c Hinderpalen voor nieuwe koers in Marokko uit de weg geruimd Eerste Kamer aanvaardt wijziging van becritiseerde Zondagswet KLANKbCW j MILLIONAIR PERON WIL IN ZWITSERLAND WONEN WESTELIJK PROGRAMMA VOOR GENEVE BESPROKEN WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPTIMISTISCH GELUID VAN JULY Kolonisten blijven zich fel verzetten De Franse minister voor Marrokkaanse zaken, Pierre July, heeft Dins dag meegedeeld, dat er twee hinderpa Ien voor de tenuitvoerlegging van het plan voor een „nieuwe koers" in het protectoraat Marokko uit de weg zijn geruimd, nl, de Spaanse bezwaren tegen het overbrengen van sultan Ben Arafa naar de internationale zóne van Tanger en de keuze van het derde lid van de kroonraad, welke sultan Ben Arafa moet opvolgen. Deze keuze, zo verklaarde de minister op een lunchbyeenkomst van de Brits- Amerikaanse persvereniging, „vormt niet langer een moeilijkheid". Het volgende punt zou nu zijn, de huidige sultan te bewegen af te tre den. De minister verklaarde, van oordeel te zijn, dat Ben Arafa hier toe bereid zal zijn. Doorgaans be trouwbare kringen te Parijs zeiden evenwel, dat resident-generaal Boyer de Latour, die voor het vertrek van de sultan moet zorgen, ernaar streeft een heftige reactie van de Franse kolonisten in Marokko te voorkomen. Deze kolonisten, die fel tegen het hervormingsplan van de regering Faure zijn gekant, hebben reeds eer der bekend gemaakt, dat zij alles in het werk zullen stellen om het aftre den van Ben Arafa te voorkomen. Tezamen met rechtse afgevaardigden in de Franse nationale vergadering hopen zij de tenuitvoerlegging van het hervormingsplan te verijdelen, totdat het parlement volgende week Dinsdag van het zomerreces terug- |NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!IIII!II[I g Prins Bernhard pachter 1 g in Tanganyika §f Aan Prins Bernhard is voor 99 jaar het pachtrecht ver- leerid van 1050 ha grond te Ma- gara bij het meer Manyara in jH Tanganyika. De grond is bij uitstek geschikt voor een ge- j= mcngd bedrijf. De pacht werd uitgegeven door de gouverneur van het gebiedsdeel, sir Edward Twin- M ing, naar aanleiding van het bezoek dat de Prins er vorig =j M jaar bracht. De Prins zeide =e toen, zeer geïmponeerd te zijn -- door de mogelijkheden die Tan- - ganyika biedt. E; De Prins heeft het pachtrecht verkregen onder dezelfde voor- 1= waarden als de andere pach- ters. lllllllllllllllllllllllllllllllllll Wijziging van de armenwet (Van onze parlementaire redacteur) Als voorschot op de totstandko ming van de algehele herziening van de armenwet heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming een wijziging van de ar menwet goedgekeurd, waartoe de Tweede Kamer reeds op 5 Juli ji. besloten had. Deze wijziging schept de mogelijk heid om in concrete gevallen de kos ten voor de verzorging van hulpbe hoevenden voor rekening van het rijk te nemen. t Voorts houdt zij in, ten eerste de bepaling dat in het algemeen de ge meente of de burgerlijke instelling van de gemeente, waar de arme „thuisbehoort", deze kosten zal heb ben te dragen. Ten tweede de bepaling dat. indien het belang van de arme dit vordert, het orgaan van steunverlening der gemeente „waar de arme zich be vindt" begint, zonder dat dit mede brengt de consequenties van betaling der kosten en ten derde de bevoegd heid tot ingrijpen door de kroon, als de belangen van de arme in het ge drang komen. „Centraal Bureau" sticht kantoor van 9 bouwlagen Record-omzet in afgelopen boekjaar. De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam, heeft in het boekjaar 1954 een record omzet behaald, zowel in geld als in goederen. Dit ïs door een der directeu ren, mr. A. C. Hendrikse, in een Dins dag gehouden persconferentie