Op 6 October verdeling vergadering over adoptiegelden FRIESE AGRARIËRS BRENGEN BEZOEK AAN SCHOUWEN Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! CKefariae /t VAN TOT Zeeuwse Almanak VLISSINGER „BEVRIJDDE" ZIJN MEISJE OP 5 MEI UIT TEHUIS GEREFORMEERDE VROUWEN IN T00GDAG TE GOES BIJEEN DE HEER M. J. VAN POELJE TOT LID VAN GED. STATEN GEKOZEN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 HET GAAT OM C.A. DRIE MILLIOEN Statenlid Van Oorschot stelde vragen over het lange uitblijven Tijdens do gisteren gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Staten heeft de hoer L. P. van Oorschot enkele vragen gesteld over het uit blijven van de z.g. buitenlandse adoptiegelden, die de regering destijds ont ving ter leniging van de nood in de rampgebieden. In antwoord op deze vragen deelde de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casom- broot, mede dat op 6 October in Den Haag een vergadering van de Com missarissen uit de drie rampprovincies (Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland) zal worden gehouden, waarbij deze verdeling zal worden bespro ken. Het gaat hier om een bedrag van ca. 8 mlllioen gulden. De heer Van Oorschot had vier vra- fen gesteld: 1. welke bedragen heb- en de betrokken gemeenten reeds ontvangen? 2. heeft de verdeling plaats volgens een schema of een vastgesteld plan? 3. welke fondsen ->zijn nog aanwezig en hoe groot is het bedrag r en 4. worden de betrokken gemeenten in het voor-overleg be trokken teneinde een rechtvaardige verdeling te verkrijgen? De Commissaris wees er bij de beantwoording op. dat deze aan gelegenheid feitelijk niet tot de competentie van de Provinciale Staten behoorde. Niettemin is zy van een dusdanig belang, dat de Commissaris elke gelegenheid wilde aangrijpen om de Staten als vertegenwoordigers van de bevolking van de rampgebieden in te lichten, temeer waar deze zaak bii de bevolking van de rampgebieden leeft en het lange uitblijven tot ongerustheid aan leiding geeft. Wie HAAR verliest, zij gewaarschuwd De eerste ernstige waarschuwing voor haaruitval wordt In roos op Uw kraag geschreven. Wellicht hebt U die waarschuwing niet gezien en heeft niemand U iets durven zeggen. Vandaar het volgende. De man die roos op zijn haar heeft en daar niets tegen doet, zal binnenkort haar in zijn kam vinden. Gelukkig is het nog niet te laat voor hem. Hij kan zijn verzuim nog inhalen en direct, van daag nog, Silvikrin gaan gebruiken. Silvikrin, de biologische haarvoeding, verhelpt de hoofdhuidverhoorning die de oorzaak van haarroos is. Sil vikrin brengt vervolgens de haar groei weer op gang. Silvikrin heeft talloze mensen him haar teruggege ven, omdat Silvirin het enige haar- groei-preparaat is, dat dc 14 natuur lijke haar-opbouwstoffen bevat in de juiste wetenschappelijke verhou ding: d.w.z. Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en nog 11 andere microstof- fen uit de aminogroep. Bestrijdt roos en redt Uw haar! Met Silvikrin Welke bedragen tot dusver door de gemeenten z\jn ontvangen kon de ommissaris niet zeggen. Er zijn vra genlijsten aan de gemeentebesturen toegezonden met verzoek op te geven, wat reeds werd ontvangen, wat werd toegezegd en welke wensen er- nog zyn. Overigens hoort men nog regel matig van schenkingen door particu liere instellingen, zodat nog niet vast te stellen is; hoeveel reeds per ge meente is uitgekeerd. De verdeling van resterende adop tiegelden zal geschieden door een Stichting, waarin zoals bekend de Commissarissen van de drie ramppro- vineies zitting hebben genomen. De eerste vergadering van deze Stich ting