Reclasseringswerk krijgt thans een geheel ander karakter Gunstige Westduitse conjunctuur door looneisen bedreigd SPAANSE GOUDSCHAT VOOR DE SCHOTSE KUST AFFAIRE-PETROW SCHUDDE AUSTRALIË WAKKER WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTAL GEVANGENEN DAALT llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllflllllllllllllllllllllllllllllllillliljll 1 Bacchus-dienaar i maakte vreemde 1 f zwerftocht. H Zaterdagavond reed de 21- jarige musicus J. van de P., die s rijkelijk aan Bacchus had geof- ferd. met zijn fiets over de Groot-Hertoginnelaan in Den Haag. Op een gegeven moment f§ tuimelde hij van zijn rijwiel en rolde in de sloot, die langs deze laan loopt. Nadat hij daar even had ge- M legen, kroop hij op het droge en ging een hotel binnen. Onge- zien steeg hij met de lift naar m de tweede verdieping en van- daar droop hij langs de trap naar de derde etage. Hij kwam in een badkamer terecht, trok zijn jasje uit en klom vervol- gens m de dakgoot. Nadat hg f| hier een tijdje had gestaan, ging hij weer naar binnen, liep |j de trappen af, zijn jasje in de badkamer achterlatend, en be- f| gaf zich naar de Koningin Em- makade. Daar sloeg hij een paar deurruitjes van een wo- ning stuk en drong het huis, waarvan de bewoners afwezig waren, binnen. Hij stak de een- trale verwarming aan, ontdeed ff zich van zgn pantalon en ging drgfnat in een fauteuil zetten slapen. Later werd hg door de thuiskomende bewoners gevon- p den, die subiet de politie opbel- p den. p liiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinml DUIKERS HADDEN GEEN SUCCES Hertog van Argyll verspilde een fortuin. De hertog van Argyll in Schot land, die een fortuin heeft besteed aan zijn pogingen om het Spaanse f oudschip „Duque de Florencia" te ergen, heeft de strijd voorlopig op gegeven. Aan boord van het schip, dat 400 jaar geleden in de baai van Tober mory (eiland Muil) zou zijn gezon ken, zouden zich goud en een met juwelen bezette kroon bevinden. De „Duque de Florencia" maakte als soldijschip deel uit van de verslagen Spaanse armada. De kroon zou zijn meegezonden voor de verwachte kroning van Philips de Tweede in de abdij van Westminster, welke kro ning door de nederlaag echter niet doorging. Duikers hebben wat aardewerk en roestige scheden van zwaarden naar boven gehaald, maar o ntdekten geen spoor van het goud en de kroon. Een klein kanon, dat werd ge vonden, is volgens deskundigen van Spaanse oorsprong en stamt uit de tgd van de armada. De hertog, die krachtens een ko ninklijk document, getekend door Prof. Kranenburg neemt ontslag als lid Raad van State. Bij koninklijk besluit is aan prof. mr. It. Kranenburg op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1955 eer vol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, in die functie aan den lande bewezen. Katel de Eerste, recht heeft op alles wat zou worden geborgen, heeft ver klaard, dat hij niet geïnteresseerd is in het goud, maar dat het hem gaat om de historische waarde van de voorwerpen, die met het schip naar de bodem van de zee zijn gegaan. Hij zal thans moeten uitmaken, of hij later nog meer geld in zijn on derneming zal steken of alle hoop zal opgeven Conferentie van Garmisch behandelde vele problemen De organisatoren van de „Confe rentie van Garmisch", welke vorige week onder voorzitterschap van Prins Bernhard is gehouden, hebben Maandag meegedeeld dat van ge dachten is gewisseld over vraagstuk ken betreffende de Europese integra tie, de economie, de handel en het atoomonderzoek. Met name wérd achter gesloten deuren gesproken over de vesti ging van een gemeenschappelijke markt en andere maatregelen met het oog op de Europese eenwording, de hereniging van Duitsland en de handel tussen het Oosten en het Westen, de uitbreiding van de inter nationale handel en de omwisselbaar- heid der valuta's en tenslotte het vreedzaam gebruik van atoomenr- gie. Volgens het slotcommuniqué zijn deze problemen in een sfeer van op rechtheid en vriendschap besproken door negentig vooraanstaande figu ren uit talrijke Europese landen, de