mede gedeeld. Besloten is een nieuw kantoorpand van negen bouwlagen te vestigen aan het Hofplein te Rotterdam. Men hoopt, in de loop van 1956 met de bouw te kunnen beginnen. "N j Dier. De Franse schrijver Cecil Saint-Laurent' heeft laatst een artikel geschreven,waarin hij een dier ten tonele voerde, dat alleen in zijn fanta sie bestond, de guipurd. Hij is nu over stroomd met brieven, waarin bijzon derheden over het beest worden op gesomd. THRILLER. Een telefoniste in Texas merkte, dat ergens in de stad de tele foon niet op de haak lag en dat er in de nabijheid van die telefoon misda dige dreigementen klonken. Onmidde- lijk belde zij de politie op, die op het aangegeven adres een onderzoek instel de en tot de conclusie kwam, dat de familie rustig van het televisiepro gramma genoot: een thriller. SUPPORTER. Voetbalsupporter George Grahamslaw, 67 jaren oud, miste, nadat hij zijn elftal een over winning had zien incasseren in New castle de gecharterde bus, die hem naar huis zou brengen. Hij besloot maar te gaan lopen en zo ook zelf een sportieve prestatie te leveren. Hiji heeft voor de 264 kilometer maar vier dagen nodig gehad. keert. Zij willen dan het plan door middel van acties in het parlement saboteren en zo nodig de regering ten val brengen. Politieke waarnemers zyn van me ning, dat Faure wellicht goedkeu ring voor zijn plan zal weten te krij gen, doch alleen indien de socialisten (lie thans in oppositie zyn, hem steu nen. Dit zou echter waarschijnlijk tot een brede kloof in het kabinet lei den, waardoor Faure zou moeten af treden, wanneer de hervormingsplan nen voor Marokko in uitvoering zou den zyn. Spaanse nota Het diplomatieke bureau van het Spaanse departement van buiten landse zaken heeft Maandagavond een samenvatting gepubliceerd van een nota, die Maandag door de Spaanse ambassadeur, graaf De Ca- sa Rojas, aan de Franse regering is overhandigd. Spanje moet volgens de nota van het begin af aanwezig zijn bij onder handelingen over herziening 'van be staande verdragen en veranderingen in het protectoraats bewind. Zulke onderhandelingen dienen een Fr»ns- Spaans-Marokkaans karakter te dra gen. Spanje heeft het afzetten van sultan Ben Yoessef als sultan van Marokko nooit erkend. De sultan van Marokko is wettelijk souverein over de Franse en de Spaanse zóne van het land. Keerpunt in Algerije De speciale vergadering van de Al gerijnse Assemblee, die Dinsdag zou worden gehouden en waarop het Franse hervormingsplan voor het gebied zou worden Bekendgemaakt, is uitgesteld, nadat de meerderheid van de Mohammedaanse leden van de Assemblee had gedreigd, de ver gadering te boycotten. Maandagavond spraken 42 van de 59 Mohammedaanse leden van de Assemblee zich uit voor een boycot van de bespreking van het Franse plan en voor verzet tegen de Franse politiële van volledige samensmelting van Algerije met Frankrijk. Het besluit, dat Maandag door de Mohammedaanse leden van de Alge rijnse Assemblée is genomen, bete kent een keerpunt in de ontwikke ling van het nationalisme in Algerije, aldus Reuter. NORMAAL LEVEN IN ARGENTINIË Mario Amadeo minister van buitenlandse zaken Volgens de Daily Telegraph is ex- president Peron van Argentinië van plan, om zich na een kort verblijf in Paraguay voorgoed in Zwitserland te vestigen. Een klein aantal naaste mili taire medewerkers volgt hem in bal lingschap. Volgens berichten uit Zuid- Amerikaanse kranten zou hij in het ge heim hertrouwd zijn en zou zijn tweede vrouw reeds in Zwitserland verblijf houden. Peron ïs ondanks zijn neder laag een rijk man met bankrekeningen in enkele Zuid-Amerikaanse landen, Canada, Engeland en Zwitserland. Vol gens sommigen beschikt hij over een vermogen van vijftig millioen gulden. De