met de andere Navo-leden in Parijs besprekingen kunnen voeren. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de ministers Woensdagoch tend met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, kwesties van gemeenschappelijk be lang besproken hebben en dat zij met minister Molotow een vruchtbaar on derhoud hebben gehad over de voor bereiding van de conferentie in Ge nève. De overeenkomsten van 20 Septem ber tussen de Sowjet-Unie en het in de Sowjetrussische zóne van Duits land ingestelde bewind „kunnen geen invloed hebben op de verplichtingen en verantwoordelijkheden van de Sow jet-Unie, voortspruitend uit -de over eenkomsten en regelingen tussen de drie mogendheden de V.S., Engeland en Frankrijk en de Sowjet-Unie aangaande Duitsland in zijn geheel en Berlijn", zo heet het in het communi qué. W est-Duitsland. De drie ministers zeggen verder, de regering van West-Berlijn te beschou wen „als de enige vrij en wettig sa mengestelde Duitse regering, die uit dien hoofde gerechtigd is te spreken namens Duitsland bij vertegenwoordi ging van het Duitse volk in internatio nale aangelegenheden". Ben Arafa moet thans aftreden Gebiedende orders aan generaal De Latour Premier Fauis van Frankrijk heeft Woensdag gebiedende orders aan de Franse resident-generaal in Marokko Boyer de Latour, gezonden om voor Donderdag middernacht regelingen te treffen voor het vertrek van sul tan Ben Arafa en instelling van een troonraad of anders' af te treden. De Franse troepen hebben in een offensief van twee dagen in het Nementsja-gebergte in Oost-Alge- rije, minstens lOo opstandelingen ge dood en een grote hoeveelheid wa pens, voedsel en uitrusting buitge maakt. Het offensief wordt uitge voerd met infanterie, tanks en vlieg tuigen. Veilig verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt zijn jaarlijks congres dit maal in Zeeland. Niet omdat de provincie Zeeland een gebied met een extra hoge verkeei-sonveiligheid zou zijn, maar omdat elke provincie een congresbeurt krijgt. In zo'n provincie en ditmaal dus in Zeeland wordt door het jaar congres van 'Veilig Verkeer de bijzon dere aandacht voor de verkeersonvei ligheid en de bestrijding van die on veiligheid gevraagd. Dat dit vooi Zeeland nodig is. zal niemand ont kennen Ook hier eist het moderne, verkeer vele slachtoffers. De minister van verkeer en wa terstaat, mr. J. Algera' heeft in een toespraak tot de con gressisten van Veilig Verkeer Woens dagavond medegedeeld, dat hij dezer dagen hel rapport verwacht van de commissie, die advies moet uitbren gen over de verkeersveiligheid. Hij zegde toe, dat dit rapport met de grootst mogelijke snelheid behandeld zal worden. Vooral dit laatste is 'an betekenis. Het ware te wensen dat iets van de mentaliteit der snelheidsmaniaken, die schuldig zijn aan zovele verkeers ongelukken, overging op de instan ties, die aan Nederland een veiliger verkeer moeten schenken. Want al is het waar. dat men er enkel met geboden en verboden niet komt, het is toch wel zó, dat nog al tijd het grootste deel van ons volk wil gehoorzamen aan goede verkeers- voorschriften vóór voetgangers, voor bromfictsberijders, voor automobilis ten enz., wanneer men zich door die voorschriften maar wezenlijk bevei ligd gevoelt. Juist aan dat gevoel van „beveiliging" ontbreekt het thans!! Er wordt gewacht op overheids maatregelen. die in de bebouwde kommen snelheidsbeperking voor motorverkeer zullen brengen, die aan de voetgangers veilige over steekplaatsen zullen geven en die de bromfietsberijders tegen zichzelf zul len beschermen Dit zijn slechts enkele punten, die gemakkelijk uitgebreid kunnen wor den Hoofdzaak is echter, dat ei snel wordt gehandeldomdat elke dag uitstel het toenemen van het aantal verkeersslachtoffers betekent. Tenslotte bevestigen de drie Weste lijke ministers nogmaals „het herhaal delijk uiteengezette standpunt", dat de definitieve vaststelling van de grenzen van Duitsland moet wachten op het sluiten van een vredesverdrag voor geheel Duitsland. Een Russische woordvoerder heeft onlangs gezegd, dat deze grenzen ge regeld waren bij de overeenkomst van Potsdam in 1945. De verklaring is