Verenigde Staten en Canada, die aan het overleg hebben deelgenomen. Andere bezoldiging verplegend personeel. Het ligt in het voornemen van de minister van binnenlandse zaken, de totstandkoming te bevorderen van een Koninklijk Besluit, waarbij de salarissen voor verplegenden, eer ste verplegenden en hoofdverplegen- den in dienst bg het Rijk te rekenen met ingang van 1 Januari 1955 vol ledig in overeenstemming worden gebracht met die, welke gelden voor bedoeld personeel, in dienst van par ticuliere inrichtingen. Tevens zullen daarbij van 1 Sep tember 1955 de bedragen van de af trek voor het genot van uitsluitend kost of uitsluitend inwoning worden bepaald op de bedragen die tnans vol gens de particuliere regeling gelden, met dien verstande, dat de kortings bedragen voor het genot van uitslui tend inwoning gelijktijdig met 5% zullen worden verhoogd m verband met de jongste algemene maatregel tot verhoging der huren. Aan de gemeenten heeft de minis ter verzocht te bevorderen, dat de betreffende bezoldigingsregeling op korte termijn wordt herzien op de voet van dè bedoelde voorzieningen. PROBLEEM VOOR BONN Waarde van de mens staat op de voorgrond (Van een onzer verslaggevers Er zgn leken en juristen, die geloven in de afschrikwekkende werking van de straf. Mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh, officier van justitie te Den Haag en voorzitter van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging, heeft aan die gedachte bij de meeste delicten, die onder zgn aandacht kwamen, maar heel weinig steun gehad. Zijn mening is, dat iedereen, die een straf vonnis tot zijn last heeft, een morele duw krijgt. Dit inzicht wint veld. Het heeft geleid tot diepgaande veranderingen; niet alleen op het terrein der rechtsbedeling, maar ook op dat van het gevangeniswezen. De waarde van de mens is meer op de voorgrond gekomen en daarmee gelijktijdig het inzicht, dat het recla-sseringswerk een tak van maatschap pelijk werk is voor zwak staande figuren in de samenleving, dat op weten schappelijke grondslag moet rusten. Er is nog altijd te weinig begrip voor de betekenis van het reclasse ringswerk: De vraag, of „dat werk onder los gekomen misdadigers", nu geen weggegooid geld is, leeft nog. Nauwelijks is echter bekend, dat een grote categorie van veroordeelden te genwoordig de gevangenis niet meer zien. Meer dan 15.000 voorwaardelgk veroordeelden staan onder „toezicht" een afschuwelijke term, die de juis te waarde niet weergeeft „slechts" ongeveer 4000 in de gevangenissen. Het aantal gevangenen daalt in ons land. Slechts het aantal recidivisten neemt toe. In 1948 was het 39,8 van de gevangenisbevolking, in 1952 reeds 48 Het zijn de mensen met een blijvend litteken van wantrouwer tegen de Maatschappij. Hen te reclas- seren is oneindig moeilijker, dan wie slechts eenmaal een misstap deden. De reclassering heeft aandacht, zo wel voor de mensen, die in de gevan- fenis hun straftijd- uitzaten, als voor iegenen, die voorwaardelijk in vrij heid zijn. Ze helpt deze mensen een weg terug te vinden in de bikkelharde maatschappij. Vaak beoordeelt de de linquent de toezichthouder van de re classering verkeerd. Het is iemand in wie volledig vertrouwen kan wor den gesteld en die volledig begrip heeft voor het-belang, dat wie een morele deuk heeft gehad heeft gehad, zich volkomen moet kunnen uitspre ken. Deze feiten kwamen ter sprake, toen het Nationaal Bureau voor df Reclassering, dezer dagen de pers bij een haalde in verband met de jaar lijkse reclasseringsdag op Zaterdag 1 Oct. Tal van aspecten van het mo derne reslasseringswerk meer ir het bijzonder van de nazorg, en dus niet van de voorlichtingstaak, die ook aan deze instelling is toevertrouwd werden daarbij belicht. Zo vertelde dr. J. H. M. Berden uit Heerlen, een ze nuwarts en medewerker van de R.K. reclassering iets over het toezicht over de geestelijk gestoorde delinqu enten, omtrent wie nog bij velen de gedachte heerst, dat dit onmensen zijn. Aanpassing. Gebleken is, dat de grondoorzaak van het falen van tal van mensen, ge legen is in een