zal op 6 October worden gehou den. De richtlijnen voor de verdeling in Zeeland zyn inmiddels reeds uitge stippeld. DRIE MILLIOEN. Hoe groot het. betrokken bedrag was kon de Commissaris niet mede delen. De totale som bedraagt om en by drie millioen gulden, waarby de bekende Nieuwzeelandse gift, die met voorrang voor Noord-Beveland bestemd zou zijn. Ook zijn er nog gel- lijk ter beschikking zijn gesteld die nu eveneens worden verdeeld. In het verleden zijn reeds bepaal de toezeggingen gedaan, die nu geho noreerd zullen worden, o.a. voor de bouw van wijligebouwen voor Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. Het ligt vanzelfsprekend ln de be doeling, zo verzekerde jhr. De Ca- sembroot, om over de verdeling open hartig overleg te plegen. Hoe dat gebeuren, zal o.m. een punt van be spreking tjjdens de vergadering van 6 October uitmaken. Bij de verdeling zijn overigens niet 'alleen gemeente besturen betrokken, maar kerken, particuliere instellingen enz. De heer Van Oorschot drong in antwoord op deze verklaring nog maals op volledige openbaarheid en op overleg aan, Wnd. burgemeesters naar vergadering Ver. B. S. en O. Onlangs werd in de raad van Hulst door de heren J. Martens en J. van Mierlo critiek uitgeoefend op de ver eniging van burgemeesters en secre tarissen in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Dit in verband met het feit, dat de waarnemende burgemeesters, die geruime tyd met de waarneming be last zijn, geen gelegenheid geboden werd de vergaderingen van deze ver eniging by te wonen. In een byeenkomst te Clinge is de ze zaak wederom aan de orde ge steld en de motieven, die voor bywo- ning pleitten, gegrond bevonden. Bin nenkort zal de mogeiykheid geopend worden, dat waarnemers de vergade ringen zullen bijwonen. EXCURSIE DOOR POLDERLAND 4 geneesmiddelen helpen ellfaar en... doen dan ook wonderen l Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Vandaag overdracht van „Friesland Hoeve" Een gezelschap van honderd Friese agrariërs zal vandaag aanwezig, zijn bij de officiële overdracht van liet voorbeeldbedrijf „Friesland Hoeve" by Ellemeet. Zoals bekend is dit be- dryf een geschenk van de Friese boe ren aan het door de ramp getroffen Schouwen. Met twee touringcars arri veerden Dinsdagmiddag vierentach tig Friezen bij het veer Anna Jacoba- potder, waar zij werden verwelkomd door ir. J. D. Dorst, secretaris van de Stichting Procfboerderijeif Zeeland, mr. J. F. G. Schllngemgnn, de lieer W. Goeman namens het Landbouw- :mn ^2 ijfre Zaterdag 8 Ocobtcr zullen de sportlieden in Rilland Bath alle reden tot juichen hebben. Burgemeester J. C. \V. Jobse zal namelijk op die dag behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur het spiksplinter nieuwe sportveld openen. Reeds op de openingsdag zal sportminnend Ril land Bath een uitgebreid gebruik van het nieuwe terrein gaan maken. Om half drie zullen de eerste elftal len van de voetbalverenigingen Ril- landia en Arnemuiden het veld op draven om een competitiewedstrijd ten beste te geven en om kwart voor vier komen de turnsters van de gym nastiekvereniging „Willen is Kun nen" aan bod met een gymnastiek- demonstratie. Tot slot zullen de vete ranen van Rilland Bath en Krabben- djjkb laten zien, dat zij ook nog een opvallend woordje kunnen meespre- FOUT Het verkeer in ons land is uitge groeid tot een zorgenkind van angst wekkende proporties en er gaat geen dag voorbij of er wordt wel ergens een waarschuwende wijsvinger gehe ven. Ditmaal zal dit hier geschieden. In dit kleine hoekje. Want in Vlissingen, waar nog Za terdag j.l. de B.B. zo fier demonstreer de, heeft, diezelfde B.B. nu een tacti sche fout begaan ten aanzien van het verkeer, al dan niet in samenwerking met de gemeente. Want de gemeente Vlissingen zal, zo veronderstellen wij, toch wel 'toestemming hebben moeien geven voor het plaatsen van die B.B.