nieuwe Argentijnse regering heeft haar eerste niet-militaire overwinning behaald met de heropening van fa brieken en winkels en een terugkeer CONFERENTIE IN NEW YORK Adenauer weer naar Washington De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten, resp. MacMillan, Pinay en Dulles, kwamen Dinsdag in New- York bijeen ter voorbereiding van hun conferentie met de Sowjet-minïster van buitenlandse zaken, Molotow, die de volgende maand in Genève zal begin nen. Zij voerden hun besprekingen aan de hand van een verslag dat is op gesteld door werkcommissies van hoge Britse, Franse en Amerikaanse diplo maten. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde Dinsdag, dat een leidraad die de grote vier in Genève hebben opge steld voor de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, een ruime agenda verschafte voor de besprekin gen in New York. Gesproken werd o.a. over de vereni ging van Duitsland en de Europese vei ligheid en over vermindering van de belemmeringen op het verkeer tussen Oost en West. Bondskanselier Adenauer overweegt op het ogenblik, of hij een uitnodiging voor een bezoek aan de Ver. Staten in Nieuwe spoorlijnen voor communistisch China. Er zijn belangrijke spoorweg-netten aangelegd, waardoor communistisch China verbonden is met ile Sowjet- Unio en andere communistische gc bieden, zoals Noord-Vietnam en Mon golië. aldus heeft radio Peking Maan dag gemeld. Sedert de aanleg van deze spoorlij nen zijn de Chinese in- en uitvoer aanzienlijk toegenomen, aldus de zender. Personentreinen rijden thans direct van Moskou naar Peking, Pjongjang en tot voorbij Hanoi. October zal aanvaarden. Een West- duilse woordvoerder verklaarde Dins dag in Bonn, dat de Bondskanselier door de Amerikaanse „Katholieke ver eniging voor religieuze actie" is uit genodigd haar congres dat op 24 Oc tober begint, bij te wonen. Adenauer zou dan de gelegenheid hebben voor de Geneefse conferentie nog -gesprekken met Amerikaanse regeringsleiders te voeren. van het normale leven in het gehele land. De regering heeft beloofd, dat de vakbond niet meer onder regerings- contróle zal worden gebracht en dat het dagblad „La Prensa" voorlopig als blad van de arbeiders zal blijven ge handhaafd. De leider van de burgerlijke onder grondse strijdkrachten in Buenos Aires tijdens de revolutie, Mario Amadeo, is Maandag beëdigd als minister van bui tenlandse zaken. Amadeo is 48 jaar en voormalig hoog leraar in het internationaal recht. Tij dens de voorbereidingen voor de revo lutie vormde hij de verbinding tussen het leger en de oppositiepartijen. Hij heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat twee Rooms-Katholieke prelaten, die door ex-president Peron waren uitge wezen, thans naar Argentinië kunnen terugkeren. De Nederlandse regering heeft de nieuwe regering van Argentinië er kend. Dr. Veldkamp installeerde Commissie Tussenpersonen De staatssecretaris van economi sche zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft Dinsdagmiddag- in Den Haag de Commissie Makelaars en Tussen personen geïnstalleerd. Deze commis sie zal onderzoeken, of een nieuwe wettelijke regeling voor de vestiging en de beëdiging van tussenpersonen in de handel noodzakelijk is. De bedrijfsuitvoering is sedert 1944 aan een vergunning gebonden. Voorts zal het vraagstuk van de beëdiging aan de orde komen, en de taak van de commissie omvat ook 'n onderzoek naar de gehele wettelijke positie van de tussenpersonen. In het Brusselse Noorderstation heeft de tegenwoordige stationschef, de heer Leroy, een ijzeren koffertje geopend, dat op 27 September 181/1, dus 111/ jaar geleden, door koning Leopold. I van België werd ingemetseld in de eerste steen voor het toen in aanbouw zijnde