een antwoord op een nota van bondskanselier Adenauer waarin de aandacht van de Westelijke mogendheden wordt gevestigd op het gevaar, dat de Oostduitse regering zal verklaren, dat de jongste overeen komst met de Sowjet-Unie haar mach tigt, het verkeer naar Berlijn uit het Westen opnieuw een blokkade op te leggen. Molotow verlaat de vergadering De Russische minister van buiten landse zaken, Molotow, is Woensdag met. drie andere gedelegeerden van landen van het Sowjet-blok uit een vergadering van de assemblee gelo pen toen de minister van buitenland se zaken van nationalistisch China op het punt stond een redevoering uit te spreken. Molotow begaf zich op weg naar de deur, toen minister George Yeh opstond om zich naar het spreekge stoelte te begeven. De andere gedelegeerden, die de vergadering verlieten, waren Magian Naszkowski (Polen), Jiri Nosek (Tsjechoslowakije) en L. F. Pala- mertsjoek (Oekraine). Minister Yeh zeide in zijn redevoe ring dat het „vredesoffensief" van Rusland niet vreedzaam in bedoeling doch in feite een vorm van oorlog is. Eisenhower blijft vooruitgaan De toestand van president Eisenho wer blijft op bevredigende wijze voor uitgaan, zo blijkt uit eer bulletin, dat in de loop van Woensdag werd uitge geven. De behandelende geneesheren gaven opdracht de zuurstoftent uit de kamer van de patiënt te verwijderen. De nacht zou de president echter weer in de tent doorbrengen. NIEUWE CONFERENTIE NODIG Griekenland niet bij N.A.V.O.-oefening Het bestuur van de Britse socialis tische partij heeft Woensdag een be roep gedaan op de regering, onmid dellijk een conferentie te beleggen van vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking van Cyprus, ter bespreking van de ontwikkeling van een representatieve regering voor het eiland. Het bestuur van de Labour-partij verwijt de Britse regering het mis lukken van de Londense conferentie over Cyprus tussen Griekenland, Turkije en Engeland. In een desbetreffende resolutie wordt de Britse regering aange spoord tot het verschaffen van „een degelijke garantie van democrati sche zelfbeschikking binnen een be paalde tijd met waarborgen voor minderheidsrechten". De organisatoren van de algeme ne 24-uur-staking die op Cyprus van daag is uitgeroepen, hebben de bevol king van Cyprus opgewekt het eco nomische leven op het eiland „geheel tot stilstand" te brengen. Te Athene is Woensdag van offi ciële zijde medegedeeld, dat Grieken land niet zal deelnemen aan de Za terdag a.s. in het oostelijke gedeelte van het Middellandse-zeegebied be ginnende NAVO-oefening. De voor naamste beweegreden voor dit besluit is twijfel aan het vermogen van de Turkse autoriteiten, om de veiligheid van Griekse militairen te waarborgen De minister van verkeer en water staatmr. J. Algera. (met boekjebe studeert het programma voor het congres van het Verbond van Veilig Verkeer in Middelburg, tezamen met jhr. Th. Röell, voorzitter van het Ver bond, diens echtgenote en de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. „4. F. C. de Casembroot, (Foto P.Z.C.) na de recente anti-Griekse geweldda den in Is tanboel en andere Turkse steden. De Turkse regering heeft de Griek se regering meegedeeld, dat in Istan- boel en Izmir militaire eer zal wór den bewezen aan de Griekse vlag. De Griekse regering had dit na de anti-Griekse ongeregeldheden in Turkije verlangd als voorwaarde voor het hervatten van de Grieks- Turkse samenwerking in de NAVO en de Balkan-alliantie. In Algerije is de rust nog verre van teruggekeerd. Op deze foto ziet men hoe een gewond lid van het Franse vreemdelingenlegioen, aan zijn mak kers, die hem tijdens een schermutse ling biet Algerijnse opstandelingen te hulp snelden, de schuilplaats van zijn vijanden aanwijst. s is het 140 jaar geleden, dat door koning Willem I bij ff K.B. de orde van de Ned. Leeuw werd ingesteld. s is het 125 jaar geleden, dat het parlement te Den Haag ff £ef zich met 55 tegen 43 stemmen s verklaarde vóór de scheiding van Noord- en Zuid-Nederland. Deze scheiding echter was een bevestiging van een door de ff revolutie reeds voldongen feit. j| flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfl Huisartsen zijn teleurgesteld Nog drie maanden op oude voorwaarden Op een Woensdagavond te Utrecht gehouden spoedvergadering van .de landelijke huisartsenvereniging. weike door ruim 200 afgevaardigden uil ge heel het land werd bezocht hebben de huisartsen met teleurstelling kennis genomen van het besluit van de zieken fondsraad. waardoor de in volledige overeenstemming met de ziekenfond sen tot stand gekomen overeenkomst is verworpen. Zij zullen de werkzaamheden nog ten hoogste drie maanden voortzetten op de oude voorwaarden, ook al is de huidige honoreringsregcling door alle partijen als onvoldoende erkend. De vergadering verzocht het bestuur, indien bij de andere groepen deze wens duidelijk leeft, pogingen aan te wen den om de moeilijke situatie op te los sen Mochten deze poging. falen, dan zullen de huisartsen nog dit jaar de consequentie trekken uil net feil. dat geen overeenkomst met ziekenfondsen tot stand is kunnen komen door de houding van andere groeperingen in de ziekenfondsraad Sowjet-Unie laat bijna 9000 gevangenen vrij De Sowjet-Unie heeft besloten 8877 Duitse gevangenen vrij te laten en hen naar Oost- en Wèst-Duitsland te repatriëren. Het besluit is genomen na verzoe ken van de Oost- en Westduitse rege ringen: 749 Duitse gevangenen die geen amnestie hebben verkregen zullen als oorlogsmisdadigers aan de beide betrokken regeringen worden uitgeleverd. WAPENS VAN ACHTER HET GORDIJN Wapenleveraiiciers hebben altijd voordeel Egypte's besluit, wapens achter het „IJzeren Gordijn" te kopen, heeft de Westelijke mogendheden geschokt en voor ernstige moeilijkheden geplaatst, aldus is in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Ambtenaren namen als vanzelfsprekend aan, dat het communistische aanbod tot wapenlevcrantics deel uitmaakt van de huidige pogingen tot het verwerven van de vriendschap der Arabieren. Door dit Egyptische contact met de communistische staat het Westen voor twee problemen. In de eerste plaats is het mogelijk, dat de communisten zui len trachten, in het grootste deel van de Arabische wereld wapens te ver kopen en op deze wijze de kwetsbare n SLUITSTUK VAN GROOTSE HULPACTIE Friezen schonken Zeeuwse collega's ruim een half millioen gulden In het vlakke land van Schouwen-Duïvcland, aan dc Slikweg te Elle- meet, is 'n boerderij verrezen, welke steeds zal herinneren aan de vorste lijke hulp van de Friese boeren aan hun bij de watersnood getroffen Zeeuw se collega's. „Der Friese boeren milde hand schonk Frieslandhoeve aan Schouwen Duiveland" staat er op een gedenksteen, die Woensdagmorgen plechtig werd onthuld. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, kwam persoonlijk uit het verre Noorden om dit voorbeeldbedrijf, dat als een sluitstuk van de Friese hulpactie kan worden gezien, officieel aan zijn Zeeuwse collega, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot over te dragen. Op zijn beurt gaf deze het bedrijf over aan de Stichting Proefboerderijen Zeeland. De grootse plechtigheid, .we. van Zeeuwse zijde behalve door de Commissaris der Koningin en het lid van Ged. Staten de heer C. Philipse, nog door tal van andere vooraan staande personen uit deze provincie werd bijgewoond, groeide uit tot een manifestatie van Fries-Zeeuwse vriendschap. Want mét mr Linthorst Homan en het Friese G.S.-lid, de heer J. L Hoogland, kwam een tach tigtal Friese boeren naar Schouwen- Duiveland om persoonlijk het land te aanschouwen, waarvoor zij zoveel hadden gedaan. De Zeeuwen kregen zo ruimschoots de gelegenheid om de gasten dank te brengen voor hun hulp, terwijl op hun beurt de Friezen nogmaals gretuigden van het mede leven met hun getroffen collega's. Vóór de woning van bedrijfsleider C. Boot woei in de gure wind de Friese vlag, toen de voorzitter van de beheerscommissie van het voor beeldbedrijf, de heer A. M. Geluk uit Sehuddebeurs. het gezelschap des morgen? begroette. Eerst was daar na het woord aan de Commissaris der Koningin in Friesland, mr Lint horst Homan, die in een sympathie ke toespraak schetste, hoezeer het Fr-iese volk met de Zeeuwen in het rampgebied heeft meegeleefd. Met bewondering is men