- reclameborden op het Betje Wolff- plein! Op één van de drukste punten van Vlissingen, waar van uur tot uur het verkeer zich al cirkelend een weg zoekt, zijn thans de aandacht trek kende (en dus afleidendereclame- borden van de B.B. geplaatst. Iedere weggebruiker, die op dit punt zijn volle 'aandacht aan het ver keer dient te wijden, wordt op deze onverantwoordelijke manier afgeleid. De felgekleurde borden, met de forse schreeuwdende letters noden - en dat is natuurlijk ook de B.B.-bedoe- ling tot lezen. Men wil weten wat daar staat. Maar dat mag nooit ten koste van de verkeersveiligheid gaan. Hetgeen op het Betje Wolffplein thans beslist wel geschiedt, en dat is fout. Absoluut fout! ken. Met vrolijke klanken zal de mu ziekvereniging „Rillandïa" de vreug de nog feestelijker maken. TENTOONSTELLING Wat betreft de publieke belang stelling heeft de tentoonstelling van „Welpenhandenarbeid 1955", die in de lokalen van de padvinders te Ter- neuzen werd gehouden, glansrijk de concurrentie van kermis, wielercour- se en wat dies meer zy doorstaan. Vele honderden belangstellenden heb ben hun ogen uitgekeken op de be wonderenswaardige werkstukken, die de welpen eigenhandig hebben gefa briceerd. Met succes hebben de „Ka pitein van der Decken- en Doorman- groepen" deze tentoonstelling dan ook op touw geztet. PLATZAK. De leden van de jubilerende hengelaarsvereniging in West- dorpe, die hun club destijds de veelzeggende naam „De Plat zak". hebben gegeven, hebben een daverend reest gevierd. Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de vereniging wer den de bloemetjes heel vrolijk eens voor een keertje buiten ge zet door de ongeveer tweehon derd leden. Men hield zich onder meer bezig met een toneel- en cabaretavond en een bal. Het wachten is nu weer tot „Platzak" de buidels weer gevuld heeft en het volgend lustrum kan vieren. VIJFTIG JAAR. In Axel was het eveneens feest. Daar vierde de heer A. Meurs zijn vijftigjarig jubileum als werkend lid van dé harmonie „Concordia". Maan dagochtend mocht de jubilaris een koninklijke onderscheiding in ont vangst 'nemen, nog wel uit handen van burgemeester P. L. D. J van Oeveren, namelijk de zilveren me daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, 's Avonds werd er na tuurlijk een serenade ten beste ge geven, waarbij de gouden jubilaris namens ..Concordia" een prachtig ge schenk kreeg. JEUGDKORPS. Omdat het muziekkorps „Ons Ge noegen" te Kapelle maar een kleine bezetting heeft, is het initiatief ge nomen om een jeugdkorps op te rich ten. In de toekomst hoopt men uit dit jeugdkorps muzikale krachten te put ten voor het „grote korps". Inmid dels hebben zich al vijftien jongeren aangemeld, terwijl enkele leden van „Ons Genoegen" de toezegging heb ben gedaan, zich met de opleiding te belasten. In verband met de finan ciële consequenties van de oprichting van het jeugdkorps, wordt Vrijdag en Zaterdag a s. in de veilingloods een bazar gehouden. schap en de heer A. M. Geluk, voor zitter van de Commissie van Beheer van het nieuwe voorbeeldbedrijf. Nadat de Friezen een rondrit dooi de polder „De Vier Bannen" hadden gemaakt met een bezoek aan Ouwer- kerk, werd hun door de Stichting Proefboerderyen en het Landbouw schap een maaltijd aangeboden in Hotel „Concordia" te Zierikzee. Bij het Fries gezelschap bevonden