stoornis van hun aan passingsvermogen aan de maatschap pij- Gemeentelijke taak in de strijd voor wereldyrede. Mr. Oud sprak te Rome. Bij de opening van het congres van de Internationale Unie van Gemeen ten, dat in Rome wordt gehouden, heeft de voorzitter, mr. P. J. Oud, de vroegere burgemeester van Rotter dam, Maandag verklaard dat de ge meenten, „de kleinste openbare ge meenschappen", een vitale rol hebben te spelen in de strijd om de wereld vrede. De nieuwe Moerdijkbrug is thans in gebruik genomen. Bij de samenstel ling van de nieuwe wint er dienstre geling heeft men geen rekening meer behoeven te houden met de „flessen hals", die de Moerdijkbrug tot nu toe in de verbinding Noord en Zuid vorm de, Wat dit voor het zeer drukke treinverkeer betekent, laat zich ge makkelijk raden. De problemen voor het interna tionale treinverkeer zijn thans opge lost. Ook het scheepvaartverkeer zal geen hinder meer ondervinden, zoals dat tot nu toe het geval was, wan neer de brug een ongunstige invloed uitoefende op de openingstijden van de spoorbruggen in Dordt en Rotter dam. De nieuwe brug is vóór het tijd schema klaargekomen. De treinen zullen met een snelheid van 125 km per uur op de brug kunnen passeren. De taak van de toezichthouders over deze categorie strekt tegenwoordig veel verder dan voorheen. Ze moeten in staat zijn deze mensen verder te helpen in het besef, te maken te heb ben met lieden, die hun vrijheid om te leven als een verschrikkelijke last be schouwen, innerlgk dus onvrij zijn. In dit verband waarschuwde dr. Berden voor de ernstige ongelukken, die kunnen gebeuren, wanneer de be trokkenen de noodzakelijke en wense- lgke psychiatrische rapporten, die over hen werden uitgebracht, in han den krijgen. Vrouwen. Het reclasseren van vrouwen vraagt weer heel andere aandachtspunten. Mevrouw A. C. E. W. Röell, geb. ba ronesse van Harinxma thoe Slooten, reclasseringsambtenaar in het arron dissement Utrecht, vertelde, dat de tegenwoordige vrouw veel gemakke lijker in conflict kan komen met de maatschappij dan vroeger, eenvoudig omdat de appreciatie voor 'de vrouw, doordat ze naast denman in het be drijf is komen te staan, een heel an dere is geworden. Het leven van vrouw was vroeger veel veiliger meer beschermd. De emotionele driften van de vrouw spelen een grote rol in de criminali teit. Winkeldiefstallen, abortus en kindermoord zijn speciale vrouwen- misdrijven. 90 van de gevallen van winkeldiefstal, blijkt terug te voeren te zijn op huwelijksconflicten. Hoewel de uitzichten in het wezen der vrou- wencriminaliteit nog maar uiterst be perkt zijn, staat reeds vast. dat de criminele vrouw heel anders beoor deeld moet worden als de criminele man. Daarom is het stellig verheugend, dat in het verband van de reclasse ring ook vrouwen zich met dit vraag stuk bezig houden. Vrouwen, die ui teraard een zuiverder begrip voor het wezen van de vrouw kunnen opbren gen, dan de man. Alcoholisten. Dat de alcoholist een patiënt is met duidelijke ziekteverschijnselen, die alle ethische en morele argumen ten tegen zijn eigen kwaal in zrjn hart draagt, begint langzamerhand door te dringen. Zolang deze mensen het inzicht In hun kwaal missen, aan vaarden ze geen toezicht. Dat komt pas, als door hen wordt toegegeven, dat ze verslaafd zijn. Geschoold toe zicht is voor hen vereist. Het is uiter- mote moeilijk onder vrijwilligers daar voor cle goede krachten te vinden. Merkwaardige uitzondering hierop le vert de A.A.