vervuld over de wijze waaror de Zeeuwse bevolking zich door de moeilijkheden heeft heengeslagen. Als landbouwprovincies en door de liefde voor eigen grond voelen Friesland en Zeeland zich- sterk verwant met elkaar. Het is deze verwantschap, die de Friese boeren ook zo snel en spontaan heeft doen reageren, toen hun Zeeuwse colle ga's door de watersnood werden getroffen. Spreker dankte namens het prov. be stuur van Friesland zijn boeren voor de spontane en goed georganiseerde hulpverlening, waarbij hy in het bij zonder het werk van de prov. voed- selcommissarïs in Friesland, de heer J. Stienstra roemde. Na een invitatie aan de Zeeuwse agrariërs om een tegenbezoek aan Friesland te willen brengen, besloot mr Linthorst Homan zijn toespraak met de wens, dat dit door Friesland aangeboden voorbeeldbedrijf aan de gestelde verwachtingen mag voldoen. Ten bewijze van de overdracht van het bedrijf aan zijn Zeeuwse "ollega. haalde mr. Linthorst Homan („met een wat bloedend hart", zoals hij zei) de Friese vlag omlaag. Wederzijdse sympathie De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot getuigde in zijn wederwoord van de sympathie welke in Zeeland steeds voor Friesland heeft beslaan. Het feit dat bijv. na de ramp een van de eerste auto's met kleding uit Friesland afkomstig was, zag de Commissaris mede als bewjjs. dat deze sympathie wederkerig is. „Ont roerend mooi was de hulpactie wel ke daarna gevolgd is. Wjj zullen dit nooit vergeten", zo gaf jhr. De Ca sembroot de verzekering aan de Frie zen „Met het voorbeeldbedrijf draagt U op de meest positieve wijze mee tot herstel van het zwaar getroffen eiland Schouwen-Duiveland". De Commissaris dankte tenslotte de Friese boeren voor alles wat zij voor Zeeland hebben gedaan en hees daar op de Zeeuwse vlag. Terwijl striemende regen neer viel sprak de heer A. M. Geluk als voorzitter van de beheerscommissie van het'voorbeeldbedrijf, dat de naam „Frieslandhoeve" kreeg. Hij memo reerde daarbij ook de grote geschenk- zendingen vee uit Friesland. „U (Vervolg op pag. 2) positie van het Westen in het nabije- Oosten in gevaar brengen, aldus tekent Reuter erbij aan Wapenleveranties winnen altijd invloed, omdat de af nemers afhankelijk worden van advie zen van deskundigen en van reserve onderdelen. In de tweede plaats dreigt het evenwicht in bewapening tussen Israël en de Arabische landen verloren te gaan. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is te New York vernomen, dat de Verenigde Staten Egypte niet de in Juni gevraagde wapens heeft geleverd, omdat men vreesde het evenwicht in het nabije-Oosten in gevaar te bren gen. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat Egypte in Juni de Ver. Staten en Groot-Brittannië had ver zocht om straalbommenwerpers, zware tanks, oorlogsschepen en zware stuk ken geschut. George Allen, Amerikaans ondermi nister van buitenlandse zaken voor aangelegenbeden betreffende het na bijeOosten, is Woensdag plotseling per vliegtuig uit Washington vertrok ken, voor besprekingen in Cairo, Bei roet en Athene over „urgente proble men". Te Cairo gaat het hardnekkige ge rucht, dat Amerika binnenkort een crediet van 10 millioen dollar ten be hoeve van Egypte zal openen, opdat dit land de Amerikaanse wapens kan kopen die het nodig beeft Saoedi-Arabië Rusland heeft Saoedi-Arabië wapens aangeboden, aldus een bericht in het onafhankelijk Egyptische blad „Al Ahram". Orkaan „Louise" verandert van richting De orkaan „Louise" is van richting veranderd. De Japanners hopen nu, dat Japan in het geheel niet door de wervelstorm zal worden getroffen. Wordt beweging van Poujade verboden De Franse regering overweegt, de anti-belasting-beweging van Pierre Poujade te verbieden, zo wordt uit de omgeving van de regering vernomen. De wet staat ontbinding van z.g. op roerige organisaties toe. DE VERWACHT... VRIJWEL GEEN BUIEN MEER Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde tem peraturen als gisteren ol iets hoger. Zwakke tol matige «vind 'ossen Noord en West. ZON EN MAAN 30 September Zon op: 6.39 onder: 18.24 Maan op: 17.24 onder: 5.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1