zien de heer J. Stienstra, Provinciaal Voed- seleommissaris van Friesland, drs. D. de Groot, secretaris van het Land-* bouwschap in Friesland, dr. E. Roe- lofs namens het Friese Rundveestam boek, de heer A. P. Hettinga, voorzit ter van de A.B.T.B. en ir. L. Eringa, secretaris van de Friese C.B.T.B. Later op de middag maakte het ge zelschap nog een bustocht door Sehou- wens Westhoek en werd Schelpfioek bezocht, 's Avonds konden de Friezen in het „Huis van Nassau" te Zierik zee kennis maken met hun Zeeuwse gastheren. Vanmorgen zal de 'Commissaris der Koningin in de provincie Fries land. mr. H. P. Linthorst-Homan het voorbeeldbedrijf overdragen aan de Commissaris der Konïhgfn in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die namens het rampgebied het geschenk zal aanvaarden om dit vervolgens over te dragen aan het Bestuur van de Stichting Proefboerderyen Zeeland. Na de overdracht biedt het Pro-,, vinciaal Bestuur van Zeeland de geno digden een lunch aan in „het Wapen van Burgh". Van deze overdracht wordt door de radio een reportage gemaakt, terwijl vermoedelijk ook ae filmdienst van Polygoon opnamen voor het wekelijks nieuws journaal zal maken. Sprong uit rijdende auto tussen Oostburg en Sluis. Uit angst voor ontvoering. De negentienjarige mej. Do H. uit Oostende maakte Maandagavond met een 38-jarige kennis, de heer W. uit dezelfde Belgische stad, in diens auto een tochtje naar Oostburg in Z. Vlaanderen. Op de terugreis, op de weg Oost burgSluis, sprong het meisje uit de met een snelheid van negentig kilo meter rijdende auto. Zij verkeerde in de mening, dat zij werd ontvoerd. De heer W. ging direct op zoek naar hot meisje, maar kon haar in het donker niet vinden. Hij stelde zich daarop in verbinding mét de Rijkspolitie te Oostburg, die met hulp van een speurhond tot diep in de nacht zocht. Later bleek dat het meisje de lichten was ontweken en zich op een boerderij verscholen had Zij had alleen verwondingen aan haar handen en een blauw oog. Met haar door de politie gewaar schuwde orders is zij naar Oostende teruggekeerd; Naar het schijnt is jaren geleden eens een poging gedaan het meisje te ontvoeren, of verkeert zij althans zelf in de veronderstelling dat dit gebeurd is. Dokter Staal benoemd tot schoolarts O.Z.-Vlaanderen De heer P. A. Staal, arts te Sluis, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot schoolarts van het district Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Reeds geruime tijd werd zijn prak tijk grotendeels waargenomen door dokter G. de Meijer. Thans staat defi nitief vast, dat dokter Staal Sluis gaat verlaten. Meer dan dertig jaar is hij in deze gemeente als huisarts .werk zaam geweest. Tevens was hij ge meentegeneesheer. „ONGEPASTE RIDDERLIJKHEDEN" Vrijheidsstraffen voor medeverdachten, die minderjarige verborgen hielden, „Dit zijn ongepaste ridderlijkheden", vond de Middelburgse politierechter Dinsdagmorgen, toen voor hem een zaak de revue passeerde waarin ontvoe ring het voornaamste strafbare feit was. De hoofdverdachte was de 2I-jarïge Vlïssingse monteur K. de R. Deze had „kennis gekregen" aan een meisje, de minderjarige I. S. Zij woonde in een tehuis voor werkende meisjes in Mid delburg maar de leiding stelde deze omgang van haar pupil met verd. niet op prijs. Het meisje schreef hem een brief, waarin zij vertelde, dat zij zo graag uit het tehuis wilde. Het antwoord liet niet lang op zich wachten, want De R, kwam haar halen. Datrivas op 5 Mei j.l., Bevrijdingsdag. Mr. Van Empel merkte op, dat in deze „bevrijding" wel de nodige symboliek steekt... De Vlissinger bracht