Noorderstation. Het koffertje werd teruggevonden bij het slopen van de oude resten van dit station, het bevatte nieuwe geldstukken van een dikke eeuw geleden, geslagen uit goud, zilver en brons welke zeer goed bewaard waren gebleven. De foto geeft een beeld van de „inventarisa tie" van het koffertje. Met bril de heer Leroy, en verder de heer Pierard hoofd van de pers-en documentatie dienst van de Belgische spoorwegen. Achthonderd Nederlanders vertrokken uit Oost-Java Toespraak van dr. Van der Zwaai. Bij het vertrek van achthonderd Nederlanders niet de „Waterman" uit Soerabaja naar Nederland heeft de Nederlandse Commissaris in Soeraba ja, dr. J. van der Zwaai, medegedeeld dat de Nederlandse bevolkingsgroep in Oost-Java, die in 1950 werd ge raamd op 40.000 zielen, thans volgens de Indonesische immigratiedienst is verminderd tot 16.050 zielen. Hier van wonen er 11.026 in Soerabaja. Dr. Van der Zwaai, zeide, de ver mindering van de Nederlandse bevol kingsgroep historisch gezien logisch te achten. Het onafhankelijke Indo nesië wil zoveel mogelijk overheids- betrekkingen aan landskinderen ge ven. zo sprak hij. Opvallend noemde dr. Van der Zwaai, dat een groot aantal Neder landers, dat niet is uitgezonden, doch in Indonesië een goede betrekking had, op eigen kosten naar Nederland is vertrokken. De stroom is begon nen, toen de Indonesische regering de z.g. spaarremises afschafte. Hij zeide het te betreuren, dat deze mensen niet eerst de ontwikkelingen willen af wachten. In tientallen en misschien in honderden gevallen gaven zij' een ma terieel vrij onbezorgd leven op voor een onzeker, althans nieuw bestaan in Nederland, aldus de heer v. d. Zwaai. NA UITVOERIG DEBAT Schoonheids!outen" verivijderd (Van onze parlementaire redacteur) Evenals enkele maanden geleden in de Tweede Kamer heeft Dinsdag middag ook de Eerste Kamer uitvoe rig gedebatteerd over het wetsont werp tot aanvulling van de Zondags wet. De in October 1952 in werking getreden Zondagswet bleek verschillende schoonheidsfouten te bevatten. Daarom nam de regering in het wetsont werp tot wijziging van deze wet o.a. de bepaling op, waarbij het verbod /.onder strikte noodzaak gerucht te maken dan op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is en het verbod tot het houden van optochten en bijeenkomsten in de open lucht, in beginsel niet van toepassing worden verklaard op in het volksleven gewortelde en bij het in werking treden der wet bestaande tradities en gebruiken. Deze regeling geldt echter niet voor die tradities en gebruiken, die als openbare vermakelijkheid zijn te beschouwen. Teneinde buiten twijfel te stellen of die tradities en gebruiken onder de werking van deze regeling vallen is aan de Gedeputeerde Staten opge dragen, deze, nadat burgemeesters en wethouders zyn gehoord, voor el ke daarvoor in aanmerking komen de gemeente of groep van gemeen ten met name aan te geven. Critiek Er bestond zeker geen onverdeel de instemming met het ontwerp. De oppositie kwam van de kant van de PvdA en de CPN. Voor laatstge noemde partij spraken de heren Geugjes en Brandenburg die zulke sterke bezwaren hadden dat zij, toen het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen aante kening vroegen, dat zij tegen waren. Hun critiek kwam hierop neer dat zij het als een discriminatie gevoel den, dat nieuwe godsdienstige gebrui ken op de Zondagmorgen wel zullen worden toegestaan, maar dat ande re culturele uitingen op die dag ver boden zijn. Als 1 Mei op Zondag valt, dan zal gevierd mogen worden, dat onaanvaardbaar. Zij De Engelse motorrenner zal zich hel eind van deze rit in Cornwall nog lang herinneren! Zó snort men nog met een lekker gangetje over het par. cours en zó ligt men met