-beweging, een in Neder land nog zeer kleine groep van gene zen alcoholisten, die uit eigen erva ring de nog verslaafde broeders hel pen. BELANGRIJK VOOR SPIONNEN Onplezierige onthullingen (Van onze correspondent in Australië: Alfred Schuurman). Wladimir en Ewdokia Petrow eisen de gehele voorpagine op van mgn lijfblad „The Sydney Morning Herald een dagblad van fors formaat. Ewdokia Petrow, veel slanker dan toen koeriers uit Moskou haar vorig jaar met geweld in een vliegtuig trachtten te ontvoeren, in een keurig mantelpakje en met een klein, coquet hoedje op de nu uitstekend ver zorgde haren. En naast haar Wladimir, ondanks de plooi in zijn broek en zijn keurige demi-saison nog altijd onmiskenbaar een Rus. Links van deze gezellige plaat over 4 kolom een vette kop, waarin de slaperige lezer aan zgn ontbijttafel toegeschreeuwd wordt, dat het rap port van de Koninklijke Commissie voor Spionnage een „ernstig lek" van Australische geheime zaken naar de Russen onthult. De huidige Australische wetgeving is ontoereikend om dergelgke spion nage te voorkomen en te bestrgden vooral in vredestijd. Rechts van de foto staat een fors opgemaakt ver haal over de Petrow's zelf, terwijl men verder kan lezen over het con tact met Engeland over deze kwes tie. Het hoofdartikel op pagina 2 heet natuurlijk „De communistische vijand in ons midden", en dan volgen pagi na's en pagina's over hetzelfde on plezierige onderwerp. Hoe de spion- nagegroep georganiseerd werd en vanuit Moskou werd geleid, de ge schiedenis van Wladimir Petrow in de Russische geheime dienst, de stu die welke men van de Australische politici maakte, de plannen om spion nen in Australië te planten, vermomd als familieleden van hier reeds lang wonende oudere Russen en het thans ook in Frankrijk zoveel ophef ver wekkende geval van de vroegere Franse ambassade-secretaresse in Canberra, Maaame Oilier. Dan verder een lang verhaal over het ernstige lek in het Australische departement van buitenlandse zaken in de jaren 1945 tot 1948, toen de huidige leider van de Labour oppo sitie, dr. Herbert Vere Evatt, minis ter van buitenlandse zaken was; de samenstelling van de spionnagegroe- pen; de op geheimzinnige wijze ver dwenen „mystery man" W. S. Clay ton; identificatie door middel van 'n speciaal wachtwoord; een mogelgke geheime route voor berichten naar China en de controle welke werd uit geoefend op de post naar de Sowjet- Ünie. De volgende pagina's brengen een uitvoerige beschouwing over de door Rusland aangewende pogingen om de plaatselijke communisten te gebrui ken, de band tussen Moskou en de plaatselijke communistenleider L. L. Sharkey. WAKKER GESCHUD. Of al dit sop de kool wel waard is, is natuurlgk een andere kwestie. Grote brokken zgn er in dit spion- nagedrama wellicht niet eens ge maakt. Maar voor dit land is het zo belangrijk, omdat het de Australiërs plotseling ruw uit een droom wakker heeft geschud. De oorlog kwam met geheime dien sten, contra-spionnage en wat dies meer zg. Dat noorde allemaal bij de oorlog. En toen deze verschrikking weer voorbg was, zette men zich hier aan de taak van het vroeger welhaast vergeten eiland-werelddeel iets waar lijk groots te maken Australië was echter in die korte spanne tijd belangrijk geworden. En daardoor ook belangrijk genoeg voor spionnen en geheime diensten. Dit heeft het Australische volk nu op vrij onzachte wgze geleerd. En 't ziet zich voor de noodzaak geplaatst om net als Amerika en de Europese landen, een apparaat te bouwen, dat de spionnage doeltreffend kan be strgden. Adviescommissie voor regeling positie belastingconsulenten. Blijkens een beschikking van de Staatssecretaris van financiën, ge publiceerd in de Staatscourant van Maandag, is een commissie van ad vies ingesteld, waaraan is opgedra gen te onderzoeken of een wettelijke regeling betreffende de positie van adviseurs in belastingzaken gewenst is en aan de hand van haar bevin dingen de nodige voorstellen te doen. Tijdens een bijzondere plechtigheid in Brussel heeft Koning Boudewijn van België de gebruikelijke perkamenten oorkonde geplaatst in de eerste steen voor een gebouwencomplex, dat in in 1958 in de Belgische hoofdstad de wereldtentoonstelling za. herbergen. Meer dan dertig landen, waaronder ook de Sowjet-Uniehebben reeds toe gezegd deel te zullen nemen aan deze expositiewelke geicijd zal zijn aan het thema Vijftig jaar vooruitgang". De foto geeft een beeld van de plechtigheid. Verlaging van prijzen en invoerrechten overwogen (Van onze correspondent). De Westduitse regering neemt maatregelen om de heftige trillingen in de loon en prgsspiraal, die de laatste maanden zijn opgetreden en de gunstige Westduitse