het meisje in zijn woonplaats bij kennissen, vanwaar zij later naar de ouders van De R. ging. Tenslotte kwam de sterke arm mej. S. terughalen. De jeugdige „ridder" werd veroordeelt tot een maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar, een vonnis, dat conform aan de eis luidde. De officier van justitie mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, zei in zijn requisitoir, dat De R.'s vergrijp een ernstig feit is. Maximum staat er jaar gevangenisstraf op. Spr. wilde echter rekening houden met het karak ter van deze daad, die hij als een „jon gensstreek" kwalificeerde. Deze zaak kende nog meer verdach ten. Zo stonden ook terecht de 29-ja- rige S. S., geboortig van Ambon en zijn echtgenote. Bij hen had De R. het meisje aanvankelijk ondergebracht. Om verschillende redenen was zij er echter later weer weggegaan. S. en zijn vrouw hadden bovendien voor hun gast een valse naam opgegeven. De officier noemde een en ander „Een poging om de heropvoeding van het meisje in de war te schop pen". Hij vorderde tegen beiden maand gevangenisstraf. De politie rechter oordeelde wat milder en gaf 10 dagen. Als laatsten kwamen aan bod de stiefvader van De R. de 51-jarige M. L. uit Vlissingen en diens echtgeno te. In hun huis was het meisje onder gebracht tot de politie haar terug haalde. L. trachtte zich ter zitting nog schoon te praten door te zeggen, dat hij niet had geweten wie het meisje was, doch de politierecter hechtte daaraan geen geloof. De officier vorderde tenslotte twee weken gevangenisstraf. De politierech ter legde beiden één week op. „WOEST OPTREDEN" De 57-jarige los-arbeider J. F. uit Kapelle, die vervolgens terecht stond verdacht van mishandeling, was geen onbekende voor de politierechter. F. was tenlaste gelegd, dat hij op 4 Juli de fruitkweker uit dezelfde gemeente met een kaphouweel op het hoofd had ;eslagen en verwond. De officier eiste zes weken gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk en vernietiging van het corpus delicti, de houweel. „Het wordt UIT HEEL ZEELAND Geestelijke vraagstukken eisten aandacht op Enige honderden leden van de Zeeuivse Gereformeerde Vrouwenver enigingen kwamen Dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes bijeen voor de jaarlijkse toogdag onder leiding van mevr. M. A. Elshout-v. 'd. Ros. Met twee inleidingen werd de aan dacht van de dames bij enkele geeste lijke vraagstukken bepaald. In de morgenvergadering werden eerst enkele nuishoudelijke zaken af gehandeld. Volgens de secretaresse, mevr. J. C. Rouw-Labeur zijn er thans 28 verenigingen in Zeeland, doch het aantal leden zou nog veel §roter kunnen zijn. De rekening van e penningmeesteresse, sloot met een klein batig saldo. Als opvolger van de heer C. Hamelink Provinciale Staten van Zeeland ko zen Dinsdagmorgen tot lid van Ged. Staten in de vacature-Hamelink de heer M. J. van Poelje te Vlissingen. De heer Van Poelje heeft zitting in de Staten voor de P.v.d.A. Er werden op hem 32 stemmen uit gebracht, 1 op de heer C. Boender, 1 op jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, 2 op de heer D. Kodde en 3 blanco. Na de verkiezing sprak de Commissaris der Koningin een woord van hartelijke felukwens tot de nieuwe Gedeputeer- e. De heer Van Poelje dankte in ccn korte toespraak, waarin hij zijn vreug de er over uitsprak, dat zijn verkie zing in het hoogste bestuurscollege van het gewest op een tijdstip is ge komen, waarop zijn ouders ait nog konden meemaken, op een tijdstip ook, dat voor de toekomst van de pro vincie uiterst belangrijk is met het oog op afsluitingsplannen enz. Naar beste vermogen hoopte hij zyn krachten aan het bestuur van het gewest te kunnen geven. Tevoren was de heer A. J. Beren pas tot lid van de Provinciale Staten toegelaten. In handen van de voor zitter legde dit nieuwe Statenlid de vereiste beloften af. NIEUW G. S.