motor en al in een (droge) sloot! Letsel was er gelukkig niet bij. De tegenwerping van de minister van binnenlandse zaken. prof. Beel, dat de 1 Mei-viering over een kam dient geschoren te worden met an dere openbare niet-godsdienstige de monstraties, maakte op hen niet de minste indruk. De heer Cammelbeeek van de PvdA ontwikkelde soortgelijke be zwaren. Bovendien verweet hij de minister dat deze te lichtvaardig is geweest in de verwachting dat poli tie en justitie wel zouden kunnen uitmaken wat traditie en gebruik ge noemd mag worden en dat de rege ring onvoldoende verantwoordelijk heidsbesef heeft getoond. Prof. Diepenhorst (ar) verdedigde uitvoerig het verschil in optreden te genover godsdienstige en andere cul turele uitingen. Hij was voor het wetsontwerp, evenals de heer Regout van de KVP die de aanvulling niet in strijd achtte met de strekking van de Zondagswet van 1952. welke strek king is dat de Zondagswet in de eer ste Dlaats een religieuze inslag heeft. Minister Beel merkte tegenover de ze critiek op, dat de regering eerst het vonnis heeft willen afwachten, omdat zij wilde weten of de nood zaak voor een wijziging aanwezig was Hij was van oordeel dat men aan culturele uitingen andere maat staven moet aanleggen dan aan godsdienstige. Dit was dan ook geen kwestie van discriminatie. Na korte re. en dupliek werd het wetsonwerp z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben tegengestemd. Minister Mansholt opent uitzendingen voor platteland. Zondag 2 October opent minister L. Mansholt een serie uitzendingen die eens per 14 dagen, onder de ver zamelnaam „Het platteland nu", zul len worden gegeven voor de VPRO- microfoon. Deze cyclus kon tot stand komen dank zij de samenwerking tussen het ministerie van landbouw en plattelands-experts enerzijds, en de leiding van de VPRO anderzijds. Het Wereldgebeuren Remisestand Het schaakspel is door de (onbe kende) uitvinder zonder twijfel ontleend aan de harde werke lijkheid van strUd, waarmee de mens heid te maken neeft sinds Kam zijn broeder Abel doodsloeg. In de ont wikkeling, die sindsdien verliep, kreeg de krijgswetenschap meer en meer recht van bestaan. En nu is dan het schaakspel weer een bron van beeldspraak, wanneer iemand iets wil betogen over de stand van zaken op strategisch gebied. Zo heeft de Brit se minister van buitenlandse zaken, Harold MacMillan, dezer dagen ook het schaakspel te hulp geroepen, toen hij het woord nam op een banket, dat hem in Londen werd aangebo den door de vereniging van buiten landse persmensen. Er is, zo zeide hij, ongeveer een remisestand inge treden bij de krachtmeting van Oost en West. Dit is een gevolg van de uitvinding van de H-bom aan beide kanten van het ijzeren gordijn. Een werkelijke oorlog zal onmogelijk zijn, zolang iedereen ervan overtuigd is, dat zo'n oorlog de totale verwoesting vaa beide partijen zou betekenen, en misschien ae vernietiging van de he le mensheid Van MacMillan is de bekende uit spraak afkomstig, dat de boze driften van de mensen door vrees geketend moeten worden, zo lang ze niet gekoeld worden met ver stand of liefde. De „ketting" van de A- en H-bommen schijnt hem afdoen de te lijken. Voorlopig zou hij ertegen zijn, om met de Russen af te spre ken, dat die dingen moeten worden afgeschaft. Dat zou alleen kunnen geoeuren bij een onfeilbaar controle systeem. Hierbij mag men geen ri sico nemen. De ramp zou niet te overzien zijn, wanneer een land zich aan zrjn verplichtingen onttrok en met éen enkele overgebleven H-bom afpersing zou plegen op de rest van de wereldNeen, de heer MacMil lan is er vóór, om de remisestand maar op het bord te laten, en hoog stens ai te spreken, om wat witte en zwarte pionnen weg te nemen. Wordt de last van de bewapening aan twee kanten verminderd, dan komt er geen verandering in het evenwicht. En bij dat evenwicht kunnen de schakers aan het praten gaan over de onderwerpen, die hen verdelen. Sinds Stalin dood is. blijkt immers overleg mogelijk tè zijn. Bij het gesprek tussen Oost en West, dat zoals bekend in Octo ber in Genève wordt voortgezet door de ministers van buitenlandse zaken, zal niet meei onderhandeld worden uit machtspositie.