conjunctuur in gevaar brengen, weg te nemen. Het grootste gevaar schuilt ook daarin, dat de Westduitse goegemeente het hoofd schudt en niet begrijpt, dat deze gunstige conjunctuur vrijwel volkomen afwezigheid van werkloosheid, hoge productie en een stijgend volksinkomen eigenlijk wordt bedreigd. Daarbij komt, dat het in wezen niet eens het prijsniveau is, dat zich zozeer heeft verslechterd. In Augustus daalde, in vergelijking met Juli, de prijs-index van de voornaamste artikelen, die „de kosten Van het le vensonderhoud" bepalen, zelfs met 0.9 punt. (Het indexcijfer ligt, met 100 in 1938, bg de 170). Voor de meerderheid der goederen zijn de prij zen stabiel gebleven, een conclusie waartoe ook de ambtelijke Westduit se statistieken komen. Minister Erhard spreekt dan ook stichten. Hij vindt het dwaas, dat niet ten onrechte van een pheno- ineens alle groepen van het West- meen: niet zaken (de goederen) zijn duitse volk een groter aandeel in het het, maar mensen, die de onrust volksinkomen willen hebben. De on tevredenheid, die onder de arbeiders heerst, acht de minister met reëel. In de mateloosheid, die op het stuk van de looneisen aan de dag wordt gelegd (sommige dier eisen gaan tot 20 loonsverhoging) ziet de minis ter het wezenlijke gevaar. Daarom acht prof. Erhard net beter om de moeilijkheden uit de weg te ruimen niet door periodieke loonsverhogin gen (die tenslotte tóch weer in de prijzen zullen worden doorberekend), maar door prijsverlagingen. De vakbonden die overigens niet veel vertrouwen hebben in de plannen van prof. Erhard zijn be reid hem te steunen, nu de minister heeft verklaard, dat hij heus niet zo dom zal zijn om gebruik te maken van het hem nog steeds ter beschik king staande dwangmiddel van de loon- en prijsstop uit de oorlogs- en na-oorlogsjaren. Noch wil de minis ter ook maar iets doen aan de vrij heid tot onderhandelen van de (loon) tariefpartners. Anderzijds en dat maakt de vakbonden uiteraard wel ietwat huiverig is hij niet van plan om de werknemers-organisa ties maar vrijelijk hun gang te laten gaan om de meest exhorbitante ei sen te stellen, omdat zij van mening zijn, dat de bedrijven teveel verdie nen en de aandeelhouders in verhou ding veel te grote dividenden genie ten. De Westduitse producenten zijn met volle orderboekjes bovendien maar al te gauw geneigd om dan in vredesnaam de vakbondeisen maar in te willigen, teneinde vooral de Sroductie niet te storen. Dit zou lei en tot wat de minister noemt „oververhitting" der Westduitse con- J'unctuur. Hij acht het zijn plicht om it „economische illusionisme" tijdig de kop in te drukken, want er zou met de gunstige Westduitse conjunc tuur dan ook maar een heel klein ongelukje moeten gebeuren en de hele zaak valt in duigen. Concurrentie-dwang Er zijn. behalve prijsdalingen (die zich in ieder geval pas op langere termijn laten verwezenlijken) ook andere middelen, waartoe de minis ter (of zijn collega van financiën) zijn toevlucht zou Kunnen nemen. De minister overweegt b.v. om door een verregaande liberalisering van de import de z.g. „Jedermann-Einfuh- ren" (invoer door iedereen, desnoods per post uit het buitenland) toe te laten, teneinde de Westduitse pro ducent tot concurreren te dwingen en zijn prijzen te laten zakken. West-Duitsland zou invoerrechten kunnen verlagen, of de belasting- schroef wat loslaten. Want bg loons verhogingen en daarop onvermijdelij ke prijsstijgingen zouden de steun en rentetrekkenden (waarvan er in het moderne Duitsland, na twee oor logen. 7*2 millioen zijn) nog verder in de verdrukking komen. Om hen, zo zegt minister Erhard. bekomme ren zich de loonsverhogingen eisen de vakboifien niet. De minister ech ter wel. Ook in Amsterdam een dronken razende Roeland De Amsterdamse politie zoekt met voortvarendheid naar de bestuurder, die. kennelijk onder invloed van ster ke drank, een personenauto Zater dag in grote snelheid slingerend door de Jnrdnan heeft gereden, waarbij 'n aantal voetgangers ternauwernood aan de dood is ontsnapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5