-LID. De heer M. J. van Poelje werd 20 Februari 1911 geboren en bezocht de R.H.B.S. te Vlissingen. Hy was werk zaam bij de Rotterdamse bankver- eniging, voorts ass.boekhouder by de fa. Brasch en Rothenstein, bij het Ziekenfonds „Walcheren" en sinds ai. J. VAN POELJE 1947 secretaris van de Prov. Commis sie voor cultureel werk in de Arbei derskampen. In 1939 werd hij secre taris van de afdeling Vlissingen van de S.D.A.P. en in- 1945 voorzitter. In 1946 werd hij voorzitter van de afde ling Vlissingen van de P.v.d.A., in 1950 lid van de Partijraad, in 1951 voorzitter van het Gewest Zeeland van deze partij. In 1945 werd de heer Van Poelje lid van de raad Vlissingen en in 1954 van de Provinciale Staten. Van Ja nuari 1951 tot Juli 1951 was hy waarnemend wethouder van Openbare werken en Volkshuisvesting van Vlis singen. Voorts maakt hy deel uit van de Zeeuwse Culturele Adviesraad. Hij Als spreekster trad in de morgen- vergadering op mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom uit Rotter dam met het onderwerp „Onze horizon is wijd". Zij schetste daarbij de belangrijke plaats wel ke de vrouw naast de man in de wereld van vandaag heeft. Des middags sprak dr. P. C. Kraan uit Vlissingen over „De invloed van het geestelijke leven op de zieke en gezonde mens Aan de hand van voorbeelden wees spreker op de on gunstige invloed welke een bepaalde geestesgesteldheid op het verloop van een ziekte kan hebben. Daarom kan een gesprek tussen patiënt en Chris tenarts van groot belang zyn. Op beide inleidingen volgde een drukke gedachtenwisseling. De dag werd besloten met samen zang en declamatie van mevr. Van Essen. dienstregeling „Stoomtram" Verschenen ia de nieuwe dienstre geling van de N.V. „Stoomtram Walcheren", die per 2 October a.s. zal ingaan. Daaruit blijkt, dat de diensten op de ringlijn rond Walche ren belangrijk zijn uitgebreid. In plaats van zoals tot dusver 10 ritten zullen voortaan 16 ritten worden uit gevoerd. Het ligt in de bedoehng met deze opvoering van de frequentie ge durende tenminste één jaar win ter en zomer een proef te nemen. Belangrijk is in de nieuwe dienst regeling ook, dat op de lijn Middel burgGoes de aankomst- én vertrek tijden zodanig werden gesteld, dat in Goes betere treinaansluitingen ont stonden. In Middelburg kunnen nu goede aansluitingen worden gegaran deerd op de lijnen naar Vlissingen, Domburg, Weslkapelle en Veere. De dienstregelingen op de lijnen MiddelburgVlissingen v.v. via W.- Souburg en via Oost-Souburg. Mid delburgVrouwenpolder v.v. en Vlis singenHavendorp v.v. ondergingen weinig verandering doordat de dienst regelingen van de trein en van de boot practisch niet werden gewyzigd. Directeur boterfabriek in arrest In verband met een botersmokkel in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd de direc teur van de roomboterfabriek te Hon- tenisse, de heer O., aangehouden en voorlopig in arrest gesteld. Het onder zoek in deze aangelegenhied, dat ver richt wordt door de dienst van de in voerrechten en accijnzen, wordt met kracht voortgezet. Er is een groot aan- is lid van het Humanistisch Verbond, tal personen verhoord. hoog tijd, dat aan uw woeste optreden een einde wordt gemaakt", zei de po litierechter en hij vonniste conform. ZEGELFRAUDE Ten nadele van dc gemeente Middel burg had de los-werkman J. K. D. uit