*. maar op basis van gelijkheid. En het is daar bij, dat MacMillan een goede beurt kan maken. Toen hij nog minister van uuisvesung «ca. ....en. ue Daily Mirror hem eens „De dandy, die de huizen bouwt". Met zijn uiterst verzorgde, sterk vergrijsde haar, zyn borstelsnorretje, stijl Edward VH en zijn elegante kleding heeft hij inder daad iets dandy-achtigs op het eerste gezicht, maar by hem gaat dat niet met slapheid gepaard. Wanneer zijn diepe, welluidende stem op een con ferentie klinkt, dan wordt er met aandacht geluisterd. En men weet, dat het standpunt dat hij ontvouwt niet maar een-twee drie wordt prijsgegeven. Al volgde hij pas dit jaar zijn vriend Eden op als minister van buitenlandse zaken, hij is op het gebied van de wereldpo litiek niet als een leek verzeild ge raakt. In de conservatieve partij voerde hij jarenlang oppositie, en hij richtte zich dan met alleen op de sociaal-economische problemen, maar ook op die van het buitenlands be leid. Churchill zelf heeft hem tot aller lei belangrijke posten geroepen. Die wist ook, dat MacMillan in feite een buitengewoon taai onderhandelaar is, wiens oordeei berust op een grote ervaring. MacMillan heeft aan de dis met de buitenlandse journalisten ge zegd. dat de onderhandelingen met de Russen wel langzaam en moei zaam zullen verlopen. Merkwaardig voor deze man is ook, dat hij nu met fenoegen een kans ziet, om doelein- en te bereiken door „morele kracht". Zo ;.ou het dus kunnen gebeuren, dat door de intrede van de H-bom de moraal een rol gaat spelen, waar vroeger alleen de macht het voor het zeggen had. Klacht van Adenauer tegen „Der Spiegel" ingetrokken. De aanklacht wegens laster, die door kanselier Adenauer en twee zij ner vooraanstaande diplomaten was ingediend tegen het West-Duitse tijd schrift „Der Spiegel", is Dinsdag in getrokken. Er zijn onderhandelingen gaande om buiten de rechtbank om tot een accoord te komen. Geklaagd is over het feit, dat het tijdschrift in 1952 schreef, dat Aden auer en de.twee diplomaten Her- bert Blankenhorn en dr. Adolf Reif- ferscheidt de Franse „Süreté" een geheim verdedigingsplan hadden verstrekt in ruil voor voedsel, geld en bescherming in geval van een Rus sische invasie. Het artikel in „Der Spiegel" was gebaseerd op de mededelingen van de 26-jarige Sehmeisser. die chef van de Franse contraspionnage in het Rijnland is geweest. Namens hem is verklaard dat hij niet de bedoeling heeft gehad, de eisers te beledigen. De raadsman van de journalisten, die het artikel geschreven hebben, zei, dat zijn cliënten met hun artikel niet hebben willen beweren, dat eisers „oneervolle handelingen, in strijd met hun plicht" zouden hebben bedre ven. Nederlandse organisatie van het Effectenbedrijf. Ter bestendiging en versteviging van de reeds bestaande samenwer king tussen de drie op dit terrein bevoegde verenigingen is opgericht «e „Nederlandse Organisatie van het EffectenbedrijF'. Deze verenigingen zijn: de Vereniging voor de Effecten handel te Amsterdam, welker voor zitter, de heer William Schrikker, tot voorzitter van de nieuwe organisatie is aangewezen, voorts de Vereniging van Effectenhandelaren te Rotter dam en de Bond voor de Geld- en Effectenhandel in de provincie te 's- Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3