Middelburg een aantal oude kaarten met zegels van een winkelcombinatie ontvreemd die voor vernietiging waren bestemd. Verd. slaagde er echter in de zegels weer tc gelde maken. D. is reeds meermalen veroordeeld en de officier zag zich nu genoodzaakt gevangenis straf te vorderen: zes weken, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar cn onder toezichtstelling. Het vonnis luidde conform. Wederopbouwdag in Stavenisse Vrijdag 30 September zal, zoals ge meld, Stavenisse een „Wederopbouw dag" houden. Bij de stormramp op 1 Fehruari 1953'werden om enke le cyfers te noemen 140 woningen en 6 gebouwen totaal verwoest, 303 woningen herstelbaar beschadigd en 95 andere gebouwen eveneens her stelbaar beschadigd. De totale schade aan woningen en gebouwen is als volgt te berekenen: 140 nieuwe woningen 10.000 is 1.400.000; herstel beschadigde wo ningen 860.000 en herstel gebou wen 160.000. In totaal dus een be drag van 2.420.000. De landbouwschade werd geschat op 2.500.000. De bouwactiviteit sinds 1 Februari in Stavenisse kan thans als volgt worden samengevat: nieuwbouw 50 stenen gemeente-woningen, 19 Noor se geschenkwoningen (nout) en 55 particuliere woningen. Verbouwd werden 141 woningen en andere ge bouwen en in bewerking zijn thans nog aan nieuwbouw 10 woningen en andere gebouwen en aan verbouw 33 woningen en ander gebouwen. Voorts werden nog 140 vergunningen uitge reikt voor kleine verbouwingen (kip penhokken e.d.). In verband met de woningbouw was het noodzakelijk enkele nieuwe straten aan te leggen en deze te rio- leren. Binnenkort kan de aanbeste ding van een rioolzuiveringsinstalla tie tegemoet worden gezien. De straatverlichting werd aangepast aan de eisen van deze tijd. Dit is, in het kort en in cijfers, een zakelijk beeld van het nieuwe Stave nisse, dat Vrijdag zyn „Wederop bouwdag" viert Voorlichting in Zeeland over kettinghonden. in het lot van (le kettinghond. Nu de trekhond zo langzamerhand be schouwd kan worden als een „ver dwijnend verschijnsel", heeft de bond besloten zijn activiteit ook te richten op de kettinghond. In Zeeland, waar kettinghonden dank zij een provinciale verordening een alleszins redelijk bestaan leiden, propageerde de inspecteur van de „Anti-Trekhondenbond" in onze pro vincie, de heer A. Goethart uit Vlis singen, in samenwerking met de Rijkspolitie een door hem ontworpen „model-loophok" voor kettinghonden. Dit hondenverblijf bestaat o.m. uit een tochtvrij nachthok, met afneem baar dak en met een looplijn van tenminste tien meter, vervaardigd uit een benaald soort draad (in de handel verkrijgbaar onder de naam „nummer zes"). Dé resultaten van de in Zeeland gevoerde voorlichtings campagne onder houders van ketting honden waren alleszins bevredigend. Trekhonden komen in Zeeland prac tisch niet meer voor; er is er nog maar één! Voor het overige Zeeuwse nieuws zie pagina's 7 en 11 Middelburg Electro: „Het vlees en de duivel", (18 jaar), J9 en 21.15 uur; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", 9—24 uur; Concert- en Gehoorzaal: Chopin-avond Stefan Askenase, piano, 20 uur: Schuttershof: Vergadering „Schoolmuseum", 11 uur; Congres Verb, voor Veilig Verkeer: Ontvangst deelnemers in „De Burg", 16 uur- carillonbaspeling, 16 uur- ontvangst ten stadhuize, 17 uur- diner in „De Burg", 20 uur; Sociëteit „De Verge noeging": Lezing dr. A. Melchior voor „Oost en West", 20 uur. Vlissingen Luxor: „Triana club", (18 jaar), 19 en 21 uur; Alhambra: „Geld- roof in Londen", (18 jaar). 19 en 21 u. Goes Grand: „Meisjes van de Kouse band", (14 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2